Środowiskowe Domy Samopomocy

Środowiskowy - zlokalizowany i ograniczony do terenu danej społeczności i wspomagany przez ludzi, którzy tę społeczność tworzą.

Dom - miejsce życzliwe, przyjazne, zawsze gotowe przyjąć, dać wsparcie.

Samopomocy - starający się rozwijać na swoim terenie i wspierać w swoim otoczeniiu formy aktywności spełniające warunki grup samopomocy oraz wyrabiające w uczestnikach umiejętności samopomocy.

Środowiskowy Dom Pomocy jest placówką dziennego pobytu przeznaczoną dla osób z dysfunkcą umysłową i chorobami psychicznymi. Na terenie diecezji funkcjonują 2 takie ośrodki.

Cele placówki:

• kontynuacja rehabilitacji poszpitalnej,
  • zapewnienie podopiecznym oparcia społecznego,
  • organizowanie w środowisku społecznym pomocy ze strony: rodziny, organizacji i instytucji,
  • zaspokojenie potrzeb bytowych i zdrowotnych podopiecznych,
  • wyrabianie nawyków celowego działania,
  • umożliwienie rozwoju osobowości podopiecznych.

Środowiskowy Dom Pomocy w szczególności zapewnia:

• terapia zajęciowa,
  • miejsce pobytu,
  • wyżywienie,
  • opiekę lekarską i pielęgniarską,
  • dostęp do kultury, oświaty i rekreacji,
  • spokój, bezpieczeństwo i opiekę.

Szczególną formą działania Środowiskowego Domu Samopomocy jest terapia zajęciowa, która stanowi kontynuację rehabilitacji poszpitalnej i ma na celu przywrócić zdolność:

• uczestnictwa i funkcjonowania w życiu rodzinnym i społecznym,
  • nawiązywania kontaktów,
  • wykonywania podstawowych czynności codziennego życia,
  • wyzwalania poczucia własnej wartości i akceptacji,
  • rozwoju zainteresowań i znalezienia atrakcyjnej formy spędzania wolnego czasu,
  • podtrzymania i rozwijania sprawności psychoruchowej.

Do podstawowych form realizacji zadań należy program wspierająco-rehabilitacyjny, który obejmuję prowadzenie:

• treningu umiejętności społecznych (treningi: higieniczny, kulinarny, budżetowy, edukacyjno-lekowy, umiejętności interpersonalnych i praktycznych)
  • artoterapii - zajęcia manualne,
  • muzykoterapii i choreoterapii,
  • kinezyterapii,
  • zajęcia kulinarno-oświatowych i rekreacji.

Środowiskowy Dom Samopomocy stanowi istotną pomoc rodzinom osób niepełnosprawnych.

Środowiskowe Domy Samopomocy działają w placówkach: