Nocleg w Brodnickim Centrum Caritas
29.01.10

17 grudnia 2009 r. to pierwszy dzień, w którym osoby bezdomne z terenu powiatu brodnickiego mogły skorzystać z pomieszczeń nowej noclegowni i zarazem ostatni dzień użyteczności starego budynku. Nowa noclegownia powstała na terenie przynależnym do Brodnickiego Centrum Caritas i jest częścią większego dzieła, jakim docelowo ma być Ośrodek Wsparcia Dla Osób Bezdomnych i Zagrożonych Bezdomnością. To jednak kwestia przyszłości i planów, które ks. Grzegorz Bohdan, dyrektor Brodnickiego Centrum Caritas, planuje zrealizować przy wykorzystaniu funduszy unijnych. A tymczasem zaczyna funkcjonować noclegownia.

Dotychczasowy koszt budowy to kwota rzędu 800 000 zł. Całość planowanej inwestycji wyniesie szacunkowo około 1 100 000 tys. zł. Głównym inwestorem nowo powstałego budynku jest Brodnickie Centrum Caritas. Szacunkowy koszt roczny wynosi ok. 90 000 zł, z czego miasto dodatkowo pokrywa koszty regulaminowe, związane z funkcjonowaniem noclegowni w kwocie 52 000 zł rocznie. Pewne środki na budowę noclegowni przekazały również gminy wiejskie Golub-Dobrzyń, Ryplin oraz Gmina Wąpielsk. Gmina Bobrowo i Gmina Osiek ogłosiły konkursy zlecające prowadzenie noclegowni. Koszty posiłków wydawanych osobom bezdomnym pokrywane są w przeważającej większości ze środków MOPS w Brodnicy. Jak podkreślał ks. Grzegorz Bohdan „Nieoceniony wkład w powstanie noclegowni mają pracownicy Urzędu Miasta Brodnica, a szczególnie Pan Wiceburmistrz Jan Chudzikowski, oraz Naczelnik Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej, Pani Hanna Osińska. Pracowali oni oczywiście w imieniu Pana Burmistrza Wacława Derlickiego, który od początku był przychylny planom powstawania noclegowni i je wspierał”. Jako osoba, która w szczególny sposób przyczyniła się do sukcesu, jakim jest powstanie noclegowni, wymieniony został również Pan Ryszard Bober, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który został nazwany przez ks. Grzegorza Bohdana „dobrym aniołem tego przedsięwzięcia”.

Osoby korzystające z noclegowni bez wątpienia są wdzięczne i zadowolone z przeprowadzki, gdyż warunki w nowym budynku są nieporównywalnie lepsze. Mają teraz do dyspozycji dwa pomieszczenia mieszkalne, świetlicę, łazienkę, kuchnię. Jednak chcąc korzystać z tak godnego schronienia należy przestrzegać określonych zasad zawartych w regulaminie noclegowni. Fundamentalna zasada to zakaz wstępu dla osób nietrzeźwych. Ponadto osoby korzystające z noclegowni muszą podjąć się realizacji Indywidualnego Programu Wychodzenia z Bezdomności, w którym głównym punktem jest właśnie wychodzenie z nałogu. Jest to szansa, która stworzona została dzięki wysiłkom i determinacji Brodnickiego Centrum Caritas oraz Urzędu Miasta Brodnica. W czasie mrozów w noclegowni można przebywać całą dobę. Szczególnie teraz, podczas obniżonych temperatur, ważne jest, że ludzie, którzy potrzebują schronienia mogą przebywać w godnych warunkach.

Ostateczne otwarcie Ośrodka Wsparcia Dla Osób Bezdomnych i Zagrożonych Bezdomnością, odbędzie się w październiku przyszłego roku.

 

     

Kolęda w Toruńskim Centrum Caritas
29.01.10

Toruńskie Centrum Caritas przeżywało wizytę duszpasterską Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Andrzeja Suskiego.

Liczne grono pracowników, wolontariuszy i podopiecznych oraz gości obejrzało jasełka przygotowane przez dzieci z Ogniska Wychowawczego działającego przy TCC.

Następnie w kaplicy Ks. Bp Andrzej poświęcił obraz bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego, namalowany przez Panią Ewę z Torunia.

Kolejnym etapem wizyty było poświęcenia całego domu i wspólne kolędowanie.


"Skrzydlate" ferie w Przysieku
22.01.10

Dnia 18 stycznia 2010 roku uczniowie objęci programem „Skrzydła z Carrefour” ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Grudziądzu przyjechali na zimowisko do Przysieka. Odpoczywali w Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Toruńskiej im. Jana Pawła II. Opiekunami uczniów były panie Hanna Włodarczyk i Teresa Kondziela. Ferie zimowe mogły być zorganizowane dzięki wsparciu finansowemu Carrefour Polska.

Uczniowie byli zachwyceni wspaniałymi posiłkami oraz pięknymi pokojami w stylowym pałacyku. Codziennie świetnie bawili się na świeżym powietrzu i nabierali sił do dalszej pracy. Korzystali z uroków aury zimowej, która w tym roku nie poskąpiła śniegu. Organizowano im codzienne wyjazdy do Torunia. Dzieci zwiedzały Ratusz Staromiejski. Podziwiały tam niezwykłe eksponaty muzealne oraz zabytkowe płótna malarskie. Zapoznały się też z historią Torunia. Uczniowie aktywnie uczestniczyli również w ciekawych zajęciach w Muzeum Piernika. Mieli możliwość zabrać na pamiątkę wykonane przez nich wypieki. Podziwiali także panoramę Torunia z wysokiej wieży Katedry Świętych Janów. Niesamowitą atrakcją dla uczniów było obejrzenie filmu pt. „Mikołajek” w Cinema City. Wielkie wrażenie wywarły na nich też zajęcia interaktywne w Orbitarium oraz seans pt. „Cudowna podróż” w Planetarium. Bardzo podobały im się również toruńskie, zabytkowe Sanktuarium Bł. Stefana Wincentego Frelichowskiego i kościół p.w. Św. Ducha. Uczniowie wykonali wiele pamiątkowych zdjęć, które z pewnością będą im przypominały tegoroczne zimowisko. Nadzwyczajną niespodzianką dla nich były odwiedziny Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Andrzeja Suskiego, dla którego zaśpiewali popularne kolędy. Podczas zimowiska studenci z Bursy Akademickiej zorganizowali uczniom zabawę karnawałową z licznymi konkursami oraz karaoke. Wszyscy zostali obdarowani maskotkami, słodyczami  i drobnymi upominkami.

„Skrzydlate ferie” w Przysieku pozostawiły uczestnikom zimowiska wiele miłych i niezapomnianych wrażeń. Ze łzami w oczach żegnali się w piątek, 22 stycznia, ze wszystkimi pracownikami Caritas. Uczniowie wyrazili ogromną wdzięczność za tak wspaniale zorganizowane ferie zimowe.

 

Teresa Kondziela


Kolęda w Bursie Akademickiej i Ośrodku Szkoleniowym w Przysieku
20.01.10

Ks. Biskup Andrzej Suski przybył z wizytą duszpasterską do Przysieka. Razem ze studentami mieszkającymi w Bursie Akademickiej oraz pracownikami Ośrodka Szkoleniowego i dziećmi spędzającymi tam ferie, modlił się o Boże błogosławieństwo dla wszystkich dzieł Caritas Diecezji Toruńskiej.


ZAPROSZENIE NA REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE DLA OPIEKUNÓW SZKOLNYCH KÓŁ CARITAS
18.01.10

    Serdecznie zapraszamy OPIEKUNÓW Szkolnych Kół Caritas na REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE, które odbędą się w dniach: 19-21 marca tradycyjnie w Centrum Wolontariatu w Przysieku. Dni skupienia poprowadzi O. Ludwik Labuda (CSSR). Zgłoszenia (z podaniem szkoły, nazwiska i numeru telefonu) przyjmujemy e-mailem: torun@caritas.pl

Zimowy spacer po Przysieku (fot. A. Witkowiak)
13.01.10

„Bezpieczeństwo ze św. Mikołajem”
11.01.10

We wtorek, 5 stycznia, Halę Sportowo – Widowiskową Łuczniczka w Bydgoszczy wypełniło ponad 3 000 dzieci z terenu województwa kujawsko – pomorskiego. Akcję „Bezpieczeństwo ze św. Mikołajem” przygotowała Komenda Wojewódzka Policji oraz Caritas Diecezji Bydgoskiej przy współudziale Caritas Diecezji Toruńskiej i Włocławskiej.

Imprezę poprowadził Michał Juszczakiewicz, znany z programu „Od przedszkola do Opola”, oraz funkcjonariusze Policji: podinsp. Maciej Wołczek i asp. szt. Marek Koliński.
Obserwując fascynujące przygody Czerwonego Kapturka dzieci mogły dowiedzieć się, na jakie niebezpieczeństwa narażone są w świecie wirtualnym i w ruchu drogowym.
Dodatkową atrakcją był występ zespołu Raut oraz pokazy grup ze Szkoły Tańca Braterstwo Stylu Dance w Bydgoszczy i Nakle, z Bydgoskiego Klubu Sportowców Gimnastycznych Zawisza i pasjonatów trialu rowerowego.

Tytułowy bohater, św. Mikołaj, wjechał na scenę w towarzystwie antyterrorystów, wyskakując z wielkiej świątecznej paczki. Gwiazdą wieczoru był zespół Los Amigos, który zaprosił wszystkie dzieci do wspólnej zabawy. Każdy z uczestników otrzymał okolicznościowy upominek, zapakowany i wręczony przez wolontariuszy ze Szkolnych Kół Caritas.

Honorowy patronat nad akcją objął Marszałek Województwa Kujawsko – Pomorskiego, Piotr Całbecki oraz Prezydent Bydgoszczy, Konstanty Dombrowicz. Wśród gości nie zabrakło Biskupa Ordynariusza Diecezji Bydgoskiej, Jana Tyrawy, Biskupa Ordynariusza Diecezji Włocławskiej, Wiesława Meringa, Wojewody Kujawsko – Pomorskiego, Rafała Bruskiego oraz Dyrektorów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego. Organizatorów reprezentowali Dyrektorzy Caritas: ks. prałat Wojciech Przybyła, ks. prałat Daniel Adamowicz, ks. prałat Marek Sobociński oraz Komendant Wojewódzki Policji, nadinsp. Krzysztof Gajewski wraz z kapelanem Policji, ks. prałatem Stanisławem Kotowskim.

Kolejną, trzecią już edycję „Bezpieczeństwa ze św. Mikołajem” zorganizuje
w przyszłym roku Caritas Diecezji Toruńskiej na lodowisku TOR – TOR.


Zaproszenie na finał akcji "Warto być bohaterem"
11.01.10

Szanowni Państwo Dyrektorzy Szkół,

            Drogie Grono Pedagogiczne

 

 

 

            Z początkiem Nowego Roku składam Państwu najserdeczniejsze życzenia błogosławieństwa Bożego, wielu sukcesów oraz pokoju w sercu na każdy dzień.

Cieszę się, że wspólnie możemy kontynuować nasze przedsięwzięcia, które pomagają nam wychowywać młode pokolenie. Jednym z nich jest druga edycja akcji Warto być bohaterem, w którą zaangażowało się 85 szkół. Dzięki Waszemu uczestnictwu udało nam się zgromadzić prawie 18 000,00 zł, które przekażemy chorym i niepełnosprawnym dzieciom podczas finału akcji.

Dlatego z wielką radością zapraszam delegację ze Szkoły na finał akcji Warto być bohaterem, który odbędzie się w dniu 10 lutego 2010 r. o godz. 11.00 w Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika przy ul. Gagarina 11 w Toruniu.

W programie:

·        podsumowanie akcji Warto być bohaterem

·        prezentacja Wpływ przemocy na najbliższe środowisko ofiary – mgr Marlena Prusakowska, pedagog

·        prezentacja Jak możemy  zapobiegać przemocy?- mgr Sybilla Walczyk, dziennikarka

·        przekazanie środków pieniężnych niepełnosprawnym dzieciom

·        koncert Wujka Jacka (Jacka Beszczyńskiego)  z udziałem gwiazd dziecięcej
i młodzieżowej estrady.

Uroczystość trwać będzie ok. 2 godzin.

 

Bardzo dziękuję za włączenie się w tę ważną akcję. Wasze uczestnictwo dowodzi wielkiej wrażliwości serc i bohaterstwa. Jednocześnie utwierdza nas wszystkich
w przekonaniu o wielkiej wadze problemu, którego dotyczy przedsięwzięcie. Tego również dowiodła frekwencja na konferencji Warto być bohaterem – przeciwdziałanie przemocy.

Finał akcji jest formą podziękowania młodym ludziom i jednocześnie zachętą do kontynuowania szlachetnych zachowań.

Zgłoszenia uczestnictwa (z podaniem ilości dzieci z opiekunami) w finale akcji Warto być bohaterem prosimy kierować e-mailem na adres torun@caritas.pl lub faksem pod nr 0-56 674 44 02. Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc w Auli UMK (900) decyduje kolejność zgłoszeń.

 

Trwając w miłym oczekiwaniu

Ks. prałat Daniel Adamowicz

    Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej