Życzenia na Dzień Nauczyciela
12.10.18

Kochanym Nauczycielom z okazji ich święta życzymy opieki Matki Bożej, dużo zdrowia, radości z wykonywanej posługi oraz wdzięczności ze strony uczniów. Niech ta trudna droga, którą kroczycie, daje wspaniałe owoce!

Szczęść Boże

Ks. Prał. Daniel Adamowicz

Dyrektor

Caritas Diecezji Toruńskiej

ze Współpracownikami

 


XVI DZIEŃ PAPIESKI „BĄDŹCIE ŚWIADKAMI MIŁOSIERDZIA”
12.10.16

 

9 października 2016 r. obchodziliśmy XVI Dzień Papieski pod hasłem „Bądźcie świadkami miłosierdzia”. Jak co roku, od piątku do niedzieli, trwała zbiórka publiczna przeznaczona na stypendia dla uzdolnionej młodzieży z niezamożnych rodzin pochodzących z małych miejscowości. W niedzielę odbyły się główne obchody tego szczególnego święta zorganizowane przez stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

W tym dniu na mieszkańców Torunia czekało wiele atrakcji. Od godziny 10.00 do 17.00 na Rynku Staromiejskim już po raz drugi działało „Miasteczko Rodzinne”, na terenie którego rodziny mogły aktywnie spędzić czas. Każdy mógł spróbować swoich umiejętności plastycznych przy czterech specjalnie przygotowanych do tego stanowiskach: IRIS FOLDING, Magiczne Malowanie, Kreatywne orgiami oraz Kolorowa mozaika, które zorganizowane zostały przez Panią Marlenę Prusakowską – pedagoga V Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu oraz wolontariuszy. Wśród atrakcji można było znaleźć również grę „Twister”, mini „Studio Fryzur”, naukę robienia baniek mydlanych oraz figurek z balonów i wiele innych. Uczestnicy zabaw otrzymali nagrody w postaci fundacyjnych gadżetów, krówek i balonów. W „Miasteczku Rodzinnym” odbył się również występ dziewczynek uczęszczających do „Ogniska Wychowawczego” mieszczącego się przy Parafii pw. Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny w Toruniu, który umilił czas wszystkim uczestnikom. Stypendyści zachęcali przechodniów do zabawy, tańcząc m.in. charakterystyczny dla nich „taniec belgijski”.

W samo południe odbyła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył o. Zbigniew Leczkowski, rektor kościoła akademickiego w Toruniu, a homilię poświęconą tematyce wdzięczności wygłosił ks. Łukasz Skarżyński, wychowawca w Bursie Akademickiej Caritas w Przysieku. Nie zabrakło również przedstawicieli władz ­- p. Zbigniewa Fiderewicza - Zastępcy Prezydenta Miasta Torunia. Refleksją ze zgromadzonymi podzielił się również Wojciech Polak - profesor zwyczajny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dzięki przybyłym gościom, głębokim i poruszającym słowom kapłana oraz obecności stypendystów odznaczających się żółtymi chustami, Msza Święta miała charakter niezwykle podniosły i uroczysty. Dziękujemy Stowarzyszeniu Promisja za uświetnienie Mszy Św. wspaniałym występem muzycznym. Tuż po niej, w rytm muzyki granej przez Orkiestrę Dętą Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury prowadzoną przez Pana Jerzego Derkowskiego odbył się pochód pod pomnik św. Jana Pawła II. Stypendyści przywołali piękne słowa Ojca Świętego, realizujące tegoroczne hasło Dnia Papieskiego, przypominające wszystkim, czym jest miłosierdzie oraz jak ważną pełni rolę w życiu każdego człowieka, jak i całego narodu. Przedstawiciele władz miasta, reprezentanci szkół oraz środowisk lokalnych złożyli wieńce i zapalili znicze. Na znak jedności i miłości do św. Jana Pawła II wszyscy zaśpiewali ukochaną przez Niego „Barkę”.

Niedziela poprzedzająca wybór Karola Wojtyły na papieża była tego roku szczególna, ponieważ nawiązywała do ogłoszonego przez Papieża Franciszka Roku Miłosierdzia. Mimo pochmurnej pogody, stypendyści potrafili znaleźć sposób, by rozgrzać i poruszyć serca wielu ludzi, rozmawiając z nimi, bawiąc się, tańcząc i przekazując życzliwość oraz miłość, która cały czas rozpala ich serca na myśl o swoim patronie - świętym Janie Pawle II.

 

Alicja Danielewska

Pełnomocnik ds. Dnia Papieskiego

w diecezji toruńskiej


Pomoc żywnościowa ruszyła
12.10.16

Caritas Diecezji Toruńskiej zorganizowała w Ośrodku Szkoleniowym w Przysieku kolejne spotkanie dotyczące Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020, podczas którego zostały poruszone następujące zagadnienia:

- ewidencja wydawania artykułów spożywczych osobom zakwalifikowanym przez Ośrodki Pomocy Społecznej,

- dostawy artykułów spożywczych do zgłoszonych magazynów (wstępny  harmonogram),

- działania towarzyszące,

- sprawozdawczość.

    Podczas dwugodzinnej dyskusji rozwialiśmy wszelkie wątpliwości związane z prowadzeniem programu żywnościowego. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele jednostek Caritas (OPL), którzy koordynują działania związane z POPŻ. 


Życzenia z okazji Dnia Nauczyciela
12.10.12

Kochani Nauczyciele

 

            Najcenniejszym i najtrwalszym podarunkiem, jaki można dać dziecku, jest wykształcenie i wychowanie. Tę niezwykle trudną misję spełniacie właśnie Wy, Nauczyciele.

            W jednym z ważniejszych dni w całym roku szkolnym, w Dniu Edukacji Narodowej, składam całemu Gronu Pedagogicznemu z diecezji najserdeczniejsze życzenia wielu sukcesów zawodowych i osiągania najwyższych celów. Życzę, aby podejmowany trud był źródłem satysfakcji. Pragnę, aby nie zabrakło Wam zapału do kształtowania młodych sumień, abyście konsekwentnie uczyli młodych kierowania się w życiu tylko dobrem.

            A szczęście rodzinne i pokój wewnętrzny niech przyczyniają się do Waszej radości na co dzień.

 

Z najwyższym uznaniem

 

ks. prał. Daniel Adamowicz

Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej

Dziękujemy z całego serca...
30.12.10

   Bardzo dziękujemy za wsparcie finasowe dla naszego synka, Łukaszka. Zakupliśmy dla niego m.in. okulary, lekarstwa oraz zabiegi rehabilitacyjne. Z całego serca Bóg zapłać.

Lucyna i Marek Wróblewscy


534,46 zł za 5 344 600,00 zł
22.12.10

    Narodowy Bank Polski zwrócił się do Caritas Polska z prośbą o pomoc w przeprowadzeniu zbiórki pieniędzy sprzed denominacji (stare banknoty i bilon sprzed r. 1995). W naszej diecezji zbiórkę tę przeprowadziliśmy w ramach akcji „Warto być bohaterem”, w którą włączyli się uczniowie. Było też sporo osób dorosłych, które przynosiły stare nominały do ośrodków Caritas.

    W sumie zebraliśmy  starych złotych, które wymieniliśmy w NBP, co dało kwotę 534,46 PLN. Pieniądze w całości przeznaczymy na  leczenie i rehabilitację dzieci.

   Wszystkim darczyńcom składamy serdeczne Bóg zapłać!

 


CZERWONE GITARY - FOTOREPORTAŻ cz. 3; fot. Iwona Paprocka-Katra
21.12.10

CZERWONE GITARY - fotoreportaż cz. 2; fot. Piotr Bibik
21.12.10

CZERWONE GITARY - FOTOREPORTAŻ cz. 1; fot. Dariusz Wantoch-Rekowski (czekamy na kolejne zdjęcia)
20.12.10

   "To był najlepszy koncert!" Takie opinie można było wczoraj usłyszeć  w świątyni garnizonowej po półtoragodzinnym występie wciąż aktualnych i ciepło odbieranych przez publiczność Czerwonych Gitar.

 Niejednemu łza się w oku zakręciła przy hicie "Już za rok matura", a przecudne składanki największych przebojów uwiodły chyba wszystkich uczestników czternastego już koncertu Caritas Diecezji Toruńskiej, podczas którego uhonorowaliśmy stauetkami Cor Bonum:

1) Mariana Janickiego - Starostę Działdowskiego

2) Mirosława Gerkę - brodnickiego przedsiębiorcę

3) Biedronkę – sieć sklepów

4) Erbudgrupę budowlaną

Dodatkowo wyróżnienie Cor Bonum otrzymała Milena Karpińska – wolontariuszka Szkolnego Koła Caritas Zespołu Szkół Ekonomicznych w Grudziądzu.

Koncert odbył się dzięki pomocy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Gminy Miasta Toruń. Dziękujemy serdecznie!

 


ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
14.12.10

 


KONCERT "CZERWONYCH GITAR"
13.12.10

   Serdecznie zapraszamy na tradycyjny koncert świąteczny Caritas Diecezji Toruńskiej, który organizujemy po raz czternasty w Kościele Garnizonowym w Toruniu. W tym roku w dniu 19 grudnia o godz. 15.00 wystąpią "Czerwone Gitary". Koncert będzie poprzedzony wręczeniem statuetek Cor Bonum osobom i firmom, które na co dzień szczególnie angażują się w działalność charytatywną.

Bilety-cegiełki w cenie 10 zł można nabyć w toruńskich parafiach. Dochód z nich przeznaczony będzie dla najuboższych parafian.


Cor Bonum dla najszlachetniejszych
13.12.10

     W pięknej scenerii stajenki betlejemskiej, pachnącej zielonym świerkiem, w świątyni wypełnionej po brzegi, Caritas Diecezji Toruńskiej każdego roku gromadzi wielu przyjaciół dzieł charytatywnych. Są to osoby, które swym życiem dają świadectwo miłości i codzienną pracą służą bliźnim.

 

 

Kapituła Caritas Diecezji Toruńskiej  od dziesięciu lat  w podziękowaniu za zaangażowanie wręcza statuetki Cor Bonum, symbolizujące codzienną posługę miłości. W tym roku tradycyjne spotykamy się w toruńskim Kościele Garnizonowym 19 grudnia o godz. 15.00, gdzie uhonorowani zostaną: Marian Janicki, Mirosław Gerka, Biedronka, Erbud i Milena Karpińska.

Marian Janicki jest Starostą Działdowskim i człowiekiem od lat wielce zatroskanym o ziemię działdowską. Przede wszystkim jest on społecznikiem o wielkiej wrażliwości i potrzebie służenia ludziom, co przekłada się na współpracę z Caritas Diecezji Toruńskiej poprzez Działdowskie Centrum Caritas.

Mirosław Gerka to znakomity brodnicki przedsiębiorca, prowadzący zakład budowlany. Jest wzorowym mężem i ojcem, który z pełną wrażliwością i pokorą odnosi się do rzeczywistości. Opierając się na trudnym, własnym doświadczeniu życiowym, nie pozostaje obojętny wobec ludzkich trosk i problemów. Pan Gerka, wykonując remonty i inwestycje, pomógł w tym roku między innymi naszej Caritas w rozbudowie domu dla rodziny z Książek. I oczywiście usługę swą wykonał nieodpłatnie.

Biedronka – sieć sklepów, współpracująca od lat z Caritas Polska. Od trzech lat funduje również paczki na Festyn Rodzinny Caritas Diecezji Toruńskiej „Bądźmy razem” z okazji Dnia Dziecka. W tym roku było to 13 000 upominków, a w ubiegłym 15 000! Na co dzień Biedronka pomaga też żywić studentów z Bursy Akademickiej  Caritas Diecezji Toruńskiej Przysieku.

Erbudgrupa budowlana związana z Toruniem i z Caritas Diecezji Toruńskiej od 14 lat. Współpracę rozpoczęliśmy za czasów założyciela firmy, pana Eryka Grzeszczaka, kiedy to przekazano kwotę kilkunastu tysięcy złotych na rzecz powodzian  w lipcu 1997 r. Od tamtej pory zawsze możemy liczyć na wsparcie Erbudu. Śmiało można użyć stwierdzenia, że to dzięki tej firmie Caritas naszej diecezji mogła w ostatnich latach wybudować domy i wyremontować mieszkania wielodzietnym rodzinom potrzebującym pomocy, dotkniętym chorobą dzieci.

Milena Karpińska – wolontariuszka Szkolnego Koła Caritas Zespołu Szkół Ekonomicznych w Grudziądzu (jest w ostatniej klasie liceum). Dynamicznie działa, angażując nowych wolontariuszy. Od trzech lat pomaga w świetlicy „Przystań” dla dzieci z grudziądzkiej starówki. Z wielkim zaangażowaniem wspiera również działania związane z akcją kolonijną Caritas. Milena jest bardzo lubiana przez dzieci i swoja pasją pomagania zaraża innych. Kapituła przyznała jej wyróżnienie Cor Bonum.

 

W niedzielnym wydarzeniu z koncertem wystąpią Czerwone Gitary.


SPOTKANIE KSIĘŻY W PRZYSIEKU
10.12.10

   Dzisiaj w Przysieku odbyło się, pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Józefa Szamockiego, spotkanie księży, będące częścią przygotowania do sprawowania funkcji proboszcza. Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej, Ks. prałat Daniel Adamowicz przedstawił uczestnikom następujący program:

1) Refleksje dotyczące encykliki papieża Benedykta XVI „Deus Caritas est”

2) Misja Caritas w świecie i w Polsce

3) Prezentacja Caritas Diecezji Toruńskiej (+ film)

4)Posługa miłości w budowaniu wizerunku Kościoła + zwiedzanie Bursy Akademickiej, magazynu i Centrum Wolontariatu

5) Potrzeba formacji („Deus Caritas est”) – rekolekcje dla Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas w Centrum Wolontariatu w Przysieku

6) Posługa charytatywna Kościoła realizowana na poziomie parafii:

– Parafialny Zespół Caritas

– Szkolne Koło Caritas

– współpraca z Caritas diecezjalną

– współpraca z innymi organizacjami, przede wszystkim z gminą jako    głównym partnerem lokalnym.

W zakresie współpracy z Parafialnego Zespołu Caritas oraz Szkolnego Koła Caritas z proboszczem wystąpienia zaprezentowali: Ks. dr Rajmund Ponczek (z przedstawicielkami parafii z Bierzgłowie) oraz Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Toruniu, Pani Maria Aldona Rzepińska.

 


Trzeba dostać w łeb, żeby... (artykuł z "Nowości")
03.12.10

Raz koledzy namawiali mnie na piwo, ale postawiłem sprawę jasno „ ...nie proście mnie o to nigdy”

Rozmowa z Andrzejem Zielińskim, podopiecznym Brodnickiego Centrum Caritas, z powodzeniem objętym programem wychodzenia z bezdomności.

 

Kiedy pojawił się u Pana problem alkoholu?

Problem narastał od wielu lat. Kiedy powstała trudna sytuacja, zrodziły się konflikty w domu. Dla spokoju poszło się z kolegami i się piło. Różnie bywało, wypłaty się przepijało. Przyszedł taki czas, jak zawsze powtarzam, że musiałem dostać pałą w łeb, żeby się opamiętać.

Na dno łatwo spaść, ale chyba dużo trudniej wrócić?

Choćby na czworakach, a będę pod tę górę szedł. Nie mam zamiaru wrócić do tego. Choćbym miał pracować dzień i noc, za darmo.

Jak długo trwała Pana tułaczka?

Trzy lata. Po gospodarzach pracowałem, za paczkę papierosów i wino. Trochę w Gdańsku, Warszawie na budowach. Dostawaliśmy tygodniówki. Weekendy to były tak hucznie wyprawiane...

Na szczęście, udało się Panu znaleźć pomoc w Caritasie.

Mówiłem, że się zmienię, zrobię ze sobą wszystko i dostałem szansę. Zrobiłem papiery palacza. Wkrótce dogadaliśmy się, że przydałby się kierowca, na wypadek kiedy ktoś zachoruje albo wypadną jakieś sprawy rodzinne. Padł pomysł prawa jazdy. Stwierdziłem, że spróbuję, chociaż się bałem. Dopiero za trzecim razem zdałem.

Czym Pan się zajmuje w Caritasie?

Jestem palaczem i taką złotą rączką. Nie lubię siedzieć z założonymi rękoma. Chodzę i patrzę, co można by poprawić, naprawić.

Mówił Pan o tym, że przez alkohol urwał się kontakt z rodziną. Jak to wygląda obecnie?

Z dziećmi kontakt mam dobry. Odwiedzają mnie tutaj bardzo często. Już w ubiegłym roku miałem rodzinne święta. Chcą, żebym wrócił, ale mówię, że jeszcze nie jestem gotowy. Trzeba naprawdę stanąć na nogi. Gdybym zadzwonił, że chcę wracać, to zaraz samochód po mnie stałby pod drzwiami.

Czy ta butelka gdzieś tam jednak nad głową wisi?

To jest ciężka sprawa. Naprawdę trzeba walczyć. Nawet był taki moment, jeszcze w starszym budynku. Zmarł mi kolega, z którym mieszkałem. Nie wiedziałem co ze sobą zrobić. Zabrakło mi papierosów i poszedłem do sklepu. Już przy ladzie, nie wiem jak to się stało, facet przede mną kupował pół litra i - czy sklepowa źle zrozumiała - ja za to zapłaciłem i wyszedłem. Siedziałem na dworcu, postawiłem butelkę na chodnik i patrzyłem. Nie wytrzymałem i rzuciłem butelką o chodnik. Ludzie aż się spojrzeli. Ale ja to dla siebie robię. Nikomu nic nie przyrzekałem. Raz koledzy próbowali wyciągnąć mnie na piwo, ale postawiłem sprawę jasno „jak chcecie ze mną rozmawiać, to nie proście mnie o to nigdy”.

Widzi Pan dzień, kiedy stwierdzi, że idzie już na swoje?

Rozmawiałem z dyrektorem, że tę zimę jeszcze przerobię i powinno to już wystarczyć. Nie chcę stracić kontaktu z Caritasem. Mam taką myśl, ale nie wiem, czy się zgodzą, żebym został tu w pracy, ale mieszkał już w domu. Bo ja tutaj pracę lubię, jest z kim porozmawiać, pożartować.

 Artykuł ukazał się w Dzienniku "Nowości" 12.11.2010r.
Autor: Paweł Kędzia

10.10.10 - X Dzień Papieski w diecezji toruńskiej
12.10.10

Jan Paweł II – Odwaga Świętości” to hasło tegorocznego Dnia Papieskiego, które towarzyszyło obchodom w całej Polsce. W naszej diecezji uroczystości zostały zorganizowane wspólnie z Urzędem Miasta Torunia. Towarzyszyły im zbiórki pieniędzy przy kościołach oraz na ulicach.

 

            Ponieważ było to święto młodych, to głównie młodzież zaangażowała się w realizację uroczystości. Uczniowie Gimnazjum nr 3 w Toruniu pod kierunkiem pani Marii Pawłowskiej i pani Teresy Ślebiody przygotowali i zaprezentowali już 7 października, jako preludium do Dnia Papieskiego, na toruńskim Rynku Staromiejskim happening, który wzbudził duże zainteresowanie przechodniów. Przedstawiona pantomima nawiązywała do walki dobra ze złem. W efekcie zwyciężyła świętość, która sama potrafiła się obronić. Młodzież podczas happeningu rozdawała karteczki z wezwaniem  Sługi Bożego Jana Pawła II: „Nie bój się być świętym”.

            Stypendyści Caritas Diecezji Toruńskiej oraz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia poprowadzili również w czwartek spotkanie z diecezjanami w Auli UMK. Przedstawili oni w barwny sposób, jak na ich życie oddziałuje dobroć ludzka, czyli co osiągają dzięki pomocy osób o wielkim sercu. W swoich prezentacjach pokazali, że oprócz codziennej bezpiecznej nauki oraz zamieszkania i wyżywienia w Bursie Akademickiej w Przysieku mają oni możliwość integracji, rozszerzania wiedzy oraz poznawania świata na obozach i pielgrzymkach. Ogromną wartością, którą daje im bycie stypendystą czy to Funduszu dla Janka Muzykanta, czy Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia jest poczucie przynależności do wspaniałej rodziny, dzięki której mogą „rozwijać skrzydła”.

            Podczas uroczystości w Auli UMK została też zaprezentowana sonda uliczna  przygotowana specjalnie na tę okazję przez studentów Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Przechodnie wypowiadali się w niej na temat odwagi świętości, która np. kojarzy się młodym z przestrzeganiem dekalogu czy odważnym mówieniem o tym, że chodzą do kościoła, choć jest to niepopularne w „nowoczesnych” środowiskach. O skomentowanie tegorocznego papieskiego hasła został również poproszony dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej, ksiądz prałat Daniel Adamowicz, który słusznie zauważył, że odważne dążenie do świętości to niekoniecznie wielkie czyny, a raczej codzienne wypełnianie obowiązków, to szacunek dla rodziców i realizowanie potrzeb z poszanowaniem drugiego człowieka. Jest to odpowiadanie Panu Bogu na codzienne wezwania. Taka postawa nie jest modna wśród młodzieży, dlatego warto pokazywać, że świat jest trochę inny niż np. w prezentowanych reklamach i staranie włożone w wypełnianie każdego zadania z wielką miłością jest wysiłkiem, który będzie procentować. Dobrym przykładem są wolontariusze Szkolnych Kół Caritas, których działalność, będąca niewątpliwie drogą do świętości, została zaprezentowana podczas czwartkowych uroczystości na filmie.

            Prawie 900 osób zgromadzonych w Auli UMK uczestniczyło na koniec w koncercie Ryszarda Rynkowskiego oraz w słodkim poczęstunku.

            Centralnym punktem diecezjalnych obchodów X Dnia Papieskiego była uroczysta niedzielna Msza święta z udziałem pocztów sztandarowych w kościele pw. św. Ducha na toruńskim Rynku Staromiejskim, podczas której wzruszającą homilię o odwadze świętości, jaką było całe życie Sługi Bożego Jana Pawła II, wygłosił ksiądz Rafał Bochen. Oprawą liturgiczną zajęli się alumni toruńskiego Wyższego Seminarium Duchownego, stypendyści Caritas Diecezji Toruńskiej oraz Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Mszę świętą oprawił muzycznie zespół „Pro-Misja” oraz chór Zespołu Szkół Muzycznych Toruniu.

            Po Eucharystii orkiestra z chełmińskiego Domu Kultury poprowadziła poczty sztandarowe w asyście harcerzy, delegacje władz, młodzieży i kombatantów oraz wszystkich wiernych pod pomnik Papieża u zbiegu Wałów gen. Sikorskiego  i Alei Jana Pawła II. Tam przy płonących zniczach oddaliśmy hołd Wielkiemu Rodakowi. Tę część uroczystości wypełnili uczniowie Gimnazjum nr 3 w Toruniu, przedstawiając program słowno-muzyczny z udziałem chóru szkolnego. Wspólną modlitwę poprowadził ks. prałat Daniel Adamowicz. Po odśpiewaniu ukochanej przez Ojca Świętego „Barki” mieszkańcy Toruniu i diecezji powrócili w podniosłym nastroju do swoich domów.


„Jan Paweł II – Papież wolności” - IX Dzień Papieski w diecezji toruńskiej
12.10.09

IX Dzień Papieski (11 października) w Toruniu został zorganizowany przez Kurię Diecezjalną i Urząd Miasta Torunia przy współpracy Caritas Diecezji Toruńskiej. To bardzo ważne, że władze miasta, którego Sługa Boży Jan Paweł II jest honorowym obywatelem, w szczególny sposób czują misję pielęgnowania o Nim pamięci.

W ramach obchodów Dnia Papieskiego, podczas którego odbywały się kwesty dla stypendystów, na Rynku Staromiejskim papieskie Gimnazjum nr 3 zorganizowało happening pod hasłem „Jan Paweł II – Papież wolności”. Widowisko nawiązywało do walki dobra ze złem i zniewolenia człowieka. Kończyło się przekazaniem widzom symbolicznych kajdan, które rozrywano na znak wolności. Taką możliwość mieli przed kościołem oo. Jezuitów wierni diecezji, którzy przybyli na uroczystą Mszę świętą koncelebrowaną pod przewodnictwem księdza prałata Daniela Adamowicza, Dyrektora Caritas Diecezji Toruńskiej. Oprawę liturgiczną przygotowało V Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Toruniu. W uroczystej Eucharystii uczestniczyli wierni m.in. z Torunia, Lisewa i Lidzbarka Welskiego. Do kościoła przyniesiono sztandary wielu szkół oraz Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Miasta Torunia. To właśnie poczty sztandarowe wraz z harcerzami niosącymi pochodnie poprowadziły wiernych za orkiestrą dętą pod pomnik Jana Pawła II do Katedry. Tam przy blasku zniczy hołd Wielkiemu Polakowi oddali poprzez złożenie wieńców w imieniu młodzieży i mieszkańców diecezji, uczniowie szkół papieskich. Składając wiązanki, kolejno przemówili: Sekretarz Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Marek Smoczyk, Zastępca Prezydenta Miasta Torunia, Rafał Pietrucień oraz Dyrektor Wydziału Duszpasterskiego, Ks. dr Dariusz Żurański. Doniosłą chwilę uświetnił chór Gimnazjum nr 3 oraz Promisja i chełmińska orkiestra.

Za pomoc w organizacji i udział w uroczystościach podziękowania złożono: Zastępcy Prezydenta Miasta Torunia, Rafałowi Pietrucieniowi, Sekretarzowi Miasta, Alicji Kolańskiej,

Wiceprzewodniczącemu Rady Miasta Torunia, Józefowi Jaworskiemu, Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Kujawsko-Pomorskiego reprezentowanemu przez Sekretarza Marka Smoczyka, Dyrektorowi Wydziału Duszpasterskiego, Księdzu doktorowi Dariuszowi Żurańskiemu, Rektorowi kościoła Jezuitów, o. Waldemarowi Aramowiczowi, Rektorowi Wyższego Seminarium Duchownego, Ks. doktorowi Krzysztofowi Lewandowskiemu, Rektorowi Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, profesorowi Andrzejowi Radzimińskiemu, szkołom toruńskim noszącym imię Jana Pawła II (V Liceum Ogólnokształcącemu, Gimnazjum nr 3, Szkole Podstawowej nr 13), Komendantowi Hufca, Pani Lidii Lach i harcerzom, Stowarzyszeniu Promisja, orkiestrze dętej z Domu Kultury w Chełmnie, Centrum Kultury Dwór Artusa, piekarni Stan-Mar z parafii Czarże (za ciastka, które wolontariusze rozdawali podczas koncertu), dyrektorom szkół, nauczycielom, uczniom i wolontariuszom.

Po części oficjalnej młodzież udała się na Rynek Nowomiejski, gdzie razem z zespołami Promisja i Czaqu świętowała w rytm znanych i lubianych utworów.

 

 

  • Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia to 2200 stypendiów w Polsce, w tym 37
    w diecezji toruńskiej.

 

- Fundacja Dzieła Nowego Tysiąclecia - jak mówi stypendysta Marcin Leleński, studiujący prawo na II roku UMK - oprócz aspektu finansowego, wskazuje nam standardy moralne, jakimi mamy się kierować i za wzór stawia nam Osobę Jana Pawła II, którego nauka jest wewnętrznym statutem każdego stypendysty. Dzień Papieski jest dla nas ważnym momentem wewnętrznego rozrachunku z tym, jak realizujemy naukę Karola Wojtyły w życiu.

Marcin Leleński należy do Fundacji od trzech lat i podkreśla, że co roku na obozach formacyjnych integruje się z pozostałymi stypendystami oraz uczestniczy w rozważaniach i rekolekcjach na temat nauki Jana Pawła II.

 

 

  • Mówiąc o stypendiach, nie można pominąć dzieła naszej diecezji, Funduszu dla Janka Muzykanta, w ramach którego Caritas od 10 lat wspiera 180 młodych ludzi. Są to 3 bursy: 2 szkolne (w Brodnicy i w Grudziądzu) i jedna akademicka w Przysieku.
  • Caritas Diecezji Toruńskiej pomaga uczniom również poprzez ogólnopolski program Skrzydła, czyli w sumie wspiera w sposób ciągły ponad 200 młodych osób.

 

Jedną ze stypendystek Funduszu dla Janka Muzykanta jest studentka filologii polskiej UMK, Magdalena Kamińska, której Caritas Diecezji Toruńskiej towarzyszy w edukacji już 8 lat.

- Pierwszą placówką, dzięki której mogłam kontynuować edukację, była Bursa Szkolna Caritas w Brodnicy. Obecnie jestem mieszkanką Bursy Akademickiej w Przysieku. Każdy z tych domów dba nie tylko o nasz rozwój intelektualny, ale przede wszystkim buduje wewnętrznie. Nie bez powodu obie te placówki nazywam domami, bowiem czuję się tu bezpiecznie jak w cieple domowego ogniska  - zapewnia Magda. – Wszyscy zauważamy, że rośnie zapotrzebowanie na pomoc. Jestem pewna, że ci, którzy szukają wsparcia i skierują się do Caritas, nie zawiodą się.