10. NUMER "ŚWIADECTWA"
28.02.13

     Właśnie ukazał się kolejny numer Magazynu Caritas Diecezji Toruńskiej "Świadectwo". Gazetę będzie można otrzymać w najbliższą niedzielę w parafiach toruńskich. Do pozostałych parafii w diecezji dotrze ona w przyszłym tygodniu razem z "Niedzielą". Serdecznie zachęcamy Szkolne Koła Caritas do włączenia się w dystrybucję "Świadectwa" przed i po Eucharystii. Dziękujemy wolontariuszom toruńskim, którzy rozdają to czasopismo w kościołach.

     Wyrażamy głęboką wdzięcznośc Toruńskim Zakładom Graficznym "Zapolex" za nieodpłatny druk dziesięciu już numerów, każdy o nakładzie 70 000 egzemplarzy.


Jałmużna Wielkopostna
25.02.13

        Wielki Post to czterdziestodniowa drogi wzrastania. Każdy taki czas jest dla nas szansą na poprawę. Dlatego podejmujemy różne postanowienia, w których trwamy. Czasem udaje nam się je zrealizować, innym razem nie. Jednak najważniejsza chyba jest chęć i siła do zmian na lepsze, do stałej pracy nad sobą, nad swoimi słabościami. Niekoniecznie chodzi tu o umartwianie się lub katowanie drakońską dietą. Ważniejsze jest spojrzenie z miłością na bliźniego i jego potrzeby. Tak wiele jest wokół nas biedy, chorób i samotności, szczególnie wśród starszych ludzi. Dlatego warto, odmawiając sobie niektórych przyjemności, ofiarować pieniądze na rzecz najuboższych i potrzebujących naszego wsparcia. Bo, jak mawiał ks. Piotr Skarga, "modlitwa bez jałmużny jest jak ptak bez skrzydeł - do nieba nie poleci". I co ważne, bądźmy dyskretni w obdarowywaniu jak św. Mikołaj, biskup. Nie afiszujmy się z naszą dobroczynnością - taka jałmużna jest Panu Bogu najmilsza.

            Do szkół naszej diecezji dotarło 20 000 skarbonek. Są one zachętą dla dzieci, by podzieliły się tym, co mają z osobami potrzebującymi pomocy. Warto przy tej okazji przypomnieć uczniom Przypowieść o Miłosiernym Samarytaninie, do której ilustrację przygotował ośmioletni Szymon Hodana ze Szkoły Podstawowej nr 13 w Toruniu.


Światowy Dzień Chorego w grudziądzkim szpitalu
25.02.13

11 lutego 2013 r., w liturgiczne wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, po raz XXI będziemy obchodzić Światowy Dzień Chorego.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez papieża Jana Pawła II w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na jego życie - 13 maja 1992 roku.

Dzień ten jest dla chorych, pracowników służby zdrowia, oraz wszystkich, którzy w jakikolwiek sposób łączą się z chorymi „owocnym czasem modlitwy, współuczestnictwa i ofiary z cierpienia dla dobra Kościoła oraz skierowanym do wszystkich wezwaniem, aby rozpoznali w chorym bracie święte Oblicze Chrystusa, który przez cierpienie, śmierć i zmartwychwstanie dokonał dzieła zbawienia ludzkości” (Jan Paweł II, List ustanawiający Światowy Dzień Chorego, 13 maja 1992 r., 3).

Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas im. Św. Faustyny, działającego przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 razem z opiekunką koła p. Hanną Włodarczyk, Dyrektorem Grudziądzkiego Centrum Caritas ks. kan. Markiem Borzyszkowskim i kapelanem szpitala ks. Andrzejem Bartmanem po raz kolejny odwiedzili chore dzieci i młodzież przebywające w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym im. Władysława Biegańskiego w Grudziądzu. Młodzi pacjenci zostali obdarowani maskotkami, słodyczami i okolicznościowymi obrazkami z modlitwą, a kapłani udzielili im Bożego błogosławieństwa.

W Roku Wiary, który przeżywamy, w  szczególny sposób pochylamy się nad człowiekiem słabym, chorym, potrzebujący pomocy, aby tak, jak zachęca Benedykt XVI na wzór Miłosiernego Samarytanina przynosić chociaż odrobinę miłości bliźniemu, który jest obok nas. Pragniemy, aby słowa Chrystusa: „Idź i Ty czyń podobnie” były dla nas żywym świadectwem codziennego kroczenia za Panem.

            Wszystkim chorym życzymy dożo sił i szybkiego powrotu do zdrowia, zapewniając o modlitwie w ich intencji.

 

            W całej diecezji toruńskiej z okazji Światowego Dnia Chorego wolontariusze Caritas dotarli do ponad 2400 chorych.

 

Hanna Włodarczyk


WSPOMNIENIE Z REKOLEKCJI WIELKOPOSTNYCH
18.02.13

       W dniach: 15-17 lutego br. w Centrum Wolontariatu w Przysieku odbyły się rekolekcje wielkopostne „Wierzyć to kochać tak jak ON” dla Opiekunów Szkolnych Kół Caritas, które poprowadził ks. Jarosław Janowski, dyrektor grudziądzkiej Bursy Szkolnej Caritas Diecezji Toruńskiej. W tych dniach skupienia udział wzięło 30 nauczycieli.

            Jak mówi jedna z uczestniczek, Dorota Myjkowska, „rekolekcje te dzięki rewelacyjnie głoszonym esencjonalnym konferencjom, modlitwom i rozmyślaniom dały nauczycielom siłę do dalszej pracy, szczególnie w obszarze wolontariatu”.

           Wszyscy uczestnicy rekolekcji otrzymali świeżo wydany w Roku Wiary Katechizm Pracowników i Wolontariuszy Caritas "WIARA, KTÓRA DZIAŁA PRZEZ MIŁOŚĆ".


Dziś rozpoczynają się REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE
15.02.13

  O godz. 16.00 rozpoczynamy dziś w Przysieku REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE „Wierzyć to kochać tak jak ON” dla Opiekunów Szkolnych Kół Caritas, które poprowadzi Ks. Jarosław Janowski, Dyrektor grudziądzkiej Bursy Szkolnej Caritas Diecezji Toruńskiej. Potrwają one do niedzieli. Nauczyciele otrzymają podczas tych dni skupienia Katechizm Pracowników i Wolontariuszy Caritas "WIARA, KTÓRA DZIAŁA PRZEZ MIŁOŚĆ".


Światowy Dzień Chorego w Hospicjum „Światło”
13.02.13

 

11 lutego, w uroczystość Matki Bożej z Lourdes już po raz 21. obchodzony był w Kościele katolickim Światowy Dzień Chorego. Ustanowiony został on przez błogosławionego już dziś papieża, Jana Pawła II 11 maja 1992 roku, celem uwrażliwieni wiernych na wartość ludzkiego cierpienia oraz zachęcenia do wspierania chorych i tych, którzy im służą.

W jego obchody włączyło się również Hospicjum „Światło”. Głównym punktem tegorocznego świętowania stała się zaplanowana na dwunastego lutego uroczysta Msza Święta tradycyjnie już koncelebrowana przez ks. prałata Daniela Adamowicza, Dyrektora Caritas Diecezji Toruńskiej. W trakcie jej trwania wszystkim potrzebującym udzielony został sakrament namaszczenia chorych. We wspólnej modlitwie uczestniczyli nie tylko podopieczni oddziału stacjonarnego Hospicjum „Światło”, ale również podopieczni oddziału dziennego, pracownicy Hospicjum i jego wolontariusze oraz dzieci z pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Romualda Traugutta. Po wspólnej modlitwie uczniowie wręczyli chorym pamiątkowe obrazki.

Dzień wcześniej, w klimacie Światowego Dnia Chorych odbyło się na terenie Hospicjum „Światło” spotkanie edukacyjne młodzieży z Zespołu Szkół Ekonomicznych z koordynatorem hospicyjnego wolontariatu.

 

Małgorzata Olszewska

 


Naprawdę warto być bohaterem - fot. Sauron
13.02.13

            W XXI Światowym Dniu Chorego ośmioro chorych i niepełnosprawnych dzieci otrzymało w Baju Pomorskim od Caritas Diecezji Toruńskiej pomoc finansową w wysokości 26 311,68 zł.

 

            Pieniądze pochodziły z akcji „Warto być bohaterem”, w którą włączyły się 74 szkoły diecezji. Wsparcie przyszło również z Caritas Polska.

Podczas finału akcji „Warto być bohaterem”, który odbył się 11 lutego z udziałem 300 uczniów miałem okazję porozmawiać z młodymi, jak się okazało później, wielkimi ludźmi. Jolanta, Sylwia i Nikola czynnie zaangażowały się w akcję Caritas Diecezji Toruńskiej „Warto być bohaterem”. Zapytałem je, dlaczego postanowiły włączyć się w to przedsięwzięcie. W odpowiedzi zostałem obsypany długimi, nasączonymi pozytywnymi emocjami, wywodami. Dziewczęta pięknie mówiły o różnym postrzeganiu bycia bohaterem - że jedni są bohaterami, bo wbrew przeciwnościom i napotkanym trudnościom życiowym nie zatracają się i walczą! Drudzy z kolei, podejmując się codziennego wysiłku i dzieląc  się dobrem, które jest w sercu każdego z nas, góry przenoszą! Moje rozmówczynie na co dzień uczęszczają do trzeciej klasy Publicznego Gimnazjum im. Adama Mickiewicza w Topólce. Wraz ze swymi kolegami ze Szkolnego Koła Caritas (których w diecezji toruńskiej jest 227) włączyły się w ramach akcji w zbiórkę środków finansowych. Jak same mówią, czują się bohaterami. Powtarzały: Czynisz dobro - automatycznie stajesz się bohaterem. Po czym dodawały: … no i jesteś cool! J

Prawdziwymi bohaterami są wszystkie osoby, które brały udział w tej wspaniałej akcji. Dzięki niej ludzie stają się lepsi. Ci wszyscy uczniowie, których widziałem, mówili, że nie mogą doczekać się przyszłorocznej akcji „Warto być bohaterem”. Większość z nich deklarowała, że nie będą czekać z założonymi rękami, ale zamierzają kontynuować czynienie dobra przez cały rok.

 

W ramach środków z akcji „Warto być bohaterem” Caritas Diecezji Toruńskiej przekazała również wózek elektryczny siedemnastoletniej Sylwii Marchlik, która cierpi na niedorozwój i niedowład kończyn. Ten dar pozwoli jej pokonywać odległości bez pomocy opiekunów. Sylwia uczy się w Zespole Szkół Ekonomicznych w Grudziądzu i chce studiować. Może ekonomię albo matematykę…                                                                                           

Mateusz Musiał


Finał akcji "Warto być bohaterem" (za www.torun.pl "Warto pomagać") - fot. Karolina Sarnowska
12.02.13

W poniedziałkowe przedpołudnie (11.02.2013) w Baju Pomorskim zebrali się

wolontariusze Caritasu, aby podsumować akcję charytatywną "Warto być bohaterem". W

lokalnych zbiórkach pieniędzy udało się zgromadzić ponad 18 tys. zł, które zostały

przekazane na pomoc potrzebującym dzieciom.

- Potrzeba naszej aktywności, bo są wokół nas ludzie patrzący z nadzieją w naszą stronę. Codziennie

widzimy wiele sytuacji, wobec których nie możemy przejść obojętnie. Bohater życia codziennego to

ktoś, kto może działać zdecydowanie, okazuje entuzjazm w pomocy innym, czyni dobro. Musi też

zachować się asertywnie, umieć powiedzieć złu nie - powiedział do zebranych ksiądz prałat

Daniel Adamowicz z toruńskiego Caritasu.

Był to już 5. finał zbiórki pieniędzy, które prowadziły szkolne oddziały Caritas z terenu całej diecezji.

Impreza, nieprzypadkowo odbywająca się w Światowy Dzień Chorego, rozpoczęła się występem

Kamila Czeszela, który zaśpiewał piosenkę Czesława Niemena „Jednego Serca”. W obecnej edycji

uczestniczyły 74 szkoły z terenu całej diecezji toruńskiej, a ich przedstawiciele wypełnili widownię

Baju Pomorskiego. Łącznie w zbiórkach pieniędzy zorganizowanym przez dzieci zebrano 18 611 zł.

Wśród najbardziej zaangażowanych szkół wymieniono Publiczne Gimnazjum w Topólce, Szkołę

Podstawową nr 5 z Grudziądza oraz Szkołę Podstawową nr 11 w Toruniu.

- Mówimy tu o rzeczach trudnych w sposób prosty, o konkretnych osobach, których sytuacje

zmuszają nas do refleksji. Akcja ma pomóc potrzebującym osobom w ich codziennym życiu. Trzeba

budować świadomość, że dobro jest trendy, bo wtedy może się ono pomnażać - stwierdził ks.

Adamowicz.

Na scenie wręczono symboliczne czeki, za którymi stoi realna pomoc ośmiu najbardziej

potrzebującym dzieciom. Obdarowani mają od 2 do 12 lat. Środki te zostaną przeznaczone na

leczenie, rehabilitację oraz zakup niezbędnego w codziennej aktywności sprzętu.

 

W części artystycznej Jacek Beszczyński zaśpiewał francuski hymn wolontariuszy "Chwyć małe

dziecko za dłoń", a Kamil Czeszel wykonał m.in. znany hit Perfectu "Nie mogę ci wiele dać". Główną

atrakcją, która wywołała burzę oklasków, był pokaz sztuki cyrkowej grupy Juggling Caritas z Bursy

Akademickiej w Przysieku. Zdobywcy nagród na międzynarodowych konkursach zaprezentowali

swoje umiejętności w widowiskowej jeździe na monocyklu, żonglerce oraz kręceniu obręczami hula

hop.

Uczestnicy spotkania zgodnie wskazywali, że wolontariat może przynosić osobistą satysfakcję.

Chcę pomagać innym, bo widzę radość w ich oczach mówiła Jola z Topólki.

Już teraz ks. Adamowicz zapowiedział, że w przyszłym roku odbędzie się kolejna edycja akcji.


Sprzęt rehabilitacyjny
05.02.13

   Dzisiaj do magazynu Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku dotarł kolejny transport sprzętu rehabilitacyjnego dla osób chorych i niepełnosprawnych. Tym razem schodołazy i reszta wózków elektrycznych. W sumie nabyliśmy 10 schodołazów i 8 wózków, które poprzez nasze wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego będą służyć diecezjanom mającym, z racji choroby, problemy z poruszaniem się.


Przedfestynowe spotkanie
04.02.13

   Dzisiaj w Ośrodku Szkoleniowym Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie przed Festynem z okazji Dnia Dziecka "Bądźmy razem". Wszystkie służby mundurowe oraz instytucje włączające się w organizację tego przedsięwzięcia omówiły strategiczne zagadnienia, dotyczące logistyki i bezpieczeństwa. Wiemy już, że w tym roku nieodpłatnie dla wszystkich dzieci będzie dostępnych aż 60 ogromnych instalacji typu zamki, zjeżdzalnie, karuzele! Jak zwykle najmłodszych zapraszać będziemy poprzez gminy i szkoły.


Wsparcie dla Krzysztofa Kryczki
01.02.13

   Wczoraj Krzysztof Kryczka, chory na nowotwór ojciec małych dzieci, o którym pisaliśmy w "Świadectwie", wrócił z tygodniowego pobytu w hospicjum, gdzie zwiększono mu dawkę środków przeciwbólowych. Teraz śpi, regenerując siły. Losem jego rodziny przejęli się czytelnicy naszej gazety, przesyłając pomoc finansową. Dzisiaj ksiądz prałat Daniel Adamowicz przekazał żonie Krzystofa Kryczki produkty żywnościowe oraz 1350 zł, które nadesłali dla nich ludzie dobrej woli. Ta pomoc wesprze budżet domowy rodziny, pozwoli wykupić leki i najpotrzebniejsze rzeczy dla dzieci.

    Składamy serdecznie Bóg zapłać wszystkim ofiarodawcom, którym nieobojętny jest los bliźnich.


Kuchnia Caritas
01.02.13

   Dzisiaj w kuchni Caritas przygotowaliśmy zdrowe, smaczne i tanie danie: kopytka z kapustą. W wielu domach te potrawy znajduja się na stołach. W Caritas w Przysieku również kapusta jest kiszona własnoręcznie. Oczywiście jesienią, kiedy jest najbardziej dojrzała i najtańsza. Przepis na kopytka z kapustą znajdziemy w najbliższym numerze "Świadectwa".


Podziękowanie...
01.02.13

     Drogi Księże Prałacie

     Pragniemy z głębi serca podziękować za nieustającą opiekę i pomoc w trudnych dla nas sytuacjach. Szczególnie mocno dziękujemy za udzielone nam wsparcie finansowe, przeznaczone na zakup wózka o napędzie elektrycznym dla Maksymiliana. Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi o ogromnych sercach- Księdza Prałata, Pracowników Caritas Diecezji Toruńskiej, Przyjaciół, Nauczycieli i Uczniów Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Toruniu oraz Szkoły Podstawowej nr 32 w Toruniu udało nam się zgromadzić sumę pokrywającą koszt zakupu wózka. Dzielimy się naszymi ciepłymi myślami, nadzieją i wiarą w drugiego człowieka, bez której sami nie dalibyśmy sobie rady z wieloma przeciwnościami losu, a codzienne zmagania i walka z nieuleczalną, postępującą chorobą byłyby o wiele, wiele trudniejsze. Trudno ubrać w słowa naszą wdzięczność i szacunek dla Księdza oraz całego Caritas, więc... DZIĘKUJEMY.

Joanna Mróz