Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia!
22.12.17

Bóg się rodzi!

Moc truchleje!”

 

Wszystkim, którzy towarzyszą nam w codziennej pracy; Przyjaciołom, Darczyńcom, Podopiecznym, Współpracownikom i Wolontariuszom życzę, aby te Święta Bożego Narodzenia były kolejną okazją do zrozumienia i poczucia, jak ważna jest wiara, nadzieja i miłość…

 

ks. prałat Daniel Adamowicz

dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej


455 paczek świątecznych o wadze 5065 kg!
22.12.17

       Bardzo serdecznie dziękujemy osobom, które włączyły się  w zbiórkę żywności: mieszkańcom za wielkie serce i piękne gesty, 458 wolontariuszom z diecezji toruńskiej, którzy zbierali żywność w 39 sklepach, dyrekcji i pracownikom sieci handlowych. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu udało się w ciągu dwóch grudniowych dni zebrać 5065 kg żywności. Były to głównie: słodycze, makarony, cukier, mąka i herbata. Produkty te w formie paczek świątecznych trafiły do 455 rodzin. Podarunki wzbogaciliśmy o kapcie i maskotki, przyniesione przez uczniów na inaugurację Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

Uczestnicy zbiórki z ZS CKU Gronowo, którzy włączyli się w akcję z p. Marią Gumowską i ks. Marcinem Jędraszkiem,  zgodnie mówią: ,,Mamy to wpisane w naszych  sercach, chcemy ofiarować swój czas, uśmiech i życzliwość tym, którzy oczekują pomocy. Dobro powraca”.

            Wspaniałą inicjatywą wykazała się Szkoła Podstawowa Towarzystwa Salezjańskiego, a w szczególności ks. Krzysztof Tylutki oraz Szkoła Podstawowa nr 7 w Toruniu, organizując zbiórkę żywności na swoim terenie. Uczniowie przynieśli produkty do szkół, dzieląc się w ten sposób z najuboższymi. To bardzo dobra lekcja miłosierdzia. Dziękujemy!


Spotkanie opłatkowe
14.12.17
Trzy osoby otrzymały statuetki „Cor Bonum” przyznawane przez Caritas Diecezji Toruńskiej za zaangażowanie w służbę potrzebującym. Wręczenie statuetek odbyło się podczas opłatkowego spotkania podopiecznych Caritas Diecezji Toruńskiej.

W spotkaniu uczestniczyło blisko 300 osób. Wśród gości byli m.in. bp Wiesław Śmigiel oraz przedstawiciele władz samorządowych i miejskich.
 
Dyrektor Caritas ks. prał. Daniel Adamowicz przywitał zgromadzonych gości i przybliżył działalność Caritas na terenie diecezji. Podkreślił także działania podejmowane przez Caritas na rzecz pomocy biednym w Afryce.
 
Za wieloletnią pomoc i współpracę dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej podziękował Zgromadzeniu Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Kwiaty i pamiątkowy ryngraf na ręce m. Gracjany Zborała, przełożonej generalnej zgromadzenia wręczyli bp Wiesław Śmigiel i ks. prał. Daniel Adamowicz.
 
Podczas spotkania zostały wręczone 3 statuetki „Cor Bonum”. Laureatami zostali: Maria Aldona Rzepińska – zasłużona w budowaniu młodzieżowego wolontariatu, wieloletnia opiekunka Szkolnego Koła Caritas w Szkole Podstawowej nr 11 w Toruniu; Eugeniusz Czekanik – dyrektor toruńskiego Zakładu Lacpol, skąd Caritas Diecezji Toruńskiej regularnie otrzymuje darowizny w postaci serka topionego; Małgorzata Kałdowska – młoda osoba o wielkim sercu, świeżo po studiach, która z niebywałym zaangażowaniem prowadzi Parafialny Klub Seniora u ojców michalitów na toruńskich Rybakach.
 
W okolicznościowych przemówieniach przedstawiciele władz samorządowych i miejskich pogratulowali trudu włożonego w realizację zadań i życzyli odwagi w niesieniu pomocy.
 
Bp Wiesław Śmigiel podkreślił, że wdzięczność wobec Caritas wynika nie tylko z faktu otrzymywania pomocy. – Dziękujemy Caritas, ponieważ stwarza nam możliwość bycia lepszym, a wżyciu każda okazja, żeby być lepszym, żeby być szlachetniejszym jest bezcenna – mówił ksiądz biskup. Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia bp Wiesław życzył, by był to czas życzliwości i wzajemnego przebaczenia.
 
Po życzeniach złożonych przez księdza biskupa uczestnicy spotkania podzielili się opłatkiem i zasiedli do wspólnego stołu.
 
Oprawę muzyczną spotkania zapewnił toruński muzyk Tomek Kamiński.
Zadanie dofinansowano ze środków Miasta Torunia.

ks. Paweł Borowski

Noc Wolontariatu
13.12.17

Kolejna, druga już Noc Wolontariatu, która miała miejsce z 24 na 25 listopada w Szkole Podstawowej nr 11 w Toruniu była podsumowaniem Tygodnia Wolontariatu i akcji Warto być bohaterem. Członkowie Szkolnego Koła Caritas odpowiedzieli na apel Caritas Diecezji Toruńskiej dotyczący potrzeby wybudowania szkoły w Burundi. W tym celu wolontariusze SKC zainicjowali zbiórkę nakrętek, maskotek na loterię i zorganizowali dyskotekę szkolną. Podsumowaniem tych działań była właśnie Noc Wolontariatu, podczas której wolontariusze razem z opiekunami wykonywali ozdoby i dekoracje świąteczne, które zaprezentowaliśmy na kiermaszach świątecznych.  Dochód z tych działań to nasz wkład w budowę szkoły w Afryce.

Podczas Nocy Wolontariatu 20 wolontariuszy otrzymało legitymacje członka Szkolnego Koła Caritas. Zostały one uroczyście wręczone przez panią dyrektor mgr Tamarę Żuchowską i ojca Szczepana Hebdę.

Podczas tej nocy wspólnie dzieliliśmy się naszym doświadczeniem i nabyliśmy nowe umiejętności. Na uwagę zasługuje wspaniała atmosfera, która spowodowała, że nikomu nie chciało się spać. Noc zakończyliśmy rozgrywkami sportowymi nad ranem. Już myślimy o następnej w przyszłym roku.

 

                                                     Opiekun SKC Danuta Karnowska


Zbiórka żywności 8-9 grudnia
08.12.17

W dniach: 8-9 grudnia odbywa się zbiórka żywności, którą przekażemy najuboższym rodzinom z naszej diecezji w tym szczególnym przedświątecznym czasie. W wybranych sklepach wolontariusze będą zbierać produkty z długim terminem ważności. Już dziś serdecznie dziękujemy za włączenie się w tę akcję.


24. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zainaugurowane
05.12.17

Tradycyjnie na toruńskim lodowisku Tor-Tor w dniu 1 grudnia z udziałem prawie 3000 uczestników zapłonęła ogromna wigilijna świeca, inaugurując 24. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.

 

            Jak zwykle na to wydarzenie przybyli: Ksiądz Biskup, Prezydent Miasta Torunia, komendanci służb mundurowych, wolontariusze, Mikołaj ze śnieżynkami, łyżwiarze, hokeiści, a nawet żużlowcy, którzy pokazali swe umiejętności na tafli.

            Hasło tegorocznej akcji brzmi: „Miłosierdzie jest jedno” i właśnie o miłosierdziu Ksiądz dr Artur Szymczyk opowiedział uczestnikom w trzech odsłonach, nawiązując do bezpieczeństwa, odpowiedzialności za siebie i bliźniego oraz ofiarności. Uczestnicy uroczystości, oprócz łakoci, otrzymali opaski odblaskowe, a goście zostali ubrani przez policjantki i strażników miejskich w kamizelki odblaskowe, aby zawsze pamiętać o bezpieczeństwie.

            Podczas tego święta podsumowaliśmy również akcję „Warto być bohaterem”, którą w tym roku zorganizowaliśmy po raz dziesiąty i podziękowaliśmy nauczycielom oraz uczniom za przekazanie na budowę szkoły w Burundi oraz wsparcie chorych i niepełnosprawnych dzieci kwoty w wysokości 22 000 zł. Najbardziej zaangażowanym placówkom wręczyliśmy Certyfikaty Szkół Budujących Wrażliwość Społeczną: SP Towarzystwa Salezjańskiego, SP w Topólce, SP nr 24 w Toruniu, SP w Osiu i SP nr 21 w Grudziądzu.

Na wigilijnych stołach diecezji toruńskiej zapłonie w tym roku ponad 42 000 świec, które są rozprowadzane w parafiach. Symbolizują one solidarność z najuboższymi oraz przypominają o tych, którzy nie mogą być z nami w świątecznym czasie. Ofiary ze świec wesprą projekty skierowane do ubogich i chorych dzieci.

Za pomoc w realizacji inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom dziękujemy: Jackowi Beszczyńskiemu, który oprawił wydarzenie muzycznie, Janowi Balcerakowi, Komendzie Miejskiej Policji, Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, Straży Miejskiej, Państwowej Straży Pożarnej, Nadleśnictwu Toruń,  Firmie CPP Toruń Pacific, Szkole Mistrzostwa Sportowego, Międzyszkolnemu Klubowi Sportowemu Axel, żużlowcom z Janem Ząbikiem na czele, dyrekcji i pracownikom MOSiR-u, II Liceum Ogólnokształcącemu oraz studentom z Bursy Akademickiej Caritas w Przysieku.

Zadanie zostało dofinansowane przez Miasto Toruń.