„Bóg się rodzi!
Moc truchleje!”
Wszystkim, którzy towarzyszą nam w codziennej pracy; Przyjaciołom, Darczyńcom, Podopiecznym, Współpracownikom i Wolontariuszom życzę, aby te Święta Bożego Narodzenia były kolejną okazją do zrozumienia i poczucia, jak ważna jest wiara, nadzieja i miłość…
ks. prałat Daniel Adamowicz
dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej
Bardzo serdecznie dziękujemy osobom, które włączyły się w zbiórkę żywności: mieszkańcom za wielkie serce i piękne gesty, 458 wolontariuszom z diecezji toruńskiej, którzy zbierali żywność w 39 sklepach, dyrekcji i pracownikom sieci handlowych. Dzięki wspólnemu zaangażowaniu udało się w ciągu dwóch grudniowych dni zebrać 5065 kg żywności. Były to głównie: słodycze, makarony, cukier, mąka i herbata. Produkty te w formie paczek świątecznych trafiły do 455 rodzin. Podarunki wzbogaciliśmy o kapcie i maskotki, przyniesione przez uczniów na inaugurację Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.
Uczestnicy zbiórki z ZS CKU Gronowo, którzy włączyli się w akcję z p. Marią Gumowską i ks. Marcinem Jędraszkiem, zgodnie mówią: ,,Mamy to wpisane w naszych sercach, chcemy ofiarować swój czas, uśmiech i życzliwość tym, którzy oczekują pomocy. Dobro powraca”.
Wspaniałą inicjatywą wykazała się Szkoła Podstawowa Towarzystwa Salezjańskiego, a w szczególności ks. Krzysztof Tylutki oraz Szkoła Podstawowa nr 7 w Toruniu, organizując zbiórkę żywności na swoim terenie. Uczniowie przynieśli produkty do szkół, dzieląc się w ten sposób z najuboższymi. To bardzo dobra lekcja miłosierdzia. Dziękujemy!
W spotkaniu uczestniczyło blisko 300 osób. Wśród gości byli m.in. bp Wiesław Śmigiel oraz przedstawiciele władz samorządowych i miejskich.
Dyrektor Caritas ks. prał. Daniel Adamowicz przywitał zgromadzonych gości i przybliżył działalność Caritas na terenie diecezji. Podkreślił także działania podejmowane przez Caritas na rzecz pomocy biednym w Afryce.
Za wieloletnią pomoc i współpracę dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej podziękował Zgromadzeniu Sióstr Pasterek od Opatrzności Bożej. Kwiaty i pamiątkowy ryngraf na ręce m. Gracjany Zborała, przełożonej generalnej zgromadzenia wręczyli bp Wiesław Śmigiel i ks. prał. Daniel Adamowicz.
Podczas spotkania zostały wręczone 3 statuetki „Cor Bonum”. Laureatami zostali: Maria Aldona Rzepińska – zasłużona w budowaniu młodzieżowego wolontariatu, wieloletnia opiekunka Szkolnego Koła Caritas w Szkole Podstawowej nr 11 w Toruniu; Eugeniusz Czekanik – dyrektor toruńskiego Zakładu Lacpol, skąd Caritas Diecezji Toruńskiej regularnie otrzymuje darowizny w postaci serka topionego; Małgorzata Kałdowska – młoda osoba o wielkim sercu, świeżo po studiach, która z niebywałym zaangażowaniem prowadzi Parafialny Klub Seniora u ojców michalitów na toruńskich Rybakach.
W okolicznościowych przemówieniach przedstawiciele władz samorządowych i miejskich pogratulowali trudu włożonego w realizację zadań i życzyli odwagi w niesieniu pomocy.
Bp Wiesław Śmigiel podkreślił, że wdzięczność wobec Caritas wynika nie tylko z faktu otrzymywania pomocy. – Dziękujemy Caritas, ponieważ stwarza nam możliwość bycia lepszym, a wżyciu każda okazja, żeby być lepszym, żeby być szlachetniejszym jest bezcenna – mówił ksiądz biskup. Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia bp Wiesław życzył, by był to czas życzliwości i wzajemnego przebaczenia.
Po życzeniach złożonych przez księdza biskupa uczestnicy spotkania podzielili się opłatkiem i zasiedli do wspólnego stołu.
Oprawę muzyczną spotkania zapewnił toruński muzyk Tomek Kamiński.
Kolejna, druga już Noc Wolontariatu, która miała miejsce z 24 na 25 listopada w Szkole Podstawowej nr 11 w Toruniu była podsumowaniem Tygodnia Wolontariatu i akcji Warto być bohaterem. Członkowie Szkolnego Koła Caritas odpowiedzieli na apel Caritas Diecezji Toruńskiej dotyczący potrzeby wybudowania szkoły w Burundi. W tym celu wolontariusze SKC zainicjowali zbiórkę nakrętek, maskotek na loterię i zorganizowali dyskotekę szkolną. Podsumowaniem tych działań była właśnie Noc Wolontariatu, podczas której wolontariusze razem z opiekunami wykonywali ozdoby i dekoracje świąteczne, które zaprezentowaliśmy na kiermaszach świątecznych. Dochód z tych działań to nasz wkład w budowę szkoły w Afryce.
Podczas Nocy Wolontariatu 20 wolontariuszy otrzymało legitymacje członka Szkolnego Koła Caritas. Zostały one uroczyście wręczone przez panią dyrektor mgr Tamarę Żuchowską i ojca Szczepana Hebdę.
Podczas tej nocy wspólnie dzieliliśmy się naszym doświadczeniem i nabyliśmy nowe umiejętności. Na uwagę zasługuje wspaniała atmosfera, która spowodowała, że nikomu nie chciało się spać. Noc zakończyliśmy rozgrywkami sportowymi nad ranem. Już myślimy o następnej w przyszłym roku.
Opiekun SKC Danuta Karnowska
Tradycyjnie na toruńskim lodowisku Tor-Tor w dniu 1 grudnia z udziałem prawie 3000 uczestników zapłonęła ogromna wigilijna świeca, inaugurując 24. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.
Jak zwykle na to wydarzenie przybyli: Ksiądz Biskup, Prezydent Miasta Torunia, komendanci służb mundurowych, wolontariusze, Mikołaj ze śnieżynkami, łyżwiarze, hokeiści, a nawet żużlowcy, którzy pokazali swe umiejętności na tafli.
Hasło tegorocznej akcji brzmi: „Miłosierdzie jest jedno” i właśnie o miłosierdziu Ksiądz dr Artur Szymczyk opowiedział uczestnikom w trzech odsłonach, nawiązując do bezpieczeństwa, odpowiedzialności za siebie i bliźniego oraz ofiarności. Uczestnicy uroczystości, oprócz łakoci, otrzymali opaski odblaskowe, a goście zostali ubrani przez policjantki i strażników miejskich w kamizelki odblaskowe, aby zawsze pamiętać o bezpieczeństwie.
Podczas tego święta podsumowaliśmy również akcję „Warto być bohaterem”, którą w tym roku zorganizowaliśmy po raz dziesiąty i podziękowaliśmy nauczycielom oraz uczniom za przekazanie na budowę szkoły w Burundi oraz wsparcie chorych i niepełnosprawnych dzieci kwoty w wysokości 22 000 zł. Najbardziej zaangażowanym placówkom wręczyliśmy Certyfikaty Szkół Budujących Wrażliwość Społeczną: SP Towarzystwa Salezjańskiego, SP w Topólce, SP nr 24 w Toruniu, SP w Osiu i SP nr 21 w Grudziądzu.
Na wigilijnych stołach diecezji toruńskiej zapłonie w tym roku ponad 42 000 świec, które są rozprowadzane w parafiach. Symbolizują one solidarność z najuboższymi oraz przypominają o tych, którzy nie mogą być z nami w świątecznym czasie. Ofiary ze świec wesprą projekty skierowane do ubogich i chorych dzieci.
Za pomoc w realizacji inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom dziękujemy: Jackowi Beszczyńskiemu, który oprawił wydarzenie muzycznie, Janowi Balcerakowi, Komendzie Miejskiej Policji, Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, Straży Miejskiej, Państwowej Straży Pożarnej, Nadleśnictwu Toruń, Firmie CPP Toruń Pacific, Szkole Mistrzostwa Sportowego, Międzyszkolnemu Klubowi Sportowemu Axel, żużlowcom z Janem Ząbikiem na czele, dyrekcji i pracownikom MOSiR-u, II Liceum Ogólnokształcącemu oraz studentom z Bursy Akademickiej Caritas w Przysieku.
Zadanie zostało dofinansowane przez Miasto Toruń.
Archiwum wiadomości
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2010
2008
2006