Wiele szkól przystąpiło już do tej akcji, podejmując różnorodne działania mające na celu zbiórkę funduszy na leczenie i rehabilitację malutkiej bo 3- miesięcznej Julii Rówczyńskiej z Nowego Miasta Lubawskiego. Więcej informacji o zmaganiach rodziców z chorobą dziecka można przeczytać fb:
https://www.facebook.com/Julka-R%C3%B3wczy%C5%84ska-POM%C3%93%C5%BB-MI-pokona%C4%87-SMA-1-113478893367901/
W ramach projektu "Wolontariusze Szkolnych Kół Caritas dla bezpieczeństwa w środowiskach szkolnych i senioralnych" z piątku na sobotę 18/19 i 25/26 października odbyły się Noce Wolontariusza w Grudziądzu i Toruniu oraz Działdowie i Zbicznie. Głównym elementem wydarzenia były warsztaty dotyczące problematyki bezpieczeństwa prowadzone przez służby mundurowe - przez funkcjonariuszy policji, strażników miejskich oraz strażaków. W wydarzeniu brało udział ok. 400 uczestników z 40 szkół naszej diecezji.Było to również wspaniałe spotkanie integracyjne wolontariuszy i opiekunów Szkolnych Kół Caritas. Serdecznie dziękujemy wszystkim osobom za zaangażowanie się w organizację i przebieg spotkania, a przede wszystkim policjantom, strażnikom miejskim, strażakom, dyrektorom szkól, koordynatorom regionalnym oraz opiekunom i asystentom Szkolnych Kół Caritas.
Zapraszamy do udziału w Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, która w tym roku odbędzie się 29 listopada o godz. 11.00 w Baju Pomorskim, ul. Piernikarska 9.
Zapisy grup ( 5 uczniów +opiekun ze szkoły) przyjmujemy drogą mailową do dnia 25 listopada 2019r.
mail: torun@caritas.pl
Bez Was nie damy rady…
Cześć wszystkim.
Nazywam się Julia.
Urodziłam się dnia 16.07.2019 r. w Holandii. Moi rodzice przeprowadzili się do Holandii, gdy ja jeszcze byłam u mamusi w brzuszku. Mieszkaliśmy tam zaledwie od maja. Mama z tatą zaczynali od zera, stopniowo układali sobie życie. Chcieli zapewnić mi wszystko co najlepsze. Zbierali pieniądze by w przyszłości postawić w Polsce dom.
Jednak los nie był łaskawy...
Kilka tygodni po moich narodzinach dowiedzieli się, że jestem ciężko chora. W trzecim tygodniu zauważono, że za mało się ruszam i jestem zbyt wiotka. Rodzice jeździli ze mną do lekarzy, by zrobić mi badania i niestety potwierdziły się obawy- Rdzeniowy Zanik Mięśni czyli SMA typu 1 (wczesnoniemowlęcy). Musieliśmy jechać do kolejnego szpitala, gdzie leczy się takie dzieci jak ja. Po całodziennych badaniach przez rożnych specjalistów okazało się, że jestem za słaba na leczenie Nusinersenem, bo za słabo jem i oddycham. Po prostu nie rokuję.
Nusinersen to jedyny lek dostępny na rynku w Europie, który potrafi zatrzymać postęp choroby, a zdarza się nawet, że cofnąć niektóre zmiany. JEDNAK TAKICH SŁABYCH DZIECI JAK JA NIE LECZY SIĘ W HOLANDII TYM LEKIEM.
Mieli czekać na najgorsze...
Jednak z pomocą wielu dobrych ludzi moi rodzice przygotowali się na taką ewentualność. To dla mnie rzucili wszystko i już następnego dnia po odmowie leczenia zastrzykiem w Holandii byliśmy w Polsce. I wiecie co? Udało się! Dostanę w Polsce lek, który powstrzyma tego potwora.
Jednak SMA to ciągła walka. Potrzebuje drogiego sprzętu, który ułatwi mi życie, a rodzice będą mogli dzięki niemu dbać o moje drogi oddechowe, sprawdzać mój stan zdrowia i wiele innych. Potrzebuje też rehabilitacji. DUŻO ĆWICZEŃ.
Jesteśmy z mamą nadal w szpitalu w Polsce ale lada dzień zgłosimy się do fundacji. Koszty leczenia i rehabilitacji są przeogromne, a ja marzę by żyć, jeść samodzielnie, pić, oddychać. Jest tez szansa, że może zacznę kiedyś chodzić.
Bez Was nie damy rady..
„WARTO BYĆ BOHATEREM”
Akcja Caritas Diecezji Toruńskiej
Caritas Diecezji Toruńskiej po raz 12. zaprasza do udziału w akcji „Warto być bohaterem”.
Celem akcji jest budzenie wrażliwości i szacunku dla drugiego człowieka, a także zachęcanie do wolontariatu i pomocy ubogim oraz chorym dzieciom.
Każdorazowo naszemu przedsięwzięciu towarzyszy tekst dydaktyczny. W tym roku przedstawiamy potrzebę wsparcia w leczeniu i rehabilitacji małej Julii, której odmówiono leczenia w Holandii, ponieważ tak ciężko chorych dzieciom nie podaje się leku ( ukryta eutanazja). Tekst zatytułowany „Bez Was nie dam rady” znajduje się na www.torun.caritas.pl i facebook.com/caritas.torun
Regulamin
1) Organizatorem akcji „Warto być bohaterem” jest Caritas Diecezji Toruńskiej.
2) Akcja trwa na terenie szkół od dnia 20 października do 23 listopada 2019 r.
3) Celem akcji jest budzenie wrażliwości i szacunku dla drugiego człowieka, a także zachęcanie do wolontariatu i pomocy ubogim oraz chorym dzieciom.
4) W klasach należy przeprowadzić pogadankę z wykorzystaniem tekstu „Bez Was nie dam rady” . tekst znajduje się na www.torun.caritas.pl, facebook.com/caritas.torun. Potrzeba wsparcia leczenia i rehabilitacji dzieci ciężko chorych oraz przestrzeganie praw dziecka ( prawo każdego do życia) będzie punktem wyjścia do dyskusji o otwarciu na otaczający nas świat, o miłości, o relacjach międzyludzkich, o wolontariacie, a także walce z cierpieniem i budzonej przez nie wrażliwości.
5) Do dnia 23 XI br. prosimy o zorganizowanie różnych działań (mogą to być: kiermasze, loterie, aukcje, rozprowadzanie cegiełek, bilety wstępu na szkolne spektakle lub dyskoteki itp.), mających na celu zbiórkę środków pieniężnych, które będą przekazane chorym, niepełnosprawnym i ubogim dzieciom w Polsce na ich leczenie, rehabilitację lub zakup sprzętu rehabilitacyjnego.
6) Podsumowanie pierwszego etapu projektu nastąpi podczas Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w dniu 29 listopada br. (piątek) o godz. 11.00 w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu, ul. Piernikarska 9. Szkoły, które włączą się w akcję, zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu ( do 8 uczestników ze szkoły). Przyjazd należy potwierdzić e-mailem: torun@caritas.pl
7) Do dnia 23 XI br. prosimy o przesłanie:
a) zebranych środków pieniężnych na konto:
Caritas Diecezji Toruńskiej, Sz. Bydgoska 1, 87-100 Toruń
28 2030 0045 1110 0000 0064 8240
z dopiskiem „Warto być bohaterem”
b) potwierdzenia ilości wysłanych pieniędzy e-mailem torun@caritas.pl
c) czy 8-osobowa delegacja ze szkoły przyjedzie na podsumowanie akcji w dniu 29 XI do Teatru Baj Pomorski
8) Wszystkie szkoły, biorące udział w projekcie otrzymają CERTYFIKAT SZKOŁY BUDUJĄCEJ WRAŻLIWOŚĆ SPOŁECZNĄ W ROKU 2019 (najbardziej zaangażowanym szkołom wręczymy go podczas Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, pozostałym wyślemy pocztą).
9) Uroczysty finał i przekazanie środków dzieciom chorym i niepełnosprawnym planujemy w lutym 2020 r. w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu przy ul. Piernikarskiej 9.
Osoba do kontaktu: Maria-Aldona Rzepińska tel. 793 373 688
Archiwum wiadomości
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2010
2008
2006