Dzień Rodzicielstwa Zastępczego
29.05.14

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

30 maja obchodzony jest w Polsce Dzień Rodzicielstwa

Zastępczego.

 

Dzień Rodzicielstwa Zastępczego

30 maja obchodzony jest w Polsce Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Z tej okazji prezydent Torunia Michał Zaleski składa życzenia dla rodzin zastępczych z Torunia.

Serdecznie pozdrawiam toruńskie rodziny zastępcze, które zdecydowały się na niesienie pomocy dzieciom doświadczonym przez brak naturalnych rodzin. Przekazuję wszystkim: rodzicom oraz dzieciom, życzenia z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, obchodzonego w naszym kraju 30 maja.

Gratuluję Państwu tworzenia w Toruniu wspierających się wspólnot rodzinnych, w których trudowi wychowania towarzyszy okazywanie najbliższym pomocy, czułości i szacunku. Nie sposób przecenić zaangażowania i odpowiedzialnego podejścia do wychowania młodego pokolenia. Proszę przyjąć wyrazy uznania za rodzicielską miłość, odpowiedzialną pracę i podejmowane wyzwania. Satysfakcją ze sprawowania rodzicielskiej opieki niech będzie uśmiech na twarzach dzieci wzrastających w kochającej się rodzinie.

Życzę Państwu wielu sił, inspiracji i wytrwałości oraz doświadczania takiego dobra, jakie sami okazujecie dzieciom powierzonym Waszej opiece.

Z wdzięcznością i szacunkiem, Prezydent Miasta Torunia, Michał Zaleski

 

Z rodzinnej pieczy zastępczej na terenie Torunia korzysta 402 dzieci. Żyją one w 292 rodzinach: spokrewnionych, niezawodowych, zawodowych, rodzinnych domach dziecka. Z tego w 12 rodzinach zawodowych umieszczonych jest 36 dzieci, a w 7 rodzinnych domach dziecka 33 dzieci.

 

Rodzicielstwo zastępcze to forma rodziny, która tymczasowo lub stale opiekuje się i wychowuje dzieci, które zostały osierocone, odrzucone lub których rodzice biologiczni nie są w stanie zapewnić im bezpieczeństwa i opieki. Rodzina zastępcza kieruje się dobrem dziecka i poszanowaniem jego praw w szczególności prawa do: wiedzy o jego pochodzeniu, podtrzymywania kontaktu emocjonalnego z rodziną naturalną, swobodnego kontaktu z rodzicami i osobami bliskimi, poszanowania i godności, ochrony przed wszelkimi formami przemocy.

 

W tym roku świętowanie Dnia Rodzicielstwa Zastępczego połączone jest w Toruniu z Festynem Rodzinnym „Bądźmy razem”, organizowanym przez Caritas Diecezji Toruńskiej z okazji Dnia Dziecka. Festyn odbędzie się w sobotę 31 maja na terenie Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu.

Pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie będą obecni z informacjami o pieczy zastępczej oraz plakatami promującymi rodzicielstwo zastępcze.

Wyniki konkursu Razem z Naturą c.d.
23.05.14

Przedstawiamy zwycięską pracę fotograficzną i plastyczną.

Gratulujemy!

Wyniki konkursu Razem z Naturą
23.05.14

Bardzo dziękujemy dzieciom i młodzieży z naszego regionu, którzy wzięli udział w konkursie Razem z Naturą.  Otrzymaliśmy 800 zdjęć i 137 prac plastycznych obrazujących piękno otaczającej nas przyrody. Ogromną trudność dla zespołu oceniającego stanowiło wybranie po 5 prac na poszczególny miesiąc ze względu na ich piękno i wyjątkowy charakter.

                         

W kategorii artystycznej zwyciężyli:

 

a) praca plastyczna:

 

1. Marta Kunz, Zespół Szkół Muzycznych w Toruniu, kl. IV a

2. Oliwia Cieślak, Zespół Szkół w Boniewie, kl. VI

3.Zofia Jaworska, Zespół Szkół Muzycznych, kl. II b

 

b) praca fotograficzna

 

1. Katarzyna Trzcińska, Zespół Szkół w Działdowie, kl. II a

2. Sandra Walkowiak, Zespół Szkół w Górsku, kl. VI b

3. Daria Wiśniewska, Publiczne Gimnazjum w Siemnówku kl. II

 

Gratulujemy młodym talentom! Podsumowanie konkursu i wręczenie nagród odbędzie się podczas Festynu Rodzinnego z okazji Dnia Dziecka „Bądźmy razem” na terenie Aeroklubu Pomorskiego w dniu 31 maja o godz. 13.45 na scenie.


Wydawanie identyfikatorów festynowych
23.05.14

   Informujemy, że zarówno osoby indywidualne jak i grupy, które zgłosiły się na Festyn z okazji Dnia Dziecka "Bądźmy razem" i jeszcze nie odebrały identyfikatorów, mogą to zrobić we wtorek, 27 maja w Toruńskim Centrum Caritas przy Sz. Bydgoskiej 1a w godz.: 8.00-12.00 i 12.30 - 15.00. Wszyscy, którzy nie przyjadą w tym terminie po identyfikatory, odbiorą je przy parkingu na terenie Aeroklubu Pomorskiego (przy pierwszej scenie).

   Prosimy pamiętać o podpisaniu identyfikatorów!


  Jednocześnie przypominamy, że niezapisane dzieci (bez identyfikatorów) będą mogły korzystać ze wszystkich (ponad 350 atrakcji), łącznie z jedzeniem i konkursami.

 

   Zapraszamy serdecznie.

Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka - PROGRAM
20.05.14

Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka „Bądźmy razem”

Toruń, Aeroklub Pomorski, 31 maja 2014 r.

PROGRAM

 

10.30 – Powitanie na pierwszej scenie przy Toruńskiej Akademii Jazdy B. Bacha i ułożenie Serca dla Mamy

10.45 – Bieg dla Mamy (prowadzący na plac główny, gdzie odbędzie się festyn)

11.00 – Występ zespołu muzycznego WJPM  Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu

11.15 – Powitanie na scenie głównej i wręczenie podziękowań

11.30 – Występ zespołu muzycznego WJPM  Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu

11.45 – Występ zespołu Skica

11.55 Występ Jacka Beszczyńskiego

12.05 – Pokaz żonglerki w wykonaniu studentów Bursy Akademickiej Caritas Diecezji Toruńskiej

12.15 Spektakl „Zauważ mnie” – Centrum Wolontariatu Effatha w Chełmnie

12.35 – Grupa Taneczna RYTM-X pod kierownictwem Barbary i Klaudii Żero

12.55 – Występ Grupy Cyrkowej z WOAK-u pod kierownictwem Alicji Usowicz

13.15 – Konkurs ekologiczny – Toruńskie Stowarzyszenie Ekologiczne Tilia

13.30 – Występ Jacka Beszczyńskiego

13.45 – Finał konkursu Razem z Naturą – Toruńskie Stowarzyszenie Ekologiczne Tilia

14.05 – Występ Jacka Beszczyńskiego

14.15 – Schola Promyki Maryi z parafii św. Józefa w Toruniu pod kierownictwem S. Nikodemy

14.35 – Pokazy wojów słowiańskich z Zamku w Golubiu-Dobrzyniu

14.55 – Tańczymy Zumbę – Magdalena Więtczak

15.05 – Rueda de Casino w wykonaniu studentów Bursy Akademickiej Caritas Diecezji Toruńskiej

15.15 – Grupa Wokalna z Domu Kultury w Golubiu-Dobrzyniu

15.25 – Pokaz taneczny w wykonaniu studentów Bursy Akademickiej Caritas Diecezji Toruńskiej

15.35 – Pokaz zdalnie sterowanego modelu samolotu

15.45 - Tańczymy Zumbę – Magdalena Więtczak

15.55 - Pokaz zdalnie sterowanego modelu samolotu

ok. 16.00 – zakończenie

 

O godz. 12.30 na placu odbędzie się godzinny turniej rycerski przygotowany przez Zamek
z Golubia-Dobrzynia.


Wycieczka uczestników ŚDS Caritas do uzdrowiska w Inowrocławiu
15.05.14

14 maja 2014 roku pojechaliśmy na wycieczkę do Inowrocławia. Spacerowaliśmy po pięknym parku uzdrowiskowym. Podziwialiśmy malownicze stawy oraz przepiękne dywany kwiatowe. Aleją pamiątkowych dębów doszliśmy do tężni uzdrowiskowej. Odpoczywając na ławeczkach wdychaliśmy dobroczynny, naturalny, solankowy aerozol. Z przyjemnością skorzystaliśmy z rekreacji ruchowej dzięki siłowni terenowej dla dorosłych.  Każdy z nas z zaangażowaniem poprawiał kondycję na urządzeniach sportowych dostępnych na terenie parku. Podczas pobytu w uzdrowisku skorzystaliśmy również z seansu w grocie solnej. Mikroklimat przypominający ten nad morzem, relaksująca muzyka i baśniowe wnętrze miało korzystny wpływ na nasze ciała i psychikę. Po tak bogatym dniu na świeżym powietrzu udaliśmy się na pyszny obiad zakończony słodkimi lodami. Wyjazd udał nam się ogromnie, pogoda dopisała, wypoczęliśmy i naładowaliśmy pozytywnie nasze akumulatory.

 

                                                                                  Uczestnicy ŚDS Caritas w Toruniu

 


Festynowy komunikat: LISTA ZAMKNIĘTA!
14.05.14

    Już 31 maja spotkamy się, jak co roku, na terenie Aeroklubu Pomorskiego na Festynie Rodzinnym z okazji Dnia Dziecka „Bądźmy razem”. JEDNOCZEŚNIE INFORMUJEMY, ŻE DZIŚ ZAMKNĘLIŚMY LISTĘ. Zapisaliśmy 13500 uczestników i tyle identyfikatorów wydajemy, gdyż 13500 paczek ofiarowuje nam Partner Strategiczny „Biedronka” (pozostałe dzieci będą mogły korzystać z innych atrakcji i wyżywienia). Upominki te będziemy przekazywać dzieciom na placu od godz. 12.00, dlatego warto wziąć udział we wcześniejszych atrakcjach. Rozpoczniemy o 10.30 od strony Akademii Jazdy B. Bacha. Zaznaczamy jeszcze raz, iż bardzo ważne jest, aby wszyscy zgromadzili się już o godz. 10.00 na terenie Akademii Jazdy B. Bacha w celu ułożeniu Serca dla Mamy, a potem wspólnie wzięli udział w Biegu dla Mamy, gdyż pierwszych 13500 biegaczy otrzyma piłki od "Biedronki". Następnie wszystkie dzieci będą się bawić przy 400 atrakcjach i dynamicznej scenie do godz. 16.00.

            Projekt jest współfinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Gminy Miasta Toruń. Partnerem Strategicznym jest Jeronimo Martins Polska S.A.


11 224 osoby już zapisaliśmy na festyn!
12.05.14

   Na Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka "Bądźmy razem" zapisaliśmy już 11 224 osoby. To znaczy, że możemy jeszcze przyjąć tylko 2 276 uczestników, gdyż od Partnera Strategicznego, którym jest "Biedronka" otrzymujemy 13 500 paczek. Pozostałe dzieci będą mogły korzystać ze wszystkich innych atrakcji.

   Odbiór identyfikatorów dla zgłoszonych grup jest możliwy w Przysieku w dniach: 13-15 maja br. w godzinach: 8.30 - 15.00.

   Natomiast zapisane osoby indywidualne zapraszamy po odbiór identyfikatorów do Toruńskiego Centrum Caritas przy Sz. Bydgoskiej 1 w dniu 27 maja br. w godzinach: 8.00-12.00 i 12.30-15.00.


NAJPIERW DO SERDUSZKA, A POTEM PACZUSZKA
09.05.14

   Na piątkowym spotkaniu ze służbami, dotyczącym Festynu Rodzinnego z okazji Dnia Dziecka "Bądźmy razem", omówione zostały kwestie logistyczne związane m.in. z większą ilością atrakcji. Rozrastający się z roku na rok festyn, organizowany przez Caritas Diecezji Toruńskiej zgromadzi 31 maja na terenie Aeroklubu Pomorskiego nawet 20 000 osób. Rozpoczniemy o 10.30 od strony Akademii Jazdy B. Bacha. Przy tamtejszym parkingu Toruńskie Stowarzyszenie Ekologiczne "Tilia" będzie przyjmować nakrętki w ramach konkursu "Razem z Naturą". Tam też wszyscy ułożymy Serce dla Mamy, po czym w Biegu dla Mamy udamy się w stronę placu głównego, gdzie na uczestników czekać będzie 400 atrakcji. Paczki od "Biedronki" będą tam wydawane dopiero od godz. 12.00.

   Bardzo ważne jest, aby wszyscy zgromadzili się już o godz. 10.00 na terenie Akademii Jazdy B. Bacha w celu ułożeniu Serca dla Mamy, a potem wspólnie wzięli udział w Biegu dla Mamy, gdyż pierwszych 13 500 uczestników otrzyma piłki od "Biedronki".

 

 


Festynowy Bieg dla Mamy 31 maja
07.05.14

    Jak zwykle na Festynie Rodzinnym z okazji Dnia Dziecka "Bądźmy razem" po ułożeniu Serca dla Mamy o godz. 10.30 weźmiemy udział w Biegu dla Mamy. W tym roku pierwszych 13 500 biegaczy otrzyma piłki od Partnera Strategicznego - "Biedronki".