29-30 marca ZBIÓRKA ŻYWNOŚCI
21.03.19

Jak co roku w Wielkim Poście Caritas Diecezji Toruńskiej wesprze najuboższe rodziny świątecznymi paczkami żywnościowymi. Produkty pochodzić będą z XVI (Wielkanocnej) Ogólnopolskiej Zbiórki Żywności „Tak. Pomagam !”, organizowanej w sklepach w dniach: 29-30 marca. Jak zawsze jesteśmy pewni, że ofiarność mieszkańców nie tylko Torunia, ale i innych miejscowości w diecezji będzie duża, za co już serdecznie dziękujemy. Wielką wdzięczność kierujemy również do wolontariuszy, którzy już zadeklarowali swoją pomoc w tym pięknym wspólnym dziele!


Dla córki zrobię wszystko
07.03.19

Michał Ciechowski

 

U 10-miesięcznej Julki zdiagnozowano opóźnienie w rozwoju psychomotorycznym. By móc normalnie funkcjonować, dziewczynka potrzebuje kosztownego leczenia.

Na świat, według lekarzy, przyjść miała jako zdrowe dziecko. I przez kolejnych kilka miesięcy nic nie wskazywało, że będzie inaczej. Pierwsze niepokojące zachowania u córki dojrzała mama. Lekarze wciąż ją zapewniali, że każde dziecko ma swój biologiczny zegar. Każde rozwija się inaczej. Dziś Julka ma dziesięć miesięcy, jej rozwój zatrzymał się na... trzech.

 

Julce można pomóc, wpłacając pieniądze na konto Caritas Diecezji Toruńskiej numer 28 2030 0045 1110 0000 0064 8240 z dopiskiem Julia Kościelna. Dziewczynce przekazać można też 1 procent podatku - KRS 0000225584 z dopiskiem Julia Kościelna.

- Pierwsze podstawowe badania USG główki wykazały nieprawidłowość w funkcjonowaniu mózgu – wspomina Magdalena Zawada-Kościelna, mama dziewczynki. – Lekarze mnie uspokajali, że wszystko może się zmienić. Bardzo w to wierzyłam i na początku nie widziałam u córki żadnych niepokojących zachowań.

Tych nie odnotowywali także lekarze. Żadnych nieprawidłowości nie widziała także doktor, do której regularnie przychodziła pani Magdalena z Julką. Mimo że dziewczynka rosła, nadal nie siadała, nie próbowała raczkować.

- Poruszając temat z panią doktor, byłam uspokajana, że każde dziecko ma swój czas, nie wolno niczego wymuszać, nie można stymulować – mówi kobieta.

Dopiero na wniosek mamy Julka poddana została badaniom. Diagnoza nie pozostawiła złudzeń: opóźnienie w rozwoju psychomotorycznym.

U półrocznego wówczas dziecka wykryto m.in. waskulopatię prążwikowo-wzgórzową, torbiele na lewym splocie naczyniówkowym, ubytek przegrody międzyprzedsionkowej, pleśniawki jamy ustnej i zaburzenia odruchu ssania. Z uwagi na problemy pokarmowe, mama dbać musi o specjalistyczne jej żywienie.

Rozwój dziewczynki zatrzymał się w wieku trzech miesięcy. Dopiero w lutym, po specjalistycznych badaniach okazało się, że dziecko musi być poddawane cyklicznej rehabilitacji. Zabiegi opłacane przez Narodowy Fundusz Zdrowia odbyć się mogą dopiero 2 i 17 kwietnia.

- Nie mamy czasu, by tak długo czekać – dodaje pani Magdalena. – Liczy się każdy dzień. Julka nie potrafi sama przekręcić się na brzuch lub na bok. Leży wygięta w kształt litery „C”. Podnosi tylko główkę i rączki. Jest jak noworodek. Zwróciliśmy się o wsparcie do ludzi dobrej woli.

Dzięki pomocy Caritas Diecezji Toruńskiej od 20 lutego przez cały miesiąc dziewczynka ma zapewnioną rehabilitację. Ta odbywa się w domu sześć razy w tygodniu. Koszt to suma ponad dwóch tysięcy złotych.

- Większość rehabilitantów proponowała takie ceny, na które mnie nie było stać – dodaje mama Julki. – Dzięki księdzu Danielowi Adamowiczowi poznaliśmy niezwykłą kobietę, która codziennie przychodzi do naszego domu i dba o zdrowie mojej córeczki.

Rehabilitacja, koszty zakupu specjalistycznego mleka i żywności, a także fantomat miesięcznie kosztują rodzinę około 3,5 tys. zł.

- Ja tych pieniędzy po prostu nie mam – ociera łzy mama dziewczynki. – Obecnie jestem na urlopie macierzyńskim. Jestem sama. Odszedł ode mnie mąż, zmarli rodzice. Nawet nie ma mi kto pożyczyć. Wszystkie oszczędności już wydałam, ponieważ muszę zapewnić podstawowe potrzeby wszystkim moim dzieciom - drugiej córce oraz synowi.

Środki na życie i leczenie Julki pani Magdalena próbowała pozyskać przez zbiórkę na portalu zrzutka.pl. Udało się zebrać niecały tysiąc złotych. Kobieta próbowała uzyskać z banku pożyczkę. Nie było to możliwe z uwagi na urlop macierzyński.

Z sercem na dłoni przyszli więc uczniowie, nauczyciele oraz dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 14, w której zorganizowany został kiermasz ciast i loteria fantowa na rzecz małej mieszkanki Podgórza. Leczenie dziewczynki wsparł także wiceprzewodniczący Rady Miasta Torunia Łukasz Walkusz.

Aby stan zdrowia Julki mógł się poprawić, dziewczynka potrzebuje systematycznej rehabilitacji do 18 miesiąca życia. Dzięki wsparciu Caritas, zabiegi zapewnione ma do połowy marca. A co dalej?

- Zrobię wszystko, by zdobyć pieniądze dla dzieci – dodaje kobieta. – Nie mogę wrócić do pracy, ponieważ nie mam komu zostawić pod opieką Julki. Jeżeli będzie trzeba, o pomoc poproszę pod kościołem. Poświęcę wszystko. Nie ma bowiem nic silniejszego niż miłość matki do dziecka.

 

Julce można pomóc, wpłacając pieniądze na konto Caritas Diecezji Toruńskiej numer 28 2030 0045 1110 0000 0064 8240 z dopiskiem Julia Kościelna. Dziewczynce przekazać można też 1 procent podatku - KRS 0000225584 z dopiskiem Julia Kościelna.

 

Program rekolekcji dla Opiekunów Szkolnych Kół Caritas
05.03.19

Rekolekcje wielkopostne dla Opiekunów Szkolnych Kół Caritas

Przysiek, 22 – 24 marca 2019

Miłosierdzie to imię Boga

Prowadzi: o. Maciej Ziębiec CSsR

Piątek, 22 marca

17.00 – Nieszpory i wprowadzenie: Łk 22,39-46

18.00 – Kolacja

19.00Eucharystia:J 8, 1-11

 20.30Droga Krzyżowa miłosierdzia z Apelem Jasnogórskim

Sobota, 23 marca

8.00 – Jutrznia z katechezą: Śmierdzisz Miłosierdziem

8.45 - Śniadanie

9.15–Szkolenie  - Odpowiedzialność prawna nieletnich oraz profilaktyka uzależnień – asp. policji Małgorzata Świątkowska-Olewińska*

10.15 - Herbata (lub kawa J)

10.45 – Szkolenie – Bezpieczny Internet. Procedury postępowania w sytuacji  zagrożenia dzieci i młodzieży przestępczością lub demoralizacją – Anna Gapińska i Adam Kowalski  (Strażnicy Miejscy)

12.00 – Szkolenie – Bezpieczeństwo przeciwpożarowe –mł.  bryg. Małgorzata Jarocka-Krzemkowska*

13.15 – Obiad

15.00 – Adoracja Najśw. Sakramentu: Koronka do Bożego Miłosierdzia i okazja do spowiedzi św. (do godz. 16.30) – z mottem: Łk 6, 39-45

16.30 – Herbata (lub kawa J)

17.00Eucharystia: Jon 1, 1-10; Łk 7, 36 – 8, 3

18.00 – Kolacja

19.00 – Konferencja: Papież Franciszek - Prorok

20.30 – propozycje do pracy w SKC - Aldona Rzepińska

* Szkolenie w ramach projektu „Wolontariusze SKC dla bezpieczeństwa”

Niedziela, 24 marca

8.00 – Jutrznia z medytacją Słowa: Mt 16, 13-23

8.45 – Śniadanie z kawą

9.15 – Konferencja: Błogosławieństwo czy obecność?

10.30Eucharystia: czytania z niedzieli

12.00 – Obiad i zakończenie rekolekcji

 

*Każdy uczestnik rekolekcji otrzyma zaświadczenie udziału w rekolekcjach oraz w szkoleniu z profilaktyki