Z radością informujemy, że w ramach trzeciej edycji projektu ekologicznego, organizowanego przez Caritas Diecezji Toruńskiej, uczniowie nadesłali ponad 500 zdjęć i ponad 100 prac plastycznych. Owocem tego przedsięwzięcia jest 8 500 kalendarzy „BLIŻEJ NATURY” 2016 oraz 100 000 zakładek, ilustrujących zwycięskie fotografie i rysunki uczniów.
Aktualnie kalendarze i zakładki „BLIŻEJ NATURY” trafiają do szkół regionu kujawsko-pomorskiego bezpośrednio bądź za pośrednictwem starostw i urzędów gmin. Pragniemy, aby kalendarze zdobiły pracami uczniów sale lekcyjne, a zakładki posłużyły dzieciom, młodzieży oraz nauczycielom.
Projekt „Bliżej Natury” jest dofinansowany przez budżet Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
Caritas Diecezji Toruńskiej zachęca wszystkich uczestników Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom do włączenia się w pomoc osobom potrzebującym, szczególnie dzieciom.
Na święta Bożego Narodzenia przygotowujemy paczki dla naszych podopiecznych. Może znaleźć się w nich prezent również od Was. Coś, co wywoła uśmiech na twarzy małych dzieci, np. maskotki, zabawki zapakowane w paczki. Prosimy, aby rzeczy były nowe. Prezenty będzie można złożyć podczas uroczystości 27 listopada br. w korytarzu Lodowiska TOR TOR obok stanowiska Wojska.
Dziękujemy za Wasze dobre serduszka.
Miło nam poinformować, że konkurs na najlepsze wykonanie hymnu Światowych Dni Młodzieży został rozstrzygnięty.
I miejsce zajęła
Schola "Promyki Maryi" z Torunia.
Nagrodę w postaci wejściówek na ślizgawkę Lodowiska Tor-Tor dla całej grupy oraz płytę CD i „Pop-oratorium Miłosierdzie Boże” grupy Lumen dla lidera zespołu/nauczyciela wręczymy 27 listopada podczas Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.
II miejsce zajęła
Wspólnota młodzieżowa "Wojownicy Pana" z Wielkiej Łąki.
Nagrodę w postaci wejściówek do Mini Aquaparku w Toruniu na ul. Hallera 79 dla całej grupy oraz płytę CD i „Pop-oratorium Miłosierdzie Boże” grupy Lumen dla lidera zespołu/nauczyciela wręczymy 27 listopada podczas Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.
Gratulujemy!!!
Termin wejścia grupy uzgodnią z działem marketingu MOSiR w Toruniu.
Inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom
GŁODNI MIŁOSIERDZIA
Toruń Tor-Tor, 27 listopada 2015 r.
11.00 – Powitanie – Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej, Ksiądz Prałat Daniel Adamowicz
11.05 – Wjazd hokeistów z flagami
Światowych Dni Młodzieży + komentarz
11.10 – Axel – pokaz łyżwiarski
11.20 – Wjazd hokeistów z flagami
11.25 – Axel – cd. pokazu łyżwiarskiego
11.35 – Hymn Światowych Dni Młodzieży
11.40 – Wjazd św. Mikołaja ze śnieżynką
11.45 – Zapalenie ogromnej wigilijnej świecy
- podziękowania
- podsumowanie akcji „Warto być bohaterem” i wręczenie certyfikatów
12.00 – Występ Scholi Promyki Maryi
12.15 – Siostra Krzysztofa z tańcami lednickimi
ok. 12.30 – 12.45 – Zakończenie.
Dofinansowano ze środków Miasta Toruń.
Caritas_WDPD_2015_plakat_A4_v01-druk.pdf
Logo+%C5%9ADM.pdf
Już 27 listopada o 11.00 zainaugurujemy 22. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Tym razem pod hasłem Głodni Miłosierdzia. W wyjątkowym czasie, bo w przeddzień Nadzwyczajnego Roku Świętego Miłosierdzia na Tor-Tor zawita 3000 dzieci.
W poniedziałek, 16 listopada w Przysieku owocnie obradowały, opracowując strategię bezpieczeństwa, służby przygotowujące to wydarzenie. Będzie ono przepojone oczekiwaniem na Światowe Dni Młodzieży, podczas których w lipcu 2016 r. spotkamy się w Polsce z Ojcem Świętym. Na tor-torowej uroczystości nie zabraknie oczywiście rozmaitych atrakcji, takich jak pokazy łyżwiarskie, koncert Scholi Promyki Maryi, nauka tańców lednickich czy upominki - podczas tej edycji będą to opaski odblaskowe od Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Najważniejszym elementem Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom jest zawsze zapalenie ogromnej wigilijnej świecy, która potem towarzyszy nam podczas Świąt Bożego Narodzenia. W tym roku będzie ona przypominać nie tylko o dzieciach potrzebujących pomocy w Polsce, ale również o ofiarach terroryzmu w Europie i na świecie.
Świece wkrótce będą do nabycia w parafiach.
Pod takim hasłem została przeprowadzona akcja prewencyjna Caritas Diecezji Toruńskiej. W piątkowe popołudnie, 13 listopada funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Toruniu wraz z przedstawicielami seniorów i uczniów upominali nieoznaczonych rowerzystów oraz pieszych w Przysieku. Każdy upomniany otrzymał opaskę odblaskową.
To pierwsze tego typu przedsięwzięcie Caritas w ramach akcji Jestem widoczny, jestem bezpieczny, realizowanej w tym roku po raz siódmy, na którą Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego przekazał 1000 kamizelek i 6400 opasek odblaskowych. Kamizelkami obdarowaliśmy we wrześniu 1000 najmłodszych uczniów, którzy brali udział w zajęciach w Ośrodku Szkoleniowym Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku, gdzie WORD zbudował specjalne miasteczko drogowe.
A wszystko dlatego, że to do Caritas zwykle trafiają ofiary wypadków z rozmaitymi problemami, zarówno zdrowotnymi jak i finansowymi. Są to osoby, które często nie ze swojej winy zostały poszkodowane w ruchu drogowym, ale są też i takie, które wystarczająco nie zadbały o swoją widoczność i, gdyby mogły cofnąć czas, zachowałyby się inaczej. Stąd, szczególnie jesienią, staramy się dużo mówić o bezpieczeństwie i odpowiedzialności za zdrowie i życie własne oraz swoich dzieci.
Pani Wiesława, która mieszka samotnie w Toruniu boryka się na co dzień z wieloma trudnościami. Kiedyś pracowała w księgowości i miała kochającego męża, ale od jego śmierci całe życie się zmieniło... Ze względu na niezdiagnozowaną cukrzycę amputowano pani Wiesi obydwie nogi i nie może wychodzić z mieszkania, znajdującego się na pierwszym piętrze. Może inaczej byłoby, gdyby mieszkała na parterze. Może ktoś chciałby się zamienić?
Póki co pani Wiesia marzyła o nowej wersalce, bo stara zupełnie się zużyła. I udało się - dziś otrzymała od Caritas Diecezji Toruńskiej wygodny mebel, który posłuży jej przez kolejne lata.
Minął pierwszy miesiąc zajęć z cyklu „Nie marnuj jedzenia – wyrzuć do śmieci stare przyzwyczajenia” realizowanych przez Działdowskie Centrum Caritas.
Z zadowoleniem stwierdzamy, że wykonaliśmy wszystkie zadania zaplanowane na miesiąc październik. Zaczęliśmy od rozpowszechnienia informacji o projekcie wśród przedstawicieli szkół. Stworzyliśmy plakaty, które rozwiesiliśmy w szkołach i innych instytucjach. Zaproszenie do udziału w projekcie znalazło się także w naszej lokalnej gazecie.
W naszych spotkaniach uczestniczy grupa 20 dzieci i młodzieży z Ogniska Wychowawczego w wieku od 7 do 14 lat. Pierwsze zajęcia z dziećmi polegały na wprowadzeniu w tematykę nie marnowania jedzenia. Przeprowadziliśmy wśród dzieci ankietę na temat wiedzy dotyczącej nie marnowania żywności. Dzięki temu na kolejnym spotkaniu wspólnie spisaliśmy „10 zasad nie marnowania żywności”.
Dużą radość uczestnikom projektu sprawiły zajęcia z okazji Światowego Dnia Żywności. Wykonaliśmy wtedy kartonową lodówkę, do której wkładaliśmy różnego rodzaju produkty żywnościowe namalowane wcześniej przez dzieci. W ten sposób nasi wychowankowie uczyli się prawidłowego przechowywania jedzenia w lodówce.
W minionym miesiącu były także w zajęcia poprowadzone przez pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na temat źródeł i przyczyn marnowania żywności. Na zakończenie tego spotkania dzieci miały okazję sprawdzić zdobytą wiedzę w mini quizie.
Na październikowe zajęcia kulinarne zaplanowaliśmy domową pizzę i mufiny bananowe. Wspólnie ustaliliśmy ilość potrzebnych składników i napisaliśmy listę zakupów. Nasze potrawy smakowały nam bardzo – wykorzystaliśmy wszystkie kupione składniki, niczego nie zmarnowaliśmy. Spotkania kulinarne są zdecydowanie jednymi z bardziej lubianych przez dzieci zajęć.
Wypowiedzi uczestników na temat projektu „Nie marnuj jedzenia – wyrzuć do śmieci stare przyzwyczajenia”:
Patrycja, 7 lat
„Dla mnie najlepszy był dzień, kiedy robiliśmy lodówkę. Malowałam truskawki i marchewkę, a potem musiałam położyć do lodówki. Marchewka powinna leżeć w szufladzie razem z innymi warzywami!”
Kamila, 13 lat
„Najbardziej podobały mi się zajęcia kulinarne. Lubię uczyć się przyrządzania nowych potraw. Cieszę się, że mamy takie zajęcia i nie mogę doczekać się kolejnych spotkań. Jestem ciekawa, co będziemy jeszcze robić w tym projekcie”.
Koordynator projektu
Agnieszka Grużewska
Brodniccy policjanci w ramach siódmej już edycji akcji „ Jestem widoczny, jestem bezpieczny” spotkali się wczoraj z najmłodszymi uczestnikami ruchu drogowego. Policjanci gościli w jednym z brodnickich przedszkoli, w którym rozmawiano z dziećmi o bezpieczeństwie. Maluchy otrzymały od policjantów opaski odblaskowe ufundowane przez Caritas Diecezji Toruńskiej.
Funkcjonariusze rozmawiali z najmłodszymi użytkownikami dróg na temat bezpiecznego poruszania się po drogach oraz szczególną uwagę zwrócono na elementy odblaskowe, których noszenie znacznie poprawia widoczność osób z nich korzystających. Funkcjonariusze przypomnieli, jak dzieci powinny być przewożone w pojazdach, oraz jak zachowywać się kiedy przechodzimy na drugą stronę jezdni.
Policjanci uczulali także dzieci i radzili, na co powinny zwracać uwagę oraz w jaki sposób powinny się zachowywać, gdy zostaną same w domu. Podczas spotkania mundurowi uświadamiali dzieciaki, co mają robić w przypadku kontaktu z nieznajomymi osobami lub niebezpiecznym zwierzęciem.
Na zakończenie spotkania prawie 100-osobowa grupa maluchów, w ramach prowadzonych akcji otrzymała od policjantów drobne upominki, w postaci elementów odblaskowych ufundowanych przez Caritas Diecezji Toruńskiej.
asp.Agnieszka Łukaszewska
Oficer Prasowy
Komendanta Powiatowego Policji w Brodnicy
Archiwum wiadomości
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2010
2008
2006