Wizyta Księdza Pedro z Gabonu
02.12.15

W Caritas Diecezji Toruńskiej gości Ksiądz Pedro z Gabonu, który od wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Afryce marzył o zobaczeniu Polski. Celem odwiedzin jest poznanie miejsc, do których przyjadą chrześcijanie z Gabonu na Światowe Dni Młodzieży 2016. Póki co Ksiądz Pedro chwali toruńskie pierniki  :)


Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zainaugurowane!
02.12.13

  W sobotę, 30 listopada na lodowisku Tor-Tor zapłonęła  świeca wigilijna, symbolizująca ciepło domowego ogniska i dobro, którym chcemy dzielić się z bliźnimi. Inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom odbyła się z udziałem 3000 najmłodszych uczestników, którzy dźwięcznym chórem odśpiewali Księdzu Biskupowi Andrzejowi imieninowe "Sto lat". Byli jak zwykle dostojni goście, Mikołaj i prezenty, a na tafli interesujące pokazy młodych łyżwiarzy. Uroczystość uświetnił koncertem JE Ksiądz Biskup Antoni Długosz. Wydarzenie odbyło się dzięki pomocy służb mundurowych, wielu przyjaciół i wolontariuszy.

   Projekt dofinansowano ze środków Gminy Miasta Toruń.

   Podczas inauguracji podsumowaliśmy również akcję "Warto być bohaterem", w ramach której uczniowie z 50 szkół wykazali się ofiarnością w wysokości 24 000,00 zł. Najbardziej zaangażowane placówki otrzymały Certyfikaty Szkoły Budującej Wrażliwość Społeczną 2013. Byly to: Zespół Szkół Towarzystwa Salezjańskiego w Toruniu, Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Grudziądzu oraz Publiczne Gimnazjum w Topólce.

   Uroczystość stanowiła jednocześnie finał akcji "Jestem widoczny, jestem bezpieczny", w ramach której rozdaliśmy w tym roku wraz z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego 7000 kamizelek. Dziękujemy za wsparcie projektu Krajowej Spółce Cukrowej Polski Cukier oraz Grupie Erbud Oddział Toruń. Akcja jest finansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013.

  


Iza Partyka jutro wylatuje do Chin. Wciąż potrzebuje pieniędzy na leczenie
28.02.12

(artykuł z "Gazety Pomorskiej" autor: PA)

- Obawiam się lotu, który będzie trwał kilkanaście godzin - przyznaje cierpiąca na raka kości 18-latka. - Ale dam radę. Muszę. Na razie na terapię w Chinach udało się zebrać ponad 26 tys. zł, a potrzeba ok. 200 tys. zł.

 

Iza jest w bardzo ciężkim stanie, mimo tego ma ogromną wiarę w to, że wygra walkę z nowotworem i dziękuje wszystkim za wsparcie (fot. Nadesłane)

Choć wsparcie płynie już nie tylko z Europy, ale również zza oceanu, każda złotówka, euro czy dolar jest na "wagę złota”. - Wierzę i jestem pewien, że przy tak silnej woli Iza pokona tę chorobę - pisze w mailu Staszek Korzepa z Kanady. - Wyślę czek. Postaram się też nagłośnić sprawę w mediach polonijnych.


Iza Partyka spod Grudziądza leci do Chin walczyć z rakiem

Do chińskiego Tianjin opiekować się siostrą leci Przemek Partyka: - Na razie wystarczy nam na dwa tygodnie pobytu, a całe leczenie może potrwać kilka miesięcy. Dlatego, prosimy każdego, kto może, aby nam pomógł. Stan Izy jest naprawdę bardzo ciężki i nie mogliśmy dłużej zwlekać z wylotem. Żeby polecieć zapożyczyliśmy się. Ale najważniejsze jest to, żeby moja siostra wygrała walkę z nowotworem.

Iza Partyka jest ciężko chora na raka kości. Pomóżmy jej zebrać pieniądze na leczenie

 

Lecą żeby wygrać "życie"

Przypomnijmy, że Izabela Partyka zachorowała na złośliwy i niezwykle rzadki nowotwór Ewinga. Zaatakował on prawie wszystkie kości w organizmie dziewczyny. Przeszła chemioterapię, która okazała się bezskuteczna. Dlatego ostatnią deską ratunku jest kosztowna terapia w chińskiej klinice.

 

DO CARITAS DIECEZJI TORUŃSKIEJ WPŁYWAJĄ PIENIĄDZE DLA IZY. DO TEJ PORY LUDZIE DOBREJ WOLI WPŁACILI 39337,18 zł., KTÓRE OD RAZU ZOSTAŁY JEJ PRZEKAZANE.

 

 

 

Oto niektóre ciepłe słowa, towarzyszące ofiarom darczyńców:

Jezus wszystko może. - Mariusz

Trzymam kciuki. Dasz radę!!! - Krzysztof

Iść za marzeniem i znowu iść za marzeniem. I tak wiecznie, aż do końca - Piotr

Życzę powrotu do zdrowia. - Tomasz

Trzymam mocno kciuki i będę modlić się o Twoje wyzdrowienie. - Ania

Jesteśmy z Tobą, wracaj szybko do zdrowia.

Kochanie, walcz! Jesteś bardzo dzielna. - Maria


Pamiętajmy o Jałmużnie Wielkopostnej
23.02.12

  Rozpoczęliśmy świętych czterdzieści dni Wielkiego Postu i trzeba nam uważnie zbadać, dlaczego to wyrzeczenie jest zachowywane przez czterdzieści dni. Mojżesz, aby otrzymać Prawo po raz drugi, pościł czterdzieści dni (Rdz 34,28). Eliasz, na pustyni, powstrzymał się od jedzenia przez czterdzieści dni (1Krl 19,8). Sam Stworzyciel ludzi, przychodząc między nich, nie tknął najmniejszego pożywienia przez czterdzieści dni (Mt 4,2). Postarajmy się także i my, o ile to możliwe, powstrzymać nasze ciało przez wyrzeczenie w tym dorocznym czasie świętych czterdziestu dni..., aby stać się, według słowa Pawła, „żywą hostią” (Rz 12,1). Człowiek jest ofiarą żywą i  jednocześnie zabitą (por. Ap 5,6) kiedy, nie opuszczając tego życia, daje w sobie umrzeć pragnieniom tego świata.

     To zaspokojenie ciała pociągnęło nas do grzechu (Rdz 3,6); niech umartwione ciało doprowadzi nas do przebaczenia. Sprawca naszej śmierci, Adam, przekroczył zasady życia, jedząc zakazany owoc z drzewa. Skoro zatem jesteśmy pozbawieni radości Raju ze względu na pożywienie, powinniśmy zatem postarać się je odzyskać przez wyrzeczenie.

     Ale niech nikt sobie nie myśli, że samo wyrzeczenie wystarczy. Pan powiedział prze usta proroka: „Czyż nie jest raczej ten post, który wybieram...: dzielić swój chleb z głodnym, wprowadzić w dom biednych tułaczy, nagiego, którego ujrzysz, przyodziać i nie odwrócić się od współziomków” (Iz 58,6-7). oto jaki post Bóg pochwala...: post praktykowany w miłości bliźniego i przeniknięty dobrocią. Daj zatem innym to, co zabierasz sobie; w ten sposób twoja cielesna pokuta zapewni ulgę cielesną bliźniemu, który jest w potrzebie.

za: www.ewangelia.org

 

   Do dzieci i młodzieży diecezji toruńskiej dotarło, w ramach Jałmużny Wielkopostnej, 24 000 skarbonek, które przypominają najmłodszym o tym, że warto zrezygnować z jakiejś przyjemności po to, by w tym szczególnym czasie podzielić się z bliźnim.


Ferie w Przysieku
20.02.12

        Dzisiaj przyjechały do Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku dzieci i młodzież z parafii Czarże z Księdzem Proboszczem Mirosławem Culepą. 35-osobowa grupa przebywać tu będzie podczas najbliższych 3 dni ferii, odpoczywając, szkoląc się i modląc. Dzisiaj odbędą się warsztaty „Warto być wolontariuszem”, które poprowadzą nauczyciele oraz wolontariuszki ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Toruniu, ćwiczenia dziennikarskie oraz dyskoteka. We wtorek, oprócz wieczornego karaoke, zaplanowane jest zwiedzanie Torunia – w programie m.in.: Żywe Muzeum Piernika, Planetarium oraz film „Alwin i wiewiórki”.  W Środę Popielcową o godz. 11.00 Ksiądz Proboszcz odprawi uczestnikom obozu uroczystą Mszę św., rozpoczynającą Wielki Post.


Wspomnienia wolontariuszki
15.02.12

    Światowy Dzień Chorego to dla mnie szczególne święto, bo ustanowił je patron naszego Gimnazjum nr 3, Jan Paweł II. Ojciec Święty, wielokrotnie zwracał się do nas, młodych ludzi, byśmy nie zaprzepaścili duchowego dziedzictwa, jakie nam zostawił. My staramy się sprostać temu zadaniu, odwiedzając chorych w domach. Z okazji tego święta niesiemy im dobre słowo i skromne upominki. Oni obdarowują nas często uśmiechem. Pamiętam, z jaką radością przyjmowała mnie jedna z osób chorych, nauczycielka:

- To wspaniale, wspaniale – powtarzała – że mamy taką młodzież, młodzież  która dostrzega,  że gdzieś za drzwiami, do których nikt nie puka, mieszkają ludzie chorzy i starzy, potrzebujący miłości, współczucia i dobrego słowa. Wasze odwiedziny to dla mnie wielka radość, ale przede wszystkim nadzieja na to, że nie pozostanę sama.

    Po każdym spotkaniu z osobą chorą, a odwiedzam cierpiących w Światowym Dniu Chorego po raz trzeci, wiem, że nie tylko ja przynoszę w tym dniu promyk słońca do ich domu, ale i oni ubogacają i utwierdzająs mnie w tym, że warto być wolontariuszem Szkolnego Koła Caritas.       

 

                                                                           Wiktoria Rokicińska


Otwarcie nowej stołówki Caritas
14.02.12

           Na początku lutego odbyło się uroczyste otwarcie nowej stołówki Grudziądzkiego Centrum Caritas mieszczącej się przy ul. Al. 23 Stycznia 16. Już wkrótce będzie ona w stanie wydać ubogim grudziądzanom ok. 600 posiłków dziennie.


                Na otwarcie stołówki przybyli: Wiceprezydent Grudziądza, Naczelnik Wydziału Spraw Społecznych, Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Dziekan Dekanatu Grudziądz I, Proboszcz Parafii Ducha Świętego oraz przedstawiciele Grudziądzkiego Centrum Caritas. W uroczystości wzięły udział także lokalne media. Zaproszonych gości przywitał Dyrektor GCC, ks. Marek Borzyszkowski, który podsumował dotychczasowe rezultaty prac remontowych, przedstawił planowane działania oraz podziękował wszystkim zaangażowanym w realizację tego przedsięwzięcia. Kolejnym elementem spotkania było poświęcenie stołówki przez Dziekana, ks. kan. Dariusza Kunickiego.

                Prace remontowe w budynku użyczonym przez Parafię Ducha Świętego rozpoczęły się w pierwszej połowie października ubiegłego roku. Priorytetem stało się przystosowanie pierwszej części na jadłodajnię dla osób potrzebujących. Kolejnym krokiem będzie remont drugiej, przylegającej części, mającej pełnić funkcję magazynu dystrybuującego żywność PEAD.

                Dzięki współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Grudziądzu osoby bezrobotne mogły wziąć czynny udział w pracach remontowych stołówki w ramach kursu pn. „Pomocnik budowlany – prace wykończeniowe”. Kilka osób dzięki współpracy z Powiatowym Urzędem Pracy w Grudziądzu kontynuowało prace. Obecnie te same osoby rozpoczynają prace budowlane w pomieszczeniu magazynowym.

 

Piotr Piasecki
Caritas na rzecz poprawy zatrudnienia
14.02.12

W dniu 8.02.2012 r. w Refektarzu Urzędu Miejskiego w Grudziądzu nastąpiło uroczyste podpisanie porozumienia w zakresie utworzenia Grudziądzkiego Partnerstwo na Rzecz Rynku Pracy.

                Zawiązane Partnerstwo  jest bezpośrednim rezultatem jednego z testowanych produktów w projekcie „50+ doświadczenie”. W ciągu minionych siedmiu miesięcy podczas cyklicznych spotkań interesariuszy rynku pracy opracowywano model lokalnej instytucji o charakterze Obserwatorium Rynku Pracy, skierowanym do osób 50+. Jednakże wnioski z prowadzonego dialogu zarówno ze środowiskiem pracodawców, agencji zatrudnienia, firm szkoleniowych czy publicznych służb zatrudnienia dowodzą, że tego typu inicjatywa wymaga szerszego kontekstu, nie tylko skupiania się na problematyce osób 50+. Dlatego też powstałe partnerstwo ma swym oddziaływaniem wspierać szereg procesów zachodzących na lokalnym rynku pracy w odniesieniu do pracodawców, pracowników, osób bezrobotnych, wspierać przedsiębiorczość i samozatrudnienie oraz promować ideę ekonomii społecznej.  

                Liderem Partnerstwa jest Grudziądzkie Centrum Caritas, które udostępnia swe zaplecze na potrzeby działalności.

                Zakupiono również wolną domenę www.partnerstwo.eu, na której jak jednogłośnie zdecydowano, powstanie strona internetowa Partnerstwa pod adresem www.grudziadz.partnerstwo.eu

Piotr Piasecki


XX Światowy Dzień Chorego
13.02.12

            W sobotę 11 lutego, w dzień wspomnienia Najświętszej Marii Panny z Lourdes, przeżywaliśmy XX Światowy Dzień Chorego. Matka Boża, objawiając się ubogiej pasterce, obecnej świętej, Bernadecie Soubirous wzywała do nawrócenia i modlitwy. Wkrótce Lourdes stało się głównym ośrodkiem kultu maryjnego we Francji i miejscem licznych uzdrowień duchowych i fizycznych.  Święto to stanowi okazję do refleksji nad tajemnicą choroby i cierpienia, a także uwrażliwia nas na sytuację i potrzeby chorych.  W tym roku obchodom Światowego Dnia Chorego  przyświecają  słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Łukasza: „Wstań, idź, twoja wiara cię uzdrowiła”.

                W tym szczególnym dniu w  Sanktuarium  Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Bielanach JE Ksiądz Biskup Andrzej Suski przewodniczył  uroczystej Mszy św. za chorych.  W swojej homilii nawiązał do orędzia, które z okazji Światowego Dnia Chorego wystosował do wiernych Papież Benedykt XVI. W tym roku zwrócił on uwagę na sakramenty uzdrowienia, czyli sakrament pokuty oraz namaszczenia chorych.

                Podczas Eucharystii Ksiądz Biskup oraz kapłani, między innymi Ksiądz Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej, udzielili osobom chorym sakramentu namaszczenia. Na zakończenie nastąpiło błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem.

                W tej uroczystej Mszy św. uczestniczyli również wolontariusze Szkolnego Koła Caritas ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Toruniu i przekazali wiernym obrazki z modlitwą Papieża Benedykta XVI za chorych.

                Członkowie Szkolnych Kół Caritas, między innymi z Działdowa, Grudziądza i z Torunia odwiedzili też chorych w szpitalach i ich domach, niosąc, oprócz radości, życzeń szybkiego powrotu do zdrowia i troski w modlitwie, drobne upominki. Spotkaniom tym towarzyszyło wielkie wzruszenie.

                Pięcioletnia Marcelinka, którą odwiedzili w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym im. dra W. Biegańskiego w Grudziądzu wolontariusze z tamtejszej Szkoły Podstawowej nr 21 z Ks. Markiem Borzyszkowskim, Dyrektorem Grudziądzkiego Centrum Caritas, Księdzem Kapelanem Andrzejem Bartmanem i Panią Hanną Włodarczyk, swoją radość wyraziła słowami:

- Jestem po operacji serduszka. W grudniu byłam już w szpitalu w Warszawie, gdzie miałam operację, a teraz jestem tutaj. W szpitalu w Warszawie przyszedł do mnie św. Mikołaj, a teraz przyszły dzieci z Caritasu. Moje zreperowane serduszko bardzo ucieszyło się  z tego spotkania, a ja cieszę się z pieska, którego przyniosły mi dzieci.


Dzień Chorego w Hospicjum
10.02.12

    Coroczną tradycją w toruńskim Hospicjum "Światło" jest uroczysta Msza św. z okazji Światowego Dnia Chorego, odprawiana przez Księdza Dyrektora Caritas Diecezji Toruńskiej i Księdza Kapelana. W dzisiejszej Eucharystii uczestniczyli jak zwykle wolontariusze Szkolnych Kół Caritas.

  Po wspólnej modlitwie Ksiądz Dyrektor udzielił cierpiącym Sakramentu Namaszczenia Chorych, a wolontariusze z Zespołu Szkól Ekonomicznych wręczyli obrazki z modlitwą Papieża Benedykta XVI i drobne upominki.


Caritas na Światowy Dzień Chorego
09.02.12
Jutro, 10 lutego o godz. 11.00 w Hospicjum "Światło" w Toruniu przy ul. Grunwaldzkiej, jak każdego roku, zostanie odprawiona Msza św. z okazji 20. Światowego Dnia Chorego, który przypada w Święto Matki Bożej z Lourdes, czyli 11 lutego.
Wolontariusze Caritas  w sobotę, 11 lutego odwiedzą z upominkami chorych znajdujących się w toruńskich szpitalach. Będą również uczestniczyć we Mszy św. dla chorych, celebrowanej w tym dniu o godz. 11.00 przez Ks. Biskupa Andrzeja Suskiego w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na Bielanach, czyli na ul. Św. Józefa 23/35. Każdy chory z rąk wolontariuszy otrzyma okolicznościowy obrazek z modlitwą za chorych Papieża Benedykta XVI.
Ponadto wolontariusze Szkolnego Koła Caritas działającego przy Gimnazjum nr 3 odwiedzą chorych z parafii Miłosierdzia Bożego.

"Warto być bohaterem" - fotoreportaż (fot. Robert Sauron Majewski)
09.02.12

20 000 zł dla chorych i niepełnosprawnych dzieci
08.02.12

     Dzisiaj w gościnnym Teatrze Baj Pomorski odbył się finał akcji „Warto być bohaterem”.

    W pierwszej części akcji w listopadzie ub. r. wzięły udział 42 szkoły i około 20 000 uczniów. Celem tego przedsięwzięcia jest promowanie pozytywnych postaw. Efektem dodanym była jak zwykle zbiórka pieniędzy na leczenie i rehabilitację dzieci z terenu naszej diecezji. W tym roku udało się zebrać 13 000 zl. Dodatkowo pozyskaliśmy 7 000 zł z Caritas Polska. W sumie 20 000 zł przekazaliśmy dziś  podczas uroczystości pięciorgu następującym dzieciom:

1) 10 000 zł

dla 11-letniego Michała (z Torunia) z głębokim niedosłuchem (na procesor do implantu słuchowego)

 

2) 3 000 zł

dla  7-letniego Mariusza (z Salna) z porażeniem mózgowym (na rehabilitację)

  

3) 3 000 zł

dla 13- letniej Natalii  (z Grodziczna) z głęboką skoliozą (na turnus rehabilitacyjny, co uchroni ją przed wózkiem inwalidzkim)

 

4) 2 000 zł

dla 2-letniej Nadii Gołębiewskiej (z Grudziądza) na operację nzwiązaną z rozszczepem wargi 

 

5) 2 000 zł

dla 9-letniej Martyny Karbowskiej (z Brodnicy), która urodziła się bez nóżek (na rehabilitację).


Finał akcji "Warto być bohaterem"
07.02.12

     Już środę, 8 lutego o godz. 11.00 podczas finału akcji "Warto być bohaterem", który odbędzie sie w toruńskim Teatrze Baj Pomorski z udziałem 300 uczniów (zgoszonych wcześniej przez szkoły), przekażemy 20 000 zł chorym i niepełnosprawnym dzieciom.

   Program uroczystości przedstawia się następująco:

11.00 – występ Kamila Czeszela (cz. I)

11.10 – powitanie

11.15 – podsumowanie akcji "Warto być bohaterem"

11.25– przekazanie środków pieniężnych chorym i niepełnosprawnym dzieciom

11.40 – występ Kamila Czeszela (cz. II)

11.55 – Cyrk Cool-Kids pod kierownictwem Alicji Usowicz

12.20 – słodkie upominki w foyer

 

Festynowa narada
02.02.12

   Dzisiaj w gościnnych progach przysieckiego Ośrodka Szkoleniowego Caritas odbyła się pierwsza w tym roku narada zmierzająca do zorganizowania Festynu Rodzinnego z okazji Dnia Dziecka "BĄDŹMY RAZEM", który w tym roku odbędzie się w... Dzień Matki. Dlatego przed nami zadanie specjalne: POBICIE REKORDU GUINNESSA W UŁOŻENIU SERCA DLA MAMY. Oczywiście serce będzie się składać z naszych gości (zarówno dzieci jak i dorosłych) - osób, które przybędą na festyn i towarzyszący mu Bieg dla Janka Muzykanta. Rekord taki padł w 2010 r. w  Meksyku - serce uożono z 11 166 osób. Nasze wydarzenie przewidziane jest na 13000 do 15000 osób. Nie powinno więc być problemu z pobiciem rekordu. Oprócz tego 26 maja będzie można, w kontekście wdzięczności naszym mamom za dar życia, oddać krew w ramach kampanii "Podaruj Kroplę Miłości".

    Na spotkanie dzisiejsze jak zwykle przybyli  nasi przyjaciele z: Urzędu Miasta Torunia, Straży Miejskiej, Policji, Straży Pożarnej, MOSiR-u,  Maratonu Toruńskiego, Grupy PCK, Gra, Impresariatu Sauron, MPO, Aeroklubu Pomorskiego, Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia oraz TKKF-u. W tym roku w organizację festynu włączą się również stowarzyszenia: Civitas Christiana i Run ToRun.

   Wszystkim uczestnikom spotkania serdecznie dziękujemy za zaangażowanie, świetne pomysły oraz nieustającą chęć pomagania!


Nowa Siostra Dyrektor
01.02.12

   Dzisiaj o godz. 8.00 w kaplicy Centrum Pielęgnacji Caritas w Toruniu Ks. Dyrektor Daniel Adamowicz odprawił Mszę świętą dziękczynną za wieloletnią posługę Siostry Zygmunty Kaszuby na stanowisku dyrektora placówki na Rubinkowie. Z prośbą o Boże błogosławieństwo została jednocześnie wprowadzona w nowe obowiązki dyrektora Centrum Pielęgnacji Caritas Siostra Pelagia (Maria Cichawa), która przybyła do Torunia z Siemiatycz. Tam założyła i przez ostanie lata prowadziła Warsztaty Terapii Zajęciowej.

   Nowa Siostra Dyrektor jest osobą bardzo otwartą i dynamiczną. Cieszymy się, że władze zakonne umożliwiły Siostrze objęcie tej funkcji.