Powitanie wakacji przez dzieci z Ogniska Wychowawczego TCC
08.07.16

Dzień 27 czerwca 2016 na długo pozostanie w pamięci podopiecznych Ogniska Wychowawczego przy Toruńskim Centrum Caritas. Dzięki uprzejmości  jednej z Toruńskich fundacji , ponad 20-osobowa grupa dzieci pod opieką kadry wyjechała na wycieczkę do Skłudzewa. Głównym celem wyjazdu była rekreacja i udział w warsztatach plastycznych.

Już nietuzinkowy sposób powitania w „Fundacji Piękniejszego Świata” przez jej prezesa – Pana L. Warmbiera – wprawił dzieci w dobry nastrój i wyzwolił gotowość do twórczego działania. Pierwszym zadaniem było wykonanie szkicu starego drzewa podczas spaceru po okolicznym parku, a następnie (po powrocie do pracowni) rozpoczęły się warsztaty lepienia z gliny.

Właściwe przygotowanie tworzywa już samo w sobie stanowiło niezłą zabawę, ale prawdziwy „proces twórczy” rozpoczął się później. Dzieci zaskakiwały nas fantastyczną wyobraźnią. Z gliny powstały zwierzęta (psy, koty, jeże, motyle) oraz różne przedmioty użytkowe.

Z pracowni lepienia w glinie udaliśmy się na teren rekreacyjny, gdzie przy specjalnie przygotowanym ognisku usmażyliśmy pyszne kiełbaski. Tak posileni, powędrowaliśmy znów do pałacu (tym razem do pracowni malowania na szkle).

Dzięki profesjonalnemu wyposażeniu pracowni i wspaniałemu instruktażowi udzielonemu nam przez artystkę – Panią D. Warmbierową – dzieci z Ogniska Wychowawczego były ogromnie zainteresowane  poznaniem nowej techniki plastycznej. W wyniku  dużego zaangażowania wyobraźni, powstawały piękne prace dzieci, a Pani Warmbier nie szczędziła dzieciom pochwał.

Zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wróciliśmy autokarem ze Skłudzewa do Torunia. Teraz wszyscy marzymy, aby tam powrócić na kolejne warsztaty plastyczne.

 

                                     Hanna Dobromilska

                                                          

                                                                         

 

 

 


Pielgrzymi ŚDM z Gabonu w diecezji toruńskiej
08.07.16

Grupa pielgrzymów Światowych Dni Młdozieży z Gabonu pod opieką ks. Pedro Monteiro Delfim, który gościł w naszej diecezji w listopadzie, wylądowała 7 lipca na lotnisku w Warszawie. Młodzież spędzi ponad dwa tygodnie w 8 miastach naszej diecezji, a następnie uda się na spotkanie z Papieżem Franciszkiem do Krakowa.

8 – 10 lipca Lidzbark

10 – 12 lipca Kowalewo Pomorskie

12 – 13 lipca Jabłonowo Pomorskie

13 – 14 lipca Górzno

14 – 17 lipca Nowe Miasto Lubawskie

17 – 19 lipca Golub

19 – 20 lipca Unisław

20 – 25 lipca Chełmża 


Ognisko Wychowawcze w Chełmży ma już 5 lat!
08.07.16

Dzień 24 czerwca 2016 był dla dzieci z Ogniska Wychowawczego Toruńskiego Centrum Caritas w Chełmży dniem szczególnej radości. Oto kończy się piąty rok działalności naszej świetlicy i kolejny rok szkolnych obowiązków, a zaczynają upragnione wakacje!

         Popołudniowe spotkanie z dziećmi rozpoczęliśmy od uroczystego podsumowania minionego roku szkolnego. Jako sukces dziecka potraktowaliśmy każdą promocję do następnej klasy. Tak więc po posiłku  na wszystkie dzieci czekała niespodzianka : niezwykłe spotkanie z artystami z grupy „AKTSHOW” (działającej od kilku lat przy UMK w Toruniu).

Oj, działo się... działo!. Nawet niemiłosierny upał nie przeszkodził nam w dobrej zabawie!

Najpierw studenci  malowali dzieciom buzie, zdobiąc je motywami z różnych bajek i wszyscy podopieczni  Ogniska zostali obdarowani przez artystów zwierzątkami wykonanymi z kolorowych baloników. Nasi goście wprawili nas w podziw pokazem żonglerki, maczugami i piłeczkami, po czym  zaprosili dzieci do nauki prostych ewolucji przyborami. Pod instruktażem artystów dzieci próbowały wykonywać również inne zadania: kręciły „talerzami na patyku” oraz próbowały wykonywać skomplikowane ćwiczenia zwinnościowe na  tzw. „diabolo”. Ostatnim punktem spotkania były ruchowe zabawy z chustą animacyjną.

Z żalem  rozstawaliśmy się z  kolorową grupą artystów z „Aktshow”, której w podziękowaniu podopieczni Ogniska wręczyli ogromną pamiątkową laurkę. Natomiast każde z dzieci przed wyjściem do domu otrzymało miły upominek od  Caritas.

                                                                         Hanna Dobromilska

 

 

 


Wakacje w Przysieku
08.07.16

Na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego przyjechali do nas goście z Ukrainy i Litwy :) Zwiedzili już toruńską starówkę, Muzeum Diecezjalne, Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku i spotkali się z pracownikami Urzędu Marszałkowskiego. Poza tym aktywnie spędzają czas na basenie i boisku.
A dzisiaj pojechali do Gniezna i Ostrowa Lednickiego. Czekamy na relacje :)

:)


Kolonie Caritas Diecezji Toruńskiej
29.08.07

Caritas Diecezji Toruńskiej, jak co roku, dzięki ogromnemu wysiłkowi Księży Dyrektorów, Siostry Dyrektor, pracowników i wolontariuszy działających w Centrach Caritas w Brodnicy, Działdowie, Grudziądzu i w Toruniu, gościła dzieci i młodzież na koloniach, w których uczestniczyło 1458 osób (w tym 80 na półkoloniach). Koloniści wypoczywali w następujących miejscowościach: Zbiczno, Rytebłota, Brodnica, Działdowo, Toruń. Program kolonijny był, jak zwykle, różnorodny - od zabaw na świeżym powietrzu, kąpieli w jeziorze i wieczornych dyskotek, poprzez zajęcia z profilaktyki uzależnień, aż do spotkań z ciekawymi ludźmi i zwiedzania zabytków w ramach poznawania interesujących miejsc oraz historii naszej Ojczyzny.

Wakacyjny wypoczynek był możliwy dzięki wsparciu osób i instytucji, którym wyrażamy ogromną wdzięczność. Dziękujemy Wojewodzie Kujawsko-Pomorskiemu reprezentowanemu przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty, Wojewodzie Warmińsko-Mazurskiemu reprezentowanemu przez Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty, Województwu Kujawsko-Pomorskiemu reprezentowanemu przez Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego (Departament Sportu i Turystyki oraz Departament Administracji Publicznej), Caritas Polska, MOPR w Toruniu, ROPS w Toruniu, WBK, Fundacji PZU, Fundacji PKO, Bankowi Zachodniemu, Gminie Miasta Brodnica, Gminie Miasta Nowe Miasto Lubawskie z siedzibą w Mszanowie, Urzędowi Miasta Działdowo, Urzędowi Gminy Nowe Miasto Lubawskie, MOPS w Działdowie, GOPS w Płośnicy, GOPS w Działdowie, Gminie Miasta Grudziądz, Urzędowi Gminy Rogóźno, Urzędowi Gminy Gruta, Urzędowi Gminy Radzyń Chełmiński, prywatnym darczyńcom i sponsorom oraz gminom, które kierowały dzieci na kolonie. Pragniemy również podziękować Fundacji Carrefour, która w tym roku dołączyła do grona darczyńców i sfinansowała w ramach programu "Skrzydła", wypoczynek pięciorga dzieci i jednej mamy, opiekującej się dzieckiem niepełnosprawnym.

Ogólna wartość tegorocznych kolonii zorganizowanych przez Centra Caritas w diecezji toruńskiej to 622 982, 60 zł.