Środowiskowy Dom Samopomocy w Chełmnie przy Szosie Grudziądzkiej 3A rozpoczyna zajęcia dla 60 osób potrzebujących wsparcia i leczenia środowiskowego z terenu całego powiatu. Już 30 osób uczestniczy w terapii. Czekamy na kolejnych uczestników pod nr tel. 505 156 499. Zgłoszenia przyjmujemy też mailem: sds.chelmno@caritas.pl
Kolejnym ważnym wydarzeniem w życiu placówki było spotkanie integracyjne, które odbyło się dnia 22 października 2015 r. Gospodarzem spotkania był Środowiskowy Dom Samopomocy w Iłowie-Osadzie. W imprezie wzięło udział ponad 70 osób w tym: uczestnicy z zaprzyjaźnionego Środowiskowego Dom Samopomocy w Działdowie oraz mieszkańcy Iłowa-Osady. Spotkanie odbyło się w Sali Widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Iłowie-Osadzie. Tematem przewodnim organizowanej imprezy była biesiada cygańska czego charakter świetnie oddawała dekoracja sali i stroje biesiadników. Do tańca przygrywał zespół muzyczny IMPERIAL z Działdowa w składzie: J. Olszewska, S. Jabłonowski oraz M. Lipiński. Dodatkową atrakcją były konkursy i zabawy przygotowane przez zespół muzyczny oraz ciepły posiłek, a także słodki poczęstunek. Wszyscy przybyli goście bawili się doskonale.
Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Toruńskiej w Iłowie-Osadzie pragnie podziękować wszystkim osobom, które okazały swoje wsparcie i pomoc przy organizacji Balu Andrzejowego, a w szczególności Panu Piotrowi Olszewskiemu Dyrektorowi GOKiS w Iłowie-Osadzie, zespołowi IMPERIAL z Działdowa, Panu Aleksandrowi Nowakowskiemu właścicielowi Piekarni "Nowakowski-Tradycja" oraz pozostałym darczyńcom.
Lucyna Mątowska
Dnia 16 października 2015r. w Środowiskowym Domu Samopomocy Caritas Diecezji Toruńskiej w Iłowie-Osadzie odbyło się spotkanie poświęcone pamięci patrona tutejszego ośrodka papieża św. Jana Pawła II. Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów i zapalenia znicza przy tablicy patrona. Wiązanki zostały złożone przez Wójta Gminy Iłowo – Osada Pana Sebastiana Cichockiego oraz kierownictwo i delegację uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy. Następnie odbyła się Msza Święta koncelebrowana, której przewodniczył proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Iłowie – Osadzie przez ks. Jan Pezara i Dyrektor Działdowskiego Centrum Caritas ks. Robert Fabian. Po Mszy Świętej wszyscy uczestnicy obejrzeli przygotowaną prezentację pt.: ,,Wspomnienie o Janie Pawle II”, która pozwoliła ponownie zagłębić się w nauczanie naszego Rodaka.
Lucyna Mątowska
Konkurs na najlepsze wykonanie hymnu Światowych Dni Młodzieży
R E G U L A M I N
formularz+zgloszeniowy+Konkursu+2015.doc
Caritas Diecezji Toruńskiej tradycyjne już organizuje Inaugurację Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, która odbędzie się 27 listopada (PIĄTEK) o godz. 11.00 na lodowisku TOR TOR w Toruniu. Tegoroczne wydarzenie ma szczególny charakter ze względu na zbliżający się Nadzwyczajny Święty Rok Miłosierdzia, zapowiedziany przez Papieża Franciszka. Ponadto przeżyjemy to święto w duchu przygotowań do Światowych Dni Młodzieży 2016. Całości będzie towarzyszył dwugodzinny, interesujący program artystyczny z pokazami łyżwiarskimi w wykonaniu klubów sportowych.
Już od kilku tygodni nauczyciele zgłaszają grupy dzieci i młodzieży z całego regionu na Inaugurację Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Zapisy nadal trwają – zgłoszenia przyjmujemy emailem: torun@caritas.pl Ze względu na ograniczoną ilość miejsc decyduje kolejność zgłoszeń. Serdecznie zapraszamy!
W ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży 2016 zachęcamy wszystkich do nauki hymnu ŚDM „Błogosławieni miłosierni”. Grupy chętnych zapraszamy również do udziału w konkursie na najlepsze wykonanie hymnu Światowych Dni Młodzieży. Zwycięzcy zaprezentują hymn ŚDM podczas Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Nagrodami w konkursie są: za zajęcie I miejsca - wejściówki na ślizgawkę Lodowiska Tor-Tor dla całego zespołu (maksymalnie 50 os.) oraz płyta CD i nuty „Pop-oratorium Miłosierdzie Boże” grupy Lumen dla lidera zespołu/nauczyciela, za zajęcie II miejsca - wejściówki do Mini Aquaparku w Toruniu na ul. Hallera 79 dla całego zespołu (maksymalnie 50 osób). Wejściówki są ufundowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu. Załączamy poniżej regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy.
formularz+zgloszeniowy+Konkursu+2015.doc
Regulamin+Konkursu+na+najlepsze+wykonanie+Hymnu+%C5%9ADM.doc
Caritas Diecezji Toruńskiej już od 19 lat prowadzi Środowiskowe Domy Samopomocy.
Gdy cieszymy się zdrowiem, często nie doceniamy takich wartości jak posiadanie obu rąk, możliwości biegania, swobodnego spożywania posiłków czy też bezproblemowego słuchania śpiewu ptaków. Nie zwracamy na to szczególnej uwagi. Zbyt dużo energii wkładamy natomiast w pogoń za uciekającą młodością, bo w reklamie kremu na zmarszczki mówią: „Jesteś tego wart” albo wszystkie siły poświęcamy gromadzeniu dóbr nie zawsze potrzebnych. I nawet jeśli wielu z nas dba o swoje zdrowie, to chyba rzadko w modlitwie dziękujemy za ten dar. Cenny dar… Tylko czasami zdarza się, że złapiemy jakiś katar albo ból głowy. Właśnie – głowa. Okazuje się, że to ona, a ściślej rzecz ujmując, to, co się w niej dzieje, może w którymś momencie całkowicie zmienić nie tylko nasze postrzeganie świata, ale również relacje z innymi ludźmi. Nagle może się tak zdarzyć, że depresja nie pozwoli wstać z łóżka, a spotkania z ludźmi będą ponad nasze możliwości. I ze wzrokiem utkwionym w sufit będziemy walczyć z niemocą. Być może poczujemy się jak w klatce, z której nie ma wyjścia.
Według raportu Europejskiego Kolegium Psychofarmakologii 38% Europejczyków każdego roku cierpi na zaburzenia psychiczne i choroby mózgu. Prognoza Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest w tym względzie bardzo niepokojąca. Przewiduje ona, że w 2020 roku depresja będzie na świecie drugą najbardziej kosztowną społecznie chorobą po chorobach nowotworowych.
Leczenie farmakologiczne to bardzo ważna część terapii osób chorych psychicznie, jednak niezmiernie istotne jest również wsparcie w powrocie do codzienności. Rodzina nie zawsze ma cierpliwość i czas, aby w pełni pomóc. W tym obszarze ważne jest zaangażowanie organizacji pozarządowych, między innymi naszej. Dlatego Caritas Diecezji Toruńskiej prowadzi 6 Środowiskowych Domów Samopomocy, w których osoby chore psychicznie oraz z niepełnosprawnością intelektualną mogą aktywnie spędzać czas. Są to miejsca, gdzie pod okiem wyspecjalizowanych terapeutów uczą się one ponownie m.in. załatwiać różne sprawy w urzędach, dbać o higienę, przygotowywać posiłki, ale również wspólnie bawią się i wypoczywają oraz wyjeżdżają do różnych interesujących miejsc. W ten sposób pomagamy zarówno osobom chorym, jak i ich rodzinom, które w tym czasie mogą realizować się zawodowo.
Aby w żadnym zakątku naszej diecezji nie zabrakło Środowiskowego Domu Samopomocy, w październiku tego roku otworzyliśmy kolejną placówkę - Ośrodek Wsparcia Caritas Diecezji Toruńskiej im. św. Andrzeja Boboli w Chełmnie. Po to, by służył ludziom potrzebującym pomocy. Po to, by zwłaszcza chorzy mogli tu przyjść i w przyjaznych warunkach z pomocą terapeutów wracać do zdrowia.
ks. Daniel Adamowicz
21 października br. obchodzony jest Światowy Dzień Ziemniaka. Z tej okazji Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Toruńskiej w Toruniu zorganizował spotkanie przy ognisku na terenie urokliwego, przysieckiego parku. Uwieńczeniem wspólnej zabawy oraz śpiewanych pieśni biesiadnych była degustacja własnoręcznie upieczonych ziemniaków. Uśmiechy na twarzach naszych uczestników są potwierdzeniem, że wspólnie spędzony czas przyniósł wszystkim wiele radości i dostarczył pozytywnych wrażeń.
Patrycja Wierzchowska
W oczekiwaniu na kalendarze "Bliżej Natury" 2016 zachęcamy do zapoznania się z filmem promującym działania ekologiczne. :)
www.youtube.com/watch?v=LeKNL24fACA
Projekt "Bliżej Natury" jest dofinansowany przez budżet Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.
14 października br. odbyło się XI spotkanie integracyjne Środowiskowych Domów Samopomocy „Jesień 2015 r.”. Organizatorem spotkania był Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Toruńskiej w Działdowie.
W imprezie integracyjnej wzięło udział 8 zaprzyjaźnionych ŚDS: Iłowo-Osada, Nidzica, Ukta, Lidzbark Welski, Grudziądz, Toruń, Blizno i Uzdowo. Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele lokalnej władzy, Dyrektorzy i Kierownicy Instytucji Pomocy Społecznej, oraz Rodziny Uczestników ŚDS w Działdowie.
Spotkanie zostało zorganizowane pod hasłem przewodnim „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. Przedstawiciele poszczególnych Środowiskowych Domów Samopomocy prezentowali występy artystyczne wcielając się w rolę gwiazd sceny. Punktem kulminacyjnym spotkania był występ Kierownika ŚDS Pani Agnieszki Mostek, która wcieliła się w postać Maryli Rodowicz. Uczestnicy mieli również okazję zobaczyć niespodziankę – teledysk „HAPPPY”, przygotowany przez Uczestników i Pracowników ŚDS w Działdowie, który przedstawiał jeden dzień z życia placówki. Po części artystycznej uczestnicy spotkania wspólnie zjedli ciepły posiłek, a następnie bawili się przy muzyce. Oprawę muzyczną przygotował Jakub Dobrzyniecki.
Monika Żuchowska
WARTO BYĆ BOHATEREM
Akcja charytatywna Caritas Diecezji Toruńskiej
Regulamin
1) Organizatorem 8. edycji akcji Warto być bohaterem jest Caritas Diecezji Toruńskiej.
2) Akcja trwa na terenie szkół do dnia 20 XI 2015 r.
3) Celem akcji jest budzenie wrażliwości, społecznej odpowiedzialności i szacunku dla drugiego człowieka, a także pomoc chorym dzieciom i ich bliskim.
4) W klasach należy przeprowadzić pogadankę z wykorzystaniem załączonego tekstu „Mamo, ja chcę żyć!”. Znajduje się on również na www.torun.caritas.pl oraz facebook.com/caritas.torun. Historia choroby młodej dziewczyny będzie punktem wyjścia do dyskusji o otwarciu na otaczający nas świat, o miłości, o relacjach i więziach w rodzinie, o bezinteresownej pomocy, a także walce z cierpieniem i związanej z nią wrażliwości.
5) Do dnia 20 XI br. prosimy o zorganizowanie różnych działań, mających na celu zbiórkę środków pieniężnych, które będą przekazane chorym, niepełnosprawnym i ubogim dzieciom na ich leczenie, rehabilitację lub zakup sprzętu rehabilitacyjnego.
6) Podsumowanie pierwszego etapu projektu nastąpi podczas Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w dniu 27 listopada br. (PIĄTEK) o godz. 11.00 na toruńskim Lodowisku TOR-TOR. Szkoły, które włączą się w akcję, zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu z 5-osobową (4 uczniów i 1 opiekun) delegacją. Przyjazd należy potwierdzić e-mailem: torun@caritas.pl lub faksem:
56 674 44 02.
7) Do dnia 24 XI br. prosimy o przesłanie:
a) zebranych środków pieniężnych na konto:
Caritas Diecezji Toruńskiej, Sz. Bydgoska 1, 87-100 Toruń
28 2030 0045 1110 0000 0064 8240
z dopiskiem „Warto być bohaterem”
b) potwierdzenia ilości wysłanych pieniędzy e-mailem torun@caritas.pl lub faksem
56 674 44 02 z informacjami:
♦ ilu jest uczniów w szkole,
♦ czy 5-osobowa delegacja ze szkoły przyjedzie na podsumowanie akcji w dniu 27 XI na TOR-TOR.
8) Wszystkie szkoły, biorące udział w projekcie otrzymają CERTYFIKAT SZKOŁY BUDUJĄCEJ WRAŻLIWOŚĆ SPOŁECZNĄ 2015 (najbardziej zaangażowanym szkołom wręczymy go podczas Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, pozostałym wyślemy pocztą).
9) Uroczysty finał i przekazanie środków dzieciom chorym i niepełnosprawnym odbędzie się 9 lutego 2016 (WTOREK) o godz. 11.00 w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu przy ul. Piernikarskiej 9 – zapraszamy delegacje, zgłoszenia przyjmujemy drogą elektroniczną: torun@caritas.pl
Osoba do kontaktu: Anna Pławińska tel. 668 122 952
Tekst dydaktyczny
Mamo, ja chcę żyć!
Jeden punkt dla Marty. Dwa dla raka. Dwa dla Marty. Trzy dla raka. Od prawie roku Marta walczy o życie. Mimo że lekarze rozkładają ręce, ona nie traci nadziei.
Marta Szklarska z Torunia ma 23 lata. Zanim dowiedziała się, że jest chora, była studentką ekonomii. Pasjonowała się fotografią. Przez wiele lat pomagała innym. Była wolontariuszką stowarzyszenia „Jestem” i członkiem Szkolnego Koła Caritas w Zespole Szkół Ekonomicznych. W 2011 roku znalazła się w gronie laureatów konkursu „Ośmiu wspaniałych”.
– Na pewno będę kontynuowała pracę, bo lubię to robić – powiedział wówczas w Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu. – Uważam, że jest to lepsze niż siedzenie w domu przed komputerem.
Każdy rozpoznawał Martę po uśmiechu. Bywało, że miała gorszy dzień. Bywało, że źle się czuła. Ale uśmiech nigdy nie schodził z jej twarzy.
– Marta zawsze była oddana innym – wyznaje Elżbieta Szklarska, mama dwudziestotrzylatki. – Wystarczył jeden telefon, by oderwała się od swoich zajęć i pobiegła z pomocą.
Dzisiaj to ona potrzebuje wsparcia…
Diagnoza
W pamięci Marty i jej najbliższych jest jedna data, której nigdy nie zapomną. Jeden dzień, który wywrócił świat młodej dziewczyny do góry nogami. Zmienił całe dotychczasowe życie. Jedna chwila, która odebrała wszystkie marzenia. Pozostawiła po sobie jedynie wiarę w to, że cuda się zdarzają. I przeświadczenie, że nadzieja i miłość silniejsze są od śmierci.
- Marta była chora – rozpoczyna swoją opowieść Elżbieta Szklarska. – Lekarz przepisał jej antybiotyk, ale ten nie działał. Po kolejnym antybiotyku Marta zaczęła słabnąć, nie mogła chodzić. Potem pojawił się silny ból głowy, następnie drętwienie lewej części ciała. Wezwałam pogotowie.
Tego samego dnia dziewczyna znalazła się na oddziale ratunkowym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, gdzie zrobiono jej badania, a zaraz potem na sygnale trafiła do Szpitala Uniwersyteckiego im. dra Jana Biziela w Bydgoszczy. Została podłączona pod specjalistyczną aparaturę i przeprowadzono jej dodatkowe badania. Trzy dni później przeszła operację usunięcia guza w mózgu.
- Po kilku dniach pojawił się obrzęk mózgu – tłumaczy dalej mama Marty. Kolejne tygodnie Marty upłynęły na wizytach u różnych specjalistów. Dwa miesiące po operacji, pod koniec stycznia, Marta ponownie zaczęła opadać z sił. Kolejny raz jej mama wezwała pogotowie. I znowu dziewczyna znalazła się w szpitalu, gdzie na początku lutego przeszła kolejną operację. Tam też postawiono ostateczną diagnozę: glejak, złośliwy guz mózgu. Takie rozpoznanie załamałoby każdego. Brzmi jak wyrok…
Od tego momentu Marta nastawiona jest na czekanie. Na spełnienie nadziei. Na życie.
Leczenie
Marta została poddana radioterapii, która bardzo wyniszczyła jej organizm. Przyjmowała także chemię w tabletkach. Po wyczerpującym leczeniu choroba nie ustąpiła. Potrzebne było łóżko pielęgnacyjno-rehabilitacyjne. Dostała je od Caritas.
- Od kilku tygodni Marta nie wstaje z łóżka – wyznaje Elżbieta Szklarska. – Jest obolała, nie da się dotknąć. Lekarze rozkładają ręce.
Marta już dawno wypłakała ostatnie łzy. Teraz dużo śpi. Przez cały ten czas ona jednak czuwa. Nad życiem. By jej nie uciekło.
Nadzieja silniejsza od strachu
Marta ma przy sobie wspaniałych ludzi, na których zawsze może liczyć. Przez cały czas czuwa nad nią mama i brat. W trudnych chwilach nie zawiedli również przyjaciele. W czerwcu zorganizowano piknik pod hasłem „Jestem z Martą”, który odbył się w amfiteatrze toruńskiego parku oraz koncert charytatywny „Kocham cię życie” w bydgoskim Miejskim Centrum Kultury.
- Nie ukrywam, że leczenie i rehabilitacja jest bardzo kosztowna – tłumaczy mama Marty. – W każdy wtorek oraz czwartek przychodzi do córki rehabilitantka z hospicjum. Nie zawsze jednak Marta może uczestniczyć w zajęciach z powodu złego stanu zdrowia. Wtedy zajęcia przepadają. Gdybym chciała skorzystać z usług rehabilitanta prywatnie, zapłaciłabym 70 złotych za godzinę. Potrzebujemy także pomocy opiekuna medycznego, co kosztuje z kolei 15 złotych za godzinę.
Kolejne miesiące są dla Marty walką o każdy następny dzień.
Monika Olender
Jeden punkt dla Marty. Dwa dla raka. Dwa dla Marty. Trzy dla raka. Od prawie roku Marta walczy o życie. Mimo że lekarze rozkładają ręce, ona nie traci nadziei.
Marta Szklarska z Torunia ma 23 lata. Zanim dowiedziała się, że jest chora, była studentką ekonomii. Pasjonowała się fotografią. Przez wiele lat pomagała innym. Była wolontariuszką stowarzyszenia „Jestem” i członkiem Szkolnego Koła Caritas w Zespole Szkół Ekonomicznych. W 2011 roku znalazła się w gronie laureatów konkursu „Ośmiu wspaniałych”.
– Na pewno będę kontynuowała pracę, bo lubię to robić – powiedział wówczas w Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu. – Uważam, że jest to lepsze niż siedzenie w domu przed komputerem.
Każdy rozpoznawał Martę po uśmiechu. Bywało, że miała gorszy dzień. Bywało, że źle się czuła. Ale uśmiech nigdy nie schodził z jej twarzy.
– Marta zawsze była oddana innym – wyznaje Elżbieta Szklarska, mama dwudziestotrzylatki. – Wystarczył jeden telefon, by oderwała się od swoich zajęć i pobiegła z pomocą.
Dzisiaj to ona potrzebuje wsparcia…
Diagnoza
W pamięci Marty i jej najbliższych jest jedna data, której nigdy nie zapomną. Jeden dzień, który wywrócił świat młodej dziewczyny do góry nogami. Zmienił całe dotychczasowe życie. Jedna chwila, która odebrała wszystkie marzenia. Pozostawiła po sobie jedynie wiarę w to, że cuda się zdarzają. I przeświadczenie, że nadzieja i miłość silniejsze są od śmierci.
- Marta była chora – rozpoczyna swoją opowieść Elżbieta Szklarska. – Lekarz przepisał jej antybiotyk, ale ten nie działał. Po kolejnym antybiotyku Marta zaczęła słabnąć, nie mogła chodzić. Potem pojawił się silny ból głowy, następnie drętwienie lewej części ciała. Wezwałam pogotowie.
Tego samego dnia dziewczyna znalazła się na oddziale ratunkowym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, gdzie zrobiono jej badania, a zaraz potem na sygnale trafiła do Szpitala Uniwersyteckiego im. dra Jana Biziela w Bydgoszczy. Została podłączona pod specjalistyczną aparaturę i przeprowadzono jej dodatkowe badania. Trzy dni później przeszła operację usunięcia guza w mózgu.
- Po kilku dniach pojawił się obrzęk mózgu – tłumaczy dalej mama Marty. Kolejne tygodnie Marty upłynęły na wizytach u różnych specjalistów. Dwa miesiące po operacji, pod koniec stycznia, Marta ponownie zaczęła opadać z sił. Kolejny raz jej mama wezwała pogotowie. I znowu dziewczyna znalazła się w szpitalu, gdzie na początku lutego przeszła kolejną operację. Tam też postawiono ostateczną diagnozę: glejak, złośliwy guz mózgu. Takie rozpoznanie załamałoby każdego. Brzmi jak wyrok…
Od tego momentu Marta nastawiona jest na czekanie. Na spełnienie nadziei. Na życie.
Leczenie
Marta została poddana radioterapii, która bardzo wyniszczyła jej organizm. Przyjmowała także chemię w tabletkach. Po wyczerpującym leczeniu choroba nie ustąpiła. Potrzebne było łóżko pielęgnacyjno-rehabilitacyjne. Dostała je od Caritas.
- Od kilku tygodni Marta nie wstaje z łóżka – wyznaje Elżbieta Szklarska. – Jest obolała, nie da się dotknąć. Lekarze rozkładają ręce.
Marta już dawno wypłakała ostatnie łzy. Teraz dużo śpi. Przez cały ten czas ona jednak czuwa. Nad życiem. By jej nie uciekło.
Nadzieja silniejsza od strachu
Marta ma przy sobie wspaniałych ludzi, na których zawsze może liczyć. Przez cały czas czuwa nad nią mama i brat. W trudnych chwilach nie zawiedli również przyjaciele. W czerwcu zorganizowano piknik pod hasłem „Jestem z Martą”, który odbył się w amfiteatrze toruńskiego parku oraz koncert charytatywny „Kocham cię życie” w bydgoskim Miejskim Centrum Kultury.
- Nie ukrywam, że leczenie i rehabilitacja jest bardzo kosztowna – tłumaczy mama Marty. – W każdy wtorek oraz czwartek przychodzi do córki rehabilitantka z hospicjum. Nie zawsze jednak Marta może uczestniczyć w zajęciach z powodu złego stanu zdrowia. Wtedy zajęcia przepadają. Gdybym chciała skorzystać z usług rehabilitanta prywatnie, zapłaciłabym 70 złotych za godzinę. Potrzebujemy także pomocy opiekuna medycznego, co kosztuje z kolei 15 złotych za godzinę.
Kolejne miesiące są dla Marty walką o każdy następny dzień.
Ponad 150 osób niepełnosprawnych z powiatu Brodnickiego spotkało się wczoraj na „święcie pieczonego ziemniaka”. To już kolejna edycja imprezy, która poprzez integrację zabawę i konkursy, nie tylko pomaga osobom niepełnosprawnym w aktywnym i radosnym spędzeniu wspólnego czasu, ale przede wszystkim pokazuje jak dużo jest niepełnosprawnych w naszym otoczeniu. Imprezy tego rodzaju to wspaniała okazja, by przełamywać stereotypy związane z niepełnosprawnością.
W spotkaniu wzięli udział podopieczni: Środowiskowego Domu Samopomocy, Domu Pomocy Społecznej, Zakładu Aktywizacji Zawodowej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych ,a także ich opiekunowie.
Wydarzenie nie byłoby możliwe bez zaangażowania wielu osób, na co dzień pracujących z osobami niepełnosprawnymi, a zostało dofinansowane ze środków Zarządu Powiatu w Brodnicy oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.
Michał Pezler
Wsparcie osób bezdomnych to nie tylko dach nad głową, ale przede wszystkim pomoc w powrocie do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Taką właśnie aktywizację swoich podopiecznych prowadzi Ośrodek Wsparcia dla Osób Bezdomnych i Zagrożonych Bezdomnością. Osoby przebywające w Ośrodku Wsparcia oprócz tego, że działają, jako wolontariusze, spędzają również wspólnie czas.
13 września wzięli udział w pierwszych zawodach wędkarskich zorganizowanych przez Brodnickie Centrum Caritas. Po zaciętej rywalizacji wyłoniono zwycięzców: I miejsce: Daniel Kanikowski, który w nagrodę otrzymał puchar i upominek. II miejsce: Henryk Chmielewski (nagroda: dyplom i upominek) III miejsce Marcin Majewski (nagroda: dyplom i upominek).
20 września, osoby będące pod opieką Ośrodka zwiedzali najciekawsze zabytki Brodnicy: piwnice zamkowe, Spichlerz oraz wystawę w Bramie Chełmińskiej pt. „Piórem i pazurem malowane”. Grupa naszych podopiecznych z ogromnym zaciekawieniem zwiedziła obiekty. Była to też dla nich krótka lekcja historii naszego regionu.
Składamy serdeczne podziękowania osobom i instytucjom, dzięki którym udało się przeprowadzić te działania:
- Panu Romanowi Małkiewiczowi, który udostępnił nam bezpłatnie swoje łowisko
oraz
- Muzeum w Brodnicy – za udostępnienie ekspozycji naszym Podopiecznym
a także
- pani Aleksandrze Kurek – przewodnik Muzeum za opiekę merytoryczną nad naszą grupą.
Michał Pezler
11 października 2015r. obchodziliśmy XV Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II - Patron Rodziny”. Jak co roku przez cały weekend trwała zbiórka publiczna przeznaczona na stypendia dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin z małych miejscowości. W niedzielę odbyły się główne obchody tego szczególnego święta organizowane przez stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Tego dnia na mieszkańców Torunia czekało wiele atrakcji. Od godziny 10.00 do 17.00 na Rynku Staromiejskim działało „Miasteczko Rodzinne”, przygotowane przez stypendystów oraz wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży. na którego terenie rodziny mogły aktywnie spędzić czas. Dużym zainteresowaniem cieszył się „Quiz”, którego pytania dotyczyły Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz jej patrona - Jana Pawła II. Stypendyści uczyli dzieci puszczania wielkich baniek mydlanych, a na dziewczynki czekało mini „Studio Fryzur”. Uczestnicy zabaw otrzymali nagrody w postaci fundacyjnych gadżetów, krówek i balonów. Stypendyści zachęcali przechodniów do zabawy, tańcząc m.in. charakterystyczny dla nich „taniec belgijski”.
W samo południe odbyła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył ks. prał. Daniel Adamowicz – duszpasterz Wspólnoty toruńskiej. Nie zabrakło również przedstawicieli władz - p. Zbigniewa Fiderewicza - Zastępcy Prezydenta Torunia oraz p. Czesława Ficnera - Dyrektora marszałkowskiego Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki. Dzięki przybyłym gościom, głębokim i poruszającym słowom kapłana oraz obecności Stypendystów odznaczających się żółtymi chustami, Msza Święta miała charakter niezwykle podniosły i uroczysty. Tuż po niej, w rytm muzyki granej przez Orkiestrę Dętą Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury pod przewodnictwem Kapelmistrza p. Jerzego Derkowskiego, odbył się pochód pod pomnik św. Jana Pawła II. Stypendyści przywołali piękne słowa Ojca Świętego, realizujące hasło Dnia Papieskiego, przypominające wszystkim, czym jest rodzina oraz jak ważną pełni rolę w życiu każdego człowieka z osobna jak i całego narodu. Przedstawiciele władz miasta, reprezentanci szkół oraz środowisk lokalnych złożyli wieńce i zapalili znicze. Na znak jedności i miłości do św. Jana Pawła II wszyscy zaśpiewali ukochaną przez Niego „Barkę”.
W tym roku Stypendyści odwiedzili także wybrane parafie znajdujące się na terenie miasta oraz całej diecezji. Podczas Mszy Świętej opowiadali czym jest Fundacja, dzieląc się z wiernymi swoimi doświadczeniami i refleksjami. Było to wielkim przeżyciem zarówno dla obecnych na Mszy Świętej, jak również i samych stypendystów. „Dzięki temu coraz więcej osób zna Fundację, dołączając do grona jej sympatyków” - mówi Monika, jedna ze stypendystek odwiedzających parafie.
Niedziela poprzedzająca wybór Karola Wojtyły na papieża była tego roku szczególna. Mimo mrożącego zimna, Stypendyści skutecznie rozgrzewali serca wielu ludzi, rozmawiając z nimi, bawiąc się, tańcząc i przekazując życzliwość oraz miłość, która cały czas rozpala ich serca na myśl o swoim patronie - św. Janie Pawle II.
Dominika Bartoszyńska
Stypendystka Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia
Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia wraz z Diecezjalnym Koordynatorem, Ks. Prał. Danielem Adamowiczem zapraszają wszystkich na XV Dzień Papieski. Obchody tego święta zostały zaplanowane w następującym porządku:
10.00 – 17.00 Miasteczko Rodzinne na Rynku Staromiejskim
12.00 – Msza św. w Kościele św. Ducha
13.00 – przemarsz do pomnika św. Jana Pawła II
13.15 – złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II oraz program słowno-muzyczny w wykonaniu stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Informujemy, że w dniach 9-11 października br. w centrum Torunia, a w niedzielę również we wszystkich parafiach naszej diecezji odbywać się będzie zbiórka pieniężna prowadzona przez stypendystów i wolontariuszy Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Zebrane środki przeznaczone będą na stypendia, dzięki którym ci młodzi ludzie mogą uczyć się i rozwijać pasje.
Szczegóły w załączeniu.
ZAPRASZAMY SERDECZNIE :)
Happeningiem w Toruniu rozpoczęliśmy obchody XV Dnia Papieskiego pod hasłem "Jan Paweł II - Patron Rodziny". Bardzo dziękujemy Pani Marii Pawłowskiej, Pani Darii Tomaszuk oraz Pani Magadalenie Stempelskiej oraz uczniom Gimnazjum nr 3 w Toruniu za wspaniały występ, ukazujący piękno wielopokoleniowej rodziny.
Jutro, w środę 7 października o godz. 11.00 odbędzie się uroczyste otwarcie OŚRODKA WSPARCIA Caritas Diecezji Toruńskiej im. św. A. Boboli W CHEŁMNIE (przy ul. Sz. Grudziądzka 3A), w którym uruchamiamy ŚRODOWISKOWY DOM SAMOPOMOCY, MAGAZYN ŻYWNOŚCI I WYPOŻYCZALNIĘ SPRZĘTU RAHABILITACYJNEGO. Inwestycję rozpoczęliśmy w listopadzie 2014 r. i już cieszymy się gotowym obiektem, w którym wsparciem terapeutycznym obejmiemy 60 osób i ich rodziny. Pomocą materialną planujemy tu otoczyć minimum 200 osób.
Serdecznie zapraszamy.
PROGRAM OTWARCIA 7 października 2015 r.:
11.00 – Powitanie przed obiektem
11.05 – Przecięcie wstęgi
11.10 – Poświęcenie Ośrodka Wsparcia Caritas Diecezji Toruńskiej - Ksiądz
dr Andrzej Wojciech Suski, Biskup Diecezjalny
wejście do obiektu
11.20 – Słowo Księdza Biskupa Andrzeja
11.25 – Znaczenie Środowiskowego Domu Samopomocy dla mieszkańców miasta i okolic – Ewa Wirosławska, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Chełmnie
11.30 – Idea powstania Ośrodka Wsparcia Caritas Diecezji Toruńskiej
w Chełmnie – Ks. Prałat Daniel Adamowicz, Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej
11.45 – Podziękowania i przemówienia
12.00 – Wspomnień czar – uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy
w Działdowie
12.15 – Poczęstunek
Projekt „Budowa Ośrodka Wsparcia Caritas Diecezji Toruńskiej w Chełmnie” jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2007-2013.
Archiwum wiadomości
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2010
2008
2006