Zajęcia w Środowiskowym Domu Samopomocy w Chełmnie
30.10.15

Środowiskowy Dom Samopomocy w Chełmnie przy Szosie Grudziądzkiej 3A rozpoczyna zajęcia dla 60 osób potrzebujących wsparcia i leczenia środowiskowego z terenu całego powiatu. Już 30 osób uczestniczy w terapii. Czekamy na kolejnych uczestników pod nr tel. 505 156 499. Zgłoszenia przyjmujemy też mailem: sds.chelmno@caritas.pl


„Biesiada Cygańska” w Środowiskowym Domu Samopomocy w Iłowie-Osadzie
30.10.15

Kolejnym ważnym wydarzeniem w życiu placówki było spotkanie integracyjne, które odbyło się dnia 22 października 2015 r. Gospodarzem spotkania był Środowiskowy Dom Samopomocy w Iłowie-Osadzie. W imprezie wzięło udział ponad 70 osób w tym: uczestnicy z zaprzyjaźnionego Środowiskowego Dom Samopomocy w Działdowie oraz mieszkańcy Iłowa-Osady. Spotkanie odbyło się w Sali Widowiskowej  Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Iłowie-Osadzie. Tematem przewodnim organizowanej imprezy była biesiada cygańska czego charakter świetnie oddawała dekoracja sali i stroje biesiadników. Do tańca przygrywał zespół muzyczny IMPERIAL z Działdowa w składzie: J. Olszewska, S. Jabłonowski oraz M. Lipiński. Dodatkową atrakcją były konkursy i zabawy przygotowane przez zespół muzyczny oraz ciepły posiłek, a także słodki poczęstunek. Wszyscy przybyli goście bawili się doskonale.

Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Toruńskiej w Iłowie-Osadzie pragnie podziękować wszystkim osobom, które okazały swoje wsparcie i pomoc przy organizacji Balu Andrzejowego, a w szczególności Panu Piotrowi Olszewskiemu Dyrektorowi GOKiS w Iłowie-Osadzie, zespołowi IMPERIAL z Działdowa, Panu Aleksandrowi Nowakowskiemu właścicielowi Piekarni "Nowakowski-Tradycja" oraz pozostałym darczyńcom.

 

Lucyna Mątowska

 


ŚDS w Iłowie-Osadzie pamięta o św. Janie Pawle II
29.10.15

Dnia 16 października 2015r. w Środowiskowym Domu Samopomocy Caritas Diecezji Toruńskiej w Iłowie-Osadzie odbyło się spotkanie poświęcone pamięci patrona tutejszego ośrodka papieża św. Jana Pawła II. Obchody rozpoczęły się od złożenia kwiatów i zapalenia znicza przy tablicy patrona. Wiązanki zostały złożone przez Wójta Gminy Iłowo – Osada Pana Sebastiana Cichockiego  oraz kierownictwo i delegację uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy. Następnie odbyła się Msza Święta koncelebrowana, której przewodniczył proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Iłowie – Osadzie przez ks. Jan Pezara  i Dyrektor Działdowskiego Centrum Caritas ks. Robert Fabian. Po Mszy Świętej wszyscy uczestnicy obejrzeli przygotowaną prezentację pt.: ,,Wspomnienie o Janie Pawle II”, która pozwoliła ponownie zagłębić się w nauczanie naszego Rodaka. 

 

Lucyna Mątowska

 


Wyśpiewaj wejściówki na ślizgawkę Lodowiska TOR TOR lub do Mini Aquaparku w Toruniu dla całej grupy - konkurs
28.10.15

Konkurs na najlepsze wykonanie hymnu Światowych Dni Młodzieży

 

R E G U L A M I N

1. Termin konkursu: 27 października – 20 listopada 2015 r.
2. Kategoria uczestników konkursu: uczniowie wszystkich poziomów szkół i studenci – jeden zespół może liczyć maksymalnie 50 osób.
3. Organizator: Caritas Diecezji Toruńskiej i Diecezjalne Centrum Światowych Dni Młodzieży w Toruniu.
4. Przedmiot konkursu: uczestnicy wykonują hymn Światowych Dni Młodzieży „Błogosławieni miłosierni”, nagrywają i przesyłają nagranie. Oficjalne wykonanie hymnu znajduje się https://www.youtube.com/watch?v=eZRsoPmeZXk.
5. Zgłoszenia do 19 listopada br. 
6. Ogłoszenie wyników: 23 listopada br. na www.torun.caritas.pl i www.sdm2016.torun.pl 
7. Nagrodami w konkursie są: za zajęcie I miejsca - wejściówki na ślizgawkę Lodowiska Tor-Tor dla całego zespołu (maksymalnie 50 os.) oraz płyta CD i nuty „Pop-oratorium Miłosierdzie Boże” grupy Lumen dla lidera zespołu/nauczyciela, za zajęcie II miejsca - wejściówki do Mini Aquaparku w Toruniu na ul. Hallera 79 dla całego zespołu (maksymalnie 50 osób). Wejściówki są ufundowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu. Termin wejścia należy uzgodnić z działem marketingu MOSiR w Toruniu.

WARUNKI UCZESTNICTWA
1. Do dnia 19 listopada 2015 r. należy przesłać nagranie wykonania hymnu Światowych Dni Młodzieży oraz formularz zgłoszeniowy wypełniony przez lidera zespołu lub nauczyciela na adres biuro@sdm2016.torun.pl
2. Nagranie wykonania należy przesłać w formacie audio, audio-wideo lub w postaci linku do serwisu udostępniania muzyki i wideo Youtube, Vimeo, Wrzuta lub inne. Jury będzie oceniać: wartość artystyczną wykonania (emisję, dykcję, technikę, stylistykę). Wszelkie decyzje jury są ostateczne i nieodwołalne.
3. Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość odrzucenia zgłoszenia w związku z kłopotami z odtworzeniem pliku.
4. Spośród przesłanych nagrań wyłonieni zostaną najlepsi wykonawcy, którzy zaprezentują swoje wykonanie podczas Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom dnia 27 listopada br. w Toruniu. 
5. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do odtwarzania i wykorzystania nagrania do celów promocji ŚDM.
6. Zgłoszenie uczestnictwa jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.
7. Organizatorzy zastrzegają sobie ewentualną zmianę szczegółów regulaminu.
8. Wszelkich dodatkowych informacji na temat konkursu udziela:
Diecezjalne Biuro Światowych Dni Młodzieży:
biuro@sdm2016.torun.pl lub pod numerem tel. 530 700 024


formularz+zgloszeniowy+Konkursu+2015.doc

Inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom 2015
27.10.15

 

Caritas Diecezji Toruńskiej tradycyjne już organizuje Inaugurację Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, która odbędzie się 27 listopada (PIĄTEK) o godz. 11.00 na lodowisku TOR TOR w Toruniu.  Tegoroczne wydarzenie ma szczególny charakter ze względu na zbliżający się Nadzwyczajny Święty Rok Miłosierdzia, zapowiedziany przez Papieża Franciszka. Ponadto przeżyjemy to święto w duchu przygotowań do Światowych Dni Młodzieży 2016. Całości będzie towarzyszył dwugodzinny, interesujący program artystyczny z pokazami łyżwiarskimi w wykonaniu klubów sportowych.

Już od kilku tygodni nauczyciele zgłaszają grupy dzieci i młodzieży z całego regionu na Inaugurację Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Zapisy nadal trwają – zgłoszenia przyjmujemy emailem: torun@caritas.pl Ze względu na ograniczoną ilość miejsc decyduje kolejność zgłoszeń. Serdecznie zapraszamy!

 

W ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży 2016 zachęcamy wszystkich do nauki hymnu ŚDM „Błogosławieni miłosierni”. Grupy chętnych zapraszamy również do udziału w konkursie na najlepsze wykonanie hymnu Światowych Dni Młodzieży. Zwycięzcy zaprezentują hymn ŚDM podczas Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Nagrodami w konkursie są: za zajęcie I miejsca - wejściówki na ślizgawkę Lodowiska Tor-Tor dla całego zespołu (maksymalnie 50 os.) oraz płyta CD i nuty „Pop-oratorium Miłosierdzie Boże” grupy Lumen dla lidera zespołu/nauczyciela, za zajęcie II miejsca - wejściówki do Mini Aquaparku w Toruniu na ul. Hallera 79 dla całego zespołu (maksymalnie 50 osób). Wejściówki są ufundowane przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu. Załączamy poniżej regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy.formularz+zgloszeniowy+Konkursu+2015.doc
Regulamin+Konkursu+na+najlepsze+wykonanie+Hymnu+%C5%9ADM.doc

Dostrzec, zrozumieć i poczuć się odpowiedzialnym (List Ks. Daniela Adamowicza)
26.10.15

 

Caritas Diecezji Toruńskiej już od 19 lat prowadzi Środowiskowe Domy Samopomocy.

 

Gdy cieszymy się zdrowiem, często nie doceniamy takich wartości jak posiadanie obu rąk, możliwości biegania, swobodnego spożywania posiłków czy też bezproblemowego słuchania śpiewu ptaków. Nie zwracamy na to szczególnej uwagi. Zbyt dużo energii wkładamy natomiast w pogoń za uciekającą młodością, bo w reklamie kremu na zmarszczki mówią: „Jesteś tego wart” albo wszystkie siły poświęcamy gromadzeniu dóbr nie zawsze potrzebnych. I nawet jeśli wielu z nas dba o swoje zdrowie, to chyba rzadko w modlitwie dziękujemy za ten dar. Cenny dar… Tylko czasami zdarza się, że złapiemy jakiś katar albo ból głowy. Właśnie – głowa. Okazuje się, że to ona, a ściślej rzecz ujmując, to, co się w niej dzieje, może w którymś momencie całkowicie zmienić nie tylko nasze postrzeganie świata, ale również relacje z innymi ludźmi. Nagle może się tak zdarzyć, że depresja nie pozwoli wstać z łóżka, a spotkania z ludźmi będą ponad nasze możliwości. I ze wzrokiem utkwionym w sufit będziemy walczyć z niemocą. Być może poczujemy się jak w klatce, z której nie ma wyjścia. 

Według raportu Europejskiego Kolegium Psychofarmakologii 38% Europejczyków każdego roku cierpi na zaburzenia psychiczne i choroby mózgu. Prognoza Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) jest w tym względzie bardzo niepokojąca. Przewiduje ona, że w 2020 roku depresja będzie na świecie drugą najbardziej kosztowną społecznie chorobą po chorobach nowotworowych.

Leczenie farmakologiczne to bardzo ważna część terapii osób chorych psychicznie, jednak niezmiernie istotne jest również wsparcie w powrocie do codzienności. Rodzina nie zawsze ma cierpliwość i czas, aby w pełni pomóc. W tym obszarze ważne jest zaangażowanie organizacji pozarządowych, między innymi naszej. Dlatego Caritas Diecezji Toruńskiej prowadzi 6 Środowiskowych Domów Samopomocy, w których osoby chore psychicznie oraz z niepełnosprawnością intelektualną mogą aktywnie spędzać czas. Są to miejsca, gdzie pod okiem wyspecjalizowanych terapeutów uczą się one ponownie m.in. załatwiać różne sprawy w urzędach, dbać o higienę, przygotowywać posiłki, ale również wspólnie bawią się i wypoczywają oraz wyjeżdżają do różnych interesujących miejsc. W ten sposób pomagamy zarówno osobom chorym, jak i ich rodzinom, które w tym czasie mogą realizować się zawodowo.

Aby w żadnym zakątku naszej diecezji nie zabrakło Środowiskowego Domu Samopomocy, w październiku tego roku otworzyliśmy kolejną placówkę - Ośrodek Wsparcia Caritas Diecezji Toruńskiej im. św. Andrzeja Boboli w Chełmnie. Po to, by służył ludziom potrzebującym pomocy. Po to, by zwłaszcza chorzy mogli tu przyjść i w przyjaznych warunkach z pomocą terapeutów wracać do zdrowia.

 

 

ks. Daniel AdamowiczIntegracja ŚDS w Toruniu podczas Światowego Dnia Ziemniaka
23.10.15

21 października br. obchodzony jest Światowy Dzień Ziemniaka. Z tej okazji Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Toruńskiej w Toruniu zorganizował spotkanie przy ognisku na terenie urokliwego, przysieckiego parku. Uwieńczeniem wspólnej zabawy oraz śpiewanych pieśni biesiadnych była degustacja własnoręcznie upieczonych ziemniaków. Uśmiechy na twarzach naszych uczestników są potwierdzeniem, że wspólnie spędzony czas przyniósł wszystkim wiele radości i dostarczył pozytywnych wrażeń.

 

Patrycja WierzchowskaFilm "Bliżej Natury"
21.10.15

W oczekiwaniu na kalendarze "Bliżej Natury" 2016 zachęcamy do zapoznania się z filmem promującym działania ekologiczne. :) 

www.youtube.com/watch?v=LeKNL24fACA  

 

Projekt "Bliżej Natury" jest dofinansowany przez budżet Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.

XI spotkanie integracyjne Środowiskowych Domów Samopomocy
16.10.15

14 października br. odbyło się XI spotkanie integracyjne Środowiskowych Domów Samopomocy „Jesień 2015 r.”. Organizatorem spotkania był Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Toruńskiej w Działdowie.

W  imprezie integracyjnej wzięło udział 8 zaprzyjaźnionych  ŚDS: Iłowo-Osada, Nidzica, Ukta, Lidzbark Welski, Grudziądz, Toruń, Blizno i Uzdowo.  Wśród zaproszonych gości byli przedstawiciele lokalnej władzy, Dyrektorzy i Kierownicy Instytucji Pomocy Społecznej, oraz Rodziny Uczestników ŚDS w Działdowie.

Spotkanie zostało zorganizowane pod hasłem przewodnim „Twoja Twarz Brzmi Znajomo”. Przedstawiciele poszczególnych Środowiskowych Domów Samopomocy prezentowali występy artystyczne wcielając się w rolę gwiazd sceny. Punktem kulminacyjnym spotkania był występ Kierownika ŚDS Pani Agnieszki Mostek, która wcieliła się w postać Maryli Rodowicz. Uczestnicy mieli również okazję zobaczyć niespodziankę – teledysk „HAPPPY”, przygotowany przez Uczestników i Pracowników ŚDS w Działdowie, który przedstawiał jeden dzień z życia placówki. Po części artystycznej uczestnicy spotkania wspólnie zjedli ciepły posiłek, a następnie bawili się przy muzyce. Oprawę muzyczną przygotował Jakub Dobrzyniecki.

                                          Monika Żuchowska

 

 


Warto być bohaterem (regulamin i tekst dydaktyczny)
14.10.15

 

WARTO BYĆ BOHATEREM

       Akcja charytatywna Caritas Diecezji Toruńskiej

      

Regulamin 

 

1) Organizatorem 8. edycji akcji Warto być bohaterem jest Caritas Diecezji Toruńskiej.

2) Akcja trwa na terenie szkół do dnia 20 XI 2015 r. 

3) Celem akcji jest budzenie wrażliwości, społecznej odpowiedzialności i szacunku dla drugiego człowieka, a także pomoc chorym dzieciom i ich bliskim.

4) W klasach należy przeprowadzić pogadankę z wykorzystaniem załączonego tekstu „Mamo, ja chcę żyć!”. Znajduje się on również na www.torun.caritas.pl oraz facebook.com/caritas.torun. Historia choroby młodej dziewczyny będzie punktem wyjścia do dyskusji o otwarciu na otaczający nas świat, o miłości, o relacjach i więziach w rodzinie, o bezinteresownej pomocy, a także walce z cierpieniem i związanej z nią wrażliwości. 

5) Do dnia 20 XI br. prosimy o zorganizowanie różnych działań, mających na celu zbiórkę środków pieniężnych, które będą przekazane chorym, niepełnosprawnym i ubogim dzieciom na ich leczenie, rehabilitację lub zakup sprzętu rehabilitacyjnego. 

6) Podsumowanie pierwszego etapu projektu nastąpi podczas Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w dniu 27 listopada br. (PIĄTEK) o godz. 11.00 na toruńskim Lodowisku TOR-TOR. Szkoły, które włączą się w akcję, zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu z 5-osobową (4 uczniów i 1 opiekun) delegacją. Przyjazd należy potwierdzić e-mailem: torun@caritas.pl lub faksem:

56 674 44 02.

7) Do dnia 24 XI br. prosimy o przesłanie:

a) zebranych środków pieniężnych na konto:

Caritas Diecezji Toruńskiej, Sz. Bydgoska 1, 87-100 Toruń

28 2030 0045 1110 0000 0064 8240

z dopiskiem „Warto być bohaterem”

b) potwierdzenia ilości wysłanych pieniędzy e-mailem torun@caritas.pl lub faksem 

56 674 44 02 z informacjami:

♦ ilu jest uczniów w szkole,

♦ czy 5-osobowa delegacja ze szkoły przyjedzie na podsumowanie akcji w dniu 27 XI na TOR-TOR.

8) Wszystkie szkoły, biorące udział w projekcie otrzymają CERTYFIKAT SZKOŁY BUDUJĄCEJ WRAŻLIWOŚĆ SPOŁECZNĄ 2015 (najbardziej zaangażowanym szkołom wręczymy go podczas Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, pozostałym wyślemy pocztą).

9) Uroczysty finał i przekazanie środków dzieciom chorym i niepełnosprawnym odbędzie się 9 lutego 2016 (WTOREK) o godz. 11.00 w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu przy ul. Piernikarskiej 9 – zapraszamy delegacje, zgłoszenia przyjmujemy drogą elektroniczną: torun@caritas.pl

Osoba do kontaktu: Anna Pławińska tel. 668 122 952

 

Tekst dydaktyczny

Mamo, ja chcę żyć!

 

            Jeden punkt dla Marty. Dwa dla raka. Dwa dla Marty. Trzy dla raka. Od prawie roku Marta walczy o życie. Mimo że lekarze rozkładają ręce, ona nie traci nadziei.

 

            Marta Szklarska z Torunia ma 23 lata. Zanim dowiedziała się, że jest chora, była studentką ekonomii. Pasjonowała się fotografią. Przez wiele lat pomagała innym. Była wolontariuszką stowarzyszenia „Jestem” i członkiem Szkolnego Koła Caritas w Zespole Szkół Ekonomicznych. W 2011 roku znalazła się w gronie laureatów konkursu „Ośmiu wspaniałych”.

– Na pewno będę kontynuowała pracę, bo lubię to robić – powiedział wówczas w Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu. – Uważam, że jest to lepsze niż siedzenie w domu przed komputerem.

            Każdy rozpoznawał Martę po uśmiechu. Bywało, że miała gorszy dzień. Bywało, że źle się czuła. Ale uśmiech nigdy nie schodził z jej twarzy.

            – Marta zawsze była oddana innym – wyznaje Elżbieta Szklarska, mama dwudziestotrzylatki. – Wystarczył jeden telefon, by oderwała się od swoich zajęć i pobiegła z pomocą.

Dzisiaj to ona potrzebuje wsparcia…

 

Diagnoza

 

            W pamięci Marty i jej najbliższych jest jedna data, której nigdy nie zapomną. Jeden dzień, który wywrócił świat młodej dziewczyny do góry nogami. Zmienił całe dotychczasowe życie. Jedna chwila, która odebrała wszystkie marzenia. Pozostawiła po sobie jedynie wiarę w to, że cuda się zdarzają. I przeświadczenie, że nadzieja i miłość silniejsze są od śmierci.

            - Marta była chora – rozpoczyna swoją opowieść Elżbieta Szklarska. – Lekarz przepisał jej antybiotyk, ale ten nie działał. Po kolejnym antybiotyku Marta zaczęła słabnąć, nie mogła chodzić. Potem pojawił się silny ból głowy, następnie drętwienie lewej części ciała. Wezwałam pogotowie.

            Tego samego dnia dziewczyna znalazła się na oddziale ratunkowym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, gdzie zrobiono jej badania, a zaraz potem na sygnale trafiła do Szpitala Uniwersyteckiego im. dra Jana Biziela w Bydgoszczy. Została podłączona pod specjalistyczną aparaturę i przeprowadzono jej dodatkowe badania. Trzy dni później przeszła operację usunięcia guza w mózgu.

            - Po kilku dniach pojawił się obrzęk mózgu – tłumaczy dalej mama Marty.      Kolejne tygodnie Marty upłynęły na wizytach u różnych specjalistów. Dwa miesiące po operacji, pod koniec stycznia, Marta ponownie zaczęła opadać z sił. Kolejny raz jej mama wezwała pogotowie. I znowu dziewczyna znalazła się w szpitalu, gdzie na początku lutego przeszła kolejną operację. Tam też postawiono ostateczną diagnozę: glejak, złośliwy guz mózgu. Takie rozpoznanie załamałoby każdego. Brzmi jak wyrok…

            Od tego momentu Marta nastawiona jest na czekanie. Na spełnienie nadziei. Na życie.

 

Leczenie

 

            Marta została poddana radioterapii, która bardzo wyniszczyła jej organizm. Przyjmowała także chemię w tabletkach. Po wyczerpującym leczeniu choroba nie ustąpiła. Potrzebne było łóżko pielęgnacyjno-rehabilitacyjne. Dostała je od Caritas.

            - Od kilku tygodni Marta nie wstaje z łóżka – wyznaje Elżbieta Szklarska. – Jest obolała, nie da się dotknąć. Lekarze rozkładają ręce.

Marta już dawno wypłakała ostatnie łzy. Teraz dużo śpi. Przez cały ten czas ona jednak czuwa. Nad życiem. By jej nie uciekło.

 

Nadzieja silniejsza od strachu

 

            Marta ma przy sobie wspaniałych ludzi, na których zawsze może liczyć. Przez cały czas czuwa nad nią mama i brat. W trudnych chwilach nie zawiedli również przyjaciele. W czerwcu zorganizowano piknik pod hasłem „Jestem z Martą”, który odbył się w amfiteatrze toruńskiego parku oraz koncert charytatywny „Kocham cię życie” w bydgoskim Miejskim Centrum Kultury.

            - Nie ukrywam, że leczenie i rehabilitacja jest bardzo kosztowna – tłumaczy mama Marty. – W każdy wtorek oraz czwartek przychodzi do córki rehabilitantka z hospicjum. Nie zawsze jednak Marta może uczestniczyć w zajęciach z powodu złego stanu zdrowia. Wtedy zajęcia przepadają. Gdybym chciała skorzystać z usług rehabilitanta prywatnie, zapłaciłabym 70 złotych za godzinę. Potrzebujemy także pomocy opiekuna medycznego, co kosztuje z kolei 15 złotych za godzinę.

 

Kolejne miesiące są dla Marty walką o każdy następny dzień.

Monika Olender


Mamo, ja chcę żyć!
14.10.15

Jeden punkt dla Marty. Dwa dla raka. Dwa dla Marty. Trzy dla raka. Od prawie roku Marta walczy o życie. Mimo że lekarze rozkładają ręce, ona nie traci nadziei. 

 

Marta Szklarska z Torunia ma 23 lata. Zanim dowiedziała się, że jest chora, była studentką ekonomii. Pasjonowała się fotografią. Przez wiele lat pomagała innym. Była wolontariuszką stowarzyszenia „Jestem” i członkiem Szkolnego Koła Caritas w Zespole Szkół Ekonomicznych. W 2011 roku znalazła się w gronie laureatów konkursu „Ośmiu wspaniałych”.

– Na pewno będę kontynuowała pracę, bo lubię to robić – powiedział wówczas w Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu. – Uważam, że jest to lepsze niż siedzenie w domu przed komputerem.

Każdy rozpoznawał Martę po uśmiechu. Bywało, że miała gorszy dzień. Bywało, że źle się czuła. Ale uśmiech nigdy nie schodził z jej twarzy.

– Marta zawsze była oddana innym – wyznaje Elżbieta Szklarska, mama dwudziestotrzylatki. – Wystarczył jeden telefon, by oderwała się od swoich zajęć i pobiegła z pomocą.

Dzisiaj to ona potrzebuje wsparcia…

Diagnoza

W pamięci Marty i jej najbliższych jest jedna data, której nigdy nie zapomną. Jeden dzień, który wywrócił świat młodej dziewczyny do góry nogami. Zmienił całe dotychczasowe życie. Jedna chwila, która odebrała wszystkie marzenia. Pozostawiła po sobie jedynie wiarę w to, że cuda się zdarzają. I przeświadczenie, że nadzieja i miłość silniejsze są od śmierci.

- Marta była chora – rozpoczyna swoją opowieść Elżbieta Szklarska. – Lekarz przepisał jej antybiotyk, ale ten nie działał. Po kolejnym antybiotyku Marta zaczęła słabnąć, nie mogła chodzić. Potem pojawił się silny ból głowy, następnie drętwienie lewej części ciała. Wezwałam pogotowie.

Tego samego dnia dziewczyna znalazła się na oddziale ratunkowym Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu, gdzie zrobiono jej badania, a zaraz potem na sygnale trafiła do Szpitala Uniwersyteckiego im. dra Jana Biziela w Bydgoszczy. Została podłączona pod specjalistyczną aparaturę i przeprowadzono jej dodatkowe badania. Trzy dni później przeszła operację usunięcia guza w mózgu.

- Po kilku dniach pojawił się obrzęk mózgu – tłumaczy dalej mama Marty. Kolejne tygodnie Marty upłynęły na wizytach u różnych specjalistów. Dwa miesiące po operacji, pod koniec stycznia, Marta ponownie zaczęła opadać z sił. Kolejny raz jej mama wezwała pogotowie. I znowu dziewczyna znalazła się w szpitalu, gdzie na początku lutego przeszła kolejną operację. Tam też postawiono ostateczną diagnozę: glejak, złośliwy guz mózgu. Takie rozpoznanie załamałoby każdego. Brzmi jak wyrok… 

Od tego momentu Marta nastawiona jest na czekanie. Na spełnienie nadziei. Na życie. 

Leczenie

Marta została poddana radioterapii, która bardzo wyniszczyła jej organizm. Przyjmowała także chemię w tabletkach. Po wyczerpującym leczeniu choroba nie ustąpiła. Potrzebne było łóżko pielęgnacyjno-rehabilitacyjne. Dostała je od Caritas.

- Od kilku tygodni Marta nie wstaje z łóżka – wyznaje Elżbieta Szklarska. – Jest obolała, nie da się dotknąć. Lekarze rozkładają ręce.

Marta już dawno wypłakała ostatnie łzy. Teraz dużo śpi. Przez cały ten czas ona jednak czuwa. Nad życiem. By jej nie uciekło.

 

Nadzieja silniejsza od strachu

 

Marta ma przy sobie wspaniałych ludzi, na których zawsze może liczyć. Przez cały czas czuwa nad nią mama i brat. W trudnych chwilach nie zawiedli również przyjaciele. W czerwcu zorganizowano piknik pod hasłem „Jestem z Martą”, który odbył się w amfiteatrze toruńskiego parku oraz koncert charytatywny „Kocham cię życie” w bydgoskim Miejskim Centrum Kultury. 

- Nie ukrywam, że leczenie i rehabilitacja jest bardzo kosztowna – tłumaczy mama Marty. – W każdy wtorek oraz czwartek przychodzi do córki rehabilitantka z hospicjum. Nie zawsze jednak Marta może uczestniczyć w zajęciach z powodu złego stanu zdrowia. Wtedy zajęcia przepadają. Gdybym chciała skorzystać z usług rehabilitanta prywatnie, zapłaciłabym 70 złotych za godzinę. Potrzebujemy także pomocy opiekuna medycznego, co kosztuje z kolei 15 złotych za godzinę.

Kolejne miesiące są dla Marty walką o każdy następny dzień.


Monika Olender

Przed nami akcja charytatywna Caritas Diecezji Toruńskiej "Warto być bohaterem", w ramach której uwrażliwiamy uczniów na potrzeby osób chorych i niepełnosprawnych. Zebrane środki trafią do cierpiącej na nowotwór Marty. Regulamin akcji dostępny jest na www.torun.caritas.pl

Pomoc dla Marty Szklarskiej można kierować rownież na: Caritas Diecezji Toruńskiej, ul. Szosa Bydgoska 1, 87-100 Toruń, konto nr 28 2030 0045 1110 0000 0064 8240 z dopiskiem "Dla Marty".


Z okazji Dnia Nauczyciela
13.10.15

Święto pieczonego ziemniaka w Brodnicy
13.10.15

Ponad 150 osób niepełnosprawnych z powiatu Brodnickiego spotkało się wczoraj na „święcie pieczonego ziemniaka”. To już kolejna edycja imprezy, która poprzez integrację zabawę i konkursy, nie tylko pomaga osobom niepełnosprawnym w aktywnym i radosnym spędzeniu wspólnego czasu, ale przede wszystkim pokazuje jak dużo jest niepełnosprawnych w naszym otoczeniu. Imprezy tego rodzaju to wspaniała okazja, by przełamywać stereotypy związane z niepełnosprawnością.

W spotkaniu wzięli udział  podopieczni: Środowiskowego Domu Samopomocy, Domu Pomocy Społecznej, Zakładu Aktywizacji Zawodowej, Warsztatów Terapii Zajęciowej, uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych ,a także ich opiekunowie.

Wydarzenie nie byłoby możliwe bez zaangażowania wielu osób, na co dzień pracujących z osobami niepełnosprawnymi, a zostało dofinansowane ze środków Zarządu Powiatu w Brodnicy oraz Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Michał PezlerZawody wędkarskie i inne formy pracy z bezdomnymi w Brodnicy
13.10.15

Wsparcie osób bezdomnych to nie tylko dach nad głową, ale przede wszystkim pomoc w powrocie do normalnego funkcjonowania w społeczeństwie. Taką właśnie aktywizację swoich podopiecznych prowadzi Ośrodek Wsparcia dla Osób Bezdomnych i Zagrożonych Bezdomnością. Osoby przebywające w Ośrodku Wsparcia oprócz tego, że działają, jako wolontariusze, spędzają również wspólnie czas. 

13 września wzięli udział w pierwszych zawodach wędkarskich zorganizowanych przez Brodnickie Centrum Caritas. Po zaciętej rywalizacji wyłoniono zwycięzców: I miejsce: Daniel Kanikowski, który w nagrodę otrzymał puchar i upominek. II miejsce: Henryk Chmielewski (nagroda: dyplom i upominek) III miejsce Marcin Majewski (nagroda: dyplom i upominek).

20 września, osoby będące pod opieką Ośrodka zwiedzali najciekawsze zabytki Brodnicy: piwnice zamkowe, Spichlerz oraz wystawę w Bramie Chełmińskiej pt. „Piórem i pazurem malowane”. Grupa naszych podopiecznych z ogromnym zaciekawieniem zwiedziła obiekty. Była to też dla nich krótka lekcja historii naszego regionu.

Składamy serdeczne podziękowania osobom i instytucjom, dzięki którym udało się przeprowadzić te działania:

- Panu Romanowi Małkiewiczowi, który udostępnił nam bezpłatnie swoje łowisko

oraz 

- Muzeum w Brodnicy – za udostępnienie ekspozycji naszym Podopiecznym

a także 

- pani Aleksandrze Kurek – przewodnik Muzeum za opiekę merytoryczną nad naszą grupą. 

 

Michał Pezler

 


XV Dzień Papieski
13.10.15

11 października 2015r. obchodziliśmy XV Dzień Papieski pod hasłem „Jan Paweł II - Patron Rodziny”.  Jak co roku przez cały weekend trwała zbiórka publiczna przeznaczona na stypendia dla zdolnej młodzieży z niezamożnych rodzin z małych miejscowości. W niedzielę odbyły się główne obchody tego szczególnego święta organizowane przez stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. Tego dnia na mieszkańców Torunia czekało wiele atrakcji. Od godziny 10.00 do 17.00 na Rynku Staromiejskim działało „Miasteczko Rodzinne”, przygotowane przez stypendystów oraz wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży. na którego terenie rodziny mogły aktywnie spędzić czas. Dużym zainteresowaniem cieszył się „Quiz”, którego pytania dotyczyły Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz jej patrona - Jana Pawła II. Stypendyści uczyli dzieci puszczania wielkich baniek mydlanych, a na dziewczynki czekało mini „Studio Fryzur”. Uczestnicy zabaw otrzymali nagrody w postaci fundacyjnych gadżetów, krówek i balonów. Stypendyści zachęcali przechodniów do zabawy, tańcząc m.in. charakterystyczny dla nich „taniec belgijski”.

W samo południe odbyła się uroczysta Msza Święta, której przewodniczył  ks. prał. Daniel Adamowicz – duszpasterz Wspólnoty toruńskiej. Nie zabrakło również przedstawicieli władz ­- p. Zbigniewa Fiderewicza - Zastępcy Prezydenta Torunia oraz p. Czesława Ficnera - Dyrektora marszałkowskiego Departamentu Edukacji, Sportu i Turystyki. Dzięki przybyłym gościom, głębokim i poruszającym słowom kapłana oraz obecności Stypendystów odznaczających się żółtymi chustami, Msza Święta miała charakter niezwykle podniosły i uroczysty. Tuż po niej, w rytm muzyki granej przez  Orkiestrę Dętą Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury pod przewodnictwem Kapelmistrza p. Jerzego Derkowskiego, odbył się pochód pod pomnik św. Jana Pawła II. Stypendyści przywołali piękne słowa Ojca Świętego, realizujące hasło Dnia Papieskiego, przypominające wszystkim, czym jest rodzina oraz jak ważną pełni rolę w życiu każdego człowieka z osobna jak i całego narodu. Przedstawiciele władz miasta, reprezentanci szkół oraz środowisk lokalnych złożyli wieńce i zapalili znicze. Na znak jedności i miłości do św. Jana Pawła II wszyscy zaśpiewali ukochaną przez Niego „Barkę”.

W tym roku Stypendyści odwiedzili także wybrane parafie znajdujące się na terenie miasta oraz całej diecezji. Podczas Mszy Świętej opowiadali czym jest Fundacja, dzieląc się z wiernymi swoimi doświadczeniami i refleksjami. Było to wielkim przeżyciem zarówno dla obecnych na Mszy Świętej, jak również i samych stypendystów. „Dzięki temu coraz więcej osób zna Fundację, dołączając do grona jej sympatyków” - mówi Monika, jedna ze stypendystek odwiedzających  parafie.

Niedziela poprzedzająca wybór Karola Wojtyły na papieża była tego roku szczególna. Mimo mrożącego zimna, Stypendyści skutecznie rozgrzewali serca wielu ludzi, rozmawiając z nimi, bawiąc się, tańcząc i przekazując życzliwość oraz miłość, która cały czas rozpala ich serca na myśl o swoim  patronie - św. Janie Pawle II.

Dominika Bartoszyńska

Stypendystka Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia


Zapraszamy na obchody XV Dnia Papieskiego pod hasłem "Jan Paweł II -Patron Rodziny"
09.10.15

Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia wraz z Diecezjalnym Koordynatorem, Ks. Prał. Danielem Adamowiczem zapraszają wszystkich na XV Dzień Papieski. Obchody tego święta zostały zaplanowane w następującym porządku:

10.00 – 17.00 Miasteczko Rodzinne na Rynku Staromiejskim

12.00 – Msza św. w Kościele św. Ducha

13.00 – przemarsz do pomnika św. Jana Pawła II

 

13.15 – złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II oraz program słowno-muzyczny w wykonaniu stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.

Informujemy, że w dniach 9-11 października br. w centrum Torunia, a w niedzielę również we wszystkich parafiach naszej diecezji odbywać się będzie zbiórka pieniężna prowadzona przez stypendystów i wolontariuszy Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Zebrane środki przeznaczone będą na stypendia, dzięki którym ci młodzi ludzie mogą uczyć się i rozwijać pasje.

Szczegóły w załączeniu.

 

ZAPRASZAMY SERDECZNIE :)

Happening zapowiadający XV Dzień Papieski
09.10.15

Happeningiem w Toruniu rozpoczęliśmy obchody XV Dnia Papieskiego pod hasłem "Jan Paweł II - Patron Rodziny". Bardzo dziękujemy Pani Marii Pawłowskiej, Pani Darii Tomaszuk oraz Pani Magadalenie Stempelskiej oraz uczniom Gimnazjum nr 3 w Toruniu za wspaniały występ, ukazujący piękno wielopokoleniowej rodziny.


Otwarcie Ośrodka Wsparcia w Chełmnie - fotorelacja (fot.D.Neumann)
07.10.15

Otwarcie Ośrodka Caritas w Chełmnie
06.10.15

Jutro, w środę 7 października o godz. 11.00 odbędzie się uroczyste otwarcie OŚRODKA WSPARCIA Caritas Diecezji Toruńskiej im.  św. A. Boboli W CHEŁMNIE (przy ul. Sz. Grudziądzka 3A), w którym uruchamiamy ŚRODOWISKOWY DOM SAMOPOMOCY, MAGAZYN ŻYWNOŚCI I WYPOŻYCZALNIĘ SPRZĘTU RAHABILITACYJNEGO. Inwestycję rozpoczęliśmy w listopadzie 2014 r. i już cieszymy się gotowym obiektem, w którym wsparciem terapeutycznym obejmiemy 60 osób i ich rodziny. Pomocą materialną planujemy tu otoczyć minimum 200 osób.

 

Serdecznie zapraszamy.               

 

PROGRAM OTWARCIA 7 października 2015 r.:

 

11.00 – Powitanie przed obiektem

11.05 – Przecięcie wstęgi 

11.10 – Poświęcenie Ośrodka Wsparcia Caritas Diecezji Toruńskiej - Ksiądz 

dr Andrzej Wojciech Suski, Biskup Diecezjalny

wejście do obiektu

11.20 – Słowo Księdza Biskupa Andrzeja

11.25 – Znaczenie Środowiskowego Domu Samopomocy dla mieszkańców miasta i okolic – Ewa Wirosławska, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Chełmnie

11.30 – Idea powstania Ośrodka Wsparcia Caritas Diecezji Toruńskiej

w Chełmnie – Ks. Prałat Daniel Adamowicz, Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej

11.45 – Podziękowania i przemówienia

12.00 – Wspomnień czar – uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy

w Działdowie

12.15 – Poczęstunek

 

 

 

Projekt „Budowa Ośrodka Wsparcia Caritas Diecezji Toruńskiej w Chełmnie” jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2007-2013.