Ogólnoszkolny Tydzień Wolontariatu w SP nr 11 w Toruniu
10.12.12

W dniach 19-26 listopada 2012 roku po raz kolejny obchodziliśmy Ogólnoszkolny Tydzień Wolontariatu. W ramach tego wyjątkowego tygodnia podjęliśmy szereg przedsięwzięć. Ogłosiliśmy konkurs plastyczny dla uczniów klas I – VI pod hasłem „Podziel się iskierką miłości, iskierką nadziei”. Nauczyciele religii przeprowadzali katechezy na temat heroicznego boju o życie,  jakie stoczyła 18-letnia Iza Partyka, która  potrafiła oddać swoje życie, aby inni mogli żyć. Uczniowie Szkolnego Koła Caritas przeprowadzili zbiórkę pieniędzy w kościele św. Józefa oraz zredagowali i wydali specjalne wydanie gazetki Nasze Szkolne Koło Caritas. Zorganizowaliśmy również wielką giełdę zabawek, wybory najżyczliwszego ucznia, nauczyciela i pracownika szkoły. W Dniu Życzliwości chętne osoby mogły zrobić sobie zdjęcie z Życzliwym Kremikiem, bohaterem dziecięcej dobranocki.

            26 listopada  podczas uroczystego apelu pani Dyrektor podsumowała nasze działania, laureatom konkursów wręczyła nagrody ufundowane przez opiekunów SKC. W sposób wyjątkowy medalem życzliwości nagrodzone zostały osoby aktywnie współpracujące z naszą szkołą: pani Anna Pławińska i siostra Nikodema. Podczas apelu nowi członkowie SKC otrzymali legitymację i na forum szkoły złożyli ślubowanie.

            Wszystkie przedsięwzięcia i działania podjęte w ramach tego szczególnego tygodnia miały uwrażliwić naszych uczniów na potrzeby innych, a zebrane fundusze przekazane zostały na akcję Warto być bohaterem na konto Caritas Diecezji Toruńskiej.

 

Maria Aldona Rzepińska

PROGRAM OGÓLNOSZKOLNEGO TYGODNIA WOLONTARIATU

16 – 26 XI 2012r.

L.p.

Przedsięwzięcia oraz czas realizacji

Termin

1.

Konkurs plastyczny Podziel się iskierką miłości, iskierką nadziei”

 

od 5 XI – 20 XI 2012

2.

Przeprowadzenie katechez na temat  osób potrzebujących pomocy – postać Izy Partyki.

 

 

Zgodnie z planem lekcji

3.

Specjalne wydanie gazetki Nasze Szkolne Koło Caritas

Sprzedaż nakładu

 

podczas Tygodnia Wolontariatu

4.

Zbiórka maskotek na loterię fantową oraz przygotowanie loterii

 

od 5 XI – 20 XI 2012

5.

Msza Św. połączona ze zbiórką pieniędzy

 

 

17 XI 2011

6.

Dzień Życzliwości wybór najżyczliwszego ucznia, nauczyciela i pracownika szkoły

Rozprowadzanie znaczków życzliwości – dyskoteka dla klas VI-VI przy współudziale SU

21 XI 2012

7.

Zakończenie Szkolnego Tygodnia Wolontariatu   

Ø      loteria fantowa

Ø      podsumowanie Szkolnego Tygodnia Wolontariatu

Ø      wyniki konkursu plastycznego

Ø      przedstawienie „Miłosierny Samarytanin”

 

 

 

  26 XI 2012r.

 

8.

Fotorelacja na stronie internetowej i w kronice szkoły

Po zakończeniu przedsięwzięcia

 


IV Turniej Kręglarski Osób Niepełnosprawnych
30.10.12

     W dniu 25 października 2012 r. podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy w Brodnicy w składzie: Łukasz Filarski, Katarzyna Filarska, Łukasz Dąbrowski oraz Paweł Szewczyk, brali udział w IV Turnieju Kręglarskim Osób Niepełnosprawnych. Turniej odbył się w Brodnicy w sali OSiR przy ulicy Królowej Jadwigi 1. O Puchar Burmistrza Miasta rywalizowało 12 drużyn z całej Polski. Po kilku godzinach zmagań z imponującym wynikiem 606 punktów drużyna Środowiskowego Domu Samopomocy Brodnickiego Centrum Caritas zajęła I miejsce, natomiast w klasyfikacji indywidualnej 172 pkt. i tym samym II miejsce zajął Łukasz Dąbrowski.

            Podopieczni otrzymali medale, dyplomy oraz upominki. Cały turniej przebiegał w miłej atmosferze, której towarzyszył zdrowy duch rywalizacji. Dzięki grze zespołowej i wzajemnemu wsparciu, wspólnymi siłami osiągnęliśmy sukces.

                                                   Monika Wasielewska


Integracja i zabawa w Działdowie
26.10.12

 

            24 października podopieczni czterech Środowiskowych Domów Samopomocy Caritas naszej diecezji z Torunia, Grudziądza, Blizna i Działdowa oraz zaprzyjaźnione ŚDS-y, m.in. z Żuromina i Mławy, uczestniczyli w corocznym wydarzeniu integracyjno-rekreacyjnym, organizowanym przez Centrum Caritas w Działdowie. Kilkuset uczestników świetnie się bawiło, prezentując własne programy artystyczne. Wyrazy uznania składamy organizatorom z Księdzem Dyrektorem Zdzisławem Syldatk na czele oraz Dyrektorowi Działdowskiego Domu Kultury.

            Doświadczenie choroby psychicznej zwykle wiąże się z poczuciem wyobcowania i osamotnienia oraz trudnościami w kontaktach z ludźmi. Udział w tego rodzaju imprezach integracyjnych doskonale wpływa na zwiększenie poczucia pewności siebie oraz wiary we własne możliwości naszych uczestników.

 

                                                                                              Patrycja Wierzchowska


Wyniki konkursu „Innowatorskie metody walki młodych z uzależnieniami"
24.10.12

Lp.

Placówka oświatowa

Nr spotu

 

Liczba punktów

1.

Zespół Szkół Ekonomicznych
w Toruniu

7

279

2.

Gimnazjum Akademickie
w Toruniu

3

210

3.

IX Liceum Ogólnokształcące
w Toruniu

17

201

4.

Gimnazjum nr 8 w Toruniu

 

8

64

5.

VII Liceum Ogólnokształcące
w Toruniu

12

46

6.

Gimnazjum nr 8 w Toruniu

 

11

42

 

Zgodnie z zasadami konkursu zwycięski zespół, który zdobył największą liczbę punktów otrzyma nagrodę rzeczową dla szkoły w postaci kamery z projektorem, ponadto autorzy pięciu najwyżej ocenionych filmików przy współpracy z Tvk Petrus w listopadzie nakręcą profesjonalne reklamy społecznościowe, które zostaną wyemitowane w telewizji kablowej Petrus.

Uroczyste podsumowanie akcji, podczas którego uczniowie wraz z nauczycielami podzielą się doświadczeniami oraz wrażeniami z realizacji projektu odbędzie się w dniu 04.12.2012r.
w Komendzie Straży Miejskiej w Toruniu. W trakcie spotkania zwycięski zespół odbierze nagrodę główną, dodatkowo autorzy pięciu spotów reklamowych wyłonionych za pomocą głosowania, zostaną nagrodzeni voucherami na film wyświetlony w technologii 3D do kina Cinema City.

Inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom
23.10.12

  Dużymi krokami zbliża się czas Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, która w tym roku odbędzie się w dniu 1 grudnia br. o godz. 11.00 (i potrwa do ok. godz. 13.00) na toruńskim Lodowisku TOR-TOR. Podczas tego spotkania, na którym zgromadzi się 3000 dzieci i młodzieży zaprezentujemy interesujący program artystyczny i edukacyjny. Jak zwykle będziemy mogli podziwiać pokazy sportowe w wykonaniu najmłodszych łyżwiarzy.

    Serdecznie zapraszamy wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas i uczniów szkół diecezji. Zgłoszenia grup z ilością uczniów oraz ilością opiekunów przyjmujemy e-mailem: torun@caritas.pl lub faksem: 56 674 44 02. Decyduje kolejność zgłoszeń.

 


"Warto być bohaterem" - tekst pomocniczy dla szkół
23.10.12

          Stoczyła heroiczny bój o życie. Godności nie straciła ani na chwilę.
18-letnia Iza odeszła...

 

 

W miłości i nadziei

 

               Na szpitalnym stoliku miała różaniec, figurkę Matki Boskiej i wizerunek bł. Jana Pawła II. A w sercu niegasnącą nadzieję. Tak o życie walczyła 18 – letnia Iza, która niedawno nie kryła szczerego uśmiechu, a świat chłonęła ślicznymi oczami. Lecz na szpitalnym łóżku nie śmiała się oczami, nie otwierała ich, zbyt bardzo raziło ją światło.

 

               W czerwcu 2011 roku zapukała do drzwi plebanii, tuż po powrocie ze szpitala. Pobrano jej biopsję. Ból nie pozwalał jej normalnie funkcjonować. Pierwsza diagnoza nie była groźna – rwa kulszowa. Ale dolegliwości nasilały się z każdym dniem, nie pomagały środki przeciwbólowe. Kolejne badania nie pozostawiły złudzeń. Nowotwór kości i guzy na kości łonowej oraz krzyżowej.

               Ja przeżyłam już swoje

               Miała 17 lat, gdy trafiła na dziecięcy oddział onkologii. Wsparciem była dla niej mama i katechetka z podstawówki. Iza zaczęła przyjmować chemioterapię. Coraz mocniejsze dawki. Nie narzekała, niewiele mówiła o sobie. Najbardziej przeżywała ból małych dzieci, które leżały dookoła niej. Któregoś dnia powiedziała, że ona może umrzeć. Za nie. Przecież przeżyła już 18 lat. Tylko niech one już nie cierpią…

               Ludzie chcą zmieniać swoje życie

               W kościele w Okoninie zorganizowano modlitwy w intencji Izy. Na Mszach świętych pojawiały się nie tylko osoby starsze. Nabożeństwa przyciągały młodych ludzi, którzy od dawna nie byli w kościele. Gdy poznali historię Izy, chociaż poprzez modlitwę chcieli ją wspierać. Atmosfera refleksji i zadumy spowodowała, że wielu
z nich odkryło, że dotąd nie żyli tak jak powinni.

               Rodzina dziewczyny skontaktowała się z Caritas Diecezji Toruńskiej. Dzięki niej Iza otrzymała łóżko z pełnym wyposażeniem. Bo nie mogła już chodzić. Choroba postępowała, doprowadziła do urazu kręgosłupa. Iza przestała wstawać. Chemioterapia przestała być skuteczna.

               W tych trudnych chwilach wielu wrażliwych ludzi swoją postawą walczyło o zdrowie Izy. Kto mógł, wpłacał pieniądze na jej leczenie, również jeden procent podatku. Caritas Diecezji Toruńskiej utworzyła specjalne konto na ten cel. Po nagłośnieniu sytuacji Izy w programie „Sprawa dla reportera” pieniędzy było z każdym dniem więcej. Pojawiły się telefony wsparcia ze wszystkich stron. Wielu ludzi odpowiadało natychmiast. Każdy zbierał środki jak mógł, np. katechetka, pani Dorota Kruszczyńska sprzedawała swoje obrazy, a młodzież z Grudziądza organizowała koncerty. Ksiądz dyrektor Daniel Adamowicz wspomina, że były nawet telefony z propozycją pomocy z Politechniki Gdańskiej. Dotarły również informacje o możliwości leczenia w Chinach.

               Święty Mikołaj na wózku

               Iza walcząc o swoje życie, nie traciła wrażliwości i umiejętności dostrzegania innych. Patrząc na cierpienie dzieci w szpitalu i będąc wolontariuszką Szkolnego Koła Caritas, bardzo chciała wywołać uśmiech na twarzach małych pacjentów. Z pomocą przyszli wolontariusze z koła z Plemiąt, którzy na co dzień, a szczególnie w okresie świąt Bożego Narodzenia, pomagają wielu ludziom. Przygotowali oni paczki dla dzieci z oddziału Izy. Tuż przed Wigilią chora dziewczyna ciągnęła za swoim wózkiem worek pełen prezentów, przekazując upominki wszystkim maluchom.

               Z różańcem do Chin

               Wszystko, co działo się w tym czasie wokół Izy, było cudowne. Dzięki tak organizowanym środkom, które tysiące ludzi dobrej woli przekazały na konto Caritas Diecezji Toruńskiej, w ciągu jednego miesiąca została zgromadzona kwota ponad 200 000 zł. Za te pieniądze Iza mogła pojechać do Chin.  No i pojechała. Nie sama – w trudnej podróży towarzyszył jej brat Przemek, który zrezygnował ze swych marzeń, ze studiów, by pomagać i opiekować się kochaną siostrą. Siła miłości jego i pozostałej czwórki rodzeństwa dodawała Izie energii do walki z chorobą. Do Chin zabrała modlitewnik, szkaplerz i różaniec. Jej modlitwa i głęboka wiara zwróciła uwagę pielęgniarek. W jej obecności robiły znak krzyża, mimo konsekwencji, jakie z racji innego światopoglądu mogły je spotkać. Jednak leczenie przy tak zaawansowanym nowotworze nie przynosiło rezultatów. Iza cierpiąc, miała wielkie pragnienie przystąpienia do Spowiedzi i Komunii świętej, chciała jeszcze bardziej zbliżyć się do Pana Boga. To pragnienie było tak ogromne, że, dzięki staraniom księdza proboszcza Marka Wysieckiego, przyjechał specjalnie do niej polski misjonarz z Tajwanu, ksiądz Paweł, który posługuje również w ambasadzie w Pekinie. Aby spełnić marzenie Izy o przyjęciu Pana Jezusa do serca, przemierzył ponad 1300 kilometrów. Kosztowało to dużo czasu i środków. Pierwszy raz spotkał się z tak ogromną tęsknotą za Komunią świętą. Dla Izy był to najpiękniejszy dzień. Dla jej brata również. Po dwóch miesiącach Iza z Przemkiem wrócili do kraju. Lekarze nie widzieli szans na dalsze leczenie. Ich opinia brzmiała jak wyrok…

               List do Boga

            Znowu znalazła się w domu z rodziną. Codziennie odmawiali różaniec. W formie wiersza Iza napisała list do Boga. W jednym z wersów można przeczytać: Otrzymałam wiele dzięki tej chorobie, dlatego pragnę być już zawsze przy Tobie. Jej usta zastygały. Ostatnim wyznaniem, skierowanym do najbliższych, które wypowiedziały jej słabnące usta, były słowa: Kocham was.

            Iza zmarła 28 sierpnia.

 

"Warto być bohaterem" - regulamin
23.10.12

   Caritas Diecezji Toruńskiej po raz kolejny zaprasza szkoły do udziału w akcji "Warto być bohaterem", której celem jest budzenie wrażliwości społecznej oraz zmotywowanie dzieci i młodzieży do pozytywnych zachowań.

Regulamin akcji „Warto być bohaterem”

dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

1) Organizatorem akcji jest Caritas Diecezji Toruńskiej.

2) Akcja trwa na terenie szkół do dnia 14 XI 2012 r.

3) Celem akcji jest budzenie wrażliwości społecznej oraz zmotywowanie dzieci
i młodzieży do pozytywnych zachowań.

4) W klasach należy zrealizować lekcję z wykorzystaniem załączonego tekstu pomocniczego – w tym roku zapoznajemy się z osobą Izy Partyki i przykładem jej życia oraz walki z nieuleczalna chorobą. Tekst pomocniczy „W miłości i nadziei” ma być punktem wyjścia do dyskusji o otwarciu na otaczający nas świat, o przyjaźni,
a także walce z cierpieniem i związanej z nią wrażliwości wielu osób.

5) Do dnia 14 XI br. prosimy zorganizować zbiórkę środków pieniężnych (uwzględniając różne jej formy), które będą przekazane chorym i niepełnosprawnym dzieciom.

6) Podsumowanie pierwszego etapu projektu nastąpi podczas Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w dniu 1 grudnia br. o godz. 11.00 na toruńskim Lodowisku TOR-TOR. Szkoły, które włączą się w akcję, wysyłają delegację 5-osobową
(4 uczniów i 1 opiekuna) na to wydarzenie. Przyjazd należy potwierdzić e-mailem: torun@caritas.pl lub faksem: 56 674 44 02.

7) Do dnia 17 XI br. prosimy o przesłanie:

            a) zebranych środków pieniężnych na konto:

Caritas Diecezji Toruńskiej, Sz. Bydgoska 1, 87-100 Toruń

BGŻ S.A. o/Toruń 28 2030 0045 1110 0000 0064 8240

z dopiskiem „Warto być bohaterem”

b) potwierdzenia ilości wysłanych pieniędzy e-mailem torun@caritas.pl lub faksem 56 674 44 02 z informacjami:

ilu jest uczniów w szkole,

ilu włączyło się w zbiórkę,

czy 5-osobowa delegacja ze szkoły przyjedzie na podsumowanie akcji

w dniu 1 XII na TOR-TOR.

8) Wszystkie szkoły, biorące udział w projekcie otrzymają CERTYFIKAT SZKOŁY BUDUJĄCEJ WRAŻLIWOŚĆ SPOŁECZNĄ 2012 (najbardziej zaangażowanym szkołom wręczymy go podczas Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, pozostałym wyślemy pocztą).

9) Uroczysty finał i przekazanie środków dzieciom chorym i niepełnosprawnym odbędzie się 11 II 2013 r. o godz. 11.00 w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu przy
ul. Piernikarskiej 9 – zapraszamy delegacje, zgłoszenia przyjmujemy drogą elektroniczną:
torun@caritas.pl

 


SP nr 11 w akcji "Warto być bohaterem"
23.10.12

Akcja „Warto być bohaterem” zainicjowana i organizowana  przez Caritas Diecezji Toruńskiej prowadzona jest w naszej szkole od wielu lat. Co roku w listopadzie opiekunowie Szkolnego Koła Caritas organizują „Ogólnoszkolny Tydzień Wolontariatu”. Ideą tego przedsięwzięcia jest uwrażliwienie naszych uczniów na potrzeby osób niepełnosprawnych żyjących wśród nas. Ma ono na celu wyzwolenie w młodych ludziach dobra, pokazanie dobra i wolontariatu jako wartości i drogi do samorealizacji. Pokazanie  odpowiedzialnego i pomocnego zachowania wobec drugiego człowieka. Szkolny Tydzień Wolontariatu wypełniony był wieloma działaniami, które zachęcają uczniów, nauczycieli i rodziców do bezinteresownej pomocy innym. Akcja motywuje społeczność uczniowską  do pozytywnych postaw. Dzieci bardzo chętnie bierze udział w tej akcji. Uczniowie sami się zgłaszają swój udział w organizację tego przedsięwzięcia  (biorą udział w zbiórce pieniędzy, wykonują prace plastyczne w ramach ogłoszonego konkursu, redagują pisemko, biorą udział w giełdzie zabawek). Wszystkie te działania mają na celu pozyskanie funduszy na rehabilitację osób niepełnosprawnych. Co roku przybywa nam nowych  wolontariuszy. Uczniowie  widzą potrzebę bycia, pomagania innym, wpływa to bardzo pozytywnie na ich postawę i zachowanie. Akcja kreuje u dzieci dobre postawy, uczy poszanowania dla innych ludzi, ich potrzeb i praw, a także premiuje zachowania prospołeczne i wolontariat. Pokazuje, że na co dzień muszą  byś zwróceni tam, gdzie potrzeba pomocy. Zawsze mogą być bohaterami. W ramach tej akcji nasza szkoła otrzymała certyfikat Szkoły Budującej Wrażliwość Społeczną w 2011 i 2012 roku.

 

Agnieszka  Majewska

Maria-Aldona Rzepińska

Opiekunowie Szkolnego Koła Caritas

przy Szkole Podstawowej nr 11

w Toruniu

Konkurs „Święta Elżbieta węgierska królowa biedaków” rozstrzygnięty!
22.10.12

Laureaci konkursu

Kategoria plastyczna:

  1. Julia Pieńczewska, Zespół Szkolno – Przedszkolny, Szkoła Podstawowa, Lisewo,
  2. Zuzanna Miroszewska, Zespół Szkolno – Przedszkolny, Szkoła Podstawowa, Lisewo,
  3. Michalina Kwiatkowska, Zespół Szkół, Pokrzydowo
  4. Urszula Rydzewska, Zespół Szkół nr 8, Szkoła Podstawowa nr 8 , Toruń
  5. Karol Rzadkiewicz, Zespół Szkół nr 8, Szkoła Podstawowa nr 8 , Toruń
  6. Franciszek Saliński, Zespół Szkół nr 8, Szkoła Podstawowa nr 8 , Toruń
  7. Edyta Sądowska, Zespół Szkół nr 8, Szkoła Podstawowa nr 8 , Toruń
  8. Szymon Smolarczyk, Zespół Szkół nr 8, Szkoła Podstawowa nr 8 , Toruń
  9. Aleksander Wachowski, Zespół Szkół nr 8, Szkoła Podstawowa nr 8 , Toruń
  10. Filip Dąbrowski, Szkoła Podstawowa nr 21, Grudziądz
  11. Karol Goryński,  Szkoła Podstawowa nr 21, Grudziądz
  12. Weronika Grzybowska, Szkoła Podstawowa nr 21, Grudziądz
  13. Marta Krupa, Szkoła Podstawowa nr 21, Grudziądz
  14. Emilia Lembicz, Szkoła Podstawowa nr 21, Grudziądz
  15. Agata Lewandowska, Zespół Szkół w Ostromecku, Gimnazjum, Dąbrowa Chełmińska
  16. Alicja Wojtuń, Zespół Szkół, Gimnazjum, Unisław
  17. Łukasz Bednarczyk, Gimnazjum nr 5, Grudziądz
  18. Weronika Dziok, Gimnazjum nr 5, Grudziądz
  19. Joanna Trykowska, Gimnazjum nr 5, Grudziądz
  20. Katarzyna Zalewska, Gimnazjum nr 5, Grudziądz
  21. Kacper Lipowski, Liceum Ogólnokształcące ZS, Chełmża
  22. Adriana Grzyb, Zespół Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich, Grudziądz

Kategoria literacka:

  1. Klaudia  Biegała, PSP Opoki , Aleksandrów Kujawski
  2. Sandra Bonaszewska, Szkoła Podstawowa, Wielki Wełcz
  3. Sylwia Brokowska, Zespół Szkół, Pokrzydowo
  4. Wiesław Leśniewski, Zespół Szkół, Pokrzydowo
  5. Radosław Figurski, Szkoła Podstawowa nr 5, Grudziądz
  6. Marcel Jasiński, Szkoła Podstawowa nr 5, Grudziądz
  7. Wiktor Godlewski, Gimnazjum nr 1, Wąbrzeźno
  8. Adrian Figurski, Gimnazjum nr 6, Grudziądz
  9. Magda Kołecka, Gimnazjum nr 6, Grudziądz
  10. Marta Michalska, Gimnazjum nr 6, Grudziądz
  11. Kinga Grablis, Gimnazjum nr 8, Grudziądz
  12. Marta Sudzińska, Gimnazjum, Lubawa
  13. Daria Dorau, Zespół Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich, Grudziądz
  14. Anna Krygier, IV Liceum Ogólnokształcące, Grudziądz

Kategoria multimedialna:

  1. Zuzanna Szwaba, Szkoła Podstawowa nr 21, Grudziądz
  2. Hieronim Łęgowski, Szkoła Podstawowa nr 21, Grudziądz
  3. Patryk Chudziński, Gimnazjum nr 5, Grudziądz
  4. Kordian Kicza, Gimnazjum nr 5, Grudziądz
  5. Krzysztof Baranowski, Gimnazjum nr 6, Grudziądz
  6. Arkadiusz Czyściecki, Gimnazjum nr 8, Grudziądz
  7. Marlena Licznerska, Gimnazjum, Lubawa
  8. Alicja Winiarczyk, Gimnazjum nr 1, Wąbrzeźno
  9. Piotr Jurek, I Liceum Ogólnokształcące, Grudziądz
  10. Marta Piotrowska, Zespół Szkół, Gimnazjum, Dąbrowa Chełmińska
  11. Beata Szymańska, Zespół Szkół Gastronomiczno – Hotelarskich, Grudziądz
  12. Ewelina Kopiczyńska, Liceum, Zespół Szkół, Nowe Miasto Lubawskie
  13. Marta Lewandowsk, Liceum, Zespół Szkół, Nowe Miasto Lubawskie
  14. Zuzanna Sikorska, Gimnazjum, Świetlica Środowiskowa Bł. Marii Karłowskiej, Jabłonowo Pomorskie

 

Oficjalne ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi 27 października 2012 r.
w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Grudziądzu, ul. Nauczycielska 19, O. Lotnisko



 

Program uroczystości:

10.00 rozpoczęcie

-         Powitanie przybyłych gości

-         Przedstawienie w wykonaniu Sióstr Elżbietanek

-         Prezentacja wybranych prac multimedialnych

-         Ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród

         - Otwarcie wystawy poświęconej Św. Elżbiety węgierskiej i ekspozycja twórczości dziecięcej

ok. 12.30 – zakończenie

Serdecznie zapraszamy laureatów wraz z nauczycielami i rodzicami.

ODDAJ KREW !
19.10.12

         Caritas Diecezji Toruńskiej i Klub Honorowych Dawców Krwi przy Urzędzie Gminy w Złejwsi Wielkiej zapraszają do złożenia daru krwi w dniu 28 października br. przy kościele w Przysieku w godzinach: 9.30 – 14.00. Koniecznie należy zabrać dowód osobisty.

 

KREW MOŻE ODDAĆ OSOBA, KTÓRA:

- odpowiada wymaganiom zdrowotnym pozwalającym na ustalenie na podstawie badań lekarskich i badań laboratoryjnych, że każdorazowe pobranie krwi nie spowoduje ujemnych skutków dla jego stanu zdrowia lub stanu zdrowia przyszłego biorcy w szczególności na skutek występowania przeciwwskazań stałych lub czasowych do pobrania krwi;

- przedstawi dokument tożsamości ze zdjęciem, adresem zamieszkania oraz numerem PESEL (np. dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, legitymację szkolną lub studencką, książeczkę ubezpieczeniową), natomiast w przypadku obcokrajowców odpowiednik PESEL bądź identyfikator dokumentu;

- posługuje się językiem polskim w mowie i piśmie w stopniu umożliwiającym bez osób trzecich na zrozumienie treści kwestionariusza oraz samodzielne udzielenie odpowiedzi podczas wywiadu lekarskiego, ponadto jej dane, jeżeli są dostępne, powinny znajdować się w centralnym rejestrze mieszkańców Polski;

- jest w wieku od 18 do 65 lat;

- osoba powyżej 65 roku życia może oddać krew po corocznym uzyskaniu zgody lekarza w centrum krwiodawstwa;

- dawca pierwszorazowy po 60 roku życia może oddać krew po uzyskaniu zgody lekarza rodzinnego;

- waży powyżej 50 kg;

   - temperatura jej ciała, która mierzona jest pod pachą nie powinna przekraczać 37°C;

- przeszła pozytywnie badanie lekarskie poprzedzające pobranie krwi od kandydata na dawcę krwi lub od dawcy krwi, obejmujące: wywiad medyczny oraz skrócone badanie przedmiotowe.

 

 

 


Nadesłane z Brodnickiego Centrum Caritas
16.10.12

Szczęść Boże.

  Pragnę poinformować, że w  dniu wczorajszym odbyło się w Brodnickim
Centrum Caritas spotkanie z dr n. med. Lechem Grodzkim - Dyrektorem
Wojewódzkiego Ośrodka Terapii i Współuzależnień w Toruniu oraz Panią
ordynator Jolantą Sobczyk - Ordynatorem Oddziału Odwykowego Całodobowego
z Oddziałem Detoksykacji WOTiW.
  Nasi goście wyrazili uznanie dla działalności prowadzonej przez
Brodnickie Centrum Caritas. Podczas spotkania została podjęta decyzja o
ewentualnej współpracy w odniesieniu do Ośrodka Wsparcia dla Osób
Bezdomnych i Zagrożonych Bezdomnością jak i Bursy.

                                             Ks. Grzegorz Bohdan

Obrazki z happeningu z okazji XII Dnia Papieskiego - fot. Robert Sauron Majewski
16.10.12

 

            Tegoroczny XII Dzień Papieski obchodziliśmy pod hasłem „Jan Paweł II - Papież Rodziny”. Happening, który uświetnił je, miał przybliżyć współczesnemu odbiorcy fakt, jak ważna w życiu każdego człowieka jest rodzina i jak wiele starań trzeba włożyć, by ją stworzyć. Budowanie rodziny wymaga wysiłku, miłości, czasu i dojrzałości, której wielu z nas nie posiada. Tracimy czas na zdobywanie rzeczy mało istotnych. Tymczasem na plan dalszy odsuwamy rodzinę, bez której życie traci sens.

            Według Jana Pawła II człowiek ma do spełnienia misję, przychodzi na świat, by dać świadectwo miłości, dlatego  powinien  pamiętać, że dobra materialne, to rzecz drugorzędna. Papież pragnie zwrócić uwagę ludzi na piękno i wielkość miłości, jaka łączy kobietę i mężczyznę. Podkreśla wielką rolę ojcostwa i macierzyństwa, które tak często są niedoceniane. Dostrzega niebezpieczeństwo, jakie grozi ludziom, którzy schodzą na bezdroża, dbając tylko o to, co jest materialne.

            Jan Paweł II mawiał, że małżeństwo i rodzina to sfery życia nadające sens i piękno ludzkiemu życiu. Twierdził, że to  rodzina powinna nas ukorzeniać, wspierać, budować nasz system wartości - nasz kręgosłup moralny. Taką piękną, wielopokoleniową rodzinę pokazaliśmy w naszym happeningu. Seniorzy rodu, którzy pojawiają się jako pierwsi, dają jej początek. Kolejne  pokolenia mają w niej swoje miejsce i mogą  czuć się bezpieczne, bo wiedzą, że są  cząstką  dobra i miłości. Podobną  rodzinę tworzy Kościół, gromadząc wszystkie dzieci Boże.


Straż Miejska szkoli wolontariuszy Caritas
11.10.12

W dniach 29 i 30 września w Ośrodku Szkoleniowym Caritas w Przysieku odbyło się szkolenie przygotowane przez funkcjonariuszy Komendy Straży Miejskiej w Toruniu
w ramach projektu pn. „Innowatorskie metody walki młodych z uzależnieniami”. Podczas dwudniowych warsztatów koordynatorzy ds. profilaktyki Komendy Straży Miejskiej w Toruniu przeszkolili grupę prawie 40 uczniów ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, łącznie z dziewięciu toruńskich placówek oświatowych. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w zajęciach z zakresu podstawy budowania zespołu, roli lidera rówieśniczego, profilaktyki uzależnień oraz warsztatu operatora filmowego. Celem projektu było skłonienie młodzieży do refleksji dotyczącej zdrowotnych, społecznych oraz prawnych aspektów zażywania środków psychoaktywnych oraz przygotowanie do stworzenia przez nich reklam społecznościowych, uzmysławiających odbiorcom konsekwencje uzależnienia od nikotyny, alkoholu czy narkotyków.

            Przebieg i forma zajęć były dla młodzieży bardzo interesujące i atrakcyjne, chociażby wykorzystanie alkogogli pozwoliło młodym ludziom przekonać się w jaki sposób po spożyciu alkoholu zmienia się percepcja. Podczas ćwiczeń okazało się, że niestety pod wpływem środków psychoaktywnych nawet wykonanie najprostszych czynności może stać się bardzo problemowe, gdyż występuje zniekształcenie widzianego obrazu, trudność w ocenie odległości czy też spowolnienie czasu reakcji.

            Warsztat filmowy prowadzony przez profesjonalistę, który na co dzień pracuje w radiu i telewizji, z pewnością rozwinął wiele umiejętności niezbędnych do nakręcenia spotu reklamowego, a wskazane metody zgłębiające tajniki pracy operatora przyczynią się do trafnego ujęcia przedmiotowej tematyki oraz przedstawienia jej przez młodzież w ciekawy sposób, tak aby trafiła do jak największej grupy odbiorców w różnym wieku. Na zakończenie kursu liderzy otrzymali certyfikaty potwierdzające udział w szkoleniu oraz silikonowe bransoletki promujące hasło „Uzależnieniom Mówię Nie”, które stanowią symboliczną deklarację walki z uzależnieniami. Udział w szkoleniu był jedynie częścią wspomnianego projektu. Przeszkolone osoby mają za zadanie utworzyć zespoły na terenie swoich placówek oświatowych, które następnie przygotują przy pomocy np. kamer w telefonach komórkowych, czy innych dostępnych dla młodzieży nośnikach obrazu, reklamy społecznościowe. Autorzy najlepszych spotów reklamowych, wyłonieni poprzez internetowe głosowanie będą mieli okazję w listopadzie nakręcić profesjonalne reklamy, które następnie zostaną wyemitowane
w telewizji kablowej Petrus.

            Organizatorami projektu są: Straż Miejska w Toruniu, Petrus Tvk, Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej UMT oraz Caritas Diecezji Toruńskiej. Projekt realizowany jest w ramach jubileuszowej 15 akcji „Październik Miesiącem Wolnym od Uzależnień”.

 


Diecezja toruńska w hołdzie Papieżowi
15.10.12

        XII Dzień Papieski obchodziliśmy pod hasłem „Jan Paweł II – Papież Rodziny”. W niedzielę, 14 października w toruńskim kościele św. Ducha została odprawiona uroczysta Msza św. koncelebrowana przez ks. prałata Daniela Adamowicza, dyrektora Caritas Diecezji Toruńskiej, a zarazem diecezjalnego koordynatora Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, o. superiora Stanisława Wytrążka (SJ), ks. Marka Januszewskiego, asystenta diecezjalnego KSM i o. Jacka Aniszewskiego (CSsR), który wygłosił homilię, nawiązującą do rozpoczętego Roku Wiary i roli rodziny we współczesnym Kościele.

            Po wspólnej Eucharystii wierni diecezji, wśród których byli m.in. przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urzędu Miasta Torunia, toruńskich szkół papieskich oraz stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, przeszli w uroczystym przemarszu, prowadzeni dźwiękami orkiestry, do pomnika bł. Jana Pawła II. Tam odbył się apel, zostały złożone kwiaty i zapalone znicze.

            Za przygotowanie, organizację i udział w uroczystościach dziękujemy: Urzędowi Miasta Torunia, Wyższemu Seminarium Duchownemu Diecezji Toruńskiej, V Liceum Ogólnokształcącemu w Toruniu, Zespołowi Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Toruniu, Gimnazjum nr 3 w Toruniu, Szkole Podstawowej nr 13 w Toruniu, Stowarzyszeniu Pro-Misja, Komendzie Miejskiej Policji w Toruniu, Komendzie Hufca ZHP w Toruniu, Straży Miejskiej w Toruniu, studentom z Bursy Akademickiej Caritas Diecezji Toruńskiej, i Orkiestrze Dętej Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury.

            Obchodom XII Dnia Papieskiego towarzyszyła, jak co roku, zbiórka pieniędzy na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia, które zostaną przeznaczone dla najuboższych, zdolnych uczniów i studentów. Obecnie fundacja ta wspiera 2500 takich osób, z których 90 pochodzi z diecezji toruńskiej.


Aktywni podopieczni Caritas
15.10.12

       Korzystając ze sprzyjającej jesiennej pogody, wybraliśmy się wraz z uczestnikami Środowiskowego Domu Samopomocy na toruńską Barbarkę. To interesujące miejsce za każdym razem zaskakuje nas swoim klimatem. Ponieważ rano było jeszcze dość chłodno, to raźno maszerowaliśmy przez piękne, kolorowe o tej porze roku, lasy. Okazało się, że nasi podopieczni doskonale znają się na grzybach, bo po krótkich poszukiwaniach wracali z lasu z naręczami podgrzybków. Na Barbarce wzięliśmy udział w zajęciach edukacyjnych dotyczących historii tego miejsca i okolicznej przyrody, a po nich wspólnie otoczyliśmy  kręgiem ognisko. To była wspaniała zabawa z pieczeniem kiełbasek, grzaniem się przy ogniu i opowieściach o lesie.  Jesienią Barbarka to doskonałe miejsce na spędzenie czasu, by podglądać przyrodę, posiedzieć przy ognisku i podziwiać lasy.

            Październik to również doskonały czas, by zająć się przetworami. Nasze mamy i babcie były mistrzyniami kiszenia i gotowania weków. Również i my z uczestnikami toruńskiego Środowiskowego Domu Samopomocy postanowiliśmy przygotować wspaniałe polskie smaki na długie zimowe wieczory. Uszykowaliśmy przetwory z naszych słodkich, rodzimych jabłek. Zaangażowaliśmy naszych podopiecznych do obierania, krojenia i przygotowania słoików. Jak wiadomo czynności w kuchni muszą być przygotowane z odpowiednią starannością. Zwłaszcza jeżeli nasze przetwory mają mieć odpowiednią trwałość i smak. Usmażone, słodkie jabłka powędrowały do słoików, a słoiki na półki. Możemy powiedzieć, że długie zimowe wieczory nam niestraszne. Smaki i zapachy lata zamknięte w słodkich przetworach będą nam towarzyszyć przez całą zimę.

Sylwia Komorowska

 


Życzenia z okazji Dnia Nauczyciela
12.10.12

Kochani Nauczyciele

 

            Najcenniejszym i najtrwalszym podarunkiem, jaki można dać dziecku, jest wykształcenie i wychowanie. Tę niezwykle trudną misję spełniacie właśnie Wy, Nauczyciele.

            W jednym z ważniejszych dni w całym roku szkolnym, w Dniu Edukacji Narodowej, składam całemu Gronu Pedagogicznemu z diecezji najserdeczniejsze życzenia wielu sukcesów zawodowych i osiągania najwyższych celów. Życzę, aby podejmowany trud był źródłem satysfakcji. Pragnę, aby nie zabrakło Wam zapału do kształtowania młodych sumień, abyście konsekwentnie uczyli młodych kierowania się w życiu tylko dobrem.

            A szczęście rodzinne i pokój wewnętrzny niech przyczyniają się do Waszej radości na co dzień.

 

Z najwyższym uznaniem

 

ks. prał. Daniel Adamowicz

Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej

Gimnazjum nr 3 błogosławionemu Janowi Pawłowi II
11.10.12

    Dzisiaj uczniowie Gimnazjum nr 3 w Toruniu zaprezentowali happening wprowadzający nas w diecezjalne obchody XII Dnia Papieskiego "Jan Paweł II - Papież Rodziny". Wczoraj widowisko o podobnym charakterze przedstawili torunianom rownież stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.


"Szlachetna Paczka" i Caritas najuboższym
11.10.12

Szlachetna Paczka – hasło dobrze znane raczej każdemu Polakowi. Jest to akcja, której finał w tym roku będzie miał miejsce w dniach 8 – 9 grudnia. Jednak nie wszyscy wiedzą, że prace trwają już od czerwca.

 

Wiosenna Paczka

Szlachetna Paczka to pomysł realizowany przez Stowarzyszenie Wiosna, którego siedziba mieści się w Krakowie. Prezesem Stowarzyszenia jest ks. Jacek Stryczek, który powiedział kiedyś, że bieda zabija nadzieję i człowiek przestaje walczyć o lepsze jutro. Szlachetna Paczka stara się pokazywać potrzebującym, że są w stanie stanąć na nogi. Wystarczy podnieść się i ruszyć przed siebie, nie oglądając się wstecz, a patrząc w przyszłość.

Mądra pomoc

Szlachetna Paczka opiera się na zasadzie mądrej pomocy. Rodzina określa, czego im najbardziej potrzeba. Natomiast darczyńca, dzięki tej liście, jest w stanie być idealnym św. Mikołajem. Paczkę tworzy konkretna osoba (darczyńca) dla konkretnej rodziny. Także Jan Kowalski wie, komu pomaga i dlaczego. Pomocy oczekują różne rodziny – są wśród nich rodziny wielodzietne, rodzic samotnie wychowujący dzieci, rodziny, gdzie są chore dzieci czy też osoby samotne.

Kto może pomagać? Czas świąt Bożego Narodzenia jest szczególny. Każdy z nas woli wówczas dawać, bo uśmiech na czyjejś twarzy to szczególny prezent. Także paczkę dla potrzebującej rodziny może zorganizować każdy. W momencie gdy nie jesteśmy w stanie sami zrobić tak dużego prezentu, zawsze możemy zachęcić do tego naszych znajomych ze studiów, z pracy czy z bloku. Wówczas przygotowywanie paczki będzie jeszcze cenniejsze.

Paczkowa ekipa

Siedziba główna Szlachetnej Paczki jest w Krakowie, lecz realizacja projektu możliwa jest dzięki tysiącom osób w całej Polsce. Wśród nich są koordynatorzy – wojewódzcy i regionalni. Oni starają się, by w każdym województwie pomoc otrzymało jak najwięcej osób. Szkolą liderów rejonów i wolontariuszy, którzy przede wszystkim szukają potrzebujących oraz darczyńców. Dla tych wszystkich osób największą nagrodą jest uśmiech na twarzy tych, do których wędruje paczka.

Prócz tego, że można być darczyńcą, zawsze można zostać wolontariuszem. Wszelkie informacje dostępne są na stronie www.superw.pl .

Doskonalimy się

Jako liderzy i wolontariusze staramy się dobrze przygotować do zadań, które przed nami postawiono. Rozmowa z rodzinami bywa trudna, gdyż ciężko jest im mówić o problemach. Podczas szkoleń uczymy się, jak prowadzić takie rozmowy. Takie szkolenie odbyło się w sobotę, 6 października w Ośrodku Szkoleniowym Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku. "Te kilka godzin spędzonych tutaj uważam za bardzo cenne. Dowiedziałam się kilku nowych rzeczy. Mam nadzieję, że sprawdzę się jako wolontariusz" – mówiła po szkoleniu jedna z wolontariuszek. Siły Caritas Diececzji Toruńskiej i Szlachetnej Paczki zostaną połączone. Wspólnie odwiedzimy rodziny najbardziej potrzebujące pomocy.

Zaproszenie

Ks. Jan Twardowski pisał: "Jeśli jest noc, musi być dzień, jeśli łza – uśmiech". Pomyślmy, czy nie chcielibyśmy zobaczyć takiej łzy szczęścia. Jeśli tak, to zapraszamy do czynnego udziału w akcji Szlachetna Paczka. W listopadzie na stronie www.szlachetnapaczka.pl pojawią się opisy rodzin. Można zajrzeć, poczytać, wybrać rodzinę, zrobić paczkę, a potem cieszyć się razem z obdarowanymi.

Anna Krygier


Zaproszenie na diecezjalne obchody XII Dnia Papieskiego
09.10.12

     

Serdecznie zapraszamy wszystkich wiernych na diecezjalne obchody XII Dnia Papieskiego pod hasłem „Jan Paweł II – Papież Rodziny”, które odbędą się 14 października. O godz. 17.00 zostanie odprawiona uroczysta Msza św. w Kościele św. Ducha na toruńskim Rynku Staromiejskim, po której ok. godz. 18.00 nastąpi przemarsz do pomnika bł. Jana Pawła II, gdzie złożymy kwiaty i dar modlitwy za rodziny.

     W ramach inauguracji tych obchodów już 10 października o godz. 15.00 koło poczty głównej w Toruniu odbędzie się happening stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Również uczniowie toruńskiego Gimnazjum nr 3 przygotowali z tej okazji widowisko, nawiązujące do czasu spędzanego w rodzinie - przedstawią je w dniu 11 października o godz. 13.00 przy pomniku Kopernika na Rynku Staromiejskim.

Od piątku na toruńskich ulicach będzie można spotkać wolontariuszy z puszkami. Zbiórka odbywa się pod hasłem "Dzielmy się miłością". Każdy jeden grosz jest takim znakiem miłości braterskiej.

Dziękujemy za każdą okazaną pomoc. Dzięki niej wielu stypendystów może spełniać swe marzenia. Nie każdy może pozwolić sobie na zakup instrumentu czy też książek. Nie chcemy zawieść tych, którzy w nas pokładają nadzieję. Pragniemy, aby żywy pomnik rozrastał się, a pamięć o bł. Janie Pawle II trwała w każdym z nas.

 


68. Tydzień Miłosierdzia - "Kościół domem miłosierdzia"
03.10.12

            W niedzielę 7 października rozpoczynamy Tydzień Miłosierdzia. Już po raz 68. zatrzymujemy się w refleksji, tym razem na temat: Kościół domem miłosierdzia. Uczymy się, że wiara naturalnie wyraża się w czynie, bowiem, jak uczy św. Jakub, „wiara bez uczynków martwa jest”. Należy pamiętać o potrzebie odpowiedzialnego postrzegania rzeczywistości. Środowisko, które nas otacza, wymaga wrażliwości i pochylenia się z chrześcijańską miłością wobec wielu potrzeb. Benedykt XVI w encyklice Deus caritas est zachęca nas do postawy miłosierdzia wobec wielu potrzebujących braci i sióstr, kiedy mówi: „Kościół jest rodziną Bożą w świecie. W tej rodzinie nie powinno być nikogo, kto cierpiałby z powodu tego, co konieczne” (25).

 

ks. prałat Daniel Adamowicz

SPOTKANIE KSIĘŻY W PRZYSIEKU
10.12.10

   Dzisiaj w Przysieku odbyło się, pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Józefa Szamockiego, spotkanie księży, będące częścią przygotowania do sprawowania funkcji proboszcza. Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej, Ks. prałat Daniel Adamowicz przedstawił uczestnikom następujący program:

1) Refleksje dotyczące encykliki papieża Benedykta XVI „Deus Caritas est”

2) Misja Caritas w świecie i w Polsce

3) Prezentacja Caritas Diecezji Toruńskiej (+ film)

4)Posługa miłości w budowaniu wizerunku Kościoła + zwiedzanie Bursy Akademickiej, magazynu i Centrum Wolontariatu

5) Potrzeba formacji („Deus Caritas est”) – rekolekcje dla Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas w Centrum Wolontariatu w Przysieku

6) Posługa charytatywna Kościoła realizowana na poziomie parafii:

– Parafialny Zespół Caritas

– Szkolne Koło Caritas

– współpraca z Caritas diecezjalną

– współpraca z innymi organizacjami, przede wszystkim z gminą jako    głównym partnerem lokalnym.

W zakresie współpracy z Parafialnego Zespołu Caritas oraz Szkolnego Koła Caritas z proboszczem wystąpienia zaprezentowali: Ks. dr Rajmund Ponczek (z przedstawicielkami parafii z Bierzgłowie) oraz Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Toruniu, Pani Maria Aldona Rzepińska.