Przed Inauguracją Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom
25.11.13

    Dzisiaj w magazynie Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku odbyło się wielkie pakowanie paczek, które trafią w sobotę do uczestników Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Jak zawsze mogliśmy liczyć na życzliwość Szkoły Podstawowej w Przysieku. W tym roku pomogli nam również uczniowie Zespołu Szkół Salezjańskich w Toruniu.

    Dziękujemy!

Wizyta w Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie
21.11.13

     20 listopada 2013 pojechaliśmy do Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie. Muzeum mieści się w średniowiecznym kościółku. W tej pięknej scenerii zabytkowego wnętrza uczestniczyliśmy w warsztatach piśmienniczych, papierniczych i drukarskich. Poznaliśmy historię papirusu i pergaminu. Samodzielnie czerpaliśmy kartki papieru i pisaliśmy gęsim piórem. Na koniec każdy z nas wydrukował certyfikat odbycia warsztatów w muzeum na starej prasie drukarskiej. Było bardzo ciekawie!

Uczestnicy ŚDS Caritas w Toruniu


Inanuguracja Wigilijnego Dzieła Pmocy Dzieciom - LISTA ZAMKNIĘTA
15.11.13

   Informujemy, że lista uczestników Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom Rozjaśnij dzieciom przyszłość została już zamknięta. Uroczystośc odbędzie sie w dniu 30 listopada o godz. 11.00. Poniżej zamieszczamy program.

11.00 - Powitanie

11.05 - Prezentacje klubów sportowych; jazda figurowa i hokej

11.30 - Wujek Jacek

11.40 - Wjazd orszaku ze światełkiem Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom

11.45 - Zapalenie świecy Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom

„Sto lat” dla Księdza Biskupa Andrzeja, przemówienia oficjalnych gości, podsumowanie akcji „Warto być bohaterem” oraz „Jestem widoczny, jestem bezpieczny”

12.00 - „Błyskotliwe służby” – promocja bezpiecznych zachowań w ruchu komunikacyjnym

12.05 - Koncert Księdza Biskupa Antoniego Długosza

12.35 - zakończenie

 

Pomoc Filipinom
13.11.13

Caritas Polska przekazała 50 000 euro na pomoc poszkodowanym na Filipinach. W tych środkach były także pieniądze z naszej diecezji, ponieważ każdego roku wpłacamy składki na pomoc ofiarom tragedii na świecie. Oczywiście Caritas Diecezji Toruńskiej nadal aktywnie uczestniczy w pomocy Filipinom. Ofiary przyjmujemy na konto Caritas Diecezji Toruńskiej, ul. Szosa Bydgoska 1, 87-100 Toruń, nr 28 2030 0045 1110 0000 0064 8240 z dopiskiem „Na Filipiny”. Termin specjalnej zbiórki w parafiach diecezji niebawem zostanie ogłoszony.

 

Wspomnienia wolontariuszy z Festynu Miłosierdzia
13.11.13

W październiku wolontariusze  Szkolnych Kół Caritas z Grudziądza udali się na Festyn Miłosierdzia do Chełmna. Festyn ten został przygotowany  przez Panią Hannę Włodarczyk i Ks. Marka Borzyszkowskiego.

            Gdy dojechaliśmy, poszliśmy do kościoła przy bardzo ładnym klasztorze sióstr Szarytek.. Śpiewaliśmy tam pieśni i modliliśmy się. Jedna z Sióstr grała na gitarze. Później poszliśmy do ogrodu podziwiać piękne widoki. Zwiedzaliśmy też rynek miasta, uwieczniając go na zdjęciach. Następnie poszliśmy do najstarszego kościoła w Chełmnie, gdzie mogliśmy zwiedzać odremontowane wnętrze. Później wróciliśmy do klasztoru, gdzie w ogrodzie czekały już na nas siostry. Tam rozpoczęły się gry, zabawy i konkursy. Po rozgrywkach nadszedł czas na posiłek. Zjedliśmy kiełbaski, drożdżówki, a także słodycze i napoje. Gdy zjedliśmy, mogliśmy dalej bawić się. Potem wszyscy grali z Siostrami w piłkę nożną. Siostry ofiarowały nam cudowne medaliki i obrazki z Jezusem. Bardzo mi się tam podobało i nigdy nie zapomnę tej wycieczki.

            Ta wycieczka bardzo mi się podobała i jeszcze chciałabym pojechać.

 

Maja Olszewska Vc

 

Na wycieczce na festyn do Chełmna bardzo mi się podobało. Szczególnie różne konkurencje sportowe oraz śpiewanie. Było Tam bardzo dobre jedzenie. Chociaż moja drużyna nie wygrała w konkursie i tak cieszę się z tego wyjazdu i mam nadzieję, że będzie więcej takich wspaniałych wycieczek.

 

Elwira Poszman VI d

 

Bardzo mi się podobała wycieczka do Chełmna na Festyn Miłosierdzia. Były smaczne soczki, lizaki, drożdżówki i inne pyszności. Najfajniejsze było to, jak oglądaliśmy kościół i rozmawialiśmy o dziełach miłosierdzia oraz śpiewaliśmy z siostrami piękne piosenki. Podobały mi się różne zabawy i konkursy.

Dziękuję pani Włodarczyk za świetną wycieczkę.

 

Oliwia Kuźmińska VI c

 

     Na wycieczce do Chełmna bardzo podobała mi się Msza św. z pieśniami, które śpiewaliśmy, zabawy i konkursy w ogrodzie. Bardzo chciałabym pojechać tam jeszcze raz.

 

Agnieszka Nowakowska VI b

 


Zbiórka żywności
07.11.13

   W dniach 4-5 października w Grudziądzu odbyła się kolejna zbiórka żywności „Podziel się Posiłkiem”. Wolontariusze Szkolnego Koła Caritas z Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr  5 w Grudziądzu kwestowali w Tesco na Osiedlu Lotnisko na rzecz niedożywionych dzieci.

   To już prawdziwa tradycja, gdy w ten jeden jesienny weekend, od 8.00 do 20.00 odrywamy się od telewizora, komputera, zabaw i wspólnie namawiamy ludzi do podzielenia się zakupami. Grudziądzanie po raz kolejny pokazali, że mają wielkie i ofiarne serce. Dziękujemy wszystkim, którzy przyłączyli się swoim darem do naszej zbiórki.

   W Toruniu, Brodnicy, Chełmży i w Przysieku zbiórka żywności odbędzie się w dniach: 6-7 grudnia br. Już teraz serdecznie na nią zapraszamy.


Inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom - program
05.11.13

  Trwają jeszcze zapisy grup na Inaugurację Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom pod hasłem "Rozjaśnij dzieciom przyszłość". Na chwilę obecną na liście mamy 2144 osoby. Trzeba więc spieszyć się ze zgłoszeniami!

  Przedstawiamy program uroczystości:

11.00 - Powitanie

11.05 - Prezentacje klubów sportowych; jazda figurowa i hokej

11.30 - Wujek Jacek

11.40 - Wjazd orszaku ze światełkiem Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom

11.45 - Zapalenie świecy Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom

„Sto lat” dla Księdza Biskupa Andrzeja, przemówienia oficjalnych gości, podsumowanie akcji Warto być bohaterem oraz Jestem widoczny, jestem bezpieczny

12.00 - „Błyskotliwe służby” – promocja bezpiecznych zachowań w ruchu komunikacyjnym

12.05 - Koncert Księdza Biskupa Antoniego Długosza

12.35 - zakończenie

 


Akcja "Warto być bohaterem" trwa
04.11.13

         Dzieci ze Szkolnego Koła Caritas  przy Szkole Podstawowej nr 1 w Golubiu i Parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej już po raz kolejny biorą udział w akcji Caritas Diecezji Toruńskiej „Warto być bohaterem”. Projekt realizujemy w listopadzie na terenie szkoły, by pomóc małemu Mikołajowi, który ma 3 latka i brakuje mu jednej komory serca. Aby przywrócić Mikołajka do zdrowia, niezbędna jest operacja, która kosztuje 150 000 zł. Pod hasłem „Na ratunek małemu sercu” w każdej klasie został odczytany list rodziców Mikołaja z prośbą o pomoc. Do akcji włączyły się nie tylko dzieci, ale i dyrekcja, nauczyciele oraz wychowawcy. Wszyscy chcą, aby Mikołaj mógł żyć… Dlatego dzieci z wielką wrażliwością i troską zbierają dla niego środki na  operację. Mamy nadzieję, że na apel rodziców Mikołajka odpowiedzą też inne szkoły, nie tylko z naszej diecezji.

 

                                                                                     s. Magdalena Szulc sł.M

Akcja "Warto być bohaterem" trwa do 22 listopada.

Przypominamy jej REGULAMIN

1) Organizatorem akcji jest Caritas Diecezji Toruńskiej.

2) Akcja trwa na terenie szkół do dnia 22 XI 2013 r.

3) Celem akcji jest budzenie wrażliwości społecznej oraz zmotywowanie dzieci i młodzieży do pozytywnych zachowań.

4) W klasach należy przeprowadzić pogadankę z wykorzystaniem tekstu pomocniczego, który zostanie przesłany do dnia 20 X. Zamieścimy go również na www.torun.caritas.pl . Tekst pomocniczy „Na ratunek małemu sercu” będzie punktem wyjścia do dyskusji o otwarciu na otaczający nas świat, o miłości, o relacjach i więziach w rodzinie, a także walce z cierpieniem i związanej z nią wrażliwości.

5) Do dnia 22 XI br. prosimy o zorganizowanie różnych działań, mających na celu zbiórkę środków pieniężnych, które będą przekazane chorym i niepełnosprawnym dzieciom na ich leczenie, rehabilitację lub zakup sprzętu rehabilitacyjnego.

6) Podsumowanie pierwszego etapu projektu nastąpi podczas Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w dniu 30 listopada br. o godz. 11.00 na toruńskim Lodowisku TOR-TOR. Szkoły, które włączą się w akcję, zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu z 5-osobową (4 uczniów i 1 opiekun) delegacją. Przyjazd należy potwierdzić e-mailem: torun@caritas.pl lub faksem: 56 674 44 02.

7) Do dnia 26 XI br. prosimy o przesłanie:

            a) zebranych środków pieniężnych na konto:

Caritas Diecezji Toruńskiej, Sz. Bydgoska 1, 87-100 Toruń

BGŻ S.A. o/Toruń 28 2030 0045 1110 0000 0064 8240

z dopiskiem „Warto być bohaterem”

b) potwierdzenia ilości wysłanych pieniędzy e-mailem torun@caritas.pl lub faksem 56 674 44 02 z informacjami:

ilu jest uczniów w szkole,

czy 5-osobowa delegacja ze szkoły przyjedzie na podsumowanie akcji w dniu 30 XI na TOR-TOR.

8) Wszystkie szkoły, biorące udział w projekcie otrzymają CERTYFIKAT SZKOŁY BUDUJĄCEJ WRAŻLIWOŚĆ SPOŁECZNĄ 2013 (najbardziej zaangażowanym szkołom wręczymy go podczas Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, pozostałym wyślemy pocztą).

9) Uroczysty finał i przekazanie środków dzieciom chorym i niepełnosprawnym odbędzie się
w ostatni czwartek I semestru o godz. 11.00 w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu przy ul. Piernikarskiej 9 – zapraszamy delegacje, zgłoszenia przyjmujemy drogą elektroniczną: torun@caritas.pl .

 

Osoba do kontaktu: Anna Pławińska tel. 668 122 952