Schodołazy dla grudziądzan
29.04.13

    Caritas Diecezji Toruńskiej przekazała dziś 2 schodołazy Grudziądzkiemu Centrum Caritas. Dzięki temu kolejne osoby niepełnosprawne będą mogły przemieszczać się po schodach. Sprzęt będzie wykorzystywany przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Grudziądzu.Wyjątkowa wizyta
26.04.13

   W czwartek do Ośrodka Szkoleniowego naszej Caritas w Przysieku zawitał goszczący w regionie kujawsko-pomorskim Pan Prezydent Bronisław Komorowski. Osobą prezentującą dostojnemu Gościowi rzeczywistość naszego regionu, w tym Caritas Diecezji Toruńskiej, był jego gospodarz, Pan Marszałek Piotr Całbecki. Jesteśmy wdzięczni Panu Prezydentowi, jak również Panu Marszałkowi za chęć naocznego sprawdzenia naszej aktywności i wysiłku. Byliśmy pod tak wielkim wrażeniem, że nikt nie zdążył sięgnąć po aparat fotograficzny, dlatego nie prezentujemy zdjęć z tego wydarzenia.

Piknik Kolegium Jagiellońskiego - koncert Sławka Wierzcholskiego i Żuków
26.04.13

      W dziesiątą rocznicę powstania  Kolegium Jagiellońskiego  - Toruńskiej Szkoły Wyższej 2 maja (w czwartek) odbędzie się Piknik Rodzinny na Motoarenie. Przewidziane są: miniturniej żużlowy, koncerty (Sławomira Wierzcholskiego i Żuków) i wiele atrakcji. Będzie prowadzona również zbiórka pieniędzy na pomoc rodzinom wielodzietnym, którymi opiekuje się Caritas Diecezji Toruńskiej.

Rozpoczynamy o godz. 14.00.

 

Wstęp wolny.

 

                                                        Prof. Grzegorz Górski

                                                Przewodniczący Rady Powierniczej

                                                      Kolegium Jagiellońskiego

Festyn - trwają zapisy!
24.04.13

         Jak co roku, Caritas Diecezji Toruńskiej organizuje na toruńskim lotnisku Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka „Bądźmy razem”. Na 15 000 dzieci czekamy 8 czerwca w godz. 10.30 – 16.00. Oferujemy tam mnóstwo atrakcji. Na początek wspólnie ułożymy ogromne serce dla mamy, a potem wszystkie dzieci będą mogły do woli korzystać z 250 (!) specjalnie dla nich przygotowanych stanowisk, m.in. instalacji (ogromnych zjeżdżalni, zamków), konkurencji sportowych, konkursowych (plastycznych, ekologicznych). Uczestnikom zapewniamy posiłek oraz upominki nie tylko od partnera strategicznego, „Biedronki”. Mali uczestnicy otrzymają również czapeczki.

            Na festynowej scenie będzie, jak zwykle, interesująco, barwnie i radośnie.

            Przed festynem zachęcamy szkoły do udziału w projekcie sercedlamamy.pl, polegający na ułożeniu serca przez uczniów i przesłaniu nagrania do Caritas Diecezji Toruńskiej. Najlepsi wygrają kamerę dla szkoły!

            Zapraszamy również  do udziału w konkursie ekologicznym i zbiórce nakrętek na cel charytatywny. W tym roku konkurs ekologiczny, wspierany przez Toruńskie Stowarzyszenie Ekologiczne "Tilia" odbywa się w następujących kategoriach: praca plastyczna (dla szkół podstawowych), fotografia (dla wszystkich poziomów szkół) i spot reklamowy (dla szkól ponadpodstawowych). Zapewniamy atrakcyjne nagrody.

           Cały czas trwają zapisy na festyn. Do tej pory zgłosiło się 3500 osób. Zgłoszenia grupowe z podaniem ilości uczniów oraz ilości opiekunów przyjmujemy e-mailem: torun@caritas.pl .


Nieodpłatne szkolenie "Chronię siebie, chronię innych" - trwają jeszcze zapisy!
19.04.13

    W kwietniu ruszyła tegoroczna edycja zintegrowanego szkolenia dla kadr pedagogicznych i liderów wsparcia rówieśniczego Chronię siebie chronię innych - profilaktyka uzależnień w praktyce. W sumie przeszkolimy w tym roku 264 osoby.

KOLEJNE TERMINY:  dla SP: 28-29.09, 12-13.10

                                        dla Gim: 5-6.10

                                  dla Ponadgim.: 27- 28.04                                                                                                    

Zgłoszenia przyjmujemy mailowo: torun@caritas.pl (10 uczniów i 1 nauczyciel ze szkoły z Torunia).

Projekt jest dofinansowany ze środków Gminy Miasta Toruń.


sercedlamamy.pl - KAMERA DLA SZKOŁY !!!
17.04.13

Podobnie jak w ubiegłym roku podczas Festynu Rodzinnego z okazji Dnia Dziecka „Bądźmy razem”, który odbędzie się 8 czerwca (zgłoszenia grupowe udziału w festynie z podaniem ilości dzieci oraz ilości opiekunów przyjmujemy e-mailem: torun@caritas.pl), 3000 dzieci ułoży na toruńskim lotnisku figurę w kształcie serca dla mamy.

  A my już teraz zapraszamy do wzięcia udziału w projekcie sercedlamamy.pl w środowisku szkolnym. Prosimy o zorganizowanie na terenie szkoły happeningu, polegającego na ułożeniu serca z uczniów. Przedsięwzięciu mają towarzyszyć hasła, wyrażające miłość do mamy, a także pogłębiające więzi rodzinne np. „Kochamy nasze mamy”. Zachęcamy do zaproszenia na happening rodziców, aby w ten sposób wspólnie świętować w szkole Dzień Matki. Wydarzenie trzeba zrealizować najpóźniej 26 maja i je udokumentować na filmiku. Dokumentację filmową maksymalnie 90-sekundową w formacie pliku avi lub mpg do 300 Mb na płycie cd lub dvd należy przesłać do dnia do dnia 31 maja na adres: Caritas Diecezji Toruńskiej, Przysiek 75, 87-134 Zławieś Wielka. Materiał ten zostanie umieszczony na stronie www.torun.caritas.pl. Wyboru najlepszego happeningu dokonają internauci. Wcześniejsze nadesłanie filmiku zwiększa szansę oglądalności na stronie. Nagrodą dla szkoły za najciekawszy happening, najwyżej oceniony przez internautów będzie KAMERA.


Msza św. w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego
11.04.13

Dnia 7 kwietnia w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego przy Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. Miłosierdzia Bożego i św. siostry Faustyny odbyły się obchody Święta Miłosierdzia Bożego, które jest patronalnym świętem Caritas. Uroczystość rozpoczęła się o godz. 15.00 odmówieniem koronki do Bożego Miłosierdzia. Następnie odbyła się Msza św. poprzedzona uroczystym wejściem do kościoła wraz ze sztandarami oraz chorągwiami, wśród których nie zabrakło także sztandaru Młodzieżowego Wolontariatu Caritas Diecezji Toruńskiej. Sztandar ten nieśli reprezentanci młodzieży z Bursy Akademickiej Caritas w Przysieku. Msza św. pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Biskupa Andrzeja Suskiego miała niezwykle podniosły charakter. Po Mszy św. została odczytana litania do Bożego Miłosierdzia oraz akt ofiarowania się Bożemu Miłosierdziu. Obchody Niedzieli Miłosierdzia zakończyły się uroczystą procesją wokół Sanktuarium oraz odsłonięciem Epitafium, upamiętniającego 96 ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku.


2700 osób odbiera żywność z TCC !!!
10.04.13

     W Toruńskim Centrum Caritas, jednej z pięciu placówek Caritas Diecezji Toruńskiej, trwa dystrybucja żywności w ramach unijnego programu PEAD. W sumie wczoraj i dzisiaj produkty żywnościowe odbiera 2700 osób z Torunia i okolic. Realizacja tego projektu jest możliwa dzięki nieocenionej pomocy wolontariuszy. Najbardziej zaangażowani pomagają z ogromnym poświęceniem od świtu do nocy, tj. od godziny 6.00 do 21.00. Są to uczniowie toruńskich szkół: Marika Majewska z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich, Michał Podobieński  i Piotr Chojnacki z Zasadniczej Szkoły Samochodowej w Toruniu,  Grzegorz Ketner z Zasadniczej Szkoły Budowlanej, Tomasz Cybulski z Zespołu Szkół Budowlanych BLOK i Marian Polewczyński z Gimnazjum nr 1.

            Serdecznie dziękujemy!!!


69. Tydzień Miłosierdzia
08.04.13

    Wczorajsza Niedziela Miłosierdzia Bożego zapoczątkowała sześćdziesiąty dziewiąty już Tydzień Miosierdzia pod hasłem "Wiara żywa uczynkami". Jest to czas intensywnego budzenia zapału charytatywnego i rozwijania wyobraźni miłosierdzia. To bardzo dobry moment w Roku Wiary, by przemyśleć, jak wiarę przekładać na konkretne czyny. Ta refleksja może przebiegać według następującego porządku, opisanego w najnowszym kwartalniku "Caritas" przez ks. Wiesława Przygodę.

   "W II Niedzielę Wielkanocną rozważamy prawdę o nieskończonym Miłosierdziu Bożym, które jest większe niż największe niegodziwości i grzechy ludzkie. [..]

   W poniedziałek przywołujemy w naszej pamięci uczynek miłosierdzia względem duszy, który w tradycyjnej wersji katechizmowej brzmi: grzeszących upominać. [...]

    We wtorek w modlitewnej medytacji pomyślimy, w jaki sposób można pouczać bliźnich z miłością. [...]

    W środę zastanowimy się, w jaki sposób możemy pocieszyc strapionych bliźnich. [...]

   Czwartek jest dniem ustanowienia sakramentu kapłaństwa. Ponieważ ostatnio pada, zwłaszcza w mediach, wiele oskarżeń odnoszonych do ogółu księży [...] rozważmy w łączności z niesłusznie oskarżanymi uczynek: krzywdy cierpliwie znosić. [...]

   W piątek zechcemy przypomnieć przesłanie uczynku miłosierdzia: urazy chętnie darować. [...]

   W sobotę, w dzień Najświętszej Maryi Panny, naszej Przewodniczki  w pielgrzymce wiary, rozważymy, jak wielkim dobrodziejstwem i przejawem miłości miłosiernej jest modlitwa za żywych i umarłych bliźnich. [...]"


Życzenia z okazji Niedzieli Miłosierdzia Bożego
05.04.13

Z okazji Niedzieli Miłosierdzia Bożego – Święta Patronalnego Caritas składamy najserdeczniejsze życzenia. Niech Jezus Miłosierny napełni Was nadzieją, radością i pokojem. Niech Jego Zmartwychwstanie pomnaża łaskę wiary, która jest sensem i siłą naszej drogi.
Jaśniejący Chrystus niech będzie źródłem radości paschalnej.

 

Szczęść Boże

 

ks. prałat Daniel Adamowicz

dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej

wraz z pracownikami i wolontariuszami

 


Dziękuję
05.04.13

            W drugą niedzielę Wielkanocy od 2003 roku z inicjatywy papieża Jana Pawła II, dziś błogosławionego Kościoła, przeżywamy Święto Miłosierdzia Bożego. Czas ten stanowi okoliczność, aby uszanować dzieła miłosierdzia pełnione w różnych miejscach na świecie, a w szczególności w najbliższym otoczeniu. Wówczas to dokładniej widać, że Pan Bóg, ukazując swoje miłosierdzie, posługuje się współpracą z poszczególnymi ludźmi. Ludzie ci noszą w sobie poczucie misji służby budowanej na wrażliwości i odpowiedzialności za drugiego człowieka w imię miłości bliźniego (por. Mk 12, 28-34), ale i zgodnie z zachętą papieża Jana Pawła II, wygłoszoną na Krakowskich Błoniach w sierpniu 2002 roku, kiedy nawoływał do potrzeby budowania wyobraźni miłosierdzia. O potrzebie posługi miłości mówił też papież Benedykt XVI w słowach: „Wewnętrzna natura Kościoła wyraża się w potrójnym zadaniu: głoszenie Słowa Bożego, sprawowanie Sakramentów i posługa miłości […] Posługa miłości jest konstytutywnym wymiarem misji Kościoła […]; wszyscy wierni mają prawo i obowiązek angażować się osobiście […]” (por. encyklika Deus caritas est 25).

Cieszy mnie fakt, że wśród  tylu  potrzeb  i trosk codziennego życia, tak wiele osób również w naszej diecezji potrafi okazać wielkoduszną wrażliwość i uczestniczy w dziełach miłosierdzia, czy to w najbliższym otoczeniu, czy też w organizacjach pomocowych. Wszystkim tym pięknym ludziom na okoliczność Święta Miłosierdzia Bożego, które jest patronalnym Świętem Caritas, składam wyrazy wielkiego uznania i wdzięczności. Czynię  to szczególnie w odniesieniu do ofiarodawców, pracowników i wolontariuszy Caritas, którzy na co dzień z wielkim zaangażowaniem realizują posługę miłości w wielu dziełach naszej kościelnej organizacji. Podziękowanie składam również w imieniu tych, którzy na co dzień doświadczają pomocy.

 ks. Daniel Adamowicz

 dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej

                                                             


Śniadanie dla podopiecznych
04.04.13

       W dniu 4 kwietnia 2013  w naszym Środowiskowym Domu w Toruniu odbyło się uroczyste śniadanie wielkanocne. Dzień rozpoczęliśmy od przygotowania stołów. Wszystkie ozdoby wykonaliśmy na zajęciach plastycznych i krawieckich. Na stole pojawiła się biała kiełbasa, jajka w majonezie oraz własnoręcznie przygotowana na zajęciach kulinarnych sałatka jarzynowa i szynka w galarecie. Nie zapomniał o nas również zając wielkanocny, każdy z nas otrzymał paczuszkę ze słodkościami. Wszyscy byliśmy bardzo zadowoleni ze śniadania i upominku. Towarzyszyła nam miła i ciepła świąteczna atmosfera.

Sylwia Komorowskla


Święconka w kasku... na śniegu (fot. Sauron)
03.04.13

         Święcenie pokarmów nie tylko w koszyczkach to już tradycja w Caritas Diecezji Toruńskiej. Każdego roku w Wielką Sobotę przyjeżdżają do Przysieka motocykliści z rodzinami i wielbiciele motocykli. Wielu z nich zamiast koszyczków ma kaski wypełnione pokarmami na wielkanocny stół. Po poświęceniu ich przez księdza prałata Daniela Adamowicza wszyscy udają się na skromny poczęstunek. W tym roku była to drożdżówka.

            Wspólnej radości towarzyszyła zbiórka ofiar na rodziny ubogie, zwłaszcza wielodzietne. Uczestnicy tegorocznej Święconki w kasku, których, pomimo śniegu, było ponad dwustu, zebrali kwotę 689,07 zł. Serdecznie dziękujemy.


Minęło 21 lat!
02.04.13

          Caritas Diecezji Toruńskiej 2 kwietnia rozpoczęła 22. rok swej działalności. Tak się złożyło, że naszą rocznicę powstania od 8 lat wiążemy z Osobą bł. Jana Pawła II, Orędownika Miłosierdzia Bożego. To dzięki bł. Janowi Pawłowi II Caritas ma swoje święto patronalne w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.

            Jesteśmy wdzięczni, że minione 21 lat przeżyliśmy ciesząc się Bożym błogosławieństwem i życzliwością wielu osób, którym składam dziś serdeczne podziękowania. To dzięki ludziom otwartego serca, można powiedzieć dzięki miłosiernym Samarytanom; księżom, darczyńcom, pracownikom i wolontariuszom ogarniamy pomocą prawie 35 000 osób. To jest więcej niż 5% mieszkańców naszej diecezji.

            Dziękujemy za to, że razem trwamy w posłudze miłości.

 

                                                                                                Bóg zapłać

 

                                                                                      ks. Daniel Adamowicz

      W ubiegłym roku mogliśmy wspólnie obchodzić naszą okrągłą rocznicę działalności w Dworze Artusa.