Propozycja pobytu dla grup w Ośrodku Szkoleniowym Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku
26.01.16

Serdecznie zapraszamy do Ośrodka Szkoleniowego Caritas Diecezji Toruńskiej im. św. Jana Pawła II w Przysieku k. Torunia (8 km od centrum), znajdującego się w sąsiedztwie Świątyni pw. Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II oraz Wyższej Szkoły Społecznej i Medialnej. W Przysieku w ciszy i spokoju można odbyć rekolekcje i spotkania. Nowy (wybudowany w 2005 r.) obiekt położony jest na terenie urokliwego XVIII-wiecznego zespołu pałacowo-parkowego. Posiadamy 4 klimatyzowane sale (2 mieszczące po 80 osób
i 2 mieszczące po 25 osób) wyposażone w sprzęt multimedialny, jadalnię na 80 miejsc i kuchnię (w której przygotowujemy tradycyjne, świeże i smaczne posiłki) oraz 59 miejsc noclegowych:

- 23 pokoje 2-osobowe  z łazienkami,

- 1 pokój 3-osobowy z łazienką,

- 2 pokoje 5-osobowe z łazienkami.

         Do dyspozycji Gości są boiska sportowe, korty, bezpieczny parking oraz duży park, na terenie którego znajduje się XVIII-wieczny pałac z kaplicą, zaadaptowany na Bursę Akademicką Caritas Diecezji Toruńskiej. Część opłaty z pobytu grup wspiera funkcjonowanie tej bursy, w której mieszkają zdolni studenci, często z ubogich rodzin, niemogących zapewnić utrzymania swoim dzieciom na studiach.

        Opłata za osobodobę dla członków grup wynosi 95 zł (obiad, kolacja, nocleg, śniadanie). Rezerwacje przyjmuje Anna Pławińska: tel. 668 122 952.

 

www.osrodek.torun.caritas.pl

 

Przekaż 1% podatku dla podopiecznych Caritas Diecezji Toruńskiej KRS 0000225584.


Ferie zimowe w Przysieku
24.01.16

 

W dniach 18-20 stycznia 2016 roku wolontariusze Szkolnych Kół Caritas z Grudziądza rozpoczęli ferie zimowe. Dzieci i młodzież dzięki gościnności Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku, miały możliwość spędzenia ferii zimowych wypełnionych ciekawymi zajęciami i zabawami.

Trzydniowy wyjazd miał na celu przede wszystkim wypoczynek młodych wolontariuszy, ale także ich integrację oraz pokazanie alternatywnego spędzania czasu wolnego bez komputera czy telefonu komórkowego. Podczas zajęć warsztatowych z okazji zbliżającego się święta uczestnicy wyjazdu wykonali drobne upominki dla swoich dziadków
i babć. Odbyły się również zajęcia artystyczne z wykorzystaniem techniki découpage. Dzięki pysznym posiłkom wolontariusze mieli siłę na liczne zabawy i tańce integracyjne, które pomogły wszystkim poznać się i miło spędzić czasu. Ponadto uczestnicy wyjazdu zwiedzili przepiękną, gotycką starówkę w Toruniu, a także wzięli udział w zajęciach w Żywym Muzeum Piernika, poznając tajemnice wypieku regionalnych słodkości.

Oprócz zajęć warsztatowych i wycieczki nie zabrakło także formacji duchowej.
Ks. Marek Borzyszkowski – Dyrektor Grudziądzkiego Centrum Caritas oraz Ks. Łukasz Skarżyński – Diecezjalny Koordynator Wolontariatu odprawili Mszę Św. dla grudziądzkich wolontariuszy oraz studentów Bursy Akademickiej w Przysieku. Kazanie zmotywowało do dalszego działania wolontarystycznego i czynienia dobra. Ks. Łukasz w prostych, ale trafiających do uczestników słowach zachęcał do bycia miłosiernym pomimo przeciwności.

Wielkie podziękowania za ogrom pracy i słowa uznania należą się wolontariuszom szkół średnich z Grudziądza. To właśnie młodzi ludzie z Zespołu Szkół Ekonomicznych wraz ze swoją opiekunką Szkolnego Koła Caritas Panią Jadwigą Borus-Kopystecką, z radością
i chęcią przygotowali program wyjazdu oraz pomogli w przeprowadzeniu zajęć dla młodszych kolegów i koleżanek.

Wszyscy zadowoleni wróciliśmy do domów i oczekujemy na kolejny wyjazd.
Do zobaczenia za rok!

                                                           Milena Karpińska

 

                                                 Grudziądzkie Centrum Caritas


Program finału akcji "Warto być bohaterem"
22.01.16

Tak jak wcześniej informowaliśmy, w dniu 9 lutego odbędzie się finał akcji "Warto być bohaterem", podczas której zostaną przekazane czeki na łączną kwotę 19 500 zł chorym i niepełnosprawnym dzieciom. Zapisy grup szkolnych jeszcze trwają, ale ilość miejsc jest ograniczona. Poniżej przedstawiamy program uroczystości:

Finał akcji Warto być bohaterem

Baj Pomorski, 9 II 2016 r.

 

 

11.00–Powitanie

11.05–Podsumowanie akcji "Warto być bohaterem" – Ks. Prał. Daniel Adamowicz, Dyrektor    Caritas Diecezji Toruńskiej

11.10–Przekazanie środków pieniężnych chorym i niepełnosprawnym dzieciom

11.20–Reportaż z wizyty u Marty Szklarskiej

11.25–„Psotki i Śmieszki” (MDK w Toruniu) – występ wokalny

11.40–Korporacja Taneczna "Baby Jagi"  (MDK w Toruniu)

11.55–Dominika Dobrosielska – występ wokalny

12.15–Kamil Czeszel – gwiazda programu „Mam talent”

12.35–Zakończenie

 

Przypominamy zdjęcia z ubiegłorocznej edycji akcji.

 

 

 

 


Zaproszenie na rekolekcje dla Opiekunów Szkolnych Kół Caritas
19.01.16

Caritas Diecezji Toruńskiej organizuje dla Opiekunów Szkolnych Kół Caritas REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE „W promieniach Bożego Miłosierdzia. Jezu, ufam Tobie”, na które zapraszamy do Przysieka w dniach 12-14 lutego (od obiadu w piątek o 16.00 do obiadu w niedzielę o 13.00). Dni skupienia poprowadzi Ks. Łukasz Skarżyński, Diecezjalny Koordynator Wolontariatu oraz Wychowawca w Bursie Akademickiej Caritas Diecezji Toruńskiej. Zgłoszenia przyjmujemy e-mailem: torun@caritas.pl lub telefonicznie 56 674 44 01 (opłata 70 zł).

 


„Drugi dom – zamieszkaj, studiuj, rozwijaj się”
18.01.16

 

Każdy człowiek potrzebuje miejsca, w którym będzie czuł się doceniany, potrzebny, szanowany. Takim miejscem jest właśnie Bursa Akademicka Caritas w Przysieku. To dom dla studentów, którzy nie  myślą o nim w kategoriach  tylko pokoju do nauki i snu, ale również do rozwijania swoich pasji czy talentów.

 

            Nauka, rekreacja, kultura, a przede wszystkim modlitwa towarzyszą  nam w bursie codziennie. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie, np. lubiący sport grają w piłkę nożną, tenisa ziemnego czy stołowego. Często organizujemy też różne kursy m.in. gry na gitarze czy tańca Rueda de Casino i spotkania integracyjne np. zabawę karnawałową, ogniska, gry terenowe.  Jeśli chcemy spędzać czas w ciszy i spokoju wystarczy wejść do sali konferencyjnej, gdzie zawsze możemy się uczyć. Centralnym punktem każdego dnia w bursie jest wieczorna Msza Święta, która gromadzi studentów chcących podziękować Bogu za kolejny dzień. Bierzemy w niej czynny udział, czytając słowo Boże, służąc przy ołtarzu czy śpiewając pieśni.

Modlić się można również podczas biegu. W październiku po raz kolejny wzięliśmy udział w biegu sztafetowym szlakiem męki bł. ks. Jerzego Popiełuszki z Bydgoszczy do Górska. Trasa biegu liczyła 40 km (większość z nas biegła przynajmniej 15 km). Chętnie włączamy się w pomoc bliźnim i bierzemy udział w różnych akcjach Caritas np. Festynie z okazji Dnia Dziecka, Dniu Papieskim czy Światowym Dniu Chorych.

 

            W dniu 14 stycznia br. przybył do nas z wizytą duszpasterską Ksiądz Biskup Andrzej Suski.  Wieczór minął w niezwykle miłej atmosferze przy dźwiękach pastorałek.

           

Bursa jest przeznaczona dla zdolnych studentów z ubogich rodzin wielodzietnych. Każdy pracowity i ambitny młody człowiek znajdzie tu miejsce dla siebie. Dołączenie do nas gwarantuje studia i rozwój w przyjaznej atmosferze.

 

 

 

Rafał Wiśniewski, Student Wydziału Politologii i Studiów  Międzynarodowych, kierunek: Dziennikarstwo i Komunikacja Społeczna,  zamieszkały w Bursie Akademickiej CDT  w Przysieku od dwóch lat

 

 

 

 


Kolęda
15.01.16

14 stycznia br. z wizytą duszpasterską do Bursy Akademickiej oraz Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku przybył Ksiądz Biskup Andrzej Suski, który pobłogosławił wszystkim studentom oraz pracownikom. Wieczór upłynął w niezwykle miłej atmosferze przy dźwiękach pastorałek.Ńie marnuj jedzenia- wyrzuć do śmieci stare przyzwyczajenia”
08.01.16

Miesiąc grudzień upłynął w klimacie przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. 

W ramach zajęć zaplanowanych na ten miesiąc podopieczni Działdowskiego Centrum Caritas aktywnie uczestniczyli w Świątecznej Zbiórce Żywności. Dzieci całym sercem angażowały się w pracę na rzecz innych: brały udział w szkoleniach dla wolontariuszy, pomagały w poszczególnych sklepach zbierać żywność, rozdawały klientom ulotki informujące o zbiórce i zachęcały do ofiarowania produktów dla potrzebujących. Wolontariusze Działdowskiego Centrum Caritas w praktyce poznali zasady działania Banków Żywności i uczyli się bezinteresownej pomocy potrzebującym.

Odpoczynkiem po owocnym, ale wyczerpującym czasie Zbiórki Żywności były zajęcia kulinarne. Aby nie odbiegać od tematyki świątecznej piekliśmy i ozdabialiśmy pierniczki, którymi obdarowaliśmy wszystkich gości podczas Wigilii w Ognisku Wychowawczym. 

W grudniu odbyły się też zajęcia edukacyjne na temat zjawiska ubóstwa i niedożywienia na świecie. Rozmawialiśmy o przyczynach i skutkach tego problemu. Dzieci dowiedziały się, jak duży jest to problem i jak ważne jest właściwe odżywianie dla naszego zdrowia. 

 

 

Wypowiedzi dzieci:  

"Cieszę się, że mogę pomóc. Inni też chętnie pomagają. Wiele osób wkłada do kosza artykuły spożywcze, ludzie pytają co mogą dać..." ( Lena, 12 lat)

 

 „Po raz pierwszy uczestniczę w zbiórce żywności, w przyszłości też chciałabym w ten sposób pomagać... Zbiórka żywności jest potrzebna. Chciałabym, żeby wszystkie dzieci miały tak wesołe Święta, jakie są u mnie w domu.”   ( Kamila, 14 lat)

 

Agnieszka Grużewska, koordynator projektu w Działdowskim Centrum Caritas

 Orszak Trzech Króli w Działdowie
08.01.16

 

We wtorek 6 stycznia 2016r. po raz drugi w miejscowości Działdowo zorganizowany został przez Działdowskie Centrum Caritas Orszak Trzech Króli pod patronatem Burmistrza Miasta Działdowo i Starosty Działdowskiego.

Po uroczystym przywitaniu przybyłych gości przez Ks. Roberta Fabiana -  Dyrektora Działdowskiego Centrum Caritas orszak wyruszył ulicami miasta: Jagiełły, Hallera, Konopnickiej w stronę Parafii Św. Wojciecha.

W przemarszu uczestniczyło kilkaset mieszkańców miasta Działdowa i okolic. W trakcie przemarszu zaplanowano sześć scenek ułożonych chronologicznie według opisu biblijnego – od ogłoszenia spisu ludności do oddania pokłonu dzieciątku Jezus przez Mędrców ze Wschodu. 

Aby ubogacić program, zaoferować uczestnikom orszaku niezapomniane przeżycia duchowe i zaangażować społeczność lokalną każda ze scenek została odegrana przez uczniów działdowskich szkół: Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 2 oraz Zespól Szkól nr 2 im. Jana Pawła II w Działdowie. Dzięki zaangażowaniu Pani Bożeny Olewińskiej, Pani Beaty Karczewskiej, Pani Marzeny Stryjek, Pani Małgorzaty Mroczek i wielkiemu poświęceniu oraz pracy wolontariuszy – uczniów szkół, sceny były bogate w treści i formę ewangeliczną. Stworzono wyjątkowo kolorowe i urozmaicone przedstawienie, na które, bez względu na pogodę, przyszły całe rodziny z dziećmi. Przemarsz zakończył koncert kolęd chóru „Our Voice” pod kierownictwem Pani Danuty Czeczot w Parafii Św. Wojciecha w Działdowie. 

Dyrektor Działdowskiego Centrum Caritas Ks. Robert Fabian pragnie z całego serca podziękować wszystkim za pomoc i zaangażowanie przy tworzeniu Orszaku Trzech Króli: Panu Marianowi Janickiemu Staroście Powiatu Działdowskiego, Panu Grzegorzowi Mrowińskiemu Burmistrzowi Miasta Działdowo, Miejskiemu Domu Kultury, Panu Jerzemu Umińskiemu, Dyrekcji, Nauczycielom i Uczniom Szkół biorących czynny udział w orszaku, wolontariuszom oraz służbom bezpieczeństwa: Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej w Działdowie. Razem daliśmy świadectwo wiary, modlitwy, apostolstwa i zaangażowania wielu ludzi dobrej woli, tym samym tworząc możliwość do rodzinnego spędzania czasu wolnego w duchu ewangelizacji i radosnego wyrażania wiary przez chrześcijan. 

 

 

 

Lucyna Mątowska

 


9 lutego, godz. 11.00, Teatr Baj Pomorski - finał akcji "Warto być bohaterem"
07.01.16

Caritas Diecezji Toruńskiej zorganizowała po raz ósmy akcję charytatywną Warto być bohaterem. Jej celem jest uwrażliwianie uczniów na potrzeby osób chorych i niepełnosprawnych oraz zmotywowanie dzieci i młodzieży do pozytywnych postaw. W tym roku uczniowie zapoznali się z historią Marty, młodej dziewczyny chorej na nowotwór, po czym uczestniczyli w pogadance na temat takich wartości jak miłość, przyjaźń, cierpienie, miłosierdzie, współczucie, bycie z drugim człowiekiem.

Dodatkowym owocem akcji było zebranie środków pieniężnych, które przekażemy chorym i niepełnosprawnym dzieciom podczas finału akcji Warto być bohaterem. Uroczystość ta z udziałem uczniów zaangażowanych w przedsięwzięcie, odbędzie się w dniu 9 lutego 2016 r. o godz. 11.00 w Teatrze Baj Pomorski. Zgłoszenia delegacji ze szkól przyjmujemy  e-mailem: torun@caritas.pl