Grudziądzkie Centrum Caritas pomaga w czasie epidemii
14.04.20

W związku z rozprzestrzeniającą się epidemią koronawirusa Grudziądzkie Centrum Caritas podejmuje szereg działań mających na celu pomoc najbardziej potrzebującym. Każdego dnia pracownicy i wolontariusze Caritas w Grudziądzu z wielkim zaangażowaniem odpowiadają na potrzebę niesienia pomocy i miłosierdzia bliźnim.

 

Grudziądzkie Centrum Caritas każdego dnia przygotowuje i wydaje ponad 550 posiłków dla osób potrzebujących, wskazanych przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Grudziądzu oraz osób bezdomnych. Kontynuowane jest wydawanie żywności dla najbardziej potrzebujących w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 (podprogramu 2019), w marcu br. pomocą objęto 1850 osób. Żywność wydawana będzie również w kolejnych miesiącach.

 

Grudziądzkie Centrum Caritas podjęło we współpracy w Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie w Grudziądzu misję dowożenia paczek żywnościowych dla seniorów oraz osób w kwarantannie.

Nadal funkcjonuje wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego. Pomimo zawieszenia funkcjonowania Środowiskowego Domu Samopomocy zapewniono wszystkim uczestnikom oraz ich rodzinom wsparcie psychologiczne oraz przekazano paczki wielkanocne. Dzieci ze świetlic opiekuńczo-profilaktycznych w nadchodzących dniach otrzymają paczki żywnościowe sfinansowane z programu „Żółty Talerz” realizowanego we współpracy z Kulczyk Foundation.

Wszelkie działania Grudziądzkiego Centrum Caritas wkomponowują się w misję niesienia pomocy i miłosierdzia najbardziej potrzebującym. Jest to niezwykle cenne, szczególnie w tak trudnym czasie.

Żywność POPŻ - pomoc dociera do potrzebujących!!!
12.04.20

Z radością informujemy, że osoby najbardziej potrzebujące zakwalifikowane do Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa Podprogram 2019 otrzymały artykuły spożywcze jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi. Jest to bardzo ważne w obecnej sytuacji panującej pandemii.

Sukces ten  był możliwy dzięki zaangażowaniu pracowników Ośrodków Pomocy Społecznej, pracowników Gmin, Ochotniczych Straży Pożarnych, Wojsk Obrony Terytorialnej oraz Wolontariuszy.

Burmistrzom, wójtom oraz kierownikom ośrodków pomocy serdecznie dziękujemy za dotychczasową współpracę i liczymy na dalsze, owocne wspólne działanie.

 

Niespodzianka Świąteczna - zadowolone dzieci - bezcenny widok
11.04.20

Dziekujemy serdecznie:
-Krajowej Spółce Cukrowej
-Fabryce Wyrobów Cukierniczych "JAGO"
-Pizzerii RUSTICO z Przysieka

Dzięki tym przyjaciołom Caritas mogliśmy zrobić niespodziankę wszystkim dzieciom domów dziecka z terenu Torunia.


W Wielką Sobotę Pan Marcin Cięgotura z MOPR zaproponował, aby dzieciom przebywającym w domu dziecka "Młody Las" i rodzinnych domach dziecka w Toruniu zorganizować wizytę, na której podarujemy coś, aby ich rozweselić im ten wspaniały dzień.
Dzieci te, w dużej czy mniejszej grupie, przeżywają trudne warunki, wynikające z ograniczeń dotyczących restrykcji podczas panowania koronawirusa.
To odpowiedni czas na realizację tego wspaniałego pomysłu!!

Dzięki naszym darczyńcom, z pomocą wolontariuszy, mogliśmy zapakować słodkie niespodzianki. Nasi wolontariusze to m.in. studenci z Etiopii, którzy zamieszkują naszą Bursę Akademicką w Przysieku. 

 

Dostawy podjął się Pan Krzysztof Zakszewski - właściciel RUSTICO, dając przy tym 50% upust na dostarczaną, do Domów Dziecka, pizzę.

Obraz może zawierać: 7 osób, ludzie stoją i na zewnątrz

Obraz może zawierać: 8 osób, ludzie stoją

Obraz może zawierać: 5 osób, ludzie stoją i ludzie siedzą

 

Mamy nadzieję, że choć troszkę przyczyniliśmy się do uśmiechów na twarzach dzieci.

Trzymajcie się mocno w zdrowiu i radości,
Błogosławionych Świąt!

Przekazanie symbolicznego czeku na innowacyjny respirator Hamillton C1
10.04.20

Dzisiaj o godzinie 9:00 dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej - ks. prałat Daniel Adamowicz przekazał na ręce dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu Pani Sylwii Sobczak czek na 105.000 zł z przeznaczeniem na zakup respiratora. Środki pozyskane na ten cel są owocem wspólnego wysiłku Caritas Diecezji Toruńskiej i Fundacji "SMS z Nieba", a przede wszystkim są darem setek tysięcy pięknych, o wrażliwym sercu, osób, którym składamy wyrazy szacunku i wdzięczności.

Obraz może zawierać: 1 osoba

Ekscytujący dzień - doświadczyliśmy morza życzliwości
08.04.20

Sukces Akcji! 

Zebraliśmy 105.000 zł czyli całą potrzebna kwotę na respirator dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu.

Jesteśmy wdzięczni ludziom o wielkich sercach, którzy włączyli się w zbiórkę.

Bóg zapłać za każdy grosz w dobrej sprawie!

Czek już jest z nami.
Szykujemy się na dzień jutrzejszy.
Wielka sprawa i równie wielkie emocje!
Obraz może zawierać: 1 osoba

Ważny dzień - realizujemy zbiórkę na respirator ratujący ludzkie życie!
07.04.20

Dzięki pomocy Fundacji „SMS z Nieba” Caritas naszej diecezji odwołując się do życzliwości lokalnych i regionalnych mediów oraz informacji w mediach społecznościowych przeprowadza zbiórkę pieniędzy na respirator.

Jesteśmy przekonani, że dzięki życzliwości dobrych ludzi zbierzemy potrzebne środki, tj. 105.000 zł.
Beneficjentem przedsięwzięcia ostatecznie jest Wojewódzki Szpital Zespolony im. L. Rydygiera w Toruniu.

Akcję osobiście wsparli:

Sławomir Wierzcholski – muzyk
Generał Brygady Jarosław Wierzcholski
Michał Słoma – wioślarz i uczestnik olimpiady w Londynie

Brak dostępnego opisu zdjęcia.

Zostań wolontariuszem! pomoc jest prosta...
03.04.20

Małymi kroczkami zbieramy, potrzebny w tych ciężkich czasach, wolontariat kryzysowy. 

Chętni do niesienia pomocy zgłaszają się, aby wesprzeć osoby potrzebujące i seniorów będących w grupie ryzyka.

Caritas naszej diecezji cieszy się faktem gęstej sieci wolontariuszy ze Szkolnych Kół Caritas (150 szkół) oraz wsparciem osób z kilkudziesięciu Parafialnych Zespołów Caritas. Niestety... W pierwszym przypadku są to osoby nieletnie, w drugim zaś seniorzy. Stąd nie możemy, w świadczeniu wsparcia potrzebującym, odwołać się do ich pomocy. Dlatego tak ważne jest pojawienie się osób pełnoletnich chcących poprzez wolontariat współpracować z naszą Caritas.
Jedną z osób, która właśnie rozpoczęła niesienie pomocy poprzez rozwożenie paczek z żywnością dla potrzebujących jest olimpijczyk, wioślarz z Londynu Pan Michał Słoma.

Jeśli i ty jesteś chętny do wsparcia swoją posługą wszystkich potrzebujących w naszej diecezji napisz do nas:
torun.caritas.pl

Docenimy każdą pomoc!

CZEKAMY NA WAS!

Determinacja naszej Caritas w obliczy pandemii
02.04.20

Zakasaliśmy rękawy i jesteśmy jeszcze bardziej zdeterminowani niż zazwyczaj. Troszcząc się o bezpieczeństwo współpracowników i wolontariuszy niesiemy pomoc szczególnie seniorom, ale także ludziom potrzebującym wsparcia, którzy znajdują się na kwarantannie.
Obraz może zawierać: 1 osoba, stoi, samochód i na zewnątrz

CDT w obliczu pandemii
01.04.20

Informacje na temat działań Caritas Diecezji Toruńskiej w dobie pandemii koronawirusa.

1.     Prowadzimy 8 Środowiskowych Domów Samopomocy dla 300 osób. Wszystkie osoby pozostają w domu, wśród nich są seniorzy, osoby samotne i niepełnosprawni (wózkowicze).
Utrzymujemy kontakt telefoniczny ze wszystkimi.
Dla około 40% zabezpieczamy żywność dostarczając ja pod drzwi.

2.    Zadeklarowaliśmy dla samotnych seniorów i osób z kwarantanny 300 posiłków na koszt caritas.

3.    We wszystkich jadłodajniach na wynos przygotowujemy 800 posiłków.

4.    Dla 200 osób przygotowujemy, dzięki wsparciu Caritas Polska, paczki świąteczne.

5.    Na bazie jednostki Caritas w Brodnicy (Brodnickie Centrum Caritas) utworzyliśmy ośrodek kwarantanny dla 30 osób.

6.    Porady psychologa.

7.    Dzięki współpracy z ośrodkami i parafiami przekazujemy 250 kart „Na codzienne zakupy

Współpracujemy z ośrodkami pomocy społecznej WOT, OSP, PZC generując tam wolontariuszy.


Zakasaliśmy rękawy, jeszcze bardziej zdeterminowani niż zazwyczaj. Troszcząc się o bezpieczeństwo współpracowników i wolontariuszy. Niesiemy pomoc szczególnie seniorom oraz ludziom potrzebującym pomocy, którzy znajdują się w kwarantannie.


Zapraszamy do śledzenia naszych działań na facebooku Caritas Diecezji Toruńskiej.