Brodnickie Centrum Caritas po raz kolejny zorganizowało kolonie letnie dla ubogich dzieci i młodzieży z miast i wsi, zagrożonych społecznym wykluczeniem. W dwóch turnusach wzięło udział łącznie 140 dzieci z gmin: Brodnica, Radzyń Chełmiński, Włocławek, Gruta, Jeziora Wielkie, Bytoń, Bobrowo, Bartniczka, Radoszki oraz z Domu Dziecka we Włocławku i Parafii Matki Bożej Łaskawej w Toruniu.
Program tegorocznych kolonii przewidywał m. in. zajęcia plastyczne, zajęcia muzyczne, zajęcia taneczne; zajęcia sportowe (podchody, wycieczki rowerowe, wyjścia do kręgielni, gimnastyka, rozgrywki sportowe), wyjścia nad jezioro zwiedzanie Brodnicy; zajęcia z elementami profilaktyki, zajęcia przybliżające kraje Unii Europejskiej prowadzone przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Toruniu. Wybory miss i mistera kolonii, dyskoteki, kabarety.
Koloniści uczestniczyli w wycieczkach m. in. do Jura Parku i parku wodnego w Solcu Kujawskim oraz Górznieńsko – Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Podczas wizyty w Ośrodku Edukacji Historycznej „Gród Foluszek” koloniści mieli możliwość przymierzenia dawnych strojów. Wykonanie zadań rycerskich czy nauka dawnych rzemiosł pozwoliły dzieciom „przenieść się w czasie” do średniowiecza.
Dzieci zapytane o swoje wrażenia z wypoczynku w Brodnickim Centrum Caritas odpowiadają:
„Przyjechałem tu drugi raz, bo podobało mi się rok temu. Najbardziej podoba mi się tu, że jest super atmosfera i dużo wycieczek. Wszystkie zajęcia prowadzą wychowawcy i instruktorzy. Wrócę tu za rok”(Marysia lat 13)
„Bardzo mi się podoba na koloniach, jest dużo ciekawych zajęć, nie ma czasu na nudę. Najbardziej lubię wieczorną część programu czyli konkursy i pokazy np. Mini Playback Show, wybory Miss i Mistera. Długo będę wspominał nasz występ na Mini Playback Show i wycieczkę do Solca Kujawskiego”(Krzysiek lat 16)
Każdy z uczestników kolonii odjeżdżając otrzymał wyprawkę szkolną.
Kolonie zostały dofinansowane przez Kujawsko - Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz Gminę Brodnica.
W zorganizowaniu wypoczynku pomogli również darczyńcy: Apteka AVENA – Bis Sp. z o. o. w Brodnicy; Firmy: Euro-Trade Sp. z o. o., Delia Cosmetics Sp. z o. o., ZPC Vobro, Iglotex S. A. Dr. Irena Eris S. A., Unifreeze Sp. z o. o., Lakma Strefa Sp. z o.o., Zakłady Chemiczne Unia, Wydawnictwo Znak, Kaszarnia Ludwiczyn, Makarony Czanieckie Sp. z o. o.
Monika Wasielewska
Dzisiaj zgłosiła się do nas z prośbą o pomoc pani Mirosława z Rzęczkowa, która ma bardzo trudną sytuację finansową. Nie otrzymuje ona żadnego dodatkowego wsparcia ze względu na to, że dochód na osobę w rodzinie jest przekroczony o 28 zł. Jej córka, Karolina zdała do gimnazjum oddalonego o 3,5 km od miejsca zamieszkania i pani Mirosławy nie stać na kupno roweru, którym córka mogłaby dojeżdżać.
Dlatego Ksiądz Prałat Daniel Adamowicz, Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej przekazał Karolinie podczas dzisiejszej wizyty nowy rower oraz plecak z wyprawką do szkoły: wyposażonym piórnikiem, zeszytami i innymi przyborami szkolnymi. Oprócz tego panie otrzymały paczkę żywnościową.
W dniach 17-25 listopada br. zorganizowaliśmy w części naszego regionu akcję "Warto być bohaterem", której celem jest motywowanie dzieci i młodzieży do pozytywnych postaw, między innymi dzielenia się z potrzebującymi. Ze zgłoszeń, które wpłynęły do tej pory do Caritas Diecezji Toruńskiej, wynika, że w akcję tę włączyło się 59 szkół, które zebrały łącznie 11 827, 07 zł.
Zebrana kwota zostanie przekazana osobom niepełnosprawnym i chorym, które czekają na turnusy rehabilitacyjne.
Bardzo dziękujemy wszystkim, szczególnie jesteśmy wdzięczni dyrektorom szkół oraz nauczycielom i oczywiście uczniom za wielkie serce. Dzięki temu przedsięwzięciu pokazaliśmy, że bohaterstwo może być różnorodne - bohaterem jest rownież ten, kto odmawia sobie drobnych przyjemności i zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przekazuje na pomoc bliźniemu.
W sobotę podczas inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom przedstawimy szkoły, które osiągnęły najwyższą średnią (proporcjonalnie do ilości uczniów).
Tempo prac przy budowie domu dla ofiar pożaru jest zawrotne. Właśnie zostały położone szpachle. Obecnie trwa zakładanie podłóg i białego montażu.
Bardzo nam zależy na szybkim wykończeniu domu, dlatego zwracamy się z prośbą do wszystkich ludzi dobrej woli o przekazanie środków pieniężnych na ten cel. Podajemy konto:
Caritas Diecezji Toruńskiej
BGŻ S.A. o/Toruń
28 2030 0045 1110 0000 0064 8240
z dopiskiem "Dom dla pogorzelców"
Jesteśmy przekonani, że dzięki naszemu wspólnemu wysiłkowi włożonemu w budowę obiektu, nasi beneficjenci będą mogli przełamać się opłatkiem i spędzić spokojnie Święta w ciepłym, nowym domu...
Wczoraj w Szkole Podstawowej nr 5 w Toruniu odbyła się konferencja "Wychowywać to kochać i wymagać", zorganizowana przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli i Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Warszawie. W konferencji tej, dotyczącej "Szkoły dla Rodziców i Wychowawcow" (rekomendowanej między innymi przez Stowarzyszenie Polskich Psychologów Chrześcijańskich) udział wzięli nauczyciele i rodzice (również przedstawicielka Caritas Diecezji Toruńskiej, Anna Pławińska). Program prezentował się następująco:
- Realizacja "Szkoły dla Rodziców i Wychowawców" w województwie kujawsko-pomorskim - mgr Grażyna Szczepańska
- Wykład "Szkoła dla Rodziców i Wychowawców" szkołą dialogu z dzieckiem i nie tylko..." - mgr Joanna Sakowska
- Wykład Podwaliny wychowania w domu i w szkole - dr Artur Kołakowski
- Prezentacje doświadczeń nauczycieli, uczestników "Szkoły dla Rodziców i Wychowawców"
- Wykład Poziomy funkcjonowania człowieka w kontekście wychowania - mgr Anna Jurewicz
- Prezentacje doświadczeń rodziców, uczestników "Szkoły dla Rodziców i Wychowawców"
- Wykład Dopuszczalne i niedopuszczalne zachowania - dr Elżbieta Zubrzycka
- Warsztaty (wybrane fragmenty "Szkoły dla Rodziców i Wychowawców").
Na szczególną uwagę podczas konferencji zasługiwał, w kontekście akcji Caritas "Warto być bohaterem", wykład dr Elżbiety Zubrzyckiej Dopuszczalne i niedopuszczalne zachowania, w którym prelegentka poruszyła bardzo istotną kwestię przemocy w szkole. Okazuje się, jak podkreśliła dr Zubrzycka, że w pierwszej klasie szkoły podstawowej możemy mieć już do czynienia z wyspecjalizowanymi dręczycielami, którzy opanowali tę "sztukę" w przedszkolu. I mają oni absolutną władzę w klasie. Co więcej - są oni świetnie wytrenowani we wprowadzaniu w błąd nauczyciela, czyli dochodzi do paradoksalnych sytuacji w szkole, kiedy to łatwo można przeoczyć przemoc w początkowych klasach. Zresztą na ogół dorośli ignorują przemoc dziecięcą , co przynosi przerażające skutki. Dziecko bowiem zapamiętuje, że pani nie zareagowała i nabiera przekonania, że dorosłych to nie interesuje. Często obserwujemy ponadto zmowę milczenia i tłumaczenie typu: dręczyciel - ja tylko żartuję, klasa - my się tak bawimy, ofiara - nic się nie stało. Tak też było w przypadku Ani z Gdańska, która w wyniku agresji w szkole popełniła samobójstwo. Ofiara do końca trzymała w szkole fason...
Warto też wspomnieć, na co zwróciła uwagę dr Zubrzycka, że procent dzieci zamordowanych przez dzieci rośnie w zatrważającym tempie.
W przypadku przemocy trzeba pamiętać, że bierni obserwatorzy stają po stronie dręczyciela. A niestety, jesteśmy tak skonstruowani, że z reguły nie protestujemy. I wówczas dochodzi do sytuacji, w której uczniowie boją się, jak przeżyją przerwę.
Co mogą zrobić dorośli?
Przede wszytkim jak najwięcej rozmawiać z dziećmi i uświadomić im, że tylko część konfiktów mogą załatwić same - z większością powinny zwracać się o pomoc do dorosłych.
Elżbieta Zubrzycka, dr nauk humanistycznych, psycholog i terapeuta, prezentuje swoje spojrzenie na rowiązanie problemów związanych nie tylko z przemocą w książkach, które naprawdę warto polecić zarówno uczniom, rodzicom, jak i nauczycielom. Są to m.in.:
- Dręczyciel w klasie (książka ta wyjaśnia, skąd się bierze siła dręczycieli, na czym polega mechanizm przemocy i jak mu przeciwdziałać),
- Powiedz komuś,
- Dobre i złe sekrety,
- Słup soli,
- Śmierdzący ser.
Przed Wigilijnym Dziełem Pomocy Dzieciom organizujemy akcję zbiórki pieniędzy pod hasłem "Warto być bohaterem", mającą na celu motywowanie dzieci i młodzieży do pozytywnych postaw, szczególnie przeciwstawiania się złu i przemocy. Jej inspiracją było brutalne pobicie przed dziewięcioma laty Łukasza (poniżej jego zdjęcia), ucznia toruńskiego technikum, w wyniku czego chłopak ten potrzebuje ciągłej rehabilitacji i opieki. Drugą osobą, której chcemy pomóc sfinansować turnus rehabilitacyjny jest 13-letni Maksymilian (również prezentujemy jego fotografie), cierpiący na dystrofię mięśniową.
Mamy nadzieję, że akcja zostanie ciepło przyjęta przez mieszkańców regionu i dzięki temu będziemy mogli pomóc również pozostałym ośmiorgu niepełnosprawnym dzieciom, czekającym na wsparcie.
Apelująć do nauczycieli i uczniów szkół naszego województwa o włączenie się do akcji "Warto być bohaterem", dołączamy tekst pomocniczy i regulamin akcji.
Warto być bohaterem
Wczoraj między matmą a chemią, gdy tylko usłyszałem dzwonek, jak zwykle wyszedłem odetchnąć świeżym powietrzem. Na boisku nie było tłumów, bo i pogoda nie sprzyjała spacerom. Zaczynał siąpić deszcz, a wiatr nieprzyjemnie przypominał o chłodnej jesieni. Nauczycielom też nie bardzo się uśmiechało wychodzić w taki ziąb. Właściwie tylko Łukasz stał przy śmietniku
z jakimiś dryblasami. Nieopodal jeszcze czterech ambitnych pierwszaków powtarzało epoki przed klasówką. I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że w pewnym momencie usłyszałem:
- No to co, koleś, wyskakujesz z tej kaski, czy załatwimy sprawę inaczej? - Jeden z podejrzanych typków stał nad Łukaszem z pięścią w górze.
- Co wy, chłopaki, przecież ja buty muszę kupić... Nie starczy mi, jak się z wami podzielę. Zresztą... – I więcej Łukasz nie zdążył powiedzieć, bo porządnie oberwał pięścią w brzuch od wyrośniętego chłopaka w przykrótkich spodniach. Momentalnie leżał na ziemi, wijąc się z bólu. Pozostali zaczęli kopać Łukasza, szydząc z niego.
Nie bardzo wiedziałem, co mam zrobić. Z jednej strony chętnie pomógłbym mu, ale przecież nie miałem szans. Jak się zachować? Poczułem mokrą koszulę na plecach. I to nie od deszczu. Pierwsze, co przyszło mi do głowy, to nie wtrącać się i wiać, bo można oberwać. Żałowałem, że w ogóle wyszedłem na boisko i że nie umiem nic zrobić. Spojrzałem na pierwszaków – oni sparaliżowani najchętniej schowaliby głowy w piasek. Chciałem odwrócić się i biec po nauczyciela, ale co oni sobie pomyślą? Stali jak wryci, nie reagując
w żaden sposób. Nie chciałem skarżyć. Bałem się, że mnie wyśmieją. W końcu, widząc przerażenie w oczach leżącego Łukasza, postanowiłem nie stchórzyć. Natychmiast wbiegłem na salę gimnastyczną i poprosiłem o pomoc trenera.
W jednej chwili pomogliśmy Łukaszowi wydostać się z niebezpieczeństwa. Nie pozwoliliśmy dryblasom dłużej znęcać się nad moim kumplem. Skończyło się na kilku sińcach, a ja, ocierając spocone czoło, poczułem się świetnie, bo uratowałem kolegę.
Taka sytuacja może wydarzyć się w każdej szkole. Podobna miała miejsce 9 lat temu w toruńskim technikum. Jednak nie zakończyła się ona happy endem. Brutalnie pobity Łukasz Dudek leży od dziewięciu lat przykuty do łóżka, nie mogąc normalnie funkcjonować. Niestety nikt z jego kolegów nie zdobył się na taką odwagę, jak bohater opowiadania.
A to takie ważne – w odpowiednim momencie poprosić nauczycieli
o pomoc. Nie bać się odpowiedzialności za drugiego człowieka. Nie być tchórzem. Reagować na przemoc. To jest właśnie bohaterstwo. Ale bohaterstwem jest również bycie asertywnym, czyli umiejętne powiedzenie „nie”, kiedy rówieśnicy namawiają np. do zapalenia papierosa czy złego zachowania lub używania niewłaściwych słów. Oczywiście pewnego rodzaju bohaterstwem jest pokonywanie siebie, czyli odmawianie sobie przyjemności, takich jak chipsy czy cola i, dzięki temu, przeznaczenie pieniędzy na pomoc bliźniemu.
Dzisiaj Łukasz Dudek potrzebuje środków pieniężnych na rehabilitację. Można mu pomóc. Chociaż w ten sposób. Bądźmy bohaterami i dołączmy się do zbiórki dla Łukasza.
Regulamin przebiegu akcji „Warto być bohaterem”
1) Akcja zbiórki trwa od 17 XI do 25 XI 2008 r.
2) Szkoły włączające się w akcję zgłaszają swój udział do Caritas na adres torun@caritas.pl lub faksem 0-56 674 44 02.
3) Na początku akcji należy w każdej klasie odczytać tekst pomocniczy „Warto być bohaterem” (powyżej).
4) Zebrane środki pieniężne należy przesłać do dnia 25 XI 2008 r. na konto
Caritas Diecezji Toruńskiej BGŻ S.A. o/Toruń
28 2030 0045 1110 0000 0064 8240
z dopiskiem „Warto być bohaterem”
wraz z potwierdzeniem przelania kwoty (e-mailem torun@caritas.pl lub faksem 0-56 674 44 02) i przeliczeniem, ile przypada średnio na jednego ucznia.
5) Trzem szkołom, które zbiorą największe (proporcjonalnie do ilości uczniów) kwoty, przekażemy w podziękowaniu podczas inauguracji w dniu 29 XI br.:
I - laptop i 50 czapek Mikołaja,
II – aparat cyfrowy i 40 czapek Mikołaja,
III – zestaw gier świetlicowych i 30 czapek Mikołaja.
29 listopada o godz. 11.00 na toruńskim Lodowisku Tor-Tor odbędzie się inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. W bieżącym roku uroczystość ta poprzedzona jest akcją zbiórki pieniędzy "Warto być bohaterem". Jej inspiracją jest wydarzenie sprzed dziewięciu laty, kiedy to uczeń toruńskiego technikum został brutalnie pobity i do dziś nie jest w stanie funkcjonować o własnych siłach. Ta akcja to solidarnościowy gest wszystkich uczniów z regionu. Patronat nad wydarzeniem obejmują: Gazeta Pomorska i Radio Gra.
Poniżej załączamy list, który kierujemy do włodarzy miast i gmin regionu z zaproszeniem na inaugurację.
Szanowni Państwo
W imieniu Caritas Diecezji Toruńskiej mam zaszczyt zaprosić Szanownych Państwa wraz z dziećmi z Gminy na inaugurację Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, która odbędzie się 29 listopada br. o godz. 11.00 na toruńskim Lodowisku TOR-TOR przy ul. Bema 23/29.
W inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom uczestniczyć będzie, podobnie jak w ubiegłym roku, 3 000 dzieci i młodzieży. Podczas spotkania przewidzianych jest wiele atrakcji budzących radość uczestników, mnóstwo zabaw i prezentacji artystycznych dzieci i młodzieży z klubów sportowych oraz ognisk artystycznych. Będą też profesjonaliści
z programem „zapierającym dech w piersiach”. Zwieńczeniem spotkania będzie koncert Majki Jeżowskiej.
Każde dziecko otrzyma upominek ufundowany przez Caritas naszej diecezji w postaci prawdziwej czapki Mikołaja oraz słodyczy i innych niespodzianek.
Ponieważ TOR-TOR ma ograniczoną ilość miejsc, bardzo prosimy
o zgłaszanie udziału grup dzieci na inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom drogą elektroniczną: torun@caritas.pl
bądź faksem: 0-56 674 44 02 do poniedziałku 17 listopada do godz. 15.00.
Zapraszamy serdecznie!
Szanowni Państwo
W tym roku program inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom jest tak przygotowany, aby uwrażliwić uczestników na problemy drugiego człowieka. W związku z tym bardzo prosimy przeprowadzić na terenie szkół akcję zbiórki pieniędzy na rzecz rehabilitacji dzieci – ofiar przemocy, wypadków i choroby pod hasłem „Warto być bohaterem”. W tym roku staramy się zebrać środki przede wszystkim na rehabilitację Łukasza, który został brutalnie pobity w szkole, w wyniku czego jest osobą głęboko niepełnosprawną, skazaną na opiekę drugich do końca życia. To przypadek Łukasza jest dla nas inspiracją akcji, którą pragniemy przeprowadzić wspólnie
z Państwem, dziećmi szkół regionu oraz Gazetą Pomorską i Radiem Gra.
Mamy nadzieję, że akcja „Warto być bohaterem” przyniesie oczekiwany skutek i będziemy mogli ufundować turnusy rehabilitacyjne również innym dzieciom, których rodzice piszą z prośbą do Caritas. Bliższe informacje na temat tych dzieci znajdą Państwo na naszej stronie internetowej www.torun.caritas.pl
Patronat Gazety Pomorskiej i Radia Gra gwarantuje informacje szerokiemu gremium czytelników i radiosłuchaczy.
W załączeniu przesyłamy regulamin akcji i tekst informacyjny do przeczytania dla uczniów.
Z szacunkiem
Ks. prałat Daniel Adamowicz
Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej
Toruń, 3 listopada 2008 r.
Archiwum wiadomości
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2010
2008
2006