Przedstawiamy rozliczenie 15 - bilans, sprawozdanie merytoryczne, rachunek wyników oraz informację dodatkową za rok 2012.
b2012-2.pdf
b2013-3.pdf
bilans_minist.pdf
inf_dodatk_mini.pdf
W sumie uczniowie zebrali 2647 kg nakrętek, które zaowocowały przekazaniem kwoty 1608 zł Martynce Karbowskiej - dziewczynce, która urodziła się bez nóg.
I miejsce: Szkoła Podstawowa nr 11 w Toruniu – 790 kg
II miejsce: Szkoła Podstawowa nr 15 w Toruniu – 220,5 kg
III miejsce: Szkoła Podstawowa w Steklinie – 182,5 kg
Zespół Szkół w Osiu indywidualnie przekazał wcześniej 820 kg.
Dziękujemy serdecznie!
1608+z%C5%82+dla+Martynki.pdf
Dnia 8 czerwca na terenie lotniska w Toruniu odbyła się coroczna impreza Caritasu z okazji Dnia Dziecka. W sobotni słoneczny dzień przybyło tam mnóstwo dzieci, by uczcić swoje święto. Mogły bezpłatnie korzystać ze zjeżdżalni, karuzel, torów przeszkód i brać udział w grach, a wolontariusze zadbali, by nie zabrakło także edukacyjnych rozrywek w postaci quizów i konkursów. Każdy, kto chciał wziąć w nich udział, nie odchodził bez nagrody. W natłoku słońca i zabawy zadbano także o to, by nikt nie zemdlał. W wyznaczonych punktach można było poczęstować się wodą i kiełbasą. Jak co roku pojawiły się upominki dla uczestników. Każdy, kto posiadał identyfikator mógł odebrać paczkę z prezentami. Cały festyn przebiegł w radosnej atmosferze zabawy, a dzieci opuszczały go z uśmiechem na twarzy i z oczekiwaniem na następny, który niestety odbędzie się dopiero za rok. Czekamy z niecierpliwością.
Monika Bania, Gimnazjum nr 24 w Toruniu.
W dniach 15-16 czerwca 2013 roku grupa 40 wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej nr 11 i Szkoły Podstawowej nr 32 w Toruniu reprezentowała diecezję toruńską na Ogólnopolskim Zjeździe Szkolnych Kół Caritas w Gnieźnie. Zjazd odbywał się pod hasłem: Wierzę i uczę się kochać. W ten sposób Szkolne Koła Caritas włączyły się we wspólne obchody Roku Wiary. Do Gniezna przybyło ok. 1600 członków SKC z całej Polski na pielgrzymkę do grobu św. Wojciecha. Dzięki wspólnej modlitwie, rozmowie i zabawie mieliśmy możliwość pokazania, że wolontariusze Caritas oraz ich opiekunowie są żywym przykładem praktykowania miłości chrześcijańskiej, szczególnie w środowisku szkolnym. Po prezentacji grup i przedstawieniu sylwetki patrona, zjazd rozpoczął się uroczystą Mszą św. Po południu, z relikwiami i transparentami przeszliśmy w marszu ewangelizacyjnym ulicami Gniezna, manifestując tym swoją wiarę, przywiązanie do chrześcijańskich wartości oraz zachęcając innych do włączania się w dzieła miłosierdzia. Później na Placu św. Wojciecha przygotowano dla nas słodki deser (ogromny tort). Tam też uczestniczyliśmy we wspaniałym koncercie Arki Noego. Po tych atrakcjach, wieczorem przyszedł czas na skupienie – wspólnie wysłuchaliśmy świadectw młodych wolontariuszy oraz uczestniczyliśmy w nabożeństwie czerwcowym i Apelu Jasnogórskim.
W niedzielę, drugiego dnia zjazdu zostały przeprowadzone warsztaty ewangelizacyjne, na których wypracowaliśmy dekalog miłości wolontariuszy SKC na podstawie Hymnu o miłości św. Pawła. Przed południem w katedrze odbyła się w uroczysta Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem ks. abpa Józefa Kowalczyka, Prymasa Polski. Podczas Mszy św. uroczyście odnowiliśmy przyrzeczenia Chrztu św. Na potwierdzenie tego aktu otrzymaliśmy specjalne świadectwa oraz sól, jako ewangelizacyjny symbol świeżości, młodości i wiary, która się nie psuje, ale chroni innych od zepsucia.
Maria Aldona Rzepińska
Opiekun SKC
ze Szkoły Podstawowej nr 11w Toruniu
Wczoraj podczas spotkania podsumowującego Festyn z
okazji Dnia Dziecka "Bądźmy razem". Dyrektor Caritas Diecezji
Toruńskiej, Ks. Daniel Adamowicz wręczył podziękowania przedstawicielom służb mundurowych, instytucji,
organizacji i firm, które pomogły w organizacji święta dzieci, nazywanego przez nich "dniem raju". Ogromnie dziękujemy za lata współpracy, która owocuje uśmiechem na twarzach 15 000 dzieci.
DZIĘKUJEMY! DZIĘKUJEMY! DZIĘKUJEMY!
Po raz szósty, dzięki zaangażowaniu wielu osób, instytucji, organizacji oraz setek wolontariuszy, podarowaliśmy radość 15 000 dzieci (z dorosłymi gościliśmy na lotnisku ok. 20 000 osób). Pan Bóg pobłogosławił dobrą pogodą. 8 czerwca był „dniem raju”, w którym maluchy mogły nieodpłatnie korzystać do woli z ponad 250 atrakcji, takich jak: trampoliny, dmuchane zjeżdżalnie, karuzele, wata cukrowa, stoiska konkursowe, punkty edukacyjno-rekreacyjne oraz upominki od sponsorów. Podczas festynu każdy otrzymał czapeczkę oraz posiłek. Dziecięce święto było sumą ogromnego dobra i życzliwości. Świętem także dla wszystkich, którzy są z nami od lat, bowiem nasz festyn współtworzy ponad 30 podmiotów.
Dzieciom pomagamy przez cały rok, wspierając ich rehabilitację i leczenie, opiekując się nimi w ogniskach wychowawczych czy zapraszając na wakacyjny wypoczynek. Festyn w całorocznej naszej działalności jest wydarzeniem szczególnym, bo przepojonym tylko radością. Radością dzieci i ich rodziców.
Podczas festynu odbył się finał projektu „Razem z Naturą”. Zwycięzcom wręczyliśmy nagrody w postaci aparatów fotograficznych, a na placu dzieci wygrały wiele nagród w ponad 40 konkursach ekologicznych, przeprowadzonych przez Toruńskie Stowarzyszenie Ekologiczne Tilia oraz parki krajobrazowe województwa kujawsko-pomorskiego i wolontariuszy. Projekt popularyzuje wśród dzieci i młodzieży z terenu województwa kujawsko-pomorskiego wiedzę przyrodniczo-ekologiczną oraz kształtuje postawy proekologiczne.
Szczególne podziękowania kierujemy do: Aeroklubu Pomorskiego, Agencji GRA, Jacka Beszczyńskiego, BMW Power i motocyklistów, Brodnickiego Parku Krajobrazowego, Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, CPP Toruń Pacific Sp. z o.o., firmy Erbud S.A. Odział Toruń, Fabryki Reklamy Pryzmat, Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, Gostynińsko-Włocławskiego Parku Krajobrazowego, Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, Grupy Cyrkowej Juggling, Impresariatu Sauron, Partnera Strategicznego Jeronimo Martins Polska S.A., formacji Jagielski Dance Project, Jednostki Wojskowej 3136 w Chełmnie, JuraParku w Solcu Kujawskim, Komendy Hufca ZHP Toruń, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Miejskiej Policji, Komendy Straży Miejskiej, Agnieszki Korzeniewskiej, KSC Polski Cukier S.A., Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania, Miejskiego Zarządu Dróg, firmy M.G.B. Rusztowania, Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, Agencji Promocyjno-Reklamowej Nowa, Ochotniczej Straży Pożarnej, Placówki Żandarmerii Wojskowej w Toruniu, Scholi Promyki Maryi, Scholi Pueri Vox, Toruńskiej Akademii Jazdy B. Bacha, Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus, Cukierni-Piekarni STAN-MAR, Starostwa Powiatowego w Toruniu, Szóstego Samodzielnego Oddziału Geograficznego, Ryszarda Szymańskiego, S. Kamili Lewickiej, S. Piotry Lisakowskiej, TGR PCK Toruń, Toruńskiego Stowarzyszenia Ekologicznego Tilia, TKKF w Toruniu, Tucholskiego Parku Krajobrazowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urzędu Miasta Torunia, WORD-u w Toruniu, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Toruniu, Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu, TZG Zapolex Sp. z o.o. Dziękujemy zaangażowanym klubom sportowym, szkołom oraz wolontariuszom z diecezji toruńskiej i Bydgoszczy.
Po raz kolejny uczestnicy Środowiskowych Domów Samopomocy Caritas i ich rodziny spotkają się w Ośrodku Szkoleniowym Caritas w Przysieku. Gości powitamy 19 czerwca 2013 r. Hasłem tegorocznej imprezy jest „Dobre spotkanie”. Chcemy, by każdy czuł się u nas doskonale i wyniósł pozytywne wrażenia. Zjazd będzie okazją do zaprezentowania swoich prac wykonanych własnoręcznie w pracowniach plastycznych. Uczestnicy będą mogli sprawdzić swoje możliwości w konkurencjach sportowych. Jak co roku liczymy na doskonałą zabawę i wspaniałe humory. Po zawodach odbędzie się piknik przy muzyce i ciepłym posiłku. Podczas spotkania do dyspozycji naszych gości będzie psycholog, pomagający radzić sobie z najpilniejszymi problemami. „Dobre spotkanie” to okazja do poznania siebie nawzajem, własnej twórczości i naładowanie akumulatorów. Celem spotkania jest integracja i aktywizacja naszych podopiecznych oraz ich rodzin, jak również budowanie więzi międzyludzkich oraz wzajemnego zrozumienia. Spotkanie współfinansowane jest ze środków województwa kujawsko-pomorskiego: www.kujawsko-pomorskie.pl
Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, zgodnie z przeznaczoną sobie misja przekazaną od Jana Pawła II, wspierają swoją obecnością każdą wielkoduszna akcję. Tym razem punktem naszego zainteresowania objęliśmy dzieci. Uczestniczyliśmy z Dniu Dziecka organizowanym przez Caritas Diecezji Toruńskiej. Naszym zadaniem było napoić spragnionych, czyli zapewnić wszystkim uczestnikom festynu dostęp do wody w odpowiednich warunkach. Przygotowane było kilka stanowisk, które zajęliśmy aby wypełniać swoje obowiązki. Część z nas na początku festynu zajęła się „obsługą techniczną”- rozdawaniem plakatów i zakładek, które prezentowały wygrane prace plastyczne i fotograficzne w konkursie ekologicznym "Razem z Naturą" . Jesteśmy ludźmi otwartymi na pomoc innym, wrażliwymi i otwartymi na drugiego człowieka więc z przyjemnością i zapałem wykonywaliśmy powierzone nam zadania.
Podejście dzieci i ich opiekunów do naszej pomocy było na początku niepewne i ostrożne. Nie zdawali sobie do końca sprawy z tego czy nasze poczynania i starania są tak bezinteresowne jakby tego chcieli. Wyjątkowe było podejście dzieci, których ciekawość ,czy ten kubeczek wody na pewno jest darmowy, była ogromna. Ale takie sytuacje zdarzały się tylko na początku. Być może nasze społeczeństwo nie jest do takich sytuacji przyzwyczajone. Także opiekunowie, widząc nas, nie byli do końca przekonani czy nie jesteśmy właśnie tą częścią społeczeństwa, której się ostatnimi czasy nie ufa. Na szczęście szybko rozwialiśmy ich wątpliwości i każdy uczestnik festynu czy to duży czy mały chętnie korzystał z kubeczka orzeźwiającej wody. W takich sytuacjach zapał do pracy i przyjemność z jej wykonywania są jeszcze większe. Festyn uważam za jak najbardziej udany a myślę, że każdemu wolontariuszowi potwierdzały to szerokie uśmiechy dzieci.
Monika Witkowska, Stypendystka FDNT.
Na imię mam Ola. Byłam w Toruniu na festynie z okazji Dnia Dziecka. Było fajnie, bo na karuzele, zjeżdżalnie i na wszystko mogłam wejść za darmo. Było też dużo konkursów, gdzie można było wygrać ładne nagrody. Trochę rysowałam, a jak się zmęczyłam, to poszłam do pani w czerwonej koszulce i pani dała mi kubek wody. Później mama przyniosła moją ulubioną parówkę z keczupem i chlebem. Było fajnie i dostałam paczkę od Biedronki, w której były bąbelki.
Ola Zacharzewska, lat 3
Czymś, czego nie spotkałam na innych masowych imprezach było to, że każde dziecko zostało zaopatrzone przez organizatorów w identyfikator z imieniem i nazwiskiem, danymi rodzica/opiekuna oraz numerem telefonu. To wszystko na wypadek gdyby dziecko „zapodziało” się w piętnastotysięcznym tłumie, odwiedzającym festyn. Dla „zapodzianych” dzieciaczków był zorganizowany specjalny punkt, gdzie mogły spokojnie oczekiwać aż przyjdą po nie rodzice i będą mogły dalej uczestniczyć w atrakcjach zapewnionych przez organizatorów.
Ważną rzeczą było zaopatrzenie i wielość punktów z wodą. Rzecz niby błaha, ale jakże ważna na otwartym terenie w pełnym słońcu. Organizatorzy zadbali również, żeby uczestnicy festynu nie byli głodni i dla każdego była przewidziana porcja kiełbaski z chlebem. Na podkreślenie zasługuje również to, że przy okazji festynu poświęconego dzieciom poza wielością atrakcji przeznaczonych typowo dla dzieci, takich jak zjeżdżalnie różnego rodzaju, karuzele, gry i zabawy, swoje miejsce znalazły instytucje publiczne. Milusińscy mogli przymierzyć kamizelkę kuloodporną wraz z hełmem na stoisku wojska, posiedzieć w radiowozie policyjnym, jak również wejść do samochodu strażackiego i samodzielnie uruchomić sygnały dźwiękowe. Słowa uznania należą się organizatorom, wolontariuszom Caritas, harcerzom, strażakom, ratownikom medycznym i pozostałym służbom porządkowym, które stanęły na wysokości zadania, służąc pomocą wszystkim zwracającym się o pomoc.
Monika Zacharzewska, mama trzyletniej Oli
Podczas dzisiejszej uroczystej sesji Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego pani Marianna Popiełuszko, matka błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki, przyjmie tytuł honorowej obywatelki naszego regionu.
Przed tą ważną chwilą mieliśmy zaszczyt gościć panią Mariannę z rodziną w Ośrodku Szkoleniowym Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku. Goście przyjechali już wczoraj, a dziś wspólnie zjedliśmy obiad, ciesząc się obecnością wyjątkowej rodziny.
Caritas Diecezji Toruńskiej dla każdej grupy szkolnej przygotował 500 sztuk ulotek w formie zakładek promujących ekologię oraz pomocnych każdemu uczniowi, bowiem zawierają one linijkę i tabliczkę mnożenia. Bardzo cennym elementem zakładek są zwycięskie prace plastyczne i fotograficzne z konkursu ekologicznego "Razem z Naturą". Ponadto, każda szkoła otrzyma plakat festynowy. Wydawanie tych prezentów będzie odbywało się podczas odbioru identyfikatorów. Grupy, które wcześniej odebrały już identyfikatory mogą zgłaszać się do wolontariuszy.
W konkursie „Razem z naturą” w kategorii: praca fotograficzna zwyciężyli:
I miejsce - Mateusz Czerwiński, Zespół Szkół w Boniewie, kl. I
II miejsce - Angelika Jaworska ZS nr 31 w Toruniu, kl. II Gim.
III miejsce - Michalina Śrubkowska, ZS nr 31 w Toruniu, kl. III Gim.
Serdecznie gratulujemy młodym talentom!
Zwycięzcami w konkursie „Razem z naturą” w kategorii praca plastyczna są:
I miejsce – Paulina Wojciechowska, Zespół Szkół w Boniewie, kl. IV a
II miejsce – Łukasz Wojciechowski, Zespół Szkół w Boniewie, kl. I
III miejsce – Amelia Chwiałkowska, Zespół Szkół w Boniewie, kl. II.
Serdecznie gratulujemy młodym talentom!
W sobotę na Festynie Rodzinnym z okazji Dnia Dziecka "Bądźmy razem" układamy już o godz. 10.35 Serce dla Mamy. Szkoły, które zgłosiły gotowość wejścia do serca muszą do godz. 10.00 być na lotnisku w czerwonych koszulkach i stosować sie do instrukcji Dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej, kapitana Wojciecha Wojciechowskiego. Pozostali uczestnicy w żółtych czapeczkach mogą zająć miejsce w sercu zewnętrznym, okalającym czerwoną figurą.
Caritas Diecezji Toruńskiej zorganizowała we współpracy z Toruńskim Stowarzyszeniem Ekologicznym „Tilia” konkurs ekologiczny „Razem z naturą”, który dobiegł końca. Osiągniętym celem konkursu jest poszerzenie wiedzy uczniów na temat zależności jakości egzystencji człowieka i kondycji środowiska naturalnego. W projekcie kładliśmy nacisk na uświadomienie odbiorcy, że troska o środowisko naturalne oznacza dobre warunki życia dla człowieka, a także chcemy podkreślić wpływ piękna otaczającej nas przyrody na rozwój duchowy i psychiczny jednostki, co wpływa w efekcie na rozwój kulturowy, społeczny i cywilizacyjny człowieka.
Z radością pragniemy przedstawić wyniki konkursu w dwóch kategoriach: praca plastyczna oraz praca fotograficzna, wyłonione dzięki głosom internautów. Prace ukazują piękno otaczającej nas natury poprzez przedstawienie walorów wybranych obszarów i miejsc cennych przyrodniczo oraz bogactwa gatunkowego.
W konkursie „Razem z naturą” w kategorii praca plastyczna zwyciężyli:
I miejsce – Paulina Wojciechowska, Zespół Szkół w Boniewie, kl. IV a
II miejsce – Łukasz Wojciechowski, Zespół Szkół w Boniewie, kl. I
III miejsce – Amelia Chwiałkowska, Zespół Szkół w Boniewie, kl. II.
Natomiast w konkursie „Razem z naturą” w kategorii praca fotograficzna zwycięzcami są:
I miejsce - Mateusz Czerwiński, Zespół Szkół w Boniewie, kl. I
II miejsce - Angelika Jaworska ZS nr 31 w Toruniu, kl. II Gim.
III miejsce - Michalina Śrubkowska, ZS nr 31, kl. III Gim.
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy. Nagrody będą wręczane w czasie trwania Festynu Rodzinnego z okazji Dnia Dziecka „Bądźmy razem” w dniu 8 czerwca 2013 r. W przypadku nieobecności zwycięzcy nagrodę będzie można odebrać osobiście do dnia 30 czerwca 2013 r. w biurze Caritas Diecezji Toruńskiej, Przysiek 75, 87-134 Zławieś Wielka.
Caritas Diecezji Toruńskiej z siedzibą przy Sz. Bydgoskiej 1 w Toruniu przeprowadziła zbiórkę publiczną do puszek zgodnie z decyzją z dnia 30.04.2013 r. nr WSA.5311.5.2013.JB wydaną przez Prezydenta Miasta Torunia.
Pieniądze były zbierane przez wolontariuszy podczas Pikniku Rodzinnego, organizowanego przez Kolegium Jagiellońskie na Motoarenie w dniu 2 maja br. Zbiórka przyniosła kwotę 1386,49 zł. Pieniądze komisyjnie przeliczono i przekazano na bieżące potrzeby następującym trzem ubogim rodzinom:
1) rodzinie z sześciorgiem dzieci z Siemonia,
2) samotnemu ojcu z siedmiorgiem dzieci z Nowego Dworu,
3) rodzinie z siedmiorgiem dzieci z Dębowej Łąki.
Nie ponieśliśmy żadnych kosztów zbiórki.
Archiwum wiadomości
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2010
2008
2006