Peregrynacja Symboli ŚDM
22.12.15

Pomoc prosto z serca
21.12.15

Caritas Diecezji Toruńskiej realizuje misję pomocy przez cały rok. Jednak to właśnie przed Świętami Bożego Narodzenia przygotowujemy tak bardzo oczekiwane przez najuboższych paczki świąteczne. W grudniu tego roku ponad 750 osób (w tym szczególnie rodziny wielodzietnie) otrzymało żywność oraz zabawki dla najmłodszych. W przygotowaniu paczek pomogło wiele osób, włączając się w zbiórkę żywności w sklepach  i odpowiadając tym samym na apel św. Jana Pawła II: „Nie zatwardzajmy serc, gdy słyszymy krzyk biednych. Starajmy się usłyszeć to wołanie. Starajmy się tak postępować i tak żyć, by nikomu w naszej Ojczyźnie nie brakło dachu nad głową i chleba na stole, by nikt nie czuł się samotny, pozostawiony bez opieki”.

Dziś dotarliśmy z pomocą m.in. do 5-osobowej rodziny z Torunia. Niestety nie zastaliśmy taty i Jakuba, który po raz pierwszy występował w tym czasie na jasełkach, grając króla. Zuzia i Wiktor bardzo cieszyli się z zabawek i książek, natomiast mama z produktów spożywczych, gdyż będzie mogła przygotować słodkości dla małych łasuchów na święta. Pomagając innym i doświadczając w ten sposób ich radości, widzimy jak bardzo nasza praca jest potrzebna, nie tylko w okresie świątecznym, ale nieustannie przez cały rok. 

 

 


Spotkanie opłatkowe przy kolędach w wykonaniu Macieja Wróblewskiego
18.12.15

  Nadszedł radosny czas bożonarodzeniowy. Tradycyjnie w Centrum Pielęgnacji Caritas Diecezji Toruńskiej po uroczystej Mszy św. odbyło się spotkanie wigilijne dla 300 osób chorych i niepełnosprawnych, których na co dzień otaczamy opieką. W wydarzeniu wzięli udział Ksiądz Biskup Andrzej Suski, Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski oraz wielu przyjaciół Caritas. Koniec roku to czas podsumowań, dlatego nagrodą Cor Bonum 2015 wyraziliśmy naszą wdzięczność wobec osób o wielkich sercach, otwartych na potrzeby bliźnich. Statuetkę Cor Bonum otrzymał Ksiądz Kanonik Zdzisław Syldatk, który przez 10 lat pełnił funkcję dyrektora Działdowskiego Centrum Caritas oraz Zarząd Powiatu Chełmińskiego, z którym dobra współpraca zaowocowała powstaniem ośrodka w Chełmnie, który służy i będzie służył najbardziej potrzebującym osobom powiatu.
Natomiast wyróżnieniami 
Cor Bonum uhonorowaliśmy wolontariusza Zdzisława Urbańskiego, oraz wicedyrektorów Grudziądzkiego Centrum Caritas: Beaty Wyczyńskiej-Hoppe i Rafała Parola. Ksiądz Biskup Andrzej Suski, złożył wszystkim ciepłe życzenia świąteczne oraz pobłogosławił opłatek, którym wszyscy się przełamali. Wieczerzy wigilijnej towarzyszył koncert świąteczny Macieja Wróblewskiego.

 

Dofinansowano ze środków Miasta Toruń

 


Wywiad z Martą - uczennicą SP nr 3 w Toruniu, wolontariuszką SKC
17.12.15

Dlaczego wzięłaś udział w tegorocznej zbiórce żywności?

Świadomość, że dzięki mnie jakieś dzieci będą szczęśliwe daje mi wiele radości i satysfakcji.

Czy pomaganie innym jest trudne?

Nigdy się nad tym nie zastanawiałam, ale wydaje mi się, że nie. Przede wszystkim trzeba chcieć. Trudne i nieprzyjemne jest wówczas, gdy się kogoś zmusza.

Dlaczego warto czynić coś bezinteresownie dla innych?

Moim zdaniem pomagać bezinteresownie powinni wszyscy. Dlaczego?  Powinniśmy żyć
z przekonaniem, że każdy zasługuje na odrobinę szczęścia, radości, którą  możemy sprawić mu naszymi czynami. Ludzie powinni sobie pomagać, bo nie wiadomo kto, kiedy będzie jej potrzebował. Dzisiaj może to być mój sąsiad, a jutro mogę to być ja. Poza ty, przyjemnie jest patrzeć na uśmiechniętą twarz zwróconą do mnie z wyrazem wdzięczności za okazaną pomoc.

Jak zachęciłabyś młodzież i dzieci do wzięcia udziału w akcjach organizowanych przez Szkolne Koła Caritas?

Dzieci, młodzież, czy nawet dorośli chętniej pomagają, gdy widzą sami, do kogo ta pomoc ma trafić.  Powinno się organizować spotkania, aby przybliżyć ludzi, którym ma się pomóc. Gdyby dzieci zobaczyły np. film o osobach z domu dziecka, na pewno podzieliłyby się z nimi swoimi zabawkami, czy słodyczami. Nie należy tez zapominać o ludziach starszych – samotnych, których nikt już nie odwiedza. Czas świąt jest okresem bardzo rodzinnym, a oni są sami. Można byłoby zorganizować z nimi spotkania, aby pokolędować, podzielić się opłatkiem, czy zjeść wspólny posiłek. Należałoby zacząć od tego, aby każdy w swoim otoczeniu rozejrzał się i zobaczył, czy gdzieś, w naszym bloku, okolicy, nie ma jakichś samotnych osób. Można byłoby spróbować im pomóc np. poprzez zrobienie zakupów, kupno lekarstw, pomoc w ozdobieniu choinki.

Należy jednak pamiętać że nie można nikogo do tego zmuszać, bo chęć pomocy powinna płynąć z  serca. Słyszałam kiedyś, że „jeden dobry uczynek w Wigilię wymazuję dwa złe”.

 

 

Marta Sobierajska SP 3 w Toruniu, kl. 5D


Wigilia w Ośrodku Wsparcia Caritas w Chełmnie
16.12.15

Szczególne spotkanie miało miejsce 16 grudnia 2015 roku w Środowiskowym Domu Samopomocy Caritas w Chełmnie. To pierwsza nasza wspólna Wigilia, która odbyła się w nowo utworzonym Ośrodku wsparcia dla osób niepełnosprawnych. Ośrodek działa od października 2015 roku i może pochwalić się tym, że niesie pomoc i wsparcie już kilkudziesięciu uczestnikom. Przy Wigilijnym stole zasiedli nasi uczestnicy wraz z ks. Danielem Adamowiczem oraz pracownikami ŚDS. W tym gronie nie zabrakło przedstawicieli środowisk powiatu chełmińskiego na czele z Panem Starostą Zdzisławem Gamańskim. Wszystkie te osoby bardzo pomogły w budowie i tworzeniu Domu. Za co serdeczne Bóg Zapłać.

Każde spotkanie wigilijne to przypomnienie cudownych narodzin, które najlepiej pokazują tradycyjne polskie jasełka. Przedstawienie przygotowali nasi uczestnicy. Była piękna scenografia i własnoręcznie przygotowane kostiumy. Centralnym punktem był oczywiście żłóbek i Święta Rodzina. Ze wschodu przybyli trzej królowie oraz ci, którzy pierwsi spieszyli oddać cześć Jezusowi czyli pastuszkowie.

Wspólnie modliliśmy się z ks. Danielem i przyjęliśmy życzenia Bożonarodzeniowe dzieląc się opłatkiem. Nie zabrakło wspólnego kolędowania. Chcemy dzielić się tą radością ze wszystkimi, dlatego z całego serca składamy życzenia by ta Nowonarodzona Miłość przyniosła pokój naszym sercom. Niech w żadnym domu nie zabraknie tego co w tym czasie jest najważniejsze – wzajemnej miłości i troski.

Sylwia Komorowska


Podsumowanie świątecznej zbiórki żywności
15.12.15

W dniach 11-12 grudnia br. w sklepach spożywczych w Brodnicy, Chełmży, Unisławiu, Toruniu i Przysieku przeprowadzona została zbiórka żywności Caritas pod hasłem „TAK, pomagam”. Produkty, które trafiły do oznakowanych plakatami koszyków, przeznaczone będą na świąteczne paczki dla potrzebujących rodzin. W 35 sklepach naszej diecezji dzięki pomocy ludzi dobrej woli zebraliśmy 6 413 kg żywności.

DZIĘKUJEMY wszystkim darczyńcom, opiekunom i wolontariuszom Szkolnych Kół Caritas, Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia oraz Bursy Akademickiej Caritas w Przysieku. Wyrazy wdzięczności kierujemy również dla kierownictwa sklepów sieci „Piotr i Paweł”, „POLOmarket”, Biedronka, Intermarche, Netto oraz Hildebrandt.

„Zbiórka żywności na terenie pasażu handlowego „Zieleniec” przy ul. Broniewskiego w Toruniu cieszyła się dużym zainteresowaniem. Z godziny na godzinę przybywało coraz więcej darów. Ludzie z uśmiechem wkładali do koszy  przeróżne artykuły spożywcze, niektórzy nawet okazywali ogromną hojność, przekazując niemal wszystkie zakupy. Opiekujący się zbiórką wolontariusze z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz Caritas dostrzegali w ludziach wielkie serce i chęć niesienia pomocy innym”.

Stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”

                                                                                          

 

 


SPOTKANIE WIGILIJNE
15.12.15
 

W dniu 17 grudnia o godz. 16.00 w sali widowiskowej Parafii św. Maksymiliana Kolbego odbędzie się spotkanie wigilijne  z udziałem osób niepełnosprawnych, samotnych oraz podopiecznych świetlic Caritas. Będzie ono poprzedzone Mszą świętą o godz. 15.00. Uczestnicy spotkania wigilijnego podzielą się opłatkiem i spożyją wspólną wieczerzę. W uroczystości weźmie udział 300 osób, m. in. Biskup Toruński i Prezydent Miasta Torunia. Podczas wydarzenia podsumujemy roczną działalność dobroczynną, a osobom, które najbardziej angażują się w posługę miłości, wręczymy nagrody Caritas Cor Bonum.Kapituła planuje w tym roku przyznać 3 wyróżnienia i 1 statuetkę Cor Bonum.

Spotkanie Koncertem Świątecznym uświetni Maciej Wróblewski.

Dofinansowano ze środków Miasta Toruń.


Ruszyła świąteczna zbiórka żywności
11.12.15

 

            W piątek (w godz. 12.00 – 20.00) oraz w sobotę (w godz. 10.00 – 20.00) wolontariusze będą zbierali żywność na święta dla osób najbardziej potrzebujących z naszej diecezji. Poniżej lista sklepów, gdzie możemy pomóc wrzucając do kosza jedzenie codziennej potrzeby, tj. mąka, cukier, ryż, makaron, konserwy czy płatki kukurydziane.

            Nie pozwólmy, aby w Święta Bożego Narodzenia byli wokół nas ludzie głodni!

            Dziękujemy za każdy dar dla ubogich.

 

1.

Brodnica

ul. Sienkiewicza 6

KAUFLAND

2.

Brodnica

ul. Ceglana 18

Supermarket Marek

3.

Brodnica

ul. Mazurska 10

Supermarket Junior

4.

Brodnica

ul. Wojska Polskiego 7

Supermarket Grunwald

5.

Brodnica

ul. Łyskowskiego 2

Supermarket Na Górce

6.

Brodnica

ul. Kolejowa 55

Supermarket Słoneczny

7.

Brodnica

ul. Podgórna 65

Intermarche

8.

Brodnica

ul. Mazurska 5

Biedronka

9.

Brodnica

ul. Gen. Maczka

Biedronka

10.

Brodnica

ul. Mieszka I 2

Biedronka

11.

Brodnica

ul. Kolejowa 1 A

Biedronka

12.

Chełmża

ul. W. Sikorskiego 30

Biedronka

13.

Przysiek

ul. Leśna 3 b

POLOmarket

14.

Toruń

ul. Kosynierów Kościuszkowskich 13

 

Piotr i Paweł

15.

Toruń

ul. Legionów 216 F

Piotr i Paweł

16.

Toruń

ul. Broniewskiego

Piotr i Paweł

17.

Toruń

ul. Dąbrowskiego 26

Netto

18.

Toruń

ul. Polna 8

Netto

19.

Toruń

ul. Poznańska 69

POLOmarket

20.

Toruń

ul. Gagarina 34 B

POLOmarket

21.

Toruń

ul. Lecha 7

POLOmarket

22.

Toruń

ul. Kraszewskiego 28

POLOmarket

23.

Toruń

ul. Bażyńskich 2 A

POLOmarket

24.

Toruń

ul. Kwiatowa 1

POLOmarket

25.

Toruń

ul. Świętopełka

POLOmarket

26.

Toruń

ul. Wyszyńskiego 19

Biedronka

27.

Toruń

ul. Szosa Chełmińska 53

Biedronka

28.

Toruń

ul. Szosa Chełmińska 164

Biedronka

29.

Toruń

ul. Szosa Chełmińska 212

Biedronka

30.

Toruń

ul. Dziewulskiego 10

Biedronka

31.

Toruń

ul. Dziewulskiego 43

Biedronka

32.

Toruń

ul. Orląt Lwowskich 197/4

Biedronka

33.

Toruń

ul. Bażyńskich 20

Biedronka

34.

Toruń

ul. Łyskowskiego 24

Biedronka

35.

Toruń

ul. Teligi 7

Biedronka

36.

Toruń

ul. Kosynierów Kościuszkowskich 4

 

Biedronka

37.

Toruń

ul. Fałata 22

Biedronka

38.

Toruń

ul. Żwirki i Wigury 86

Biedronka

39.

Toruń

ul. Mickiewicza 75 A

Biedronka

40.

Unisław

ul. Chełmińska

Biedronka

 

 


„Nie marnuj jedzenia – wyrzuć do śmieci stare przyzwyczajenia” – kontynuacja projektu w Działdowskim Centrum Caritas
09.12.15

Miesiąc listopad rozpoczęliśmy od zajęć edukacyjnych. Dwadzieścioro dzieci uczestniczących w projekcie oceniało własne podejście do tematu nie marnowania żywności. Przeprowadziliśmy pogadankę i próbowaliśmy odpowiedzieć na pytania: Czy sami marnujemy żywność? Co możemy zrobić, żeby nie wyrzucać jedzenia? Jak wykorzystać nadmiar produktów? 

Podczas kolejnych zajęć postanowiliśmy wykorzystać komputery do zebrania informacji o przyczynach i skutkach marnowania żywności. Dzieci pracując w grupach wyszukiwały konkretne dane ze stron internetowych. Zgromadziliśmy w ten sposób dużo wiedzy, którą przedstawiliśmy sobie w formie pytań i odpowiedzi. Nasi wychowankowie byli bardzo przejęci tym, ile żywności marnuje się na świecie, ile osób głoduje i bardzo zaciekawieni sposobami, aby temu zjawisku przeciwdziałać. 

Listopadowe zajęcia kulinarne przebiegały pod hasłem: "Zaplanuj zakupy z głową". Staraliśmy się wybrać potrawy, które spełniają dwa podstawowe kryteria: są niedrogie i wszystkim smakują.  Przyrządziliśmy zapiekankę makaronową i babeczki z budyniem. Tradycyjnie już wspólnie planowaliśmy ilość potrzebnych produktów. Wspólne gotowanie i jedzenie to ulubiona część naszych spotkań. 

 W ubiegłym miesiącu odbyły się także zajęcia, na których szerzej poruszyliśmy kwestię społecznych skutków marnowania żywności. Nasze dzieci wiele już wiedzą na ten temat, dlatego aktywnie uczestniczyły w wykładzie:

„Żeby nie wyrzucać jedzenia trzeba sprawdzać daty rożnych produktów
i chodzić na zakupy z listą…” Maja, 11lat

„W Internecie można znaleźć dużo informacji o nie marnowaniu żywności. To niesprawiedliwe, że marnuje się tyle jedzenia, a wielu ludzi na świecie nie ma co jeść…” Eryk 14, lat

 

  Agnieszka Grużewska, koordynator projektu

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Podziękowanie za Inaugurację Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom 2015 (fot. Katolicki Toruń)
08.12.15

27 listopada na Lodowisku TOR TOR w Toruniu zainaugurowaliśmy po raz kolejny Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom pod hasłem Głodni Miłosierdzia. W uroczystości wzięło udział 3 000 dzieci. Podczas uroczystości uczestniczy otrzymali opaski odblaskowe podarowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Na lodowisku, w ramach podsumowania akcji Warto być bohaterem, wręczyliśmy Certyfikaty Szkoły Budującej Wrażliwość Społeczną 2015 następującym placówkom:
1. Zespołowi Szkół Towarzystwa Salezjańskiego w Toruniu
2. Zespołowi Szkół nr 1 w Lubiczu Górnym (zaocznie)
3. Publicznemu Gimnazjum w Topólce
4. Szkole Podstawowej nr 21 w Grudziądzu
5. Zespołowi Szkół w Osiu
Caritas Diecezji Toruńskiej dziękuję za pomoc w organizacji Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom służbom: Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, Komendzie Miejskiej Policji, Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej w Toruniu, Placówce Żandarmerii Wojskowej, Grupie Ratownictwa PCK Toruń.
Za wsparcie dziękujemy także firmie Toruń-Pacific Sp. z o.o., Fabryce Wyrobów Cukierniczych JAGO, Fabryce Cukierniczej Kopernik S.A. oraz Nadleśnictwu Toruń.
Wyrazy wdzięczności kierujemy również do Scholi Promyki Maryi, Siostry Nikodemy Sieczkoś CSSJ, Siostry Krzysztofy Kujawskiej, MKS Axel, Toruńskiego Klubu Hokejowego, Impresariatu Sauron, firmy Auto Frelik, firmy ATS Group, wolontariuszy: Bursy Akademickiej w Przysieku, II Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Technicznych w Toruniu, a także Pana Jana Balceraka oraz śnieżynek: Karoliny Wałdowskiej i Aleksandry Nowotczyński.
Polecamy artykuł z Nowości o Wigilijnym Dziele Pomocy Dzieciom.
Dofinansowano ze środków Miasta Toruń.


Już za tydzień zbiórka żywności!
03.12.15

Caritas Diecezji Toruńskiej w dniach 11-12 grudnia po raz kolejny weźmie udział w ogólnopolskiej zbiórce żywności pod hasłem „Tak Pomagam”. W 40 sklepach na terenie Torunia, Brodnicy, Chełmży i Unisławia wolontariusze w czerwonych koszulkach Caritas będą zbierać artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia, takie jak mąka, cukier, makaron, ryż, olej czy konserwy. 

Wrzucając do kosza jeden produkt przyczynisz się do stworzenia świątecznej paczki dla osób najbardziej potrzebujących. Pomóżmy rodzinom ubogim z naszej diecezji!

Bóg zapłać!


Wizyta Księdza Pedro z Gabonu
02.12.15

W Caritas Diecezji Toruńskiej gości Ksiądz Pedro z Gabonu, który od wizyty Ojca Świętego Jana Pawła II w Afryce marzył o zobaczeniu Polski. Celem odwiedzin jest poznanie miejsc, do których przyjadą chrześcijanie z Gabonu na Światowe Dni Młodzieży 2016. Póki co Ksiądz Pedro chwali toruńskie pierniki  :)