Akacja charytatywna "Wakacje z Muszkieterami"
04.07.16
Dzięki współpracy z Fundacją Muszkieterów czworo dzieci z Ogniska Wychowawczego działającego przy Działdowskim Centrum Caritas wyjedzie na kolonie letnie w góry do miejscowości Murzasichle.

Wakacji nadszedł czas!
04.07.14

Wakacji nadszedł czas!

         W Ośrodku Szkoleniowym Caritas Diecezji Toruńskiej gościmy prawie 100 dzieci z Litwy i Ukrainy.  Kolonie wywołują uśmiech na twarzy wszystkich dzieci. Staramy się uatrakcyjnić program, tak aby nikt się nie nudził. Do tej pory koloniści zwiedzili toruńską starówkę, uczestniczyli w zabawach połączonych z nauką w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz odbyli podróż przez wszechświat podczas seansu „Lato pod gwiazdami” w Planetarium. W Toruniu nie zabrakło oczywiście wypieku pierników. Uczestnicy również wybrali się do JuraParku w Solcu Kujawskim, gdzie świat wirował dookoła na ogromnych karuzelach. Ponadto dzieci zwiedziły Muzeum Pożarnictwa, gdzie nie tylko mogły oglądać sprzęt gaśniczy, ale również założyć specjalistyczny strój i poczuć się chociaż chwilę jak dzielny strażak. Program zwiedzania został poprzeplatany zajęciami sportowymi, ekologicznymi na Barbarce i wyjazdami na basen. Wieczorami dzieci uczestniczyli w wspólnych tańcach i zabawach.  Na weekend koloniści mają przewidziane przeniesienie się do średniowiecza w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie oraz odpoczynek nad polskim morzem z wejściem na sopockie molo.

Życzymy udanych wakacji!!!                            


Kolonie z Caritas
04.07.12

Każdego roku centra Caritas Diecezji Toruńskiej organizują wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży, które potrzebują wsparcia. Staramy się zapewnić uczestnikom maksymalne bezpieczeństwo, atrakcyjny program oraz otoczyć ich troskliwą opieką. Podczas tych wakacji na kolonie z Caritas naszej diecezji wyjeżdża 650 dzieci.

 

            Bazy kolonijne zorganizowane są w następujących miejscowościach: w Brodnicy, Rytych Błotach, Toruniu i w Zbicznie. W programie Brodnickiego Centrum Caritas, zatytułowanym Radosne Atrakcje Zwiększające Energię Młodzieży, uczestnicy pobierają m.in. lekcje tańca, korzystają z plażowania i kąpieli, odwiedzają Toruń, wykazują się umiejętnościami plastycznymi w wielu konkursach oraz biorą udział w wyborach miss i mistera.

            Centrum Pielęgnacji Caritas Diecezji Toruńskiej zapewnia wypoczynek w ośrodku położonym nad jeziorem Sośno w Zbicznie. Tam podczas kolonii odbywają się zajęcia terapeutyczne połączone z programem profilaktyki uzależnień. Program tego obozu przewiduje zajęcia krajoznawcze, sportowe, rekreacyjne i wypoczynek oparty na życzliwej, serdecznej atmosferze. Realizujemy aktywne i twórcze spędzenie czasu przez wszystkich uczestników, bez względu na wiek dziecka. Głównym celem programu jest taki wpływ na dziecko, aby lepiej sobie radziło z rozwiązywaniem problemów, których dostarcza życie, aby rozumiało siebie, umiało współżyć z innymi i potrafiło również znajdować w samym sobie oparcie w trudnych sytuacjach.

            Działdowskie Centrum Caritas realizuje podczas wakacji program oparty na motywach Króla Maciusia. Kolejno dzieci uczestniczą w następujących „rytuałach”: królestwo Maciusia wita, etykieta na dworze królewskim, czas zabawy i czas parlamentu, podróż do krainy Bum-Druma, z Maciusiem na dzikim zachodzie oraz sport króla Maciusia. W ramach programu organizowana jest też wycieczka do Brodnicy i zwiedzanie zamku, osady Mszano, spacer po rynku i mieście oraz przygotowanie inscenizacji teatralnych na podstawie przygód Króla Maciusia Pierwszego.

            Również Grudziądzkie Centrum Caritas zaprasza dzieci do Królestwa Maciusia. To program wypoczynku, w trakcie którego koloniści w łatwy i przystępny sposób odkrywają świat dorosłych, ich obowiązki i problemy związane z podejmowaniem decyzji. Poznają różnice i podobieństwa w strojach, zachowaniu i formach zabawy jakie obowiązywały kiedyś i dziś. Odkrywają wartość przyjaźni i współpracy z innymi. Uczą się odpowiedzialności za siebie nawzajem. Program ten ma na celu przeprowadzenie dzieci przez bardzo trudne obszary poznania samego siebie, dzielenia się z innymi swoimi uczuciami, sukcesami, smutkami, radości ze współpracy, wiary w siebie i swoje pomysły, odkrywanie swoich zalet i uświadomienie pewnych ograniczeń. Przy okazji poznawanych fragmentów Króla Maciusia Pierwszego rozmawiamy o wyobraźni, wrażliwości, różnicach między światem dzieci a światem dorosłych, przyjaźni, miłości, tęsknocie i innych ważnych uczuciach. Dla najstarszej grupy realizowane są dodatkowe zajęcia z zakresu wolontariatu i nabywania umiejętności potrzebnych w dorosłym życiu, np. kurs asertywności, kontaktów interpersonalnych czy zasad negocjacji.

            Toruńskie Centrum Caritas prowadzi kolonistów Śladami legend toruńskich i Janusza Korczaka – tak zatytułowany jest program wypoczynku. Jest to propozycja dla mieszkańców wsi i małych miasteczek. Dlatego ofertę oparto o zajęcia dotyczące osoby i twórczości Janusza Korczaka oraz historii i tradycji związanych z Toruniem. Jest tu też mnóstwo elementów rekreacji, zabawy, rozwijania pasji oraz wycieczek krajoznawczych. Realizując ten projekt, zachęcamy kolonistów do poznawania historii  miasta i rozbudzamy w nich szacunek do swojego regionu. Chodzi o to, by ukształtować w dzieciach poczucie tożsamości regionalnej poprzez poznanie kultury oraz by stworzyć im lepsze perspektywy na przyszłość.


XV-lecie Caritas Diecezji Toruńskiej
26.04.07

Trzydniowe obchody XV-lecia działalności Caritas Diecezji Toruńskiej rozpoczęły się 12 kwietnia 2007 r. W toruńskim Dworze Artusa spotkali się przyjaciele Caritas. Wśród zaproszonych gości szczególne miejsce zajął Ks. Biskup Andrzej Suski, Ordynariusz Diecezji Toruńskiej, który przed 15 laty, 2 kwietnia 1992 r. powołał do życia Caritas Diecezji Toruńskiej. Na sali zgromadzili się przedstawiciele władz państwowych i samorządowych wszystkich szczebli województwa kujawsko - pomorskiego i warmińsko - mazurskiego, gospodarze miast, starostowie i wójtowie. Licznie przybyli reprezentanci duchowieństwa z całej diecezji oraz przedstawiciele darczyńców, którzy swoją postawą współtworzyli oblicze Caritas Diecezji Toruńskiej przez 15 lat. Właśnie tym ludziom, którzy budowali dzisiejszy obraz organizacji podziękował Ks. Prałat Daniel Adamowicz, dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej. Każdy gość uroczystości otrzymał książkę "Posługa miłości - XV lat Caritas Diecezji Toruńskiej". Działalność Caritas w Polsce przedstawił w prezentacji O. dr Zdzisław Świniarski, wicedyrektor Caritas Polska.

Częścią kulminacyjną spotkania było uhonorowanie osób szczególnie zaangażowanych w działalność Caritas Diecezji Toruńskiej. Osoby te, rekomendowane przez dyrektorów Centrów Caritas naszej diecezji, otrzymały okolicznościowe listy z rąk    Ks. Biskupa Andrzeja Suskiego oraz Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego Piotra Całbeckiego. 

Ksiądz Kanonik Grzegorz Bohdan, dyrektor Brodnickiego Centrum Caritas przedstawił sylwetki: Marka Hildebrandt, przedsiębiorcy i przewodniczącego Rady Miejskiej w Brodnicy, Leszka Wałdowskiego, przedsiębiorcy i radnego miasta Brodnicy, Waldemara Gęsickiego, Starosty Brodnickiego oraz Wacława Derlickiego, Burmistrza Miasta Brodnica. 

Ksiądz Zdzisław Syldatk, dyrektor Działdowskiego Centrum Caritas zaprezentował zebranym osoby: Mariana Janickiego, Starostę Działdowskiego oraz Sławomira Willenberga, radnego Sejmiku Województwa Warmińsko- Mazurskiego. 

Siostra Zygmunta Kaszuba, dyrektor Centrum Pielęgnacji Caritas obszernie omówiła działalność: księdza Prałata Andrzeja Klempa, pierwszego dyrektora Caritas Diecezji Toruńskiej, Marii Świercz, bezinteresownej księgowej Centrum Pielęgnacji Caritas Diecezji Toruńskiej i Magdaleny Chyła, notariusza. 

Ksiądz Kanonik Marek Borzyszkowski, dyrektor Grudziądzkiego Centrum Caritas przedstawił zebranym osoby: Włodzimierza Zielińskiego, dyrektora Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie w Grudziądzu, księdza Prałata Henryka Kujaczyńskiego, pierwszego dyrektora Grudziądzkiego Centrum Caritas, Ryszarda Kamińskiego, właściciela aptek w Grudziądzu. 

Osoby zaprezentowane przez księdza Dariusza Kunickiego to: Aleksander Pawłowski, dyrektor Centrum Korporacyjnego PKO BP w Grudziądzu, Bogdan Jarząb, właściciel Piekarni - Ciastkarni "Jarząb" w Grudziądzu, Marek Szeliga, właściciel Zakładu Usług Pralniczych w Grudziądzu. 

Ksiądz Prałat Daniel Adamowicz przedstawił sylwetki: Michała Zaleskiego, Prezydenta Miasta Torunia, Jerzego Polkowskiego, właściciela firmy "Zapolex", Witolda Wysockiego, wolontariusza, Jarosława Józefowicza, prezesa Zarządu Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych, Mirosławę i Andrzeja Gajek, właścicieli firmy "Gam", Jolantę Kowalską, pracownika Caritas z najdłuższym stażem, Mariana Lipińskiego, właściciela firmy "Auto-Alarm Radio". 

Po wręczeniu dyplomów do zebranych na sali osób z ciepłymi słowami zwrócił się Ks. Biskup Andrzej Suski. Szczególne słowa podziękowania skierował do dyrektorów Caritas Diecezji Toruńskiej, pierwszego - księdza Prałata Andrzeja Klempa oraz obecnego Ks. Prałata Daniela Adamowicza. Podziękował za dotychczasowe efekty pracy dyrektorom Centrów Caritas w diecezji. Ksiądz Biskup podkreślił rolę proboszczów w budowaniu struktur Caritas w parafiach (Parafialne Zespoły Caritas) i szkołach na terenie parafii (Szkolne Koła Caritas) oraz gorąco podziękował za efekty tej pracy. Ordynariusz Diecezji wyraził też wdzięczność wszystkim, którzy pracą, ofiarami i modlitwą wsparli dzieła Caritas. 

Następnie przedstawiciele władz składali życzenia i deklaracje dalszego wspierania misji Caritas. Ze szczególnym uznaniem zebranych spotkała się deklaracja przedstawicieli władz województwa warmińsko - mazurskiego czynnego wsparcia budowy hospicjum Caritas w Działdowie. 

 Pierwszą część spotkania zakończył recital Pawła Wakarecy.  W części drugiej uczestnicy spotkania dzielili się radością przy stole, wymieniali doświadczenia i składali życzenia. 

W dniu 13 kwietnia 2007 r. w Auli UMK XV-lecie Caritas Diecezji Toruńskiej świętowali wolontariusze z Parafialnych Zespołów Caritas oraz Szkolnych Kół Caritas w liczbie przekraczającej 1000 osób. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali książkę "Posługa miłości - XV lat Caritas Diecezji Toruńskiej" 

Uroczystość zaszczycił swą obecnością Ks. Biskup Józef Szamocki oraz licznie zgromadzeni przedstawiciele władz administracyjnych i oświatowych. Do zebranych gości i wolontariuszy przemówił Ks. Prałat Daniel Adamowicz, dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej, dziękując za wrażliwość serca, z którą wolontariusze codziennie służą drugiemu człowiekowi. O. dr Zdzisław Świniarski, wicedyrektor Caritas Polska przedstawił zebranym prezentację działalności Caritas w Polsce. 

 Bardzo ważnym momentem uroczystości było wręczenie wyróżnień, dyplomów i podziękowań w trzeciej edycji konkursu "Samarytanin, jakiego znam", nad którym patronat objął Ks. Biskup i Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Z rąk ks. Biskupa wyróżnienie "Samarytanin 2007" otrzymali: S. Dorota Cichon (Toruń), Laura Gąsowska (Działdowo), Elżbieta Karczewska (Grudziądz), Jadwiga Kondeja (Bielice), Róża Kowalewska (Toruń), Wiesława Kwiatkowska (Toruń), Jolanta Wilińska-Józefkowicz (Łubianka), Natalia Wierzbicka (Grudziądz), Jerzy Cabaj (Lisewo). 

 Autorami nagrodzonych prac w tym konkursie są następujący uczniowie szkół z diecezji: Angelika Anuszewska z Zespołu Szkół Technicznych w Toruniu (pod kierunkiem mgr Doroty Sikorskiej), Zuzanna Gąsowska z Gimnazjum nr 2 w Działdowie (pod kierunkiem mgr Bożeny Olewińskiej), Dorota Brzeszkiewicz i Monika Konicka z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Grudziądzu (pod kierunkiem mgr Jadwigi Borus-Kopysteckiej), Ilona Palczewska i Monika Szmeichel z Publicznego Gimnazjum w Bielicach (pod kierunkiem mgr Danuty Lewickiej), Natalia Beczek ze świetlicy PKPS przy Szkole Podstawowej nr 6 w Toruniu (pod kierunkiem mgr Iwony Suleckiej), Dominika Wojtanowska ze Szkoły Podstawowej nr 23 w Toruniu (pod kierunkiem mgr Wiesławy Kwiatkowskiej), Justyna Krupska z Zespołu Szkół w Łubiance (pod kierunkiem mgr Grażyny Plaskiewicz), Agata Jaworska ze Szkoły Podstawowej w Lisewie (pod kierunkiem mgr Lidii Ocińskiej). 

 W części artystycznej wystąpił zespół Chili My i BIG BAND z Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu. Na zakończenie uroczystości roztańczeni uczestnicy posilili się grochówką i słodyczami.

 

 
 
 

 

   W trzecim dniu obchodów XV-lecia Caritas Diecezji Toruńskiej w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, kiedy obchodzone jest święto patronalne Caritas, w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Toruniu została odprawiona Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem ks. Biskupa Ordynariusza Diecezji Toruńskiej Andrzeja Suskiego, podczas której nowi członkowie Szkolnych Kół Caritas otrzymali legitymacje. Eucharystia była podziękowaniem wszystkim ludziom dobrej woli za zaangażowanie w dzieła miłosierdzia.