3 mln euro od międzynarodowej wspólnoty Caritas dla Nepalu
30.04.15

­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­Caritas Polska

 

Warszawa, 29.04.2015 r.

Informacja prasowa

Caritas Polska bierze udział w międzynarodowej akcji pomocy w Nepalu

Międzynarodowa wspólnota Caritas zgromadziła do tej pory 3 mln euro na najpilniejszą pomoc dla poszkodowanych w trzęsieniu ziemi. Caritas Internationalis z siedzibą w Watykanie ogłosiła międzynarodową akcję pomocowo ratowniczą. Wyspecjalizowane zespoły interwencyjne znajdują się na miejscu tragedii, jednocześnie Caritas Nepal zasilona przez zespoły specjalistyczne i wolontariuszy z innych krajów udziela bezpośredniej pomocy.

 

 - Caritas Nepal otrzymała ogromne wsparcie od międzynarodowej sieci Caritas. Do pomocy zgłaszają się kolejne Caritas przesyłając zarówno pomoc rzeczową, jak i finansową. Jesteśmy ogromnie wdzięczni za to, że o nas nie zapominacie… - powiedział dyrektor Caritas Nepal - jezuita, o. Pius Perumana.

 

Jak mówi Edyta Stępczak, polska dziennikarka, przebywająca w Nepalu, współpracująca z Caritas Australia:

 

- Caritas oszacowała, że najbardziej potrzebne są: woda, namioty i pomoc psychologiczna dla ludzi będących w stanie głębokiej wstrząsu, traumy. Kolejnym działaniem jest dotarcie do ludności przebywającej w mniejszych miastach i wioskach odciętej komunikacyjnie od źródeł pomocy. - Linie telefoniczne nie działają, dlatego bardzo ciężko się porozumieć, a wiadomo, że wiele wiosek zostało zrównanych z ziemią. Wczoraj byłam z jedną z grup pomocowych rozdających żywność, namioty i płachty przeciwdeszczowe w różnych miejscowościach koło Katmandu – relacjonuje dziennikarka.

 

Caritas Polska przekazała do tej pory 30 000 euro, prowadzi jednocześnie zbiórkę na rzecz poszkodowanych.

Decyzją Konferencji Episkopatu Polski 10 maja w kościołach w całej Polsce odbędzie się zbiórka środków na pomoc poszkodowanym. Środki te za pośrednictwem Caritas Polska trafią do Nepalu poprzez międzynarodowe struktury Caritas.

Akcję pomocy dla poszkodowanych mieszkańców Nepalu można wspomóc wpłacając środki na konto Caritas Polska PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem NEPAL - można również wysłać SMS o treści POMAGAM na numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT).

__________________________________________________________

Caritas Polska jest największą organizacją pozarządową działającą na polu charytatywnym. Została reaktywowana 10 października 1990 roku przez Konferencję Episkopatu Polski. Odwołuje się do tradycji pracy charytatywnej Caritas sprzed 1950 roku. Działa w oparciu o ustawę z dnia 17 maja 1989 r. o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego. Od 2004 roku posiada status organizacji pożytku publicznego (nr KRS 0000198645).

Kontakt dla mediów:

Paweł Kęska

Biuro Prasowe Caritas Polska

rzecznik@caritas.pl

Tel. +48 510 235 802

+48 22 3348506


Przyślij zdjęcie i wygraj aparat fotograficzny!
25.04.15

  W ramach konkursu "Razem z Naturą" zachęcamy uczniów do przysyłania zdjęć i prac plastycznych ukazujących piękno przyrody, zwierząt (naszych psiaków i kotów też) oraz roślin. Najlepsi otrzymają aparaty fotograficzne. Macie czas do 4 maja!!! Poniżej fragment regulaminu:

- Fotografie należy przesłać w formacie pliku jpg w wielkości min. 2 MB mailem na torun@caritas.pl. Do zdjęcia należy załączyć następujące informacje:  imię, nazwisko, nr tel. autora, szkoła, nr tel. 
do szkoły, klasa oraz miesiąc, który zdjęcie ilustruje. 

- Osoba może zgłosić maksymalnie 12 fotografii i 12 prac plastycznych.
- Fotografie i prace plastyczne mają ilustrować piękno natury poszczególnych 12 miesięcy.
- Etapy konkursu: 
I etap – nadsyłanie prac konkursowych – do 4 maja 2015; 
II etap - zespół oceniający, w skład którego wchodzą studenci UMK, wybiera do głosowania internetowego po 3 zdjęcia i 3 prace plastyczne ilustrujące każdy miesiąc (w sumie 36 zdjęć i 36 prac plastycznych);
III etap – głosowanie internautów  www.torun.caritas.pl – od 11 do 17 maja, natomiast do 22 maja nastąpi przedstawienie zwycięskich 12 zdjęć i 12 prac plastycznych miesiąca na stronie www.torun.caritas.pl ; 
IV etap – podsumowanie konkursu i wręczenie nagród podczas Festynu z okazji Dnia DzieckaBądźmy razem na terenie Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu w dniu 30 maja 2015 r.
- Najlepsze prace plastyczne zostaną opublikowane w materiałach promocyjnych Caritas Diecezji Toruńskiej (100 000 ulotek, 70 000 egz. Magazynu Caritas Diecezji Toruńskiej Świadectwo i stronawww.torun.caritas.pl), a zdjęcia miesiąca dodatkowo w kalendarzu przyrodniczym „BLIŻEJ NATURY” 2016. 
Autorzy trzech najwyżej ocenionych zdjęć i prac plastycznych otrzymają nagrody
w postaci aparatów fotograficznych.

Dofinasowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


SERCE DLA BRATA wpisane w BILET DLA BRATA
24.04.15

NIESPODZIANKA Emotikon smile

Festyn z okazji Dnia Dziecka rozpoczniemy od ułożenia figury w kształcie serca z wolontariuszy Caritas. Jest to wyjątkowe serce - SERCE DLA BRATA wpisane w BILET DLA BRATA.
Skierowane ono będzie do pielgrzymów Światowych Dni Młodzieży z krajów Europy Wschodniej i Zakaukazia.Diecezja Toruńska serdecznie zaprasza Młodych do odwiedzenia nas i przeżycia wspólnie czasu przygotowań do spotkania z Papieżem FranciszkiemEmotikon smile 
Zachęcamy wszystkich do zaangażowania się w projekt Bilet dla Brata, który ma na celu umożliwienie przyjazdu Młodym ze Wschodu na ŚDM 2016.
Przypominamy, że trwają zapisy dzieci na Festyn. Aktualnie mamy już zapisanych 6628 dzieci!!! Zgłoszenia grupowe (z podaniem ilości dzieci i opiekunów) ze szkół, parafii oraz organizacji prosimy kierować na adres torun@caritas.pl; natomiast zgłoszenia indywidualne: festyn.caritas@gmail.com


3800 dzieci zapisaliśmy już na festyn!
16.04.15

   Dużymi krokami zbliża się Festyn z okazji Dnia Dziecka "Bądźmy razem", podczas którego dzieci otrzymują upominki od Partnera Strategicznego, Biedronki. Już 30 maja na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu od godz. 10.30 czekać będzie na uczestników ponad 300 atrakcji! Ogromne dmuchane zjeżdżalnie, karuzele, stanowiska sportowe, konkursy z nagrodami, stoiska edukacyjno-rekreacyjne, plastyczne, ekologiczne, dynamiczny program na scenie, pokazy służb, poczęstunek, układanie Serca dla Brata, wspólny bieg to tylko niektóre z darmowych przyjemności dla dzieci.

    Festyn organizujemy po raz ósmy i zawsze gromadzi on do 20 000 osób. Jest to największe dziecięce przedsięwzięcie w regionie, współtworzone przez wszystkie służby mundurowe i wiele instytucji. Na scenie ogłosimy wyniki konkursu "Razem z Naturą" i wręczymy aparaty fotograficzne. Projekt dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

   Zgłoszenia grup z podaniem ilości dzieci oraz ilości opiekunów przyjmujemy mailem: torun@caritas.pl . Do tej pory zapisaliśmy 3800 uczestników.

   Dofinansowano ze środków Miasta Toruń.


Spotkanie przedfestynowe
14.04.15

     Dzisiaj w Przysieku spotkali się  przedstawiciele instytucji współorganizujących Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka "Bądźmy razem". Jak zawsze najwięcej czasu poświęciliśmy bezpieczeństwu, aby najmłodsi mogli bawić się beztrosko w dniu 30 maja br. na terenie Aeroklubu Pomorskiego. Sam Komendant Miejski Policji, insp. Antoni Stramek zwrócił szczególną uwagę na tę kwestię, podsuwając dobre rozwiązania logistyczne. Pierwszy raz wśród partnerów gościliśmy przedstawicieli Biura Ochrony Rządu, którzy będą mieli swój specjalny pokaz na festynie.

      Przypominamy, że zgłoszenia grupowe na Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka "Bądźmy razem" z ilością dzieci oraz ilością opiekunów przyjmujemy e-mailem: torun@caritas.pl.

      Już teraz chcielibyśmy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii:

1) Gromadzimy się przed festynem na placu od ul. Bielańskiej (tam, gdzie jest Szkoła Jazdy B. Bacha) o godz. 10.00 i układamy Serce dla Brata.

2) Potem wspólnie przemieszczamy się w Biegu dla Rodziny na główny plac - WAŻNE: WYBIEGAMY PRZEZ BRAMKĘ!  Prosimy nauczycieli o zwrócenie na to uwagi dzieciom. Chodzi o to, aby nie zniszczyć płotu.

3) Autokary parkują na terenie Szkoły Jazdy B. Bacha (od ul. Bielańskiej) - WAŻNE: NIE WOLNO PARKOWAĆ NA BIAŁEJ PŁYCIE POŚLIZGOWEJ!

 

 


Rok Miłosierdzia
14.04.15

    Papież Franciszek zapowiedział Nadzwyczajny Rok Święty. W jego centrum znajdzie się Boże miłosierdzie. Ojciec Święty uczynił to w bazylice watykańskiej w trakcie nabożeństwa pokutnego słowami: „Drodzy bracia i siostry, często myślałem o tym, jak Kościół może uczynić bardziej oczywistą swą misję jako świadka miłosierdzia. To droga, która rozpoczyna się od duchowego nawrócenia. Dlatego też postanowiłem ogłosić Nadzwyczajny Jubileusz, w centrum którego będzie Boże miłosierdzie. To będzie Rok Święty Miłosierdzia.” Oficjalne ogłoszenie Roku Świętego odbyło się w  Niedzielę Bożego Miłosierdzia, uroczystości wprowadzonej przez św. Jana Pawła II.

                                                                                              za: http://pl.radiovaticana.va

 


71. Tydzień Miłosierdzia
13.04.15

        Niedziela Miłosierdzia, będąca patronalnym świętem Caritas, rozpoczęła 71. Tydzień Miłosierdzia pod hasłem Caritas dla rodziny.

            W naszej diecezji odpowiadamy na to hasło bardzo konkretnie: włączając się do pomocy rodzinie Kilichowskich, która dźwiga krzyż cierpienia, braku pracy, a szczególnie ciężkiej choroby syna, Macieja (ich historia opisana jest w najnowszym numerze Świadectwa http://www.torun.caritas.pl/subpages/grafiki/sw19/sw19.html - „Zdali test na miłość” str. 3) . Prosimy o wspieranie tej rodziny modlitwą, a także środkami finansowymi, które można wpłacać na konto Caritas Diecezji Toruńskiej, Sz. Bydgoska 1, nr 28 2030 0045 1110 0000 0064 8240 z dopiskiem: „dla państwa Kilichowskich”. Tych, którzy jeszcze nie złożyli deklaracji PIT, zachęcamy do przekazania 1% podatku dla chorego na białaczkę ich syna. W odpowiednią rubrykę rozliczenia wystarczy wpisać: Caritas Diecezji Toruńskiej KRS 0000225584 „dla Macieja Kilichowskiego”.

            Obchody Tygodnia Miłosierdzia odbywają się przede wszystkim w diecezjach. Jest to zawsze okazja do radosnego i świątecznego spotkania tych, którzy na co dzień oddają się pracy charytatywnej, niosąc pomoc bliźnim. W roku 25-lecia Caritas w Polsce, będącego Rokiem Caritas, Tydzień Miłosierdzia przeżywany jest w sposób szczególny. Jest to przede wszystkim tydzień wolontariuszy, zwłaszcza ze Szkolnych Kół Caritas i Parafialnych Zespołów Caritas.

            Co roku w Tygodniu Miłosierdzia w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie- Łagiewnikach ma miejsce ogólnopolskie spotkanie wolontariuszy Caritas w Polsce. W tym roku spotkanie to odbędzie się 18 kwietnia. Uroczystą Mszę świętą odprawi Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz, w koncelebrze udział wezmą dyrektorzy Caritas diecezjalnych w Polsce i Caritas Polska. Po Mszy odbędzie się spotkanie wolontariuszy połączone z koncertem, świadectwami wolontariuszy i integracją.


PROGRAM OPERACYJNY POMOC ŻYWNOŚCIOWA 2014-2020
10.04.15

Caritas Diecezji Toruńskiej uczestniczyła w realizacji Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym. Instytucją Zarządzającą w tych działaniach było Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, a Instytucją Pośredniczącą Agencja Rynku Rolnego. Program miał na celu wsparcie dla osób i rodzin podlegających deprywacji materialnej, która polega na braku możliwości zaspokojenia potrzeb żywnościowych.

Pierwszy etap pomocy żywnościowej nosił nazwę „Podprogram 2014” i został zrealizowany w miesiącach: grudzień 2014 r., styczeń i luty 2015 r. Dystrybuowane wtedy były artykuły spożywcze takie jak: mleko, cukier, olej, makaron świderki, mielonka wieprzowa. 

Żywność, otrzymaną w ramach programu Caritas Diecezji Toruńskiej przekazała do: Toruńskiego Centrum Caritas, Grudziądzkiego Centrum Caritas, Brodnickiego Centrum Caritas oraz Centrum Pielęgnacji Caritas Diecezji Toruńskiej.

Wsparcie żywnościowe w ramach Podprogramu 2014 otrzymały osoby indywidualne oraz rodziny, znajdujące się w najtrudniejszej sytuacji materialnej. Kwalifikowanie odbiorców żywności odbyło się w Ośrodkach Pomocy Społecznej w oparciu o kryterium dochodowe – wysokość tego kryterium to 813 zł dla osoby samotnie gospodarującej i 684 zł dla osoby w rodzinie. Organizacje Lokalne rozdzielające żywność kwalifikowały jedynie bezdomnych.

Poświęcone
09.04.15

W Wielką Sobotę Ks. Prał. Daniel Adamowicz w Przysieku pobłogosławił pokarmy świąteczne wśród miłośników motoryzacji. Przybyło ok. 900 osób, którzy nie tylko zaprezentowali swoje piękne „Święconki w Kasku” oraz pojazdy, ale także wsparli kwotą 825, 42 zł Bartosza Zielińskiego, chłopca cierpiącego na dystrofię mięśniową Duchenne’a.

Zobacz relację w Poza Toruń Emotikon smile 

 

http://pozatorun.pl/archiwa/przysiek-swieconka-w-kasku-2015-zdjecia 

 


235!
01.04.15

    Dwieście trzydziesta piąta szkoła w naszej diecezji zgłosiła powołanie Szkolnego Koła Caritas. Bardzo się cieszymy, że chrześcijański wolontariat młodzieżowy jest tak popularny. Dziękujemy dyrektorom szkół i nauczycielom za wielkie zaangażowanie!

www.facebook.com/caritas.torun