Nabór do Bursy Akademickiej CDT w Przysieku
03.08.15

Już od 16 lat Caritas Diecezji Toruńskiej realizuje projekt pod nazwą „Fundusz dla Janka Muzykanta”. Celem projektu jest wspieranie edukacji młodzieży, wywodzącej się z ubogich środowisk. Pomoc tę realizujemy poprzez udostępnienie pokoi oraz opiekę wraz z zabezpieczeniem potrzeb socjalnych. W Bursie Szkolnej w Grudziądzu dysponujemy miejscami dla chłopców, natomiast w Bursie Szkolnej w Brodnicy dla chłopców i dziewcząt. Studentów przyjmujemy w Bursie Akademickiej w Przysieku, która od 11 lat wspiera młodzież regionu.

            Trwa nabór na kolejny rok akademicki. Gwarantujemy bezpieczeństwo socjalne (pełne wyżywienie oraz dobre warunki zamieszkania), a także atmosferę sprzyjającą studiowaniu. Wysokość opłat uzależniona jest od sytuacji finansowej rodziny. Informacje na temat bursy wraz z możliwością pobrania wniosku o przyjęcie znajdują się na stronie www.bursaakademicka.pl. Wypełnione wnioski wraz z załącznikami prosimy przesyłać na adres: Caritas Diecezji Toruńskiej, Przysiek 75, 87-134 Zławieś Wielka. Wnioski rozpatrywane są na bieżąco w ciągu tygodnia, aby studenci, którzy się nie zakwalifikują, mogli spokojnie poszukiwać innego miejsca zamieszkania. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego decyduje kolejność zgłoszeń. Dodatkowych informacji udzielamy pod numerem telefonu 56 674 44 01.         


Pomoc żywnościowa dla najuboższych
03.08.12

          W kwietniu ruszyła kolejna edycja unijnego programu PEAD, w ramach którego Caritas Diecezji Toruńskiej przekazuje pomoc żywnościową osobom najuboższym. W tym roku projekt został podzielony na dwie części. W pierwszej dystrybucja obejmuje produkty mleczne, tj. ser żółty, ser topiony, masło i mleko w znacznie mniejszych ilościach niż w ubiegłym roku, czyli 420580 ton, z czego mleka jest 354960 ton.

            Druga partia w ramach programu przychodzi od lipca i obejmuje następujące produkty: mąka pszenna, makaron świderki, ryż, kasza gryczana, płatki, herbatniki, marchewka z groszkiem, koncentrat pomidorowy, dżem, cukier, mielonka, klopsiki w sosie oraz olej rzepakowy w łącznej ilości 984705 ton.

            Do otrzymania żywności kwalifikują się osoby, które spełniają określone kryteria,  czyli ich dochód nie przekracza 715,50 zł (w przypadku osób samotnych) lub 526,50 zł na członka rodziny.

            Bardzo dziękujemy ośrodkom pomocy społecznej i wszystkim osobom, które pomagają nam w dystrybucji żywności.


"Tornister pełen Uśmiechów"
03.08.12

Caritas Diecezji Toruńskiej w ramach kampanii Tornister pełen Uśmiechów przekaże 300 wyprawek szkolnych oraz najprawdopodobniej podręczniki.


            Głównym celem tej ogólnopolskiej kampanii Caritas jest zwiększenie szans edukacyjnych uczniów poprzez zebranie funduszy na zakup i wyposażenie około 8 tysięcy wyprawek szkolnych dla najuboższych dzieci i młodzieży w całej Polsce.
- Jak alarmuje UNICEF, milion polskich dzieci żyje w ubóstwie, a 1,3 mln nie ma dostępu do podstawowych dóbr, niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Co roku stoimy przed dylematem, na ile wyprawek szkolnych będzie stać Caritas, by pomóc jak największej liczbie dzieci. Wciąż poszukujemy sponsorów, którzy zechcą wesprzeć nasze działania i pomóc najmłodszym – podkreśla dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz.


Lato z Caritas
03.08.12

Trwają kolonie organizowane przez centra: Brodnickie, Działdowskie, Grudziądzkie, Toruńskie i Centrum Pielęgnacji Caritas Diecezji Toruńskiej. Część turnusów już się skończyła i pożegnaliśmy dzieci, które z wyśmienitymi humorami i bardzo dobrymi wspomnieniami wróciły do domów. Jak już informowaliśmy, na naszych koloniach w Brodnicy, Rytych Błotach, Toruniu i w Zbicznie wypoczywa w tym roku w sumie 650 dzieci. Oprócz tego organizowane są półkolonie.

 

            Atrakcji jest mnóstwo: nauka tańca, zwiedzanie interesujących miejsc, wybory miss i mistera, zajęcia plastyczne, konkursy z nagrodami, plażowanie, kino, planetarium, konkurencje sportowe, zdobywanie wiedzy historycznej, salonik kosmetyczny, pokazy mody, warsztaty dla starszych z profilaktyki uzależnień i komunikacji, dyskoteki, karaoke oraz zabawy integracyjne. Najważniejsze dla nas jest dobre samopoczucie uczestników oraz ich bezpieczeństwo. Dopełnieniem całości są smaczne posiłki, które starannie przygotowujemy na każdym turnusie. Bardzo nam zależy, żeby dzieciom wszystko smakowało – wtedy mogą przystępować do poszczególnych części programu.

            W tym roku gościliśmy mieszkańców następujących gmin: Brodnica, Chełmża, Ciechocin, Fabianki, Jeziora Wielkie, Kowalewo Pomorskie, Książki, Osięciny, Radziejów, Świedziebnia, Wąbrzeźno, Włocławek, Złotoria. Kolonie zostały dofinansowane ze środków Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy oraz gminnych. Dzięki sponsorom (m.in. Apteka Avena Bis, Vobro, ROTR Rypin, Semi Line) dzieci otrzymują upominki, a wakacyjny czas na pewno pozostanie dobrym wspomnieniem na długo.


„W 14 dni dookoła Pomorza i Kujaw”, czyli kolonie w Grudziądzu dla dzieci i młodzieży z Tarnobrzega i Sandomierza (cz. III)
03.08.10

Bardzo szybko mijają kolonijne dni w grudziądzkiej bursie. Oj, dużo się dzieje! W niedzielę odwiedziła nas Toruńska Grupa Ratownictwa PCK, spacerowaliśmy ścieżką dydaktyczną po lesie, gdzie również odbyło się ognisko i Msza św. W poniedziałek pojechaliśmy na wycieczkę do JuraParku w Solcu Kujawskim, a wtorek spędziliśmy w solankach. Mieliśmy także okazję uczestniczyć w warsztatach papieru czerpanego, które przeprowadziło Stowarzyszenie Ekoinicjatywa.


Święto Patronalne Caritas
25.03.08

Z okazji Święta Miłosierdzia, Caritas Diecezji Toruńskiej organizuje obchody patronalne. Punktem centralnym będzie Msza święta w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego 30 marca o godz. 15.00, natomiast 27 marca o godz. 13.00 w Dworze Artusa podczas spotkania „Pasja w życiu” ukażemy ludzi, którzy całym sercem, z otwartymi rękoma i z pełnym zaangażowaniem wypełniają plan Jezusa Chrystusa. W ramach tegoż wydarzenia, w którym udział wezmą uczniowie szkół licealnych oraz przedstawiciele władz miasta i przedsiębiorców (w sumie 300 uczestników) zostaną uhonorowane osoby wyłonione przez czytelników w ramach akcji Caritas przy współpracy Gazety Nowości.

Dystrybucja żywności
25.03.08

Caritas Diecezji Toruńskiej, dzięki ścisłej współpracy z Caritas Polska, rozdysponuje w bieżącym roku o 1 % (tj. o 450 ton) więcej żywności, co oznacza, że będziemy mogli obdarować dodatkowo około 12 000 osób. Dystrybucja ta odbędzie się we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego.


Wielkanoc 2008
25.03.08

Z okazji świąt Zmartwychwstania Pańskiego Centra Caritas Diecezji Toruńskiej zadbały o osoby najbardziej potrzebujące. Tradycyjnie wydano 2 185 paczek dla ubogich z diecezji oraz zaproszono 660 osób na wielkanocne śniadanie przy wspólnym stole. Jeszcze we wtorek, 25 marca, grupa podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy spożyła w Ośrodku Szkoleniowym Caritas Diecezji Toruńskiej wielkanocny posiłek.


Spotkanie Księży Dyrektorów
25.03.08

W Wielki Czwartek, jak co roku, na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy odbyło się spotkanie Księży Dyrektorów i Siostry Dyrektor Centrów z Caritas Diecezji Toruńskiej. Przy wspólnym posiłku Dyrektorzy omówili bieżące sprawy dotyczące działalności Caritas.

Spotkanie z prof. Zbigniewem B. Gasiem (UMCS)
14.03.08

13 marca 2008 r. dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej, ks. prałat Daniel Adamowicz spotkał się w Lublinie z profesorem Zbigniewem B. Gasiem z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. Spotkanie, w którym uczestniczyli również: dr Wiesław Poleszak z UMCS oraz Anna Pławińska z Caritas Diecezji Toruńskiej, dotyczyło współpracy w zakresie edukacji rówieśniczej. W październiku ubiegłego roku prof. Z. B. Gaś, wybitny specjalista w dziedzinie programów rówieśniczych, zainaugurował wykładem „W jakim celu tworzyć grupy wsparcia rówieśniczego?” projekt Caritas i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego dotyczący edukacji rówieśniczej.

 

Obecnie przygotowujemy się do kontynuacji projektu – w tym roku będą to szkolenia dla nauczycieli poprzedzone konferencjami w trzech miejscach województwa (Bydgoszcz, Toruń i Włocławek). Szkolenia wychowawcze z zakresu programów rówieśniczych to nowoczesna profilaktyka, za pomocą której uczymy młodzież wrażliwości i otwarcia na drugiego człowieka. Dzięki tej metodzie uczniowie, wykonując prace społecznie użyteczne, rozwijają się, nabierają nowych doświadczeń i stają się lepszymi ludźmi.

 

Tegoroczny projekt realizowany będzie od października 2008 r. do czerwca 2009 r. Podczas spotkania w Lublinie zarysowano kształt współpracy i ustalono, że nauczyciele województwa kujawsko-pomorskiego będą mieli możliwość uzyskania uprawnień następujących programów:

 

- rówieśniczych liderów,

- rówieśniczych doradców,

- programów adaptacyjnych.