Wakacyjne szkolenia w Caritas
25.07.12

Kiedy zaczyna się lato, każdy z nas marzy o wspaniałych podróżach, ciekawych miejscach i długim wypoczynku. To przecież okres relaksu, chcemy więc, aby trwało jak najdłużej. Jest to wspaniały czas urlopowy, czas, w którym każdy stara się zaczerpnąć powietrza, odetchnąć od trudów dnia codziennego i nabrać siły na kolejne miesiące pracy. Dla niektórych to jednak czas wytężonej pracy, połączonej z podnoszeniem własnych kwalifikacji i umiejętności. Jednym z miejsc, w których właśnie można nie tylko odpocząć, ale jednocześnie popracować nad samokształceniem, jest Ośrodek Szkoleniowy Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku. A to dzięki szkoleniom, które w tym roku od czerwca do października, na zlecenie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu przeprowadza w Przysieku, Akademia Kształcenia Zawodowego. Zadanie realizowane jest w ramach projektu systemowego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu pn. „Akademia pomocy i integracji społecznej – wsparcie kadr” VII Priorytet POKL, Działanie 7.1. Poddziałanie 7.1.3. Szereg czterdziestu czterech szkoleń gromadzi wokół siebie mnóstwo uczestników, osób pracujących w instytucjach pomocy społecznej. Ośrodek Caritas tętni więc życiem, gdyż na każdym szkoleniu można spotkać grupę ok. 30 osób z PCPR, DPS, GOPS, MOPS itp.

Szkolenia dotyczą wielu zagadnień, związanych m.in. z nowelizacją ustaw, z wątpliwościami dotyczącymi KPA, czy sposobów radzenia sobie w sytuacjach stresowych. Zajęcia przybierają nie tylko formę seminariów, ale są to przede wszystkim warsztaty, na których uczestnicy świetnie się integrują, jednocześnie zdobywając wiedzę i nowe doświadczenia. Różnorodność szkoleń przyciąga więc rzesze osób, które pod okiem profesjonalnie przygotowanych trenerów, poznają tajniki wiedzy, które przydają się w ich pracy i kontakcie z podopiecznymi. Warsztaty te są na pewno inne niż wszystkie. Dlaczego? Ponieważ miejsce, w którym znajduje się ośrodek, jest niezwykłe. Barokowy pałacyk, w którym znajduje się pięknie odrestaurowana sala szkoleniowa, w otoczeniu zielonego parku i stawu, stanowi stylowe miejsce, w którym nie tylko przyjemnie się uczy, ale jednocześnie można wspaniale odpocząć po całym dniu szkolenia. A zdecydowanie jest gdzie odpoczywać. Do dyspozycji uczestników są bowiem zarówno korty do gry w tenisa, jak i boisko do gry w koszykówkę, czy piłkę nożną. A dla amatorów mniej aktywnego odpoczynku wspaniałe miejsce tarasowe z widokiem na piękny staw. Jednocześnie na terenie Caritas można znaleźć coś dla pasjonatów harcerstwa, czyli ognisko z pieczeniem kiełbasek i wspólnym śpiewem. Całość szkoleń dopinają wyśmienite posiłki wspaniale przygotowane i stanowiące kwintesencję najlepszego smaku sezonowych potraw regionu. Potraw, które nie tylko napawają nasze nozdrza pięknym zapachem, ale jednocześnie cieszą oko swoim kolorowym wyglądem i rozpieszczają smakiem nasze podniebienia.

Jak widać, Ośrodek Szkoleniowy Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku to miejsce, w którym nie tylko można pogłębić swoja wiedzę, ale jednocześnie odpocząć od trudów dnia codziennego, spotkać nowych ludzi i przede wszystkim spędzić mile czas w otoczeniu bajkowego krajobrazu.

 

Natalia Kowalska


Caritas i FDNT wspierają młodzież
18.07.12

        Fundusz dla Janka Muzykanta to projekt stypendialny, prowadzony od 2000 r. przez Caritas Diecezji Toruńskiej. Jest on skierowany do uzdolnionej młodzieży ze wsi oraz z małych miast, która z przyczyn ekonomicznych lub społecznych ma utrudniony bądź uniemożliwiony dostęp do nauki. Każdego roku z tej pomocy korzysta około 150 młodych osób z diecezji toruńskiej. Do dyspozycji w ramach Funduszu dla Janka Muzykanta mamy dwie bursy szkolne; w Brodnicy i Grudziądzu oraz bursę akademicką w Przysieku. W obiektach tych dysponujemy jeszcze wolnymi miejscami dla uczniów i studentów.

            Również Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia od 2001 r. prowadzi program stypendialny, wyrównujący szanse edukacyjne młodzieży, pochodzącej z małych miejscowości. W bieżącym roku tą pomocą objętych jest 2500 osób z 42 diecezji Polski. Koordynatorem w diecezji toruńskiej jest ksiądz prałat Daniel Adamowicz, który bezpośrednio opiniuje wnioski i czuwa nad stypendystami.

            Pomoc w ramach Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia skierowana jest przede wszystkim dla uczniów szkół gimnazjalnych lub ponadgimnazjalnych i towarzyszy młodemu człowiekowi przez kolejne etapy kształcenia aż do ukończenia studiów, o ile spełnia on określone kryteria regulaminowe. Podstawowym kryterium jest średnia ocen - minimum 4,8, pochodzenie z małej miejscowości do 20 tys. mieszkańców oraz trudna sytuacja finansowa. Środki na stypendia uzyskiwane są przede wszystkim ze zbiórki prowadzonej w trakcie Dnia Papieskiego podczas kwesty kościelnej w polskich i zagranicznych parafiach oraz publicznej na ulicach miast.

            Od początku istnienia programu stypendialnego Fundacja Dzieło Nowego Tysiąclecia organizuje dla stypendystów obozy wakacyjne, służące zawiązywaniu wspólnoty i jej formowaniu w duchu nauczania Jana Pawła II. Pierwszych pięć obozów w sierpniu 2001 r. opartych było na wymianie młodzieży pomiędzy diecezjami objętymi programem.  W 2003 r. zdecydowano o zorganizowaniu jednego dużego obozu dla wszystkich stypendystów. 25-lecie pontyfikatu Jana Pawła II stało się okazją do odwiedzenia rodzinnych stron Ojca Świętego. 1000-osobowa grupa młodzieży przebywała w Krakowie od 13 do 25 sierpnia. Podczas obozu pod hasłem „Uczyńmy człowieka” zapoczątkowano wiele kontynuowanych do dziś tradycji. Były to m.in. charakterystyczne żółte koszulki uczestników, obozowy przewodnik „Codziennik/Niecodziennik” i gazetka wydawana przez biuro prasowe, które tworzyli laureaci Konkursu Akademickiego im. Bp. Jana Chrapka. W kolejnych latach podopieczni odwiedzili Warszawę, Trójmiasto, Bydgoszcz, Poznań, Wrocław, dziesięć miast Górnego Śląska i Zagłębia oraz Łódź. Obozy zawsze przypadają w czasie związanym z ważnymi dla danego miejsca rocznicami. Pochodzący z małych miejscowości stypendyści mogą oswoić się z dużym miastem i panującym w nim rytmem życia, odkryć jego historię i kulturę i poznać jego ofertę akademicką. Ma to ich zachęcić do podejmowania studiów na najlepszych uczelniach w kraju. Nieodłącznym elementem każdego obozu jest bogaty program duchowy, odzwierciedlony w jego haśle. Wzrost liczby stypendystów i ich dorastanie spowodowały, że od 2007 r. w dużych letnich obozach biorą udział jedynie gimnazjaliści i licealiści. Studenci i maturzyści spotykają się na mniejszych, specjalnie dla nich organizowanych wyjazdach. Jednocześnie wielu studentów pomaga w przygotowaniu obozu dla młodszych kolegów i uczestniczy w nim jako wychowawcy.

            Pobyt ok. 1300 osób w jednym mieście jest co roku wielkim wyzwaniem organizacyjnym i logistycznym. Nieocenione jest wsparcie ze strony władz miejskich i diecezji, lokalnych instytucji, a także setek wolontariuszy, pełniących role kierowników ośrodków, wychowawców, duszpasterzy czy służby medycznej.

            Stypendyści odwdzięczają się tym, co mają najlepszego: aktywnością, współdziałaniem w grupie, zdyscyplinowaniem, talentami i zapałem twórczym. Obozy fundacji są dla miast świetną okazją do promowania się jako przestrzeń przyjazna młodym ludziom. W tym roku w zgrupowaniu w Lublinie, które odbyło się w dniach: 4-16 lipca, uczestniczyło m.in. 15 stypendystów z diecezji toruńskiej.


Dziękujemy Toruńskiej Akademii Jazdy
10.07.12

   Do grona firm wspierających dzieła charytatywne dołączyła Toruńska Akademia Jazdy Bogusława Bacha. Z ich terenu Caritas Diecezji Toruńskiej korzysta każdego roku przy organizacji Festynu Rodzinnego z okazji Dnia Dziecka "Bądźmy razem" - tam parkują autokary. Jednocześnie, dzięki bezpośredniej współpracy z panem kierownikiem Adamem Knietowskim Toruńska Akademia Jazdy przekazała kwotę 1187,41 zł m.in. ze zbiórki  pieniędzy przeprowadzonej wśród amatorów symulatora dachowania. Pieniądze w całości trafią do osób potrzebujących pomocy. Dziękujemy!


Pomagamy materialnie
09.07.12

Pan Czesław Czekała, wdowiec z siedmiorgiem dzieci jest pod stałą opieką Caritas Diecezji Toruńskiej. Właśnie minął rok od czasu, kiedy zmarła jego żona. Do dziś nie może się pogodzić z tą ogromną stratą. Nie pozostało to bez uszczerbku na jego zdrowiu. Jednak, jak mówi, żyć trzeba. Każdy dzień przynosi mu wiele trosk, ale też i radości. Rodzina żyje w bardzo skromnych warunkach i panu Czesławowi trudno jest "związać koniec z końcem". Sensem jego życia są dzieci i to dla nich stara się najbardziej, jak tylko potrafi. Ostatnio wysłaliśmy cztery jego pociechy na kolonie organizowane przez Brodnickie Centrum Caritas.

    Ponieważ pan Czesław lubi gotować i zawsze pomagał w tym żonie, własnoręcznie przygotowuje swojej siódemce posiłki. Robi też przetwory, a jak pichci np. bigos, to w ogromnym garnku, by potem w słoikach zostawić na później. Potrzebował zamrażarki. I otrzymał ją od Caritas Diecezji Toruńskiej. Teraz może przechować więcej żywności. I cyklicznie ją otrzymuje. W czwartek, 5 lipca przekazaliśmy kolejne produkty tej rodzinie, tym razem 286 kg żywności.


Na wolontariuszy zawsze możemy liczyć
09.07.12

Wszystkie projekty Caritas Diecezji Toruńskiej i pomoc, jaką możemy świadczyć osobom najbardziej potrzebującym, nie byłyby możliwe do zrealizowania na tak wielką skalę, gdyby nie pomoc wolontariuszy, szczególnie młodzieży. To oni są, jak mawiał Sługa Boży Jan Paweł II, „wojskiem pokoju”. Ich zaangażowanie jest wspaniałą drogą do dorosłości, która daje nam wszystkim nadzieję na lepsze jutro.


Pieniądze od ludzi wielkiego serca
09.07.12

Dla Pana Czesława Czekały, oprócz turnusów kolonijnych dla dwójki dzieci, zafundowanych przez darczyńcę indywidualnego, wpłynęły pieniądze w wysokości 1400 zł. Środki te zostały zawiezione mu przez Księdza Dyrektora Daniela Adamowicza. Przypomnijmy, że Pan Czesław to wdowiec wychowujący siedmioro dzieci. Jego sytuacja materialna jest bardzo trudna, dlatego jest wdzięczny za każdą złotówkę.

Nie tak dawno mogliśmy liczyć na pomoc darczyńców dla Izy Partyki chorej na nowotwór. Kwota zebrana za pośrednictwem Caritas Diecezji Toruńskiej (158 000 zł) pozwoliła jej w części pokryć leczenie w Chinach. Wszystkim serdecznie dziękujemy!


Kolonie z Caritas
04.07.12

Każdego roku centra Caritas Diecezji Toruńskiej organizują wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży, które potrzebują wsparcia. Staramy się zapewnić uczestnikom maksymalne bezpieczeństwo, atrakcyjny program oraz otoczyć ich troskliwą opieką. Podczas tych wakacji na kolonie z Caritas naszej diecezji wyjeżdża 650 dzieci.

 

            Bazy kolonijne zorganizowane są w następujących miejscowościach: w Brodnicy, Rytych Błotach, Toruniu i w Zbicznie. W programie Brodnickiego Centrum Caritas, zatytułowanym Radosne Atrakcje Zwiększające Energię Młodzieży, uczestnicy pobierają m.in. lekcje tańca, korzystają z plażowania i kąpieli, odwiedzają Toruń, wykazują się umiejętnościami plastycznymi w wielu konkursach oraz biorą udział w wyborach miss i mistera.

            Centrum Pielęgnacji Caritas Diecezji Toruńskiej zapewnia wypoczynek w ośrodku położonym nad jeziorem Sośno w Zbicznie. Tam podczas kolonii odbywają się zajęcia terapeutyczne połączone z programem profilaktyki uzależnień. Program tego obozu przewiduje zajęcia krajoznawcze, sportowe, rekreacyjne i wypoczynek oparty na życzliwej, serdecznej atmosferze. Realizujemy aktywne i twórcze spędzenie czasu przez wszystkich uczestników, bez względu na wiek dziecka. Głównym celem programu jest taki wpływ na dziecko, aby lepiej sobie radziło z rozwiązywaniem problemów, których dostarcza życie, aby rozumiało siebie, umiało współżyć z innymi i potrafiło również znajdować w samym sobie oparcie w trudnych sytuacjach.

            Działdowskie Centrum Caritas realizuje podczas wakacji program oparty na motywach Króla Maciusia. Kolejno dzieci uczestniczą w następujących „rytuałach”: królestwo Maciusia wita, etykieta na dworze królewskim, czas zabawy i czas parlamentu, podróż do krainy Bum-Druma, z Maciusiem na dzikim zachodzie oraz sport króla Maciusia. W ramach programu organizowana jest też wycieczka do Brodnicy i zwiedzanie zamku, osady Mszano, spacer po rynku i mieście oraz przygotowanie inscenizacji teatralnych na podstawie przygód Króla Maciusia Pierwszego.

            Również Grudziądzkie Centrum Caritas zaprasza dzieci do Królestwa Maciusia. To program wypoczynku, w trakcie którego koloniści w łatwy i przystępny sposób odkrywają świat dorosłych, ich obowiązki i problemy związane z podejmowaniem decyzji. Poznają różnice i podobieństwa w strojach, zachowaniu i formach zabawy jakie obowiązywały kiedyś i dziś. Odkrywają wartość przyjaźni i współpracy z innymi. Uczą się odpowiedzialności za siebie nawzajem. Program ten ma na celu przeprowadzenie dzieci przez bardzo trudne obszary poznania samego siebie, dzielenia się z innymi swoimi uczuciami, sukcesami, smutkami, radości ze współpracy, wiary w siebie i swoje pomysły, odkrywanie swoich zalet i uświadomienie pewnych ograniczeń. Przy okazji poznawanych fragmentów Króla Maciusia Pierwszego rozmawiamy o wyobraźni, wrażliwości, różnicach między światem dzieci a światem dorosłych, przyjaźni, miłości, tęsknocie i innych ważnych uczuciach. Dla najstarszej grupy realizowane są dodatkowe zajęcia z zakresu wolontariatu i nabywania umiejętności potrzebnych w dorosłym życiu, np. kurs asertywności, kontaktów interpersonalnych czy zasad negocjacji.

            Toruńskie Centrum Caritas prowadzi kolonistów Śladami legend toruńskich i Janusza Korczaka – tak zatytułowany jest program wypoczynku. Jest to propozycja dla mieszkańców wsi i małych miasteczek. Dlatego ofertę oparto o zajęcia dotyczące osoby i twórczości Janusza Korczaka oraz historii i tradycji związanych z Toruniem. Jest tu też mnóstwo elementów rekreacji, zabawy, rozwijania pasji oraz wycieczek krajoznawczych. Realizując ten projekt, zachęcamy kolonistów do poznawania historii  miasta i rozbudzamy w nich szacunek do swojego regionu. Chodzi o to, by ukształtować w dzieciach poczucie tożsamości regionalnej poprzez poznanie kultury oraz by stworzyć im lepsze perspektywy na przyszłość.


Ogólnopolska zbiórka żywności
07.12.11

W piątek i w sobotę 9 i 10 grudnia 2011r. w ramach ogólnopolskiej zbiórki żywności Caritas zbierać będzie produkty żywnościowe w toruńskich i brodnickich sklepach (takich jak: Biedronka, Polo Market, Piotr i Paweł, Netto i in.).

         Wszystkich ludzi o wrażliwych sercach zachęcamy do udziału w naszej akcji, abyśmy wspólnie mogli pomagać osobom najuboższym, chorym, bezrobotnym i bezdomnym.

 

Za dobro, którym się dzielicie, serdecznie dziękujemy.


Nagroda Marszałka 2011 dla Księdza Prałata Daniela Adamowicza (za: www.kujawsko-pomorskie.pl)
07.12.11

         Podczas poniedziałkowej (5 grudnia) uroczystej gali w toruńskim Dworze Artusa jednym z laureatów jedenastej edycji Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego był Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej, Ksiądz Prałat Daniel Adamowicz. Ksiądz Dyrektor otrzymał nagrodę w kategorii BUDOWA SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO  za zaangażowanie w niesienie pomocy osobom chorym, niepełnosprawnym i potrzebującym. Kierowana przez niego instytucja jest jedną z najprężniej działających organizacji pozarządowych w regionie. Zakres działalności Caritas Diecezji Toruńskiej jest bardzo szeroki i obejmuje inicjatywy z zakresu ekonomii społecznej, pomocy socjalnej i wolontariatu. Toruńska Caritas prowadzi obecnie noclegownię, łaźnię i jadłodajnię dla osób bezdomnych, świetlice środowiskowe dla dzieci 50 rodzin objętych problemem alkoholowym, organizuje szkolenia dla wolontariuszy zakresie profilaktyki uzależnień oraz wypoczynek letni.

 

            O te prestiżowe doroczne wyróżnienia ubiegały się wybitne postaci i zespoły reprezentujące trzynaście dziedzin. Marszałek Piotr Całbecki przyznał też nagrodę specjalną za promowanie regionu w świecie.

            Nagrody Marszałka to najważniejsze regionalne wyróżnienia za najbardziej wartościowe dokonania w istotnych obszarach działalności publicznej. Wnioski o ich przyznanie oceniane są przez specjalnie powołaną kapitułę, złożoną z reprezentantów świata nauki, gospodarki oraz samorządowców. W ubiegłym roku zaproponowano ponad 130 kandydatur. Wśród laureatów 2010 są między innymi dyrektor Filharmonii Pomorskiej Eleonora Harendarska, kierownik Katedry Konfliktów Politycznych na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika profesor Wojciech Polak, twórcy Rodzinnego Domu Dziecka w Bydgoszczy Renata i Czesław Wiszniewscy, zespół naukowców z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego i właściciel firmy Doran z Sępólna Krajeńskiego za stworzenie instalacji do produkcji biomasy wykorzystywanej w celach energetycznych oraz prezes odnoszących sukcesy na globalnym rynku Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych Jarosław Józefowicz.

W tegorocznej edycji Nagród Marszałka wpłynęło 155 wniosków.


Galę Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2011 uświetnił recital fortepianowy Pawła Wakarecego.