Zorganizuj spotkanie/uroczystość z Przysieku!
25.04.16
Fishmob dla Jana Pawła II
22.04.16

Każdego roku tłumy ludzi spotykają się na placach i ulicach miast, aby wspólnie - tańcem i muzyką - wychwalać Pana. Świętując, chcemy zaznaczyć naszą pamięć o Janie Pawle II. Błogosławił dziełu LEDNICA 2000 od samego początku, dlatego data akcji FISHMOB jest zawsze bliska dniu rocznicy jego urodzin - 18 maja.

W ten sposób chcemy jeszcze szczególniej zaprosić Was do udziału w jubileuszowym, XX Spotkaniu Młodych LEDNICA 2000, które odbędzie się 4 czerwca 2016 r. W tym roku FISHMOB ma nas też przygotować do entuzjastycznego przeżywania Światowych Dni Młodzieży w Krakowie! Razem zatańczymy do pieśni lednickich i oficjalnego hymnu ŚDM - "Błogosławieni Miłosierni". Wspólnie przeżywajmy radość wiary! Po FISHMOBIE, który odbędzie się w Toruniu na Rynku Staromiejskim odbędzie się Wieczór Chwały - comiesięczne modlitewne spotkanie młodych. Zapraszamy do kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Zachęcamy, by dołączyć do wydarzenia na Facebooku.


W drodze na ŚDM - Taize Grębocin
22.04.16

Serdecznie zachęcamy młodzież do udziału w tegorocznym Spotkaniu Młodych Taize Grębocin, w którego organizację włącza się w tym roku Centrum ŚDM w diecezji toruńskiej. Spotkanie odbędzie sie w terminie 26-29 maja. W tym roku jest to dla nas jeden z ważnych etapów w drodze na Światowe Dni Młodzieży Kraków 2016.Temat Spotkania brzmi "Miłosierni jak Ojciec". Koszt udziału w spotkaniu to 65 zł
Zgłoszenia do 15 maja za pomoca formularza znajdującego się na stronie: www.spotkaniegrebocin.pl, tam też znajdziecie wszystkie potrzebne informacje.

Wydarzenie na Facebooku: link.

Zapisy na Światowe Dni Młodzieży
22.04.16

Światowe Dni Młodzieży zbliżają się wielkimi krokami. To niepowtarzalne spotkanie młodych chrześcijan odbędzie się już w lipcu. Zachęcamy do uczestniczenia w tym wydarzeniu. 

Zapisy na wyjazd do Krakowa u koordynatora dekanalnego ŚDM tylko do 30 kwietnia:

http://www.sdm2016.torun.pl/rejestracja-8554/ksieza-koordynatorzy-8571

Nie możemy zorganizować festynu na lotnisku
14.04.16

W związku z niemożnością pozyskania dostatecznej ilości środków finansowych, koniecznych do realizacji Festynu Rodzinnego z okazji Dnia Dziecka „Bądźmy razem”, jesteśmy zmuszeni z przykrością poinformować, że w tym roku nie będziemy organizować festynu na lotnisku.

Dodatkowym utrudnieniem, które wpłynęło na naszą kondycję jest wyjątkowy projekt, który realizujemy  – Światowe Dni Młodzieży. Przedsięwzięcie to wymaga dużego wysiłku,
a także olbrzymich nakładów.

Mamy nadzieję, że tegoroczny przypadek nie powtórzy się w przyszłości, intensywnie szukamy rozwiązań, aby w kolejnych latach móc wspólnie realizować to ważne i piękne wydarzenie, jakim jest festyn, który od lat organizowaliśmy dla kilkunastu tysięcy dzieci.

Jednocześnie informujemy, że mniejszy Festyn z okazji Dnia Dziecka "Bądźmy razem" odbędzie się w Działdowie 29 maja, a lokalne festyny przy parafiach organizowane są w następujących terminach: św. Stanisława Biskupa w Grudziądzu 22 maja, w Jabłonowie Zamku 21 maja, w Łasinie 5 czerwca, w Przecznie 29 maja, w Toruniu w parafii św. Antoniego 11 czerwca, 

Współodpowiedzialni za kościół
11.04.16

W Dziejach Apostolskich znajdujemy bardzo piękne świadectwo o pierwotnym Kościele: "Jeden duch i jedno serce ożywiały wszystkich wierzących w Chrystusa. Żaden nie nazywał swoim tego, co posiadał, ale wszystko mieli wspólne. Apostołowie z wielką mocą świadczyli o zmartwychwstaniu Pana Jezusa, a wielka łaska spoczywała na wszystkich. Nikt z nich nie cierpiał niedostatku [...], bo każdemu rozdzielano według potrzeby." Czytając ten tekst, jakby naturalnie odkrywamy czym naprawdę jest wspólnota Kościoła. Uczniowie troszczyli się o siebie i powierzony im lud, ale tak naprawdę każdy wierzący odczuwał odpowiedzialność za Kościół. Cechowała ich postawa służby wobec Kościoła 
i swoich braci.

            Wiele jest form działań miłosierdzia w Kościele. W naszych parafiach duszpasterze
i osoby świeckie często pięknie organizują posługę miłosierdzia wobec opuszczonych, biednych i wyrzuconych na margines społeczeństwa. W Kościele taką działalnością ze swej natury zajmuje się Caritas, który działa we wszystkich diecezjach w Polsce. W naszej diecezji także Caritas jest bardzo prężną instytucją, która wychodzi naprzeciw potrzebom ludzi dzięki otrzymywanemu wsparciu od wspólnot parafialnych, ale także instytucji świeckich 
i samorządowych.

Potrzeba odpowiedzialności i służby na rzecz wspólnoty współczesnego Kościoła jest wciąż aktualna i wręcz konieczna. Pięknie ujął to papież Franciszek apelując, aby „wszyscy ochrzczeni byli odpowiedzialni za życie i misję Kościoła, czuli się powołanymi do wnoszenia swego wkładu życia, świadectwa i służby. Nikt nie może pozostawać 
na marginesie, choć oczywiście odpowiedzialność jest różna.” Chciejmy więc za nauczaniem Franciszka zastanowić się nad naszą osobistą odpowiedzialnością za Kościół. Zwłaszcza teraz w Roku Miłosierdzia zdajemy sobie sprawę, że owa odpowiedzialność winna być skierowana szczególnie w stronę przykazania miłości i jego realizacji w naszym życiu osobistym.

            Niech powyższe słowa papieża Franciszka motywują nas do podjęcia dzieł miłosierdzia, poprzez dobrą ocenę potrzeb Kościoła oraz ludzi potrzebujących w tej wspólnocie. Niech nasze poczucie odpowiedzialności za Kościół owocuje w postawie służby wobec wspólnoty i konkretnych ludzi.

    ks. Łukasz Skarżyński            

 

                         

Rodzina zastępcza dla wnuków
11.04.16

  Niedawno obchodziliśmy z żoną 50-lecie ślubu. W 2012 roku zmarły nam dwie córki i mama. Pierwsza córka Marzena w wyniku choroby osierociła siedmioro dzieci. Na szczęście wspaniale opiekuje się nimi ich tata. Natomiast w rodzinie drugiej córki, Ani, która zmarła tragicznie, nie znalazł się nikt, kto mógłby zaopiekować się dziećmi, więc z żoną zostaliśmy opiekunami prawnymi chłopców. Możemy w pełni o nich decydować, szczególnie o ich leczeniu. Stworzyliśmy rodzinę zastępczą. Ja dorywczo pracuję, ale i tak nie wystarcza na wiele podstawowych rzeczy. W tej chwili brakuje nam pościeli, butów i środków czystości. Nasz starszy wnuk, Mateusz ma 25 lat i od urodzenia choruje na upośledzenie umysłowe i wirusowe zapalenie wątroby typu C. Ukończył Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy, ale nie jest zdolny do podjęcia jakiejkolwiek pracy, a otrzymuje jedynie zasiłek. Chłopcy są z nami od 7 lat. Bartuś czasami już się myli, mówi do babci mamo, a dzień rozpoczyna od przytulenia się do nas. Wnuki są z nami bardzo zżyte. Sami jesteśmy schorowani, ale staramy się i chłopców wychować najlepiej jak potrafimy.

            Dziękujemy Księdzu Danielowi Adamowiczowi za regularną pomoc i wszelką żywność. Jest to dla nas duże wsparcie.

 

                                                                                              Roman SteinhagenKs. Łukasz Skarżyński z Caritas odwiedził rodzinę Steinghagenów

Nieodpłatna pomoc prawna
08.04.16

   Do naszej Caritas zgłosiła się firma Centrum Prawa, która chce nieść bezpłatną pomoc ubogim osobom fizycznym (oferta nie dotyczy firm). W ramach tej współpracy zachęcamy do kontaktu: telefonicznego pod numerem 505 746 277 i mailowego pod adresem pomoc@centrumprawa.eu . Centrum Prawa będzie świadczyć pomoc w następującym porządku:

- w Toruniu przy ul. Kościuszki 71/006 w każdą środę w godz. 8.00-16.00,

- w Grudziądzu przy ul. Chełmińskiej 97 w drugi poniedziałek miesiąca w godz. 8.00-16.00.

Bezpłatna pomoc będzie udzielana między innymi w zakresie:

- prawa cywilnego (ze szczególnym uwzględnieniem prawa rodzinnego),

- prawa administracyjnego,

- prawa pracy i ubezpieczeń społecznych,

- prawa gospodarczego,

- gospodarki nieruchomościami,

- windykacji i odszkodowań.


logo_CENTRUM+PRAWA.pdf
Mistrzostwa Polski Księży w halowej piłce nożnej
08.04.16

XII MISTRZOSTWA POLSKI KSIĘŻY W PIŁCE NOŻNEJ HALOWEJ

TORUŃ’ 2016

 

Od 2005 roku organizowane są w Polsce mistrzowskie rozgrywki w piłkę nożną halową, w których rywalizują ze sobą kapłani z poszczególnych diecezji w naszym kraju. Pierwszymi Mistrzami Polski zostali księża z Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej. Diecezja Toruńska włączyła się w te zmagania sportowe księży w roku 2008 i w debiucie zdobyła brązowy medal. W 2013 roku powtórzyła ten wspaniały sukces.

W tym roku przypada nam zaszczyt organizowania  XII Mistrzostw Polski Księży w Piłce Nożnej Halowej. Zawody te będą rozgrywane w dniach 15/16 kwietnia, więc termin zbieżny jest z obchodami 1050-lecia Chrztu Polski. Dlatego, w duchu wdzięczności kapłańskiej za chrzest, za wiarę i powołanie, będziemy przeżywać nasze braterskie spotkanie, sprawując w intencji Ojczyzny i Kościoła w Polsce Mszę świętą w drugim dniu Mistrzostw.

Księża zagrają na trzech halach: w IV LO w Toruniu przy ul. Warszawskiej, na Arenie Toruń przy ul. Bema i w UCS UMK przy ul. św. Józefa - dokąd bardzo serdecznie zapraszamy kibiców – wiernych naszych parafii. Szczególnie zapraszamy na halę IV LO, gdzie swoje mecze rozgrywać będzie reprezentacja Diecezji Toruńskiej. Prawdopodobnie zasilą ją księża: ks. Ł. Meszyński (bramkarz), ks. D. Wacławski, ks. D. Szymaniak, ks. A. Żurawski, ks. M. Tomaszewski, ks. S. Sobierajski, ks. B. Surdykowski, ks. M. Ciesielski, ks. A. Czerwiński, ks. M. Zieliński (rez. bramkarz), ks. G. Pszeniczny, ks. W. Murawski.

Program XII Mistrzostw Polski Księży przedstawia się następująco:

15.04.2016 – piątek

11:30 losowanie grup

12:00 – 13:30  transmisja uroczystych obrad Sejmu – 1050-lecie chrztu Polski

14:00 rozpoczęcie rozgrywek na 3 halach sportowych (ew. 4 halach):

IV LO im. T. Kościuszki, ul. Warszawska 1/5

UCS UMK, ul. św. Józefa 17

Arena Toruń, ul. Gen. Bema 73/89

17:00 planowane zakończenie fazy grupowej (lub 19:00)

16.04.2016 – sobota

07:30  Msza św. za Ojczyznę i Kościół w Polsce z okazji 1050-lecia Chrztu Polski w WSD w Toruniu dla uczestników Mistrzostw Polski Księży w piłce nożnej halowej

10:00 – 15:00 faza pucharowa: ćwierćfinały, półfinały, mecz o III miejsce i finał

Hala IV LO im. T. Kościuszki , ul. Warszawska 1/5.

 

ks. Wojciech Murawski
Diecezjalny Duszpasterz Kultury Fizycznej i Sportu


Niedziela Miłosierdzia Bożego
04.04.16

Niedziela Miłosierdzia Bożego
Spotkaniem ze Zmartwychwstałym Panem, który miłością odkupił świat
Papież Franciszek obecny rok liturgiczny ustanowił Rokiem Miłosierdzia Bożego. W liście na Wielki Post pt. "Chcę raczej miłosierdzia niż ofiary" papież zachęca do głębokiego i owocnego przeżycia Wielkiego Postu, który przygotowuje nas do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego, ale także do Niedzieli Miłosierdzia Bożego. Spotkanie ze Zmartwychwstałym Panem ma natchnąć nasze serca do konkretnych postaw i uczynków miłosierdzia. 
Ustanowiona przez św. Jana Pawła II Niedziela Miłosierdzia jest dla nas okazją, aby uświadomić sobie, że źródłem wszelkiego dobra, każdego dobrego ludzkiego czynu jest miłość Chrystusa, który nas przynagla, uczy i wychowuje do postawy miłosierdzia. Chcemy więc w tym czasie wypełniać dobre postanowienia, włączać się w piękne działania Kościoła realizowane przez Caritas. Niedziela Miłosierdzia uświadamia nam jak wielu ludzi potrzebujących, odrzuconych, wykluczonych na margines społeczny żyje między nami i oczekuje wsparcia oraz konkretnych oznak naszej miłości. 
Papież Franciszek w tym czasie zaprasza wszystkich do pilnego słuchania Słowa Bożego i do pełnienia uczynków miłosierdzia względem braci. Apeluje do nas, abyśmy nie stracili dogodnego czasu, szansy danej człowiekowi przez troskliwego Boga. Dlatego Niedziela Miłosierdzia Bożego jest idealną okazją do wypełnienia osobistych postanowień, które staną się owocem pięknie i dobrze przeżytego Wielkiego Postu. W myśl maksymy więcej radości jest z dawania, aniżeli z brania, stawajmy się miłosierni na wzór serca Jezusowego i podejmujmy uczynki miłosierdzia względem duszy i ciała, nie lekceważmy zaproszenia Chrystusa, który mówi, że pragnie dużo bardziej naszego miłosierdzia względem braci, niż ofiar wobec Niego. Miejmy więc oczy i serce otwarte na potrzeby i cierpienia naszych Braci.
Diecezjalne uroczystości Niedzieli Miłosierdzia Bożego odbyły się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia i Siostry Faustyny na toruńskich Koniuchach 3 kwietnia o godz. 15.00. Rozpoczęły one 72. Tydzień Miłosierdzia pod hasłem „Miłosierni jak Ojciec”.
Serdecznie dziękujemy za ofiarność na rzecz ubogich podczas zbiórek w parafiach w Niedzielę Miłosierdzia Bożego.