Płomień Miłosierdzia
01.12.16

Zapaleniem świecy Caritas bp Andrzej Suski zainaugurował 29 listopada XXIII Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom w diecezji toruńskiej. Tegoroczne hasło przewodnie to Płomień Miłosierdzia.

Wydarzenie odbyło się na Lodowisku TOR-TOR. Spotkanie rozpoczął dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej, ks. prałat Daniel Adamowicz. Udział w uroczystości wzięło ok. 3000 uczniów oraz przedszkolaków wraz z opiekunami. Młodzi uczestnicy wchodząc, otrzymali świąteczne podarunki. W paczkach były łakocie oraz opaski odblaskowe, przekazane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Po oficjalnym rozpoczęciu nastąpiły pokazy jazdy figurowej na lodzie. Swoje układy prezentowali najmłodsi toruńscy łyżwiarze z formacji Axel, indywidualnie i w formacjach synchronicznych. Widownia była zachwycona ich osiągnięciami, które zdobyli pomimo tak młodego wieku. Na tafli odbył się również pokazowy trening hokeistów z Nesta Mires Toruń. Następnie uczniowie Gimnazjum nr 3 w Toruniu zaprezentowali do hymnu Światowych Dni Młodzieży „Błogosławieni miłosierni” poruszający spektakl.

W samo południe wjechał na taflę lodu długo oczekiwany przez dzieci gość, Mikołaj w towarzystwie śnieżynek z płomieniem, którym zapalono ogromną wigilijną świecy Caritas. Ksiądz biskup skierował do młodych słowo, po czym przemówił prezydent Torunia, Michał Zaleski i wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.  Zwieńczeniem spotkania było podsumowanie akcji „Warto być bohaterem” oraz wręczenie najbardziej zaangażowanym szkołom certyfikatów. Uroczystość uświetnił występ Doroty Blędowskiej i Niki Mausolf.  Po zakończeniu dzieci zrobiły sobie pamiątkowe zdjęcie ze św. Mikołajem oraz reniferem. Projekt był dofinansowany ze środków Gminy Toruń.

Justyna Majdak

 

studentka II roku dziennikarstwa i komunikacji społecznej


Wyniki "Warto być bohaterem"
01.12.16

     W tym roku akcję „Warto być bohaterem” zrealizowaliśmy po raz dziewiąty. W pierwszych 8 edycjach tego przedsięwzięcia, dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli mogliśmy przekazać chorym i niepełnosprawnym 210 711 zł. Wsparliśmy w ten sposób ponad czterdzieścioro dzieci oraz maluszki z przedszkola w Republice Konga i sieroty w Kenii. Tegoroczna akcja „Warto być bohaterem” zgromadziła (na razie, bo pieniądze jeszcze spływają) 46 szkół, których uczniowie wykazali się ofiarnością w wysokości 30 000 zł.

         Podczas wtorkowej Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom wręczyliśmy Certyfikaty Szkół Budujących Wrażliwość Społeczną w ROKU WOLONTARIATU 2016/1017 placówkom, które wykazały się największą ofiarnością w akcji „Warto być bohaterem”. Certyfikaty odebrały delegacje:

 

1) Zespołu Szkół Towarzystwa Salezjańskiego w Toruniu,

2) Zespołu Szkół nr 1 w Lubiczu Górnym,

3) Zespołu Szkół Samochodowych w Toruniu,

4) Publicznego Gimnazjum w Topólce,

 

Pozostałe certyfikaty wyślemy do szkół pocztą. Zebrane środki trafią do Krzysztofa Lewandowskiego, ucznia V LO w Toruniu, który po wypadku walczy o życie i zdrowie oraz do dwóch dziewczynek chorych na czterokończynowe porażenie mózgowe (siedmio- i czternastoletniej).

 

Dziękujemy serdecznie za zaangażowanie uczniom i nauczycielom.


Noc Wolontariatu
01.12.16

W nocy z 25 na 26 listopada miało miejsce wyjątkowe wydarzenie. 34 wolontariuszy ze Szkolnego Koła Caritas, działającego przy Szkole Podstawowej nr 11 w Toruniu po raz pierwszy spędziło noc w szkole. W ten sposób zapoczątkowano nową formę działalności Koła – Noc Wolontariatu.

       Celem organizacji tej nocy było wspólne wykonywanie ozdób świątecznych różnymi technikami (decoupage, orgiami modułowe) oraz  pieczenie pierników. Wszystkie wyroby dziecięce zostały przeznaczone na kiermasz świąteczny, którego dochód  przekazany zostanie na rehabilitację i leczenie dzieci niepełnosprawnych w ramach akcji „Warto być bohaterem”.

Wolontariuszom dopisywały dobre  humory, panowała świetna atmosfera. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z takiej formy spędzenia czasu. Na uwagę zasługuje fakt, że dużą pomoc zaoferowała mama jednej z uczennic, Mili. Podzieliła się swoim doświadczeniem, pokazała jak wykonać piękne, oryginalne ozdoby świąteczne. Później wszyscy uczestniczyli w seansie filmowym, po którym nastąpił mały odpoczynek. A na koniec wszyscy zmęczeni, ale bardzo zadowoleni prowadzili długie nocne rozmowy.  I tak do rana….. Rano został rozegrany mecz w dwa ognie i, mimo wysiłku, wszyscy zadowoleni wrócili do swoich domów.

Takie przedsięwzięcie w szkole to doskonała okazja do lepszego poznania naszych wolontariuszy, a dla nich to możliwość integracji, przełamywania różnorodnych barier i umacniania więzi. Noc z wolontariuszami spędziły opiekunki Szkolnego Koła Caritas: Małgorzata Kaźmierkiewicz, Agnieszka Majewska, Maria Aldona Rzepińska, Barbara Świerska-Pietkiewicz, Agnieszka Turowska.

 

Maria Aldona Rzepińska


Podsumowanie akcji "Warto być bohaterem" - 25 000 zł!
01.12.14

    Po raz kolejny Caritas Diecezji Toruńskiej zorganizowała jesienią akcję Warto być bohaterem, której celem jest uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby drugiego człowieka oraz zmotywowanie do pozytywnych postaw. Każdego roku na podstawie specjalnie przygotowanego tekstu, w tym roku: „Walka o życie, starcie drugie”  http://www.torun.caritas.pl/subpages/grafiki/sw16.html, uczniowie poruszają ważne tematy: przyjaźni, wrażliwości, miłości, choroby, bólu, odchodzenia…

      Akcja w szkołach dobiegła końca, a w piątek, 28 listopada podsumowaliśmy ją na lodowisku Tor-Tor, podczas Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Owocem przedsięwzięcia jest zebranie środków dla chorych i niepełnosprawnych dzieci, w tym roku dla 9-letniego Oliwiera, cierpiącego na nowotwór oraz na budowę afrykańskiego przedszkola w ramach dzieła „Ad Gentes”.  Już teraz wiemy, a środki jeszcze spływają, że uczniowie zebrali kwotę 25 000 zł. Za szczególne zaangażowanie w tę akcję certyfikaty na lodowisku otrzymały: Zespół Szkół Towarzystwa Salezjańskiego w Toruniu, Szkoła Podstawowa nr 21 w Grudziądzu, Zespół Szkół nr 28 w Toruniu oraz Publiczne Gimnazjum w Topólce. Pozostałym szkołom certyfikaty wyślemy pocztą.

      Na finał akcji, który odbędzie się w Teatrze Baj Pomorski 12 lutego 2015 r. o godz. 11.00 zgłoszenia delegacji szkół przyjmujemy mailem: torun@caritas.pl .

      Do końca roku można jeszcze wesprzeć chorego Oliwiera, wysyłając sms o treści: OLIWIER na nr 72052 (koszt 2,46 zł z VAT).


Bal integracyjny
31.01.12

Jak co roku, już od września wolontariusze Szkolnego Koła Caritas im. św. Franciszka z Asyżu działającego przy Zespole Szkół nr 16 w Toruniu przygotowywali się do balu integracyjnego dla dzieci osieroconych z Hospicjum „Światło”, dzieci niepełnosprawnych i będących w trudnej sytuacji materialnej, podopiecznych świetlicy środowiskowej ze Skarpy i Fundacji „Daj Szansę” oraz Domu Dziecka  z I Rubinkowa. Pracy jest niemało, ale zapału i pomysłów jeszcze więcej. W tym roku szkolnym, po raz pierwszy  wspomógł nasze działania zespół nauczycieli do spraw integracji. Zaczęliśmy od zbierania funduszów, maskotek, zabawek, książek poprzez organizowanie kiermaszów własnych wypieków, dyskotek , szukanie sponsorów. Jak zawsze mogliśmy liczyć na naszego Wielkiego Przyjaciela, księdza prałata Daniela Adamowicza, który jeszcze nigdy nie odmówił naszym prośbom. W tym roku też był hojny ,a dzięki niemu  paczki od Mikołaja wywołały uśmiech na buziach najbardziej dotkniętych przez los dzieci. Wielkie serce okazał też ksiądz proboszcz parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Jan Ropel, który pozwolił naszym wolontariuszom zbierać pieniądze do puszek po mszach św. 8 stycznia br. Pomogło nam też wydawnictwo MAC  EDUKACJA

oraz nauczyciele z naszej szkoły, którzy podarowali czekolady do przygotowywanych paczek. Niezawodna była też siostra Zygmunta, która mimo ciężkiej choroby, podarowała maskotki, słodycze i zorganizowała transport sprzętu muzycznego.

            W styczniu mieliśmy najwięcej pracy, wymyślaliśmy konkursy, przygotowywaliśmy dekoracje sali, piekliśmy ciasta, pakowaliśmy paczki, dmuchaliśmy balony, redagowaliśmy i wysyłaliśmy zaproszenia.

24 stycznia 2012 odbył się długo oczekiwany bal. Z 220 zaproszonych gości zjawiło się około 200 dzieci z rodzicami i opiekunami. Przy dźwiękach  zespołu muzycznego Piotra Klimka witaliśmy księżniczki, rycerzy, bohaterów baśni i filmów. Bal otworzyła przewodnicząca naszego koła, Aleksandra Suchecka, która powitała uczestników i zaproszonych gości.

Grający jak co roku charytatywnie, Piotr Klimek potrafił już od pierwszych akordów wciągnąć do zabawy wszystkie, nawet te najbardziej nieśmiałe dzieci. Było mnóstwo konkursów, zabaw, pokazów tańca nowoczesnego przygotowanych przez uczniów naszego gimnazjum. Nikt się nie nudził, wszystkie buzie były uśmiechnięte i zadowolone. Pod opieką naszych wolontariuszy bawiły się nawet dzieci na wózkach. Było stoisko do malowania twarzy, nie zapomnieliśmy też o poczęstunku i napojach.

Punktem kulminacyjnym była niespodziewana wizyta dwóch św. Mikołajów z workami pełnymi prezentów. Wszystkie dzieci zostały obdarowane podarunkami. Ci, którzy nie pojawili się na balu, otrzymali paczki w późniejszym terminie.

Zadowoleni i uśmiechnięci uczestnicy zabawy rozeszli się do domów, a my jeszcze długo  sprzątaliśmy, dzieląc się wrażeniami z imprezy, którą zorganizowaliśmy. Mimo zmęczenia rozpierała nas duma, że potrafiliśmy sprawić radość tym, którzy na co dzień nie zawsze mają powody do radości.

Spotkamy się znowu w przyszłym roku.

 

Krystyna Ratajska

 


Paweł Wakarecy w Przysieku
19.01.12

   Trwają przygotowania do obchodów XX-lecia Caritas Diecezji Toruńskiej. Już dziś wiemy, że odbędą się one w dniu 12 kwietnia w Dworze Artusa o godz. 18.00. Gwiazdą wieczoru, która uświetni tę uroczystość będzie laureat XVI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, torunianin, Paweł Wakarecy. Przybył on dziś do Przysieka na zaproszenie Księdza Prałata Daniela Adamowicza, aby omówić szczegóły kwietniowego występu.

   


Podziękowanie za darowizny
19.01.12

   Po raz kolejny dziękujemy naszym przyjaciołom i sponsorom, którzy przekazują darowizny dla podopiecznych Caritas Diecezji Toruńskiej. Dzisiaj była jedna z wielu okazji pomocy najbardziej potrzebującym. Rodzina Pana Krzysztofa, który cierpi na nowotwór, otrzymała między innymi czapki i szaliki podarowane przez Firmę Pupil, płatki śniadaniowe od Nestle Pacific oraz bakalie przekazane nam przez Jutrzenkę Colian.


Szczególna wizyta
19.01.12

    Odwiedziła nas dziś rodzina z Zamku Bierzgłowskiego, która zmaga się z dużym problemem. Otóż pod koniec ubiegłego roku Pan Krzysztof, ojciec trójki dzieci, zachorował na nowotwór.

    Caritas Diecezji Toruńskiej w związku z trudną sytuacją tej rodziny przekazała dziś środki finansowe oraz pomoc materialną.


Szkolne Koło Caritas
17.01.12

           Nasze Szkolne Koło Caritas im. Św. Franciszka z Asyżu działa przy Zespole Szkół nr 16 w Toruniu od 1999 r. Idąc śladami naszego patrona, najradośniejszego świętego, z uśmiechem na ustach, pełni młodzieńczej werwy, staramy się dostrzec potrzeby innych ludzi, chcemy być wrażliwi na krzywdę, cierpienie i ból.

            Nie brakuje nam energii do wszechstronnej działalności charytatywnej. Włączamy się we wszystkie akcje Caritas Diecezji Toruńskiej, między innymi w Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, w akcję „Warto być bohaterem”, przedsięwzięcia związane z obchodami Międzynarodowego Dnia Chorego.

            Mamy też swój plan działania, który co roku pęka w szwach, bo często nie jesteśmy w stanie zrealizować wszystkich zamierzeń, pomysłów członków SKC. Miłość i pomoc niesiemy w urozmaicony, wszechstronny sposób. Mamy swój zespół wokalny, kabaret, sekcję plastyczną.  Prawie od początku naszej działalności, współpracujemy z Hospicjum, Fundacją „Światło” w Toruniu. Pamiętamy szczególnie o dzieciach osieroconych. Co roku przygotowujemy dla nich paczki świąteczne, zbieramy zabawki, przybory szkolne, zapraszamy ich na karnawałowy bal integracyjny. Wspieramy oddział dla chorych w śpiączce, przekazując zebrane przez siebie pieniądze oraz uczestnicząc we wszystkich spektaklach grupy teatralnej „Efata”, a także wykonując różne prace plastyczne, które zdobią ściany „Hospicjum”, ale także są sprzedawane na aukcjach charytatywnych.

            W listopadzie 2011r. zorganizowaliśmy w szkole spotkanie autorskie z pisarką Małgorzatą Gutowską – Adamczyk, która w książce „13 Poprzeczna” pokazała nam jak młodzi ludzie mogą pomóc swoim rówieśnikom, którzy znajdują się po „drugiej stronie lustra”. Pani Małgorzata przekonała nas, że pomagać może każdy, nawet ten, kto wydawałoby się nie ma ku temu predyspozycji. Uświadomiła nam też, że kontakt ze śpiochami” pomaga nam  rozwiązać wiele własnych problemów. Gościem honorowym na naszym spotkaniu była pani prezes Fundacji „Światło”, nasz wieloletni przyjaciel, Janina Mirończuk.

            Co roku z okazji mikołajek i Dnia Dziecka organizujemy gry, zabawy, konkursy z nagrodami dla naszych najmłodszych koleżanek i kolegów z grup przedszkolnych. Staramy się zawsze zdobyć dla nich drobne upominki, słodycze. W dowód wdzięczności nasze maluchy włączają się aktywnie w zbiórkę zabawek, maskotek, drobnych pieniędzy na rzecz osób potrzebujących. Wychowujemy sobie w ten sposób przyszłych wolontariuszy.

            Do tradycji przeszły już nasze bale integracyjne dla dzieci niepełnosprawnych i będących w trudnej sytuacji materialnej, zarówno z naszej szkoły, jak i parafii Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, świetlicy środowiskowej działającej przy Centrum Pielęgnacji Caritas, Fundacji „Daj Szansę”, a także z Hospicjum „Światło” w Toruniu.

            Nasi wolontariusze szukają sponsorów, przygotowują paczki od Mikołaja, organizują konkursy, poczęstunek, załatwiają nieodpłatnie zespół muzyczny i proponują jeszcze wiele innych atrakcji. Często charytatywnie zabawia dzieci pan Jacek Beszczyński.

            Nasz kabaret występuje na wielu imprezach szkolnych i pozaszkolnych. Co roku przygotowujemy jasełka. W listopadzie ubiegłego roku nasi kabareciarze nagrali filmy prewencyjne i przygotowali scenki teatralne, które zaprezentowane zostały w czasie imprezy „Bezpieczeństwo z Mikołajem” na „Torturze” w ramach inauguracji Wigilii „Dzieła Pomocy Dzieciom.

            Wspieramy też naszych rówieśników z Czarnego Lądu, zbierając fundusze na rzecz „Adopcji serca”. Dobrym duchem tej akcji jest była misjonarka, siostra Zygmunta, obecnie dyrektor Centrum Pielęgnacji Caritas. Spotkania z nią dostarczają nam mnóstwo wiedzy, a także pokazują jak należy pomagać innym, są dla nas najlepszymi lekcjami wychowawczymi. Siostra uczy nas jak należy postępować w życiu i co jest w nim najważniejsze.

            Zawsze przed świętami Bożego Narodzenia organizujemy w naszej szkole kiermasze ozdób świątecznych, ciast. Bierzemy czynny udział we wspólnym kolędowaniu.

            Już od kilku lat zbieramy nakrętki do butelek. Dochód z ich sprzedaży przeznaczamy na potrzeby osób niepełnosprawnych. W tym roku szkolnym zbieramy na nowy wózek dla naszego niepełnosprawnego ucznia.

W gronie naszych byłych członków SKC, absolwentów naszej szkoły mamy dużo laureatów i wyróżnionych w Konkursie Samorządowym „8 Wspaniałych”, a także jedną osobę, która otrzymała zaszczytny tytuł „Człowiek z pasją”. Absolwenci często nas odwiedzają i przekazują cenne wskazówki, opowiadając o swojej dawnej i dzisiejszej działalności.

            Generalnie organizujemy różne imprezy, akcje, dyskoteki, z których dochód przeznaczamy na cele dobroczynne.

Mottem naszej działalności jest to, że największe szczęście można osiągnąć, służąc innym.

 

Krystyna Ratajska

 

 

            W diecezji toruńskiej są zarejestrowane 222 Szkolne Koła Caritas, które na co dzień rękami ponad 6000 wolontariuszy niosą pomoc potrzebującym. Jest to, jak mawiał bł. Jan Paweł II wojsko pokoju, które czyni wiele dobrego, poświęcając swój czas i energię tym, którzy potrzebują pomocy, m.in. chorym, samotnym, dzieciom z domów dziecka. Wrażliwe serca młodych ludzi zaangażowanych w dzieła charytatywne to wielka radość i nadzieja na przyszłość.


"Zostań Św. Mikołajem i pomóż ubogim przetrwać zimę"
05.01.12

        Zima daje się wszystkim we znaki, ale najbardziej doskwiera osobom ubogim, których nie stać na ciepłe ubrania. Dlatego Szkolne Koło Caritas, działające przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Grudziądzu w  dniach 5 – 16 grudnia zorganizowało zbiórkę odzieży , a przy okazji zabawek dla dzieci pod hasłem „Zostań Św. Mikołajem i pomóż ubogim przetrwać zimę”.

            Odzież oraz zabawki można było dostarczać do budynku szkoły w wyznaczonych godzinach każdego dnia. Akcja odbiła się szerokim echem wśród mieszkańców osiedla Lotnisko, co spowodowało, że efekty zbiórki przeszły najśmielsze nasze oczekiwania. Przynoszono niezliczone torby z darami, nawet po zakończeniu akcji. Wśród nich znalazły się m.in. kurtki, obuwie, czapki, szaliki, rękawiczki, swetry, torebki, plecaki, odzież niemowlęca, zabawki i wiele innych potrzebnych rzeczy.

            Zebrane dary zostały przekazane Grudziądzkiemu Centrum Caritas, a stąd powędrują do dzieci ze świetlic Caritas oraz rodzin, które są objęte opieką GCC .

            Wszystkim osobom, którzy odpowiedziały na nasz apel serdecznie dziękujemy, bo dzięki ich ofiarności uśmiech mógł zagościć na wielu twarzach potrzebujących, a św. Mikołaj zapukał do drzwi, także tych mniej zamożnych.

 

Hanna Włodarczyk


Zaproszenie na imprezę "Bezpieczeństwo ze Świętym Mikołajem"
03.01.12

Ksiądz Dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej skierował do nas następujące pismo:

Bydgoszcz, 02.01.2011 r.

 

 

 

Czcigodny Księże Dyrektorze

 

 

 

           Caritas Diecezji Bydgoskiej pragnie zaprosić dzieci z terenu Diecezji Toruńskiej                 na kolejną już edycję imprezy „Bezpieczeństwo ze Świętym Mikołajem”.  Zarezerwowaliśmy      dla Was 500 miejsc. Ksiądz Biskup Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej - Jan Tyrawa wysłał także zaproszenie do Ks.  Andrzeja Suskiego - Biskupa Diecezji Toruńskiej oraz do Ks. Wiesława Meringa – Biskupa Diecezji Włocławskiej

             W dniu 30 stycznia 2012 r. Caritas Diecezji Bydgoskiej wraz z Komendą Wojewódzką Policji                     w Bydgoszczy przy współpracy z Komendą Miejską Policji w Bydgoszczy oraz Caritas Diecezji Toruńskiej  i Włocławskiej organizuje imprezę „Bezpieczeństwo ze Świętym Mikołajem” w „HSW Łuczniczka”  w Bydgoszczy dla około 4 tysięcy dzieci ze szkół podstawowych  i gimnazjalnych, ośrodków szkolno-wychowawczych oraz ośrodków objętych opieką Caritas. Ideą przedsięwzięcia jest aktywizacja dzieci dotkniętych ubóstwem i różnego rodzaju dysfunkcjami oraz zapewnienie im niecodziennej rozrywki i zabawy, połączonych z edukacją na temat bezpieczeństwa i pozytywnych form spędzania czasu wolnego.   Na uczestników czeka słodki poczęstunek i moc atrakcji przygotowanych przez policjantów kujawsko-pomorskiej Policji oraz przez Caritas  

            

W oczekiwaniu na odpowiedź z należnym szacunkiem

 

 

 


Ks. Prałat Wojciech Przybyła

Dyrektor Caritas Diecezji Bydgoskiej

Chętni proszeni są o skontaktowanie się z odpowiednim Centrum Caritas (w Brodnicy, Działdowie, Grudziądzu lub w Toruniu).

Inauguracja Wigilijnego Dziela Pomocy Dzieciom
01.12.08

    W sobotę, 29 listopada na toruńskim Lodowisku Tor-Tor uroczyście zainaugurowaliśmy Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom pod hasłem Ogrzejmy dzieciństwo miłością. Spotkanie to było połączone ze zlotem liderów wsparcia rówieśniczego. Jak co roku na tafli nie zabrakło wyjątkowych atrakcji, takich jak: carlling, występy najmłodszych łyżwiarzy czy przejazd samochodów służb mundurowych. Duże zainteresowanie, szczególnie wśród najmłodszych, wzbudziło pojawienie się na saniach św. Mikołaja z towarzystwie JE Księdza Biskupa Andrzeja Suskiego, Księdza Prałata Daniela Adamowicza oraz Sekretarza Miasta, Pani Alicji Kolańskiej.

    Punktem kulminacyjnym uroczystości było zapalenie ogromnej wigilijnej świecy, która, mamy nadzieję, zapłonie na każdym stole podczas świąt Bożego Narodzenia.

    Dzieci uczestniczące w wydarzeniu otrzymały specjalnie dla nich uszyte czapki św. Mikołaja, które zobowiązały ich do czynienia samego dobra, co zresztą nie było nowością, gdyż większość z nich od lat działa w Szkolnych Kołach Caritas, pomagając bliźnim. Podczas uroczystości podsumowaliśmy również akcję "Warto być bohaterem", która zmotywowała uczniów do pozytywnych postaw, szczególnie przeciwstawienia się złu i przemocy. W akcję włączyło się 66 szkół z diecezji toruńskiej i okolic, przekazując łącznie 13 369 zł. Bardzo dziękujemy! Pieniądze te zostaną przeznaczone na rehabilitację czterech młodych osób, czekających na pomoc. Akcja ta zaowocowała przekazem istotnych treści wychowawczych, co na pewno wpłynie na jakość postaw i relacji między uczniami.

    Podczas uroczystości dzieci wręczyły kwiaty Księdzu Biskupowi z okazji imienin oraz podziękowały Księdzu Dyrektorowi za wieloletnią organizację inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom i opiekę nad rzeszą ponad 6 000 młodych wolontariuszy z diecezji toruńskiej.

    Przed obiektem zarówno Wojsko, jak i Straż Pożarna zaprezentowała swoje wozy, które z wielkim zainteresowaniem oglądali szczególnie młodzi chłopcy.

     Dynamiczny i interesujący program zgromadził na trybunach ponad 3000 dzieci, które w ten sposób radośnie rozpoczęły coroczną akcję na rzecz rówieśników. Uczestnicy opuścili Tor-Tor z niezapomnianymi wrażeniami oraz z upominkami, które otrzymali przy wejściu. Każdy skorzystał z przygotowanego poczęstunku i uczestniczył w wyjątkowym (połączonym, z nauką tańca) koncercie Majki Jeżowskiej.

    Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu, koordynowaniu oraz przeprowadzeniu inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Przede wszystkim składamy wyrazy wdzięczności Marszałkowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Panu Piotrowi Całbeckiemu, Pełnomocnikowi Zarządu Województwa ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom oraz HIV/AIDS, Panu Grzegorzowi Kasprzyckiemu i Prezydentowi Miasta Torunia, Panu Michałowi Zaleskiemu. Jesteśmy bardzo wdzięczni służbom mundurowym, tj. Komendantowi Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, Panu Aureliuszowi Chyleńskiemu, Komendantowi Miejskiej Policji, Panu Wojciechowi Machelskiemu, Komendantowi Państwowej Straży Pożarnej, Panu Kazimierzowi Stafiejowi, Komendantowi Straży Miejskiej, Panu Wiesławowi Lewandowskiemu oraz Toruńskiej Grupie Ratowniczej PCK, Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, Firmie Trias, Gam sp. z o.o., Nestle Pacific, Lasom Państwowym, Firmie Konsalnet, starostom, burmistrzom, wójtom, dyrektorom szkół, uczniom oraz wszystkim wolontariuszom, którzy z pełnym zaangażowaniem włączyli się w realizację tego dzieła.

    Do zobaczenia za rok!!!

 


Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zainaugurowane! FOTOREPORTAŻ
01.12.08

    W minioną sobotę z rzeszą ponad 3 000 wolontariuszy zainaugurowaliśmy Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2008. Dwumetrowa świeca zapłonęła! Liczne atrakcje oraz koncert Majki Jeżowskiej spowodowały, że Tor-Tor prawie "pękał w szwach", co widać na załączonych zdjęciach.