U Starosty Golubsko-Dobrzyńskiego
27.03.14

            W czwartek, 27 marca w Starostwie Powiatowym w Golubiu-Dobrzyniu odbyło się spotkanie dotyczące udziału powiatu w toruńskim Festynie Rodzinnym z okazji Dnia Dziecka „Bądźmy razem”. W naradzie, oprócz przedstawicieli Caritas Diecezji Toruńskiej, uczestniczyli miejscowi księża, pracownicy urzędów, instytucji zajmujących się kulturą oraz szkół. Cieszy nas fakt, że tak licznie zgromadzone osoby przedstawiły propozycje dodatkowych festynowych atrakcji dla 15, a może nawet 20 000 dzieci. Najciekawsza z nich to turniej rycerski, z którym przyjadą rycerze z Zamku Golubskiego. W ten sposób Powiat Golubsko-Dobrzyński wzbogaci ofertę stanowisk festynowych w dniu 31 maja br. Stamtąd też przybędzie około 150 wolontariuszy, pomagających nam w organizacji dziecięcego święta.

            Bardzo dziękujemy Panu Staroście za miłe i owocne spotkanie.

 


Zbiórka żywności w dniach: 28-29 marca
26.03.14

Caritas Diecezji Toruńskiej po raz kolejny włącza się w Ogólnopolską Zbiórkę Żywności Caritas pod hasłem „TAK-pomagam”, która odbędzie się w dniach 28-29 marca 2014 r. w 26 następujących sklepach: Biedronka, Netto, Piotr i Paweł, Polo Market w Chełmży: ul. Sikorskiego 30, w Toruniu: ul. Bażyńskich 2A, ul. Bażyńskich 20, ul. Broniewskiego 60, Sz. Chełmińska 53, Sz. Chełmińska 164, Sz. Chełmińska 212, ul. Dąbrowskiego 26, ul. Dziewulskiego 10, ul. Dziewulskiego 43, ul. Fałata 22, ul. Kosynierów Kościuszkowskich 4, ul. Kosynierów Kościuszkowskich 13, ul. Kwiatowa 1, ul. Lecha 7, ul. Legionów 216F, ul. Łyskowskiego 24, ul. Mickiewicza 75A, ul. Orląt Lwowskich 197/4,  ul. Polna 8, ul. Poznańska 69, ul. Świętopełka 13, ul. Teligi 7, ul. Wyszyńskiego 19, ul. Żwirki i Wigury 3, w Przysieku: ul. Leśna 3B.

Celem prowadzonej zbiórki będzie pozyskanie artykułów spożywczych z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwych w przechowywaniu, takich jak: mąka, cukier, makaron, ryż, płatki kukurydziane, olej, konserwy, herbata, słodycze itp. Z tych produktów przygotujemy świąteczne paczki oraz bieżące posiłki dla osób potrzebujących pomocy.

Serdecznie zachęcamy wszystkich mieszkańców, który mogą, aby włączyli się w zbiórkę, wspierając osoby ubogie, w szczególności rodziny wielodzietne i pozbawione pracy.

 


Pomóżmy pogorzelcom!
25.03.14

http://www.caritas.twoje-miasto.pl/syspir/86-300f193/Artykuly/2053.jpg

W związku z tragedią, jaka spotkała w ubiegłym tygodniu mieszkańców kamienicy przy ul. Legionów 5 w Grudziądzu, którzy podczas pożaru stracili dobytek całego życia, zwracamy się do ludzi dobrej woli o wszelką pomoc pogorzelcom.

Potrzebne są m.in. koce, kołdry, ręczniki oraz sprzęt gospodarstwa domowego. Dary dla pogorzelców można dostarczać do siedziby Grudziądzkiego Centrum Caritas przy ul. Klasztornej 6. Poszkodowani mieszkańcy będą wdzięczni za każdy okazany gest pomocy.

Dzięki uprzejmości ludzi dobrej woli Grudziądzkie Centrum Caritas przekazało już jednej rodzinie wózek dziecięcy oraz wersalkę.

APARAT FOTOGRAFICZNY W NAGRODĘ
25.03.14

Przypominamy o konkursie dla uczniów Razem z Naturą, w którym za zdjęcie lub rysunek można wygrać APARAT FOTOGRAFICZNY. Regulamin konkursu znajduje się w informacji poniżej.

            Prezentujemy kilka z nadesłanych prac.


Regulamin konkursu "Razem z Naturą"
14.03.14

1. Organizatorem konkursu jest Caritas Diecezji Toruńskiej we współpracy z Toruńskim Stowarzyszeniem Ekologicznym „Tilia”.

 

2. Konkurs Razem z Naturą skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych regionu kujawsko-pomorskiego.

 

3. Celem konkursu Razem z Naturą jest uświadomienie znaczącego wpływu piękna przyrody na rozwój duchowy, psychiczny i społeczny człowieka poprzez:

a. uwrażliwianie na piękno otaczającego świata,
b. propagowanie idei ochrony przyrody wśród społeczeństwa,
c. promocję postaw, wydarzeń i działań proekologicznych,
d. edukację w zakresie umiejętności obserwacji przyrody i zjawisk ekologicznych,
e. ukazanie różnorodności biologicznej i piękna natury,

f. rozwijanie pasji, umiejętności plastycznych i fotograficznych.

 

4. Zakres tematyczny konkursu: ukazanie piękna otaczającej nas natury, przedstawienie zależności pomiędzy jakością życia człowieka a kondycją środowiska naturalnego (Przyroda może żyć bez człowieka, a człowiek bez przyrody nie).

 

5. Konkurs Razem z Naturą organizowany jest w 2 kategoriach:

 

1) kategoria artystyczna

a) fotografia lub praca plastyczna     
- Prace należy wykonać indywidualnie dowolną techniką.

- Praca plastyczna może maksymalnie mieć wymiar A3.

- Prace plastyczne można dostarczyć w wersji papierowej na adres: Przysiek 75, 87-134 Zławieś Wielka lub przesłać scan wielkości minimum 2 MB, o rozdzielczości 300 DPI mailem na adres: torun@caritas.pl . Do pracy muszą być dołączone następujące informacje: imię, nazwisko, nr tel. autora, szkoła, nr tel. do szkoły, klasa oraz miesiąc, który praca ilustruje.        

- Fotografie należy przesłać w formacie pliku jpg w wielkości min. 2 MB mailem na torun@caritas.pl. Do zdjęcia należy załączyć następujące informacje:  imię, nazwisko, nr tel. autora, szkoła, nr tel. do szkoły, klasa oraz miesiąc, który zdjęcie ilustruje.

- Osoba może zgłosić maksymalnie 12 fotografii i 12 prac plastycznych.

- Fotografie i prace plastyczne mają ilustrować piękno natury poszczególnych 12 miesięcy.

- Etapy konkursu:
I etapnadsyłanie prac konkursowych – do 5 maja 2014;
II etap - zespół oceniający, w skład którego wchodzą studenci UMK, wybiera do głosowania internetowego po 5 zdjęć i 5 prac plastycznych ilustrujących każdy miesiąc (w sumie 60 prac plastycznych i 60 zdjęć);

III etap – głosowanie internautów  www.torun.caritas.pl – od 10 do 20 maja, natomiast do 25 maja nastąpi przedstawienie zwycięskich 12 zdjęć i 12 prac plastycznych miesiąca na stronie  www.torun.caritas.pl ;
IV etap – podsumowanie konkursu i wręczenie nagród podczas Festynu z okazji Dnia Dziecka Bądźmy razem na terenie Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu w dniu 31 maja 2014 r.

- Najlepsze prace plastyczne zostaną opublikowane w materiałach promocyjnych Caritas Diecezji Toruńskiej (50 000 ulotek, 70 000 egz. Magazynu Caritas Diecezji Toruńskiej Świadectwo i strona www.torun.caritas.pl), a zdjęcia miesiąca dodatkowo w kalendarzu przyrodniczym „Razem z Naturą” 2015.

- Autorzy trzech najwyżej ocenionych zdjęć i prac plastycznych otrzymają nagrody
w postaci aparatów fotograficznych.

 

2) kategoria ekocharytatywna                                                                         

- zbiórka nakrętek – to konkurs o charakterze akcji pomocowej, polegającej na zebraniu przez szkoły jak największej ilości nakrętek w ciągu roku szkolnego. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony dla potrzebującego dziecka niepełnosprawnego. Zebrane nakrętki należy samodzielnie dostarczyć do punktu skupu nakrętek PET bądź przywieźć na Festyn z okazji Dnia Dziecka „Bądźmy razem” w dniu  31 maja 2014 r. i złożyć na stoisku Toruńskiego Stowarzyszenia Ekologicznego „Tilia”, które będzie znajdowało się w pobliżu parkingu autokarów. W przypadku samodzielnej sprzedaży nakrętek przez szkołę protokół informujący o ilości i wartości nakrętek oraz potwierdzenie dokonania przelewu na konto Caritas Diecezji Toruńskiej, Sz. Bydgoska 1, 87-100 Toruń,

28 2030 0045 1110 0000 0064 8240 bądź na inny cel charytatywny, należy przesłać mailem na torun@caritas.pl  do 27 maja 2014 r.
Trzy szkoły, które zbiorą największą ilość nakrętek otrzymają sprzęt sportowy:

I –  o wartości min. 1500 zł,

II – o wartości min. 1250 zł,

III – o wartości min. 1000 zł


6. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do bezpłatnej reprodukcji i publikacji prac oraz wykorzystania podstawowych danych autorów w środkach masowego przekazu.


7. Zgłoszenie uczestnictwa jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.

 

 


Zaproszenie na festyn dla szkół podstawowych i gimnazjalnych
14.03.14

Do Dyrekcji

szkół podstawowych i gimnazjalnych

 

 

dotyczy: zaproszenie do udziału uczniów Państwa Szkoły w Festynie Rodzinnym Caritas z okazji Dnia Dziecka „Bądźmy razem”

 

 

            Szanowni Państwo Dyrektorzy

 

            Caritas Diecezji Toruńskiej już po raz siódmy organizuje Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka „Bądźmy razem”. W tym roku w dniu 31 maja na terenie Aeroklubu Pomorskiego. Jak zawsze przewidujemy mnóstwo atrakcji - w sumie na placu festynowym dla 20 000 dzieci zapewniamy ich ponad 300. Będą wśród nich konkursy z nagrodami, stoiska sportowe, atrakcje służb mundurowych, szkół, ogromne instalacje, angażujące w zabawę jednocześnie kilkaset dzieci, takie jak: karuzele, zjeżdżalnie, ringi sportowe, ścianki wspinaczkowe. Podczas festynu przekazujemy nieodpłatnie wszystkim dzieciom posiłek oraz napoje, a od naszego Sponsora Strategicznego „Biedronki” – paczki z łakociami. Również na scenie zapewniamy moc atrakcji edukacyjno-kulturalnych i oczywiście podsumujemy konkurs „Razem z Naturą”.

            Festyn rozpocznie się o godz. 10.00 ułożeniem przez dzieci Serca dla Mamy, po czym uczniowie wezmą udział w Biegu dla Mamy, zakończonym na placu, gdzie aż do godz. 16.00 nieodpłatnie będą mogli uczestniczyć we wszystkich atrakcjach.

            W celu umożliwienia wzięcia udziału w festynie jak największej ilości dzieci bardzo prosimy Szanownych Państwa o zorganizowanie grup. Zgłoszenia grup (z podaniem ilości dzieci oraz ilości opiekunów) przyjmujemy mailowo: torun@caritas.pl lub faksem:
56 674 44 02 do dnia 30 kwietnia br. bądź do wyczerpania miejsc.

            Z doświadczenia wiemy, że nauczyciele chętnie przyjeżdżają z uczniami na nasz festyn. Zdarza się jednak, iż z różnych przyczyn szkoła nie organizuje wspólnego wyjścia i wówczas wybrany nauczyciel sporządza listę uczniów chętnych, po czym odbiera od Caritas Diecezji Toruńskiej potrzebną ilość identyfikatorów, które przekazuje dzieciom. W ten sposób uczniowie mają możliwość udania się na festyn indywidualnie z rodzicami. Serdecznie zachęcamy do przyjęcia jednego z tych rozwiązań. Jeśli jednak Szkoła nie jest w stanie w tym zakresie podjąć z nami współpracy, prosimy o pilną informację e-mailem torun@caritas.pl lub faksem: 56 674 44 02.

 

Z nadzieją na współpracę

ks. prałat Daniel Adamowicz

dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej


Promocja szkół ponadgimnazjalnych na festynie
14.03.14

Do Dyrekcji

szkół ponadgimnazjalnych

 

 

dotyczy: zaproszenie do współpracy w ramach Festynu Rodzinnego Caritas Diecezji Toruńskiej z okazji Dnia Dziecka „Bądźmy razem” w dniu 31 maja br.

 

 

            Szanowni Państwo Dyrektorzy

 

            Caritas Diecezji Toruńskiej od lat swoją opieką otacza dzieci, zwłaszcza z rodzin ubogich i wielodzietnych, m.in. organizując na ich rzecz różnego rodzaju akcje ze sztandarową akcją – Festynem Rodzinnym z okazji Dnia Dziecka „Bądźmy razem”.
             Z wdzięcznością myślę o szkołach, które w ubiegłym roku wzięły udział w festynie, promując talenty i entuzjazm uczniów, a jednocześnie przedstawiając bogactwo oferty edukacyjnej. Również w tym roku zwracam się z zaproszeniem do wzięcia udziału w naszym niepowtarzalnym Festynie Rodzinnym z okazji Dnia Dziecka „Bądźmy razem”, który organizujemy już po raz siódmy. W tym roku zapraszamy 20 000 dzieci. W ramach uczestnictwa do dyspozycji dzieci nieodpłatnie są wszystkie atrakcje, wyżywienie, podarunki od sponsorów, konkursy z nagrodami itd. Nieodpłatna dostępność do atrakcji festynowych pozwala wszystkim dzieciom, a szczególnie tym z najuboższych rodzin, w pełni cieszyć się Dniem Dziecka.

            Festyn odbędzie się w dniu 31 maja na terenie Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu. Rozpoczynamy o godz. 10.00 ułożeniem przez dzieci Serca dla Mamy, po czym uczniowie wezmą udział w Biegu dla Mamy, prowadzącym na plac, gdzie aż do godz. 16.00 będzie można nieodpłatnie uczestniczyć we wszystkich atrakcjach. Oczekiwanie organizatorów wobec Państwa Szkoły wiąże się z pozyskaniem wolontariuszy, którzy mogliby zaprezentować placówkę, zorganizować atrakcje i swoimi siłami wesprzeć działania związane z organizacją festynu (bliższych informacji udzielimy po dokonaniu zgłoszenia). Pomysły na uatrakcyjnienie stoiska szkolnego na pewno chętnie podsunie młodzież. Zachęcamy do jak najszybszego zgłaszania stoisk e-mailem: torun@caritas.pl lub faksem: 56 674 44 02.

           

Z nadzieją na współpracę

ks. prałat Daniel Adamowicz                   

dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej

„Rodzina Rodzinie”- rodziny polskie rodzinom ukraińskim
11.03.14

 

            Caritas, solidaryzując się z Ukrainą, realizuje akcję "Rodzina Rodzinie". Zachęcamy osoby indywidualne do przesłania paczki konkretnej ukraińskiej rodzinie.  W tej sprawie należy zwrócić się do Caritas Diecezji Toruńskiej e-mailem: torun@caritas.pl lub telefonicznie 56 674 44 01. Ze względu na ochronę danych osobowych nie możemy przekazać bezpośredniego adresu rodziny ukraińskiej, ale udostępnimy jej numer identyfikacyjny i adres parafii. Do numeru dołączymy krótki opis rodziny, jaki otrzymaliśmy ze strony ukraińskiej.

 

Poniżej przesyłamy instrukcje pomocne przy przygotowaniu paczki.

 

1.  Paczkę można wysłać bezpłatnie do końca marca br.

 

2.  Prosimy, jeśli to możliwe, o załączenie listu do rodziny, by nawiązać kontakt osobisty (można pisać po polsku).

 

3.  Paczkę do 20 kg może wysłać każda osoba fizyczna.

 

4.  Jedna osoba fizyczna może nieodpłatnie wysłać tylko jedną paczkę.

 

5.  Wartość rzeczowa paczki nie może przekraczać 300 euro.

 

6.  Zawartość paczki może stanowić:

·     żywność opakowana fabrycznie do 10 kg z wyłączeniem produktów żywnościowych pochodzenia zwierzęcego (w tym puszek mięsnych),

·     odzież nowa,

·     dodatkowa informacja na stronie Poczty Polskiej str. 40

http://www.poczta-polska.pl/hermes/uploads/2013/10/INFORMACJE-DODATKOWE-US%C5%81UGI-ZAGRANICZNE-01.2014.pdf

     

7.  Na paczce należy umieścić oprócz nazwiska proboszcza i adresu parafii ukraińskiej napisy:

·        numer identyfikacyjny rodziny otrzymany w informacji od Caritas

·        napis „DLA UKRAINY”

·        napis „RODZINA RODZINIE”

 

8.  Adresatem musi być osoba fizyczna (będzie to proboszcz parafii na Ukrainie).

 

9.  Paczki mogą być nadawane jedynie w punktach Poczty Polskiej.

 

10.  Paczki nie mogą być nadawane jako priorytetowe oraz jako paczki z zadeklarowaną wartością.

 

 

Radość Ewangelii, czyli o rekolekcjach wielkopostnych w Przysieku
10.03.14

      Istnieją chrześcijanie, którzy zdają się żyć Wielkim Postem bez Wielkanocy (EG 6) - myśl Papieża Franciszka z Adhortacji Apostolskiej Evangelii Gaudium to konkretna wskazówka, do czego mają zmierzać wierni świeccy i duchowni w Wielkim Poście w 2014 roku.

                Opiekunowie Szkolnych Kół Caritas (SKC) w dniach 7-9 marca br. przybyli z różnych zakątków diecezji toruńskiej do Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku, aby uczestniczyć w trzydniowych rekolekcjach wielkopostnych.  Temat dni skupienia nauczycieli brzmiał: „Adhortacja Apostolska Evangelii Gaudium Papieża Franciszka drogowskazem ku Światowym Dniom Młodzieży w Polsce”. Przez cały weekend odbyły się konferencje związane ze studium myśli Papieża Franciszka, zawartych w adhortacji oraz Msze święte. Rekolekcje poprowadził ks. dr hab. Piotr Krakowiak, Krajowy Duszpasterz Hospicjów, pracownik UMK w Toruniu, twórca m.in. edukacji społecznej na temat końca życia w ramach ogólnopolskiej kampanii edukacyjnej „Hospicjum to też życie”, współpracownik Caritas Diecezji Toruńskiej w projekcie integracji międzypokoleniowej poprzez wolontariat oraz w przygotowaniach do obchodów Światowych Dni Młodzieży w 2016 roku.

                W piątkowe popołudnie zaraz po Drodze Krzyżowej, poprowadzonej przez studentów przysieckiej Bursy Akademickiej, uczestników rekolekcji obecnością niespodziewanie zaszczycili księża biskupi: ks. bp Andrzej Suski i ks. bp Józef Szamocki. Pasterz diecezji przypomniał, że dobre rekolekcje są nasycone modlitwą. Zwrócił też uwagę, że dni skupienia oprócz konferencji, to czas odpoczynku. Na koniec spotkania księża biskupi udzielili duszpasterskiego błogosławieństwa.

                Drugiego dnia zdarzyła się  kolejna niespodzianka. Ksiądz rekolekcjonista udostępnił relikwie św. Faustyny Kowalskiej, która stała się patronką tych duchowo przeżywanych dni. Jej relikwie towarzyszyły nam w kaplicy przy adoracji Najświętszego Sakramentu, w czasie odmawiania Koronki do Bożego do Miłosierdzia i podczas konferencji. Ks. dr hab. Piotr Krakowiak omawiał kolejne punkty wspomnianej adhortacji, ale też dzielił się swoim doświadczeniem pracy duszpasterskiej w hospicjach. Zwracał szczególną uwagę na znaki czasu, czyli starzejące się społeczeństwo polskie i zachęcał słuchaczy do organizowania wolontariatu wśród młodzieży oraz ludzi w wieku emerytalnym, aby opiekować się chorymi w domach, czy hospicjach. Ks. Krakowiak podkreślał, że wolontariat jest formą, która humanizuje, a opieka wolontariuszy nad przewlekle chorymi w domach powinna być programem na najbliższe lata duszpasterskie wśród młodzieży w parafii, szkole i społeczności lokalnej. Wieczorem mieliśmy możliwość współtworzyć zaproszenie dla obcokrajowców do naszej diecezji na Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w Polsce w 2016 r.

                Niedziela była ostatnim dniem i podsumowaniem rekolekcji, z których na pewno zapamiętamy, że uśmiech to pierwszy sposób dzielenia się Ewangelią. Ma on nam towarzyszyć nieustannie w życiu i powinniśmy go przekazywać bliźnim. Ważne jest też, jak Papież Franciszek zachęca w Evangelii Gaudium do osobistego spotkania z Jezusem. Pisze, że Bóg nigdy nie męczy się przebaczaniem (…) Za każdym razem bierze nas na nowo w swoje ramiona (...) On pozwala nam podnieść głowę (EG 3).

                Relaksujący spacer w promieniach marcowego słońca, duch modlitwy, dobrze przygotowane konferencje, smaczne posiłki, życzliwość uczestników - to wszystko stworzyło niepowtarzalny klimat  wspólnie przeżytych dni rekolekcji w Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku.

Aneta Skawska