Kolonie Caritas Diecezji Toruńskiej
27.06.08

Caritas Diecezji Toruńskiej, jak co roku, dzięki ogromnemu wysiłkowi Księży Dyrektorów, Siostry Dyrektor, pracowników i wolontariuszy działających w Centrach Caritas w Brodnicy, Działdowie, Grudziądzu i w Toruniu, organizuje wypoczynek dla dzieci i młodzieży.

W bieżącym roku na kolonie Caritas wyjedzie 1360 osób z naszej diecezji, w tym:

- z okręgu brodnickiego 300,

- z okręgu działdowskiego 260 (w tym 80 wypocznie na półkoloniach),

- z okręgu grudziądzkiego 300,

- z okręgu toruńskiego 500 osób. 

Konferencja w Działdowie
27.06.08

    W dniu 13 czerwca w auli Centrum Kształcenia Ustawicznego DAR S.A. w Działdowie odbyła się konferencja „Przecież nie cały umieram… – tragiczne losy męczenników obozu działdowskiego na przekładzie życia i męczeńskiej śmierci bł. Abp. A. J. Nowowiejskiego”, zorganizowana przez Działdowskie Centrum Caritas.

Patronat nad konferencją objęli:
• Ks. dr Andrzej Suski – Biskup Toruński,
• Pan Jacek Protas– Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego.

 

więcej na www.dzialdowo.caritas.pl/hospicjum

Projekt Pedagog Ulicy nagrodzony
27.06.08
 
    Do V edycji konkursu „Godni Naśladowania” zgłoszono 30 inicjatyw. Główną nagrodę w kategorii I: na najlepszą inicjatywę organizacji pozarządowych w województwie warmińsko-mazurskim, statuetkę Godni Naśladowania i nagrodę finansową w wysokości 3000 zł otrzymało Działdowskie Centrum Caritas im. Abp. A.J. Nowowiejskiego za projekt „Pedagog ulicy”. Ponadto nagrodzono; Stowarzyszenie „Partnerstwo sztuk” w Gołdapi, Radę Organizacji Pozarządowych Powiatu Ostródzkiego i Gminę Dobre Miasto. Wyniki ogłoszono na dorocznej Konferencji Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego, tradycyjnym już spotkaniu przedstawicieli trzeciego sektora i samorządów lokalnych.
    Organizatorem konkursu jest Rada Organizacji Pozarządowych Województwa Warmińsko-Mazurskiego, która chce w ten sposób promować cenne inicjatywy podejmowane przez organizacje, samorządy i reprezentacje sektora w naszym województwie. Patronat nad nim objął Marszałek Jacek Protas, który jest także fundatorem statuetek i nagrody finansowej – 3000 zł dla zwycięskiej organizacji pozarządowej - Działdowskiego Centrum CARITAS.
    Kapituła w składzie Monika Hausman-Pniewska, przewodnicząca, reprezentująca Radę Organizacji Pozarządowych Woj. Warmińsko-Mazurskiego, Joanna Glezman, pełnomocnik Marszałka ds. Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi oraz Joanna Tomaszczyk, wiceprezes Federacji FOSa oceniała przede wszystkim znaczenie inicjatywy dla lokalnej społeczności, jej innowacyjność, umiejętność zaangażowania wolontariuszy i partnerów.
    Wyniki konkursu podsumowano na dorocznej konferencji organizacji pozarządowych województwa warmińsko-mazurskiego, która odbyła się w Olsztynie w dniu 13 czerwca 2008 r.
Życzenia dobrego wypoczynku
27.06.08

    Na rozpoczynające się wakacje dużo słońca, radości, a przede wszystkim udanego wypoczynku oraz szczęśliwego powrotu z letnich wojaży wszystkim dyrektorom szkół, nauczycielom oraz dzieciom i młodzieży

życzy

pamiętający w modlitwie

ks. prałat Daniel Adamowicz

Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej


Fotoreportaż z Festynu
16.06.08

Zapraszamy wszystkich do obejrzenia zdjęć z Ogólnopolskiego Festynu Rodzinnego Caritas z okazji Dnia Dziecka pod nazwą "Bądźmy Razem", który odbył się dnia 31.05.2008 roku.

ZOBACZ ZDJĘCIA

Caritas Diecezji Toruńskiej na festynie w Rozgartach
16.06.08

    W dniu 14 czerwca w Rozgartach (w sąsiedztwie Przysieka) odbył się festyn dla mieszkańców. W rytm młodzieżowej orkiestry dętej ze Złejwsi przebiegało wspólne świętowanie, podczas którego rozegrano mecze oraz rozstrzygnięto konkurencje sportowe dla dzieci. Również Caritas włączyła się w lokalną imprezę, proponując najmłodszym kącik rysunkowy, który cieszył się sporym zainteresowaniem. Każde dziecko, które narysowało pracę, otrzymało podarunek, a najlepsze prace w konkursach: 1) "Z czym kojarzy mi się Caritas" i 2) "Moje plany wakacyjne"  przygotowały: Patrycja Kuczawska i Katarzyna Dragan. Starsi uczestnicy festynu mogli się wykazać w konkursie wiedzy o Caritas, w którym nagrodami były książki oraz koszulki.


Przekazaliśmy kolejne 2 rowery
13.06.08

    Dzisiaj odwiedzili nas w Przysieku kolejni szczęściarze, którzy odebrali rowery wylosowane podczas Festynu z okazji Dnia Dziecka. Byli to uczniowie z Gimnazjum w Michalu (Gmina Dragacz): Monika Wojtyła oraz Kacper Sukiennik.

    Gratulujemy serdecznie!


Wspomnienie z Festynu
13.06.08

31 maja spędziłyśmy bardzo miło czas. Tego dnia razem z koleżankami i kolegami wzięłyśmy udział w festynie „Bądźmy razem”. Caritas Diecezji Toruńskiej przygotowała dla dzieci i ich rodzin wiele niespodzianek. Dorośli uczestniczyli w koncertach muzycznych, które w tym dniu odbywały się na scenie przy Bulwarze Filadelfijskim i chętnie częstowali się smacznym bigosem. Maluchy cieszyły się z zabaw na dmuchanym zamku, a starsze dzieci próbowały swoich sił na ściance wspinaczkowej i podziwiały popisy pilotów. Nam najbardziej podobały się zabawy przygotowane przez strażaków. W tak upalny dzień nawet polewanie się wodą i chlapanie w błocie było fajną zabawą. Do domu wróciłyśmy późnym popołudniem. Byłyśmy zmęczone, ale pełne wrażeń i zadowolone. Po Festynie pozostała nam paczka z Biedronki i miłe wspomnienia. Chciałybyśmy w przyszłym roku znowu uczestniczyć w podobnej imprezie z okazji Dnia Dziecka.

 

Ania – lat 15

Izabela – lat 14

Rower dla Weroniki Głowickiej z Inowrocławia
11.06.08

    W dniu 11 czerwca pani Ewelina Głowicka odebrała rower, który został wylosowany 31 maja podczas Festynu Rodzinnego Caritas przez jej córkę, Weronikę (identyfikator nr 005869) ze Szkoły Podstawowej nr 16 w Inowrocławiu.

     Gratulujemy serdecznie i życzymy, aby rower długo służył!


Po prostu są ogromnie wdzięczni (artykuł z "Nowości")
10.06.08

Organizatorzy Ogólnopolskiego Festynu Caritas „Bądźmy razem” dziękują za pomoc

20 tysięcy osób bawiło się na Ogólnopolskim Festynie Rodzinnym Caritas „Bądźmy razem” w Toruniu. Organizatorzy dziękują tym, którzy im pomogli.

Festyn z okazji Dnia Dziecka, jako jedyny w Polsce, został rozpoczęty Biegiem dla Janka Muzykanta. Wśród ponad 10 tysięcy uczestników byli uczniowie i ich opiekunowie, ale również strażacy, policjanci oraz przedstawiciele wielu środowisk regionu.

Na imprezę na Bulwar Filadelfijski przyjechały dzieci nie tylko z Torunia i okolic, ale również z Elbląga, Działdowa czy Pelplina. Wszyscy zostali poczęstowani obiadem i obdarowani prezentami.

Wydano prawie 4 tony bigosu, 14 tysięcy bułek i tyle samo słodkiego pieczywa. Cały tir wody mineralnej po kilku godzinach był już pusty. Każdy uczestnik otrzymał koszulkę Caritas, płatki oraz batoniki od Toruń-Pacific, a dzieci dodatkowo - paczkę słodyczy od Biedronki. W losowaniu można było wygrać cenne nagrody: laptopa, aparat fotograficzny, dvd, trzy odtwarzacze mp3 oraz 16 rowerów górskich, także komplety pościeli z pierza i telewizor lcd.

Wystąpili Mietek Szcześniak, Anastasis, 30,40/70 (Osiołki) i Tomek Kamiński. Dzieci bawiły się przy 70 stoiskach z atrakcjami.

Festyn współorganizowały: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Urząd Miasta Torunia, a sponsorowali: Biedronka (główny sponsor), Carrefour Toruń, Firma Handlowo-Usługowa Comkon, Erbud, Fabryka Mebli Wuteh SA, GAM, Instal, Krajowa Spółka Cukrowa, Marbud, NOWA Agencja Promocyjno-Reklamowa, Edward Olkiewicz, Pekum Sp. z o.o., Piekarnia Stan-Mar, Andrzej Pietrowski, Polski Puch i Pierze, PZU SA, Ryszard Szymański, Starosta Toruński, Targi Toruńskie, Toruń-Pacific Sp. z o.o., Toruńskie Zakłady Graficzne Zapolex, ThyssenKrupp Energostal SA, Zegart-Farms Sp. z o.o. Do ostatecznego kształtu Festynu przyczynili się: Aeroklub Pomorski, Agencja Gra, BMW M-Power Club, BMW Veteran Club, Dom Harcerza Ognisko Pracy Pozaszkolnej, Dom Muz Miejska Instytucja Kultury, Europejskie Centrum Współpracy Młodzieży, Gazeta Pomorska, JuraPark, Mała Rewia Teatr Muzyczny, MOSiR, Pro Misja Stowarzyszenie, Radio Gra, Schola Promyki Maryi, Schola Pueri Vox, Song of Songs Choir, Strzeleckie Bractwo Kurkowe, Teatr Baj Pomorski, TKH ThyssenKrupp Energostal, TV Toruń, TVP 3, Wyższe Seminarium Duchowne, Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich i orkiestra dęta z Zespołu Szkół Samochodowych w Toruniu. Nad bezpieczeństwem uczestników czuwali: Komenda Miejska Policji, Maraton Toruński, MPO, MZD, Ochotnicza Straż Pożarna, Państwowa Straż Pożarna, Straż Miejska, TKKF, TGR PCK, WOPR oraz nauczyciele.

„Nowości” sprawowały patronat medialny nad festynem.

Wartość Festynu to kwota około 700 tysięcy złotych, z czego aż 600 tysięcy przeznaczono na podarunki dla uczestników.

- Wszystkim, którzy włączyli się w to wyjątkowe dzieło, jakim jest Festyn Rodzinny „Bądźmy razem”, wyrażamy ogromną wdzięczność - mówi Anna Pławińska z Caritas. - I do zobaczenia 30 maja przyszłego roku!


Laptop i rowery jeszcze czekają (artykuł z "Nowości")
04.06.08

Do końca czerwca można odbierać nagrody wylosowane na festynie Caritas

15 tys. dzieci z całego regionu bawiło się podczas imprezy „Bądźmy razem” w minioną sobotę na toruńskim Bulwarze Filadelfijskim. Nie wszyscy odebrali cenne nagrody.

Zorganizowany przez Caritas Diecezji Toruńskiej festyn przeprowadzono z wielkim rozmachem. Wszystkie dzieci dostały paczki z łakociami i pamiątkowe koszulki. Za darmo korzystały także z napojów i przekąsek. Do ich dyspozycji było kilkadziesiąt różnych atrakcji, m.in air show, koncerty, pokazy, stanowiska z wesołym fryzjerem i malowaniem twarzy. Impreza rozpoczęła się wielkim „Biegiem dla Janka Muzykanta”, w którym udział wzięło kilka tysięcy dzieci.

Wieczorem dla uczestników festynu „Bądźmy razem” zagrał Tomek Kamiński i Mieczysław Szcześniak. Wielką atrakcją plenerowej imprezy były cenne nagrody, które wygrywali najmłodsi. Nie wszyscy zdążyli je odebrać podczas festynu.

Poniżej drukujemy zwycięskie numery, które rozlosowano w sobotę. Nagrody odbierać można w siedzibie Caritas Diecezji Toruńskiej do końca czerwca. Szczegółowe informacje na stronie internetowej www.torun.caritas.pl.

Zwycięskie numery

005671 - aparat cyfrowy, 011661 - laptop, 010699 - odtwarzacz MP3, 002121 - odtwarzacz MP3, 004764 - rower, 002378 - rower, 007000 - rower, 005905 - rower, 003291 - rower, 003267 - rower, 003271 - rower, 005914 - rower, 011300 - rower, 000131 - rower, 005869 - rower, 000748 - rower, 005911 - rower.

 


Podziękowanie za pomoc przy Festynie
03.06.08

   Ogólnopolski Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka pn. "Bądźmy razem", który zorganizowała Caritas Diecezji Toruńskiej 31 maja br. na Bulwarze Filadelfijskim zgromadził ponad 12 000 dzieci i młodzieży oraz ich rodziny. Bieg dla Janka Muzykanta, wielość atrakcji na błoniach, dynamiczny program ze sceny, przepiękna pogoda, nieodpłatne wyżywienie, koszulki i paczki dla uczestników wywołały, tak jak określiliśmy w celu wydarzenia, uśmiech na twarzy każdego dziecka.

    Dzieci, jak pisze w e-mailu przedstawiciel jednej z gmin uczestniczących w Festynie, nadal wspominają zabawę oraz deklarują chęć uczestnictwa w przyszłym roku.

    Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy wspierali nas w tym niezwykłym i wielkim wydarzeniu. Oto lista osób, instytucji i firm, którym wyrażamy ogromną wdzięczność:

  

 

Biedronka - główny sponsor  

Urząd Marszałkowski

Urząd Miasta Torunia

Starosta Toruński

Aeroklub Pomorski

Agencja Gra

Agrol Sp. z o.o.

BMW M-Power Club

BMW Veteran Club

Carrefour Toruń

Comkon Firma Handlowo-Usługowa

Dom Harcerza Ognisko Pracy Pozaszkolnej

Dom Muz Miejska Instytucja Kultury

Erbud

Europejskie Centrum Współpracy Młodzieży

Fabryka Mebli Wuteh SA

GAM

Gazeta Pomorska

Hoogwert Poland sp. z o.o.

Instal

JuraPark

Komenda Miejska Policji

Krajowa Spółka Cukrowa

Mała Rewia Teatr Muzyczny

Maraton Toruński

Marbud

Miejski Zarząd Dróg

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania

Młodzieżowy Dom Kultury

MOSiR

Nowa Agencja Promocyjno-Reklamowa

Nowości Dziennik Toruński

Obst S.A.

Ochotnicza Straż Pożarna

Olkiewicz Edward

Państwowa Straż Pożarna

Pekum Sp. z o.o.

Piekarnia Stan-Mar Marlena i Stanisław Szczęśni

Pietrowski Andrzej

Polski Puch i    Pierze             

PRO MISJA Stowarzyszenie

PZU SA Toruń

Radio Gra

Rolpot PPHU Sp.j.

Schola Promyki Maryi z Parafii Św. Józefa w Toruniu

Schola Pueri Vox

Sertop Sp. z o.o.

Song of Songs Choir

Straż Miejska

Strzeleckie Bractwo Kurkowe

Szymański Ryszard

Targi Toruńskie

Teatr Baj Pomorski

TKKF

Toruń-Pacific Sp. z o.o.

Toruńska Grupa Ratownictwa PCK

Toruński Klub Hokejowy ThyssenKrupp Energostal

Toruńskie Zakłady Graficzne Zapolex

Transarr Dom Maklerski Sp. z o.o.

TV Toruń

TVP 3

ThyssenKrupp Energostal SA               

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Wyższe Seminarium Duchowne

Zegart-Farms Sp. z o.o

Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich w Toruniu

Zespół Szkół Samochodowych w Toruniu

 

    Do zobaczenia w przyszłym roku 30 maja! 


Przyjechali, bo to było ich święto (artykuł z "Nowości")
03.06.08

Takiego show Toruń dawno nie widział. W sobotę Bulwar Filadelfijski wypełniło tysiące dzieci, które przyjechały tu z całego regionu.

Toruński festyn „Bądźmy razem” to jedna z imprez, które w tym samym czasie odbywały się w kilku miastach Polski. Ich celem było przede wszystkim zorganizowanie niezapomnianej zabawy dla dzieci z okazji ich święta oraz zwrócenie uwagi na problemy tych najuboższych. Każdy uczestnik zabawy dostał pamiątkową koszulkę oraz paczkę z żywnością. Liczba atrakcji przygotowanych dla maluchów wielu z nich zapierała dech w piersiach.

- Biegamy z kolegami od jednego stoiska do drugiego i nie wiemy, co wybrać. Buzie mamy już pomalowane, dostaliśmy balony – z przejęciem opowiada Kamil Krzyżaniak z Chełmży. – Ja bardzo chciałbym zobaczyć pokazy lotnicze, bo w przyszłości chcę być pilotem.

Kasia Lewandowska z Brodnicy należy do Szkolnego Koła Caritas.

Na co dzień pomagamy innym, organizujemy różne akcje, przed świętami sprzedajemy świece – mówi dziewczyna. – Dzisiaj przyjechaliśmy do Torunia, żeby być razem z innymi, podobnymi do nas. W końcu to święto wszystkich dzieci.

Na festyn Caritas przyjechały grupy z parafii, szkół i gmin w całym województwie. Było też wiele osób, które na Bulwar Filadelfijski przyprowadziły własne dzieci. - To wielki piknik ze świetną i co ważne, darmową zabawą. Nie ma komercji, a rodzice nie muszą trzymać się za portfel i zastanawiać się, czy im wystarczy pieniędzy – mówi Ryszard Jastrzębski z Rubinkowa. – Czytałem o tej imprezie w „Nowościach”, słyszałem o niej w radiu. W sobotę przed południem zabrałem dwoje swoich dzieci, dwoje od sąsiadów i przyszliśmy na Bulwar. Nikt z nas nie żałuje.

Uczestnicy imprezy z okazji Dnia Dziecka mogli wygrać wiele atrakcyjnych nagród, m.in. telewizor i komplety pościeli.

Gwiazdami festynu byli Tomek Kamiński i Mieczysław Szcześniak. Gigantycznemu przedsięwzięciu patronowała także Telewizja Polska. Relacje z toruńskiej imprezy można było więc zobaczyć na lokalnej i ogólnopolskiej antenie.

jwn – Dziennik Toruński Nowości

Tysiące uśmiechów na festynie w Toruniu (artykuł z Gazety Pomorskiej)
03.06.08

Cel był prosty: sprawić radość tysiącom dzieci, które na co dzień radości nie doświadczają. I udało się. 

A wszystko dzięki zorganizowanemu przez Caritas festynowi "Bądźmy razem".

Ogólnopolski Festyn Rodzinny Caritas zgromadził w Toruniu tysiące maluchów. Nic dziwnego, atrakcji dla najmłodszych przygotowano tyle, że nie sposób było z wszystkich skorzystać.

Zabawę otworzył "Bieg dla Janka Muzykanta", w którym wystartowało ponad 10 tys. osób. Wśród nich również Janusz Brodziński, komendant toruńskich policjantów. - To wspaniały gest - mówi Anna Pławińska, koordynator wolontariatu Caritas Diecezji Toruńskiej. - Uczestnictwo w biegu jest wyrazem solidarności z wszystkimi podopiecznymi Funduszu dla Janka Muzykanta, prowadzonego przez Caritas.

Ale to był dopiero początek. Na toruńskim Bulwarze Filadelfijskim wyrósł olbrzymi plac zabaw. A na nim... Ścianka wspinaczkowa, ogródki sportowe, boisko dla "żywych piłkarzyków", zjeżdżalnie w "Bajdocji", szaleństwa wewnątrz ogromnej kuli, a także pokazy strażackie czy zabawy i konkursy, przygotowane przez strażników miejskich. Nie zabrakło i tego, co sprawia radość wszystkim dzieciom - słodyczy.

Podczas sobotniego festynu na najmłodszych czekało aż 15 tys. paczek ze słodkimi upominkami, ale także tradycyjny bigos, pieczywo i woda mineralna.

Zabawie przez cały czas towarzyszyła muzyka. Na dużej scenie festynu wystąpiły m.in. schole, grupy taneczne, zespół kleryków Wyższego Seminarium Duchownego z Torunia oraz długo oczekiwane gwiazdy: Tomek Kamiński i Mietek Szcześniak.

                                                                                                                            

Magdalena Janowska (Gazeta Pomorska)