Wczoraj odbyły się wigilie Caritas Diecezji Toruńskiej. Pierwsza w Przysieku z podopiecznymi Środowiskowego Domu Samopomocy, podczas której Ksiądz Dyrektor własnoręcznie piekł pierogi i druga - na Rubinkowie z podopiecznymi Centrum Pielęgnacji Caritas.
W atmosferze wzajemnego ciepła i radości złożono sobie życzenia radosnych i błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia.
Jubileuszowy, piętnasty już Koncert Świąteczny Caritas zgromadził jak zwykle w niedzielę przed Bożym Narodzeniem najwierniejszych przyjaciół naszej organizacji, ludzi o wielkim sercu i entuzjastów kolęd, które w tym roku zaśpiewała pamiętana przez wielu dojrzałych już wielbicieli jej talentu, Halina Kunicka. W scenerii pięknej, pachnącej świerkiem stajenki betlejemskiej, zbudowanej jak zwykle z wielką pieczołowitością w Kościele Garnizonowym, przeżyliśmy niezapomniane chwile przedświątecznych wzruszeń. Artystka zachwyciła nas niezwykłą barwą głosu i wspaniałym wykonaniem nie tylko kolęd, ale również przebojów, które wielu z nas świetnie pamiętało.
Tradycyjnie już podczas koncertu uhonorowaliśmy statuetką Cor Bonum najbardziej zaangażowanych w działalność charytatywną. Nagrody te otrzymali:
1) S. Zygmunta Kaszuba,
2) CPP Toruń-Pacific,
3) STAN-MAR Marlena i Stanisław Szczęśni,
4) Caritas Polska.
Dodatkowo wyróżnieniem została uhonorowana opiekunka Szkolnego Koła Caritas z Grudziądza, pani Jadwiga Borus-Kopystecka.
Nagroda Cor Bonum przyznawana jest każdego roku przez Kapitułę Caritas Diecezji Toruńskiej tym, którzy w wybitny sposób działają w obszarze pomocy i swoją postawą oraz zaangażowaniem dają świadectwo miłości miłosiernej. Statuetka z brązu, przedstawiająca pochylenie się nad bliźnim, symbolizuje największą wartość człowieka, czyli serce, którym dzielimy się z osobami potrzebującymi wsparcia.
Dodatkowo koncert uświetnił wspaniałym wokalem Kamil Czeszel, dwudziestoletni toruński artysta, który boryka się z niepełnosprawnością. Jest on przykładem człowieka, który pomimo swych ograniczeń fizycznych wznosi się na szczyty, będąc jednocześnie niezwykle ciepłym i otwartym młodzieńcem.
Koncert był dofinansowany przez Gminę Miasta Toruń – dziękujemy bardzo.
W dniach 9-10 grudnia br. brodniccy i toruńscy wolontariusze Caritas włączyli się w ogólnopolską zbiórkę żywności. Dary zbierane były w 34 sklepach, m.in. w sieciach: Biedronka, Polo Market, Piotr i Paweł oraz Netto. Celem zbiórki było zgromadzenie produktów spożywczych dla osób najuboższych, chorych, bezrobotnych, bezdomnych, korzystających z pomocy Caritas, czyli tych, które zgłaszają się po doraźną pomoc oraz takich, którymi opiekujemy się na co dzień. Ich sytuacja życiowa jest bardzo trudna, często cierpią niedostatek i dlatego każda forma wsparcia jest dla nich niezmiernie ważna.
Brodniczanie i torunianie ofiarowali ok. 4,5 tony żywności, która trafi do podopiecznych Caritas. W przeprowadzenie zbiórki zaangażowała się młodzież z Bursy Szkolnej Caritas, działającej przy Brodnickim Centrum, wolontariusze Szkolnych Kół Caritas, studenci z przysieckiej Bursy Akademickiej oraz członkowie Akademickiego Koła Caritas. Wśród zebranych artykułów spożywczych były między innymi: mąka, cukier, makaron, ryż, kasza, płatki kukurydziane, konserwy, olej, herbata oraz słodycze. Mamy świadomość tego, że zebrana ilość żywności, niestety nie jest wystarczająca, aby pomóc wszystkim, którzy tego oczekują. Jednak w miarę możliwości, chcielibyśmy obdarować jak najwięcej osób, które los szczególnie ciężko doświadcza. Ufamy, że oferowana pomoc przyniesie wsparcie i wznieci chociażby iskierkę nadziei w miejsce smutku i zniechęcenia. Pozwoli zobaczyć, że wokół są ludzie, którzy potrafią i chcą dzielić się tym, co mają; swoim czasem, pracą i dobrami materialnymi.
Organizacja i przeprowadzenie zbiórki nie byłoby możliwie gdyby nie życzliwość, ofiarność i zaangażowanie wielu osób. Tym wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do realizacji tego przedsięwzięcia, z serca dziękujemy. Wyrażamy naszą wdzięczność przedstawicielom poszczególnych sieci sklepów za otwartość i aprobatę naszej prośby. Bardzo dziękujemy wolontariuszom i ich opiekunom za ofiarną i bezinteresowną służbę pełnienia dyżurów podczas zbiórki w sklepach.
Okres Świąt Bożego Narodzenia, to czas szczególny, który w jakiś niezwykły sposób otwiera i uwrażliwia nasze serca. Dzieje się to zapewne przez moc Miłości Jezusa, który przychodzi do nas w Betlejemską Noc, jako Światłość Prawdziwa. Niech promienie Światła, które z Betlejemskiego Żłóbka rozchodzą się na cały świat, przenikają nasze serca, rozświetlając je blaskiem wiary i miłości.
Oprac. na podstawie materiałów od S. Edyty Kołpackiej i Michał Pezlera
W 21 sklepach toruńskich oraz 10 brodnickich wolontariusze Caritas w ramach ogólnopolskiej zbiórki żywności zbierają produkty o długim terminie ważności dla najbardziej potrzebujących mieszkańców. Najczęściej w koszach można zobaczyć: makaron, mąkę, ryż, słodycze, herbatę, cukier, płatki, czy też zupy w proszku.
Za te dary serca dziękujemy i zachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli do podzielenia się żywnością z osobami najbardziej potrzebującymi pomocy.
Zbiórka trwa dziś i jutro (9 i 10 grudnia). Wolontariuszy Caritas możemy spotkać m.in. w "Biedronkach", Polo Marketach", czy też w sieci "Piotr i Paweł".
Serdecznie zapraszamy na tradycyjny Koncert Świąteczny Caritas Diecezji Toruńskiej, który organizujemy po raz piętnasty w Kościele Garnizonowym. W tym roku w dniu 18 grudnia o godz. 15.00 wystąpi Halina Kunicka.
Koncert będzie poprzedzony wręczeniem statuetek Cor Bonum osobom, i instytucjom, które na co dzień szczególnie angażują się w działalność charytatywną.
Bilety-cegiełki w cenie 10 zł można nabyć w toruńskich parafiach. Dochód z nich przeznaczony będzie dla najuboższych parafian.
W piątek i w sobotę 9 i 10 grudnia 2011r. w ramach ogólnopolskiej zbiórki żywności Caritas zbierać będzie produkty żywnościowe w toruńskich i brodnickich sklepach (takich jak: Biedronka, Polo Market, Piotr i Paweł, Netto i in.).
Wszystkich ludzi o wrażliwych sercach zachęcamy do udziału w naszej akcji, abyśmy wspólnie mogli pomagać osobom najuboższym, chorym, bezrobotnym i bezdomnym.
Za dobro, którym się dzielicie, serdecznie dziękujemy.
Podczas poniedziałkowej (5 grudnia) uroczystej gali w toruńskim Dworze Artusa jednym z laureatów jedenastej edycji Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego był Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej, Ksiądz Prałat Daniel Adamowicz. Ksiądz Dyrektor otrzymał nagrodę w kategorii BUDOWA SPOŁECZEŃSTWA OBYWATELSKIEGO za zaangażowanie w niesienie pomocy osobom chorym, niepełnosprawnym i potrzebującym. Kierowana przez niego instytucja jest jedną z najprężniej działających organizacji pozarządowych w regionie. Zakres działalności Caritas Diecezji Toruńskiej jest bardzo szeroki i obejmuje inicjatywy z zakresu ekonomii społecznej, pomocy socjalnej i wolontariatu. Toruńska Caritas prowadzi obecnie noclegownię, łaźnię i jadłodajnię dla osób bezdomnych, świetlice środowiskowe dla dzieci 50 rodzin objętych problemem alkoholowym, organizuje szkolenia dla wolontariuszy zakresie profilaktyki uzależnień oraz wypoczynek letni.
O te prestiżowe doroczne wyróżnienia ubiegały się wybitne postaci i zespoły reprezentujące trzynaście dziedzin. Marszałek Piotr Całbecki przyznał też nagrodę specjalną za promowanie regionu w świecie.
Nagrody Marszałka to najważniejsze regionalne wyróżnienia za najbardziej wartościowe dokonania w istotnych obszarach działalności publicznej. Wnioski o ich przyznanie oceniane są przez specjalnie powołaną kapitułę, złożoną z reprezentantów świata nauki, gospodarki oraz samorządowców. W ubiegłym roku zaproponowano ponad 130 kandydatur. Wśród laureatów 2010 są między innymi dyrektor Filharmonii Pomorskiej Eleonora Harendarska, kierownik Katedry Konfliktów Politycznych na Wydziale Politologii i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika profesor Wojciech Polak, twórcy Rodzinnego Domu Dziecka w Bydgoszczy Renata i Czesław Wiszniewscy, zespół naukowców z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego i właściciel firmy Doran z Sępólna Krajeńskiego za stworzenie instalacji do produkcji biomasy wykorzystywanej w celach energetycznych oraz prezes odnoszących sukcesy na globalnym rynku Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych Jarosław Józefowicz.
W tegorocznej edycji Nagród Marszałka wpłynęło 155 wniosków.
Galę Nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2011 uświetnił recital fortepianowy Pawła Wakarecego.
5 grudnia 2011 roku obchodziliśmy 15-lecie naszego Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas Diecezji Toruńskiej. Obchody tej szczególnej rocznicy odbyły się w bardzo uroczystej formie – jak na jubileusz przystało. Zaprosiliśmy wielu naszych przyjaciół i ludzi dobrej woli, dzięki którym możemy z takim powodzeniem działać. Na uroczystość przybyli m. in. Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki; Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Ludwik Szuba, Dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Kazimiera Janiszewska, a także przedstawiciele toruńskiego duchowieństwa, szkół medycznych i osób związanych z pomocą społeczną.
Mimo grudniowej pory i zimna za oknem humory dopisywały, zwłaszcza, że przybywających witał zespół Medium pięknie grający kolędy. Aby wprowadzić wszystkich w odpowiedni nastój, nasi podopieczni przygotowali wzruszające przedstawienie do piosenek Anny Jantar. Pokazali w nim, jak ważna jest idea pomocy osobom, które z różnych przyczyn nie potrafią lub nie mogą normalnie funkcjonować w społeczeństwie. Po tym występie Ks. Prałat Daniel Adamowicz – Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej – zaprezentował historię naszego ŚDS-u, nasze osiągnięcia, a także szeroką ofertę skierowaną do osób z zaburzeniami psychicznymi i dysfunkcją umysłową. Mamy się czym pochwalić. Ks. Daniel mówił o tym, że nasi podopieczni mogą na co dzień rozwijać się w ramach muzykoterapii, treningu kulinarnego czy higienicznego. Wyciągamy ich z zamknięcia i odizolowania od świata, często wyjeżdżając w ciekawe miejsca, np. do Szafarni czy Kórnika. Zwiedzamy muzea i galerie. Przez 15 lat pomogliśmy ponad 100 osobom, aktywnie bierzemy udział w wielu zawodach sportowych i akcjach skierowanych do naszych podopiecznych. To wszystko sprawia, że jesteśmy prężnie działającym ośrodkiem, takim drugim, szczególnym domem dla ludzi często zagubionych, czy bezradnych w dzisiejszym świecie.
Po multimedialnej prezentacji wręczyliśmy nagrody w konkursie plastycznym „Jan Paweł II – Błogosławiony Świadek Miłosierdzia” skierowanym do Środowiskowych Domów Samopomocy oraz innych placówek pomocy społecznej. Szczęśliwi zwycięzcy i zaproszeni goście obejrzeli spektakl teatru Afisz. Mogliśmy usłyszeć pięknie zaaranżowane, wesołe piosenki ze Lwowa i kresów wschodnich. Po tym występie, z małym wyprzedzeniem, specjalnie na ten szczególny jubileusz przybył św. Mikołaj, który wręczył upominki naszym uradowanym podopiecznym. Na koniec, przy akompaniamencie kolęd zaprosiliśmy wszystkich uczestników na poczęstunek.
To był radosny jubileusz. Jesteśmy wdzięczni wszystkim, którzy wspierają nasze dzieło. Dziękujemy za zaangażowanie i życzliwość, a także serce i modlitwę, dzięki którym możemy pomagać potrzebującym. Bóg zapłać!
Sylwia i Tadeusz Komorowscy
Archiwum wiadomości
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2010
2008
2006