Do zobaczenia na lodowisku we wtorek!
24.11.16

   Już w najbliższy wtorek, 29 listopada o godz. 11.00 spotykamy się na toruńskim Lodowisku Tor-Tor, aby zainaugurować XXIII Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Pamiętajcie o przywiezieniu zabawek dla ubogich dzieci. Upominki te  będą dołączone do świątecznych paczek.

   Projekt jest dofinansowany ze środków Gminy Toruń.


Nagroda dla Działdowskiego Centrum Caritas
23.11.16

      W dniu 21 listopada w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nagród i wyróżnień za wybitne, nowatorskie rozwiązania w zakresie pomocy społecznej w roku 2016. Nagrodę odebrał również ks.prałat Daniel Adamowicz.

 

 


Integracja w stylu country - ŚDS Iłowo-Osada
21.11.16

W dniu 16 listopada 2016 r. na sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Iłowie – Osadzie odbyło się II integracyjne spotkanie uczestników środowiskowych domów samopomocy. Organizatorem spotkania był Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Toruńskiej im. Św. Jana Pawła II w Iłowie - Osadzie. Tematem przewodnim tegorocznej imprezy był styl country, rozumiany jako wspólna zabawa, wolność, taniec i integracja. Na zaproszenie odpowiedziało aż sześć zaprzyjaźnionych środowiskowych domów samopomocy z: Działdowa, Torunia, Blizna, Nidzicy, Mławy, Żuromina i łącznie na spotkaniu tanecznym  było obecnych blisko 130 osób.

Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej ks. Daniel Adamowicz przywitał przybyłych gości i wraz z Panią Lucyną Mątowską - Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Iłowie – Osadzie wręczyli symboliczne upominki osobom, które zawsze wykazują wielką życzliwość i otwartość na działania realizowane przez ŚDS w Iłowie – Osadzie tj.: Panu Sebastianowi Cichockiemu – Wójtowi Gminy Iłowo-Osada, Panu Piotrowi Olszewskiemu – Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Iłowie – Osadzie, Panu Piotrowi Wilgowiczowi – Kierownikowi Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Iłowie – Osadzie.

Następnie odtworzono krótki filmik, który w sposób bardzo skrótowy ale niezwykle pogodny przybliżył wszystkim obecnym gościom rzeczywistość jaką codziennie budują pracownicy i uczestnicy ŚDS w Iłowie - Osadzie. Później gospodarze imprezy (pracownicy wraz z uczestnikami) wykonali popisowy taniec integracyjny do muzyki country, który został nagrodzony wielkimi brawami. Głównym punktem programu, na który wszyscy czekali była jednak wspólna zabawa taneczna, która niewątpliwie łączy ludzi i daje poczucie że wszyscy jesteśmy jedną rodziną. Po trzygodzinnej skocznej zabawie spotkanie zakończył wspólny ciepły posiłek i słodki poczęstunek. Spotkanie przede wszystkim służyło integracji osób niepełnosprawnych i osób z zaburzeniami psychicznymi z pobliskich placówek ale również dało okazję i możliwość na łamanie barier i uprzedzeń, co z pewnością służy wzajemnemu zrozumieniu oraz niwelowaniu przesądów i stereotypów. Tego typu inicjatywy pozwalają na bardziej świadome podejście do problemu nietolerancji i dyskryminacji oraz promują równość szans w życiu społecznym.

Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas Diecezji Toruńskiej im. Św. Jana Pawła II w Iłowie – Osadzie pragnie wyrazić wielką wdzięczność osobom, które w znaczący sposób przyczyniły się do organizacji spotkania, a w szczególności:

- Panu Mariuszowi Miłockiemu - Kierownikowi Firmy „De Huse” w Iłowie – Osadzie (wsparcie finansowe);

- Panu Michałowi Lipińskiemu wraz z zespołem Imperial (oprawa muzyczna imprezy);

- Panu Aleksandrowi Nowakowskiemu – Właścicielowi Piekarni w Iłowie – Osadzie (wyroby cukiernicze i pieczywo).

  Lucyna Mątowska

 

 

 


Renifer na Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom
21.11.16

   Przypominamy, że renifer Rudolf już się szykuje na lodowisko TOR-TOR. 29 listopada już od godz. 10.00 będzie czekał na uczestników Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, aby uwiecznić się na wspólnych fotografiach :)


ZAPRASZAMY NA INAUGURACJĘ WIGILIJNEGO DZIEŁA POMOCY DZIECIOM
16.11.16

Mamy zaszczyt zaprosić

 

Szanowną Dyrekcję, 

Grono Pedagogiczne

i Uczniów

 

na Inaugurację

Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom 2016,

 

która odbędzie się w dniu 29 listopada br.

na Lodowisku Tor-Tor w Toruniu o godz. 11.00.

 

Hasło tegorocznej edycji akcji brzmi:

„Płomień Miłosierdzia”.

 

 

 

W programie:

 

zapalenie świecy wigilijnej

wizyta Mikołaja

pokazy łyżwiarskie 

podsumowanie akcji „Warto być bohaterem”

spektakl „Bądźcie świadkami miłosierdzia” w wykonaniu uczniów G nr 3 w Toruniu       

występ wokalistów z MDK

 

 

ZGŁOSZENIA GRUP SZKOLNYCH PRZYJMUJEMY EMAILEM: torun@caritas.pl Prosimy o podanie ilości dzieci i opiekunów.

 

 

 

Dofinansowano ze środków Gminy Miasta Toruń

 


zaproszenie+WDPD.pdf

W Toruniu pierwsza świeca płonie na lodowisku
08.11.16

    Każdego roku przed Adwentem trwają przygotowania do największej akcji Caritas – Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Od ponad dwudziestu lat symbolem tej akcji są świece, z których dochód zasila projekty wspierające najuboższe rodziny, a szczególnie dzieci. Środki z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom przekazywane są na całoroczne dożywianie tysięcy dzieci w szkołach i świetlicach, pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek. Świece te, rozprowadzane głównie w parafiach, zapalane są następnie na wigilijnych stołach na znak solidarności z najbardziej potrzebującymi w Polsce i na  świecie.

            W diecezji toruńskiej każdego roku jest uroczyście obchodzona inauguracja Wigilijnego Dzieło Pomocy Dzieciom. Spotkanie z udziałem 3000 uczniów odbywa się na lodowisku Tor-Tor - w tym roku w dniu 29 listopada o godz. 11.00. Wydarzeniu towarzyszą pokazy jazdy figurowej najmłodszych oraz prezentacje hokeistów. Tradycyjnie już podczas tego spotkania, będącego również integracją wolontariuszy, młodzi obchodzą imieniny Biskupa Toruńskiego Andrzeja, składając życzenia i śpiewając tradycyjne „Sto lat”. Całość oprawiana jest muzycznie przez gwiazdy młodzieżowej estrady. Gości przed lodowiskiem wita renifer, z którym dzieci chętnie robią sobie pamiątkowe zdjęcia. W akcję włączają się również służby mundurowe, prezentując swój sprzęt oraz umiejętności. Uczestnicy wydarzenia otrzymują łakocie oraz opaski odblaskowe od Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, przypominające wszystkim o konieczności bycia widocznym w ten jesienno-zimowy czas.

            Kulminacyjnym punktem inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w Toruniu jest przybycie Mikołaja oraz uroczyste zapalenie na lodowisku ogromnej świecy wigilijnej. W ten sposób, wspólnie świętując i bawiąc się, diecezja toruńska rozpoczyna wyjątkowy czas oczekiwania na przyjście Bożego Dzieciątka.

 

Zgłoszenia grup przyjmujemy mailem: torun@caritas.pl