Marzenie spelnione
06.11.15

Pani Wiesława, która mieszka samotnie w Toruniu boryka się na co dzień z wieloma trudnościami. Kiedyś pracowała w księgowości i miała kochającego męża, ale od jego śmierci całe życie się zmieniło... Ze względu na niezdiagnozowaną cukrzycę amputowano pani Wiesi obydwie nogi i nie może wychodzić z mieszkania, znajdującego się na pierwszym piętrze. Może inaczej byłoby, gdyby mieszkała na parterze. Może ktoś chciałby się zamienić?

Póki co pani Wiesia marzyła o nowej wersalce, bo stara zupełnie się zużyła. I udało się - dziś otrzymała od Caritas Diecezji Toruńskiej wygodny mebel, który posłuży jej przez kolejne lata.


Projekt „Nie marnuj jedzenia – wyrzuć do śmieci stare przyzwyczajenia” realizowany przez Działdowskie Centrum Caritas
06.11.15

 

Minął pierwszy miesiąc zajęć z cyklu „Nie marnuj jedzenia – wyrzuć do śmieci stare przyzwyczajenia” realizowanych przez Działdowskie Centrum Caritas.

Z zadowoleniem stwierdzamy, że wykonaliśmy wszystkie zadania zaplanowane na miesiąc październik. Zaczęliśmy od rozpowszechnienia informacji o projekcie wśród przedstawicieli szkół. Stworzyliśmy plakaty, które rozwiesiliśmy w szkołach i innych instytucjach. Zaproszenie do udziału w projekcie znalazło się także w naszej lokalnej gazecie.

W naszych spotkaniach uczestniczy grupa 20 dzieci i młodzieży z Ogniska Wychowawczego w wieku od 7 do 14 lat. Pierwsze zajęcia z dziećmi polegały na wprowadzeniu w tematykę nie marnowania jedzenia. Przeprowadziliśmy wśród dzieci ankietę na temat wiedzy dotyczącej nie marnowania żywności. Dzięki temu na kolejnym spotkaniu wspólnie spisaliśmy „10 zasad nie marnowania żywności”. 

Dużą radość uczestnikom projektu sprawiły zajęcia z okazji Światowego Dnia Żywności. Wykonaliśmy wtedy kartonową lodówkę, do której wkładaliśmy różnego rodzaju produkty żywnościowe namalowane wcześniej przez dzieci. W ten sposób nasi wychowankowie uczyli się prawidłowego przechowywania jedzenia w lodówce.

W minionym miesiącu były także w zajęcia poprowadzone przez pracownika Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej na temat źródeł i przyczyn marnowania żywności. Na zakończenie tego spotkania dzieci miały okazję sprawdzić zdobytą wiedzę w mini quizie.

Na październikowe zajęcia kulinarne zaplanowaliśmy domową pizzę i mufiny bananowe. Wspólnie ustaliliśmy ilość potrzebnych składników i napisaliśmy listę zakupów. Nasze potrawy smakowały nam bardzo – wykorzystaliśmy wszystkie kupione składniki, niczego nie zmarnowaliśmy. Spotkania kulinarne są zdecydowanie jednymi z bardziej lubianych przez dzieci zajęć.

 

Wypowiedzi uczestników na temat projektu  „Nie marnuj jedzenia – wyrzuć do śmieci stare przyzwyczajenia”:

 

Patrycja, 7 lat

„Dla mnie najlepszy był dzień, kiedy robiliśmy lodówkę. Malowałam truskawki i marchewkę, a potem musiałam położyć do lodówki. Marchewka powinna leżeć w szufladzie razem z innymi warzywami!”

 

Kamila, 13 lat

„Najbardziej podobały mi się zajęcia kulinarne. Lubię uczyć się przyrządzania nowych potraw. Cieszę się, że mamy takie zajęcia i nie mogę doczekać się kolejnych spotkań. Jestem ciekawa, co będziemy jeszcze robić w tym projekcie”.

 

 

Koordynator projektu

Agnieszka Grużewska



9 150,00 zł dla osób potrzebujących pomocy
16.06.11

   Dzisiaj obradowała komisja ds. pomocowych Caritas Diecezji Toruńskiej. Spośród rozpatrywanych próśb, które napłynęły od mieszkańców diecezji, komisja postanowiła przyznać wsparcie materialne następującym osobom:

1) 6 dzieciom - na rehabilitację, leczenie specjalistyczne, w tym zakup obuwia ortopedycznego,

2) 1 osobie na zakup okularów,

3) 1 rodzinie, przez której dom przeszła trąba powietrzna.

Łącznie na tę pomoc komisja rozdysponowała 9 150,00 zł.

BŁOGOSŁAWIONY PATRON OŚRODKA SZKOLENIOWEGO
16.06.11

   W Przysieku na terenie zespołu pałacowo-parkowego Caritas Diecezji Toruńskiej od 5 już lat funkcjonyuje Ośrodkek Szkoleniowy. Cieszymy się, że jego patronem jest błogosławiony Jana Paweł II. W obiekcie tym szkolimy zarówno wolontariuszy Caritas, jak i grupy, które do nas przyjeżdżają.


Zawody sportowe dla osób przewlekle chorych - FOTOREPERTAŻ
07.06.11

      Dzisiaj  na terenie Ośrodka Szkoleniowego Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku odbyły się zawody sportowe dla osób cierpiących na schorzenia psychiczne i osób niepełnosprawnych intelektualnie. Wzięło w nich udział 100 podopiecznych Środowiskowych Domów Samopomocy z: Torunia, Brodnicy, Blizna, Działdowa i Grudziądza. Dla każdego przygotowaliśmy posiłek w formie obiadu, drożdżówki i napojów. Uczestnicy wzięli udział w interesujących konkurencjach oraz otrzymali nagrody i puchary.

            Piękna pogoda towarzysząca wydarzeniu oraz wspaniała rywalizacja sportowa okraszona tańcami przy muzyce w przysieckim parku i oczywiście przepyszny obiad, sprawiły, że na twarzach uczestników królował uśmiech, a radosny nastrój udzielił się naprawdę wszystkim.

            Impreza była współfinansowana przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.


Festyn Caritas w Działdowie
07.06.11

      W dniu 05.06.2011r. w godzinach 13.00-19.00 na placu przy ulicy Świerkowej w Działdowie odbył się Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka pod patronatem starosty powiatu Działdowskiego, Mariana Janickiego. Imprezę zorganizowało Działdowskie Centrum Caritas przy współpracy Miejskiego Domu Kultury i Intermarche oraz instytucjami samorządowymi, parafiami, sponsorami publicznymi i służbami mundurowymi. W festynie wzięło udział kilka tysięcy dzieci wraz z rodzinami i opiekunami z terenu powiatu działdowskiego. Przygotowano wiele atrakcji. Przez kilka godzin dzieci  uczestniczyły w różnego rodzaju konkursach i konkurencjach sportowych, za które otrzymały nagrody niespodzianki. Dużym powodzeniem cieszyła się olbrzymia zjeżdżalnia i trampoliny. Były też przejażdżki na kucyku, wioska indiańska, zorbing, ścianka wspinaczkowa i wiele innych. Dzieci mogły posiedzieć w wozie strażackim i samochodzie  policyjnym.

Gościem honorowym festynu  był  Ks. Biskup Antoni Długosz, który swą obecnością i występem uświetnił imprezę. Gospodarzami wydarzenia  byli:  dyrektor Działdowskiego Centrum Caritas, Ks. Zdzisław Syldatk i dyrektor Miejskiego Domu Kultury, Dariusz Maćkowiak. Na scenie wystąpiły dzieci ze szkół podstawowych i gimnazjalnych, MDKu i Działdowskiego Centrum Caritas,  które zaprezentowały programy wokalno-taneczne. Dzięki licznym sponsorom, każde dziecko otrzymało słodycze, kiełbaski i napoje, a partner strategiczny, Biedronka, zapewnił za pośrednictwem Caritas Diecezji Toruńskiej 2000 paczek. W trakcie zabawy odbyło  się losowanie głównych nagród, w którym 13 dzieci otrzymało: kamerę, rower, biurko, lokówko-suszarkę, grill elektryczny, opiekacz, drukarkę, klawiaturę do komputera, telefon komórkowy i deskorolkę. Warto podkreślić wielki wkład i zaangażowanie około 150 wolontariuszy ze szkolnych kół Caritas. Gorące podziękowania dla wszystkich, którzy się przyczynili w najmniejszym nawet stopniu do zorganizowania tej imprezy.

Szczególnie jesteśmy wdzięczni BIEDRONCE - partnerowi strategicznemu, który dostarczył festynowe paczki nie tylko do Działdowa, ale również do 20 innych miast w Polsce, gdzie odbyły się podobne imprezy.

 

Monika Żuchowska

  


Sprzęt rehabilitacyjny z 1%
06.06.11

         W ramach kampanii  "Ile kosztuje życie?" Caritas Diecezji Toruńskiej  otrzymała 5 łóżek rehabilitacyjnych, 5 ssaków i 5 koncentratorów tlenu, zakupionych przez Caritas Polska z 1% podatku uzyskanego w bieżącym roku.

            W sumie specjalistyczny sprzęt w postaci 295 łóżek rehabilitacyjnych, 410 ssaków i 410 koncentratorów tlenu dostarczono do 32 diecezjalnych Caritas.

- Łóżka z pilotem, ssaki i koncentratory tlenu to niezbędny do przeżycia sprzęt medyczny, na który nie stać wielu osób. Chcemy, aby właśnie rodziny takich chorych mogły wypożyczać potrzebne urządzenia w diecezjalnych Caritas. W czasie trwania kampanii „Ile kosztuje życie?” wielokrotnie podkreślaliśmy, że musimy być współodpowiedzialni za każde życie: zarówno to najmniejsze, rozwijające się, jak i słabe, chore czy już gasnące. Każde jest godne, każde warte naszej uwagi i wsparcia. Dziękujemy wszystkim, którzy zaufali nam i przekazali swój 1 proc. podatku dla Caritas Polska. Siłą Caritas są ludzie dobrego serca, którzy chcą dawać siebie innym spełniając uczynki miłosierne względem swoich bliźnich – powiedział dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz.

            Sprzęt dotrze do hospicjów domowych z przeznaczeniem dla chorych terminalnie i przewlekle. Łóżka z pilotem ssaki i koncentratory tlenu zapewnią im ulgę w cierpieniu. Część  tych specjalistycznych przyrządów trafi również do ponad 200 diecezjalnych wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego i pielęgnacyjnego Caritas w 37 diecezjach w Polsce.


Listy uczestników konferencji "Warto być bohaterem - przciwdziałanie przemocy"
06.11.09

Poniżej prezentujemy listy osób, które zostały przyjęte na konferencję z warsztatami "Warto być bohaterem - przeciwdziałanie przemocy".

 

Warsztat 1

Zapobieganie przemocy w Internecie

Prowadzący: prof. dr hab. Bassam Aouil

 

Lp.

Imię i nazwisko

Szkoła

1.

Dolińska Ewa

Gim. Sławkowo

2.

Dorsz Mariola

ZSS Włocławek

3.

Góreczna Agnieszka

Gim. Nowa Wieś Królewska

4.

Jasińska Beata

SOSz-Wych nr 1 Bydgoszcz

5.

Jaszkowski Tomasz

Gim. Nowe

6.

Jaworska Henryka Hanna

SP Lisewo

7.

Kozłowski Grzegorz

SP Zawda

8.

Krainska Sylwia

Gim. Łubianka

9.

Kruk-Makowska Iwona

Gim. nr 7 Grudziądz

10.

Krzyżanowska Ewa

ZS UMK Toruń

11.

Łukomska Iwona

Gim. nr 4 Inowrocław

12.

Majewska Agnieszka

SP nr 11 Toruń

13.

Paderewski Piotr

ZS Piaski

14.

Pierzgalska Agnieszka

ZS UMK Toruń

15.

Prusakowska Marlena

V LO Toruń

16.

Przybysz Iwona

ZS Lubraniec

17.

Rusek Bożena

ZS Górsk

18.

Słowikowska Beata

ZS Łabiszyn

19.

Surmacz Małgorzata

ZSE Grudziądz

20.

Triebwasser Dorota

SOSz-Wych nr 1 Bydgoszcz

21.

Wolska Mirosława

SP nr 5 Grudziądz

22.

Zielińska Grażyna

Gim. Radzyń Chełmiński

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warsztat 2

Życie na ostrzu noża, czyli jak pracować z młodzieżą, która się samookalecza

Prowadzący: mgr Krystian Labuda

 

Lp.

Imię i nazwisko

Szkoła

1.

Adamkiewicz Mariola

ZSL Koronowo

2.

Adamska Ewa

ZSO nr 5 Bydgoszcz

3.

Bożęcka Wiesława

Gim. nr 3 Włocławek

4.

Dittmann Monika

ZSS nr 1 Świecie

5.

Dropiewska Karolina

SP nr 3 Aleksandrów Kuj.

6.

Falkowska Małgorzata

Gim. nr 16 Bydgoszcz

7.

Giełdon-Szramowska Hanna

Straż Miejska Toruń

8.

Grabowska-Dąbek Anna

ZSS Włocławek

9.

Hłond Violetta

ZS Łabiszyn

10.

Idzikowska Marzena

MOW Samostrzel

11.

Kacner Agata

SOSz-Wych. Toruń

12.

Kadulska-Anioł Elżbieta

SP Mrocza

13.

Kaproń Hanna

ZSL Koronowo

14.

Kolwicz Anna

Gim. nr 2 Włocławek

15.

Kopydłowska Karolina

Gim. Białe Błota

16.

Korzeniewska Dorota

Gim. nr 7 Grudziądz

17.

Książkiewicz Małgorzata

Gim. Żalinowo

18.

Lisowska Dorota

ZS Rynarzewo

19.

Nowaczyk-Soleta Aleksandra

MOW Samostrzel

20.

Preuss Sylwia

ZSBiP Grudziądz

21.

Smoczyńska Magdalena

SOSz-Wych. Toruń

22.

Wiśniewska Anna

Straż Miejska Toruń

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warsztat 3

Praca czy współpraca z rodzicami

Prowadzący: dr Jacek Szczepkowski

 

Lp.

Imię i nazwisko

Szkoła

1.

Adamowicz-Kędziorska Agnieszka

Gim. nr 1 Chełmno

2.

Banach Katarzyna

SP Opoki

3.

Baran Iwona

SP nr 2 Wąbrzeźno

4.

Bejgrowicz Alicja

SP Okalewo

5.

Drejs Anna

SP Parchanie

6.

Grabowski Marcin

Gim. nr 3 Toruń

7.

Hajduk Marzena

SP nr 10 Inowrocław

8.

Janus Wanda

SP Opoki

9.

Juchcińska-Giłka Kamila

ZS Czarże

10.

Kunicka Jolanta

SP Ciechocin

11.

Lewandowska Sylwia

ZS nr 5 Bydgoszcz

12.

Łasiński Jarosław

SP Okalewo

13.

Makowska Beata

ZSO nr 1 Grudziądz

14.

Mościcka Maria

Gim. nr 16 Bydgoszcz

15.

Podraza Agnieszka

ZS Czarże

16.

Radecka-Dubiel Danuta

Gim. Mrocza

17.

Skrzesińska Ewelina

Gim. Boniewo

18.

Stasiuk Krystyna

ZS Brzozówka

19.

Sułkowska Grażyna

ZS nr 28 Toruń

20.

Sztoltman Renata

SZ Zelgno

21.

Śniegocka-Nowak Ewa

Gim. nr 21 Toruń

22.

Zdunek Aleksandra

Gim. Nowe

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warsztat 4

Współpraca z klasą

Prowadzący: mgr Magda Pawlak

 

Lp.

Imię i nazwisko

Szkoła

1.

Błaszkowska Marlena

SP Grzywno

2.

Dydecka Marzena

SP Cyprianka

3.

Formella Katarzyna

ZS Rytel

4.

Gachewicz Katarzyna

SP Cyprianka

5.

Hernet Barbara

ZS Górzno

6.

Jackowska Lidia

SP Strzelno

7.

Juraszewska Małgorzata

ZS Bysław

8.

Kowalczyk Iwona

ZSO nr 5 Bydgoszcz

9.

Laskowski Michał

ZS nr 5 Bydgoszcz

10.

Lisowska Dorota

Gim. Książki

11.

Łabuda Ludwik

SP nr 11 Toruń

12.

Łuczak Artur

MOW Kruszwica

13.

Minder Beata

ZS Brudnowo

14.

Niedzialkowska Monika

ZS Brudnowo

15.

Nowak Magdalena

SP nr 4 Nakło nad Notecią

16.

Nowak Maria

SP Strzelno

17.

Posadzy Magdalena

ZSE-H Żnin

18.

Rynarzewska Elżbieta

SP nr 10 Inowrocław

19.

Smoczyk Mirosława

SP Krąplewice

20.

Strupowska Dorota

SP Krusin

21.

Wrzesińska Maria

ZS nr 34 Toruń

22.

Zaidlewicz-Wołoszyk Magdalena

ZS Brzozówka

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warsztat 5

Profilaktyka narkomanii w świetle przeciwdziałania zachowaniom destrukcyjnym dzieci i młodzieży w szkołach

Prowadzący: mgr Adam Włodarczyk

 

Lp.

Imię i nazwisko

Szkoła

1.

Brytan Katarzyna

Gim. Książki

2.

Ćwik-Obremska Ewa

Gim. Brąchnowo

3.

Gieldarska-Grzyb Beata

ZS Kijewo Królewskie

4.

Indycki Waldemar

Gim. nr 28 Bydgoszcz

5.

Kozłowska Aleksandra

SOSz-Wych. Chełmno

6.

Koźmic Cecylia

Centrum Pielęgnacji Toruń

7.

Kubicka Ewa

Gim. nr 2 Solec Kujawski

8.

Kwaśnicka Aleksandra

ZS Obrowo

9.

Masłowska Madalena

ZE „Blok” Toruń

10.

Miastkowska Justyna

ZS nr 2 Grębocin

11.

Mikołajek Aleksandra

Gim. nr 6 Grudziądz

12.

Radke Małgorzata

Gim. nr 2 Solec Kujawski

13.

Radtke-Zdrojewska Beata

Gim. nr 1 Chełmża

14.

Rutkowski Wojciech

SOSz-Wych. Chełmno

15.

Rygielska Joanna

ZSS Szubin

16.

Synak Jan

SP nr 3 Aleksandrów Kuj.

17.

Wawrzyniak Magdalena

Gim. Pluskowęsy

18.

Włodarczyk Magdalena

Gim. nr 20 Bydgoszcz

19.

Wróblewska Grażyna

SP nr 2 Bydgoszcz

20.

Zebrowska Anna

SP nr 3 Rypin

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warsztat 6

Mediacje i negocjacje jako sposób rozwiązywania problemów z przemocą

Prowadzący: dr Paweł Sobierajski

 

Lp.

Imię i nazwisko

Szkoła

1.

Bartkowski Krzysztof

SP Zawda

2.

Biernacka Iwona

SP nr 5 Chełmża

3.

Burandt-Dejewska Wiesława

SP nr 2 Chełmża

4.

Doczekalska Teresa

Gim. nr 13 Bydgoszcz

5.

Drzycimski Tomasz

SP Laskowice

6.

Filarecka Lucyla

Gim. nr 23 Bydgoszcz

7.

Iwińska Katarzyna

ZS nr 35 Bydgoszcz

8.

Jaworska Krystyna

SP Chełmża

9.

Kalemba-Stefańska Iwona

SP Kruszyn

10.

Kłosowska Hanna

SP Łążyn II

11.

Kobusińska Sylwia

SP nr 5 Chełmża

12.

Kruszyńska Aneta

SP Ciechocin

13.

Michalska Krystyna

SP nr 3 Grudziądz

14.

Minta Izabela

Gim. nr 13 Bydgoszcz

15.

Misiak Edyta

SP nr 22 Włocławek

16.

Nawrocka Anna

SP Kruszyn

17.

Olejnik Magdalena

SP Boniewo

18.

Pokorska Anna

Gim. nr 1 Chełmża

19.

Popławska Małgorzata

Gim. nr 3 Włocławek

20.

Pospieszna Ewa

SP nr 22 Włocławek

21.

Salachna Lucyna

SP nr 4 Nakło nad Notecią

22.

Urban Małgorzata

ZSS nr 1 Świecie

23.

Żurek Mariola

SP Laskowice

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warsztat 7

Praca z młodzieżą trudną

Prowadzący: ks. dr Mirosław Wierzbicki

 

Lp.

Imię i nazwisko

Szkoła

1.

Chrzanowska Anna

CP Toruń

2.

Cukieman Zofia

ZS nr 3 Golub-Dobrzyń

3.

Durniat Barbara

Gim. nr 14 Włocławek

4.

Figurski Łukasz

ZS nr 34 Toruń

5.

Grabowski Marcin

Gim. nr 3 Toruń

6.

Gutowska Małgorzata

SP Pluskowęsy

7.

Kaźmierkiewicz Małgorzata

SP nr 11 Toruń

8.

Kmieć Elżbieta

Gim. nr 14 Włocławek

9.

Kwiatkowska Maria

SP Czernikowo

10.

Loch Danuta

ZSS Szubin

11.

Ławicka Grażyna

ZS Górzno

12.

Masłowska Bronisława

SP Mała Nieszawka

13.

Ogniewska Anna

ZS nr 3 Golub-Dobrzyń

14.

Okinczyc Małgorzata

ZS nr 22 Toruń

15.

Pierzgalska Monika

ZS nr 3 Golub-Dobrzyń

16.

Stawicka Jolanta

SP nr 2 Nakło nad Notecią

17.

Uniatowska Agnieszka

Gim. Jabłonowo

18.

Wagner Maria

Gim. Jabłonowo

19.

Wardzińska Beata

SP Krąplewice

20.

Waśkowski Roman

Gim. nr 1 Lniano

21.

Wielgoszewska Zofia

CP Toruń

22.

Wójtowicz Grażyna

Gim. nr 6 Grudziądz

23.

Ziółkowska Katarzyna

SP nr 4 Grudziądz

24.

Zmuda Joanna

XII LO Bydgoszcz

 

 

 

 

 

 

 

 

Warsztat 8

Jak skutecznie przeciwdziałać stresowi i wypaleniu zawodowemu w pracy nauczyciela (nowatorskie techniki zarządzania stresem)

Prowadzący: mgr Jarosław Paralusz

 

Lp.

Imię i nazwisko

Szkoła

1.

Chrobak Dariusz

SP Czernikowo

2.

Chwiałkowska Ewa

Gim. nr 21 Toruń

3.

Dorenda Hanna

SP Grzywno

4.

Golon Alicja

Zs nr 6 Toruń

5.

Gołębiewska Maria

Gim. Topólka

6.

Iwańska Danuta

ZS nr 22 Toruń

7.

Kondziela Teresa

SP nr 21 Grudziądz

8.

Kryś Małgorzata

ZS nr 35 Bydgoszcz

9.

Makowska Roksana

ZS CKP Grubno

10.

Podemska Małgorzata

ZSBiP Grudziądz

11.

Schmiegel Małgorzata

ZSO nr 7 Bydgoszcz

12.

Sierzchuła Adam

ZSO nr 1 Bydgoszcz

13.

Stańczak Marlena

ZS Lubraniec

14.

Szczepańska Grażyna

KPCEN Toruń

15.

Wantowska Barbara

SP Zelgno

16.

Wawrowska Dorota

SP Małe Łunawy

17.

Wątroba Jadwiga

ZS nr 6 Toruń

18.

Went Paulina

ZS CKP Grubno

19.

Wilińska-Józefkowicz Jolanta

SP Łubianka

20.

Włodarczyk Hanna

SP nr 21 Grudziądz

21.

Zielińska Grażyna

Gim. nr 23 Bydgoszcz

22.

Zyskowska Iwona

SP Zawda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warsztat 9

Wspieranie nauczyciela w pracy wychowawczej

Prowadzący: mgr Wirginia Krzemińska

 

Lp.

Imię i nazwisko

Szkoła

1.

Bejger-Olszewska Marlena

SP Fabianki

2.

Brożek-Rakowska Monika

SP Brzezie

3.

Chmara Roman

ZS Bysław

4.

Czarnowska Anna

SP nr 27 Toruń

5.

Dembski Leszek

SP Orłowo

6.

Domagała Anna

ZS Rynarzewo

7.

Dopke Agata

SP nr 2 Bydgoszcz

8.

Duszyńska Joanna

SP nr 23 Toruń

9.

Gładkowska Dorota

Gim. Dobrzyń nad Wisłą

10.

Jędrzejewska Joanna

Gim. Dobrzyń nad Wisłą

11.

Kalemba-Krzemińska Monika

SP Wojnowo

12.

Kesler Magdalena

SP Książki

13.

Kopczyk Jolanta

SP Dubielno

14.

Korman-Kubalewska Mariola

SP Dubielno

15.

Kosewska Grażyna

Gim. Sławkowo

16.

Krzychała Małgorzata

SP Brzezie

17.

Lis Grzegorz

ZS Rynarzewo

18.

Łańcucka Dorota

ZS Lipno

19.

Szczepanowska Kinga

SP Wielka Łąka

20.

Waraksa Angelika

ZE „Blok” Toruń

21.

Wawroń Anna

Gim. nr 1 Chełmno

22.

Zaniewska Anna

SP nr 2 Wąbrzeźno

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Warsztat 10

Wolontariat jako czynnik wspierający działania przeciw przemocy

Prowadzący: ks. prałat Daniel Adamowicz

 

Lp.

Imię i nazwisko

Szkoła

1.

Balcer Danuta

Gim. Mrocza

2.

Borus-Kopystecka Jadwiga

ZSE Grudziądz

3.

Dobosz Katarzyna

SP nr 2 Nakło nad Notecią

4.

Drzewiecka Grażyna

Gim. nr 20 Bydgoszcz

5.

Dulczewska Marzena

Gim. Galczewo

6.

Grabarz Małgorzata

Gim. nr 1 Chełmno

7.

Karczewska Beata

Gim. nr 2 Działdowo

8.

Kędzierska Jadwiga

Gim. Izbica Kujawska

9.

Kozłowska Hanna Ewa

Gim. Michale

10.

Krzemień Ewa

ZSE-H Żnin

11.

Matkowska Agnieszka

Gim. Osięciny

12.

Osuch Maria

SP Krusin

13.

Paczkowski Krzysztof

Gim. Nowa Wieś Królewska

14.

Pasek Grażyna

Gim. Galczewo

15.

Sidorowicz Anna

ZS nr 2 Grębocin

16.

Sobotka Andrzej

Gim. nr 2 Działdowo

17.

Szefler Renata

ZS Bysław

18.

Szumlak Joanna

ZS Wojnowo

19.

Tadych-Manuszewska Bernadeta

SP Olszewka

20.

Tejman Aneta Magdalena

Gim. Topólka

21.

Twardowska Anita

Gim. nr 2 Włocławek

22.

Wiśniewska-Ścisłek Joanna

SP nr 17 Toruń

 

 

 

 

Pierwszy historyczny odłów ryb w Przysieku
06.11.08

    Dzisiaj pierwszy raz od czasu powstania Ośrodka Caritas w Przysieku odłowiono ryby z miejscowego stawu. Prezentowane na zdjęciach piękne sztuki już niedługo trafią na wigilijny stól i zostaną spożyte przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy.


Konferencja "Wychowywać to kochać i wymagać"
06.11.08

    Wczoraj w Szkole Podstawowej nr 5 w Toruniu odbyła się konferencja "Wychowywać to kochać i wymagać", zorganizowana przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli i Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno-Pedagogicznej w Warszawie. W konferencji tej, dotyczącej "Szkoły dla Rodziców i Wychowawcow" (rekomendowanej między innymi przez Stowarzyszenie Polskich Psychologów Chrześcijańskich) udział wzięli  nauczyciele i rodzice (również przedstawicielka Caritas Diecezji Toruńskiej, Anna Pławińska). Program prezentował się następująco:

- Realizacja "Szkoły dla Rodziców i Wychowawców" w województwie kujawsko-pomorskim - mgr Grażyna Szczepańska

- Wykład "Szkoła dla Rodziców i Wychowawców" szkołą dialogu z dzieckiem i nie tylko..." - mgr Joanna Sakowska

- Wykład Podwaliny wychowania w domu i w szkole - dr Artur Kołakowski

- Prezentacje doświadczeń nauczycieli, uczestników "Szkoły dla Rodziców i Wychowawców"

- Wykład Poziomy funkcjonowania człowieka w kontekście wychowania - mgr Anna Jurewicz

- Prezentacje doświadczeń rodziców, uczestników "Szkoły dla Rodziców i Wychowawców"

- Wykład Dopuszczalne i niedopuszczalne zachowania - dr Elżbieta Zubrzycka

- Warsztaty (wybrane fragmenty "Szkoły dla Rodziców i Wychowawców").

    Na szczególną uwagę podczas konferencji zasługiwał, w kontekście akcji Caritas "Warto być bohaterem", wykład dr Elżbiety Zubrzyckiej Dopuszczalne i niedopuszczalne zachowania, w którym prelegentka poruszyła bardzo istotną kwestię przemocy w szkole. Okazuje się, jak podkreśliła dr Zubrzycka, że w pierwszej klasie szkoły podstawowej możemy mieć już do czynienia z wyspecjalizowanymi dręczycielami, którzy opanowali tę "sztukę" w przedszkolu. I mają oni absolutną władzę w klasie. Co więcej - są oni świetnie wytrenowani we wprowadzaniu w błąd nauczyciela, czyli dochodzi do paradoksalnych sytuacji w szkole, kiedy to łatwo można przeoczyć przemoc w początkowych klasach. Zresztą na ogół dorośli ignorują przemoc dziecięcą , co przynosi przerażające skutki.  Dziecko bowiem zapamiętuje, że pani nie zareagowała i nabiera przekonania, że dorosłych to nie interesuje. Często obserwujemy ponadto zmowę milczenia i tłumaczenie typu: dręczyciel - ja tylko żartuję, klasa - my się tak bawimy, ofiara - nic się nie stało. Tak też było w przypadku Ani z Gdańska, która w wyniku agresji w szkole popełniła samobójstwo. Ofiara do końca trzymała w szkole fason...

    Warto też wspomnieć, na co zwróciła uwagę dr Zubrzycka, że procent dzieci zamordowanych przez dzieci rośnie w zatrważającym tempie.

    W przypadku przemocy trzeba pamiętać, że bierni obserwatorzy stają po stronie dręczyciela. A niestety, jesteśmy tak skonstruowani, że z reguły nie protestujemy. I wówczas dochodzi do sytuacji, w której uczniowie boją się, jak przeżyją przerwę.

    Co mogą zrobić dorośli?

Przede wszytkim jak najwięcej rozmawiać z dziećmi i uświadomić im, że tylko część konfiktów mogą załatwić same - z większością powinny zwracać się o pomoc do dorosłych.

   Elżbieta Zubrzycka, dr nauk humanistycznych, psycholog i terapeuta, prezentuje swoje spojrzenie na rowiązanie problemów związanych nie tylko z przemocą w książkach, które naprawdę warto polecić zarówno uczniom, rodzicom, jak i nauczycielom. Są to m.in.:

- Dręczyciel w klasie (książka ta wyjaśnia, skąd się bierze siła dręczycieli, na czym polega mechanizm przemocy i jak mu przeciwdziałać),

- Powiedz komuś,

- Dobre i złe sekrety,

- Słup soli,

- Śmierdzący ser.