Festyn Miłosierdzia
04.11.14

W sobotę, 25 października wolontariusze Szkolnych Kół Caritas rejonu grudziądzkiego wyruszyli do klasztoru Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo na „Festyn Miłosierdzia”.

Organizatorami byli Dyrektor Grudziądzkiego Centrum Caritas Ks. Kan. Marek Borzyszkowski i opiekunka SKC przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Grudziądzu P. Hanna Włodarczyk.

Do Chełmna przyjechało około 100 dzieci wraz ze swymi opiekunami. Wspólne świętowanie rozpoczęło się uroczystą Eucharystią sprawowaną w intencji dzieci należących do Szkolnych Kół Caritas, jak też wszystkich świadczących miłosierdzie bliźniemu, a także tych, którzy miłosierdzia potrzebują.

Po Mszy Św.  Ks. Marek Borzyszkowski i S. Wizytatorka Hanna Cybula przywitali zaproszonych gości oraz serdecznie zaprosili wszystkich przybyłych na tegoroczną edycję festynu do wspólnej zabawy. 

Głównym celem festynu była wspólna zabawa oraz integracja dzieci z podstawówki należących do SKC, by uruchomić w nich pokłady aktywności i chęć działania dla drugiego człowieka.

Dzieci wzięły udział we wspólnych grach i zabawach animowanych przez Siostry Szarytki i Postulantki. Mogły sprawdzić swoją wiedzę religijną podczas quizów i zabaw biblijnych, brały udział w wielkiej grze: Droga do miłości oraz wielu innych zabawach. Ćwiczyli też z wielkim zapałem i zaangażowaniem, ucząc się udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ponieważ październik to miesiąc różańcowy punktem kulminacyjnym było wykonywanie z koralików i kolorowych sznurków różańców - bransoletek na rękę. Dzięki zaangażowaniu S. Szarytek i diakonii muzycznej wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym „Effatha” z Grudziądza było też dużo śpiewania. „Przebojem” stała się piosenka Nie ma takiego jak Jezus, do której Siostry ułożyły dodatkowe słowa: Bądź miłosierny jak Jezus, bądź miłosierny jak On. W domu, w szkole, wszędzie, bądź miłosierny jak On!

Po zabawie przyszła pora na posiłek: ciepłe kiełbaski, owoce i słodycze. Wszyscy zajadali z wielkim apetytem pyszności przygotowane przez Grudziądzkie Centrum Caritas. Na koniec pobytu w klasztorze jedna z Sióstr przedstawiła historię Cudownego Medalika, który dzieci otrzymały razem z obrazkami i folderami nt. Zgromadzenia.

Następnie wolontariusze wraz z opiekunami wyruszyli na zwiedzanie miasta. Na dłuższą chwilę uczestnicy festynu zatrzymali się w chełmińskiej farze, gdzie ks. Andrzej Jankowski przekazał im wiele ciekawych informacji związanych z Chełmnem oraz przedstawił historię kościoła.

Po takich atrakcjach wszyscy w dobrych humorach wrócili do domu.

Dziękujemy Siostrom Szarytkom z Chełmna za gościnę i serdeczne przyjęcie, wierzymy, że również za rok uda się tu przyjechać na kolejny „Festyn Miłosierdzia”.


Akcja "Warto być bohaterem" trwa
04.11.13

         Dzieci ze Szkolnego Koła Caritas  przy Szkole Podstawowej nr 1 w Golubiu i Parafii Św. Katarzyny Aleksandryjskiej już po raz kolejny biorą udział w akcji Caritas Diecezji Toruńskiej „Warto być bohaterem”. Projekt realizujemy w listopadzie na terenie szkoły, by pomóc małemu Mikołajowi, który ma 3 latka i brakuje mu jednej komory serca. Aby przywrócić Mikołajka do zdrowia, niezbędna jest operacja, która kosztuje 150 000 zł. Pod hasłem „Na ratunek małemu sercu” w każdej klasie został odczytany list rodziców Mikołaja z prośbą o pomoc. Do akcji włączyły się nie tylko dzieci, ale i dyrekcja, nauczyciele oraz wychowawcy. Wszyscy chcą, aby Mikołaj mógł żyć… Dlatego dzieci z wielką wrażliwością i troską zbierają dla niego środki na  operację. Mamy nadzieję, że na apel rodziców Mikołajka odpowiedzą też inne szkoły, nie tylko z naszej diecezji.

 

                                                                                     s. Magdalena Szulc sł.M

Akcja "Warto być bohaterem" trwa do 22 listopada.

Przypominamy jej REGULAMIN

1) Organizatorem akcji jest Caritas Diecezji Toruńskiej.

2) Akcja trwa na terenie szkół do dnia 22 XI 2013 r.

3) Celem akcji jest budzenie wrażliwości społecznej oraz zmotywowanie dzieci i młodzieży do pozytywnych zachowań.

4) W klasach należy przeprowadzić pogadankę z wykorzystaniem tekstu pomocniczego, który zostanie przesłany do dnia 20 X. Zamieścimy go również na www.torun.caritas.pl . Tekst pomocniczy „Na ratunek małemu sercu” będzie punktem wyjścia do dyskusji o otwarciu na otaczający nas świat, o miłości, o relacjach i więziach w rodzinie, a także walce z cierpieniem i związanej z nią wrażliwości.

5) Do dnia 22 XI br. prosimy o zorganizowanie różnych działań, mających na celu zbiórkę środków pieniężnych, które będą przekazane chorym i niepełnosprawnym dzieciom na ich leczenie, rehabilitację lub zakup sprzętu rehabilitacyjnego.

6) Podsumowanie pierwszego etapu projektu nastąpi podczas Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w dniu 30 listopada br. o godz. 11.00 na toruńskim Lodowisku TOR-TOR. Szkoły, które włączą się w akcję, zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu z 5-osobową (4 uczniów i 1 opiekun) delegacją. Przyjazd należy potwierdzić e-mailem: torun@caritas.pl lub faksem: 56 674 44 02.

7) Do dnia 26 XI br. prosimy o przesłanie:

            a) zebranych środków pieniężnych na konto:

Caritas Diecezji Toruńskiej, Sz. Bydgoska 1, 87-100 Toruń

BGŻ S.A. o/Toruń 28 2030 0045 1110 0000 0064 8240

z dopiskiem „Warto być bohaterem”

b) potwierdzenia ilości wysłanych pieniędzy e-mailem torun@caritas.pl lub faksem 56 674 44 02 z informacjami:

ilu jest uczniów w szkole,

czy 5-osobowa delegacja ze szkoły przyjedzie na podsumowanie akcji w dniu 30 XI na TOR-TOR.

8) Wszystkie szkoły, biorące udział w projekcie otrzymają CERTYFIKAT SZKOŁY BUDUJĄCEJ WRAŻLIWOŚĆ SPOŁECZNĄ 2013 (najbardziej zaangażowanym szkołom wręczymy go podczas Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, pozostałym wyślemy pocztą).

9) Uroczysty finał i przekazanie środków dzieciom chorym i niepełnosprawnym odbędzie się
w ostatni czwartek I semestru o godz. 11.00 w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu przy ul. Piernikarskiej 9 – zapraszamy delegacje, zgłoszenia przyjmujemy drogą elektroniczną: torun@caritas.pl .

 

Osoba do kontaktu: Anna Pławińska tel. 668 122 952

 


W oczekiwaniu na beatyfikację
29.04.11

            Już za 2 dni nastąpi ta niezwykle ważna chwila dla Kościoła, naszego narodu i dla każdego z nas. To, w jaki sposób przeżyjemy najbliższą niedzielę, zapewne wpłynie na kolejne dni, miesiące i lata. Może nawet będziemy mierzyć czas do beatyfikacji Sługi Bożego Jana Pawła II i od tego momentu.

            Najważniejsze jednak jest chyba to, w jaki sposób wykorzystamy naukę i pontyfikat ukochanego Papieża-Polaka w naszym życiu. Możemy się zastanowić, jak Osoba Ojca Świętego wpływa na naszą zmianę na lepsze? I czy rzeczywiście przyczyniła się do takiej zmiany? Chyba najłatwiej to sprawdzić, zastanawiając się, jaki mam stosunek do bliźnich. Czy faktycznie w każdym potrzebującym widzę Chrystusa?

            Zostańmy z tym pytaniem na najbliższy weekend… I przeżyjmy wspólnie tę beatyfikację, obojętnie czy tam, na Placu Św. Piotra, czy w zaciszu domowego ogniska z najbliższymi, których kochamy.

 

            Poniżej prezentujemy archiwalne zdjęcia z odsłonięcia pomnika Jana Pawła II przy Centrum Wolontariatu w Przysieku, noszącym Jego imię oraz fotografię z audiencji Księdza Dyrektora u Ojca Świętego.


Pieniądze dla ofiar trzęsienia ziemi w Japonii
28.04.11

             W kościołach wszystkich diecezji w Polsce została zorganizowana ogólnopolska zbiórka do puszek na rzecz ofiar trzęsienia ziemi i tsunami w Japonii. Zgromadzone środki finansowe zostały przekazane na konto Caritas Polska z przeznaczeniem na pomoc Caritas Japonia.

            Z parafii diecezji toruńskiej spłynęła do naszej Caritas kwota 40 000,00 zł, którą przekazaliśmy do Caritas Polska, skąd trafi do poszkodowanych w Japonii. Docierają do nas informacje, że część parafii wysłała zebrane środki bezpośrednio do siedziby Caritas Polska w Warszawie.


Spotkanie wielkanocne podopiecznych Caritas
28.04.11

       Na poranną Mszę św. przyjechali dziś do Przysieka podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy, prowadzonego przez Caritas Diecezji Toruńskiej przy Sz. Bydgoskiej 1. Po wspólnej modlitwie wszyscy udali się na uroczyste śniadanie.

        Kolejnym punktem spotkania był spacer po przysieckim parku oraz rekreacja na boiskach. Wszyscy otrzymali paczki z łakociami i po obiedzie wracają do Torunia.


Wspomnienie ze ŚWIĘCONKI W KASKU
27.04.11

         W Wielką Sobotę spotkali się w Przysieku motocykliści,  piloci, żeglarze – po prostu ludzie z pasją. Było ich ponad 200. Przyjechali motocyklami z całymi rodzinami. Przywieźli ze sobą pokarmy przygotowane na świąteczne stoły. Chcieli je poświęcić. I nie byłoby w tym nic niespotykanego, gdyby nie fakt, że tradycyjne koszyczki zastąpiły kaski.

            Pomysłodawcami i realizatorami drugiej już ŚWIĘCONKI W KASKU, na którą przyjechały m.in. osoby z Torunia, Bydgoszczy, Golubia-Dobrzynia i Hamburga, są: Ksiądz Prałat Daniel Adamowicz oraz Impresariat Muzyczny Sauron.

            Uczestnicy spotkania przekazali na działalność Caritas Diecezji Toruńskiej kwotę 801,47 zł.


Szkolne Koło Caritas w Golubiu-Dobrzyniu
26.04.11

     Szkolne Koło Caritas działające przy Szkole Podstawowej nr 1 w Golubiu-Dobrzyniu i przy parafii św. Katarzyny pomaga potrzebującym tak jak może. Dlatego organizujemy różne akcje, np: rozprowadzamy znicze przed uroczystością Wszystkich Świętych, ozdoby bożonarodzeniowe w Adwencie, palemki i chlebki wielkanocne w Wielkim Poście. Włączamy się również w diecezjalne akcje Caritas i pomagamy zbierać fundusze dla chorych dzieci oraz samotnych osób. Organizujemy również imprezy kulturalne i artystyczne, np. apele z okazji rocznicy wyboru Jana Pawła II na Papieża, Jasełka, Triduum Paschalne itp. Swoją modlitwą i pracą chcemy pomagać najbardziej potrzebującym dzieciom, ponieważ są naszymi rówieśnikami. Odwiedzamy w szpitalu dzieci chore i dzielimy się z nimi słodyczami i zabawkami. Staramy się też dać im trochę radości, dlatego robimy dla nich przedstawienia i śpiewamy im.

         Każdego roku bierzemy udział w Festynie Rodzinnym z okazji Dnia Dziecka „Bądźmy razem”, gdzie możemy wykazać swoje umiejętności w konkursach i korzystać z wielu atrakcji. Uczestniczymy również w życiu parafii poprzez udział w procesji Bożego Ciała, parafialnej Drodze Krzyżowej i adoracjach - swoją modlitwą wspieramy tych, którzy jej najbardziej potrzebują.

         Przed świętami Bożego Narodzenia wybraliśmy się do przedszkola w Lipnicy. Tam wolontariusze podzielili się z dziećmi opłatkiem, składając im życzenia, śpiewając najpiękniejsze polskie kolędy i obdarowując maluchy słodkimi upominkami i maskotkami. Radość udzieliła się wszystkim, a dar serca jednych stał się udziałem drugich.

 

         Nasze Szkolne Koło Caritas w Golubiu-Dobrzyniu za szczególne zaangażowanie w ramach akcji Warto być bohaterem otrzymało CERTYFIKAT SZKOŁY BUDUJĄCEJ WRAŻLIWOŚĆ SPOŁECZNĄ 2010.

 

         A oto wypowiedzi naszych wolontariuszy:

 

         W Szkolnym Kole Caritas działamy charytatywnie np. zbieramy makulaturę, plastikowe zakrętki, za które później niepełnosprawne dziecko dostanie wózek inwalidzki. Za naszą pracę jesteśmy nagradzani przez wspaniałą siostrę Magdalenę, dzięki której mobilizujemy się do działania. Siostra zabiera nas do Torunia, gdzie spotykamy się z innymi wolontariuszami. Po tych wycieczkach jeszcze bardziej jesteśmy pełni zapału do pracy i chcemy nieść pomoc innym. Wszyscy członkowie naszego koła są zadowoleni i dumni z tego, co robią.

Klaudia Szymańska kl. VI

 

 

         W naszej szkole w dniu 16 października z okazji Dnia Papieskiego odbył się apel, w którym uczestniczyło Szkolne Koło Caritas. Wraz z s. Magdaleną przygotowaliśmy przedstawienie dotyczące Ojca Św. Jana Pawła II. W przedstawieniu brali udział Rafał i Klaudia, a my śpiewałyśmy następujące piosenki: „Barkę”, „Moje miasto Wadowice” oraz przebój Magdy Anioł „Nie ma lepszego od Jana Pawła II”. Dzięki temu mogliśmy jeszcze bardziej poznać i pokochać osobę Papieża-Polaka i na nowo przypomnieć sobie Jego naukę i prawdę, którą głosił swoim życiem. Przedstawienie podobało się wszystkim uczniom i nauczycielom.

Agnieszka Szefera kl. IV

 

         Naszym pragnieniem jest szczęście bliźniego, który potrzebuje pomocy. Ostatnio zorganizowaliśmy pomoc dla dzieci na Białorusi – zbieraliśmy dla nich przybory szkolne: kredki, długopisy, piórniki, zeszyty, gumki, ołówki itp. Rozprowadzany też znicze – światła pamięci nie tylko na grobie, ale także dla dzieci ze wschodniej granicy.

         Spotykamy się raz w tygodniu i uczymy się okazywać innym dobroć i miłość, bo CARITAS to miłość. Hasło, które nas prowadzi to „Miłujcie się wzajemnie, jak Ja was umiłowałem”.

Ania Jastrzębska kl.V

 

       oprac. s. Magdalena Szulc sł. M – opiekun SKC w Golubiu -Dobrzyniu

       W diecezji toruńskiej jest zarejestrowanych 220 Szkolnych Kół Caritas, zrzeszających ponad 6000 wolontariuszy. Ich idee wiodące to:

I. Formacja młodego człowieka w kierunku uniwersalnych wartości moralnych poprzez:

 

wychowywanie:

- uaktywnianie inicjatywy i działania,

- pomoc w zdobywaniu nowych umiejętności,

- uczenie umiejętnej organizacji czasu wolnego,

uspołecznianie:

- uwrażliwianie na potrzeby ludzkie,

- kształtowanie osobowości młodego człowieka w służbie bliźniemu,

- uczenie realizowania własnych potrzeb z poszanowaniem drugiego człowieka.

 

II. Wzbogacanie, umacnianie roli wychowawczej szkoły.

 

III. Wspieranie rodziców w ich codziennym i odpowiedzialnym trudzie wychowawczym.

 

III. Propagowanie żywego, autentycznego przykładu wiary chrześcijańskiej.

 

 


Pomoc najbardziej potrzebującym
21.04.11

W tym roku Caritas Diecezji Toruńskiej wsparła osoby najbardziej potrzebujące pomocy i ich rodziny łączną kwotą 60 732,00 zł. I tak:

- 46 812 zł przekazaliśmy na leczenie i rehabilitację 17 osób, głównie dzieci,

-   2 070 zł przekazaliśmy 15 osobom, które znalazły się w dramatycznej sytuacji,

- 11 850 zł przekazaliśmy na pomoc 2 rodzinom, które przeżyły pożar domów.

 


Święconka w kasku
21.04.11

   Zmotoryzowanych jednośladowo zapraszamy w sobotę do Przysieka na ŚWIĘCONKĘ W KASKU!


ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
20.04.11

"Zajączek" dla wszystkich dzieci ze świetlicy PRZYSTAŃ
20.04.11
W piątek, 15 kwietnia odbyła się uroczystość z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych oraz rozdanie tradycyjnych „zajączków” – paczek z łakociami świątecznymi dla wszystkich podopiecznych świetlicy.
Na uroczystość przybyli:  wicedyrektor Grudziądzkiego Centrum Caritas, Pani Beata Wyczyńska-Hoppe, wychowawcy  i podopieczni ze Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Zgromadzenia Sióstr Św. Elżbiety, a także rodzice oraz przyjaciele wychowanków świetlicy PRZYSTAŃ. Świętowanie rozpoczął wielkanocny występ  dzieci, które piosenkami i wierszami okolicznościowymi rozbawiły wszystkich przybyłych.  Po podziękowaniach złożonych dzieciom przez Panią Beatę i przekazaniu życzeń od Ks. Marka Borzyszkowskiego wszystkim obecnym, nastąpił poczęstunek, na który rodzice wychowanków przygotowali rozmaite wypieki. Atmosfera był radosna i rodzinna, a wszyscy zebrani chwalili występy swoich pociech.

     Na koniec spotkania wychowawcy rozdali milusińskim wielkanocne torby ze słodyczami.
    Takie spotkania rodziców, przyjaciół, dzieci i wychowawców są już w świetlicy tradycją, która niezwykle ciepło zapisała się w naszych sercach.

Wielkanocny kiermasz Środowiskowego Domu Samopomocy
20.04.11
    W sobotę, 16 kwietnia w markecie Piotr i Paweł na osiedlu Kopernika w Grudziądzu odbył się przedświąteczny kiermasz ozdób wielkanocnych, wykonanych przez uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy, działającego przy Grudziądzkim Centrum Caritas.
Podopieczni wraz z wychowawcami przygotowywali wszystkie ozdoby wielkanocne przez prawie dwa miesiące.    Kolorowe palemki, zajączki, pisanki i koszyki, to tylko niektóre z pięknych dekoracji, jakie można było podziwiać na stoisku Caritas. Wszelkie  fundusze pozyskane ze sprzedaży kiermaszowych produktów, przeznaczone zostaną na wycieczkę wychowanków domu do Zakopanego i Krakowa. Warto wspomnieć, iż stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród grudziądzan.

Również w Niedzielę Palmową, można było kupić wielkanocne dekoracje, które wystawione były przy parafii św. Ducha w Grudziądzu od  godziny 10.00.
 
Prace plastyczne, które wykonują podopieczni, rozwijają ich manualnie, ale również stanowią terapię i kreatywny sposób wypoczynku.

Podziękowanie za udział osób niepełnosprawnych w wystawie
20.04.11

   

    W związku z udziałem Środowiskowych Domów Samopomocy Caritas Diecezji Toruńskiej (które świadczą pomoc osobom niepełnosprawnym) w wystawie prac Pani Pełnomocnik Zarządu Województwa skierowała do nas podziękowanie o następującej treści:

    Składam serdecznie podziękowania za przygotowania oraz udział w wystawie i kiermaszu twórczości osób niepełnosprawnych o tematyce wielkanocnej pn. "My też potrafimy".

    Dzięki Państwa wysiłkowi i staraniom mieszkańcy województwa mieli okazję podziwiać i zakupić przepiękne prace, a także po raz kolejny przekonać się, że wspólnie tworzymy województwo bez barier.

    Mamy nadzieję, że wystawa przyniosła Państwu wiele satysfakcji i korzyści oraz że nasza współpraca w kolejnych latach będzie kontynuowana.

    Z okazji nadchodzącej Wielkanocy życzę Państwu ciepłych, udanych świąt oraz wszelkiej pomyślności i radości w życiu zawodowym i prywatnym.

Maria Dreszer

Pełnomocnik Zarządu Województwa ds. Osób Niepełnosprawnych wraz ze współpracownikami.

Nawet rzeczy małe trzeba robić z wielkim sercem
11.04.11

W dniach 9-10 kwietnia 2011 roku w Centrum Wolontariatu w Przysieku koło Torunia odbyło się trzecie w tym roku z serii szkoleń „Chronię siebie, chronię innych – profilaktyka uzależnień w praktyce”. Uczestniczyli w nim uczniowie Szkół Podstawowych nr 11 i 32 z Torunia oraz z Zelgna. Zajęcia przeznaczone są dla liderów młodzieżowych i pomagają wdrażać treści profilaktyczne w grupach rówieśniczych. Uczestnicy na warsztatach szkoleniowych zapoznają się z problematyką dotyczącą profilaktyki uzależnień, sportu i rekreacji, klubu szkolnych inicjatyw jako źródła dobrych pomysłów, aktywnej edukacji oraz podstaw dziennikarstwa. Dowiaduja się jak działają media, jaką rolę pełni dziennikarz i jak wygląda jego  praca redakcyjna.

Zajęcia (szczególnie część poświęcona pozytywnemu nastawieniu), pobyt w Przysieku oraz spędzanie wolnego czasu w grupie rówieśników uświadomiły dzieciom, że mogą mieć dobry nastrój niezależnie od tego, co ich spotkało. Uczestnicy szkolenia uczyli się, jak stawiać przed  sobą atrakcyjne i realne cele, znosić przeciwności, rozwiązywać problemy, działać kreatywnie, przyznawać się do błędów, unikać marazmu oraz współpracować z innymi. Uświadomili sobie też, że osoba myśląca pozytywnie jest konstruktywna w działaniu, pogodna, a swoim radosnym nastawieniem potrafi zarazić innych. A najważniejsze jest to, by nawet rzeczy małe robić z wielkim sercem.

Cennym elementem warsztatów „Chronię siebie, chronię innych – profilaktyka uzależnień w praktyce”  jest ich wieloetapowość. Projekt jest kontynuacją poprzedniej edycji, Jego problematyka ma na celu przygotowanie młodzieżowych liderów do przeprowadzenia przedsięwzięć profilaktycznych na terenie swoich szkół. Wiedza oraz zdobyte umiejętności pozwolą im zrealizować wśród swoich rówieśników w ramach profilaktyki alternatywnej wiele przedsięwzięć, takich jak:

  • wydarzenia sportowo-rekreacyjne,   
  • akcje charytatywne z udziałem wolontariuszy,
  • inicjatywy na rzecz zwiększenia bezpieczeństwa w szkole i wiele innych.

            Atrakcyjność i bogata tematyka zajęć sprawiła, że warsztaty stały się niepowtarzalnym wydarzeniem w życiu każdego z uczestników.

            Projekt jest współfinansowany ze środków Urząd Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Gminy Miasta Toruń. W sumie do listopada zostanie przeszkolonych 300 osób.

            Opiekunowie Szkolnych Kół Caritas:

Maria Aldona Rzepińska,

Danuta Karnowska,

Dorota Myjkowska,

Wiesława Kwiatkowska,

Barbara Wantowska,

Renata Sztoltman. 


Nakrętkowy konkurs
05.04.11

 

Regulamin konkursu

Lasy dla ludzi - Międzynarodowy Rok Lasów

1.       Organizatorem konkursu jest Caritas Diecezji Toruńskiej i Szkoła Leśna na Barbarce.

2.       Celem konkursu jest:

a)      rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, szczególnie wśród dzieci i młodzieży szkolnej,

b)      zachęcanie do poznawania różnorodności gatunkowej lasów,

c)      zapobieganie zaśmiecaniu lasów,

d)      zachęcenie do zmniejszania ilości odpadów,

e)      zmniejszanie ilości niesegregowanych odpadów.

3.      Konkurs będzie prowadzony na terenie placówek oświatowych z woj. kujawsko-pomorskiego. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w dniu 28 maja podczas Festynu rodzinnego z okazji Dnia Dziecka „Bądźmy razem”

4.       Konkurs skierowany jest do uczniów szkół z woj. kuj-pom.

5.       Konkurs będzie prowadzony w dwóch kategoriach:

·         Kategoria I - na największą ilość zebranych nakrętek od butelek PET,

·         Kategoria II - na najładniejszy obrazek pn. „Nakrętkowy pejzaż”

 

6.       Kategoria I - na największą ilość zebranych nakrętek od butelek PET:

a.       do konkursu należy zgłosić klasę uczniów (na załączonej karcie zgłoszenia),

b.      zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 20 maja 2011,

c.       klasa powinna zebrać jak największą ilość nakrętek po napojach, liczy się waga zebranych nakrętek,

d.       nakrętki będą ważone podczas Festynu,

e.       klasa, która zebrała największa ilość nakrętek otrzyma nagrodę.

 

7.       Kategoria II - na najładniejszy obrazek pn. „Nakrętkowy pejzaż”:

a.       do konkursu można zgłosić dowolną ilość prac (na załączonej karcie zgłoszenia) – jedna praca może być wykonana przez maksymalnie 5 osób,

b.      zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 20 maja 2011,

c.       na kartonie formatu 70 x 100 cm należy wykonać pracę plastyczną - obrazek
z różnokolorowych nakrętek od butelek PET, przedstawiający elementy przyrodnicze
związane z lasami np. różne gatunki drzew, zwierzęta itp.

d.       tworzona praca może mieć dowolną formę, może być płaska lub przestrzenna (kilka warstw nakrętek),

e.       prace będą oceniane przez ekologów,

f.        nagrody zostaną przyznane za 3 najlepsze prace.

 

8.   Wypełnione karty zgłoszenia należy odesłać mailem na adres torun@caritas.pl

 

9.  Przywiezione nakrętki oraz wykonane prace (opatrzone nazwą szkoły, adresem oraz imieniem, nazwiskiem
i nr tel. nauczyciela oaz imionami i nazwiskami autorów) prosimy składać podczas Festynu na stanowisku TILII (Szkoły Leśnej na Barbarce) w dniu 28 maja, w godz. 12.00 – 13.00. Rozstrzygnięcie konkursu oraz uhonorowanie laureatów nagrodami będzie miało miejsce na scenie ok. godz. 14.00.

 

 

                           

 

 

 

 

KARTA ZGŁOSZENIA

 

Imię i Nazwisko nauczyciela…………..…………………………………………………………….

 

Kontakt / tel.stacj.tel kom, e-mail/ ……………………………………………………………… .. ..    

 

Nazwa szkoły…………………………………………………………………………………………..

 

Nazwa gminy…………………………………………………………………………………………..

 

Jesteśmy zainteresowani /proszę zaznaczyć/:

 

Kategoria I Konkursu                         

 

Liczba zgłoszonych klas…..………………………………

 

 

 

 


Kategoria II Konkursu                         

 

Liczba zgłoszonych prac .………………………

 

 

 

                                              

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                    

 

 

 

 

 


Marsz nordic walking w hołdzie Papieżowi (fot. Piotr Bibik)
05.04.11

     W szóstą rocznicę śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II mieszkańcy Torunia i regionu spotkali się na Stadionie Miejskim, skąd pomaszerowali pod pomnik naszego Wielkiego Rodaka. Ale nie był to zwykły marsz, gdyż większość osób uczestniczyła w nim trzymając kije w dłoniach. Sprzęt ten można było bezpłatnie otrzymać 2 kwietnia od Caritas Diecezji Toruńskiej, która zorganizowała akcję Nordic walking, czyli okaż sobie miłosierdzie. W ramach tego przedsięwzięcia 500 chętnych po 50. roku życia, którzy wypełnili specjalne kupony, zostało zaproszonych z rodzinami na finał akcji. Na nich czekał darmowy sprzęt. Dodatkowo osoby, które na miejscu wylegitymowały się odpowiednim numerem PESEL, zostały również obdarowane kompletem kijów i wzięły udział w treningu z instruktorami, podczas którego można było zdobyć wiedzę i umiejętności poprawnego chodzenia. W tłumie słychać było głos uśmiechniętej starszej pani:

- To wspaniała akcja. Ja nigdy nie uprawiałam sportu! Cieszę, się, że teraz mogę.

            Na stadion został również zaproszony sześcioletni Adaś z rodziną, chory na porażenie mózgowe. Ksiądz Prałat Daniel Adamowicz przekazał mamie chłopca pieniądze w wysokości 4300 zł, przeznaczone na turnus rehabilitacyjny.

            Pod pomnikiem Jana Pawła II, gdzie dotarli pod okiem instruktorów uczestnicy akcji, została odśpiewana ulubiona pieśń naszego Ojca Świętego, „Barka”. Żółto-białe kwiaty złożyli: Sekretarz Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Marek Smoczyk, Prezydent Miasta Torunia, Michał Zaleski z Sekretarzem Miasta, Alicją Kolańską oraz uczestnicy marszu.

 

            Akcję śpiewem uświetniła schola Pueri Vox z parafii ojców paulinów, nad bezpieczeństwem czuwała Toruńska Grupa Ratownictwa PCK, a profesjonalizm zadania zapewnił szef toruńskiego TKKF-u, Ryszard Kowalski. Patronat nad akcją Nordic walking, czyli okaż sobie miłosierdzie objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Piotr Całbecki. Przedsięwzięcie było również dotowane przez Gminę Miasta Toruń, a opiekę medialną zapewniły: TVP Bydgoszcz, Gazeta Pomorska i Radio PiK.

 


Już tylko 54 dni zostały do Festynu rodzinnego z okazji Dnia Dziecka "Bądźmy razem"
04.04.11

    Dzisiaj w godzinach przedpołudniowych spotkała się ekipa osób współtworzących Festyn Caritas Diecezji Toruńskiej "Bądźmy razem". Bardzo się cieszymy, że nasi przyjaciele z takim zaangażowaniem poświęcają się temu dziełu. Właśnie pojawił się pomysł ubogacenia Biegu dla Janka Muzykanta, rozpoczynającego zawsze nasze dziecięce święto, udziałem szkół wyższych z Torunia i regionu. Zapraszamy więc uczelnie do współpracy!


Życzenia od Maksa
02.04.11

Drogi Księże Danielu, Kochana Pani Aniu i wszyscy pracownicy Caritas Diecezji Toruńskiej!

    Z okazji dzisiejszego Święta - 19-tej rocznicy Waszej cudownej działalności, pracy pełnej zaangażowania, troski, serca i dobroci, tą drogą pragniemy Wam gorąco podziękować w imieniu swoim i wszystkich, którzy doświadczyli nieocenionej bliskości i pomocy. Jednocześnie składamy najpiękniejsze życzenia - zdrówka, radości, siły w niesieniu nadziei i ukazywaniu obecności oraz  bezgranicznej miłości Boga.

Z pamięcią i wdzięcznością... Joanna Mróz z synem Maksymilianem.

 


Fotoreportaż z sobotniej akcji "Nordic walking, czyli okaż sobie miłosierdzie" - cz. I
04.04.11

   Atmosfera w sobotę podczas akcji Caritas Diecezji Toruńskiej "Nordic walking, czyli okaż sobie miłosierdzie", nad którą patronat objął Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Pan Piotr Całbecki, była wyjątkowa. Dziś pokażemy ją w pierwszej części fotoreportażu, a jutro, wraz z kolejnymi zdjęciami, zamieścimy relację z tego niezwykłego wydarzenia...


Konferencja "Warto być bohaterem - przeciwdziałanie przemocy" - LISTA ZAMKNIĘTA!
04.11.09

    Bardzo dziękujemy za wszystkie zgłoszenia na konferencję, które otrzymaliśmy. Cieszymy się, że temat spotkał się z tak dużym zainteresowaniem. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc zamykamy dzisiaj listę. W najbliższym czasie opublikujemy 10 list uczestników zgodnie z tematami warsztatów.

Akcja "Warto być bohaterem"
04.11.08

    Przed Wigilijnym Dziełem Pomocy Dzieciom organizujemy akcję zbiórki pieniędzy pod hasłem "Warto być bohaterem", mającą na celu motywowanie dzieci i młodzieży do pozytywnych postaw, szczególnie przeciwstawiania się złu i przemocy. Jej inspiracją było brutalne pobicie przed dziewięcioma laty Łukasza (poniżej jego zdjęcia), ucznia toruńskiego technikum, w wyniku czego chłopak ten potrzebuje ciągłej rehabilitacji i opieki. Drugą osobą, której chcemy pomóc sfinansować turnus rehabilitacyjny jest 13-letni Maksymilian (również prezentujemy jego fotografie), cierpiący na dystrofię mięśniową.

    Mamy nadzieję, że akcja zostanie ciepło przyjęta przez mieszkańców regionu i dzięki temu będziemy mogli pomóc również pozostałym ośmiorgu niepełnosprawnym dzieciom, czekającym na wsparcie.

    Apelująć do nauczycieli i uczniów szkół naszego województwa o włączenie się do akcji "Warto być bohaterem", dołączamy tekst pomocniczy i regulamin akcji.

Warto być bohaterem

 

         Wczoraj między matmą a chemią, gdy tylko usłyszałem dzwonek, jak zwykle wyszedłem odetchnąć świeżym powietrzem. Na boisku nie było tłumów, bo i pogoda nie sprzyjała spacerom. Zaczynał siąpić deszcz, a wiatr nieprzyjemnie przypominał o chłodnej jesieni. Nauczycielom też nie bardzo się uśmiechało wychodzić w taki ziąb. Właściwie tylko Łukasz stał przy śmietniku
z jakimiś dryblasami. Nieopodal jeszcze czterech ambitnych pierwszaków powtarzało epoki przed klasówką. I wszystko byłoby w porządku, gdyby nie to, że w pewnym momencie usłyszałem:

- No to co, koleś, wyskakujesz z tej kaski, czy załatwimy sprawę inaczej? - Jeden z podejrzanych typków stał nad Łukaszem z pięścią w górze.

- Co wy, chłopaki, przecież ja buty muszę kupić... Nie starczy mi, jak się z wami podzielę. Zresztą... – I więcej Łukasz nie zdążył powiedzieć, bo porządnie oberwał pięścią w brzuch od wyrośniętego chłopaka w przykrótkich spodniach. Momentalnie leżał na ziemi, wijąc się z bólu. Pozostali zaczęli kopać Łukasza, szydząc z niego.

         Nie bardzo wiedziałem, co mam zrobić. Z jednej strony chętnie pomógłbym mu, ale przecież nie miałem szans. Jak się zachować? Poczułem mokrą koszulę na plecach. I to nie od deszczu. Pierwsze, co przyszło mi do głowy, to nie wtrącać się i wiać, bo można oberwać. Żałowałem, że w ogóle wyszedłem na boisko i że nie umiem nic zrobić. Spojrzałem na pierwszaków – oni sparaliżowani najchętniej schowaliby głowy w piasek. Chciałem odwrócić się i biec po nauczyciela, ale co oni sobie pomyślą? Stali jak wryci, nie reagując
w żaden sposób. Nie chciałem skarżyć. Bałem się, że mnie wyśmieją. W końcu, widząc przerażenie w oczach leżącego Łukasza, postanowiłem nie stchórzyć. Natychmiast wbiegłem na salę gimnastyczną i poprosiłem o pomoc trenera.
W jednej chwili pomogliśmy Łukaszowi wydostać się z niebezpieczeństwa. Nie pozwoliliśmy dryblasom dłużej znęcać się nad moim kumplem. Skończyło się na kilku sińcach, a ja, ocierając spocone czoło, poczułem się świetnie, bo uratowałem kolegę.

 

         Taka sytuacja może wydarzyć się w każdej szkole. Podobna miała miejsce 9 lat temu w toruńskim technikum. Jednak nie zakończyła się ona happy endem. Brutalnie pobity Łukasz Dudek leży od dziewięciu lat przykuty do łóżka, nie mogąc normalnie funkcjonować. Niestety nikt z jego kolegów nie zdobył się na taką odwagę, jak bohater opowiadania.

         A to takie ważne – w odpowiednim momencie poprosić nauczycieli
o pomoc. Nie bać się odpowiedzialności za drugiego człowieka. Nie być tchórzem. Reagować na przemoc. To jest właśnie bohaterstwo. Ale bohaterstwem jest również bycie asertywnym, czyli umiejętne powiedzenie „nie”, kiedy rówieśnicy namawiają np. do zapalenia papierosa czy złego zachowania lub używania niewłaściwych słów. Oczywiście pewnego rodzaju bohaterstwem jest pokonywanie siebie, czyli odmawianie sobie przyjemności, takich jak chipsy czy cola i, dzięki temu, przeznaczenie pieniędzy na pomoc bliźniemu.

 

         Dzisiaj Łukasz Dudek potrzebuje środków pieniężnych na rehabilitację. Można mu pomóc. Chociaż w ten sposób. Bądźmy bohaterami i dołączmy się do zbiórki dla Łukasza.

 

        

Regulamin przebiegu akcji „Warto być bohaterem”

 

1) Akcja zbiórki trwa od 17 XI do 25 XI 2008 r.

2) Szkoły włączające się w akcję zgłaszają swój udział do Caritas na adres torun@caritas.pl lub faksem 0-56 674  44 02.

3) Na początku akcji należy w każdej klasie odczytać tekst pomocniczy „Warto być bohaterem” (powyżej).

4) Zebrane środki pieniężne należy przesłać do dnia 25 XI 2008 r. na konto

Caritas Diecezji Toruńskiej BGŻ S.A. o/Toruń

28 2030 0045 1110 0000 0064 8240

z dopiskiem „Warto być bohaterem”

wraz z potwierdzeniem przelania kwoty (e-mailem torun@caritas.pl lub faksem 0-56 674 44 02) i przeliczeniem, ile przypada średnio na jednego ucznia.

5) Trzem szkołom, które zbiorą największe (proporcjonalnie do ilości uczniów) kwoty, przekażemy w podziękowaniu podczas inauguracji w dniu 29 XI br.:

         I - laptop i 50 czapek Mikołaja,

II – aparat cyfrowy i 40 czapek Mikołaja,

III – zestaw gier świetlicowych i 30 czapek Mikołaja.


Inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom
04.11.08

    29 listopada o godz. 11.00 na toruńskim Lodowisku Tor-Tor odbędzie się inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. W bieżącym roku uroczystość ta poprzedzona jest akcją zbiórki pieniędzy "Warto być bohaterem". Jej inspiracją jest wydarzenie sprzed dziewięciu laty, kiedy to uczeń toruńskiego technikum został brutalnie pobity i do dziś nie jest w stanie funkcjonować o własnych siłach. Ta akcja to solidarnościowy gest wszystkich uczniów z regionu. Patronat nad wydarzeniem obejmują: Gazeta Pomorska i Radio Gra.

    Poniżej załączamy list, który kierujemy do włodarzy miast i gmin regionu z zaproszeniem na inaugurację.

Szanowni Państwo

 

          W imieniu Caritas Diecezji Toruńskiej mam zaszczyt zaprosić Szanownych Państwa wraz z dziećmi z Gminy na inaugurację Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, która odbędzie się 29 listopada br. o godz. 11.00 na toruńskim Lodowisku TOR-TOR przy ul. Bema 23/29.

W inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom uczestniczyć będzie, podobnie jak w ubiegłym roku, 3 000 dzieci i młodzieży. Podczas spotkania przewidzianych jest wiele atrakcji budzących radość uczestników, mnóstwo zabaw i prezentacji artystycznych dzieci i młodzieży z klubów sportowych oraz ognisk artystycznych. Będą też profesjonaliści
z programem „zapierającym dech w piersiach”. Zwieńczeniem spotkania będzie koncert Majki Jeżowskiej.

Każde dziecko otrzyma upominek ufundowany przez Caritas naszej diecezji w postaci prawdziwej czapki Mikołaja oraz słodyczy i innych niespodzianek.

Ponieważ TOR-TOR ma ograniczoną ilość miejsc, bardzo prosimy
o zgłaszanie udziału grup dzieci na inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom drogą elektroniczną:
torun@caritas.pl

bądź faksem: 0-56 674 44 02 do poniedziałku 17 listopada do godz. 15.00.

Zapraszamy serdecznie!

 

Szanowni Państwo

                           

W tym roku program inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom jest tak przygotowany, aby uwrażliwić uczestników na problemy drugiego człowieka. W związku z tym bardzo prosimy przeprowadzić na terenie szkół  akcję zbiórki pieniędzy na rzecz rehabilitacji dzieci – ofiar przemocy, wypadków i choroby pod hasłem „Warto być bohaterem”. W tym roku staramy się zebrać środki przede wszystkim na rehabilitację Łukasza, który został brutalnie pobity w szkole, w wyniku czego jest osobą głęboko niepełnosprawną, skazaną na opiekę drugich do końca życia. To przypadek Łukasza jest dla nas inspiracją akcji, którą pragniemy przeprowadzić wspólnie
z Państwem, dziećmi szkół regionu oraz Gazetą Pomorską i Radiem Gra.

Mamy nadzieję, że akcja „Warto być bohaterem” przyniesie oczekiwany skutek i będziemy mogli ufundować turnusy rehabilitacyjne również innym dzieciom, których rodzice piszą z prośbą do Caritas. Bliższe informacje na temat tych dzieci znajdą Państwo na naszej stronie internetowej www.torun.caritas.pl

 

Patronat Gazety Pomorskiej i Radia Gra gwarantuje informacje szerokiemu gremium czytelników i radiosłuchaczy.

 

W załączeniu przesyłamy regulamin akcji i tekst informacyjny do przeczytania dla uczniów.

                                                                                     Z szacunkiem

 

                                                           Ks. prałat Daniel Adamowicz

                                                   Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej

 

 

Toruń, 3 listopada 2008 r.