1,5 miliona posiłków i 10 mln zł w tym roku: Żółty Talerz pomaga żywić polskie dzieci!
28.02.18

Stało się! W tym miesiącu Żółty Talerz Kulczyk Foundation wydał półtoramilionowy posiłek licząc od jesieni 2016 roku kiedy to program wystartował. Mało tego – w 2018 roku na wsparcie żywienia dzieci fundacja Dominiki Kulczyk wyda 10 milionów złotych. – Chcę podziękować wspaniałym ludziom, którzy organizują posiłki dla dzieci wszędzie tam, gdzie działa Żółty Talerz. Razem z nimi zmieniamy codzienność dzieci na lepsze – podkreśla Dominika Kulczyk.

Żółty Talerz w pierwszym roku swojej działalności – od września 2016 r. do sierpnia 2017 r. przygotował dla dzieci ponad milion posiłków. Wtedy Dominika Kulczyk przeznaczyła na ten cel 4 mln zł. – Zwiększyliśmy kwotę, bo takie są potrzeby. Widzimy, ile znaczy każda złotówka, ale też dobry pomysł na to, jak pomóc w żywieniu, które organizuje państwo, samorząd, a także organizacje pozarządowe – tłumaczy Dominika Kulczyk.

Od początku chodziło o to, aby powstał nowy standard wsparcia żywienia finansowanego z funduszy socjalnych, który już działa w szkolnych stołówkach i świetlicach dla najmłodszych. – Analizujemy sytuację w każdym z miejsc, któremu pomagamy, szukamy najlepszych rozwiązań. To są przecież różne formy żywienia, różne realia, różne instytucje, w ramach których odbywa się żywienie – podkreśla Marta Schmude-Olczak, Dyrektor Kulczyk Foundation.

Żółty Talerz jako program jest unikalny także dlatego, że stanowi sojusz polskich organizacji pomocowych. Kulczyk Foundation w tym roku do wspólnego pomagania zaprosiła: Caritas Diecezji Kieleckiej, Caritas Diecezji Radomskiej, Caritas Archidiecezji Katowickiej, Caritas Diecezji Toruńskiej, Caritas Archidiecezji Gdańskiej, Caritas Archidiecezji Szczecińsko-Kamińskiej, Caritas Diecezji Koszalińsko-Kołobrzeskiej, Caritas Diecezji Drohiczyńskiej, Caritas Diecezji Warszawsko-Praskiej, Caritas Archidiecezji Krakowskiej, Caritas Diecezji Świdnickiej, Caritas Archidiecezji Poznańskiej, Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej, Polski Czerwony Krzyż, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, SOS Wioski Dziecięce oraz lokalne Banki Żywności: Śląski, z Wrocławia i Gorzowa Wielkopolskiego. Partnerem merytorycznym programu jest Wydział Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW, natomiast Patronat Honorowy nad programem objął Rzecznik Praw Dziecka. – W 254 miejscach w całej Polsce żywimy w tej chwili dokładnie 10362 dzieci. Ten rok to także nowe wyzwanie dla Żółtego Talerza, bo w Warszawie powstaje nasza kuchnia i miejsce spotkań – wyjaśnia Marta Schmude-Olczak.

Program Żółty Talerz posiada swoją stronę: http://www.zoltytalerz.pl/

Plan REKOLEKCJI DLA OPIEKUNÓW SZKOLNYCH KÓŁ CARITAS
27.02.18

Przypominamy, że w dniach: 16-18 marca Caritas Diecezji Toruńskiej organizuje REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE DLA NAUCZYCIELI. ZAPRASZAMY DO ZAPISÓW e-mailem torun@caritas.pl lub telefonicznie 56 674 44 01.

 

PLAN

 

Rekolekcje wielkopostne dla Opiekunów Szkolnych Kół Caritas

Przysiek, 16 – 18 marca 2018

Temat: „Wiara inspiruje miłość" do bliźniego,
a miłość ta „strzeże wiary”
(Franciszek)

Prowadzi: Ks. Andrzej Jankowski

 

Piątek, 16 marca

17.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia i wprowadzenie: I co ja robię tu?

18.00 – Kolacja

19.00 – Eucharystia: Musimy Go słuchać! … jest to kwestia życia, bo „nie samym chlebem żyje człowiek” (Franciszek)

 20.30Droga Krzyżowa miłosierdzia z Apelem Jasnogórskim

 

Sobota, 17 marca

8.00 – Jutrznia z katechezą: A gdyby obudzić się dzisiaj tylko z tym za co wczoraj wieczorem podziękowało się Bogu…

9.00 – Śniadanie

9.30 – Konferencja: Pamięć, nadzieja, odwaga i śmiałość (Franciszek)

10.15 – Kawa (lub herbata J)

10.45 – Dobre praktyki (p. Aldona Rzepińska)

12.15 – Eucharystia: Eucharystia musi przemieniać nasze życie (Franciszek)

13.15 – Obiad

15.00 – Adoracja Najśw. Sakramentu: Koronka do Bożego Miłosierdzia i okazja do spowiedzi św. (do godz. 16.30) – z mottem: By wyjść z zamętu uczuć i posłuchać jedynej muzyki wielkiej ciszy: Boga! (Franciszek)

16.30 – Herbata (lub kawa J)

17.00 – Dyskusja nad propozycjami do pracy w SKC (p. Aldona Rzepińska)

18.30 – Kolacja

Wieczór do indywidualnego zagospodarowania J J J

 

Niedziela, 18 marca

8.00 – Jutrznia z medytacją Słowa: Słowa uczą, przykłady pociągają!

8.45 – Śniadanie

9.15 – Konferencja: W jaki sposób stygnie w nas miłość? (Franciszek)

10.30 – Eucharystia – przewodniczy: Ks. prałat Daniel Adamowicz

12.00 – Obiad i zakończenie rekolekcji 

Już po feriach
27.02.18

W dniach 21-23 lutego 2018 r. wolontariusze Szkolnych Kół Caritas z Grudziądza przebywali na wyjeździe formacyjnym w Ośrodku Szkoleniowym Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku. Ten zimowy wypoczynek był nagrodą dla najbardziej zaangażowanych wolontariuszy ze Szkół Podstawowych nr 4, i nr 11, Gimnazjów nr 6 i nr 8 oraz Zespołu Szkół Ekonomicznych.

Tematem przewodnim była postać bł. Jerzego Popiełuszki. Podczas trzydniowego wypoczynku atrakcją było wyjście do Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku. Tam mieliśmy okazję zwiedzić muzeum regionalne, po którym oprowadzili nas przewodnicy. Zobaczyliśmy przedmioty, które dawniej były używane w codziennych czynnościach. Niektóre były dość oczywiste, inne były dla nas wielką zagadką – nie zawsze potrafiliśmy odgadnąć do czego służyły. Oglądaliśmy również nowoczesną i interaktywną wystawę, dotyczącą życia i męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Oprócz faktów z życia błogosławionego poznaliśmy również mniej znane anegdoty o nim. Specjalnie dla nas przewodnik poprowadził krótkie warsztaty szybkiego czytania i koncentracji. Konkurs plastyczny zorganizowany po zwiedzeniu muzeum przez Panią Jadwigę Borus-Kopystecką okazał się kreatywnym podsumowaniem wiedzy zdobytej w Górsku.

Podczas wyjazdu mogliśmy również wypocząć, poznać nowe osoby, spędzić miło czas podczas wielu ciekawych gier i zabaw prowadzonych przez starszych wolontariuszy. Serdecznie dziękujemy wszystkim wolontariuszom oraz wychowawcom; Pani Katarzynie Ziółkowskiej, Pani Grażynie Wójtowicz i Pani Jadwidze Borus-Kopysteckiej. Do zobaczenia za rok!

 

 

Milena Karpińska

Światowy Dzień Chorego
12.02.18

W 160. rocznicę objawień lourdzkich, czyli 11 lutego br. obchodziliśmy XXVI Światowy Dzień Chorego. Z tej okazji, jak zwykle, wolontariusze Szkolnych Kół Caritas zanieśli chorym do szpitali i domów modlitwę i 4200 specjalnie wydrukowanych obrazków, przedstawiających wizerunek Ojca Świętego Franciszka, pochylającego się nad niepełnosprawnymi dziećmi oraz fragment Orędzia na Światowy Dzień Chorego.

Uroczysta Msza święta dla chorych odbyła się w sobotę, 10 lutego w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy na toruńskich Bielanach. Wolontariusze z przysieckiej Bursy Akademickiej Caritas zapewnili oprawę liturgiczną i wraz z uczniami Szkoły Podstawowej nr 11 pod kierownictwem p. Danuty Karnowskiej, opiekującej się Szkolnym Kołem Caritas, wręczyli wiernym podczas udzielanego sakramentu namaszczenia chorych obrazki oraz najnowszy numer „Świadectwa”.


Przekazaliśmy 23 000 zł
08.02.18

10. edycja akcji „Warto być bohaterem” przyniosła kwotę w wysokości 23 000 zł.
W poprzednich 9 latach tego przedsięwzięcia, dzięki zaangażowaniu uczniów i nauczycieli, przekazaliśmy chorym i niepełnosprawnym 242 711 zł. Wsparliśmy w ten sposób czterdzieścioro siedmioro dzieci oraz najmłodszych z przedszkola w Republice Konga i sieroty w Kenii.

Tegoroczna akcja „Warto być bohaterem” zgromadziła  33 szkoły, których uczniowie zebrali 23 000 zł. Największą ofiarnością wykazała się Szkoła Podstawowa Towarzystwa Salezjańskiego w Toruniu   (6594,00 zł) oraz Szkoła Podstawowa w Topólce (3521, 31 zł).

 

Dziś podczas finału akcji „Warto być bohaterem” w toruńskim teatrze „Baj Pomorski”, z udziałem 300 uczniów, odbyło się uroczyste wręczenie czeków osobom chorym i niepełnosprawnym oraz siostrom karmelitankom budującym szkołę w Burundi.

Pieniądze otrzymali:

1) 3000 zł - Łukasz Dudek z Torunia (34 lata) - od 18 lat jest przykuty do łóżka w wyniku pobicia. Nie porusza się, sam nie je ani nie mówi.

2) 2500 zł – Jakub Świniarski z Lidzbarka Welskiego (19 lat) – od urodzenia ma padaczkę, porażenie mózgowe, niedowład kończyn górnych oraz nie widzi.

3) 2500 zł – Bartłomiej Wąsik z Torunia (19 lat) po wielu operacjach i rekonstrukcji kości czołowej) w wyniku poinfekcyjnej deformacji twarzoczaszki, jego brat również choruje, tata nie żyje, a u mamy niedawno wykryto nowotwór. Czek odebrał nauczyciel Bartka, Krzysztof Rolirad.

4) 15 000 zł - na budowę szkoły w Burundi.

 

Wydarzenie muzycznie oprawiły grupy z Młodzieżowego Domu Kultury w Toruniu oraz Kamil Czeszel.


Rekolekcje dla Opiekunów Szkolnych Kół Caritas
02.02.18

    Tradycyjnie zapraszamy Opiekunów Szkolnych Kół Caritas na REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE, które odbędą się w Centrum Wolontariatu w Przysieku w dniach: 16-18 marca od godz. 17.00 do niedzielnego obiadu.

   Dni skupienia poprowadzi Ksiądz Andrzej Jankowski. Zapisy przyjmujemy e-mailem: torun@caritas.pl lub telefonicznie: 668 122 952.


Finał akcji "Warto być bohaterem"
01.02.18

   Przypominamy, że w dniu 8 lutego o godz. 11.00 w toruńskim teatrze Baj Pomorski odbędzie się finał akcji "Warto być bohaterem", podczas którego wręczymy czeki na łączną kwotę 23 000 zł trzem chorym osobom oraz przekażemy pieniądze na budowę szkoły w Burundi. Są jeszcze wolne miejsca na tę uroczystość, która potrwa około 1,5 godziny. Spotkanie uświetnią występy taneczne grup z Młodzieżowego Domu Kultury oraz koncert Kamila Czeszela. Zgłoszenia grup szkolnych z podaniem ilości dzieci oraz ilości opiekunów można przesłać mailem: torun@caritas.pl lub telefonicznie: 668 122 952.