23 października zostaliśmy zaproszeni do uczestnictwa w przeglądzie małych form teatralnych pt. „Zaczarowanych wspomnień czas”. Organizatorem imprezy był Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas w Działdowie.
Zaprezentowaliśmy się aranżacją piosenki „Ach, jak przyjemnie”. Specjalnie na tę okazję przygotowane stroje, choreografia i bogactwo rekwizytów spowodowały zachwyt publiczności i burzę oklasków. Za nasz występ otrzymaliśmy dyplom i piękne nagrody. Z przyjemnością obejrzeliśmy występy innych środowiskowych domów samopomocy. Zgodnie z tematyką przeglądu wśród uczestników królowała moda na lata 20-te i lata 30-te. Po smacznym posiłku bawiliśmy się wszyscy przy muzyce sprzed lat.
Pomimo trudów długiej podróży wracaliśmy w świetnych humorach i pełni pozytywnej energii.
Uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas w Toruniu
Zbliża się coroczne toruńskie wydarzenie - Inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, która w tym roku odbędzie się w dniu 30 listopada br. o godz. 11.00 (i potrwa do ok. godz. 13.00) na toruńskim Lodowisku TOR-TOR. Przygotowania ciągle trwają.
W dniu 22 października w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji odbyło się kolejne spotkanie osób reprezentujących służby mundurowe i inne instytucje. Wszyscy razem omówili i uzgodnili szczegółowy program artystyczny i edukacyjny dla 3000 dzieci i młodzieży. Na spotkaniu były poruszane również ważne kwestie logistyki i bezpieczeństwa. Sztab ludzi pracuje nad tym, aby z entuzjazmem i aktywnie rozpocząć XX edycję Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom organizowaną pod hasłem Rozjaśnij dzieciom przyszłość.
Serdecznie zapraszamy wolontariuszy Szkolnych Kół Caritas i uczniów szkół diecezji. Zgłoszenia grup z ilością uczniów oraz ilością opiekunów przyjmujemy e-mailem: torun@caritas.pl lub faksem: 56 674 44 02. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom 2013
Caritas Diecezji Toruńskiej tradycyjnie już organizuje coroczną Inaugurację Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, która odbędzie się 30 listopada br. na Lodowisku TOR-TOR o godz. 11.00. W uroczystości udział weźmie, podobnie jak
w ubiegłym roku, 3 000 dzieci i młodzieży z całego regionu. Ideą spotkania jest pełne entuzjazmu i dynamiki rozpoczęcie XX edycji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, którego tegoroczne hasło brzmi Rozjaśnij dzieciom przyszłość.
Podczas toruńskiego wydarzenia przewidzianych jest jak zwykle wiele atrakcji budzących radość uczestników, zabawy oraz prezentacje artystyczne dzieci i młodzieży
z klubów sportowych. Ukoronowaniem Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom będzie wizyta Jego Ekscelencji bp. Antoniego Długosza.
Wszystkie dzieci otrzymają na tym spotkaniu kamizelki odblaskowe na finał akcji „Jestem widoczny, jestem bezpieczny”, współfinansowanej ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013. Oprócz tego każde dziecko otrzyma paczuszkę ze słodkościami.
Szkoły zgłosiły już 1000 dzieci, a zapisy nadal trwają. Prosimy o zgłoszenia e-mailem: torun@caritas.pl bądź faxem 56 674 44 02. Serdecznie zapraszamy!
XIII Dzień Papieski w Toruniu
„W dialogu trzeba jasno mówić […], bardzo stanowczo: kim ja jestem, kim ja chcę być i kim chcę pozostać. […] dialog ów nie może być łatwy, gdy prowadzi się go ze stanowiska diametralnie przeciwnych założeń światopoglądowych, ale musi być możliwy i skuteczny, jeśli domaga się tego dobro człowieka […]”. Te między innymi słowa bł. Jana Pawła II wybrzmiały podczas toruńskich obchodów XIII już Dnia Papieskiego w niedzielę 13 października br. Proste, lecz nieoczywiste. Bardzo bowiem dalekie od swoistego kultu dialogu jako celu samego w sobie, wartości par excellance dzisiejszych demokracji. Ojciec Święty, wkrótce oficjalnie święty Kościoła, swój pontyfikat zbudował z dialogu właśnie, lecz opartego bardzo silnie na tożsamości i prawdzie. Mógł dzięki temu rozmawiać z każdym, nie rezygnując z niczego, co konstytuowało go jako człowieka, chrześcijanina i głowę Kościoła.
Organizatorzy XIII Dnia Papieskiego w całym kraju, na czele z Fundacją „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, w ślad za decyzją Konferencji Episkopatu Polski postawili sobie w tym roku za cel przypomnieć znaczenie dialogu – takie, na jakim może nam zależeć jako wychowankom Jana Pawła II, dialogu szukającego po pierwsze zrozumienia i szacunku, a w dalszej, lecz koniecznej perspektywie – odnalezienia przez dialogujące strony prawdy i wzajemnego dobra. Wartości nie do przecenienia w codzienności naszego narodu, który zdaje się być dziś podzielony w stopniu wykluczającym wszelki dialog; o które warto będzie nam się modlić za wstawiennictwem nowego Świętego. Wartości, z którymi mogli skonfrontować się też wierni zebrani na okolicznościowej Mszy świętej w Kościele Akademickim w Toruniu.
Uroczystej Eucharystii przewodniczył ks. prał. Daniel Adamowicz, dyrektor toruńskiej Caritas i diecezjalny koordynator Fundacji „Dzieła Nowego Tysiąclecia”. Homilię wygłosił ks. dr Sławomir Tykarski (od niedawna, wśród innych posług, również związany z Caritas), zwracając uwagę na fundamentalne dla człowieka znaczenie dialogu międzyosobowego, nie tylko międzyludzkiego. Dialog bowiem – mówił ksiądz doktor, dotyczy osób, a więc i także (oraz przede wszystkim) Boga, dialogującego z człowiekiem od pierwszych stron Genesis po „tu i teraz” każdego z nas. Od rozmowy z Tym, który jest od początku, powinna zaczynać się wszelka rozmowa, wymiana i relacja ludzka, do Niego też powinny one prowadzić. Tak właśnie, wracając do głównego bohatera homilii i całych obchodów Dnia Papieskiego, dialog przeżywał Jan Paweł II. Według licznych świadectw był to człowiek zanurzony w nieustannej rozmowie z Bogiem, rozumianej dosłownie – wykraczającej poza granice tego, co nazywamy doświadczeniem mistycznym, a co dla papieża było „zwyczajną”, codzienną konsultacją spraw wielkich i małych. Wspólną, intymną przestrzenią z Ojcem.
Po Mszy świętej, której asystowali licznie stypendyści FDNT, toruńska Caritas, przedstawiciele władz samorządowych oraz poczty sztandarowe wystawione przez szkoły im. Jana Pawła II, zebrani radosnym pochodem z orkiestrą udali się pod pomnik Ojca Świętego. Tam, krótkim apelem, odśpiewaniem nieodzownej „Barki” oraz złożonymi wieńcami i światłem – znakiem życia wiecznego, zebrani uczcili jeszcze raz bohatera święta. Święta, które wpisało się na stałe w duchowy kalendarz polski, również w naszej diecezji. Między okolicznościowymi słowami wybrzmiało więc, niewypowiedziane, lecz wyraźne: do zobaczenia za rok!
Mateusz Rudziński
Z okazji Dnia Edukacji Narodowej
w imieniu własnym, pracowników
i wolontariuszy Caritas Diecezji Toruńskiej
składam
Szanownej Dyrekcji wszystkich szkół, Gronu Pedagogicznemu oraz Opiekunom Szkolnych Kół Caritas najserdeczniejsze życzenia radości, pokoju w sercu
i wielu sukcesów zawodowych.
Na każdy dzień życzę błogosławieństwa
Pana Jezusa Miłosiernego.
Szczęść Boże
ks. prałat Daniel Adamowicz
dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej
Na ratunek małemu sercu
Mikołaj ma 3 latka, jest naszym największym skarbem. Mieszkamy w Działdowie. Nasz synek przyszedł na świat z bardzo poważną wadą serduszka - niedorozwojem lewej komory.
Pani doktor dodała nam otuchy mówiąc, że wadę można zoperować. Jednak trzeba aż trzy razy. Po to, żeby żył. Po pierwszej operacji uczyliśmy się jeść… I żyliśmy z poważną wadą serca, o której przypominała nam szrama na klatce piersiowej naszego maleństwa oraz częste wizyty w poradni kardiologicznej. Mikołaj wymagał codziennej rehabilitacji. W styczniu wróciliśmy na oddział kardiologii do cewnikowania serduszka. Wykonano też trudny zabieg, po którym synek mógł swobodnie oddychać. Rano poczuł się jak nowo narodzony. Po miesiącu wróciliśmy do domu. Druga operacja przebiegła według planu. Niestety nasza radość nie trwała długo - stan zdrowia uległ znacznemu pogorszeniu. W jedenastej dobie od operacji zaobserwowaliśmy zaburzenia lewej nóżki i rączki syna. Ale poprawiło się. Wreszcie przed świętami wielkanocnymi zostaliśmy wypisani do domu, żeby jesienią znów wrócić do szpitala. Mikołaj po zabiegu trafił na intensywną terapię. Jego samopoczucie nie było najlepsze. Wyznaczono wstępny termin trzeciej operacji, ale mogła się ona odbyć na specjalnej sali hybrydowej. Okazało się, że termin zabiegu przesuwa się, bo jest dużo oczekujących dzieci.
Mikołaj jest bardzo dzielnym chłopcem. Dużą część swojego życia spędził w szpitalu w Łodzi i jedno z nas musiało zrezygnować z pracy. Synek musi być pod stałą opieką specjalistów. Nie uczęszcza do przedszkola tak jak inni jego rówieśnicy. A my tak bardzo chcielibyśmy, aby bawił się z kolegami, uśmiechał do nich, biegał i płatał figle. Każdego dnia towarzyszą nam łzy. Nie wiemy, co będzie jutro. Modlimy się o spotkanie na naszej drodze ludzi dobrej woli. Ludzi, którzy mają wielkie serce i pomogą w ratowaniu serduszka naszego ukochanego synka. Każdy dzień jest oczekiwaniem na cud. Musimy działać. Stan zdrowia Mikołajka pogarsza się. Zwlekanie z leczeniem grozi poważnymi, nieodwracalnymi komplikacjami serca. Słyszeliśmy o profesorze Malcu, leczącym w Niemczech. Zgodził się on wykonać operację w klinice w Münster za 150 000 zł. Wydawać by się mogło, że jest ona na wyciągnięcie ręki. Ale nie dla nas… Nie damy rady pokryć tych kosztów. Dlatego prosimy o pomoc. Tak bardzo liczymy na wsparcie. Każda złotówka zbliży nas do upragnionego celu. Pragniemy, żeby nasz synek bawił się przed domem, mógł normalnie iść do szkoły i rósł jak inni. Aby żył…
rodzice Mikołaja
(oprac. Anna Pławińska)
Pomoc dla Mikołaja można kierować na: Caritas Diecezji Toruńskiej, ul. Sz. Bydgoska 1, 87-100 Toruń, konto nr 28 2030 0045 1110 0000 0064 8240.
Poniżej przypominamy regulamin akcji "Warto być bohaterem".
1) Organizatorem akcji jest Caritas Diecezji Toruńskiej.
2) Akcja trwa na terenie szkół do dnia 22 XI 2013 r.
3) Celem akcji jest budzenie wrażliwości społecznej oraz zmotywowanie dzieci i młodzieży do pozytywnych zachowań.
4) W klasach należy przeprowadzić pogadankę z wykorzystaniem tekstu pomocniczego, który zostanie przesłany do dnia 20 X. Zamieścimy go również na www.torun.caritas.pl . Tekst pomocniczy „Na ratunek małemu sercu” będzie punktem wyjścia do dyskusji o otwarciu na otaczający nas świat, o miłości, o relacjach i więziach w rodzinie, a także walce z cierpieniem i związanej z nią wrażliwości.
5) Do dnia 22 XI br. prosimy o zorganizowanie różnych działań, mających na celu zbiórkę środków pieniężnych, które będą przekazane chorym i niepełnosprawnym dzieciom na ich leczenie, rehabilitację lub zakup sprzętu rehabilitacyjnego.
6) Podsumowanie pierwszego etapu projektu nastąpi podczas Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w dniu 30 listopada br. o godz. 11.00 na toruńskim Lodowisku TOR-TOR. Szkoły, które włączą się w akcję, zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu z 5-osobową (4 uczniów i 1 opiekun) delegacją. Przyjazd należy potwierdzić e-mailem: torun@caritas.pl lub faksem: 56 674 44 02.
7) Do dnia 26 XI br. prosimy o przesłanie:
a) zebranych środków pieniężnych na konto:
Caritas Diecezji Toruńskiej, Sz. Bydgoska 1, 87-100 Toruń
BGŻ S.A. o/Toruń 28 2030 0045 1110 0000 0064 8240
z dopiskiem „Warto być bohaterem”
b) potwierdzenia ilości wysłanych pieniędzy e-mailem torun@caritas.pl lub faksem 56 674 44 02 z informacjami:
♦ ilu jest uczniów w szkole,
♦ czy 5-osobowa delegacja ze szkoły przyjedzie na podsumowanie akcji w dniu 30 XI na TOR-TOR.
8) Wszystkie szkoły, biorące udział w projekcie otrzymają CERTYFIKAT SZKOŁY BUDUJĄCEJ WRAŻLIWOŚĆ SPOŁECZNĄ 2013 (najbardziej zaangażowanym szkołom wręczymy go podczas Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, pozostałym wyślemy pocztą).
9) Uroczysty finał i przekazanie środków dzieciom chorym i niepełnosprawnym odbędzie się
w ostatni czwartek I semestru o godz. 11.00 w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu przy ul. Piernikarskiej 9 – zapraszamy delegacje, zgłoszenia przyjmujemy drogą elektroniczną: torun@caritas.pl .
Osoba do kontaktu: Anna Pławińska tel. 668 122 952
W tym roku hasłem przewodnim Dnia Papieskiego jest motyw dialogu. Myśl tę, happeningiem zilustrowała młodzież Gimnazjum nr 3 w Toruniu. Na Rynku Staromiejskim zaprezentowała własną wizję międzyludzkiego dialogu. Ukazała go poprzez ścieranie się różnych stylów tańca: hip-hopu, jazzu i baletu. Uczniowie uświadomili widzom, czym jest siła argumentacji, wymiana myśli i dyskusja. Zwrócili uwagę na fakt, że ludziom brakuje szacunku i dobrej woli do prowadzenia dialogu, czyli docierania do prawdy. Zasugerowali konieczność mediacji. Otworzenie się na propozycje i sugestie innych, celem doprowadzenia do dialogu i kompromisu w imię słusznej racji.
Autorki happeningu, Maria Pawłowska i Teresa Ślebioda, zgodnie twierdzą, że przygotowanie choreografii pozwoliło nie tylko uczniom wejść w dialog, ale też im samym prowadzić go z młodzieżą.
To współodczuwanie tematu zaowocowało pięknym przedstawieniem, które mogli podziwiać mieszkańcy Torunia i turyści. Młodzież i opiekunki twierdzą, że w świecie, którym rozgościło się kłamstwo, manipulacja, zło, potrzeba dialogu, by dać ludziom nadzieję na to, że prawda zwycięży, a ludzie nabędą umiejętności prowadzenia konstruktywnego dialogu.
Maria Pawłowska i Teresa Ślebioda
Dzisiaj w Przysieku gościliśmy podopiecznych ze Środowiskowego Domu Samopomocy Caritas. Przy pięknej pogodzie, po modlitwie różańcowej, uczestnicy świętowali Dzień Pieczonego Ziemniaka. Oprócz tradycyjnych ziemniaczków, podawanych z masłem czosnkowych, podopieczni piekli na ognisku również kiełbaski. W tak słoneczny i bezwietrzny dzień nikt nie mógł sobie odmówić spaceru po parku przysieckim. Wszyscy z wielkim entuzjazmem zbierali kolorowe liście, kasztany oraz żołędzie. Dziękujemy za jesienną wizytę.
XIII Dzień Papieski Jana Paweł II – Papież Dialogu
Toruń
10 października 2013 r.
13.00 – happening w wykonaniu Gimnazjum nr 3 pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim
(stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia odpowiedzą na pytania dziennikarzy)
13 października 2013 r.
16.30 – występ zespołu muzycznego Stowarzyszenia PRO-MISJA w kościele św. Ducha
17.00 – Msza św. w kościele św. Ducha,
18.00 – przemarsz z kościoła św. Ducha do pomnika bł. Jana Pawła II (prowadzi orkiestra
z WOAK-u),
18.15 – złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. Jana Pawła II oraz program słowno-muzyczny
w wykonaniu stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Cieszymy się, że mogliśmy wesprzeć szkoły podręcznikami dla najuboższych uczniów. Do tej pory przekazaliśmy książki 43 szkołom. Poniżej prezentujemy aktualną listę podręczników, które są jeszcze dostępne w magazynie Caritas Diecezji Toruńskiej.
LP. |
KL. |
TYTUŁ |
WYDAWN. |
RODZAJ |
ILOŚĆ |
1 |
1 |
NEW SPARKS PLUS |
OXFORD |
PODRĘCZNIK |
15 |
2 |
1 |
NEW SPARKS PLUS |
OXFORD |
ĆWICZENIA |
15 |
|
|
|
|
|
|
3 |
2 |
NEW SPARKS PLUS |
OXFORD |
PODRĘCZNIK |
21 |
4 |
2 |
NEW SPARKS PLUS |
OXFORD |
ĆWICZENIA |
22 |
5 |
2 |
NOWE JUŻ W SZKOLE |
NOWA ERA |
ZESTAW |
32 |
|
|
|
|
|
|
6 |
3 |
NOWE JUŻ W SZKOLE |
NOWA ERA |
ZESTAW |
27 |
|
|
|
|
|
|
7 |
4 |
EVOLUTION 1 |
MACMILLAN |
PODRĘCZNIK |
11 |
8 |
4 |
EVOLUTION 1 |
MACMILLAN |
ĆWICZENIA |
11 |
|
|
|
|
|
|
9 |
5 |
EVOLUTION 2 |
MACMILLAN |
PODRĘCZNIK |
8 |
10 |
5 |
EVOLUTION 2 |
MACMILLAN |
ĆWICZENIA |
8 |
11 |
5 |
NAUKA O JĘZYKU ORTOGRAFIA CZ. 2 |
GWO |
PODRĘCZNIK Z ĆWICZENIAMI |
1 |
|
|
|
|
|
|
12 |
6 |
PROJECT 3 |
OXFORD |
PODRĘCZNIK |
3 |
13 |
6 |
PROJECT 3 |
OXFORD |
ĆWICZENIA |
3 |
|
|
|
|
|
|
14 |
kl. 4-6 |
PLASTYKA 4-6 |
WSiP |
PODRĘCZNIK |
2 |
|
|
|
|
|
|
15 |
2 GIMN. |
ŚWIAT W SŁOWACH I OBRAZACH |
|
ĆWICZENIA |
3 |
16 |
2 GIMN. |
ŚWIAT W SŁOWACH I OBRAZACH |
|
PODRĘCZNIK |
3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
185 |
Akcja Jestem widoczny, jestem bezpieczny 2013 to 7000 dzieci, którym rozdajemy w tym roku kamizelki odblaskowe. Oprócz edukacji najmłodszych projekt jest zachętą dla rodziców, aby zadbali o większe bezpieczeństwo dzieci. Za wspieranie akcji dziękujemy Przyjaciołom: Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Wojewódzkiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego w Toruniu, Komendzie Miejskiej w Toruniu, Straży Miejskiej w Toruniu, Toruńskiej Grupie Ratownictwa PCK, Impresariatowi Sauron, Krajowej Spółce Cukrowej Polski Cukier, firmie Erbud Oddział Toruń oraz Kando. Patronat medialny objęło Radio PiK.
Akcja jest finansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013.
Archiwum wiadomości
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2010
2008
2006