Każdy może pomóc – najprościej 1%
26.02.14

       Nadszedł czas rozliczeń podatku za miniony rok i wielu z nas zadaje sobie pytanie, komu przekazać 1%. Oczywiście w natłoku różnych spraw pojawia się pokusa poniechania tego dodatkowego „wysiłku”. Musimy jednak pamiętać, że wiele osób chorych i ubogich czeka na ten gest. Nie powinno się go zaniechać, nawet, gdy uważamy, że 1% jest mały. Przysłowiowo „ziarnko do ziarnka i uzbiera się miarka”.

            W naszej Caritas w minionym roku m.in. z tych ziarenek uzbieraliśmy środki, którymi mogliśmy wesprzeć osoby chore, ubogie, bezdomne… We wszystkich naszych centrach i ośrodkach pomogliśmy grupie 35 589 osób, co stanowi 6,5 % wszystkich mieszkańców diecezji! Tak! 35 589 osób skorzystało z naszej pomocy.

            Wśród różnych form działań i wsparcia szczególnie chciałbym podkreślić pomoc chorym dzieciom i fakt, że ze sprzętu rehabilitacyjnego i medycznego skorzystało ponad 1200 osób. Ważne są też akcje, takie jak Festyn Rodzinny „Bądźmy razem. Wszystkie one zgromadziły ponad 37 000 osób.

            Nasze hasło „Pomagamy blisko Ciebie” to nie slogan, to rzeczywistość. Choć martwi nas tak duża skala potrzeb mieszkańców diecezji, to wsparcie ich dało nam poczucie dobrze spełnionego obowiązku. Z nadzieją, że te możliwości pomocy będą i w tym roku, zwracam się z prośbą i apelem w imieniu wszystkich, którym pomagamy o ten prosty, a jakże ważny gest przekazania 1%.

 

              ks. Daniel Adamowicz

Zbiórka na Ukrainę
20.02.14

     W związku z dramatyczną sytuacją na Ukrainie, na prośbę Caritas Spes z Ukrainy, Caritas Polska prowadzi zbiórkę pieniędzy na zakup leków i żywności. W chwili obecnej jest to jedyna możliwa forma pomocy dla Ukrainy, gdyż nie ma możliwości przewiezienia przez granicę transportów z pomocą rzeczową. Caritas Polska pozostaje w stałym kontakcie z Caritas we Lwowie i Kijowie oraz z Caritas Europa.
Wpłat można dokonywać na konta Caritas Polska z dopiskiem
„Ukraina”.
Numery kont:
77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 Bank Millennium S.A.
70 1020 1013 0000 0102 0002 6526 Bank PKO BP S.A.
59 1240 5918 1111 0000 4908 4355 Bank Pekao S.A.
10 1600 1068 1843 3955 7000 0001 Bank BNP Paribas

Można również wysyłać SMS o treści
„Pomagam” na numer 72 052.

Do naszego apelu o pomoc dla Ukrainy włącza się również Zespół Pomocy Kościołowi na Wschodzie przy Konferencji Episkopatu Polski.

Jednocześnie informujemy, że Caritas Polska dziś przekazała Caritas Spes we Lwowie 50 000 zł na zakup niezbędnych leków.

Światowy Dzień Chorego
12.02.14

         We wtorek obchodziliśmy XXII  Światowy Dzień Chorego pod hasłem „Wiara i miłosierdzie”. Ustanowił go Jan Paweł II, wyznaczając 11 lutego dniem, który ma uwrażliwić na cierpienie pacjentów, a także zachęcić do wspierania lekarzy i duszpasterzy, którzy pomagają chorym.

          W tym dniu wolontariusze ze Szkolnych Kół Caritas, m.in. ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Toruniu odwiedzili 2000 chorych przebywających w szpitalach i hospicjach diecezji oraz w domach, przekazując drobne upominki i obrazki wraz z życzeniami szybkiego powrotu do zdrowia.

            Wolontariusze uczestniczyli również w diecezjalnych obchodach Dnia Chorego, które odbyły się  w  Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Podczas Mszy św., której przewodniczył JE Ksiądz Biskup  Józef Szamocki, homilię wygłosił Ks. Prałat Daniel Adamowicz. Zaznaczył w niej, że cierpienie ma aspekt społeczny i daje możliwość wyzwolenia tego, co piękne i szlachetne. Towarzysząc osobom chorym, budujemy społeczeństwo humanitarne, otwarte na bliźniego. Choroba może dotknąć nas wszystkich, a cierpiący, jak zaznaczył Ks. Dyrektor, są skarbem Kościoła.  Po homilii został udzielony sakrament namaszczenia chorych. Na koniec wolontariusze rozdawali wiernym okolicznościowe obrazki od Caritas Diecezji Toruńskiej.

            W przeddzień Światowego Dnia Chorego Ks. Dyrektor wraz z Ks. Kapelanem odprawili specjalną Mszę św. dla pacjentów hospicjum Światło. Tam również chorym towarzyszyli wolontariusze - z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Toruniu.

 

Opiekunowie i wolontariusze

 SKC ze Szkoły Podstawowej nr 11

 w Toruniu

 


Kolejne łóżka rehabilitacyjne
06.02.14

       W dniu 5 lutego do magazynu Caritas Diecezji Toruńskiej przyjechał transport z 14 łóżkami pielęgnacyjno-rehabilitacyjnymi i materacami. Ten nowoczesny sprzęt z elektryczną regulacją oparcia pleców jest niezwykle pomocny przy pielęgnacji pacjentów leżących. Łóżka  zostały zakupione przez Caritas Polska ze środków pochodzących z 1%. Trafią one do wypożyczalni funkcjonujących w jednostkach Caritas Diecezji Toruńskiej. Łącznie w wypożyczalniach oraz w domach naszych podopiecznych znajduje się 2769 sztuk różnorodnego sprzętu rehabilitacyjnego, z którego korzystają chorzy i niepełnosprawni.


Zaproszenie na Rekolekcje Wielkopostne dla opiekunów Szkolnych Kół Caritas
03.02.14

     Serdecznie zapraszamy wszystkich opiekunów Szkolnych Kół Caritas na Rekolekcje Wielkopostne, które odbędą się w Centrum Wolontariatu w Przysieku w dniach: 7-9 marca br. (tradycyjnie rozpoczynamy w piątek obiadem o godz. 16.00). Tegoroczne dni skupienia poprowadzi Krajowy Duszpasterz Hospicjów, Ks. dr hab. Piotr Krakowiak. Zapisy przyjmujemy e-mailem: torun@caritas.pl lub telefonicznie: 56 674 44 01.

Finał "Warto być bohaterem" oczami wolontariuszki (fot. Sauron)
03.02.14

            W mroźne czwartkowe przedpołudnie Teatr Baj Pomorski był jednym z najcieplejszych miejsc w Toruniu. Na widowni zasiadło 300 gorących serc, przedstawicieli uczniów, którzy podzielili się swoją dobrocią w ramach akcji Warto być bohaterem. Po krótkim podsumowaniu akcji oraz wystąpieniu Ks. Prał. Daniela Adamowicza nastąpił najważniejszy punkt programu, a mianowicie przekazanie czeków dla szóstki dzieci potrzebujących pomocy finansowej. Odbyło się ono z udziałem zaszczytnych gości: Pani Dyrektor Wydziału Zdrowia i Polityki Społecznej, Izabeli Miłoszowskiej, Pani Wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, Kazimiery Podgórskiej, Komendanta Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, St. Bryg. Kazimierza Stafieja, Zastępcy Naczelnika Prewencji KM Policji, Asp. Szt. Mirosława Kruka, Dyrektora Telewizji Toruń, Janusza Żółtowskiego oraz Specjalisty w Biurze Promocji i Public Relations KSC S.A., Anny Romanowskiej.

            Pieniądze zostały zgromadzone przez uczniów szkół regionu, którzy systematycznie już od października, po przeczytaniu historii chorego na serce 3,5-letniego Mikołajka, zbierali środki. Podopieczni, ich rodzice, jak i pozostali uczestnicy wydarzenia nie kryli wzruszenia. Wszystkie zebrane pieniążki, które łącznie dały sumę 25500 złotych, powędrowały na konkretny cel – rehabilitację i pomoc w leczeniu sześciorga dzieci. To już szósta edycja akcji, w ramach której w sumie od 2008 r. wsparliśmy 35 dzieci łączną kwotą 163 811 zł.

            Podczas części artystycznej wystąpiły Siostry Pasterki od Opatrzności Bożej: S. Ewa i S. Katarzyna z Jabłonowa. Zaktywizowały one dzieci do wspólnej zabawy. Wielkie zainteresowanie wzbudził występ Studentów z Bursy Akademickiej Caritas w Przysieku, którzy zaprezentowali taniec latynoamerykański Rueda de Casino. Szczególne oklaski słychać było, gdy tancerze wykonywali figurę lavente, przy której panowie podnoszą panie na splecionych rękach. Wydarzenie uświetnił również występ Kwartetu Puzonowego z Zespołu Szkół Muzycznych w Toruniu.

            Za pomoc w organizacji finału akcji Warto być bohaterem dziękujemy Dyrektorowi Teatru Baj Pomorski, Zbigniewowi Lisowskiemu, Studentom Bursy Akademickiej Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku oraz Uczniom I LO w Toruniu, którzy wraz z Panią Małgorzatą Pabian pomogli zapakować upominki oraz rozdać je wszystkim uczestnikom wydarzenia. Słowa wdzięczności kierujemy również do Roberta Saurona Majewskiego za profesjonalne zdjęcia oraz do firmy CPP Toruń-Pacific Sp. z o.o., która podarowała nam pyszne płatki do paczek.

 

Joanna Rosińska