Tradycyjnie na toruńskim lodowisku Tor-Tor w dniu 1 grudnia z udziałem prawie 3000 uczestników zapłonęła ogromna wigilijna świeca, inaugurując 24. Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom.
Jak zwykle na to wydarzenie przybyli: Ksiądz Biskup, Prezydent Miasta Torunia, komendanci służb mundurowych, wolontariusze, Mikołaj ze śnieżynkami, łyżwiarze, hokeiści, a nawet żużlowcy, którzy pokazali swe umiejętności na tafli.
Hasło tegorocznej akcji brzmi: „Miłosierdzie jest jedno” i właśnie o miłosierdziu Ksiądz dr Artur Szymczyk opowiedział uczestnikom w trzech odsłonach, nawiązując do bezpieczeństwa, odpowiedzialności za siebie i bliźniego oraz ofiarności. Uczestnicy uroczystości, oprócz łakoci, otrzymali opaski odblaskowe, a goście zostali ubrani przez policjantki i strażników miejskich w kamizelki odblaskowe, aby zawsze pamiętać o bezpieczeństwie.
Podczas tego święta podsumowaliśmy również akcję „Warto być bohaterem”, którą w tym roku zorganizowaliśmy po raz dziesiąty i podziękowaliśmy nauczycielom oraz uczniom za przekazanie na budowę szkoły w Burundi oraz wsparcie chorych i niepełnosprawnych dzieci kwoty w wysokości 22 000 zł. Najbardziej zaangażowanym placówkom wręczyliśmy Certyfikaty Szkół Budujących Wrażliwość Społeczną: SP Towarzystwa Salezjańskiego, SP w Topólce, SP nr 24 w Toruniu, SP w Osiu i SP nr 21 w Grudziądzu.
Na wigilijnych stołach diecezji toruńskiej zapłonie w tym roku ponad 42 000 świec, które są rozprowadzane w parafiach. Symbolizują one solidarność z najuboższymi oraz przypominają o tych, którzy nie mogą być z nami w świątecznym czasie. Ofiary ze świec wesprą projekty skierowane do ubogich i chorych dzieci.
Za pomoc w realizacji inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom dziękujemy: Jackowi Beszczyńskiemu, który oprawił wydarzenie muzycznie, Janowi Balcerakowi, Komendzie Miejskiej Policji, Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, Straży Miejskiej, Państwowej Straży Pożarnej, Nadleśnictwu Toruń, Firmie CPP Toruń Pacific, Szkole Mistrzostwa Sportowego, Międzyszkolnemu Klubowi Sportowemu Axel, żużlowcom z Janem Ząbikiem na czele, dyrekcji i pracownikom MOSiR-u, II Liceum Ogólnokształcącemu oraz studentom z Bursy Akademickiej Caritas w Przysieku.
Zadanie zostało dofinansowane przez Miasto Toruń.
Dzisiaj odbyło się spotkanie, podczas którego podsumowaliśmy Festyn z okazji Dnia Dziecka "Bądźmy razem". Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej, Ks. Prałat Daniel Adamowicz wręczył podziękowania oraz pamiątkowe świece przedstawicielom służb mundurowych, instytucji, organizacji i firm, które pomogły w organizacji tego największego dziecięcego święta w diecezji. Właściwie można stwierdzić, że na dzisiejszym spotkaniu rozpoczęto przygotowania do przyszłorocznego festynu.
Blisko 15000 dzieci uczestniczyło w Festynie Rodzinnym z okazji Dnia Dziecka „Bądźmy razem”, który odbył się w Toruniu 26 maja.
- To niesamowite! Najbardziej podobał mi się ring. Uwielbiam też watę cukrową, którą tu dostajemy. Na festynie jestem pierwszy raz i na pewno przyjadę za rok – tak podsumował sobotnie świętowanie dziesięcioletni Patryk.
Oprócz interesującego programu na scenie, na której wystąpili: zespół muzyczny WJPM Wyższego Seminarium Duchownego, zespół Skica, Wujek Jacek, Teatr Muzyczny Mała Rewia, Kamil Czeszel, zespół Perełki, Marta Lewandowska, dzieci mogły korzystać bezpłatnie ze 190 stanowisk z atrakcjami. Uczestnicy festynu m.in. zdobywali nagrody w konkursach ekologicznych, sportowych, plastycznych. Swoje interesujące stoiska zaprezentowały również służby mundurowe. Niesamowite doświadczenie uczestnicy przeżyli układając serce dla mamy, które było zapowiedzią przyszłorocznego bicia rekordu Guinnessa.
Każdemu uczestnikowi festynu zapewniliśmy ciepły posiłek (parówkę z pieczywem) słodycze i napoje. „Biedronka” (partner strategiczny) ufundowała 10000 paczek dla dzieci. Wszystkie atrakcje były dostępne nieodpłatnie!
Tak duże dziecięce święto, które w tym roku Caritas Diecezji Toruńskiej zorganizowała po raz piąty, mogło się odbyć dzięki wsparciu wielu przyjaciół. Festyn dofinansowano ze środków Gminy Miasta Toruń. Nagrody na konkursy ekologiczne zapewnił Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dziękujemy wszystkim sponsorom, którzy wsparli nasze przedsięwzięcie. Są to: Biedronka (partner strategiczny), Dom Maklerski Transarr, Jutrzenka Colian, Oferta Toruń, Toruń-Pacific, Stan–Mar, Toruńskie Zakłady Graficzne Zapolex, Zegart Farms, Energa, Erbud, Hipermarket Carrefour Toruń, Krajowa Spółka Cukrowa Polski Cukier, MGB Rusztowania, Pamapol, Ryszard Szymański, Sertop, Woda Mineralna Ostromecko.
Za pomoc w organizacji serdecznie dziękujemy: Aeroklubowi Pomorskiemu, BMW Power i klubom motocyklowym, Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, Fabryce Reklamy Pryzmat, Grupie Ratownictwa PCK Toruń, Impresariatowi Sauron, Jednostce Wojskowej 3136 z Chełmna, Komendzie Hufca ZHP w Toruniu, Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Komendzie Miejskiej Policji, Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, Miejskiemu Zarządowi Dróg, Miejskiemu Przedsiębiorstwu Oczyszczania, Ochotniczej Straży Pożarnej, Stowarzyszeniu Maraton Toruński, Stowarzyszeniu Run ToRun, Straży Miejskiej w Toruniu, Strzeleckiemu Bractwu Kurkowemu, Teatrowi Muzycznemu Mała Rewia, Toruńskiej Akademii Jazdy B. Bacha, Toruńskiemu Stowarzyszeniu Ekologicznemu Tilia, Towarzystwu Krzewienia Kultury Fizycznej, Wojewódzkiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego w Toruniu, Wyższemu Seminarium Duchownemu, Zespołowi Perełki z Leźna, Żołnierzom z Szóstego Samodzielnego Oddziału Geograficznego, Agencji GRA oraz toruńskim szkołom: G nr 3, V LO, VI LO, IX LO, SP nr 11, ZSGiH, ZSiŚ.
Projekt był współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
W sobotę, 26 maja przy wspaniałej słonecznej pogodzie spotkaliśmy się po raz piąty na Festynie Rodzinnym z okazji Dnia Dziecka "Bądźmy razem". Atrakcji było mnóstwo: m.in. paczki od "Biedronki" (partnera strategicznego), wyżywienie, 40 instalacji pneumatycznych (typu: zamki, zjeźdżalnie), wata cukrowa, interesujące występy na scenie, atrakcyjne nagrody w konkursach, czapeczki... I wszystko za darmo! Dodatkową atrakcją w tym roku było ułożenie serca dla mamy.
Radość, która towarzyszyła wszystkim dzieciom oraz mamom w dniu ich święta, widać na poniższych zdjęciach.
Przypominamy, że osoby indywidualne, które zgłosiły swoje dzieci na sobotni festyn (i otrzymały odpowiedź, że są na liście), mogą odebrać identyfikatory i czapeczki jutro (w czwartek, 24 maja) w godz. 9.00 - 14.00 w Toruńskim Centrum Caritas przy Sz. Bydgoskiej 1 w Toruniu. Tam również jutro odbierają gadżety grupy, które zgłosiły dzieci i potwierdziły, że w czwartek przyjadą po identyfikatory i czapeczki.
Wszystkich pozostałych, którzy zapisali grupy i otrzymali odpowiedż, że są na liście, zapraszamy po odbiór identyfikatorów i czapeczek w sobotę przed festynem na lotnisku (na terenie Toruńskiej Akademii Jazdy) przy małej scenie od godz. 9.00 (maksymalnie do godz. 12.00).
W dniu 26 maja spotkamy się na Festynie Rodzinnym z okazji Dnia Dziecka "Bądźmy razem". Ważne jest, abyśmy wszyscy spotkali się przy pierwszej scenie, czyli na terenie Toruńskiej Akademii Jazdy (ul. Bielańska 66) o godz. 10.30 - jest to część lotniska znajdująca się bliżej Motoareny. Tam będziemy "we wnętrzu" wyrysowanego dużego serca dla mamy układać mniejsze serduszko - z 600 osób. Ważne jest, aby uczestnicy festynu otoczyli kontur dużego serca, które w przyszłym roku wypełnimy, bijąc rekord Guinnessa. Potem wszyscy ruszymy w stronę dużej sceny w Biegu dla Janka Muzykanta, a tam już tylko zabawa, zabawa i jeszcze raz zabawa...
Już od marca informowaliśmy o konkursie ekologicznym, który jest związany z Festynem Rodzinnym z okazji Dnia Dziecka "Bądźmy razem". Do dnia 22 maja czekamy na zgłoszenia ilości nakrętek oraz prac plastycznych. Jeszcze raz podajemy regulamin konkursu:
Regulamin konkursu ,,Oszczędzaj energię i chroń środowisko” 1. Organizatorem konkursu jest Caritas Diecezji Toruńskiej i Szkoła Leśna na Barbarce. 2. Celem konkursu jest: a) rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań przyrodniczych, szczególnie wśród dzieci i młodzieży szkolnej, b) zachęcanie do racjonalnego gospodarowania energią, c) promowanie alternatywnych źródeł energii, d) wskazanie sposobów oszczędzania energii w codziennym życiu, e) zmniejszanie ilości niesegregowanych odpadów. 3. Konkurs będzie prowadzony na terenie placówek oświatowych. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w dniu 26 maja 2012 r. podczas Festynu rodzinnego z okazji Dnia Dziecka „Bądźmy razem” 4. Konkurs skierowany jest do uczniów wszystkich poziomów szkół. 5. Konkurs będzie prowadzony w dwóch kategoriach: · Kategoria I - na największą ilość zebranych nakrętek od butelek PET, · Kategoria II - na najładniejszy obrazek pn. „Nakrętkowe naklejanie i energii oszczędzanie” 6. Kategoria I - na największą ilość zebranych nakrętek od butelek PET: a. do konkursu należy zgłosić szkołę (na załączonej karcie zgłoszenia), b. zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 11 maja 2012, c. szkoła powinna zebrać jak największą ilość nakrętek po napojach, liczy się waga zebranych nakrętek, d. nakrętki będą ważone podczas Festynu, e. nakrętki muszą być zapakowane w płócienne, zawiązane worki tak by umożliwić ich ważenie, f. 3 szkoły, które zebrały największą ilość nakrętek otrzymają bardzo atrakcyjne nagrody. 7. Kategoria II - na najładniejszy obrazek pn. : „Nakrętkowe naklejanie i energii oszczędzanie” a. do konkursu można zgłosić dowolną ilość prac (na załączonej karcie zgłoszenia) – jedna praca może być wykonana przez maksymalnie 5 osób, b. zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 11 maja 2012 r., c. na sztywnym kartonie formatu 70 x 100 cm należy wykonać pracę plastyczną - obrazek d. tworzona praca może mieć dowolną formę, może być płaska lub przestrzenna (kilka warstw nakrętek), e. prace będą oceniane przez ekologów, f. nagrody zostaną przyznane za 3 najlepsze prace. 8. Wypełnione karty zgłoszenia należy odesłać mailem na adres torun@caritas.pl lub faksem: 56 674 44 02 9. Przywiezione nakrętki oraz wykonane prace (opatrzone nazwą szkoły, adresem oraz imieniem, nazwiskiem KARTA ZGŁOSZENIA Imię i nazwisko nauczyciela Kontakt / tel. stacj. tel. kom., e-mail/ Nazwa szkoły: Nazwa gminy Jesteśmy zainteresowani /proszę zaznaczyć/: Kategoria I Konkursu Kategoria II Konkursu Liczba zgłoszonych prac
z różnokolorowych nakrętek od butelek PET, zachęcający do oszczędzania energii (może on przedstawiać rzeczy lub symbole związane z oszczędzaniem energii, produkcją energii z alternatywnych źródeł.
i nr tel. nauczyciela oraz imionami i nazwiskami autorów) prosimy składać podczas Festynu na stanowisku TILII (Szkoły Leśnej na Barbarce) w dniu 26 maja 2012 r. Rozstrzygnięcie konkursu oraz uhonorowanie laureatów nagrodami będzie miało miejsce na scenie ok. godz. 14.00.
Jak wcześniej informowaliśmy, partner strategiczny "Biedronka" przekazuje 10 000 paczek dla uczestników Festynu Rodzinnego z okazji Dnia Dziecka "Bądźmy razem", który odbędzie się 26 maja. Dzisiaj zakończyliśmy przyjmowanie zgłoszeń i tym samym zamknęliśmy listę. Kolejne zgłoszenia nie będą przyjmowane. Oczywiście dzieci niezgłoszone mogą również wziąć udział w festynie, otrzymać czapeczki (do wyczerpania zapasów) i korzystać z atrakcji przygotowanych dla naszych "milusińskich".
Caritas Diecezji Toruńskiej organizuje po raz piąty Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka "Bądźmy razem", który odbędzie się 26 maja na terenie Aeroklubu Pomorskiego. Program festynu przedstawia się następująco:
od 9.00 – dla grup zgłoszonych wcześniej wydawanie identyfikatorów i czapeczek:
ul. Bielańska 66 - teren Toruńskiej Akademii Jazdy Bogusława Bacha, miejsce, gdzie nastąpi rozpoczęcie festynu
10.00 – występ Wujka Jacka – zabawa dla dzieci/Marta Lewandowska – rozpoczynamy naukę zumby
10.20 – występ zespołu Skica
10.30 – powitanie dzieci i ich mam w Dniu Matki oraz ułożenie serca dla mamy
10.45 – Bieg dla Mamy - uczestnicy przemieszczają się na lotnisko Aeroklubu Pomorskiego w stronę dużej sceny
11.00 – powitanie na dużej scenie władz i przedstawicieli sponsorów, informacje na temat atrakcji, konkursów itp.
11.05 – koncert zespołu muzycznego WJPM Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu
11.35 – konkurs z zakresu wiedzy o Unii Europejskiej
11.45 – Marta Lewandowska – tańczymy zumbę
12.00 – pokazowy trening pilotów Aeroklubu Pomorskiego
12.10 – Marta Lewandowska – tańczymy zumbę
12.25 – quiz ekologiczny (Toruńskie Stowarzyszenie Ekologiczne TILIA) dla młodszych, czyli od 5 do 8 lat (prosimy na scenę 20 osób), a potem dla starszych, czyli od 9 do 12 lat (prosimy na scenę kolejne 20 osób)
12.50 – występ Wujka Jacka i wokalistek IX LO w Toruniu – zabawa dla dzieci
13.00 – rozstrzygnięcie nakrętkowego konkursu ekologicznego Lasy dla ludzi - Międzynarodowy Rok Lasów (Toruńskie Stowarzyszenie Ekologiczne TILIA)
13.15 – występ Kamila Czeszela
13.25 – podziękowania współorganizatorom i sponsorom
13.45 – występ Wujka Jacka i wokalistek IX LO w Toruniu – zabawa dla dzieci
14.00 – Zespół Taneczny "Perełki" z Leźna
14.25 – Marta Lewandowska – tańczymy zumbę
14.35 – Mała Rewia
14.55 – występ Kamila Czeszela
15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego z rozważaniami kleryków WSD
15.20 – Zespół Taneczny "Perełki" z Leźna
15.40 – występ Wujka Jacka i wokalistek IX LO w Toruniu – zabawa dla dzieci
16.00 – zakończenie
Oprócz programu na scenie będzie wiele stanowisk z różnymi atrakcjami (ponad 40 instalacji) i konkursami (ekologicznymi, sportowymi, plastycznymi itp.), w których uczestnicy będą zdobywać nagrody. Swoje interesujące stoiska przygotują również służby mundurowe. W sumie przewidujemy dla naszych „milusińskich” około 200 punktów z atrakcjami.
Każdemu uczestnikowi festynu zapewniamy ciepły posiłek (parówkę z pieczywem) słodycze, napoje oraz paczki z łakociami od „Biedronki” – partnera strategicznego. Wszystkie atrakcje będą dostępne dla każdego dziecka nieodpłatnie!
Prosimy, aby grupy uczestniczące w Festynie Rodzinnym z okazji Dnia Dziecka "Bądźmy razem", wzorem lat ubiegłych, przygotowały okrzyki związane z festynem, Dniem Dziecka i Dniem Matki. Będziemy je prezentować na rozpoczęcie przed ułożeniem serca dla mamy, które będzie próbą przyszłorocznego bicia rekordu Guinnessa.
Informujemy, że dla zgłoszonych grup przygotowujemy identyfikatory i czapeczki, które będzie można odebrać 26 maja na lotnisku od godz. 9.00 (maksymalnie do godz. 12.00).
Wszystkie osoby indywidualne, które zapisały swoje dzieci oraz zapisane grupy, które UMÓWIĄ SIĘ telefonicznie (56 674 44 01) PROSIMY O ODBIÓR IDENTYFIKATORÓW I CZAPECZEK W DNIU 24 MAJA (CZWARTEK) W TORUŃSKIM CENTRUM CARITAS PRZY SZ. BYDGOSKIEJ 1 (W MAŁYM BUDYNKU PRZY BRAMIE) W GODZ. 9.00 - 14.00.
Informujemy, że na Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka "Bądźmy razem", który odbędzie się 26 maja na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego nasz partner strategiczny "Biedronka" przekazuje 10 000 paczek dla dzieci. Dlatego tyle osób możemy przyjąć. Oczywiście na festynie może bawić się więcej dzieci, które będą korzystać z ponad 190 atrakcji, w tym 40 instalacji (typu dmuchane zjeżdżalnie, zamki), wielu stoisk służb mundurowych, konkursów (m.in. ekologicznych, sportowych, plastycznych, wiedzy o Unii Europejskiej). Na scenie jak zwykle zapewniamy kolorowy program artystyczny.
Dla wszystkich zgłoszonych uczestników przygotowujemy identyfikatory i czapeczki, które będzie można odebrać w dniu festynu od godz. 9.00 na lotnisku od strony Toruńskiej Akademii Jazdy. Jednocześnie informujemy, że osoby indywidualne, które zapisaly swoje dzieci proszone są o odbiór gadżetów w Toruńskim Centrum Caritas przy Sz. Bydgoskiej 1 (maly budynek przy bramie) w dniu 24 maja (czwartek) w godz. 9.00 - 14.00. Zgłoszone grupy mogą też odebrać identyfikatory i czapeczki 24 maja w TCC w tych samych godzinach pod warunkiem, że umówią się telefonucznie (56 674 44 01) - chodzi o to, że musimy przewieźć spakowane gadżety z Przysieka.
22 kwietnia 2012 roku minęło 10 lat, gdy posługę miłości rozpoczęło Szkolne Koło Caritas im. Ks. Zygmunta Gorazdowskiego w Szkole Podstawowej nr 11 w Toruniu. Działalność koła uwrażliwia różne obszary ludzkiej biedy i krzewi ducha czynnej miłości bliźniego, wpisując się w misję naszej szkoły: „Wymagaj od siebie i dziel się z innymi”.
Uroczystości obchodów zainaugurowała Msza św. sprawowana w intencji członków SKC, w kościele św. Józefa na Bielanach. Mszę odprawił asystent kościelny naszego koła, o. Ludwik Łabuda. Przepiękną oprawę liturgiczną przygotowali uczniowie wraz z opiekunami. Na Mszy św. wręczono legitymacje nowym członkom SKC.
Druga część obchodów miała miejsce 24 kwietnia w Szkole Podstawowej nr 11. Uroczystość tę obecnością uświetnili: ks. prałat Daniel Adamowicz, dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej, ks. Jarosław Ciechanowski, dyrektor Toruńskiego Centrum Caritas, o. Wojciech Zagrodzki, proboszcz parafii św. Józefa w Toruniu, s. Edyta z Toruńskiego Centrum Caritas, s. Nikodema ze Zgromadzenia Sióstr Świętego Józefa oraz asystent Koła o. Ludwik Labuda. Podczas uroczystości p. dyrektor M. A. Rzepińska, opiekun koła, przedstawiła prezentację dotyczącą działalności SKC. Następnie odbyła się część artystyczna „Mamy swoje prawa”, która wpisała się w wojewódzkie obchody Roku Praw Dziecka. Przedstawienie przygotowały opiekunki koła: p. M. Kaźmierkiewicz i p. A. Majewska, a o oprawę muzyczną zadbała zaprzyjaźniona z nasza szkołą s. Nikodema.
Na uroczystości ogłoszono wyniki Diecezjalnego Konkursu Plastycznego „Prawa dziecka w nauczaniu Jana Pawła II”. Patronat nad konkursem objął ks. prałat Daniel Adamowicz. Wszyscy wyróżnieni uczniowie otrzymali wartościowe nagrody ufundowane przez Dyrektora Caritas Diecezji Toruńskiej. Bardzo wzruszającym momentem było nadanie honorowego tytułu „Przyjaciel Szkolnego Koła Caritas” ks. prałatowi Danielowi Adamowiczowi.
Uroczystość stała się okazją do złożenia życzeń imieninowych proboszczowi parafii św. Józefa, o. Wojciechowi Zagrodzkiemu. Na zakończenie wszystkie osoby, które były zaangażowane w 10– letnią działalność SKC otrzymały podziękowania i kwiaty.
Szacowni goście przygotowali słodką niespodziankę dla wszystkich członków naszego koła, a organizatorzy wydali z okazji 10 – lecia SKC katalog okolicznościowy.
Cała uroczystość przebiegała we wspaniałej atmosferze i dostarczyła wielu wzruszeń.
opiekunowie SKC
Małgorzata Kaźmierkiewicz
Maria-Aldona Rzepińska
Archiwum wiadomości
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2010
2008
2006