Caritas Polska z pomocą poszkodowanym przez wichury
10.07.15

 

W odpowiedzi na potrzeby osób poszkodowanych przez wichury, które w ostatnich dniach nawiedziły południową Polskę, Caritas Polska ogłosiła zbiórkę na ten cel.

 

Pod naporem silnego wiatru łamały się drzewa, blokując drogi, uszkodzone są także trakcje kolejowe. Wiatr zrywał dachy z budynków mieszkalnych. Ogromne straty odnieśli mieszkańcy Międzylesia w diecezji świdnickiej. W prawie 50 domostwach wichura zerwała dachy.

 

Caritas Diecezji Świdnickiej przekazała już pierwszą pomoc w postaci artykułów spożywczych dla poszkodowanych rodzin.  Z kolei Caritas Polska sfinansuje wyjazd na kolonie letnie dla ok. 30 dzieci z rodzin poszkodowanych przez wichury. Pierwsze wyjazdy odbędą się już pod koniec lipca. Koszt wyjazdu jednego dziecka to ok. 1200 zł.

 

- Zwracam się z gorącym apelem do wszystkich ludzi dobrej woli, aby w duchu solidarności pomogli tym, którzy zostali poszkodowani. Nie zostawiajmy ich samych z ogromnymi problemami – apeluje o. Hubert Matusiewicz, zastępca dyrektora Caritas Polska.

 

Gwałtowne burze, którym towarzyszyły wichury i ulewy, przeszły w ostatnich dniach nad Polską. Synoptycy ostrzegają przed kolejnymi nawałnicami.

 

Poszkodowanych przez nawałnice można wspomóc wysyłając sms o treści WICHURA pod nr 72052, koszt 2,46 z vat lub wpłacając środki na konto Caritas PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem WICHURA.


Wakacje - fotorelacja z kolejnych dni w Toruniu
10.07.15

Z pomocą sierotom w Kenii
10.07.13

      Utalentowana Kenijka, która uczy języka angielskiego w jednym z przedszkoli w Świeciu, odwiedziła wraz ze swoim synem, Benedyktem w dniu 4 lipca polską młodzież z Litwy, przebywającą w Bursie Akademickiej Caritas Diecezji Toruńskiej. To niezapomniane spotkanie wniosło powiew braterstwa ponadnarodowego i międzykulturowego. Afrykańskie pieśni wykonane przy akompaniamencie bębenków przeplatały się z lirycznymi pieśniami Polski wschodniej, intonowanymi przez gości z Litwy… Wspólna biesiada, rozmowy i zabawy ubogaciły ciepły, lipcowy wieczór.

            Mary Kanini, oprócz pracy w przedszkolu, poświęca swój czas na wspieranie dzieci z kenijskiego sierocińca w miejscowości Mujuwa (czyt. Muźła). Chętnie występuje podczas Mszy świętych w kościołach, śpiewając i opowiadając o trudach życia w Afryce. Taki występ odbędzie się w parafii bł. M. M. Karłowskiej w Toruniu w dniu 14 lipca oraz w trzech toruńskich kościołach w sierpniu: 4 sierpnia u jezuitów, 11 sierpnia w kościele garnizonowym oraz 15 sierpnia w parafii Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny.

            Artystka prezentuje utwory religijne, nawiązujące do tradycji afrykańskiej i opowiada o porzuconych dzieciach, które trafiły do sierocińca. Po Mszach świętych rozprowadza płyty (w cenie 15 zł), dzięki czemu może wspierać podopiecznych domu dziecka w Kenii.


Młodzież z Litwy w Przysieku
10.07.13

       W dniach 2-6 lipca w gościnnej przysieckiej Bursie Akademickiej Caritas Diecezji Toruńskiej przebywała młodzież z Litwy. 50 Polaków z ks. Wojciechem Górlickim, którzy na co dzień mieszkają na Wileńszczyźnie, odwiedziło ojczysty kraj swoich przodków, zapoznając się z tradycją i kulturą. Podczas pobytu w Przysieku młodzież uczestniczyła w wycieczkach do Torunia, Lichenia i Biskupina oraz wzięła udział w turnieju rycerskim na zamku w Gołubiu-Dobrzyniu. W Bursie Akademickiej goście mieli zorganizowane warsztaty taneczne, cyrkowe, dyskoteki, zajęcia sportowe oraz wieczorki przy ognisku. Toruńskie Stowarzyszenie Ekologiczne Tilia przeprowadziło dla nich interesujące zajęcia na Barbarce, a MOSiR w Toruniu udostępnił odkryty basen. Całość dopełniło wejście na wieżę kościoła śś. Janów oraz muzealne pieczenie pierników.

            Litewscy goście wyjeżdżali pełni wrażeń i wspomnień, które na pewno sprawią, że znów tu wrócą.


Dziękujemy Toruńskiej Akademii Jazdy
10.07.12

   Do grona firm wspierających dzieła charytatywne dołączyła Toruńska Akademia Jazdy Bogusława Bacha. Z ich terenu Caritas Diecezji Toruńskiej korzysta każdego roku przy organizacji Festynu Rodzinnego z okazji Dnia Dziecka "Bądźmy razem" - tam parkują autokary. Jednocześnie, dzięki bezpośredniej współpracy z panem kierownikiem Adamem Knietowskim Toruńska Akademia Jazdy przekazała kwotę 1187,41 zł m.in. ze zbiórki  pieniędzy przeprowadzonej wśród amatorów symulatora dachowania. Pieniądze w całości trafią do osób potrzebujących pomocy. Dziękujemy!


Koloniści już są!
10.07.09

    Właśnie dojechali do Przysieka koloniści, którzy od rana podróżowali z Tarnowa. Przybyli do nas z terenów, które dotknęła powódź. Dzieci jedzą obiad, po czym rozlokują się w swoich pokojach w Bursie Akademickiej oraz zapoznają z regulaminem i przepisami BHP. A potem już tylko 2 tygodnie interesujących, beztroskich zabaw oraz atrakcyjnych zajęć.


Program kolonii dla dzieci z terenów dotkniętych powodzią
10.07.09

Ramowy program kolonii w Przysieku

w dniach od 10.07.2009 do 23.07.2009r. (I TURNUS)

 

I dzień -10.07.2009

Przyjazd uczestników kolonii do ośrodka, przywitanie, spotkanie z kierownikiem i wychowawcami.

Obiad

Podział uczestników na grupy, zakwaterowanie, zapoznanie z wychowawcami, zapoznanie z ośrodkiem, zapoznanie z regulaminem ośrodka i obowiązującymi przepisami BHP , ogłoszenie konkursu na najczystszy pokój.

Kolacja

Spacer po najbliższej okolicy

Zajęcia własne w grupach

Przygotowanie do ciszy nocnej

Cisza nocna

 

II dzień-11.07.2009

 Przywitanie dnia i gimnastyka poranna( dla chętnych)

Śniadanie

Białe przedpołudnie, spotkanie z lekarzem i pielęgniarką

Zabawy integracyjne na terenie ośrodka, zajęcia w grupach i całościowe(konkurs plastyczny na „ Logo pokoju”)

Obiad

Odpoczynek poobiedni

Spotkanie z harcerzami z Górska, przygotowanie do wieczornych podchodów, zwyczaje harcerskie, śpiewy, skecze

Podwieczorek

Ciąg dalszy przygotowań do wieczornych podchodów wspólnie z harcerzami z Górska

Kolacja

Podchody wieczorne, zajęcia w terenie.

Przygotowanie do ciszy nocnej

Cisza nocna

 

III dzień-12.07.2009( niedziela)

Powitanie dnia

Śniadanie

Msza Święta

Chrzest kolonijny, wspólna zabawa

Obiad

Udział w pikniku- Motoarena, na dzieci czekać będzie wesołe miasteczko,  ucieszy na pewno pokaz motocykli przygotowany przez BMW M Power i BMW Veteran Club, swoją ofertę przedstawią także salony samochodowe - zobaczymy superszybkie ścigacze i pieczołowicie odrestaurowane oldtimery. Gwoździem programu będzie jednak punktowany trening, w którym wezmą udział młodzi żużlowcy z Polski i Czech. Juniorzy zaczną się ścigać o godz. 18.00. Na torze zobaczymy m.in. Cyrana z Gorzowa, Woźniaka i Curyłłę z Bydgoszczy, Sówkę z Ostrowa. W barwach toruńskiej drużyny pojadą: Celmer, Lampkowski i bracia Pulczyńscy.

Kolacja

Zajęcia własne w grupach

Przygotowanie do ciszy nocnej

Cisza nocna

 

IV dzień-13.07.2009

Powitanie dnia

Śniadanie

Dzień Sportu Kolonijnego : rozgrywki sportowe, piłka nożna, koszykówka, tenis, badminton, wyjazd na basen MOSiR przy ul. Bażyńskich ( nauka pływania)

Spotkanie z Marszałkiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Panem Piotrem Całbeckim

Obiad

Odpoczynek poobiedni, zajęcia własne w grupach

Kontynuacja rozgrywek sportowych, wyłonienie i uhonorowanie najlepszych sportowców

Pokaz ratownictwa przedmedycznego w wykonaniu grupy Ratowniczej z Torunia

Kolacja

Nauka piosenek kolonijnych i harcerskich przy akompaniamencie gitary.

Przygotowanie do ciszy nocnej

Cisza nocna

 

V dzień- 14.07.2009

 Powitanie dnia i gimnastyka poranna

Śniadanie

Zajęcia terapeutyczne z psychologami z Toruńskiego Centrum Caritas

Obiad

Piesza wycieczka do Szkoły Leśnej na Barbarce, zajęcia: „W trosce o drzewa”, zajęcia mają formę warsztatów, w trakcie których uczestnicy wykonują z materiałów wtórnych ekologiczny papier, poznają metody i etapy wytwarzania papieru oraz pojęcie recyklingu. Dodatkowo dokonują pomiaru drzew rosnących na Barbarce w celu określenia ich wieku i wysokości, a następnie określają czy dane drzewa mogą zostać uznane za pomniki przyrody.

Kolacja

Projekcja filmu o „Wolontariacie”, zajęcia własne w grupach

Przygotowanie do ciszy nocnej

Cisza nocna

 

VI dzień- 15.07.2009

Powitanie dnia i gimnastyka poranna

Śniadanie

Piesza wycieczka do Szkoły Leśnej na Barbarce, zajęcia: „Leśne jubilerstwo”, zajęcia mają charakter warsztatów, w trakcie których dzieci przygotowują z materiałów ekologicznych biżuterię, do wykonania biżuterii uczestnicy wykorzystują materiały znalezione podczas spaceru po lesie np. liście, nasiona, kwiaty czy pióra.

Obiad

Odpoczynek poobiedni, zajęcia własne w grupach.

Pokaz mody kolonijnej, konkurs na najbardziej pomysłowy strój.

Kolacja

Zajęcia własne w grupach, projekcja filmu lub „Randka w ciemno”

Przygotowanie do ciszy nocnej

Cisza nocna

 

 

VII dzień- 16.07.2009

Powitanie dnia i gimnastyka poranna

Śniadanie

Udział w zajęciach  profilaktycznych i terapeutycznych prowadzonych przez przedstawicieli Straży Miejskiej i psychologów z Toruńskiego Centrum Caritas

Obiad

Odpoczynek poobiedni

Zajęcia plastyczne , karaoke

Kolacja

Dyskoteka

Przygotowanie do ciszy nocnej

Cisza nocna

 

VIII dzień- 17.07.2009

Powitanie dnia i gimnastyka poranna

Śniadanie

SPOTKANIE Z WOJSKIEM( zwiedzanie Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, oglądanie sprzętu wojskowego, pokaz strzelania z armat i moździerzy, pobyt na poligonie, ćwiczenia sprawnościowe, spotkanie z żołnierzami), grochówka

Kolacja

Projekcja filmu, zajęcia własne w grupach.

Przygotowanie do ciszy nocnej

Cisza nocna

 

IX dzień-18.07.2009

Powitanie dnia i gimnastyka poranna

Śniadanie

Zajęcia własne w grupach

Obiad

Odpoczynek poobiedni, zajęcia własne w grupach.

Zajęcia w grupach, przygotowanie programów artystycznych na wieczorne ognisko

Podwieczorek

Kontynuowanie przygotowań do ogniska, zajęcia w grupach( konkurs plastyczny: „Moje spotkanie z wojskiem”)

Kolacja przy ognisku, prezentacja programów artystycznych, wybór Miss i Mistera kolonii, ogłoszenie wstępnych wyników konkursu na najczystszy pokój, rozstrzygnięcie konkursu plastycznego.

Przygotowanie do ciszy nocnej

Cisza nocna

 

X dzień- 19.07.2009( niedziela)

Powitanie dnia

Śniadanie

Msza Święta

Udział w Pikniku  na Lotnisku Aeroklubu Toruńskiego z okazji 19 Mistrzostw Świata FAI w Lataniu Precyzyjnym: piknik Lotniczy, uroczyste Otwarcie Mistrzostw, pokazy Lotnicze

Obiad w terenie

Kolacja

Zajęcia własne w grupach, projekcja filmu.

Przygotowanie do ciszy nocnej

Cisza nocna

 

XI dzień- 20.07.2009

Śniadanie( suchy prowiant na drogę)

Wyjazd na wycieczkę do Trójmiasta, spacer po Skwerze Kościuszki, oglądanie żaglowców cumujących na nabrzeżu, spacer po  Długim Targu, spotkanie z  Neptunem.

Obiad w Hospicjum

Przywitanie z morzem, plażowanie

Wyjazd i powrót do Przysieka

Obiadokolacja

Zajęcia własne w grupach, projekcja filmu

Przygotowanie do ciszy nocnej

Cisza nocna

 

XII dzień-21.07.2009

Powitanie dnia i gimnastyka poranna

Śniadanie

Wyjazd do Torunia( spotkanie z przewodnikiem), zwiedzanie Starego Miasta, Krzywa Wieża, Ratusz, Kościół św. Janów, wejście na wieżę w Kościele św. Janów

Obiad

Wyjazd do Solca Kujawskiego do „JURAPARKU”, zwiedzanie parku, udział w lekcji muzealnej pt. „Przed milionami lat”

Powrót do Przysieka

Kolacja

Dyskoteka Jaskiniowców.

Przygotowanie do ciszy nocnej

Cisza nocna

 

XIII dzień-22.07.2009

Powitanie dnia i gimnastyka poranna

Śniadanie

Piesza wycieczka do Szkoły Leśnej na Barbarce, zajęcia: „W trosce o drzewa”, zajęcia mają formę warsztatów, w trakcie których uczestnicy wykonują z materiałów wtórnych ekologiczny papier, poznają metody i etapy wytwarzania papieru oraz pojęcie recyklingu. Dodatkowo dokonują pomiaru drzew rosnących na Barbarce w celu określenia ich wieku i wysokości, a następnie określają czy dane drzewa mogą zostać uznane za pomniki przyrody

Obiad w terenie, odpoczynek na polanie

Przejście: „Park linowy na Barbarce”, ćwiczenia zręcznościowe

Kolacja

Podsumowanie pobytu na kolonii, rozstrzygnięcie konkursu czystości, konkurs wiedzy o naszym regionie, przyznanie nagród

Kolacja

Dyskoteka pożegnalna.

Przygotowanie do ciszy nocnej

Cisza nocna

 

XIV dzień- 23.07.2009

Przywitanie dnia

Śniadanie

Pakowanie, sprzątanie sal, pożegnanie z ośrodkiem.

Obiad

Wyjazd

KOLONIE DLA DZIECI Z TERENÓW DOTKNIĘTYCH POWODZIĄ
10.07.09

W związku z zaistniałą sytuacją w Polsce, związaną z zalaniem terenów południa kraju, stanęliśmy wobec potrzeby zorganizowania w trybie pilnym wypoczynku dla dzieci
z rodzin poszkodowanych przez powódź. Podczas wakacji przyjmiemy 90 dzieci. Planujemy 2 turnusy 45-osobowe:

- I turnus od. 10 lipca do 23 lipca,

- II turnus od 24 lipca do 6 sierpnia.

Oczywiście będą to dzieci pochodzące w większości z ubogich rodzin, którym zapewniamy również pełną „wyprawkę”, czyli zakupujemy odzież oraz środki czystości.Ponieważ zależy nam bardzo na maksymalnym uatrakcyjnieniu pobytu dzieci, zapewniamy im interesujący program, włącznie z wycieczką do Gdańska, Sopotu i Gdyni.

 

Oczywiście pomagają nam w tym przedsięwzięciu, jak zwykle, nieocenieni przyjaciele, tacy jak: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urząd Miasta Torunia, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Urząd Gminy w Złejwsi Wielkiej, Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, Straż Miejska, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Impresariat Sauron, Aeroklub Pomorski, Toruńska Grupa Ratownicza PCK, Motoarena, Szkoła Leśna na Barbarce, JuraPark w Solcu Kujawskim, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, drużyna harcerska z Górska.

Nad naszymi młodymi gośćmi czuwać będzie wykwalifikowana kadra:

- kierownik kolonii,

- 3 wychowawców

- koordynator z ramienia Caritas,

- lekarz,

- pielęgniarka,

- psycholog,

- socjoterapeuta

- przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Psychologii.

 

Dzisiaj dzieci, które wyjechały z Tarnowa o godz. 8.30 przyjadą do Przysieka ok. godz. 16.00.

 

 

 

 

 

Zlot przedstawicieli grup rówieśniczych i inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom
30.10.07
1 grudnia br. o godz. 11.00 na Lodowisku TOR-TOR przy ul. Bema 23/29 w Toruniu odbędzie się zlot przedstawicieli grup rówieśniczych połączony z inauguracją Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Podczas tego wydarzenia obejrzymy pokaz jazdy na lodzie oraz inne atrakcje. Spotkanie zakończy się koncertem Arki Noego.Zapraszamy delegacje szkół - uczniów z nauczycielami. Zgłoszenia przyjmujemy drogą elektroniczną: torun@caritas.pl

Konkursy
30.10.07
Informujemy, że przedłużyliśmy czas oczekiwania na prace konkursowe (zarówno scenariusze pantomimy, jak i "Moje zdrowie w moich rękach" w ramach konkursu "Zdrowym być") do 15 XI br. (decyduje data stempla pocztowego). Finał tych konkursów oraz wręczenie nagród odbędzie się 30 XI br. w Gimnazjum nr 3 w Toruniu.