W odpowiedzi na potrzeby osób poszkodowanych przez wichury, które w ostatnich dniach nawiedziły południową Polskę, Caritas Polska ogłosiła zbiórkę na ten cel.
Pod naporem silnego wiatru łamały się drzewa, blokując drogi, uszkodzone są także trakcje kolejowe. Wiatr zrywał dachy z budynków mieszkalnych. Ogromne straty odnieśli mieszkańcy Międzylesia w diecezji świdnickiej. W prawie 50 domostwach wichura zerwała dachy.
Caritas Diecezji Świdnickiej przekazała już pierwszą pomoc w postaci artykułów spożywczych dla poszkodowanych rodzin. Z kolei Caritas Polska sfinansuje wyjazd na kolonie letnie dla ok. 30 dzieci z rodzin poszkodowanych przez wichury. Pierwsze wyjazdy odbędą się już pod koniec lipca. Koszt wyjazdu jednego dziecka to ok. 1200 zł.
- Zwracam się z gorącym apelem do wszystkich ludzi dobrej woli, aby w duchu solidarności pomogli tym, którzy zostali poszkodowani. Nie zostawiajmy ich samych z ogromnymi problemami – apeluje o. Hubert Matusiewicz, zastępca dyrektora Caritas Polska.
Gwałtowne burze, którym towarzyszyły wichury i ulewy, przeszły w ostatnich dniach nad Polską. Synoptycy ostrzegają przed kolejnymi nawałnicami.
Poszkodowanych przez nawałnice można wspomóc wysyłając sms o treści WICHURA pod nr 72052, koszt 2,46 z vat lub wpłacając środki na konto Caritas PL 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384 z dopiskiem WICHURA.
Utalentowana Kenijka, która uczy języka angielskiego w jednym z przedszkoli w Świeciu, odwiedziła wraz ze swoim synem, Benedyktem w dniu 4 lipca polską młodzież z Litwy, przebywającą w Bursie Akademickiej Caritas Diecezji Toruńskiej. To niezapomniane spotkanie wniosło powiew braterstwa ponadnarodowego i międzykulturowego. Afrykańskie pieśni wykonane przy akompaniamencie bębenków przeplatały się z lirycznymi pieśniami Polski wschodniej, intonowanymi przez gości z Litwy… Wspólna biesiada, rozmowy i zabawy ubogaciły ciepły, lipcowy wieczór.
Mary Kanini, oprócz pracy w przedszkolu, poświęca swój czas na wspieranie dzieci z kenijskiego sierocińca w miejscowości Mujuwa (czyt. Muźła). Chętnie występuje podczas Mszy świętych w kościołach, śpiewając i opowiadając o trudach życia w Afryce. Taki występ odbędzie się w parafii bł. M. M. Karłowskiej w Toruniu w dniu 14 lipca oraz w trzech toruńskich kościołach w sierpniu: 4 sierpnia u jezuitów, 11 sierpnia w kościele garnizonowym oraz 15 sierpnia w parafii Miłosierdzia Bożego i św. s. Faustyny.
Artystka prezentuje utwory religijne, nawiązujące do tradycji afrykańskiej i opowiada o porzuconych dzieciach, które trafiły do sierocińca. Po Mszach świętych rozprowadza płyty (w cenie 15 zł), dzięki czemu może wspierać podopiecznych domu dziecka w Kenii.
W dniach 2-6 lipca w gościnnej przysieckiej Bursie Akademickiej Caritas Diecezji Toruńskiej przebywała młodzież z Litwy. 50 Polaków z ks. Wojciechem Górlickim, którzy na co dzień mieszkają na Wileńszczyźnie, odwiedziło ojczysty kraj swoich przodków, zapoznając się z tradycją i kulturą. Podczas pobytu w Przysieku młodzież uczestniczyła w wycieczkach do Torunia, Lichenia i Biskupina oraz wzięła udział w turnieju rycerskim na zamku w Gołubiu-Dobrzyniu. W Bursie Akademickiej goście mieli zorganizowane warsztaty taneczne, cyrkowe, dyskoteki, zajęcia sportowe oraz wieczorki przy ognisku. Toruńskie Stowarzyszenie Ekologiczne Tilia przeprowadziło dla nich interesujące zajęcia na Barbarce, a MOSiR w Toruniu udostępnił odkryty basen. Całość dopełniło wejście na wieżę kościoła śś. Janów oraz muzealne pieczenie pierników.
Litewscy goście wyjeżdżali pełni wrażeń i wspomnień, które na pewno sprawią, że znów tu wrócą.
Do grona firm wspierających dzieła charytatywne dołączyła Toruńska Akademia Jazdy Bogusława Bacha. Z ich terenu Caritas Diecezji Toruńskiej korzysta każdego roku przy organizacji Festynu Rodzinnego z okazji Dnia Dziecka "Bądźmy razem" - tam parkują autokary. Jednocześnie, dzięki bezpośredniej współpracy z panem kierownikiem Adamem Knietowskim Toruńska Akademia Jazdy przekazała kwotę 1187,41 zł m.in. ze zbiórki pieniędzy przeprowadzonej wśród amatorów symulatora dachowania. Pieniądze w całości trafią do osób potrzebujących pomocy. Dziękujemy!
Właśnie dojechali do Przysieka koloniści, którzy od rana podróżowali z Tarnowa. Przybyli do nas z terenów, które dotknęła powódź. Dzieci jedzą obiad, po czym rozlokują się w swoich pokojach w Bursie Akademickiej oraz zapoznają z regulaminem i przepisami BHP. A potem już tylko 2 tygodnie interesujących, beztroskich zabaw oraz atrakcyjnych zajęć.
Ramowy program kolonii w Przysieku
w dniach od 10.07.2009 do 23.07.2009r. (I TURNUS)
I dzień -10.07.2009
Przyjazd uczestników kolonii do ośrodka, przywitanie, spotkanie z kierownikiem i wychowawcami.
Obiad
Podział uczestników na grupy, zakwaterowanie, zapoznanie z wychowawcami, zapoznanie z ośrodkiem, zapoznanie z regulaminem ośrodka i obowiązującymi przepisami BHP , ogłoszenie konkursu na najczystszy pokój.
Kolacja
Spacer po najbliższej okolicy
Zajęcia własne w grupach
Przygotowanie do ciszy nocnej
Cisza nocna
II dzień-11.07.2009
Przywitanie dnia i gimnastyka poranna( dla chętnych)
Śniadanie
Białe przedpołudnie, spotkanie z lekarzem i pielęgniarką
Zabawy integracyjne na terenie ośrodka, zajęcia w grupach i całościowe(konkurs plastyczny na „ Logo pokoju”)
Obiad
Odpoczynek poobiedni
Spotkanie z harcerzami z Górska, przygotowanie do wieczornych podchodów, zwyczaje harcerskie, śpiewy, skecze
Podwieczorek
Ciąg dalszy przygotowań do wieczornych podchodów wspólnie z harcerzami z Górska
Kolacja
Podchody wieczorne, zajęcia w terenie.
Przygotowanie do ciszy nocnej
Cisza nocna
III dzień-12.07.2009( niedziela)
Powitanie dnia
Śniadanie
Msza Święta
Chrzest kolonijny, wspólna zabawa
Obiad
Udział w pikniku- Motoarena, na dzieci czekać będzie wesołe miasteczko, ucieszy na pewno pokaz motocykli przygotowany przez BMW M Power i BMW Veteran Club, swoją ofertę przedstawią także salony samochodowe - zobaczymy superszybkie ścigacze i pieczołowicie odrestaurowane oldtimery. Gwoździem programu będzie jednak punktowany trening, w którym wezmą udział młodzi żużlowcy z Polski i Czech. Juniorzy zaczną się ścigać o godz. 18.00. Na torze zobaczymy m.in. Cyrana z Gorzowa, Woźniaka i Curyłłę z Bydgoszczy, Sówkę z Ostrowa. W barwach toruńskiej drużyny pojadą: Celmer, Lampkowski i bracia Pulczyńscy.
Kolacja
Zajęcia własne w grupach
Przygotowanie do ciszy nocnej
Cisza nocna
IV dzień-13.07.2009
Powitanie dnia
Śniadanie
Dzień Sportu Kolonijnego : rozgrywki sportowe, piłka nożna, koszykówka, tenis, badminton, wyjazd na basen MOSiR przy ul. Bażyńskich ( nauka pływania)
Spotkanie z Marszałkiem Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Panem Piotrem Całbeckim
Obiad
Odpoczynek poobiedni, zajęcia własne w grupach
Kontynuacja rozgrywek sportowych, wyłonienie i uhonorowanie najlepszych sportowców
Pokaz ratownictwa przedmedycznego w wykonaniu grupy Ratowniczej z Torunia
Kolacja
Nauka piosenek kolonijnych i harcerskich przy akompaniamencie gitary.
Przygotowanie do ciszy nocnej
Cisza nocna
V dzień- 14.07.2009
Powitanie dnia i gimnastyka poranna
Śniadanie
Zajęcia terapeutyczne z psychologami z Toruńskiego Centrum Caritas
Obiad
Piesza wycieczka do Szkoły Leśnej na Barbarce, zajęcia: „W trosce o drzewa”, zajęcia mają formę warsztatów, w trakcie których uczestnicy wykonują z materiałów wtórnych ekologiczny papier, poznają metody i etapy wytwarzania papieru oraz pojęcie recyklingu. Dodatkowo dokonują pomiaru drzew rosnących na Barbarce w celu określenia ich wieku i wysokości, a następnie określają czy dane drzewa mogą zostać uznane za pomniki przyrody.
Kolacja
Projekcja filmu o „Wolontariacie”, zajęcia własne w grupach
Przygotowanie do ciszy nocnej
Cisza nocna
VI dzień- 15.07.2009
Powitanie dnia i gimnastyka poranna
Śniadanie
Piesza wycieczka do Szkoły Leśnej na Barbarce, zajęcia: „Leśne jubilerstwo”, zajęcia mają charakter warsztatów, w trakcie których dzieci przygotowują z materiałów ekologicznych biżuterię, do wykonania biżuterii uczestnicy wykorzystują materiały znalezione podczas spaceru po lesie np. liście, nasiona, kwiaty czy pióra.
Obiad
Odpoczynek poobiedni, zajęcia własne w grupach.
Pokaz mody kolonijnej, konkurs na najbardziej pomysłowy strój.
Kolacja
Zajęcia własne w grupach, projekcja filmu lub „Randka w ciemno”
Przygotowanie do ciszy nocnej
Cisza nocna
VII dzień- 16.07.2009
Powitanie dnia i gimnastyka poranna
Śniadanie
Udział w zajęciach profilaktycznych i terapeutycznych prowadzonych przez przedstawicieli Straży Miejskiej i psychologów z Toruńskiego Centrum Caritas
Obiad
Odpoczynek poobiedni
Zajęcia plastyczne , karaoke
Kolacja
Dyskoteka
Przygotowanie do ciszy nocnej
Cisza nocna
VIII dzień- 17.07.2009
Powitanie dnia i gimnastyka poranna
Śniadanie
SPOTKANIE Z WOJSKIEM( zwiedzanie Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, oglądanie sprzętu wojskowego, pokaz strzelania z armat i moździerzy, pobyt na poligonie, ćwiczenia sprawnościowe, spotkanie z żołnierzami), grochówka
Kolacja
Projekcja filmu, zajęcia własne w grupach.
Przygotowanie do ciszy nocnej
Cisza nocna
IX dzień-18.07.2009
Powitanie dnia i gimnastyka poranna
Śniadanie
Zajęcia własne w grupach
Obiad
Odpoczynek poobiedni, zajęcia własne w grupach.
Zajęcia w grupach, przygotowanie programów artystycznych na wieczorne ognisko
Podwieczorek
Kontynuowanie przygotowań do ogniska, zajęcia w grupach( konkurs plastyczny: „Moje spotkanie z wojskiem”)
Kolacja przy ognisku, prezentacja programów artystycznych, wybór Miss i Mistera kolonii, ogłoszenie wstępnych wyników konkursu na najczystszy pokój, rozstrzygnięcie konkursu plastycznego.
Przygotowanie do ciszy nocnej
Cisza nocna
X dzień- 19.07.2009( niedziela)
Powitanie dnia
Śniadanie
Msza Święta
Udział w Pikniku na Lotnisku Aeroklubu Toruńskiego z okazji 19 Mistrzostw Świata FAI w Lataniu Precyzyjnym: piknik Lotniczy, uroczyste Otwarcie Mistrzostw, pokazy Lotnicze
Obiad w terenie
Kolacja
Zajęcia własne w grupach, projekcja filmu.
Przygotowanie do ciszy nocnej
Cisza nocna
XI dzień- 20.07.2009
Śniadanie( suchy prowiant na drogę)
Wyjazd na wycieczkę do Trójmiasta, spacer po Skwerze Kościuszki, oglądanie żaglowców cumujących na nabrzeżu, spacer po Długim Targu, spotkanie z Neptunem.
Obiad w Hospicjum
Przywitanie z morzem, plażowanie
Wyjazd i powrót do Przysieka
Obiadokolacja
Zajęcia własne w grupach, projekcja filmu
Przygotowanie do ciszy nocnej
Cisza nocna
XII dzień-21.07.2009
Powitanie dnia i gimnastyka poranna
Śniadanie
Wyjazd do Torunia( spotkanie z przewodnikiem), zwiedzanie Starego Miasta, Krzywa Wieża, Ratusz, Kościół św. Janów, wejście na wieżę w Kościele św. Janów
Obiad
Wyjazd do Solca Kujawskiego do „JURAPARKU”, zwiedzanie parku, udział w lekcji muzealnej pt. „Przed milionami lat”
Powrót do Przysieka
Kolacja
Dyskoteka Jaskiniowców.
Przygotowanie do ciszy nocnej
Cisza nocna
XIII dzień-22.07.2009
Powitanie dnia i gimnastyka poranna
Śniadanie
Piesza wycieczka do Szkoły Leśnej na Barbarce, zajęcia: „W trosce o drzewa”, zajęcia mają formę warsztatów, w trakcie których uczestnicy wykonują z materiałów wtórnych ekologiczny papier, poznają metody i etapy wytwarzania papieru oraz pojęcie recyklingu. Dodatkowo dokonują pomiaru drzew rosnących na Barbarce w celu określenia ich wieku i wysokości, a następnie określają czy dane drzewa mogą zostać uznane za pomniki przyrody
Obiad w terenie, odpoczynek na polanie
Przejście: „Park linowy na Barbarce”, ćwiczenia zręcznościowe
Kolacja
Podsumowanie pobytu na kolonii, rozstrzygnięcie konkursu czystości, konkurs wiedzy o naszym regionie, przyznanie nagród
Kolacja
Dyskoteka pożegnalna.
Przygotowanie do ciszy nocnej
Cisza nocna
XIV dzień- 23.07.2009
Przywitanie dnia
Śniadanie
Pakowanie, sprzątanie sal, pożegnanie z ośrodkiem.
Obiad
Wyjazd
W związku z zaistniałą sytuacją w Polsce, związaną z zalaniem terenów południa kraju, stanęliśmy wobec potrzeby zorganizowania w trybie pilnym wypoczynku dla dzieci - I turnus od. 10 lipca do 23 lipca, - II turnus od 24 lipca do 6 sierpnia. Oczywiście będą to dzieci pochodzące w większości z ubogich rodzin, którym zapewniamy również pełną „wyprawkę”, czyli zakupujemy odzież oraz środki czystości.Ponieważ zależy nam bardzo na maksymalnym uatrakcyjnieniu pobytu dzieci, zapewniamy im interesujący program, włącznie z wycieczką do Gdańska, Sopotu i Gdyni. Oczywiście pomagają nam w tym przedsięwzięciu, jak zwykle, nieocenieni przyjaciele, tacy jak: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urząd Miasta Torunia, Ministerstwo Zdrowia, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Urząd Gminy w Złejwsi Wielkiej, Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, Straż Miejska, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Impresariat Sauron, Aeroklub Pomorski, Toruńska Grupa Ratownicza PCK, Motoarena, Szkoła Leśna na Barbarce, JuraPark w Solcu Kujawskim, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, drużyna harcerska z Górska. Nad naszymi młodymi gośćmi czuwać będzie wykwalifikowana kadra: - kierownik kolonii, - 3 wychowawców - koordynator z ramienia Caritas, - lekarz, - pielęgniarka, - psycholog, - socjoterapeuta - przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Studentów i Absolwentów Psychologii. Dzisiaj dzieci, które wyjechały z Tarnowa o godz. 8.30 przyjadą do Przysieka ok. godz. 16.00.
z rodzin poszkodowanych przez powódź. Podczas wakacji przyjmiemy 90 dzieci. Planujemy 2 turnusy 45-osobowe:
Archiwum wiadomości
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2010
2008
2006