Stypendyści Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia wraz z Diecezjalnym Koordynatorem, Ks. Prał. Danielem Adamowiczem zapraszają wszystkich na XVI Dzień Papieski pod hasłem "Bądźmy świadkami miłosierdzia". Obchody tego święta zostały zaplanowane w następującym porządku:
9 października
10.00 – 17.00 Miasteczko Rodzinne na Rynku Staromiejskim
12.00 – Msza św. w Kościele św. Ducha
13.00 – przemarsz do pomnika św. Jana Pawła II
13.15 – złożenie kwiatów pod pomnikiem św. Jana Pawła II oraz program słowno-muzyczny w wykonaniu stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia.
Informujemy, że w dniach 6-9 października br. w centrum Torunia, a w niedzielę również we wszystkich parafiach naszej diecezji odbywać się będzie zbiórka pieniężna prowadzona przez stypendystów i wolontariuszy Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Zebrane środki przeznaczone będą na stypendia, dzięki którym młodzi ludzie mogą uczyć się i rozwijać pasje.
W związku z kolejną już edycją akcji "Warto być bohaterem" kierujemy do szkół z terenu diecezji toruńskiej następujący list, który dotrze pocztą tradycyjną. Zachęcamy serdecznie do udziału w akcji.
Szanowni Państwo Dyrektorzy Szkół
Drodzy Nauczyciele i Opiekunowie Szkolnych Kół Caritas
Już po raz czwarty Caritas Diecezji Toruńskiej organizuje akcję „Warto być bohaterem”, która ma na celu zmotywowanie dzieci i młodzieży do pozytywnych postaw,
a jej dodanym, aczkolwiek bardzo ważnym elementem, jest zbiórka środków finansowych, przeznaczona na leczenie i rehabilitację dzieci i młodzieży.
Do tej pory w ramach tego przedsięwzięcia wsparliśmy 20 chorych i niepełnosprawnych dzieci na łączną kwotę 109 000 zł.
Podobnie jak w poprzednich edycjach, mamy nadzieję, że tegoroczna akcja z przygotowanym tekstem pomocniczym spotka się z Państwa życzliwością. Wierzymy również, że, oprócz efektów wychowawczych, przyniesie ona również wymierny skutek finansowy, dzięki czemu wspólnie wesprzemy leczenie i rehabilitację Martynki oraz innych chorych i niepełnosprawnych dzieci.
Załączamy regulamin akcji „Warto być bohaterem” oraz tekst pomocniczy zatytułowany „Każdy ma prawo do uśmiechu”.
Szczęść Boże
Z szacunkiem
Ks. prałat Daniel Adamowicz
Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej
Regulamin akcji „Warto być bohaterem”
dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych
1) Organizatorem akcji jest Caritas Diecezji Toruńskiej.
2) Akcja trwa na terenie szkół do dnia 14 XI 2011 r.
3) Celem akcji jest zmotywowanie dzieci i młodzieży do pozytywnych postaw.
4) W wybranych (lub we wszystkich) klasach należy zrealizować lekcję z wykorzystaniem załączonego tekstu pomocniczego – w tym roku omawiamy relacje z osobami niepełnosprawnymi. Tekst pomocniczy „Każdy ma prawo do uśmiechu” ma być punktem wyjścia do dyskusji o emocjach, akceptacji drugiego człowieka, przyjaźni, więziach międzyludzkich i problemach związanych z niepełnosprawnością.
5) Do dnia 14 XI br. prosimy zorganizować zbiórkę środków pieniężnych, które będą przekazane Martynce oraz innym dzieciom chorym i niepełnosprawnym.
6) Szkoły, które włączą się w ten projekt, wysyłają delegację 5-osobową (4 uczniów
i 1 opiekun) na podsumowanie akcji, które odbędzie się na toruńskim lodowisku TOR-TOR
w dniu 26 XI br. o godz. 11.00 podczas inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.
7) Do dnia 17 XI br. prosimy o przesłanie:
a) zebranych środków pieniężnych na konto:
Caritas Diecezji Toruńskiej
Sz. Bydgoska 1, 87-100 Toruń
BGŻ S.A. o/Toruń 28 2030 0045 1110 0000 0064 8240
z dopiskiem „Warto być bohaterem”
b) potwierdzenia ilości wysłanych pieniędzy e-mailem torun@caritas.pl lub faksem 56 674 44 02 z informacjami:
♦ ilu jest uczniów w szkole,
♦ ilu włączyło się w zbiórkę,
♦ czy 5-osobowa delegacja ze szkoły przyjedzie na podsumowanie akcji w dniu 26 XI na TOR-TOR.
8) Szkoły, które wykażą się największym zaangażowaniem otrzymają CERTYFIKAT SZKOŁY BUDUJĄCEJ WRAŻLIWOŚĆ 2011 (wręczymy go podczas inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w dniu 26 XI br. o godz. 11.00).
9) Uroczysty finał i przekazanie środków dzieciom chorym i niepełnosprawnym odbędzie się 9 II 2012 r. o godz. 11.00 (miejsce wydarzenia zostanie podane na www.torun.caritas.pl) – zgłoszenia przyjmowane będą drogą elektroniczną: torun@caritas.pl).
„Warto być bohaterem” 2011
tekst pomocniczy
Każdy ma prawo do uśmiechu
Anna Pławińska
Śliczna buzia, puszyste włosy, iskierki w oczach, naturalna lekkość ruchów, ogromna radość z każdej przeżywanej chwili, chęć czerpania z życia całymi garściami i ufne spojrzenie w kierunku wszechobecnej mamy. Tak można by scharakteryzować Martynkę, dziewczynkę, która na co dzień uczy się jak jej rówieśnicy, ma kilka koleżanek, ukochaną siostrę i marzenia… Jakie? Może o ślicznej błękitnej sukience albo o wakacjach spędzonych z całą rodziną w uroczym zakątku w górach? No tak, ale przecież góry to ogromne wyzwanie. Aby je zdobyć, trzeba pokonać często duże odległości. Nawet dorośli nie zawsze dają radę. Całe ekipy długo przygotowują się do zdobycia szczytów, trenując wcześniej, aby zwiększyć swą wytrzymałość.
Martynka też jest silna. Wiele potrafi znieść. Czasem nawet mamie wydaje się, że kruche dziecko nie da rady wykonać jakiegoś ćwiczenia albo opanować trudnego materiału z matematyki, a w efekcie okazuje się, że radzi sobie bardzo dobrze. Jak na swoje możliwości oczywiście. A jaką ma radość z każdego, najmniejszego nawet postępu w rehabilitacji! Systematycznie, codziennie dąży do upragnionego celu.
Któregoś dnia wybrała się z mamą na pobliski plac zabaw. I nawet była tam najsprawniejsza spośród wszystkich dzieci w wiszeniu na rękach na drabince. Utrzymała się najdłużej. I pierwsza, wisząc, przemieściła się na drugi koniec drabinki. Była bardzo szczęśliwa. Do momentu, gdy zaniepokojona zapytała:
- Mamusiu, a dlaczego dziewczynki odsunęły się ode mnie? Przecież ja tak bardzo chcę być blisko nich!
Koleżanki usłyszały smutny głos Martynki i nie bardzo wiedziały, jak mają się zachować.
A mama dziewczynki, patrząc na córkę kochającym wzrokiem, ze spokojem odpowiedziała:
- Pewnie miały już wcześniej inne plany. Nie przejmuj się, kochanie. Na pewno jeszcze nie raz będziesz z nimi spędzać czas.
Martynka jednak wciąż była smutna. Nie mogła zrozumieć, dlaczego tak trudno jej nawiązać kontakt z rówieśnikami. Starała się być dla nich wyjątkowo miła, chętnie rozmawiała i tak bardzo chciała się z nimi śmiać, szeptać i… biegać.
No tak – to ostatnie było poza zasięgiem jej możliwości. Gdyby miała nogi, jak inne dzieci, nic nie stałoby na przeszkodzie, aby wspólnie grać w zbijaka czy chociażby pójść na spacer. Martynka nigdy nie narzekała, bo wie, że mama robi wszystko, aby dziewczynka mogła chodzić. Najpierw trzeba zebrać pieniądze na operację łokci, żeby mogła zginać ręce, na których się podpiera. Dopiero potem zdobyć takie protezy nóg, które pozwolą jej pójść na spotkanie z prawdziwymi przyjaciółmi. A droga ta jest długa, nie tylko ze względu na bardzo duże koszty takich zastępczych nóg, ale również dlatego, że Martynka cały czas szuka prawdziwego przyjaciela. Może ty chcesz nim zostać?
24 kwietnia br. odbyła się VII Ogólnopolska Pielgrzymka Pracowników
i Wolontariuszy Caritas do Łagiewnik. Wzięło w niej udział 2000 pątników z 27 diecezji w Polsce.
Z Caritas Diecezji Toruńskiej wyruszyliśmy na pielgrzymkę autokarem już 23 kwietnia o godz. 9.00, aby pokłonić się również Matce Bożej na Jasnej Górze. Po wizycie w Częstochowie udaliśmy się na nocleg do Ośrodka Wczasowo-Rekolekcyjnego Caritas Archidiecezji Krakowskiej w Zakrzowie, położonego na zboczu góry Chełm na wysokości 603 m n.p.m.
W sobotę z samego rana nawiedziliśmy sanktuarium pasyjno-maryjne (bazylikę oo. Bernardynów) w Kalwarii Zebrzydowskiej, skąd wyruszyliśmy do Krakowa. Tam swe kroki skierowaliśmy na Wawel, aby złożyć hołd Parze Prezydenckiej, pochowanej pod Wieżą Srebrnych Dzwonów, po czym udaliśmy się do Kościoła Mariackiego, gdzie w skupieniu modliliśmy się, podziwiając Ołtarz Wita Stwosza.
W Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach odbyła się zasadnicza część naszej pielgrzymki – Msza św., której przewodniczył ks. bp Jan Zając z Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski. Była ona koncelebrowana przez dyrektorów Caritas diecezjalnych. Podczas tej Eucharystii pielgrzymi z całego kraju dziękowali za 20 lat działalności odrodzonej Caritas w Polsce. Wspólnie prosiliśmy Boga o łaski do dalszej pokornej służby ubogim. Modliliśmy się również o rozwój Parafialnych Zespołów Caritas i Szkolnych Kół Caritas, aby nie zabrakło tych, którzy troszczą się o ludzi potrzebujących wsparcia. Homilię wygłosił ks. prof. Wiesław Przygoda, który od wielu lat naukowo zajmuje się problematyką Caritas.
O godz. 15.00 wszyscy zmówiliśmy Koronkę do Bożego Miłosierdzia, która zakończyła coroczną pielgrzymkę Caritas.
W dniach 17-18.04.2010 r. po raz kolejny Caritas Diecezji Toruńskiej zaprosiła uczniów i nauczycieli do swojego Ośrodka Szkoleniowego w Przysieku na cykl warsztatów zatytułowanych „Chronię siebie, chronię innych – profilaktyka uzależnień w praktyce”, które dotowane są ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Urzędu Miasta Torunia.
W XXI wieku nowoczesny skuteczny profilaktyk uzależnień, to przede wszystkim każdy człowiek. To każdy rodzic, nauczyciel, ksiądz, uczeń czy student, który w sposób realistyczny i całościowy patrzy na świat, uczy się od innych i sam daje przykład dojrzałej postawy wobec życia, a nie tylko wobec substancji uzależniających. Nowoczesny i skuteczny profilaktyk to szczególnego rodzaju świadek – świadek o mentalności zwycięzcy. To ktoś, kto fascynuje innych perspektywą życia w wolności i radości. To ktoś, kto jest realistą i starannie obserwuje dominujące tendencje czy postawy wśród innych ludzi. To również ktoś, kto z tych obserwacji wyciąga wnioski i znajduje sposoby, by pomagać drugiemu człowiekowi w zajęciu dojrzalszej odtąd postawy wobec życia. Zadaniem socjologa jest rejestrowanie i opisywanie ludzkich zachowań i postaw, natomiast zadaniem odpowiedzialnego i kompetentnego profilaktyka jest zmienianie tych wszystkich zachowań i postaw, które są błędne i które prowadzą do uzależnień. Tylko wtedy każde następne pokolenie będzie miało szansę, by nie stać się synonimem ludzi uzależnionych i nieszczęśliwych. Szkolenie w Ośrodku Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku nauczyło tego wszystkiego licznie zgromadzonych tam uczniów i wychowawców.
Warto przytoczyć kilka wypowiedzi uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Małej Nieszawce po przeżyciu szkolenia:
„Bardzo podobało mi się boisko, piękne pokoje i oczywiście ciekawe zajęcia w tym warsztaty dziennikarskie. Gra w tenisa z księdzem była super. Dobre jedzenie - polecam” (Weronika)
„Podobała mi się gra w tenisa z księdzem Krzysztofem, zajęcia na dworze, odgrywanie scenek na zajęciach, ognisko. Starsi koledzy – spoko” (Olga)
„Bardzo dużo radości sprawiło mi boisko wielofunkcyjne, na którym można było grać w tenisa, piłkę nożną i kosza. Pokoje były świetnie wyposażone i zadbane. Jadłem bardzo smaczne dania i ciastka. Na warsztatach były ciekawe tematy i dowiedziałem się więcej o dziennikarstwie” (Sylwester)
„Wyjazd do Przysieka był odjazdowy” (Łukasz)
„Szkolenie podobało mi się, gdyż można było się bardzo dobrze bawić i oczywiście nie zabrakło modlitwy. Spodobała mi się zabawa przy ognisku i ciekawie spędzone przerwy” (Natalia)
„Opiekunowie: ks. Łukasz, Pani Ania, klerycy i lektorzy Michał, Mikołaj i Artur, obsługa, Panie prowadzące warsztaty, koledzy i koleżanki sprawiali, że szkolenie było bardzo udane” (Michał)
Opracował Ks. Łukasz Figurski
Caritas Diecezji Toruńskiej serdecznie zaprasza uczniów i nauczycieli na szkolenia „Chronię siebie, chronię innych – profilaktyka uzależnień w praktyce”.
Z każdej szkoły może zgłosić się 5-osobowa grupa (4 uczniów + 1 nauczyciel).
Udział w szkoleniu, wyżywienie i noclegi są bezpłatne!!!
Program szkolenia dla każdej z grup zrealizowany będzie w ciągu 3 zjazdów, czyli 6 dni (soboty i niedziele). Terminy znajdują się poniżej.
Zgłoszenia przyjmujemy drogą mailową pod adresem torun@caritas.pl lub pod numerem telefonu: 56 674 44 01.
GRUPA |
1. ZJAZD |
2. ZJAZD |
3. ZJAZD |
I (szkoła podstawowa) |
17-18 kwietnia |
24-25 kwietnia |
8-9 maja |
II (gimnazjum) |
24-25 kwietnia |
8-9 maja |
15-16 maja |
III (liceum) |
4-5 września |
11-12 września |
18-19 września |
IV (szkoła podstawowa) |
11-12 września |
18-19 września |
25-26 września |
V (gimnazjum) |
18-19 września |
25-26 września |
2-3 października |
VI (gimnazjum) |
25-26 września |
9-10 października |
16-17 października |
VII (szkoła podstawowa) |
9-10 października |
16-17 października |
23-24 października |
VIII (liceum) |
16-17 października |
23-24 października |
6-7 listopada |
UWAGA! Kolorem czerwonym zaznaczone są szkolenia, które odbędą się w Bursie Szkolnej Caritas Diecezji Toruńskiej w GRUDZIĄDZU.
Wszystkie pozostałe szkolenia odbędą się w Ośrodku Szkoleniowym Caritas Diecezji Toruńskiej w PRZYSIEKU.
W tym roku mija 750 rocznica śmierci bł. Juty, Patronki Grudziądzkiego Centrum Caritas. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych, a zwłaszcza członków Szkolnych Kół Caritas, do udziału w uroczystych obchodach. Będą one miały miejsce w sobotę, 8 maja w Bielczynach i Chełmży.
Plan naszych uroczystości przedstawia się następująco:
10.00 – zbiórka pielgrzymów w Bielczynach – słowo wprowadzające ks. prof. Mirosława Mroza i modlitwa,
10.30 – rozpoczęcie pielgrzymki,
11.30 – wejście do katedry Trójcy Świętej w Chełmży,
12.00 – Eucharystia pod przewodnictwem Księdza Biskupa Andrzeja Suskiego,
13.15 – poczęstunek w ogrodzie Biblioteki,
14.00 – otwarcie obchodów bł. Juty na chełmżyńskim rynku,
15.30 – bitwa rycerska (nawiązująca do czasów średniowiecznych),
16.30 – spektakl „Za ósmą górą” w wykonaniu młodzieży z Kijewa Królewskiego.
Dla dzieci i młodzieży z Grudziądza i okolic przygotowaliśmy autokary, które o godz. 8.30 zabiorą nas spod restauracji Mc’Donalds i zawiozą do Bielczyn, a o godz. 17.00 przywiozą nas z Chełmży do Grudziądza. Koszt przejazdu to 15 zł od uczestnika. O możliwości przejazdu tymi autokarami decyduje kolejność zgłoszeń (zgłoszenia prosimy przesyłać na adres: andreasjankowski@wp.pl).
Pozostałe Koła prosimy o zorganizowanie dojazdu we własnym zakresie.
Z nadzieją na radosne spotkanie u bł. Juty
ks. Marek Borzyszkowski, dyrektor GCC
ks. Andrzej Jankowski, koordynator SKC rejonu grudziądzkiego
Tradycyjnie w Niedzielę Miłosierdzia Bożego (11 kwietnia 2010) członkowie i opiekunowie Szkolnych Kół Caritas spotkali się z okazji patronalnego święta Caritas.
W tym roku spotkanie to miało miejsce w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa na grudziądzkim osiedlu Tarpno. Udział w nim wzięły dzieci ze szkół podstawowych oraz młodzież gimnazjów i szkól średnich całego rejonu grudziądzkiego.
O godz. 14.30 zebrani w kościele uczestniczyli w misterium zatytułowanym "To jest Pan" przygotowanym przez dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 4 wraz ze swoją katechetką - p. Katarzyną Ziółkowską.
W godzinie Bożego Miłosierdzia uroczystej Mszy św. przewodniczył dyrektor Grudziądzkiego Centrum Caritas, ks. kanonik Marek Borzyszkowski w koncelebrze koordynatora Szkolnych Kół Caritas naszego rejonu, ks. Andrzeja Jankowskiego. Pod koniec Mszy św. nowi członkowie SKC złożyli przyrzeczenie i otrzymali legitymacje. Spotkanie zakończyło się wspólną agapą w domu parafialnym.
Szczególne podziękowania składamy ks. Zbigniewowi Gańskiemu, proboszczowi parafii w Tarpnie za gościnność oraz p. Ewie Szulc za przygotowanie naszego spotkania. Bóg zapłać!
Ks. Andrzej Jankowski
Od czwartku, 8 kwietnia, podopieczni Brodnickiego Centrum Caritas wykonują prace porządkowe na terenie lasku, naprzeciwko nowo wybudowanej Noclegowni.
Blisko dziesięcioosobowa grupa osób bezdomnych od kilku dni pracuje w pobliskim lasku. Karczują oni krzewy, grabią, sprzątają śmieci. Prace porządkowe mają na celu nie tylko dbanie o estetykę terenu wokół Noclegowni, ale i miasta Brodnicy. Dzięki tego typu inicjatywom osoby bezdomne uczą się odpowiedzialności za otoczenie. Widząc realne efekty swojej pracy mogą uznać, że wygląd miejsca, w którym mieszkają zależy również od nich. Naszym zamierzeniem jest stworzenie skweru zieleni, z którego będą mogli korzystać Brodniczanie - mówi Adam Świtalski, kierownik Noclegowni przy Brodnickim Centrum Caritas.
Prace potrwają najprawdopodobniej do końca miesiąca. Inicjatywa ta jest realizowana w porozumieniu z PGK w Brodnicy, skąd pożyczone zostały narzędzia.
W marcu ruszyła kolejna edycja programu PEAD, w ramach którego od 2004 roku najubożsi mieszkańcy naszego kraju otrzymują pomoc żywnościową. Podstawą realizacji tego programu jest rozporządzenie Komisji Europejskiej, zezwalające na bezpłatne przekazywanie osobom potrzebującym żywności pochodzącej z rezerw Unii Europejskiej przez akredytowane organizacje charytatywne. Jedną z nich jest Caritas, a w jej placówkach w całej Polsce w 2010 roku z pomocy żywnościowej skorzysta ponad 1 700 000 ludzi!
Program PEAD realizowany jest również w Caritas Diecezji Toruńskiej. Do Przysieka, gdzie mieści się centralny magazyn, przyjeżdżają tiry pełne produktów żywnościowych, takich jak cukier, mąka, makaron świderki, ser żółty, ser topiony, mleko, kasza, kasza z warzywami, musli, dania gotowe z makaronem, dania gotowe z kaszą, płatki kukurydziane, dżem, makaron krajanka, krupnik, kawa zbożowa, herbatniki, masło i zupa pomidorowa. Wszystko odbywa się przy pełnej wiedzy Agencji Rynku Rolnego i pod jej kontrolą. Pracownicy Caritas dokładają wszelkich starań, aby w magazynie była odpowiednia ilość produktów i optymalne warunki ich przechowywania.
Dzięki Centrom Caritas w Brodnicy, Działdowie, Grudziądzu i Toruniu, we współpracy z gminami, ośrodkami pomocy społecznej oraz innymi organizacjami, chcemy dotrzeć z produktami do najbardziej potrzebujących mieszkańców naszej diecezji. W 2009 roku z pomocy skorzystało 28 922 osób, którym wydaliśmy 2 858 ton żywności.
Tegoroczną edycję programu PEAD na terenie naszej diecezji rozpoczęło Toruńskie Centrum Caritas. W marcu pracownicy i wolontariusze na czele z s. Beatą, pasterką, wydali żywność 3100 mieszkańcom Torunia. Pozostałe Centra odbierają produkty z przysieckiego magazynu, przygotowując się do wydawania.
Minutą ciszy dla uczczenia pamięci tych, którzy zginęli w katastrofie lotniczej pod Katyniem, rozpoczęło się spotkanie organizacyjne dot. Festynu Rodzinnego z okazji Dnia Dziecka „Bądźmy razem”. Już tylko 45 dni pozostało do tego wielkiego wydarzenia, które będzie miało miejsce 29 maja na toruńskich Błoniach nad Wisłą. Do Przysieka przyjechali dziś przedstawiciele instytucji, które aktywnie włączają się w organizację święta dla najmłodszych.
Ks. prałat Daniel Adamowicz, Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej, podsumował dotychczasowe działania, omówił zabezpieczenie logistyczne i finansowe imprezy. Nad bezpieczeństwem 13000 dzieci obecnych na Festynie czuwać będą służby mundurowe: Policja, Straż Miejska, żołnierze oraz harcerze, ochroniarze, motocykliści, przedstawiciele Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowe i Polskiego Czerwonego Krzyża.
Ks. Dyrektor uświadomił wszystkim, jak ważne jest, aby młodych ludzi „zarażać” tymi wartościami, jakie każda z instytucji prezentuje i uczyć odpowiedzialnych zachowań.
Festyn rozpocznie się Biegiem dla Janka Muzykanta. W jego organizacji pomaga TKKF oraz Stowarzyszenie Maraton Toruński, których przedstawiciele w profesjonalny sposób czuwają nad realizacją. Trasa prowadzić będzie do Bulwaru Filadelfijskiego, gdzie przez Agencję GRA zostanie rozstawiona scena i wszystkie atrakcje dla uczestników. Dzieci będą mogły również zobaczyć rekonstrukcję historyczną 63. Pułku Piechoty, który walczył na ziemiach toruńskich, przygotowaną przez żołnierzy Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu. Wokół sceny ustawionych zostanie wiele stanowisk z różnorodnymi konkursami (sportowymi, plastycznymi itp.), w których uczestnicy będą zdobywać nagrody. W celu promowania postaw proekologicznych wśród dzieci
i młodzieży Toruńskie Stowarzyszenie Ekologiczne „Tilia” przygotuje i poprowadzi konkursy ekologiczne.
Jedną z mnóstwa atrakcji będzie air show w wykonaniu pilotów Aeroklubu Pomorskiego,
a na scenie jako gwiazda wystąpi ks. Biskup Antoni Długosz, cieszący się wielką sympatią najmłodszych. Zaśpiewa też Mały Chór Wielkich Serc z Łodzi, zespół folklorystyczny z Kaszub oraz toruńska Mała rewia.
Podczas Festynu każde z dzieci otrzyma identyfikator, koszulkę, paczkę z łakociami, ufundowaną przez głównego sponsora – Biedronkę i ciepły posiłek.
Współpracę medialną w ramach przedsięwzięcia podjęły: TVP Info, Eurosport, TVP Bydgoszcz, TV Toruń, Radio GRA oraz Gazeta Pomorska.
Pozostaje nam tylko modlić się o piękną pogodę…
Toruński finał regionalnej akcji Caritas „Nordic walking, czyli okaż sobie miłosierdzie” pod patronatem Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego zamienił się we wspólną spontaniczną modlitwę za ofiary tragedii pod Katyniem.
W sobotę, 10 kwietnia torunianie zaczęli gromadzić się na placu Targów Toruńskich już przed godziną 10. Scena stała w gotowości, harcerze i wolontariusze z przysieckiej Bursy Akademickiej, IX Liceum Ogólnokształcącego oraz z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich czekali przygotowani do nieodpłatnego wydawania 600 kompletów sprzętu nordic walking. Instruktorzy z prezesem toruńskiego TKKF-u, Ryszardem Kowalskim, swoją energią i zaangażowaniem dawali do zrozumienia, że wszystko jest zapięte na ostatni guzik. Artyści byli już w drodze, a konferansjerzy przeglądali ostatnie poprawki w scenariuszu imprezy. I wszystko odbyłoby się według planu, gdyby nie przerażająca informacja o katastrofie lotniczej, która wydarzyła się pod Katyniem. W pierwszej chwili nikt nie wierzył… Nie docierała do naszej świadomości nawet myśl, że prezydentowi naszej Ojczyzny i jego małżonce mogłoby się coś stać! Przecież oni wraz z wieloma wyjątkowymi rodakami wyruszyli, by uczcić pamięć pomordowanych przed siedemdziesięcioma laty w Katyniu Polaków!
W jednej chwili otoczyliśmy otwarty samochód, z którego dochodziły komunikaty radiowe. Wszyscy z zapartym tchem słuchali informacji wierząc, że to jakaś pomyłka i że za chwilę wszystko się wyjaśni. Rzeczywistość okazała się jednak brutalna. Informacje o katastrofie samolotu, na pokładzie którego byli Maria i Lech Kaczyńscy oraz wielu znanych polityków, księży, społeczników i członków rodzin katyńskich, okazały się prawdziwe. W pierwszej chwili odnieśliśmy wrażenie, że razem z tym samolotem runęło nasze poczucie bezpieczeństwa. Wszyscy zaczęliśmy gromadzić się przed sceną, która pierwotnie miała być w tym dniu miejscem radości. Stanęliśmy, aby w smutku i głębokiej zadumie wspólnie pomodlić się za ofiary. Ksiądz prałat Daniel Adamowicz, Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej zmówił z nami dziesiątkę różańca w intencji poszkodowanych pod Katyniem i ich rodzin. Skierował do nas wówczas nieocenione słowa otuchy, których wszyscy potrzebowaliśmy.
Po wspólnej modlitwie przekazaliśmy zgromadzonym osobom kije nordic walking, odwołując wszystkie pozostałe punkty programu, czyli występy lokalnych zespołów, konkursy oraz wspólne ćwiczenia. Słuszność tej decyzji wobec rozmiaru tragedii, jak nas wszystkich spotkała, została ze zrozumieniem potwierdzona przez uczestników akcji.
Osoby zainteresowane instruktażem i treningiem nordic walking zapraszamy w sobotę, 24 kwietnia (a nie 17 kwietnia jak było zapowiadane) na stadion miejski przy ul. Bema w Toruniu o godz. 11.00.
W niedzielę, 11 kwietnia, w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Toruniu, podczas uroczystej Mszy św. o godz. 11.00 modlili się członkowie Szkolnych Kół Caritas z SP nr 3, SP nr 11, SP nr 23, Gimnazjum nr 3, ZS nr 9 oraz ZS nr 14. Aby jak najpiękniej przeżyć swoje patronalne święto, wolontariusze zaangażowali się w liturgię. Z pomocą opiekunów przygotowali czytania, modlitwę wiernych oraz procesję z darami. Nowi członkowie przyrzekali „służyć wiernie Bogu, czynić dobro bliźniemu i być dobrym członkiem Szkolnego Koła Caritas”. Na koniec proboszcz parafii, ks. prałat Stanisław Majewski, wręczył przedstawicielom Kół legitymacje, gratulując podjęcia decyzji o wstąpieniu w szeregi wolontariuszy Caritas.
Nie zabrakło również wspólnej modlitwy za ofiary tragicznej katastrofy lotniczej w Smoleńsku.
W Wielką Sobotę do Przysieka zawitali motocykliści z Robertem Sauronem Majewskim (członkiem BMW Veteran Club Toruń) na czele, aby poświęcić wielkanocne pokarmy. W większości przyjechali oni ze swoimi rodzinami, przyjaciółmi, sąsiadami. Nie zabrakło gości z Torunia, Bydgoszczy, Golubia-Dobrzynia, a nawet z Niemiec i Norwegii. Szczególnie dla dzieci było to wyjątkowe przeżycie. W gronie około 100 osób poświęcenia na świeżym powietrzu dokonał dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej, ksiądz prałat Daniel Adamowicz. Po tej ceremonii wszyscy uczestniczyli w słodkim poczęstunku przygotowanym przez Caritas Diecezji Toruńskiej oraz Michała Lenkiewicza.
Tradycja „święconki w kasku” nazywanej też „motoświęconką” narodziła się w naszym regionie kilka lat temu. Wydarzenie zainicjował ksiądz Janusz z Fordonu, który też jest motocyklistą. To wyjątkowo cenna inicjatywa, łącząca w sobie elementy wiary, tradycji i hobby. Warto zachęcić wszystkich do dzielenia się swoją pasją i realizowania podobnych przedsięwzięć.
Motocykliści złożyli ofiarę w wysokości 617,55 zł, przeznaczoną na leczenie siedmioletniej Martynki, która urodziła się bez nóg.
Caritas Diecezji Toruńskiej 87-100 Toruń ul. Szosa Bydgoska 1, dnia 03 stycznia 2005 roku została wpisany do rejestru organizacji pożytku publicznego KRS 0000225584
W 2009 roku pozyskaliśmy w ramach 1% kwotę 294 675,86 zł oraz odsetki na kwotę 318,83 zł w sumie 294 994,69 zł
Z roku 2008 pozostały na koncie bankowym środki finansowe
w wysokości 85 578,20 zł, które według planu posłużyły na zabezpieczenie pierwszych miesięcy naszej działalności, ponieważ główne środki pochodzące z odpisu z podatku 1% otrzymaliśmy dopiero w drugiej połowie roku.
W roku 2009 wydatkowaliśmy z przychodów z 1% kwotę 306 964,36 zł.
Stan konta bankowego na 31.12.2009 wynosił 73 608,53 zł. Jest to kwota, która zabezpieczy pierwsze miesiące pracy roku 2010.
Caritas Diecezji Toruńskiej zastała powołana dekretem Biskupa Toruńskiego 02.04.1992 roku, w ciągu swojej siedemnastoletniej działalności rozwinęła wiele form pomocy, poprzez swoje samodzielne jednostki w Toruniu, Grudziądzu, Działdowie i Brodnicy. Terenem działalności Caritas Diecezji Toruńskiej jest teren Diecezji Toruńskiej.
Caritas Diecezji Toruńskiej przy współpracy jednostek pomaga osobom znajdującym się w trudnej sytuacji. Na terenie diecezji prowadzimy 5 jadłodajni, 2 łaźnie, 3 stacje opieki,
2 noclegownie , schronisko, zespół mieszkań chronionych, ogniska wychowawcze oraz świetlice w których schronienie pomoc w nauce oraz posiłek otrzymuje ponad 400 dzieci dziennie, 5 środowiskowych domów samopomocy, punkty interwencji kryzysowej, wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego, bursy szkolne i bursę akademicką dla ponad 170 osób.
Caritas Diecezji Toruńskiej uczestniczy czynnie
w programach organizowanych przez Caritas Polska takich jak PEAD – dostarczanie żywności dla najuboższej ludności Unii Europejskiej w ramach której w 2009 roku rozdysponowaliśmy pośród osób potrzebujących ponad 2 200 ton żywności, program pomocowy „Skrzydła” skierowany do dzieci i młodzieży.
Ponadto organizujemy kolonie letnie i zimowe dla dzieci z rodzin ubogich i patologicznych w roku ubiegłym wzięło w nich udział ponad tysiąc dzieci i młodzieży, opiekujemy się osobami chorymi i niepełnosprawnymi, pomagamy w leczeniu i rehabilitacji dzieci i młodzieży oraz pomagamy osobom dotkniętych przez los.
Odrębnym istotnym aspektem pracy Caritas Diecezji Toruńskiej jest formowanie i promowanie wolontariatu. W 212 Szkolnych Kołach Caritas jest zrzeszonych około 6000 wolontariuszy.
Środki finansowe na wszystkie te zadania pochodzą
z różnych źródeł. Część środków pochodzi z działalności prowadzonej w poszczególnych jednostkach, pozostałe środki to dotacje i darowizny. Bardzo istotnym dla naszej działalności wkładem jest darowizna w postaci odpisu 1% z podatku.
Wpłaty z 1% pozyskane w 2009 roku umożliwiły realizację wielu zadań:
· zakup żywności w jednostkach Caritas,
· częściowe pokrycie kosztów utrzymania magazynu żywności,
· częściowe finansowanie transportów z żywnością PEAD do poszczególnych jednostek, rozdzielających żywność odbiorcom indywidualnym;
· zakup sprzętu rehabilitacyjnego (koncentratory tlenu, ssaki elektryczne, ciśnieniomierze, chodziki, balkoniki, materace przeciwodleżynowe)
· częściowe pokrycie kosztów mediów i wyżywienia Bursy Akademickiej i Ośrodka Szkolenia Wolontariatu w Przysieku,
· wsparcie wypoczynku letniego i zimowego dzieci i młodzieży,
· pomoc w leczeniu i rehabilitacji chorych dzieci,
W realizacji tych wszystkich zadań znacząco pomogły nam wpłaty podatników przekazujących nam 1% ze swoich podatków.
Wydatki roku 2009 przedstawiają się następująco:
· dofinansowanie działalności statutowej- charytatywnej samodzielnych jednostek Caritas na terenie Diecezji Toruńskiej – 96 000,00 zł
· dofinansowanie kosztów leczenia chorych dzieci i pomoc osobom niepełnosprawnym – 75 311,38 zł
· Częściowe pokrycie kosztów mediów i wyżywienia Bursy Akademickiej w Przysieku im. Ks. Jerzego Popiełuszki oraz Centrum Wolontariatu im. Jana Pawła II w Przysieku i magazynu żywności – 93 688,95 zł
· zakup usług transportowych w celu dowozu żywności i leków do jednostek Caritas Diecezji Toruńskiej w ramach programu unijnego „Dostarczania żywności dla najuboższej ludności Unii Europejskiej 2009” - 30 336,13 zł
· przekazanie środków na działalność Caritas Przemysko-Praskiej – 4 500 zł
· Zakup rowerów i odkurzaczy dla domów dziecka – 3459,00 zł
· Reklama – 2440 zł
· przekazanie środków na działalność Świetlicy Wincentego a’Paulo – 1 000,00 zł
· przekazanie środków na działalność Domu Samotnej Matki Sióstr Pasterek – 228,90 zł
W sumie wydatkowaliśmy w roku 2009 kwotę 306 964,36 zł
Archiwum wiadomości
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2010
2008
2006