Walka o życie, starcie drugie
31.10.14

Walka o życie, starcie drugie

Kiedy babcia zapytała 3,5-letniego Oliwierka, czy coś go boli, odpowiedział, że wszystko. W 2010 roku świat dla rodziny Frydryszaków na chwilę się zatrzymał. U ich jedynego syna zdiagnozowano guz lewego nadnercza z przerzutami do szpiku, kości i węzłów chłonnych, tzw. neuroblastomę czwartego stopnia. W lutym 2012 roku małemu bohaterowi udało się uzyskać całkowitą remisję choroby. Niedawno musiał po raz drugi rozpocząć walkę o życie.

Tym razem bitwa jest trudniejsza, bo komórki nowotworowe, które przetrwały w ciele Oliwiera są silniejsze i odporne na leki cytostatyczne.

- Starcie drugie trwa - mówi Magdalena Frydryszak, mama Oliwiera. - Żyjemy nadzieją, że nowotwór się wycofa i pojawi się szansa na terapię antyGD2. Niestety nie jest dostępna w Polsce, a jej koszt to średnio 600 tysięcy złotych. Wierzymy w dobroć ludzi i w to, że pomogą nam zawalczyć o ten najcenniejszy z darów - życie naszego synka. Jego mały świat. Jest nam ciężko, ale nigdy się nie poddamy.

Oliwier jest uczniem drugiej klasy SP nr 4 w Brodnicy. Wiedzę musi zgłębiać w domu lub szpitalu. Marzy o powrocie do szkolnych ławek i wspólnej zabawie z kolegami. Lubi kolor pomarańczowy, góry i samochody. Kredki w piórniku zawsze układa w ten sam, uporządkowany sposób.

- Mówimy na niego "fotoradar" - uśmiecha się Przemysław Frydryszak, tata Oliwierka. - Bardzo pilnuje, żebym nie przekroczył dozwolonej prędkości. W przyszłości chciałby zostać policjantem, dlatego już stosuję się do jego słusznych poleceń.

W czasie, gdy jego szkolni koledzy biegają po podwórku, on leży w szpitalnym łóżku, rzadziej może być wtedy w domu. Nie wie, dlaczego musi się leczyć drugi raz. Przecież już pokonał te "złe" komórki... Myślał, że na zawsze.

Chemie, operacja i szpitalne łóżka nie odebrały mu jednak radosnego uśmiechu. Gdy jego rodzicom brakuje już sił, mówi tylko: "Nie martwcie się, kocham was" i przez tę krótką chwilę świat staje się piękniejszy dla wszystkich. To rzeczywistość ich przytłacza. Gdy cierpi dziecko, choruje cała rodzina. Nie ma nic gorszego dla rodziców niż to, co spotkało najbliższych Oliwierka.

- Kiedy już będę zdrowy, wrócę do moich kolegów - mówi Oliwier Frydryszak. - Szymon obiecał, że będziemy siedzieli razem w ławce. Jak urosnę, będą łapał przestępców i będę jeździł najszybszym samochodem na świecie - hennessey venomem.

Mały bohater do września 2010 roku był okazem zdrowia. Nagle zaczął utykać na lewą nogę i stał się apatyczny. Gdy pod koniec stycznia tego roku znów narzekał na ten sam ból, jego rodzice wiedzieli, co to oznacza. Guz zlokalizowany jest przy kręgosłupie. Lekarze twierdzą, że dla Oliwierka nie ma już gotowego protokołu wznowy. Pozostały tylko eksperymentalne chemie. Guz się zmniejsza, ale plany operacji trzeba przesunąć z uwagi na zagrożenie utraty nerki.

- Najgorsze są wieczory w szpitalu i cisza, przerywana jedynie odgłosami pomp podających chemię - mówi Magdalena Frydryszak. - Wspominam kolegów synka, którzy już przegrali swoje bitwy i łzy same ciekną po policzkach...

Rodzice małego bohatera prowadzą blog poświęcony chorobie Oliwierka: naszawalkaosynka.blog.pl. Na stronie startowej widnieje cytat: "Nawet jeśli niebo zmęczyło się błękitem, nigdy nie gaś światełka nadziei".





Aleksandra Radzikowska


Warto być bohaterem
28.10.14


 

WARTO BYĆ BOHATEREM

      Projekt Caritas Diecezji Toruńskiej

 

            Po raz kolejny Caritas Diecezji Toruńskiej zaprasza do udziału w akcji Warto być bohaterem. Celem akcji jest budzenie wrażliwości, społecznej odpowiedzialności i szacunku dla drugiego człowieka, a także pomoc chorym dzieciom i ich bliskim. Dotychczasowe nasze doświadczenia i opinie na temat projektu wskazują na konieczność realizacji i kontynuacji tego przedsięwzięcia. W ostatniej edycji udział wzięło blisko 90 szkół naszego regionu. Dzieci i młodzież aktywnie włączały się w dyskusję, a także w aspekt charytatywny projektu.

            Dotychczasowe 6 edycji akcji zaowocowało wsparciem 35 dzieci w leczeniu, rehabilitacji i zakupie sprzętu rehabilitacyjnego na kwotę ponad 170 000 zł.     Każdorazowo akcji Warto być bohaterem towarzyszy krótki tekst dydaktyczny, ilustrujący treści
i główne idee akcji. W tym roku przedstawiamy historię chłopca chorego na nowotwór w materiale zatytułowanym „Walka o życie, starcie drugie”.

 

Regulamin

 

1) Organizatorem akcji jest Caritas Diecezji Toruńskiej.

2) Akcja trwa na terenie szkół do dnia 25 XI 2014 r.

3) Celem akcji jest budzenie wrażliwości, społecznej odpowiedzialności i szacunku dla drugiego człowieka, a także pomoc chorym dzieciom i ich bliskim.

4) W klasach należy przeprowadzić pogadankę z wykorzystaniem tekstu „Walka o życie, starcie drugie”. Znajduje się on również na www.torun.caritas.pl . Historia chorego chłopca będzie punktem wyjścia do dyskusji o otwarciu na otaczający nas świat, o miłości, o relacjach i więziach w rodzinie, a także walce z cierpieniem i związanej z nią wrażliwości.

5) Do dnia 25 XI br. prosimy o zorganizowanie różnych działań, mających na celu zbiórkę środków pieniężnych, które będą przekazane ubogim, chorym i niepełnosprawnym dzieciom na ich leczenie, rehabilitację lub zakup sprzętu rehabilitacyjnego oraz wesprą misyjne dzieło pomocy najuboższym afrykańskim dzieciom „Ad Gentes”.

6) Podsumowanie pierwszego etapu projektu nastąpi podczas Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w dniu 28 listopada br. (PIĄTEK) o godz. 11.00 na toruńskim Lodowisku TOR-TOR. Szkoły, które włączą się w akcję, zapraszamy do udziału w tym wydarzeniu z 5-osobową (4 uczniów i 1 opiekun) delegacją. Przyjazd należy potwierdzić e-mailem: torun@caritas.pl lub faksem:
56 674 44 02.

7) Do dnia 26 XI br. prosimy o przesłanie:

            a) zebranych środków pieniężnych na konto:

Caritas Diecezji Toruńskiej, Sz. Bydgoska 1, 87-100 Toruń

28 2030 0045 1110 0000 0064 8240

z dopiskiem „Warto być bohaterem”

b) potwierdzenia ilości wysłanych pieniędzy e-mailem torun@caritas.pl lub faksem
56 674 44 02 z informacjami:

ilu jest uczniów w szkole,

czy 5-osobowa delegacja ze szkoły przyjedzie na podsumowanie akcji w dniu 28 XI na TOR-TOR.

8) Wszystkie szkoły, biorące udział w projekcie otrzymają CERTYFIKAT SZKOŁY BUDUJĄCEJ WRAŻLIWOŚĆ SPOŁECZNĄ 2014 (najbardziej zaangażowanym szkołom wręczymy go podczas Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, pozostałym wyślemy pocztą).

9) Uroczysty finał i przekazanie środków dzieciom chorym i niepełnosprawnym odbędzie się
12 lutego 2015 r. (CZWARTEK) o godz. 11.00 w Teatrze Baj Pomorski w Toruniu przy
ul. Piernikarskiej 9 – zapraszamy delegacje, zgłoszenia przyjmujemy drogą elektroniczną: torun@caritas.pl

Osoba do kontaktu: Anna Pławińska tel. 668 122 952

Caritas Polska prowadzi zbiórkę dla ofiar wybuchu gazu w Katowicach
27.10.14

23 października około 5.00 nad ranem w wyniku wybuchu gazu w kamienicy przy ul. Sokolskiej w Katowicach  zawaliły się trzy kondygnacje budynku. W katastrofie zginęły trzy osoby, kilka z obrażeniami trafiło do szpitala. Duża część mieszkańców straciła dach nad głową i dobytek życia.

W kamienicy było zameldowanych 25 osób. Caritas Archidiecezji Katowickiej zapewniła 15 z nich schronienie w swoim ośrodku. W większości ewakuacja wyrwała mieszkańców kamienicy ze snu, co sprawiło, że wybiegli ze swoich mieszkań bez zabrania ze sobą nawet najpotrzebniejszych rzeczy.

- Najlepiej przekazać poszkodowanym pieniądze, aby każdy z nich mógł zakupić najpotrzebniejsze rzeczy. Jeśli natomiast chodzi o pomoc rzeczową potrzebne są rzeczy codziennego użytku takie jak: pościel, ręczniki, czy artykuły higieniczno-chemiczne. W kolejnych dniach potrzebne będą także meble -  mówi ks. Krzysztof Bąk, dyrektor Caritas Archidiecezji Katowickiej.

Osoby poszkodowane w wybuchu gazu w kamienicy w Katowicach można wspomóc wysyłając SMS o treści POMAGAM na numer 72052 koszt 2,46 z vat

 

lub

 

 dokonując wpłaty na konto Caritas Archidiecezji Katowickiej:

90 1560 1111 0000 9070 0011 6398  GETIN BANK S.A II O/ Katowice z dopiskiem KATASTROFA.

 

Lista na inaugurację Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom zamknięta
24.10.14

  Cieszymy się, że jest bardzo duże zainteresowanie uczestnictwem w inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, jednak na lodowisku Tor-Tor zmieści się tylko 3000 osób. Dlatego informujemy, że nie możemy przyjąć już więcej zgłoszeń i zamykamy listę. W tym roku uroczystość odbędzie się w piątek, 28 listopada o godz. 11.00 i potrwa 1,5 godziny.

Kurs „Nowe Życie” w Bursie Szkolnej przy Brodnickim Centrum Caritas
21.10.14

W dniach 3-5 październik 2014 roku w Bursie Brodnickiego Centrum Caritas odbył się Kurs „Nowe Życie”. Kurs prowadziła Szkoła Nowej Ewangelizacji Diecezji Toruńskiej Świętego Jana Umiłowanego  Ucznia. Kurs jest częścią międzynarodowej sieci Szkół Nowej Ewangelizacji, które powstały jako jedna z odpowiedzi na wezwanie Jana Pawła II.

Kurs  „Nowe Życie” był okazją na spojrzenie na swoje życie, zyskanie nowych perspektyw i możliwości, a wszystko to za sprawą Boga.  Jak relacjonuje jedna z uczestniczek kursu – Agata: „Rekolekcje te nadały mojemu życiu nowy sens. Doświadczyłam miłości Boga. Zrozumiałam, że kocha mnie on bezwarunkowo, pomimo moich wad. Jest moim najlepszym przyjacielem i mogę mu bezgranicznie zaufać. (…) Najważniejsze jest to, aby wierzyć, że On może zmienić twoje życie.”

Młodzi ludzie chętnie uczestniczyli w spotkaniach, wielu z nich podjęło decyzje o wprowadzeniu zmian w swoim życiu, w życiu z Bogiem. Udział w kursie „Nowe Życie” to dopiero zalążek przemiany, którą młodzież chce wprowadzić w życiu. Oby Chrystus pomógł im w realizacji podjętego wyzwania.

 

 

                                                                                              Monika Wasielewska

„Bliżej natury”
16.10.14

            Caritas Diecezji Toruńskiej w ramach projektu „Bliżej natury” przygotowała m.in. kalendarze i ulotki w formie zakładek dla szkół regionu.

           Materiały te są zilustrowane najlepszymi fotografiami i pracami plastycznymi uczniów z konkursu ekologicznego. Projekt propaguje walory przyrodnicze naszego regionu.  Jego finał odbył się podczas zajęć dla 1000 dzieci w Przysieku w dniach: 22-26 września br. Na tych warsztatach ekologicznych najmłodsi uczniowie m.in. rozpoznawali gatunki roślin i zwierząt, oglądali film o segregowaniu śmieci i uczestniczyli w dyskusji, dlaczego chronimy przyrodę. Otrzymali oni również ulotki popularyzujące tematykę przyrodniczą. Oprócz edukacji ekologicznej zachęciliśmy ich również do dbałości o bezpieczeństwo, przekazując każdemu dziecku kamizelkę odblaskową. W ramach projektu „Bliżej natury” powstał również film promujący działania ekologiczne.

         Dofinansowano ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu.


Z okazji Dnia Nauczyciela
14.10.14

"Wychowanie jest dziełem miłości."

  [św. Jan Bosko]

 

      Drodzy Nauczyciele

 

    Najcenniejszym i najtrwalszym podarunkiem, jaki można dać dziecku, jest wykształcenie i wychowanie. Tę niezwykle trudną misję spełniają Nauczyciele.

    W jednym z ważniejszych dni w całym roku szkolnym – w Dniu Edukacji Narodowej, składam całemu Gronu Pedagogicznemu z regionu najserdeczniejsze życzenia wielu sukcesów zawodowych i osiągania najwyższych celów. Życzę, aby podejmowany trud był źródłem satysfakcji. Pragnę, aby nie zabrakło Wam zapału do kształtowania młodych sumień, abyście uczyli pokonywania zła i kierowania się w życiu tylko dobrem.

    A szczęście rodzinne i pokój wewnętrzny niech przyczyniają się do radości na co dzień.

 

Z najwyższym uznaniem

 

ks. prałat Daniel Adamowicz

Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej


Tak obchodziliśmy XIV Dzień Papieski
13.10.14

Główne uroczystości XIV Dnia Papieskiego odbyły się w niedzielę, 12 października podczas Mszy św. w Kościele Akademickim w Toruniu pod przewodnictwem ks. prał. Daniela Adamowicza i pod pomnikiem św. Jana Pawła II, dokąd po Eucharystii poprowadziła nas orkiestra dęta WOAK-u z kapelmistrzem Jerzym Derkowskim. Tam nastąpiło uroczyste złożenie kwiatów przez Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Ryszarda Bobera, Sekretarza Województwa Marka Smoczyka, Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego, Zastępcę Prezydenta Zbigniewa Fiderewicza, Dyrektora Wydziału Organizacji i Kontroli Romualda Popławskiego, stypendystów Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, uczniów Gimnazjum nr 3 w Toruniu i V Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu.


Dni Skupienia w Ośrodku Wsparcia dla Osób Bezdomnych i Zagrożonych Bezdomnością w Brodnicy
13.10.14

W dniach 26-27 września 2014r. w Brodnickim  Centrum Caritas odbyły się Dni Skupienia dla osób przebywających w Ośrodku Wsparcia dla Osób Bezdomnych i Zagrożonych Bezdomnością, w których wzięło udział 18 uczestników. Prowadzącym spotkania był ks. Kanonik Adam Filarski - Diecezjalny Duszpasterz Trzeźwości.

Tego typu dni dają szansę na zatrzymanie się i na zastanowienie się nad swym życiem, nie tylko duchowym. Jak mówią sami uczestnicy: „Było to bardzo ciekawe spotkanie, które powinno być kontynuowane w przyszłości. Ja osobiście mogłem wyciągnąć pouczające wnioski wynikająca z nadmiernego picia. Jakie to ogromne spustoszenie w organizmie człowieka,   a także zagmatwanie w życiu osobistym sprawia choroba alkoholowa i jak ciężko ją okiełznać. Sądzę, że kolejne podobne spotkania uświadomią mi i pozostałym mieszkańcom Noclegowni, że warto spróbować iść za przykładem księdza Filarskiego – życie na trzeźwo jest piękniejsze i łatwiejsze” .

 

                                                                                  Monika Wasielewska

 

Happening z okazji Dnia Papieskiego
13.10.14

Tradycją w naszej diecezji jest już coroczny happening przed Dniem Papieskim z udziałem uczniów Gimnazjum nr 3 w Toruniu, którzy pod czujnym okiem Marii Pawłowskiej przedstawiają pantomimę. W tym roku w dynamiczny sposób zinterpretowali oni hasło Świętymi bądźcie, ukazując na przykładzie młodej dziewczyny walkę, jaka może toczyć się w każdym z nas. Z jednej strony pociąga nas fortuna i konsumpcyjny styl życia, a z drugiej, priorytetem są wartości duchowe, słuchanie sumienia i postępowanie z poszanowaniem drugiego człowieka. Interpretację tej wiecznej dwoistości można było oglądać na Rynku Staromiejskim.


Podopieczni Środowiskowego Domu Sanopomocy jesienią
10.10.14

     Jesień kojarzy się ze słodkim smakiem dojrzałych owoców a nam jeszcze ze wspaniałymi, pieczonymi ziemniakami. Jak co roku zorganizowaliśmy Dzień Pieczonego Ziemniaka. Wspólnie, bawiąc się w blasku ogniska, pożegnaliśmy lato. Pyszne, pieczone ziemniaki i kiełbaski zawsze smakują najlepiej w gronie przyjaciół. Przy ognisku atmosfera była wspaniała – wspólnie śpiewaliśmy piosenki biesiadne. Miło było spędzić tak piękny dzień w otoczeniu kolorowego, jesiennego parku w naszym Ośrodku Szkoleniowym Caritas. Było smacznie i wesoło, czasem tak niewiele potrzeba, by wywołać uśmiech na twarzach naszych podopiecznych.

 

Sylwia Komorowska


Rozpoczęliśmy obchody Dnia Papieskiego (fot. Marlena Kujawińska)
07.10.14

   W sobotę,  4 października na boisku Zespołu Szkół nr 10 w Toruniu  odbyło się wyjątkowe wydarzenie Świętość jest EKO, rozpoczynające obchody XIV Dnia Papieskiego pod hasłem Świętymi bądźcie.  Droga do świętości może bowiem wieść też poprzez ekologię. Data wydarzenia nie była przypadkowa - w tym dniu obchodziliśmy święto patrona ekologów, św. Franciszka. Z racji tych wydarzeń stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wraz z wolontariuszami Caritas Diecezji Toruńskiej zorganizowali wiele ekologicznych atrakcji. Za przyniesienie metalu, plastiku, elektrośmieci, makulatury i baterii uczestnicy otrzymali opaski odblaskowe. Zwierzaki, które zostały przyprowadzone na to wyjątkowe wydarzenie, zostały poświęcone przez Ojca Franciszkanina. Na scenie podziwialiśmy scholę „Promyki Maryi” z parafii pw. św. Józefa, Wiolettę Urbańską, Mary Kanini i Tomka Kamińskiego.  Uczestnicy festynu skorzystali z wielu atrakcji przygotowanych przez: Straż Miejską , Żandarmerię  Wojskową, studentów z Bursy Akademickiej Caritas Diecezji Toruńskiej, toruńskie Schronisko dla Zwierząt, Ogród Zoobotaniczny, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania oraz Zespół Szkół Inżynierii Środowiska. Mieliśmy okazję zobaczyć pokaz tresury psów policyjnych, a także uzyskać poradę lekarza weterynarii. 

Wydarzenie miało na celu zwrócenie uwagi na nadchodzący Dzień Papieski i stypendia dla młodych, ubogich i zdolnych, które zostaną zasilone dzięki zbiórce przeprowadzonej w dniach 10-12 października.

Przed nami jeszcze:

- 9 października o godz. 13.00 przy pomniku Kopernika na Rynku Staromiejskim happening w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 3 w Toruniu

- 12 października o godz. 17.00 w kościele pw. Ducha Świętego uroczysta Msza św. koncelebrowana i przemarsz pod pomnik św. Jana Pawła II, gdzie uczcimy Jego pamięć.

Monika Witkowska

Stypendystka Fundacji „ Dzieło Nowego Tysiąclecia”

 

 


Zapisy na Inaugurację Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom
06.10.14

      W tym roku Inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom odbędzie się wyjątkowo w piątek, 28 listopada o godz. 11.00 na toruńskim lodowisku Tor-Tor. Zachęcamy Księży, Nauczycieli i Opiekunów Szkolnych Kół Caritas do zorganizowania grup wolontariuszy na tę uroczystość. Zgłoszenia grup (z podaniem ilości dzieci i ilości opiekunów) przyjmujemy e-mailem torun@caritas.pl lub telefonicznie 56 674 44 01. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń.


Zaproszenie na szkolenie Liderów Parafialnych Klubów Seniora im. św. Jana Pawła II w Diecezji Toruńskiej
03.10.14

Trwa nabór na szkolenie Liderów Parafialnych Klubów Seniora im. św. Jana Pawła II. Załączamy list wysłany do wszystkich Księży Proboszczów w naszej diecezji.

 

Wielebni Księża Proboszczowie, Szanowni Kandydaci na Liderów Parafialnych Klubów Seniora

W 2014 roku z inicjatywy Caritas Diecezji Toruńskiej i za aprobatą Biskupów Toruńskich zostały zainicjowane działania dotyczące wsparcia seniorów i osób niesamodzielnych w środowiskach lokalnych poprzez stworzenie nowych lub rozwój istniejących Parafialnych Klubów Seniora. Idea ta została zaprezentowana Księżom Proboszczom podczas cyklu spotkań, które odbyły się w maju br. Program działania Klubów zakłada przygotowanie specjalnej oferty spędzania wolnego czasu dla aktywnych seniorów i współpracę z młodzieżowym wolontariatem, skupionym w Szkolnych Kołach Caritas oraz innymi organizacjami. Poprzez wolontariat seniorów i młodzieży odpowiednie wsparcie ma dotrzeć również do osób chorych i starszych, pozostających w domach i wymagających opieki.

Kluczowym dla powodzenia tego projektu jest wybór Liderów przez Księży Proboszczów. Powinny to być zaufane osoby, aktywnie działające w parafii, mające chęci i czas, by zająć się stworzeniem i prowadzeniem Klubu przy parafii.

Jak pozyskać wolontariuszy? Jak skupić lokalną społeczność wokół parafii i zintegrować pokolenia, tworząc rzeczywistą parafialną rodzinę? Jak skutecznie odpowiedzieć na różne potrzeby osób niesamodzielnych w domach? Skąd uzyskać finansowanie na działanie Klubu? Jakie inne formy wsparcia parafian można uzyskać? Odpowiedzi na te i inne pytania Liderzy uzyskają podczas cyklu praktycznych szkoleń, przygotowanego specjalnie dla nich przez Caritas Diecezji Toruńskiej i Katedrę Pracy Socjalnej UMK w Toruniu. Zapraszamy na nie kandydatów na Liderów Parafialnych Klubów Seniora.

Cykl szkoleniowy obejmuje 50 godzin wykładów i warsztatów, składa się z czterech spotkań (dwóch jednodniowych i dwóch dwudniowych), które odbędą się: 18 października, 15 listopada, 6-7 grudnia 2014 r. i 17-18 stycznia 2015 r. w Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Toruńskiej
w Przysieku. Koszt szkolenia dla jednej osoby wynosi 500 zł i obejmuje udział w szkoleniu, książki i praktyczne materiały dla Lidera, posiłki i noclegi (400 zł bez noclegów).

Prosimy o zgłoszenie (mailowo torun@caritas.pl lub telefonicznie 56 674 44 01) jednej osoby z parafii do dnia 10 października 2014 roku.

W trakcie szkoleń Liderzy otrzymają merytoryczne wsparcie w tworzeniu Klubów. Pierwsze zaproszenie do lokalnej społeczności mogą skierować już w okresie Bożego Narodzenia 2014 roku jako nową inicjatywę parafii na rzecz osób, które czują się odsunięte, samotne i nikomu niepotrzebne.

Oferta dodatkowa: kandydatom, którzy chcieliby lepiej poznać metody pracy socjalnej i tworzenia opieki w środowisku lokalnym, polecamy studia podyplomowe w zakresie organizacji i koordynacji opieki gerontologicznej w środowisku lokalnym, prowadzone przez zespół praktyków z Katedry Pracy Socjalnej UMK. Studia podyplomowe są odpłatne (1700 zł/semestr), trwają 3 semestry i dają dyplom potwierdzający kompetencje w zakresie organizacji i koordynacji opieki. Zapisy trwają do 15.10.2014 r. Szczegółowe informacje na stronie: http://portal.umk.pl/web/kandydaci/podyplomowe/oferta

Obie powyżej przedstawione formy edukacji przygotowują do prowadzenia Parafialnych Klubów Seniora i wolontariatu na rzecz osób chorych i starszych niesamodzielnych przebywających w domach. 50 godzin szkoleń podstawowych jest niezbędnym minimum, a studia podyplomowe dadzą kompetencje i praktyczne umiejętności Liderom Parafialnych Klubów Seniora w koordynacji opieki.          
Zapraszamy do współpracy w zdobywaniu praktycznej wiedzy, przydatnej w każdej parafii.
          

Ks. Daniel Adamowicz, dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej

ks. dr hab. Piotr Krakowiak, UMK Toruń, koordynator merytoryczny projektu