„Nie marnuj jedzenia – wyrzuć do śmieci stare przyzwyczajenia” – kontynuacja projektu w Działdowskim Centrum Caritas
09.12.15

Miesiąc listopad rozpoczęliśmy od zajęć edukacyjnych. Dwadzieścioro dzieci uczestniczących w projekcie oceniało własne podejście do tematu nie marnowania żywności. Przeprowadziliśmy pogadankę i próbowaliśmy odpowiedzieć na pytania: Czy sami marnujemy żywność? Co możemy zrobić, żeby nie wyrzucać jedzenia? Jak wykorzystać nadmiar produktów? 

Podczas kolejnych zajęć postanowiliśmy wykorzystać komputery do zebrania informacji o przyczynach i skutkach marnowania żywności. Dzieci pracując w grupach wyszukiwały konkretne dane ze stron internetowych. Zgromadziliśmy w ten sposób dużo wiedzy, którą przedstawiliśmy sobie w formie pytań i odpowiedzi. Nasi wychowankowie byli bardzo przejęci tym, ile żywności marnuje się na świecie, ile osób głoduje i bardzo zaciekawieni sposobami, aby temu zjawisku przeciwdziałać. 

Listopadowe zajęcia kulinarne przebiegały pod hasłem: "Zaplanuj zakupy z głową". Staraliśmy się wybrać potrawy, które spełniają dwa podstawowe kryteria: są niedrogie i wszystkim smakują.  Przyrządziliśmy zapiekankę makaronową i babeczki z budyniem. Tradycyjnie już wspólnie planowaliśmy ilość potrzebnych produktów. Wspólne gotowanie i jedzenie to ulubiona część naszych spotkań. 

 W ubiegłym miesiącu odbyły się także zajęcia, na których szerzej poruszyliśmy kwestię społecznych skutków marnowania żywności. Nasze dzieci wiele już wiedzą na ten temat, dlatego aktywnie uczestniczyły w wykładzie:

„Żeby nie wyrzucać jedzenia trzeba sprawdzać daty rożnych produktów
i chodzić na zakupy z listą…” Maja, 11lat

„W Internecie można znaleźć dużo informacji o nie marnowaniu żywności. To niesprawiedliwe, że marnuje się tyle jedzenia, a wielu ludzi na świecie nie ma co jeść…” Eryk 14, lat

 

  Agnieszka Grużewska, koordynator projektu

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Kamizelkowe obrazki - fotoreportaż Roberta Saurona Majewskiego
28.09.12

"Jestem widoczny - jestem bezpieczny". Tysiące kamizelek dla maluchów – artykuł z Gazety Pomorskiej, autor: (awe)
26.09.12

     - Przez jezdnię przechodzimy na zebrze i tylko na zielonym - zapewniał 6-letni Krzyś, ubrany w odblaskową kamizelkę - jedną z 10 tysięcy, jakie rozda Caritas.

     Część kamizelek trafi do maluchów z regionu w ciągu najbliższych dwóch dni - będą rozdawane podczas spotkań w Przysieku, gdzie mieści się siedziba Caritas. Pierwsze z nich odbyło się w poniedziałek.

     - Na pierwsze spotkanie zaprosiliśmy dzieci z klas zerowych - mówi ks. Daniel Adamowicz, dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej. - Ale kamizelki, które wręczamy dzieciom, to nie wszystko. Chodzi o przedstawienie im wszystkich aspektów bezpieczeństwa na drodze.

     Dlatego maluchy w Przysieku uczyły się m.in. jak prawidłowo przechodzić przez jezdnię - trenowały w specjalnym "drogowym miasteczku”, które przygotował dla nich Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Później poznawały tajniki przepisów na miniwykładach prowadzonych przez policjantów i strażników miejskich, a potem pod czujnym okiem ratowników z PCK uczyły się, jak udzielić pierwszej pomocy
     - Lepiej zapobiegać niż leczyć - nie ma wątpliwości Antoni Stramek, komendant toruńskiej policji. - Zwłaszcza, że konsekwencje wypadków są dla pieszych z reguły poważniejsze niż dla kierowców. Dlatego tego typu akcje są bardzo potrzebne. Zwłaszcza jesienią, kiedy zaczyna się rok szkolny, dzieci wracają popołudniami z zajęć, a do tego szybciej zapada zmierzch. 
     O tym, że kamizelki się przydają, dobrze wiedzą maluchy z Chełmży. - W zeszłym roku kilka razy zorganizowaliśmy uczniom spacer, wszystkie maluchy miały kamizelki, które potem dostały do domu - mówi Danuta Ciesielska, wychowawca klasy zerowej z podstawówki nr 5 w Chełmży. - Mówią, że na co dzień też z nich korzystają.
     Tego samego zdania są policjanci: - Rzeczywiście, obserwuję, że coraz częściej do noszenia odblasków udaje się przekonać nie tylko dzieci, ale i dorosłych - przyznaje Antoni Stramek. To ważne - bo z badań wynika, że idące poboczem dziecko w ciemnej kurtce kierowca samochodu zauważy z 30 metrów. To może być za mało, żeby skutecznie zahamować. Dziecko w kamizelce odblaskowej widoczne jest z ok. 300 metrów.

     Program jest współfinansowany z funduszy unijnych. Kamizelki trafią do dzieci m.in. poprzez parafie.

 


Akcja "Jestem widoczny, jestem bezpieczny" zainaugurowana!
24.09.12

       Poranne słońce powitało dziś uczniów „zerówek” w przysieckim miasteczku drogowym, przygotowanym specjalnie na akcję „Jestem widoczny, jestem bezpieczny”.  Uczniowie szkół podstawowych: w Bobrowie, nr 3 w Chełmży, nr 5 w Chełmży, w Małkach, nr 5 w Toruniu, nr 11 w Toruniu i nr 23 w Toruniu zostali ubrani w kamizelki odblaskowe i wzięli udział w zajęciach prowadzonych przez przedstawicieli: Komendy Miejskiej Policji, Straży Miejskiej w Toruniu, Toruńskiej Grupy Ratownictwa PCK oraz Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Toruniu. Na spotkanie inaugurujące tegoroczną akcję przybyli ponadto przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Urzędu Miasta Torunia

            Interesujące spotkania wprowadziły najmłodszych w tajniki ruchu drogowego. Dodatkowym atutem uczestnictwa w zajęciach były lizaki, które nagradzały uczniowską aktywność. Na koniec spotkania dzieci zostały poczęstowane herbatą i słodyczami.

            Jedna z uczestniczek akcji, sześcioletnia Wiktoria Jankowska ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Chełmży, tak skomentowała zajęcia: „Najbardziej podobało mi się, jak pan policjant mówił o bezpiecznym przechodzeniu przez jezdnię. I że należy chodzić z rodzicami. Powiedział też, że kamizelkę trzeba nosić jak jest pochmurno i ciemno”.

 

            To dopiero początek nieodpłatnego przekazywania kamizelek przez Caritas Diecezji Toruńskiej, gdyż akcja przebiega w trzech etapach:

1.        Spotkania dla najmłodszych w Przysieku z wręczeniem kamizelek - 700 szt.

2.        Przekazanie kamizelek w parafiach – 6000 szt.

3.        Wręczenie kamizelek uczestnikom Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom – 3300 szt.

 

            Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013.

            Patronat medialny nad akcją objęły: Radio PiK, TVP Bydgoszcz, Gazeta Pomorska, Radio GRA i Telewizja Petrus.


Kamizelki dla najmłodszych - akcja
21.09.12

      Caritas Diecezji Toruńskiej we współpracy z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego, Policją, Strażą Miejską oraz Toruńską Grupą Ratownictwa PCK organizuje po raz kolejny, w ramach kampanii Bezpieczne dziecko = spokojni rodzice, akcję prewencyjną Jestem widoczny, jestem bezpieczny. Jej celem jest podniesienie poziomu świadomości dzieci w kwestii bezpiecznych zachowań na drodze oraz wykształcenie nawyku noszenia kamizelek odblaskowych. W tym roku szczególną troską obejmujemy kolejny rocznik uczniów klas zerowych, spośród których zapraszamy ok. 700 osób w dniach: 24, 25 i 26 września do naszego Ośrodka Szkoleniowego w Przysieku na zajęcia w „miasteczku drogowym”. Spotkania te odbywać się będą w godzinach: 9.00 – 13.30. Dzieci, podobnie jak w latach ubiegłych, otrzymają od Caritas Diecezji Toruńskiej kamizelki odblaskowe. W sumie, zarówno poprzez szkoły, jak i parafie w ramach projektu przekażemy nieodpłatnie 10 000 kamizelek.

            Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013.

            Akcja przebiega w trzech etapach:

1.        Spotkania dla najmłodszych w Przysieku z wręczeniem kamizelek - 700 szt.

2.        Przekazanie kamizelek w parafiach – 6000 szt.

3.        Wręczenie kamizelek uczestnikom Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom – 3300 szt.

 

            Efektem naszych działań będzie podniesienie bezpieczeństwa na drogach
oraz przekonanie uczniów do noszenia kamizelek odblaskowych.

            Patronat medialny nad akcją objęły: Radio PiK, TVP Bydgoszcz, Gazeta Pomorska, Radio GRA i Telewizja Petrus.

 

 


Wyprawki szkolne dla najuboższych dzieci
13.09.12

     Każdego roku Caritas Diecezji Toruńskiej w ramach doposażenia dziecięcych tornistrów przekazuje najuboższym rodzinom przybory szkolne. We wrześniu pod hasłem ogólnopolskiej akcji Tornister pełen uśmiechów centra Caritas naszej diecezji wręczyły 1250 wyprawek szkolnych, z czego 124 były skompletowane dzięki zbiórce przyborów szkolnych w hipermarketach Carrefour (w Toruniu i w Grudziądzu).

 

      Przedstawiamy sprawozdanie ze zbiórki tych przyborów w Toruniu.

 

      Centrum Pielęgnacji Caritas Diecezji Toruńskiej z siedzibą w Toruniu ul. Kard. St. Wyszyńskiego 7/9 w dniach od 24.08 do 01.09. 2012 r. przeprowadzało zbiórkę artykułów szkolnych dla dzieci z rodzin potrzebujących pomocy  w hipermarkecie Carrefour w Toruniu ul. Olsztyńska 8. Na przeprowadzenie zbiórki organizatorzy otrzymali  pozwolenie  Prezydenta Miasta Torunia numer  WSA.5311.10.2012.EZ. z dnia 21.08.2012 r. Wolontariusze Caritas rozdawali klientom hipermarketu ulotki i zbierali artykuły szkolne do uprzednio przygotowanych koszy. W sumie zebrano:

-         zeszyty  - 344 szt.

-         piórniki bez wyposażenia – 12 szt.          

-         temperówki – 19 szt.

-         zestawy geometryczne zwykłe – 17 op.                               

-         gumki do mazania – 18 szt.

-         kredki zwykłe – 17 op.                                                              

-         plastelina – 24 op.

-         farby – 28 op.                                                                          

-         zakreślacze – 4 op. + 24 szt.

-         teczki  - 29 szt.                                                                        

-         kredki woskowe – 26 op.

-         wycinanki kolorowe – 1 szt.                                                  

-         zestawy geometryczne z cyrklem – 2 szt.

-         piórniki z wyposażeniem – 7 szt.                                        

-         kleje w sztyfcie  - 18 szt.

-         ołówki  - 255 szt.                                                                    

-         bibuły  - 3 szt.

-         długopisy – 273 szt.                                                              

-         pędzelki – 10 szt. + 2 oop.

-         pisaki – 7 op. + 8 szt.                                                           

-         nożyczki – 3 szt.

-         korektory - 4 szt.                                                                   

-         bloki A3 – 3 szt.

      -    bloki A4 – 9 szt

    Centrum Pielęgnacji Caritas pokryło koszty przewozu zebranych artykułów z Carrefour do swej siedziby - 20 zł.

    Wszystkim ofiarodawcom serdecznie dziękujemy w imieniu obdarowanych dzieci.


Podziękowanie za szkolenie
11.09.12

   W ostatni weekend odbyło się kolejne szkolenie "Chronię siebie, chronię innych - profilaktyka uzależnień o krok dalej", w którym uczestniczyli gimnazjaliści. Zajęcia bardzo zainteresowały uczestników, a teren i pogoda dodatkowo umożliwiły czynny wypoczynek. Załączamy podziękowanie od uczniów oraz kilka obrazków zatrzymanych w kadrze.


Szkolenie dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych
11.09.12

1) Organizatorzy akcji:

- Komenda Straży Miejskiej w Toruniu

- Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej UMT

- Caritas Diecezji Toruńskiej

- „Petrus Polska Sp. z o.o.” komandytowo - akcyjna

2) Głównym celem projektu jest przygotowanie grupy młodych liderów spośród młodzieży gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej skupionej przy szkolnych kołach Caritas w Toruniu do walki z uzależnieniami poprzez reklamy. Nakręcenie przez uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych reklam społecznościowych ma zwiększyć świadomość konsekwencji uzależnień wśród ich rówieśników. Zadaniem każdego uczestniczącego w projekcie ucznia będzie utworzenie w swojej klasie, szkole zespołu czteroosobowego, który stworzy reklamę. Nagrany spot reklamowy lider pokaże w szkole w jak największym gronie uczniów minimalnie na forum klasy bądź spotkaniu szkolnego zespołu Caritas, podczas którego lider porusza problem uzależnień.

3) Dnia 14.09.2012r. godz. 14.00 odbędzie się spotkanie z opiekunami szkolnych kół Caritas klas gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych i przedstawicielami organizatorów akcji w Komendzie Straży Miejskiej w Toruniu ul. Grudziądzka 157.

4) Liderzy szkolnych kół Caritas w ramach projektu zostaną specjalnie przeszkoleni do realizacji projektu w Ośrodku Szkoleniowym Caritas Diecezji Toruńskiej w dniach 29.09.2012r. w godz. 9.30-18.00 i 30.09.2012r. w godz. 8.00-15.00 Na szkolenie zapraszamy z każdej szkoły maksymalnie po czterech uczniów wraz z opiekunem. Udział w projekcie jest bezpłatny.

Planowane moduły szkoleniowe:

 

a) Warsztat integracyjny.

 

b) Nikotyna, czy dobry wybór ?

 

c) Młodzież alkohol i narkotyki.

 

d) Warsztat operatora filmowego.

 

5) Liderzy przygotowują w szkołach reklamy społecznościowe w formie filmiku w formacie (3GP, MP4, AVI, MPEG) maksymalny czas trwania filmiku do 1 minuty na wskazane tematy:

- Nikotyna prowadzi do chorób. - Alkohol prowadzi do rozwiązłości. - Narkotyki mogą prowadzić do popełniania przestępstw.

- Alkohol w ciąży.

- Alkohol niszczy więzi międzyludzkie.

- Alkohol prowadzi do przemocy.

- Uzależnienia zmieniają nasze zachowania.

- Alkohol niszczy uczucia.

- Przyczyną wypadków komunikacyjnych jest alkohol.

6) Dnia 12.10.2012r. do godziny 15.30 należy dostarczyć przygotowane reklamy w jednym z podanych formatów (3GP, MP4, AVI, MPEG) z nazwiskami autorów, opiekuna grupy i nazwą szkoły do sekretariatu Komendy Straży Miejskiej w Toruniu ul. Grudziądzka 157, 87-100 Toruń w kopercie z dopiskiem:

Innowatorskie metody walki młodych z uzależnieniami”

7) Dnia 16.10.2012r. komisja oceni nadesłane prace i wyodrębnieni maksymalnie 10 filmików, które następnie będą podlegały ocenie internautów.

8) Dnia 17.10.2012r. ogłoszenie informacji o zakwalifikowaniu się zespołów do drugiego etapu konkursu na stronach internetowych www.strazmiejska.torun.pl i www.torun.caritas.pl.

9) Zamieszczenie wybranych spotów reklamowych na stronie www.torun.caritas.pl w celu wyłonienia pięciu laureatów poprzez głosowanie w przeciągu siedmiu dni od daty ukazania się informacji.

10) Dnia 24.10.2012r. ogłoszenie wyników drugiego etapu na stronach internetowych www.torun.caritas.pl i www.strazmiejska.torun.pl

11) W listopadzie zwycięskie drużyny przy współpracy z telewizją Petrus nakręcą pięć profesjonalnych reklam społecznościowych, które zostaną wyemitowane w telewizji kablowej Petrus.

12) Dnia 04.12.2012r. w Komendzie Straży Miejskiej w Toruniu odbędzie się uroczyste podsumowanie akcji, podczas którego uczniowie wraz z nauczycielami podzielą się doświadczeniami oraz wrażeniami z realizacji projektu. W trakcie spotkania pięć czteroosobowych zespołów uczniów, których reklamy społecznościowe zostaną wyróżnione nagrodzimy voucherami na film wyświetlony w technologii 3D do Cinema City w Toruniu. Szkoła, z której reklama społecznościowa wybrana zostanie jako najlepsza poprzez głosowanie na stronie www.torun.caritas.pl nagrodzona zostanie projektorem z kamerą.

W przypadku pytań proszę kontaktować się z koordynator ds. profilaktyki i współpracy ze szkołami Komendy Straży Miejskiej w Toruniu panią Anną Wiśniewską po godz.13.00 tel. 56 622 58 77 wew. 203

 

 

 

 


Przyłącz się do zbiórki żywności dla najuboższych!
09.12.11

W 21 sklepach toruńskich oraz 10 brodnickich wolontariusze Caritas w ramach ogólnopolskiej zbiórki żywności zbierają produkty o długim terminie ważności dla najbardziej potrzebujących mieszkańców. Najczęściej w koszach można zobaczyć: makaron, mąkę, ryż, słodycze, herbatę, cukier, płatki, czy też zupy w proszku.

    Za te dary serca dziękujemy i zachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli do podzielenia się żywnością z osobami najbardziej potrzebującymi pomocy.

   Zbiórka trwa dziś i jutro (9 i 10 grudnia). Wolontariuszy Caritas możemy spotkać m.in. w "Biedronkach", Polo Marketach", czy też w sieci "Piotr i Paweł".