Razem z Naturą
06.09.13

       Dziękujemy wszystkim szkołom, które wzięły udział w pierwszej edycji konkursu Razem z Naturą. Poprzez ten projekt staraliśmy się uświadomić dzieciom znaczący wpływ piękna przyrody na rozwój duchowy, psychiczny i społeczny człowieka. Cieszymy się, że konkurs spotkał się z dobrym przyjęciem i odpowiedzią w formie wielu ciekawych prac, świadczących o głębokim przeżywaniu piękna przyrody przez dzieci i młodzież. Nadesłane rysunki i fotografie, wybrane przez internautów – dzieci i młodzież szkolną, zostały umieszczone na okolicznościowych ulotkach (100 000 szt.) i w kalendarzach (11 000 szt.), które przesyłamy do 850 szkół naszego regionu. Dla każdej ze szkół przeznaczyliśmy 10 egzemplarzy kalendarza z nadzieją, że zechcecie Państwo umieścić je w salach dydaktycznych. Będzie to wspaniała kontynuacja naszego projektu.

          Projekt "Razem z Naturą" był współfinanosowany przez budżet Wojewodztwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jak również Powiat Toruński.

 

 

 

            Dziękujemy również szkołom, które w ramach konkursu zebrały nakrętki. Tę kategorię bezpośrednio powiązaliśmy z aspektem charytatywnym, gdyż dzięki środkom zgromadzonym ze sprzedaży nakrętek PET wsparliśmy konkretne dziecko niepełnosprawne. W sumie uczniowie w szkołach uzbierali 2.647 kg nakrętek, co zaowocowało przekazaniem 1.608 zł na rehabilitację Martynki, podopiecznej Caritas Diecezji Toruńskiej, która urodziła się bez nóg.

            Oceny naszego projektu, płynące z wielu środowisk zachęcają nas do rozwoju i kontynuowania konkursu. Dlatego też zapraszamy uczniów szkół do udziału w konkursie Razem z Naturą, który zaczynamy już od września. Zachęcamy do wykonywania zdjęć i prac plastycznych, które ilustrują faunę, florę oraz najbardziej atrakcyjne pejzaże okolicy w każdym miesiącu. Ideą jest promowanie systematycznego obserwowania i dokumentowania zmieniającej się w porach roku przyrody. Dzięki temu zdjęcia będą ilustrowały kolejne miesiące kalendarza 2015 r. Wyboru najlepszych fotografii i rysunków dokonają internauci w maju.

            W ramach konkursu kontynuujemy też, jak co roku, zbiórkę nakrętek PET, dzięki której wesprzemy niepełnosprawne dziecko.

            Finał konkursu Razem z Naturą odbędzie się podczas Festynu z okazji Dnia Dziecka „Bądźmy razem” w dniu 31 maja 2014 r. w Toruniu. Na festyn już dzisiaj serdecznie zapraszamy grupy uczniów  (zgłoszenia z ilością uczniów oraz ilością opiekunów będziemy przyjmować e-mailem: torun@caritas.pl).

 

 

 

Regulamin konkursu Razem z Naturą 

 

1. Organizatorem konkursu jest Caritas Diecezji Toruńskiej we współpracy z Toruńskim Stowarzyszeniem Ekologicznym „Tilia”.

 

2. Konkurs Razem z Naturą skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych regionu kujawsko-pomorskiego.

 

3. Celem konkursu Razem z Naturą jest uświadomienie znaczącego wpływu piękna przyrody na rozwój duchowy, psychiczny i społeczny człowieka poprzez:

a. uwrażliwianie na piękno otaczającego świata,
b. propagowanie idei ochrony przyrody wśród społeczeństwa,
c. promocję postaw, wydarzeń i działań proekologicznych,
d. edukację w zakresie umiejętności obserwacji przyrody i zjawisk ekologicznych,
e. ukazanie różnorodności biologicznej i piękna natury,

f. rozwijanie pasji, umiejętności plastycznych i fotograficznych.

 

4. Zakres tematyczny konkursu: ukazanie piękna otaczającej nas natury, przedstawienie zależności pomiędzy jakością życia człowieka a kondycją środowiska naturalnego (Przyroda może żyć bez człowieka, a człowiek bez przyrody nie).

 

5. Konkurs Razem z Naturą organizowany jest w 2 kategoriach:

 

1) kategoria artystyczna

a) fotografia lub praca plastyczna     
- Prace należy wykonać indywidualnie dowolną techniką.

- Praca plastyczna może maksymalnie mieć wymiar A3.

- Prace plastyczne można dostarczyć w wersji papierowej na adres: Przysiek 75, 87-134 Zławieś Wielka lub przesłać scan wielkości minimum 2 MB, o rozdzielczości 300 DPI mailem na adres: torun@caritas.pl . Do pracy muszą być dołączone następujące informacje: imię, nazwisko, nr tel. autora, szkoła, nr tel. do szkoły, klasa oraz miesiąc, który praca ilustruje.        

- Fotografie należy przesłać w formacie pliku jpg w wielkości min. 2 MB mailem na torun@caritas.pl. Do zdjęcia należy załączyć następujące informacje:  imię, nazwisko, nr tel. autora, szkoła, nr tel. do szkoły, klasa oraz miesiąc, który zdjęcie ilustruje.

- Osoba może zgłosić maksymalnie 12 fotografii i 12 prac plastycznych.

- Fotografie i prace plastyczne mają ilustrować piękno natury poszczególnych 12 miesięcy.

- Etapy konkursu:
I etapnadsyłanie prac konkursowych – do 5 maja 2014;
II etap - zespół oceniający, w skład którego wchodzą studenci UMK, wybiera do głosowania internetowego po 5 zdjęć i 5 prac plastycznych ilustrujących każdy miesiąc (w sumie 60 prac plastycznych i 60 zdjęć);

III etap – głosowanie internautów  www.torun.caritas.pl – od 10 do 20 maja, natomiast do 25 maja nastąpi przedstawienie zwycięskich 12 zdjęć i 12 prac plastycznych miesiąca na stronie  www.torun.caritas.pl ;
IV etap – podsumowanie konkursu i wręczenie nagród podczas Festynu z okazji Dnia Dziecka Bądźmy razem na terenie Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu w dniu 31 maja 2014 r.

- Najlepsze prace plastyczne zostaną opublikowane w materiałach promocyjnych Caritas Diecezji Toruńskiej (50 000 ulotek, 70 000 egz. Magazynu Caritas Diecezji Toruńskiej Świadectwo i strona www.torun.caritas.pl), a zdjęcia miesiąca dodatkowo w kalendarzu przyrodniczym „Razem z Naturą” 2015.

- Autorzy trzech najwyżej ocenionych zdjęć i prac plastycznych otrzymają nagrody
w postaci aparatów fotograficznych.

 

2) kategoria ekocharytatywna                                                                         

- zbiórka nakrętek – to konkurs o charakterze akcji pomocowej, polegającej na zebraniu przez szkoły jak największej ilości nakrętek w ciągu roku szkolnego. Dochód z ich sprzedaży zostanie przeznaczony dla potrzebującego dziecka niepełnosprawnego. Zebrane nakrętki należy samodzielnie dostarczyć do punktu skupu nakrętek PET bądź przywieźć na Festyn z okazji Dnia Dziecka „Bądźmy razem” w dniu  31 maja 2014 r. i złożyć na stoisku Toruńskiego Stowarzyszenia Ekologicznego „Tilia”, które będzie znajdowało się w pobliżu parkingu autokarów. W przypadku samodzielnej sprzedaży nakrętek przez szkołę protokół informujący o ilości i wartości nakrętek oraz potwierdzenie dokonania przelewu na konto Caritas Diecezji Toruńskiej, Sz. Bydgoska 1, 87-100 Toruń,

28 2030 0045 1110 0000 0064 8240 bądź na inny cel charytatywny, należy przesłać mailem na torun@caritas.pl  do 27 maja 2014 r.
Trzy szkoły, które zbiorą największą ilość nakrętek otrzymają sprzęt sportowy:

I –  o wartości min. 1500 zł,

II – o wartości min. 1250 zł,

III – o wartości min. 1000 zł


6. Organizatorzy zastrzegają sobie prawo do bezpłatnej reprodukcji i publikacji prac oraz wykorzystania podstawowych danych autorów w środkach masowego przekazu.


7. Zgłoszenie uczestnictwa jest jednoznaczne z akceptacją regulaminu.

 

 

Serce dla Mamy
06.09.13

Po raz kolejny zapraszamy szkoły do  udziału w majowym projekcie Serce dla Mamy. Celem tego wydarzenia jest stworzenie możliwości do budowania dobrych relacji społecznych, zwłaszcza międzypokoleniowych oraz lepszych relacji między rodzicami a szkołą. Jest to szczególnie ważne w kontekście licznych zagrożeń, które dotykają uczniów.

            Prosimy zaplanować z okazji Dnia Matki ułożenie figury w kształcie serca, budowanej z uczniów na szkolnym terenie lub w plenerze. Przedsięwzięciu mają towarzyszyć hasła, wyrażające miłość do mamy, a także pogłębiające więzi rodzinne, np. „Kochamy nasze mamy”. Na happening należy zaprosić rodziców i bliskich, aby w ten sposób wspólnie świętować w szkole Dzień Matki, a także bliski Dzień Dziecka. Wydarzenie to prosimy zrealizować do dnia 26 maja, udokumentować na filmie maksymalnie 90-sekundowym
w formacie pliku avi lub mpg do 300 Mb na płycie cd lub dvd
i przesłać najpóźniej do dnia
27 maja 2014 r. na adres: Caritas Diecezji Toruńskiej, Przysiek 75, 87-134 Zławieś Wielka. Wyboru najlepszego happeningu dokonają internauci. Filmiki będziemy umieszczać na stronie internetowej www.torun.caritas.pl już od 19 maja, dlatego, w celu uzyskania jak największej liczby głosów, warto zorganizować wydarzenie i przesłać jego dokumentację wcześniej. Za najciekawszy i najwyżej oceniony przez internautów happening zwycięska szkoła otrzyma kamerę. Informujemy, że do współpracy zaprosiliśmy również misjonarzy, którzy licznie odpowiedzieli, nadsyłając materiały z różnych stron świata.

 

 

 


Justyna może już normalnie żyć - fotoreportaż z uroczystego przekazania kluczy
26.06.09

    Dzięki Dyrektorowi Caritas Diecezji Toruńskiej, Księdzu Prałatowi Danielowi Adamowiczowi oraz wielu ludziom o wielkim sercu Justynka Majkrzak otrzymała dziś klucze do SWOJEGO NOWEGO DOMU, w którym spełnią się jej marzenia...


Zaczęło się od jednego marzenia (artykuł z "Nowości")
26.06.09

Ciężko poszkodowana w wypadku szesnastoletnia Justyna Majkrzak dzisiaj odbiera klucze od nowego domu

Justyna Wojciechowska-Narloch, Piątek, 26 Czerwca 2009

 

Salon z aneksem kuchennym, duża łazienka i rozległy taras z widokiem na pobliskie pola i las - to wszystko od piątku oficjalnie przechodzi w ręce Justyny Majkrzak z miejscowości Wymokłe.

Dom dla dziewczyny od kilku miesięcy budowała Caritas Diecezji Toruńskiej korzystając z pomocy wielu firm z regionu.

Marzenia się spełniają - Wszystko zaczęło się od wypowiedzianego na głos marzenia Justyny. Ona po prostu chciała mieć łazienkę, z której osoba na wózku mogłaby swobodnie korzystać. Okazało się, że w rodzinnym domu Justyny nie ma szans na adaptację któregokolwiek z pomieszczeń. Wtedy zdecydowaliśmy, że wybudujemy jej nie tylko łazienkę, ale całe mieszkanie - wspomina ksiądz prałat Daniel Adamowicz, dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej.

Dziś ponad sześćdziesięciometrowy budynek jest gotowy. Do dyspozycji niepełnosprawnej Justyny jest rozległy salon z tarasem, aneks kuchenny, duży przedpokój oraz przestronna łazienka. To właśnie z niej najbardziej cieszy się dziewczyna. Ma prysznic, z którego bez niczyjej pomocy może skorzystać, płytką, ale szeroką umywalkę dostosowaną do jej potrzeb oraz toaletę ze specjalnymi uchwytami. Teraz pozostało tylko do końca ustawić meble i sprzęt rehabilitacyjny, na którym ćwiczy.

Myślę, że teraz moje codzienne życie się odmieni, stanie się wygodniejsze - cieszy się Justyna Majkrzak. - Jestem wdzięczna wszystkim, którzy mi pomogli i przyczynili się do powstania tego domu.

Radości nie kryją też rodzice dziewczyny, którzy bardzo przeżyli jej tragedię.

Trzeba dalej normalnie żyć  - To stało się na moich oczach i tego widoku nie zapomnę nigdy - mówi Bernadeta Majkrzak, mama Justyny. - Musimy pogodzić się z tym nieszczęściem i starać się dalej normalnie żyć. Córka jest bardzo dzielna i my też musimy. Trochę nam lżej, bo możemy liczyć na wsparcie dobrych ludzi.

Justyna Majkrzak jest niepełnosprawna od lutego ubiegłego roku. Jeździ na wózku po ciężkim wypadku, z którego ledwo uszła z życiem. Winny tragedii szesnastolatki jest kierowca, który nie opanował swojego daewoo tico i uderzył w wiatę przystanku, gdzie stała Justyna. Kierowca został skazany na 1,5 roku więzienia w zawieszeniu. Swoją ofiarę przeprosił dopiero przed sądem i nigdy nie interesował się jej losem. Od tamtej pory Justyna była kilkanaście razy w różnych szpitalach. To nie przeszkodziło jej skończyć pierwszą klasę liceum ze średnią 4,5.


2 miliony złotych dla dzieci od Carrefour
25.06.09
 Wiadomości

24.06.2009 10:30 (aktualizowano: 24.06.2009 12:32)
Katarzyna Sekuła

Prawie 2 miliony złotych Grupa Carrefour Polska przeznaczy w 2009 roku
na kontynuację programu Caritas „Skrzydła”. Dzięki Carrefour, 810 dzieci z całej Polski otrzyma stypendium przez 10 miesięcy nauki oraz wakacyjny wypoczynek.

Pomoc, którą podopieczni programu „Skrzydła” otrzymują od 2007 roku od Grupy Carrefour, ma na celu wyrównanie ich szans edukacyjnych. „Skrzydła” to program długoterminowej pomocy skierowany do dzieci - uczniów szkół podstawowych i gimnazjów, którzy z powodu złej sytuacji materialnej w rodzinie wymagają pomocy w formie dożywiania w szkole, zakupu wyprawek z artykułami szkolnymi, dofinansowania do wycieczek szkolnych.

Wyprawki szkolne, wakacyjny wyjazd, prezenty mikołajkowe – to tylko niektóre działania podejmowane przez Carrefour, które umożliwiają zaspokojenie podstawowych potrzeb dzieci i ich rozwój osobisty. Opieka koncentruje się na indywidualnych rozwiązaniach dla każdego podopiecznego - niektóre dzieci potrzebują po prostu szkolnych podręczników, ubrań na zajęcia sportowe czy dodatkowych posiłków, a inne otrzymują podręczniki do nauki języków obcych, kursy językowe czy instrumenty muzyczne, aby rozwijać indywidualne zdolności, dające im szansę na normalny start.

- Odpowiedzialność za społeczeństwo jest jednym z priorytetów działań Carrefour. Nie od dziś wiadomo, że bez wykształcenia, dobrych warunków do rozwoju ciężko o dobry start w dorosłe życie. Niestety nie wszystkie dzieci mają taką możliwość i stąd nasze zaangażowanie w program „Skrzydła”, dzięki któremu kilkuset młodych ludzi otrzymuje całoroczne, realne wsparcie na drodze do dorosłego życia – mówi Gilles Roudy, prezes Grupy Carrefour Polska.

Od 2007 roku Carrefour Polska jest strategicznym partnerem programu Caritas „Skrzydła”. Liczba dzieci objętych opieką oraz kwota, którą Grupa Carrefour przekazuje na rzecz programu, z roku na rok rośnie. W 2007 roku było to 108 500 euro dla 200 uczniów, w 2008 405 000 euro dla 750 dzieci, a w 2009 - mimo trudnej sytuacji gospodarczej Grupa Carrefour zdecydowała się po raz trzeci wziąć udział w programie „Skrzydła”, przekazując 437 400 euro czyli, prawie 2 miliony złotych, dla 810 dzieci z całej Polski.

Carrefour przekazuje pieniądze Caritas Polska, która przy pomocy swoich lokalnych koordynatorów, bardzo dobrze znających potrzeby swoich podopiecznych, realizuje wytyczne programu. W „Skrzydła” zaangażowani są pracownicy wszystkich hipermarketów Carrefour. Dyrektorzy sklepów oraz kierownicy poszczególnych działów, chętnie aranżują dodatkowe spotykania, fundują paczki na święta, bilety do kina i teatru, wycieczki za miasto czy organizują pokaz pracy różnych zawodów w sklepie. Wszystkie te działania podejmowane są fakultatywnie, ponad fundusze przekazane przez Grupę Carrefour na rzecz programu „Skrzydła”.

Pieniądze przekazane na program Skrzydła pochodzą z Międzynarodowej Fundacji Carrefour. Fundacja powstała osiem lat temu we Francji, a obecnie działa w 44 krajach na całym świecie. Mimo swojego międzynarodowego charakteru główny nacisk kładzie na wspieranie inicjatyw lokalnych. Angażuje się w walkę z wykluczeniem i biedą, niesie pomoc humanitarną w przypadku katastrof naturalnych i technologicznych, udziela mikrokredytów oraz przekazuje dary materialne na rzecz osób najbardziej potrzebujących.

Program „Skrzydła z Carrefour” Grupa Carrefour już 3 rok wspiera najuboższe dzieci w kraju. Współpraca Carrefour Polska z Caritas Polska w ramach programu „Skrzydła z Carrefour” rozpoczęła się 10 maja 2007 roku podpisaniem umowy, w wyniku której firma przekazała kwotę 108 500 euro na pomoc dla 200 uczniów Szkół Podstawowych z całej Polski. W styczniu 2008 roku Carrefour przekazał 405 000 euro na całoroczne wsparcie dzieci w ramach programu ‘Skrzydła”. Kontynuacja ubiegłorocznej pomocy stanowi dowód na wzmocnienie zaangażowania Carrefour w działalność prospołeczną w Polsce.

W 2008 roku w realizację programu „Skrzydła” zaangażowani byli dyrektorzy 75 hipermarketów Carrefour, dzięki czemu łącznie 750 dzieci na terenie całej Polski otrzymywało przez 10 miesięcy wsparcie pod postacią pakietu „Skrzydła na co dzień” (dożywiania w szkołach, zakup odzieży i wyprawek szkolnych) oraz pakietu „Skrzydła na przyszłość” (opłacania korepetycji, dojazdu do szkoły oraz wycieczek i dodatkowych zajęć). Ponadto Carrefour funduje dzieciom letni wypoczynek.

    Z diecezji toruńskiej w ramach projektu "Skrzydła" wsparcie otrzyma 20 uczniów z dwóch szkół podstawowych.

Wizyta delegacji z Hiszpanii
24.06.09

    Dzisiaj w Ośrodku Szkoleniowym Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku gościła delegacja z Navarry (Hiszpania), która odwiedziła nasz region w ramach porozumienia o współpracy z województwem kujawsko-pomorskim. Członkowie delegacji to specjaliści zajmujący się profilaktyką uzależnień, którzy przybyli do Przysieka wraz z Dyrektorem Departamentu Spraw Społecznych, Panem Romanem Bickim i Pełnomocnikiem Zarządu Województwa ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom oraz HIV/AIDS, Panem Grzegorzem Kasprzyckim. Podczas wspólnego obiadu Ksiądz Prałat Daniel Adamowicz przedstawił gościom strategię Caritas Diecezji Toruńskiej, dotyczącą profilaktyki pierwszorzędowej i współpracy na tym polu z instytucjami samorządowymi.


Wymiana grup dzieci ze Strefy Gazy
18.06.09

            Nadszedł już czas pożegnania pierwszej grupy dzieci ze Strefy Gazy, którą gościliśmy od poniedziałku w Ośrodku Szkoleniowym Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku.  Żegnamy 38 dzieci z łezką w oku, ponieważ zdążyliśmy się już nimi zaprzyjaźnić. Tym bardziej, że są to dzieci, które w sposób spontaniczny nawiązują kontakt pomimo bariery językowej i traumatycznych doświadczeń wojennych, sygnalizowanych przez wiele odruchów (jak dziś, kiedy przelatywał nad Przysiekiem helikopter, wywołując popłoch i krzyk przerażenia…).

            Podczas wspólnie spędzonych dni staraliśmy się, aby nasi młodzi wyjątkowi goście czuli się u nas bezpiecznie i radośnie. Ten czas był nam dany po to, by pokazać dzieciom przyjaźń, ciepło, troskę i namiastkę szczęśliwego domu, który wiele z nich utraciło, będąc świadkami rozstrzelania rodziców i rodzeństwa.

            Ksiądz Prałat Daniel Adamowicz, żegnając dzieci, wręczył im prezenty w postaci toreb podróżnych (ufundowanych przez hipermarket Carrefour), spodenek, przyborów szkolnych i słodyczy. Oprócz tego dziewczynki otrzymały od Księdza Dyrektora lalki, a chłopcy piłki, które wywołały szczególny zachwyt.

            Jeszcze dziś przyjedzie do nas kolejna grupa trochę starszych dzieci również ze Strefy Gazy, na którą czekamy z obiadem.


Rekreacja dzieci ze Strefy Gazy
18.06.09

     Wczoraj nasi goście ze Strefy Gazy udali się na występy artystyczne do Przedszkola nr 2 w Toruniu, po czym odbyli pierwszy w swoim życiu rejs statkiem. Wieczorem mieli możliwość skorzystania z pięknej pogody w Przysieku. Chłopcy chętnie grali w piłkę nożną, a dziewczynki spędzały czas na zabawach przy ognisku. W integrację włączyli się uczniowie V Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, którzy przygotowali specjalny program dla naszych gości. Zabawa była przednia…


Apel o pomoc dzieciom ze Strefy Gazy
17.06.09

    W Ośrodku Szkoleniowym Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku do soboty 20 czerwca przebywają dzieci ze Strefy Gazy. Jest to pierwsza grupa, która od 9 miesięcy opuściła kraj. Siedmioro spośród nich pochodzi z rodzin polsko-izraelskich.  Projekt realizuje Kancelaria Prezydenta RP we współpracy z Caritas oraz Ambasadą Izraela
w Warszawie i Urzędem Marszałkowskim Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

        Do soboty gościć będziemy 2 grupy dzieci – w sumie 74 osoby. Dzisiaj w ramach integracji czas z nimi spędzą wolontariusze Toruńskiego Centrum Caritas i V Liceum Ogólnokształcącego.

    W związku z wizytą dzieci ze Strefy Gazy w Autonomii Palestyńskiej bardzo prosimy wszystkich ludzi dobrej woli, zarówno darczyńców indywidualnych, jak i firmy, o przekazanie nowych rzeczy (odzieży, zabawek itp.) dla 74 naszych gości doświadczonych wojną i utratą najbliższych. Ponieważ wrócą oni do kraju, gdzie żyją w naprawdę trudnych warunkach, często pozbawieni prądu i wody, bardzo nam zależy na tym, by podarować im praktyczne rzeczy, które chcemy zakupić. Prosimy więc również o datki pieniężne na ten cel.  Na dary czekamy w Przysieku – nr tel. 0-56 674 44 01.

    A oto zdjęcia z dzisiejszego śniadania.


Dzieci ze Strefy Gazy w Przysieku
15.06.09

    W ramach projektu realizowanego przez Kancelarię Prezydenta RP, w Ośrodku Caritas Diecezji Toruńskiej od dziś do soboty przebywają dzieci ze Strefy Gazy. Z radością przyjęliśmy tę propozycję ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, który organizuje pobyt gości w naszym regionie. My ze swojej strony oferujemy specjalny program dla dzieci doświadczonych przeżyciami wojennymi. Chcemy ich otoczyć szczególną troską. Zajmują się tym również studenci z Bursy Akademickiej z Księdzem doktorem Dariuszem Iwańskim, którzy w marcu przebywali w Ziemi Świętej i wówczas obiecali burmistrzowi Jerozolimy, że dołożą wszelkich starań, by dzieci czuły się u nas bezpiecznie.

     Nasza kuchnia aż pachnie od potraw przygotowywanych specjalnie dla niecodziennych gości. Mamy już doświadczenie, jeśli chodzi o tamtejsze zwyczaje kulinarne, ponieważ w 2000 r. gościliśmy przez 3 tygodnie 100-osobową grupę z Czeczenii.

    Dzieci przywitał dziś "na słodko" (cukierkami) Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej, Ksiądz Prałat Daniel Adamowicz. Po obiedzie zjedzonym z wielkim smakiem młodzi goście udali do Urzędu Marszałkowskiego. Czeka ich jeszcze wieczorne grillowanie przy ognisku, a jutro zwiedzanie Bydgoszczy i wizyta w soleckim JuraParku.


Zwycięskie numery identyfikatorów z Festynu
09.06.09

    Na Festynie 30 maja losowaliśmy 8 rowerów. Podajemy zwycięskie numery identyfikatorów:

1)    800

2)  2 314

3)  2 444

4)  6 400 (Kacper Walkowski)

5)  6 676 (Agnieszka Gryszówka)

6) 11 407

7) 11 420 (Robert Błaszczyk)

8) 12 795.

Na szczęśliwców, którzy jeszcze nie odebrali swych nagród, czekamy do końca czerwca w Przysieku - tel. 0-56 674 44 01


Filmy z Festynu Rodzinnego
09.06.09

Zapraszamy do obejrzenia filmów z 

Festynu rodzinnego z okazji Dnia Dziecka "Bądźmy razem" 30 maja 2009 r.

http://torun.caritas.pl/filmoteka/

 

UWAGA MATURZYŚCI !!! NABÓR DO BURSY AKADEMICKIEJ
04.06.09

    Po raz szósty rozpoczęliśmy nabór do Bursy Akademickiej dla tegorocznych maturzystów i dla wszystkich, którzy chcą podjąć studia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika oraz na pozostałych uczelniach Torunia i Bydgoszczy. Rejestracja online na stronie www.bursaakademicka.eu

Caritas dzieciom (artykuł Magdaleny Janowskiej z Gazety Pomorskiej)
04.06.09

Kilkanaście tysięcy dzieciaków z całego regionu bawiło się w sobotę w Toruniu na festynie rodzinnym „Bądźmy razem”. Wielkiej radości nie zakłóciła nawet kapryśna aura.

Impreza, którą Caritas Diecezji Toruńskiej zorganizowała z okazji Dnia Dziecka, przyciągnęła na błonia nadwiślańskie nie tylko najmłodszych z regionu, ale także z sąsiednich diecezji, m.in.bydgoskiej, pelplińskiej, gdańskiej i włocławskiej. Po tradycyjnym już „Biegu dla Janka Muzykanta”, który zainaugurował imprezę, wszyscy uczestnicy festynu spotkali się w centrum wydarzeń pod główną sceną. Tam w samo południe pojawił się znany z programu „Ziarno” ks. bp. Antoni Długosz. Swoim muzycznym występem rozgrzał całą publiczność, a dzieci zachęcił do wspólnych pląsów.

 

- Dzieci bawiły się naprawdę fantastycznie - cieszył się ks. Daniel Adamowicz, dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej. - To są takie chwile, które rekompensują każdy wysiłek, a niekiedy nawet zniechęcenie. Przyznam, że w piątek, gdy lało przez cały dzień, przeżywałem ogromny stres.

 

Choć także w sobotę pogoda nie dopisała, dzieci bawiły się znakomicie. - Jesteśmy na festynie nie po raz pierwszy i uważamy, że jest bardzo ciekawie, nawet lepiej niż w zeszłym roku! - chwaliły Klaudia Lubas i Agata Babiarz z Rzęczkowa. - Najbardziej podobały nam się pokazy strażackie, ale z pozostałych atrakcji na pewno też skorzystamy.

 

A tych nie brakowało. Oprócz 36 powietrznych instalacji, na błoniach stanęło kilkadziesiąt innych punktów zabawy oraz... 10 tirów, przy których rozdano 28 tys. słodkich paczek.

 


Festyn - fotoreportaż (cz. III)
04.06.09

   


PODZIĘKOWANIE ZA FESTYN !!!
03.06.09

   Festyn rodzinny z okazji Dnia Dziecka już za nami. Okazuje się, że nawet deszcz nie jest w stanie pokrzyżować nam planów zabawy z najmłodszymi, których 15 000 wzięło udział w sobotniej imprezie. Bardzo dziękujemy wszystkim sponsorom i współorganizatorom za trud, wielkie serce, zaangażowanie i szeroki gest !!! Każdemu w imieniu obdarowanych dzieci wyrażamy głęboką wdzięczność !!!

   Poniżej prezentujemy osoby, firmy, instytucje i organizacje, bez których nie można byłoby zrealizować tak wielkiego przedsięwzięcia. 

Sponsorzy:

 

Biedronka – sponsor główny

 

Agrol

Alstal

Carrefour Toruń

ComKon

Consus

CPP Toruń-Pacific

DM Transarr

Gam

Hoogwegt

Instal Toruń

Jutrzenka Colian

Krajowa Spółka Cukrowa

Lacpol

Łmeat-Łuków

Marbud

Mlekpol

Oferta Toruń

Okruszek

Pamapol

Piekarnia Stan-Mar

PKO BP

Polskie Pierze i Puch

Rolpot

Ryszard Szymański

Sertop

Tadeusz Michalczyk

TZG Zapolex

Wuteh

Zegart Farms.

 

Współorganizatorzy:

 

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego

Urząd Miasta Torunia

Aeroklub Pomorski

Caritas Polska

Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia

Gimnazjum nr 3 w Toruniu

Grupa Cyrkowa Alicji Usowicz

Grupa PCK Toruń

JuraPark Solec Kujawski

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji Toruń

Miejski Zarząd Dróg

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania

Muzeum Okręgowe w Toruniu

Ośrodek Sportu i Rekreacji Solec Kujawski

Fabryka Reklamy Pryzmat

Komenda Miejska Policji

Schola Promyki Maryi

Stowarzyszenie Maraton Toruński

Stowarzyszenie Pro Misja

Straż Miejska

Strzeleckie Bractwo Kurkowe

Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej

Targi Toruńskie

Toruńskie Centrum Caritas

Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej Toruń

Michał Walenciak

Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Zespół Szkół Ekonomicznych w Toruniu

V Liceum Ogólnokształcące w Toruniu

 

 

Narada podsumowująca Festyn "Bądźmy razem"
03.06.09

     Dzisiaj odbyła się narada, podczas której Ksiądz Prałat Daniel Adamowicz, Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej dokonał podsumowania pracy wszystkich współorganizatorów Festynu rodzinnego z okazji Dnia Dziecka "Bądźmy razem". Pomimo zmiennej pogody udało nam się zrealizować każdy punkt programu wg planu dopiętego na ostatni guzik.

    Wszyscy spisali się fantastycznie!!!

    Bardzo dziękujemy!!! 


Festyn - fotoreportaż (cz.II)
03.06.09

    Poniżej prezentujemy zdjęcia Janusza Bujaka z Festynu, który pomimo deszczu zapadł wszystkim głęboko w pamięci i zostanie tam co najmniej do przyszłego roku...


Festyn - fotoreportaż (cz.1)
01.06.09

    W sobotę odbył się długo wyczekiwany Festyn rodzinny Caritas Diecezji Toruńskiej z okazji Dnia Dziecka dla 15 000 "milusińskich", zorganizowany we współpracy z ogromem ludzi dobrej woli. Dziękujemy i zapraszamy do obejrzenia zdjęć !!!