Po raz osiemnasty wystartowało Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom organizowane przez Caritas
Ogromna świeca zapłonęła na inaugurację akcji Caritasu. Dochody z przedsięwzięcia zostaną przekazane na rzecz potrzebujących dzieci.
Kampania polega na rozprowadzaniu świec, które zapłoną na wigilijnych stołach na znak solidarności z najbardziej potrzebującymi w Polsce i na świecie. Na inaugurację tegorocznej akcji Caritas Diecezji Toruńskiej na Tor-Torze odbyła się impreza z udziałem 3 tysięcy dzieci. Wśród nich znalazły się zarówno te, które pomagają, jak i te, które czekają na pomoc.
Pomiędzy kolejnymi atrakcjami lekko zziębniętą publiczność rozgrzewały zabawy taneczne i towarzyszące im okrzyki. Było też edukacyjnie. Na tafli lodowiska organizatorzy zbudowali model skrzyżowania ze znakami i sygnalizacją świetlną. Można było sobie przypomnieć, jak należy się zachowywać na drodze. - Największym prezentem, jaki możemy dać dzieciom, jest pewna nauka – mówi ks. prał. Daniel Adamowicz, dyr. Toruńskiego Caritas. - Połączyliśmy naszą akcję z innym wydarzeniem, „Jestem widoczny, jestem bezpieczny”. Każde dziecko wchodzące na Tor-Tor otrzymuje małą paczuszkę, w której obok smakołyków znajduje się kamizelka. W ten sposób mogą zobaczyć, jak to fajnie, kiedy wszyscy błyszczą, są widoczni.
Na lodzie nie zabrakło też pokazów łyżwiarzy oraz minimeczu hokejowego w wykonaniu toruńskich „Sokołów”. Następnie w ramach akcji edukacyjnej maluchy obejrzały swobodną adaptację „Czerwonego Kapturka” w reżyserii Jacka Pietruskiego. Tym razem bohaterka musiała się zmierzyć z Wilkiem - piratem drogowym. Na szczęście było to tylko przypomnienie tego, jak zachować się na drodze i wszystkie dzieci zgodnie pomagały niemądremu Kapturkowi. – Trzeba patrzeć w lewo, prawo i w lewo, czy nic nie jedzie – instruowała Kasia, uczennica 2 klasy. – Później idzie się na zielonym przez pasy.
Na zakończenie przedstawiciele władz i służb mundurowych wręczyli zwycięskim szkołom certyfikaty za udział w akcji „Warto być bohaterem”, w ramach której zbierano pieniądze na rehabilitację chorych dzieci. W końcu na taflę lodowiska wjechał sam Święty Mikołaj, tym razem nie na saniach, a na motorze w asyście wozów straży pożarnej i Straży Miejskiej. Święty, razem z bp. Andrzejem Suskim rozpalili symboliczną świecę Caritasu. – Ona nam przypomina, że potrzebni są ludzie, którzy widzą innych w potrzebie – mówił biskup. - Poszukiwani są tacy, którzy promieniują ciepłem. Jestem przekonany, że dzieci, które należą do szkolnych kół Caritas, mają ciepłe serca.
Artur Olewiński
3000 uczniów zgromadzonych na toruńskim lodowisku Tor-Tor zainaugurowało w sobotę poprzedzającą Adwent tegoroczne Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, w ramach którego Caritas Diecezji Toruńskiej rozprowadza poprzez parafie ponad 50 000 świec. W tym roku hasło przyświecające akcji brzmi „Podarujmy dzieciom czas”.
Tomek marzy o ciepłych butach, Ada chciałaby codziennie zabierać do szkoły śniadanie, a Weronika ma nadzieję, że rodzice w końcu przestaną się kłócić i wspólnie zasiądą całą rodziną przy wigilijnym stole.
Nie wszystkie marzenia dzieci możemy spełnić. Nie zawsze jesteśmy w stanie pogodzić czyichś rodziców czy sprawić, że smutne dzieci będą się czuły bardziej kochane. Ale w naszej mocy jest podzielenie się z bliźnimi tym, co mamy. Spróbujmy w tym roku, w szczególnym adwentowym czasie, rozejrzeć się w naszym środowisku i znaleźć rodzinę, która potrzebuje wsparcia. Pochylmy się nad dziećmi, których rodziców nie stać na kupno zimowej odzieży, zadbajmy o to, by na stołach ubogich rodzin niczego nie zabrakło. Możemy przecież przygotować choć jedną świąteczną paczkę dla jednej rodziny potrzebującej naszej pomocy. No i oczywiście w myśl tegorocznego hasła „Podarujmy dzieciom czas”, pamiętajmy o naszych pociechach, zatrzymajmy się na dłużej nad ich sprawami, poświęćmy im swą uwagę, zainteresowanie, wsparcie i obecność, bo nic nie jest tak ważne jak szczera rozmowa i czas, który codziennie ofiarowujemy najbliższym.
Sobotnia inauguracja Wigilijnego Dzieło Pomocy Dzieciom, będąca jednocześnie zlotem liderów wsparcia rówieśniczego, uroczyście rozpoczęła akcję, która w Polsce ma już swoją piękną tradycję. Jej punktem kulminacyjnym było zapalenie świecy wigilijnej. To ważny symbol, który łączy nas ze wszystkimi ludźmi, ogrzewa, czyni nas lepszymi i daje nadzieję. Kiedy na lodowisku zapłonęła ogromna świeca, trzy tysiące uczestników zaśpiewało gromkie „sto lat” dla dwóch solenizantów: Księdza Biskupa Andrzeja Suskiego i Dyrektora z Biedronki, Pana Andrzeja Mroza. Były też serdeczne życzenia i piękne kwiaty. Gośćmi honorowymi uroczystości, oprócz solenizantów, byli m.in.: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Pan Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Torunia, Pan Michał Zaleski, Komendant Miejski Policji, mł. insp. Wojciech Machelski, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej, st. bryg. Kazimierz Stafiej.
Po występach toruńskich młodych łyżwiarzy z klubów: Axel, Start-Wisła i Sokoły Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej, Ksiądz Prałat Daniel Adamowicz wręczył pięciu szkołom (Publicznemu Gimnazjum w Topólce, Szkole Podstawowej nr 11 w Toruniu, Zespołowi Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Grudziądzu, Szkole Podstawowej nr 27 w Toruniu i Szkole Podstawowej w Dobrzejewicach) Certyfikaty Szkoły Budującej Wrażliwość Społeczną. Certyfikaty te Caritas Diecezji Toruńskiej przyznaje każdego roku w ramach akcji „Warto być bohaterem”, uwrażliwiającej uczniów na potrzeby drugiego człowieka oraz motywującej ich do pozytywnych postaw. Do tej pory akcja przyniosła 122 000 zł. Do ubiegłego roku dzięki niej pomogliśmy 20 chorym oraz niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży, a kwota 13 000 zł z bieżącej edycji trafi w całości również do nich.
Kolejnym elementem uroczystości było przedstawienie profilaktyczne w reżyserii Jacka Pietruskiego „Bezpieczna droga Czerwonego Kapturka” z wykorzystaniem kamizelek odblaskowych, które wszyscy uczestnicy otrzymali w paczkach. Każdy został obdarowany również słodyczami, płatkami śniadaniowymi, jabłkami oraz bananami. Inaugurację uświetniły występy muzyczne siedmiorga dzieci z rodziny Skica z Dębowej Łąki oraz Kamila Czeszela – dwudziestoletniego toruńskiego wokalisty, który pomimo swej niepełnosprawności zdobywa coraz więcej nagród na rozmaitych przeglądach i festiwalach.
Inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom odbyła się przy wsparciu: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urzędu Miasta Torunia, Nadleśnictwa Toruń, firmy CPP Toruń Pacific, Biedronki i Erbudu. Sprawny przebieg uroczystości i dobra organizacja możliwe były dzięki pomocy: Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, Komendy Miejskiej Policji w Toruniu, Straży Miejskiej w Toruniu, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu, Ochotniczej Straży Pożarnej, Toruńskiej Grupy Ratownictwa PCK, Wojewódzkiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego w Toruniu, wolontariuszy z Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO w Toruniu, wolontariuszy z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Toruniu, Siostry Piotry Lisakowskiej i wolontariuszy z Bydgoszczy, studentów z przysieckiej Bursy Akademickiej, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Toruniu, Teatru Afisz, Jacka Beszczyńskiego oraz Impresariatu Sauron.
Ofiary z wigilijnych świec przekazane będą na wypoczynek letni dzieci, na świetlice oraz pomoc najuboższym i niepełnosprawnym dzieciom. Niech ta świeca, którą zapalimy na stole oraz puste miejsce dla niespodziewanego gościa będą wyrazem naszej solidarności z osobami potrzebującymi pomocy, bo jak powiedział bł. Jan Paweł II „człowiek jest tyle wart, ile może dać drugiemu człowiekowi”.
Inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom
TOR-TOR, 26 listopada 2011 r.
9.30 – 11.00 - WPUSZCZAMY UCZESTNIKÓW (na lodzie pokaz modeli samochodów zdalnie sterowanych)
BARDZO PROSIMY O WCZEŚNIEJSZY PRZYJAZD
11.00 – powitanie - Ksiądz Prałat Daniel Adamowicz
11.05 – Axel
11.15 – Start Wisła
11.25 – Sokoły
11.35 – podsumowanie akcji „Warto być bohaterem” i wręczenie certyfikatów
11.45 – przedstawienie w reżyserii Jacka Pietruskiego „Bezpieczna droga Czerwonego Kapturka”
12.15 – zapalenie świecy wigilijnej (auta na lodzie, za nimi dziecko wjeżdża
z Mikołajem motocyklem) życzenia dla Ks. Biskupa (również dla p. Andrzeja Mroza)
12.30 – występ rodziny Skica
12.45 – występ Kamila Czeszela
12.55 - zakończenie
Święta Urszula Ledóchowska to niezwykle malownicza postać, wyprzedzająca swoją epokę i konfrontująca się z problematyką, która również dziś wydaje się aktualna. Przed Matką Ledóchowską świat stał otworem, a ona sama chętnie wychodziła naprzeciw ludziom różnych poglądów, religii i języków. To taka bliska i szczególna Święta, Święta na nasze dni...
Błogosławiony Jan Paweł II podczas Mszy kanonizacyjnej, 18.05.2003 powiedział: "Święta Urszula Ledóchowska przez całe swe życie wiernie i z miłością wpatrywała się w oblicze Chrystusa, swego Oblubieńca. W sposób szczególny jednoczyła się z Chrystusem konającym na Krzyżu. To zjednoczenie napełniało ją niezwykłą gorliwością w dziele głoszenia słowem i czynem Dobrej Nowiny o miłości Boga. Niosła ją przede wszystkim dzieciom i młodzieży, ale także osobom znajdującym się w potrzebie, ubogim, opuszczonym, samotnym. Do nich wszystkich mówiła językiem miłości popartej czynem. Z przesłaniem Bożej miłości przemierzyła Rosję, kraje skandynawskie, Francję i Włochy. Była w swoich czasach apostołką nowej ewangelizacji, dając swym życiem i działaniem dowód, że miłość ewangeliczna jest zawsze aktualna, twórcza
i skuteczna."
Właśnie tej Postaci Grudziądzkie Centrum Caritas i Szkolne Koło Caritas im. Św. Faustyny działające przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Grudziądzu poświęciło, jedenastą edycję diecezjalnego konkursu literacko – plastyczno – multimedialnego dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich.
Patronat honorowy nad konkursem objęła Siostra dr Elżbieta Sozańska, Dyrektor Wydziału Katechetycznego Diecezji Toruńskiej.
Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 3 listopada, a oficjalne ogłoszenie wyników i związana z tym uroczystość odbyła się 19 listopada w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5
w Grudziądzu.
Przybyłych gości powitał Ks. Kanonik Marek Borzyszkowski, dyrektor Grudziądzkiego Centrum Caritas i Siostra dr Elżbieta Sozańska. Po czym nastąpiło oficjalne ogłoszenie wyników, które przedstawiła Hanna Włodarczyk, inicjatorka i pomysłodawca wszystkich edycji konkursów.
Na konkurs zatytułowany: „Święta Urszula Ledóchowska pionek na szachownicy Pana Boga” wpłynęło 286 prac z całej Diecezji Toruńskiej. Komisja konkursowa przyznała nagrody i wyróżnienia 40 uczniom. Wszyscy laureaci zostali nagrodzeni upominkami i dyplomami. Dyplomy otrzymali również nauczyciele nagrodzonych uczniów.
Zwieńczeniem spotkania było obejrzenie nagrodzonych prezentacji multimedialnych i uroczyste otwarcie wystawy, przez Dyrektora ZSO nr 5, Pana Adama Przybylaka i Siostrę Elżbietę Sozańską. W czasie wernisażu młodzi artyści mogli z dumą prezentować swoje dzieła towarzyszącym im nauczycielom, opiekunom i rodzinom. Przygotowano też poczęstunek dla wszystkich przybyłych gości.
W przygotowanie całej uroczystości bardzo aktywnie włączyli się wolontariusze SKC z ZSO nr 5 z opiekunem Hanną Włodarczyk oraz nauczyciele: Teresa Kondziela i Krzysztof Firyn z SP 21 i Aleksandra Malinowska z Gimnazjum nr 7 w Grudziądzu. Wszystkim dziękujemy za poświęcenie swojego czasu i włożony trud , a laureatom konkursu i ich nauczycielom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
Joanna Rydzińska
Wczoraj 30 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Przysieku pomagało przy pakowaniu paczek dla dzieci, które w sobotę będą uczestniczyć w inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Najważniejszm elementem tych podarunków będą kamizelki dla wszysytkich uczestników. Nie zabraknie w nich również słodkiego co nieco od firmy CPP Toruń Pacific. Dodatkowo Biedronka zapewni wszystkim dzieciom na Lodowisku Tor-Tor banany i jabłka. Dziękujemy serdecznie za pomoc!!!
Dzisiaj w Komendzie Straży Miejskiej w Toruniu odbyło się podsumowanie akcji "Młodzi liderzy uzależnieniom mówią NIE!", w której udział brały Szkolne Koła Caritas szkół ponadgimnazjalnych z Torunia. Projekt został zrealizowany przez Straż Miejską i Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej UMT przy współpracy Caritas Diecezji Toruńskiej. Pierwszym jego elementem było szkolenie w Centrum Wolontariatu w Przysieku, a kontynuacją happeningi w szkołach. I tak np. uczniowie z ZSE Technikum nr 1 pod kierunkiem pani Bożeny Szwechowicz przygotowali pomysłowe hasła, które umieścili na specjalnej długiej rolce, rozwijanej podczas happeningu. W tejże szkole przygotowano również prezentację multimedialną, którą można było obejrzeć na długiej przerwie.
Również VII LO przygotowało interesująca propozycję dla uczniów. Młodzież pod kierunkiem pani Lidii Tesznar i pani Beaty Girzyńskiej podczas długiej przerwy odegrała poruszająca scenkę profilaktyczną, rozdawała ulotki i przeprowadziła sondaż. Hol szkolny został ozdobiony hasłami oraz plakatami profilaktycznymi, a cała akcja znalazła się na łamach gazetki szkolnej "VII Faza Pegaza".
Atrakcyjnym elementem akcji były opaski z napisami profilaktycznymi, które młodzież rozdawała w swoich szkołach.
Szanowny
Ks. prał. Daniel Adamowicz
Podziękowanie za wsparcie i pomoc finansową
Dzięki Księdza miłości chrześcijańskiej możliwe było dokonanie remontu dachu naszego domu. Jesteśmy rodziną wielodzietną, biedną, kóra boryka sie z wieloma problemami życia codziennego. Brak odpowiednich środków finansowych nie pozwolił nam na remont dachu. Inwestycja ta była dla nas nie do zrealizowania.. Chcielibyśmy Księdzu za to serdecznie podziękować. Pomoc, którą uzyskaliśmy jest bezcenna. Dzięki otrzymanym materiałom budowlanym mogliśmy szybko i sprawnie przeprowadzić remont dachu. Cieszymy się, że są jeszcze w naszym mieście ludzie, którym nie jest obojętny los drugiego człowieka, a zwlaszcza dzieci. O efekcie najlepiej świadczy reakcja naszych dzieci. Ich uśmiech to najwyższa zapłata za okazana dobroć.
Jeszcze raz gorąco dziękujemy Księdzu i wszystkim, którzy przyczynili sie do tego projektu. W imieniu naszej rodziny życzymy Księdzu, aby Bóg obdarzył obfitością swoich łask, dobrym zdrowiem, radością i umiejętnością w przezwyciężaniu kłopotów dnia codziennego.
Jankowska
W dniach 5-6 listopada 2011 roku członkowie Szkolnego Koła Caritas ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Toruniu wyjechali na szkolenie „Chronię siebie, chronię innych – profilaktyka uzależnień w praktyce” do Przysieka. Po przyjeździe do Ośrodka Caritas Diecezji Toruńskiej zakwaterowaliśmy się w wygodnych pokojach i uczestniczyliśmy w pierwszych zajęciach, które poprowadził Pan Jarosław Paralusz ze Straży Miejskiej. Rozmawialiśmy o używkach i wykonaliśmy plakaty dotyczące uzależnień. Po zajęciach wyszliśmy na boisko i korty tenisowe. Po zabawie na świeżym powietrzu zmęczeni wróciliśmy na obiad.
Później udaliśmy się na kolejne zajęcia. Przez pierwszą godzinę rozmawialiśmy o sporcie oraz o tym, jak zorganizować ciekawą wycieczkę po Toruniu, a następnie przeprowadziliśmy sąd dotyczący skutków złej organizacji wycieczki. Po skończonych zajęciach mieliśmy trochę czasu wolnego, a później poszliśmy na kolację. Podczas wieczornych zajęć wykonywaliśmy w grupach plakaty na podstawie słów i cytatów. Gdy wszystkie grupy skończyły i zaprezentowały swoje prace, dostaliśmy role do odegrania. Każda grupa prezentowała opracowane scenki.
Po zajęciach udaliśmy się do swoich pokojów. Do godziny 22 mogliśmy się odwiedzać i bawić, a później poszliśmy pełni wrażeń spać. W niedzielę uczestniczyliśmy we Mszy św., którą odprawił o. Ludwik. Później mieliśmy czas wolny i spędziliśmy go na świeżym powietrzu. Następnie mieliśmy zajęcia dziennikarskie, w czasie których projektowaliśmy okładki do wymyślonych przez siebie gazet. Zjedliśmy obiad i wszyscy zadowoleni z uśmiechem na twarzy wróciliśmy do swoich domów. Wyjazd na szkolenie wspominamy bardzo miło. Jesteśmy zadowoleni, że mogliśmy brać udział w zajęciach oraz wykorzystać zdobyte wiadomości i umiejętności w szkole i w klasie.
Olga Pławińska
Julia Szymel
Caritas Diecezji Toruńskiej przekazała pomoc finansową w wysokości 2200 zł dla rodziny parafianki z Otłoczyna, której spalił sie dom.
Za tę pomoc wpłynęło następujące podziękowanie:
Wyrażam serdeczne podziękowanie za pomoc udzieloną przez Caritas Diecezji Toruńskiej rodzinie mojej parafianki. Przekazane przez Caritas środki finansowe umożliwiły zakup dla tej rodziny potrzebnego do normalnego funkcjonowanie sprzętu AGD. Dzięki Waszej pomocy udało się nabyć dla nich: lodówkę, zamrażarkę, kuchenkę mikrofalową, robota kuchennego, żelazko i czajnik. Bardzo przydała sie również przekazana przez Caritas pomoc żywnościowa.
Za okazaną tej rodzinie pomoc składam serdeczne Bóg zapłać.
Ks. Zbigniew Żynda
Proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca
Pana Jezusa w Otłoczynie
Coroczna inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom organizowana przez Caritas Diecezji Toruńskiej odbywa się w tym roku pod ogólnopolskim hasłem „Podarujmy dzieciom czas”. Znamy tę akcję z jej symbolicznej wigilijnej świecy, którą zapalamy w obecności 3000 dzieci.
W tym roku rozprowadzimy wśród mieszkańców diecezji 40 000 szt. małych świec
i 12 600 szt. dużych. Te świece, które w Wigilię Bożego Narodzenia zapalane są na polskich stołach na znak solidarności z najbardziej potrzebującymi w Polsce i na świecie, dostępne będą w parafiach. Wpływy uzyskane z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom przeznaczone są na całoroczne dożywianie tysięcy dzieci w szkołach i świetlicach, na pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek.
Nieodłącznym elementem Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w diecezji toruńskiej jest jego inauguracja, która odbywa się tradycyjnie z udziałem 3000 dzieci w ostatnią sobotę przed Adwentem, w tym roku 26 listopada o godz. 11.00 na toruńskim Lodowisku TOR-TOR.
W dwugodzinnym programie przewidujemy:
- pokazy młodych łyżwiarzy i hokeistów kluby: Axel, Start-Wisła, Sokoły),
- uroczyste zapalenie świecy wigilijnej,
- podsumowanie akcji „Warto być bohaterem”,
- spektakl „Bezpieczna droga Czerwonego Kapturka” w reż. Jacka Pietruskiego,
- wspólne muzykowanie (wystąpią: Schola Pueri Vox, rodzina Skica i Kamil Czeszel).
Przedsięwzięcie nasze cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że w tym roku nie było konieczności ogłaszania naboru. Szkoły zgłaszały się z własnej inicjatywy na tyle wcześnie, że listę uczestników inauguracji mamy już zamkniętą.
lp. miejscowość szkoła/grupa ilość dzieci ilość opiekunów 1 Brąchnowo Gimnazjum im. JP II 45 3 2 Brodnica Świetlica Środowiskowa 40 6 3 Chełmno Szkoła Podstawowa nr 1 50 8 4 Chełmno Międzyszkolny Klub Wolontariatu 48 5 5 Chełmno Świetlica im. Św. Wincentego a Paulo 54 5 6 Chełmża Ognisko wychowawcze Chełmża 34 3 7 Chełmża Szkoła Podstawowa nr 5 100 10 8 Czarże Szkoła Podst. i parafia 50 9 Czersk Świecki Szkoła Podstawowa 50 5 10 Dąbrowa Chełmińska Zespół Szkół 46 4 11 Dębowa Łąka Zespół Szkół 40 3 12 Działdowo Działdowskie Centrum Caritas 150 15 13 Gałczewo Gimnazjum 17 2 14 Głuchowo Gimnazjum 40 4 15 Golub Dobrzyń Szkoła Podstawowa nr 1 45 4 16 Górzno Zespół Szkół 35 3 17 Grudziądz Grudziądzkie Centrum Caritas 200 10 18 Kowalewo Pom. Szkoła Podstawowa 50 4 19 Lidzbark Szkolne koło Caritas 48 4 20 Lidzbark Welski Parafia pw. Św. Wojciecha 20 2 21 Lisewo Szkoła Podstawowa 7 1 22 Łasin Zespół Szkół 50 5 23 Łubianka Zespół Szkół 19 6 24 Mroczno Szkoła Podstawowa 44 4 25 Nowe M. Lubawskie Szkoła Podstawowa 2 17 2 26 Osie Zespół Szkół 60 6 27 Ostromecko Zespół Szkół 36 3 28 Stolno Zespół Szkół nr 1 60 29 Szpetal Górny Szkoła Podstawowa 25 2 30 Topólka Szkoła Podstawowa 50 5 31 Topólka Szkoła Podstawowa 45 3 32 Toruń Gimnazjum nr 24 5 1 33 Toruń Punkt Wsparcia dla Dzieci 40 4 34 Toruń Szkoła Podstawowa nr 3 15 2 35 Toruń Szkoła Podstawowa 32 40 3 36 Toruń Hodana indywidualne 4 1 37 Toruń Zespół Szkół nr 8 30 2 38 Toruń Zespół Szkół nr 16 40 4 39 Toruń Parafia Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa 15 2 40 Toruń Zespół Szkół 15 60 4 41 Toruń Diecezjalny Ośr. Adopcyjno-Opiekuńczy 60 4 42 Toruń Stowarz. Rodzin Zastępczych Wirgiliusz 80 4 43 Toruń Ognisko wychowawcze TCC 50 3 44 Toruń Fiedorowicz indywidualne 4 1 45 Toruń Szkoła Podstawowa nr 5 25 2 46 Toruń Szkoła Podstawowa nr 11 100 5 47 Toruń Górkowska Anna indywidualne 1 1 48 Turzno Zespół Szkół nr 2 30 2 49 Unisław Zespół Szkół 45 3 50 Warszewice Szkoła podstawowa 50 5 51 Wąbrzeżno Gimnazjum nr 1 35 2 52 Wybcz Szkoła Podstawowa 19 2 53 Zaduszniki Szkoła Podstawowa 35 4 54 Zelgno Szkoła Podstawowa 64 4 55 rezerwacja dla szkół biorących udział w akcji "Warto być bohaterem" i gości 376 2798 202 3000
Lp. |
miejscowość |
szkoła/grupa |
ilość dzieci |
Ilość opiekunów |
1 |
Chełmno |
SP 1 |
42 |
|
2 |
Chełmno |
Międzyszkolny Klub Wolontariatu |
48 |
5 |
3 |
Chełmno |
Świetlica im. Św. Wincentego a Paulo |
54 |
5 |
4 |
Chełmża |
Szkoła Podstawowa nr 5 |
100 |
10 |
5 |
Chełmża |
Ognisko wychowawcze Chełmża |
34 |
3 |
6 |
Czersk Świecki |
Szkoła Podstawowa |
50 |
5 |
7 |
Działdowo |
Działdowskie Centrum Caritas |
150 |
15 |
8 |
Gałczewo |
Gimnazjum |
10 |
2 |
9 |
Głuchowo |
Gimnazjum |
40 |
4 |
10 |
Golub Dobrzyń |
Szkoła Podstawowa nr 1 |
45 |
4 |
11 |
Grudziądz |
Grudziądzkie Centrum Caritas |
200 |
10 |
12 |
Lidzbark Welski |
Parafia pw. Św. Wojciecha |
20 |
2 |
13 |
Lisewo |
Szkoła Podstawowa |
7 |
1 |
14 |
Łasin |
Zespół Szkół |
50 |
5 |
15 |
Mroczno |
Szkoła Podstawowa |
40 |
4 |
16 |
Nowe M. Lubawskie |
Szkoła Podstawowa 2 |
10 |
1 |
17 |
Osie |
Zespół Szkół |
60 |
6 |
18 |
Szpetal Górny |
Szkoła Podstawowa |
25 |
2 |
19 |
Topólka |
Szkoła Podstawowa |
50 |
5 |
20 |
Topólka |
Szkoła Podstawowa |
45 |
3 |
21 |
Torun |
Gimnazjum nr 24 |
5 |
1 |
22 |
Torun |
Diec. Ośr. Adopc.-Opiekuńczy |
60 |
|
23 |
Toruń |
Szkoła Podstawowa nr 11 |
100 |
5 |
24 |
Toruń |
Szkoła Podstawowa nr 3 |
15 |
2 |
25 |
Toruń |
Zespół Szk.ół nr 16 |
40 |
4 |
26 |
Toruń |
Szkoła Podstawowa nr 5 |
25 |
2 |
27 |
Toruń |
Ognisko wychowawcze TCC |
50 |
3 |
28 |
Toruń |
Szkoła Podstawowa nr 32 |
40 |
3 |
29 |
Toruń |
Zespół Szkół nr 15 |
60 |
4 |
30 |
Toruń |
Wirgiliusz – Stow. Rodzin Zast. |
80 |
|
31 |
Turzno |
Zespół Szkół nr 2 |
30 |
2 |
32 |
Unisław |
Zespół Szkół |
45 |
3 |
33 |
Warszewice |
Szkoła podstawowa |
50 |
5 |
34 |
Wąbrzeżno |
Gimnazjum nr 1 |
20 |
2 |
35 |
Wybcz |
Szkoła Podstawowa |
19 |
2 |
36 |
Zaduszniki |
Szkoła Podstawowa |
35 |
4 |
37 |
Zelgno |
Szkoła Podstawowa |
64 |
4 |
38 |
|
rezerwacja dla szkól biorących udział w akcji „Warto być bohaterem” |
300 |
|
|
RAZEM |
|
2118 |
138 |
2256
Dysponujemy jeszcze ponad 700 miejscami. Zachęcamy do zgłaszania grup (torun@caritas.pl) z podaniem ilości uczniów oraz ilości opiekunów
Po raz kolejny Caritas Diecezji Toruńskiej organizuje dla 3000 osób bardzo ważne wydarzenie - inaugurację Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, która odbędzie się w dniu 26 listopada 2011 r. o godz. 11.00 na toruńskim Lodowisku TOR-TOR przy ul. Bema 23/29. Każde uczestniczące w tym wydarzeniu dziecko weźmie udział w interesującym programie prewencyjnym oraz otrzyma kamizelkę odblaskową i słodkie co nieco. Szkoły, które wykażą się największym zaangażowaniem w ogłoszonej przez nas akcji "Warto byc bohaterem", otrzymają CERTYFIKATY SZKOŁY BUDUJĄCEJ WRAŻLIWOŚĆ SPOŁECZNĄ. Podczas inauguracji zapalimy symboliczną wigilijną świecę i tradycyjnie już 3000 dzieci zaśpiewa naszemu drogiemu Solenizantowi - Księdzu Biskupowi gromkie „sto lat”.
Do tej pory na inaugurację Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom zapisaliśmy 1900 osób. Mamy więc jeszcze do dyspozycji 1100 miejsc. Zachęcamy do zgłaszania grup dzieci (z podaniem ilości uczniów oraz ilości opiekunów) faksem: 56 674 44 02 oraz e-mailem: torun@caritas.pl . Do transportu sugerujemy wykorzystać szkolne gimbusy.
Archiwum wiadomości
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2010
2008
2006