Gość z Niemiec
28.11.11

   Dzisiaj w Przysieku gościł Pan Marian Jagielski, Polak z Freiburga, który współpracuje m.in. z Caritas niemiecką i polską w obszarze wypożyczalni sprzętu rehablilitacyjnego. Reprezentuje on WSPÓLNOTĘ POMOCY CHORYM I NIEPEŁNOSPRAWNYM W POLSCE.


Na lodowisku płonęły: świeca i serca (artykuł z „Nowości”) - fot. Andrzej Krzemiński
28.11.11

     Po raz osiemnasty wystartowało Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom organizowane przez Caritas

 

      Ogromna świeca zapłonęła na inaugurację akcji Caritasu. Dochody z przedsięwzięcia zostaną przekazane na rzecz potrzebujących dzieci.

       Kampania polega na rozprowadzaniu świec, które zapłoną na wigilijnych stołach na znak solidarności z najbardziej potrzebującymi w Polsce i na świecie. Na inaugurację tegorocznej akcji Caritas Diecezji Toruńskiej na Tor-Torze odbyła się impreza z udziałem 3 tysięcy dzieci. Wśród nich znalazły się zarówno te, które pomagają, jak i te, które czekają na pomoc.

 

     Pomiędzy kolejnymi atrakcjami lekko zziębniętą publiczność rozgrzewały zabawy taneczne i towarzyszące im okrzyki. Było też edukacyjnie. Na tafli lodowiska organizatorzy zbudowali model skrzyżowania ze znakami i sygnalizacją świetlną. Można było sobie przypomnieć, jak należy się zachowywać na drodze. - Największym prezentem, jaki możemy dać dzieciom, jest pewna nauka – mówi ks. prał. Daniel Adamowicz, dyr. Toruńskiego Caritas. - Połączyliśmy naszą akcję z innym wydarzeniem, „Jestem widoczny, jestem bezpieczny”. Każde dziecko wchodzące na Tor-Tor otrzymuje małą paczuszkę, w której obok smakołyków znajduje się kamizelka. W ten sposób mogą zobaczyć, jak to fajnie, kiedy wszyscy błyszczą, są widoczni.

         Na lodzie nie zabrakło też pokazów łyżwiarzy oraz minimeczu hokejowego w wykonaniu toruńskich „Sokołów”. Następnie w ramach akcji edukacyjnej maluchy obejrzały swobodną adaptację „Czerwonego Kapturka” w reżyserii Jacka Pietruskiego. Tym razem bohaterka musiała się zmierzyć z Wilkiem - piratem drogowym. Na szczęście było to tylko przypomnienie tego, jak zachować się na drodze i wszystkie dzieci zgodnie pomagały niemądremu Kapturkowi. – Trzeba patrzeć w lewo, prawo i w lewo, czy nic nie jedzie – instruowała Kasia, uczennica 2 klasy. – Później idzie się na zielonym przez pasy.

         Na zakończenie przedstawiciele władz i służb mundurowych wręczyli zwycięskim szkołom certyfikaty za udział w akcji „Warto być bohaterem”, w ramach której zbierano pieniądze na rehabilitację chorych dzieci. W końcu na taflę lodowiska wjechał sam Święty Mikołaj, tym razem nie na saniach, a na motorze w asyście wozów straży pożarnej i Straży Miejskiej. Święty, razem z bp. Andrzejem Suskim rozpalili symboliczną świecę Caritasu. – Ona nam przypomina, że potrzebni są ludzie, którzy widzą innych w potrzebie – mówił biskup. - Poszukiwani są tacy, którzy promieniują ciepłem. Jestem przekonany, że dzieci, które należą do szkolnych kół Caritas, mają ciepłe serca.

 

Artur Olewiński


Płomień pomocy wigilijnej zapłonął! (zdj. Piotr Bibik)
28.11.11

    3000 uczniów  zgromadzonych na toruńskim lodowisku Tor-Tor zainaugurowało w sobotę poprzedzającą Adwent tegoroczne Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, w ramach którego Caritas Diecezji Toruńskiej rozprowadza poprzez parafie ponad 50 000 świec. W tym roku hasło przyświecające akcji brzmi „Podarujmy dzieciom czas”.

      Tomek marzy o ciepłych butach, Ada chciałaby codziennie zabierać do szkoły śniadanie, a Weronika ma nadzieję, że rodzice w końcu przestaną się kłócić i wspólnie zasiądą całą rodziną przy wigilijnym stole.

   Nie wszystkie marzenia dzieci możemy spełnić. Nie zawsze jesteśmy w stanie pogodzić czyichś rodziców czy sprawić, że smutne dzieci będą się czuły bardziej kochane. Ale w naszej mocy jest podzielenie się z bliźnimi tym, co mamy. Spróbujmy w tym roku, w szczególnym adwentowym czasie, rozejrzeć się w naszym środowisku i znaleźć rodzinę, która potrzebuje wsparcia. Pochylmy się nad dziećmi, których rodziców nie stać na kupno zimowej odzieży, zadbajmy o to, by na stołach ubogich rodzin niczego nie zabrakło. Możemy przecież przygotować choć jedną świąteczną paczkę dla jednej rodziny potrzebującej naszej pomocy. No i oczywiście w myśl tegorocznego hasła „Podarujmy dzieciom czas”, pamiętajmy o naszych pociechach, zatrzymajmy się na dłużej nad ich sprawami, poświęćmy im swą uwagę, zainteresowanie, wsparcie i obecność, bo nic nie jest tak ważne jak szczera rozmowa i czas, który codziennie ofiarowujemy najbliższym.

    Sobotnia inauguracja Wigilijnego Dzieło Pomocy Dzieciom, będąca jednocześnie zlotem liderów wsparcia rówieśniczego, uroczyście rozpoczęła akcję, która w Polsce ma już swoją piękną tradycję. Jej punktem kulminacyjnym było zapalenie świecy wigilijnej. To ważny symbol, który łączy nas ze wszystkimi ludźmi, ogrzewa, czyni nas lepszymi i daje nadzieję. Kiedy na lodowisku zapłonęła ogromna świeca, trzy tysiące uczestników zaśpiewało gromkie „sto lat” dla dwóch solenizantów: Księdza Biskupa Andrzeja Suskiego i Dyrektora z Biedronki, Pana Andrzeja Mroza. Były też serdeczne życzenia i piękne kwiaty. Gośćmi honorowymi uroczystości, oprócz solenizantów, byli m.in.: Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Pan Piotr Całbecki, Prezydent Miasta Torunia, Pan Michał Zaleski, Komendant Miejski Policji, mł. insp. Wojciech Machelski, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej, st. bryg. Kazimierz Stafiej.

     Po występach toruńskich młodych łyżwiarzy z klubów: Axel,  Start-Wisła i Sokoły Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej, Ksiądz Prałat Daniel Adamowicz wręczył pięciu szkołom (Publicznemu Gimnazjum w Topólce, Szkole Podstawowej nr 11 w Toruniu, Zespołowi Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Grudziądzu, Szkole Podstawowej nr 27 w Toruniu i Szkole Podstawowej w Dobrzejewicach) Certyfikaty Szkoły Budującej Wrażliwość Społeczną. Certyfikaty te Caritas Diecezji Toruńskiej przyznaje każdego roku w ramach akcji „Warto być bohaterem”, uwrażliwiającej uczniów na potrzeby drugiego człowieka  oraz  motywującej ich do pozytywnych postaw. Do tej pory akcja przyniosła 122 000 zł. Do ubiegłego roku dzięki niej pomogliśmy 20 chorym oraz niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży, a kwota 13 000 zł z bieżącej edycji trafi w całości również do nich.

Kolejnym elementem uroczystości było przedstawienie profilaktyczne w reżyserii Jacka Pietruskiego „Bezpieczna droga Czerwonego Kapturka” z wykorzystaniem kamizelek odblaskowych, które wszyscy uczestnicy otrzymali w paczkach. Każdy został obdarowany również słodyczami, płatkami śniadaniowymi, jabłkami oraz bananami. Inaugurację uświetniły występy muzyczne siedmiorga dzieci z rodziny Skica z Dębowej Łąki oraz Kamila Czeszela – dwudziestoletniego toruńskiego wokalisty, który pomimo swej niepełnosprawności zdobywa coraz więcej nagród na rozmaitych przeglądach i festiwalach.

Inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom odbyła się przy wsparciu: Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Urzędu Miasta Torunia, Nadleśnictwa Toruń, firmy CPP Toruń Pacific, Biedronki i Erbudu. Sprawny przebieg uroczystości i dobra organizacja możliwe były dzięki pomocy: Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu, Komendy Miejskiej Policji w Toruniu, Straży Miejskiej w Toruniu, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu, Ochotniczej Straży Pożarnej, Toruńskiej Grupy Ratownictwa PCK, Wojewódzkiemu Ośrodkowi Ruchu Drogowego w Toruniu, wolontariuszy z  Zespołu Szkół Przemysłu Spożywczego i VIII LO w Toruniu, wolontariuszy z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Toruniu, Siostry Piotry Lisakowskiej i wolontariuszy z Bydgoszczy, studentów  z przysieckiej Bursy Akademickiej, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Toruniu, Teatru Afisz,  Jacka Beszczyńskiego oraz Impresariatu Sauron.

 

Ofiary z wigilijnych świec przekazane będą na wypoczynek letni dzieci, na świetlice oraz pomoc najuboższym i niepełnosprawnym dzieciom. Niech ta świeca, którą zapalimy na stole oraz puste miejsce dla niespodziewanego gościa będą  wyrazem naszej solidarności z osobami potrzebującymi pomocy, bo jak powiedział bł. Jan Paweł II „człowiek jest tyle wart, ile może dać drugiemu człowiekowi”.


Inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom - scenariusz
25.11.11

Inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom

TOR-TOR, 26 listopada 2011 r.

 

9.30 – 11.00 -  WPUSZCZAMY  UCZESTNIKÓW (na lodzie pokaz modeli samochodów zdalnie sterowanych)

 BARDZO PROSIMY O WCZEŚNIEJSZY PRZYJAZD

11.00 – powitanie - Ksiądz Prałat Daniel Adamowicz

11.05 – Axel

11.15 – Start Wisła

11.25 – Sokoły

11.35 – podsumowanie akcji „Warto być bohaterem” i wręczenie certyfikatów

11.45 – przedstawienie w reżyserii Jacka Pietruskiego „Bezpieczna droga Czerwonego Kapturka”

12.15 – zapalenie świecy wigilijnej (auta na lodzie, za nimi dziecko wjeżdża
z Mikołajem motocyklem) życzenia dla Ks. Biskupa (również dla p. Andrzeja Mroza)

12.30 – występ rodziny Skica

12.45 – występ Kamila Czeszela

12.55 -  zakończenie

Konkurs dla dzieci i młodzieży o Św. Urszuli Ledóchowskiej
24.11.11
Święta Urszula Ledóchowska to niezwykle malownicza postać, wyprzedzająca swoją epokę i konfrontująca się z problematyką, która również dziś wydaje się aktualna. Przed Matką Ledóchowską świat stał otworem, a ona sama chętnie wychodziła naprzeciw ludziom różnych poglądów, religii i języków. To taka bliska i szczególna Święta, Święta na nasze dni...
Błogosławiony Jan Paweł II podczas Mszy kanonizacyjnej, 18.05.2003 powiedział: "Święta Urszula Ledóchowska przez całe swe życie wiernie i z miłością wpatrywała się w oblicze Chrystusa, swego Oblubieńca. W sposób szczególny jednoczyła się z Chrystusem konającym na Krzyżu. To zjednoczenie napełniało ją niezwykłą gorliwością w dziele głoszenia słowem i czynem Dobrej Nowiny o miłości Boga. Niosła ją przede wszystkim dzieciom i młodzieży, ale także osobom znajdującym się w potrzebie, ubogim, opuszczonym, samotnym. Do nich wszystkich mówiła językiem miłości popartej czynem. Z przesłaniem Bożej miłości przemierzyła Rosję, kraje skandynawskie, Francję i Włochy. Była w swoich czasach apostołką nowej ewangelizacji, dając swym życiem i działaniem dowód, że miłość ewangeliczna jest zawsze aktualna, twórcza
i skuteczna."
            Właśnie tej Postaci Grudziądzkie Centrum Caritas i Szkolne Koło Caritas im. Św. Faustyny działające przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Grudziądzu poświęciło, jedenastą edycję diecezjalnego konkursu literacko – plastyczno – multimedialnego dla dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjalnych i średnich.
                Patronat honorowy nad konkursem objęła Siostra dr Elżbieta Sozańska, Dyrektor Wydziału Katechetycznego Diecezji Toruńskiej.

Rozstrzygnięcie konkursu nastąpiło 3 listopada, a oficjalne ogłoszenie wyników i związana z tym uroczystość odbyła się 19 listopada w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 5
w Grudziądzu.

Przybyłych gości powitał Ks. Kanonik Marek Borzyszkowski, dyrektor Grudziądzkiego Centrum Caritas i Siostra dr Elżbieta Sozańska. Po czym nastąpiło oficjalne ogłoszenie wyników, które przedstawiła Hanna Włodarczyk, inicjatorka i pomysłodawca wszystkich edycji konkursów.

Na konkurs zatytułowany: „Święta Urszula Ledóchowska pionek na szachownicy Pana Boga” wpłynęło 286 prac z całej Diecezji Toruńskiej. Komisja konkursowa przyznała nagrody i wyróżnienia 40 uczniom. Wszyscy laureaci zostali nagrodzeni upominkami i dyplomami. Dyplomy otrzymali również nauczyciele nagrodzonych uczniów.

Zwieńczeniem spotkania było obejrzenie nagrodzonych prezentacji multimedialnych i uroczyste otwarcie wystawy, przez Dyrektora ZSO nr 5, Pana Adama Przybylaka i Siostrę Elżbietę Sozańską. W czasie wernisażu młodzi artyści mogli z dumą prezentować swoje dzieła towarzyszącym im nauczycielom, opiekunom i rodzinom. Przygotowano też poczęstunek dla wszystkich przybyłych gości.

W przygotowanie całej uroczystości bardzo aktywnie włączyli się wolontariusze SKC z ZSO nr 5 z opiekunem Hanną Włodarczyk oraz nauczyciele: Teresa Kondziela i Krzysztof Firyn z SP 21 i Aleksandra Malinowska z Gimnazjum nr 7 w Grudziądzu. Wszystkim dziękujemy za poświęcenie swojego czasu i włożony trud , a laureatom konkursu i ich nauczycielom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Joanna Rydzińska


Paczki na Inaugurację WDzPD gotowe!
22.11.11

      Wczoraj 30 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Przysieku pomagało przy pakowaniu paczek dla dzieci, które w sobotę będą uczestniczyć w inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Najważniejszm elementem tych podarunków będą kamizelki dla wszysytkich uczestników. Nie zabraknie w nich również słodkiego co nieco od firmy CPP Toruń Pacific.

    Dodatkowo Biedronka zapewni wszystkim dzieciom na Lodowisku Tor-Tor banany i jabłka.

    Dziękujemy serdecznie za pomoc!!!

 

 


Uzależnieniom mówią NIE!
16.11.11

    Dzisiaj w Komendzie Straży Miejskiej w Toruniu odbyło się podsumowanie akcji "Młodzi liderzy uzależnieniom mówią NIE!", w której udział brały Szkolne Koła Caritas szkół ponadgimnazjalnych z Torunia. Projekt został zrealizowany przez Straż Miejską i Wydział Zdrowia i Polityki Społecznej UMT przy współpracy Caritas Diecezji Toruńskiej. Pierwszym jego elementem było szkolenie w Centrum Wolontariatu w Przysieku, a kontynuacją happeningi w szkołach. I tak np. uczniowie z ZSE Technikum nr 1 pod kierunkiem pani Bożeny Szwechowicz przygotowali pomysłowe hasła, które umieścili na specjalnej długiej rolce, rozwijanej podczas happeningu. W tejże szkole przygotowano również prezentację multimedialną, którą można było obejrzeć na długiej przerwie.

    Również VII LO przygotowało interesująca propozycję dla uczniów. Młodzież pod kierunkiem pani Lidii Tesznar i pani Beaty Girzyńskiej podczas długiej przerwy odegrała poruszająca scenkę profilaktyczną, rozdawała ulotki i przeprowadziła sondaż. Hol szkolny został ozdobiony hasłami oraz plakatami profilaktycznymi, a cała akcja znalazła się na łamach gazetki szkolnej "VII Faza Pegaza".

   Atrakcyjnym elementem akcji były opaski z napisami profilaktycznymi, które młodzież rozdawała w swoich szkołach. 

   


Podziękowanie za pomoc w remoncie dachu
16.11.11

                                                      Szanowny

                                                      Ks. prał. Daniel Adamowicz

       Podziękowanie  za wsparcie i pomoc finansową

     Dzięki Księdza miłości chrześcijańskiej możliwe było dokonanie remontu dachu naszego domu. Jesteśmy rodziną wielodzietną, biedną, kóra boryka sie z wieloma problemami życia codziennego. Brak odpowiednich środków finansowych nie pozwolił nam na remont dachu. Inwestycja ta była dla nas nie do zrealizowania.. Chcielibyśmy Księdzu za to serdecznie podziękować. Pomoc, którą uzyskaliśmy jest bezcenna. Dzięki otrzymanym materiałom budowlanym mogliśmy szybko i sprawnie przeprowadzić remont dachu. Cieszymy się, że są jeszcze w naszym mieście ludzie, którym nie jest obojętny los drugiego człowieka, a zwlaszcza dzieci. O efekcie najlepiej świadczy reakcja naszych dzieci. Ich uśmiech to najwyższa zapłata za okazana dobroć.

     Jeszcze raz gorąco dziękujemy Księdzu i wszystkim, którzy przyczynili sie do tego projektu. W imieniu naszej rodziny życzymy Księdzu, aby Bóg obdarzył obfitością swoich łask, dobrym zdrowiem, radością i umiejętnością w przezwyciężaniu kłopotów dnia codziennego.

Jankowska


Wspomnienia uczestników ze szkolenia „Chronię siebie, chronię innych”
15.11.11

        W dniach 5-6 listopada 2011 roku członkowie Szkolnego Koła Caritas ze Szkoły Podstawowej nr 11 w Toruniu wyjechali na szkolenie „Chronię siebie, chronię innych – profilaktyka uzależnień w praktyce” do Przysieka.  Po przyjeździe do Ośrodka Caritas Diecezji Toruńskiej zakwaterowaliśmy się w wygodnych pokojach i uczestniczyliśmy w pierwszych zajęciach, które poprowadził Pan Jarosław Paralusz ze Straży Miejskiej. Rozmawialiśmy o używkach i wykonaliśmy plakaty dotyczące uzależnień. Po zajęciach wyszliśmy na boisko i korty tenisowe. Po zabawie na świeżym powietrzu zmęczeni wróciliśmy na obiad.

            Później udaliśmy się na kolejne zajęcia. Przez pierwszą godzinę rozmawialiśmy o sporcie oraz o tym, jak zorganizować ciekawą wycieczkę po Toruniu, a następnie przeprowadziliśmy sąd dotyczący skutków złej organizacji wycieczki. Po skończonych zajęciach mieliśmy trochę czasu wolnego, a później poszliśmy na kolację. Podczas wieczornych zajęć wykonywaliśmy w grupach plakaty na podstawie słów i cytatów. Gdy wszystkie grupy skończyły i zaprezentowały swoje prace, dostaliśmy role do odegrania. Każda grupa prezentowała opracowane scenki.

            Po zajęciach udaliśmy się do swoich pokojów. Do godziny 22 mogliśmy się odwiedzać i bawić, a później poszliśmy pełni wrażeń spać. W niedzielę uczestniczyliśmy we Mszy św., którą odprawił o. Ludwik. Później mieliśmy czas wolny i spędziliśmy go na świeżym powietrzu. Następnie mieliśmy zajęcia dziennikarskie, w czasie których projektowaliśmy okładki do wymyślonych przez siebie gazet. Zjedliśmy obiad i wszyscy zadowoleni z uśmiechem na twarzy wróciliśmy do swoich domów.  Wyjazd na szkolenie wspominamy bardzo miło. Jesteśmy zadowoleni, że mogliśmy brać udział w zajęciach oraz wykorzystać zdobyte wiadomości i umiejętności w szkole i w klasie.

 

 

                                                                                 Olga Pławińska

                                                                                  Julia Szymel


Podziękowanie za pomoc pogorzelcom
09.11.11

      Caritas Diecezji Toruńskiej przekazała pomoc finansową w wysokości 2200 zł dla rodziny parafianki z Otłoczyna, której spalił sie dom.

      Za tę pomoc wpłynęło następujące podziękowanie:

     Wyrażam serdeczne podziękowanie za pomoc udzieloną przez Caritas Diecezji Toruńskiej rodzinie mojej parafianki. Przekazane przez Caritas środki finansowe umożliwiły zakup dla tej rodziny potrzebnego do normalnego funkcjonowanie sprzętu AGD. Dzięki Waszej pomocy udało się nabyć dla nich: lodówkę, zamrażarkę, kuchenkę mikrofalową, robota kuchennego, żelazko i czajnik. Bardzo przydała sie również przekazana przez Caritas pomoc żywnościowa.

    Za okazaną tej rodzinie pomoc składam serdeczne Bóg zapłać.

Ks. Zbigniew Żynda

Proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca

Pana Jezusa w Otłoczynie

Buty dla osób potrzebujących pomocy
09.11.11

   Dzięki wsparciu Firmy C.A.M. z Brzezia, która przekazała obuwie dla najuboższych, pomogliśmy Stowarzyszeniu Profilaktyki i Resocjalizacji "Mateusz", ofiarowując wszystkim podopiecznym buty.


Inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom - lista zamknięta
08.11.11

      Coroczna inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom organizowana przez Caritas Diecezji Toruńskiej  odbywa się w tym roku pod ogólnopolskim hasłem „Podarujmy dzieciom czas”. Znamy tę akcję z jej symbolicznej wigilijnej świecy, którą zapalamy w obecności 3000 dzieci.

            W tym roku rozprowadzimy wśród mieszkańców diecezji 40 000 szt. małych świec
i 12 600 szt. dużych. Te świece, które w Wigilię Bożego Narodzenia zapalane są na polskich stołach na znak solidarności z najbardziej potrzebującymi w Polsce i na świecie, dostępne będą w parafiach. Wpływy uzyskane z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom przeznaczone są na całoroczne dożywianie tysięcy dzieci w szkołach i świetlicach, na pomoc edukacyjną oraz letni wypoczynek.

            Nieodłącznym elementem Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w diecezji toruńskiej  jest jego inauguracja, która odbywa się tradycyjnie z  udziałem 3000 dzieci w ostatnią sobotę przed Adwentem,  w tym roku 26 listopada o godz. 11.00 na toruńskim Lodowisku TOR-TOR.

            W dwugodzinnym programie przewidujemy:

- pokazy młodych łyżwiarzy i hokeistów kluby: Axel, Start-Wisła, Sokoły),

- uroczyste zapalenie świecy wigilijnej,

- podsumowanie akcji „Warto być bohaterem”,

- spektakl „Bezpieczna droga Czerwonego Kapturka” w reż. Jacka Pietruskiego,

- wspólne muzykowanie (wystąpią: Schola Pueri Vox, rodzina Skica i Kamil Czeszel).

            Przedsięwzięcie nasze cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że w tym roku nie było konieczności ogłaszania naboru. Szkoły zgłaszały się z własnej inicjatywy na tyle wcześnie, że listę uczestników inauguracji mamy już zamkniętą.

lp.

miejscowość

szkoła/grupa

ilość  dzieci

ilość opiekunów

1

Brąchnowo

Gimnazjum im. JP II

45

3

2

Brodnica

Świetlica Środowiskowa

40

6

3

Chełmno

Szkoła Podstawowa nr 1

50

8

4

Chełmno

Międzyszkolny Klub Wolontariatu

48

5

5

Chełmno

Świetlica im. Św. Wincentego a Paulo

54

5

6

Chełmża

Ognisko wychowawcze Chełmża

34

3

7

Chełmża

Szkoła Podstawowa nr 5

100

10

8

Czarże

Szkoła Podst. i parafia

50

 

9

Czersk Świecki

Szkoła Podstawowa

50

5

10

Dąbrowa Chełmińska

Zespół Szkół

46

4

11

Dębowa Łąka

Zespół Szkół

40

3

12

Działdowo

Działdowskie Centrum Caritas

150

15

13

Gałczewo

Gimnazjum

17

2

14

Głuchowo

Gimnazjum

40

4

15

Golub Dobrzyń

Szkoła Podstawowa nr 1

45

4

16

Górzno

Zespół Szkół

35

3

17

Grudziądz

Grudziądzkie Centrum Caritas

200

10

18

Kowalewo Pom.

Szkoła Podstawowa

50

4

19

Lidzbark 

Szkolne koło Caritas

48

4

20

Lidzbark Welski

Parafia pw. Św. Wojciecha

20

2

21

Lisewo

Szkoła Podstawowa

7

1

22

Łasin

Zespół Szkół

50

5

23

Łubianka

Zespół Szkół

19

6

24

Mroczno

Szkoła Podstawowa

44

4

25

Nowe M. Lubawskie

Szkoła Podstawowa 2

17

2

26

Osie

Zespół Szkół

60

6

27

Ostromecko

Zespół Szkół

36

3

28

Stolno

Zespół Szkół nr 1

60

 

29

Szpetal Górny

Szkoła Podstawowa

25

2

30

Topólka

Szkoła Podstawowa

50

5

31

Topólka

Szkoła Podstawowa

45

3

32

Toruń

Gimnazjum nr 24

5

1

33

Toruń

Punkt Wsparcia dla Dzieci

40

4

34

Toruń

Szkoła Podstawowa nr 3

15

2

35

Toruń

Szkoła Podstawowa 32

40

3

36

Toruń

Hodana indywidualne

4

1

37

Toruń

Zespół Szkół nr 8

30

2

38

Toruń

Zespół Szkół nr 16

40

4

39

Toruń

Parafia Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa

15

2

40

Toruń

Zespół Szkół 15

60

4

41

Toruń

Diecezjalny Ośr. Adopcyjno-Opiekuńczy

60

4

42

Toruń

Stowarz. Rodzin Zastępczych Wirgiliusz

80

4

43

Toruń

Ognisko wychowawcze TCC

50

3

44

Toruń

Fiedorowicz indywidualne

4

1

45

Toruń

Szkoła Podstawowa nr 5

25

2

46

Toruń

Szkoła Podstawowa nr 11

100

5

47

Toruń

Górkowska Anna indywidualne

1

1

48

Turzno

Zespół Szkół nr 2

30

2

49

Unisław

Zespół Szkół

45

3

50

Warszewice

Szkoła podstawowa

50

5

51

Wąbrzeżno

Gimnazjum nr 1

35

2

52

Wybcz

Szkoła Podstawowa

19

2

53

Zaduszniki

Szkoła Podstawowa

35

4

54

Zelgno

Szkoła Podstawowa

64

4

55

 

rezerwacja dla szkół biorących udział w akcji "Warto być bohaterem" i gości

376

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2798

202

 

 

 

 

 

 

 

 

3000

 

 


Inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom - lista uczestników
03.11.11

Lp.

miejscowość

szkoła/grupa

ilość  dzieci

Ilość

opiekunów

1

Chełmno

SP 1

42

 

2

Chełmno

Międzyszkolny Klub Wolontariatu

48

5

3

Chełmno

Świetlica im. Św. Wincentego a Paulo

54

5

4

Chełmża

Szkoła Podstawowa nr 5

100

10

5

Chełmża

Ognisko wychowawcze Chełmża

34

3

6

Czersk Świecki

Szkoła Podstawowa

50

5

7

Działdowo

Działdowskie Centrum Caritas

150

15

8

Gałczewo

Gimnazjum

10

2

9

Głuchowo

Gimnazjum

40

4

10

Golub Dobrzyń

Szkoła Podstawowa nr 1

45

4

11

Grudziądz

Grudziądzkie Centrum Caritas

200

10

12

Lidzbark Welski

Parafia pw. Św. Wojciecha

20

2

13

Lisewo

Szkoła Podstawowa

7

1

14

Łasin

Zespół Szkół

50

5

15

Mroczno

Szkoła Podstawowa

40

4

16

Nowe M. Lubawskie

Szkoła Podstawowa 2

10

1

17

Osie

Zespół Szkół

60

6

18

Szpetal Górny

Szkoła Podstawowa

25

2

19

Topólka

Szkoła Podstawowa

50

5

20

Topólka

Szkoła Podstawowa

45

3

21

Torun

Gimnazjum nr 24

5

1

22

Torun

Diec. Ośr. Adopc.-Opiekuńczy

60

 

23

Toruń

Szkoła Podstawowa nr 11

100

5

24

Toruń

Szkoła Podstawowa nr 3

15

2

25

Toruń

Zespół Szk.ół nr 16

40

4

26

Toruń

Szkoła Podstawowa nr 5

25

2

27

Toruń

Ognisko wychowawcze TCC

50

3

28

Toruń

Szkoła Podstawowa nr 32

40

3

29

Toruń

Zespół Szkół nr 15

60

4

30

Toruń

Wirgiliusz – Stow. Rodzin Zast.

80

 

31

Turzno

Zespół Szkół nr 2

30

2

32

Unisław

Zespół Szkół

45

3

33

Warszewice

Szkoła podstawowa

50

5

34

Wąbrzeżno

Gimnazjum nr 1

20

2

35

Wybcz

Szkoła Podstawowa

19

2

36

Zaduszniki

Szkoła Podstawowa

35

4

37

Zelgno

Szkoła Podstawowa

64

4

38

 

rezerwacja dla szkól biorących udział w akcji „Warto być bohaterem”

300

 

 

RAZEM

 

2118

138

                                                                                  2256

Dysponujemy jeszcze ponad 700 miejscami. Zachęcamy do zgłaszania grup (torun@caritas.pl) z podaniem ilości uczniów oraz ilości opiekunów

Inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom
02.11.11

 

            Po raz kolejny Caritas Diecezji Toruńskiej organizuje dla 3000 osób bardzo ważne wydarzenie - inaugurację Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, która odbędzie się w dniu 26 listopada 2011 r. o godz. 11.00  na toruńskim Lodowisku TOR-TOR przy ul. Bema 23/29. Każde uczestniczące w tym wydarzeniu dziecko weźmie udział w interesującym programie prewencyjnym oraz otrzyma kamizelkę odblaskową i słodkie co nieco. Szkoły, które wykażą się największym zaangażowaniem w ogłoszonej przez nas akcji "Warto byc bohaterem", otrzymają CERTYFIKATY SZKOŁY BUDUJĄCEJ WRAŻLIWOŚĆ SPOŁECZNĄ. Podczas inauguracji zapalimy symboliczną wigilijną świecę i tradycyjnie już 3000 dzieci zaśpiewa naszemu drogiemu Solenizantowi - Księdzu Biskupowi gromkie „sto lat”.

            Do tej pory na inaugurację Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom zapisaliśmy 1900 osób. Mamy więc jeszcze do dyspozycji 1100 miejsc. Zachęcamy do zgłaszania grup dzieci (z podaniem ilości uczniów oraz ilości opiekunów) faksem: 56 674 44 02 oraz e-mailem: torun@caritas.pl . Do transportu sugerujemy wykorzystać szkolne gimbusy.