Wypoczynek letni dla dzieci i młodzieży szkolnej – Półkolonie 2015 w Działdowskim Centrum Caritas
12.08.15

W dniach od 29.06.2015 r. do 10.07.2015 r. oraz od 27.07.2015 r. do 07.08.2015 r. w Działdowskim Centrum CARITAS odbyły się pełne przygód i atrakcji półkolonie letnie. Wypoczynek był współfinansowany ze środków Kuratorium Oświaty w Olsztynie i Urzędu Gminy Miasta Działdowo. Z propozycji wypoczynku letniego w każdym turnusie skorzystało po 50 dzieci i młodzieży w wieku szkolnym od 6 do 15 lat pochodzących z terenu Miasta Działdowo. Dzieci, które objęliśmy zadaniem bardzo często pochodziły z rodzin wielodzietnych, o niskich dochodach, z rodzin zastępczych, z rodzin żyjących w trudnych warunkach materialnych, a także będących w trudnej sytuacji rodzinnej. Dzieci miały zagospodarowany czas od poniedziałku do piątku w godzinach od godziny 8.00 do 16.00. Wszystkim dzieciom uczęszczającym na półkolonie zapewniliśmy codzienne wyżywienie: śniadanie, obiad dwudaniowy, a także deser w postaci owoców, słodyczy, jogurtów.

           Półkolonie prowadzone były w formie zajęć edukacyjno-profilaktycznych,  sportowych, turystyczno-rekreacyjnych, plastycznych przeplatanych różnymi formami gier i zabaw integracyjnych, zabaw z chustą animacyjną oraz zajęć w sali doświadczania świata. Dzieci także uczestniczyły w wielu pouczających wycieczkach pieszych, rowerowych oraz autokarowych. By ułatwić dzieciom zapoznanie się, półkolonie rozpoczęły się zabawą i grami  integracyjnymi. Kolejne dni były pełne atrakcji takich jak: zajęcia na świeżym powietrzu: podchody, zajęcia muzyczne połączone ze śpiewem - karaoke prowadzone przez Pana Jakuba Dobrzynieckiego. Nie zabrakło również zajęć sportowych, rozgrywek w piłkę nożną, które odbywały się na boisku orlika oraz sali gimnastycznej przy Zespole Szkół nr 2  im. Jana Pawła II w Działdowie. Dzieci spotkały się z przedstawicielem Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Działdowie oraz Pełnomocnikiem Burmistrza ds. Uzależnień  p. Jolantą Działak, która przygotowała spotkanie na temat zapobiegania zachowań ryzykownych. Przekazała szereg informacji również w formie warsztatów o zagrożeniach jakie czyhają na dzieci i młodzież szczególnie w wakacje ale i przez cały rok. Półkoloniści mieli również możliwość odbycia niezwykle ciekawego spotkania z książką zorganizowanego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Działdowie. Oprócz czytania legend i baśni zaproponowano dzieciom wiele gier i zabaw na terenie biblioteki. Trzykrotnie dzieci miały okazję zaznać wodnego szaleństwa podczas wyjazdów do Lidzbarka Welskiego na plaże miejską. Pierwszy wyjazd połączony był z atrakcjami znajdującymi się na terenie Ośrodka Wypoczynkowego POD LIPAMI. Dzieci miały możliwość skorzystania z różnego rodzaju atrakcji taki jakich: sabweya, mini kłady, ścianka wspinaczkowa. Dzięki uważnej opiece ratownika WOPR Lidzbark oraz wychowawców wszystkie dzieci szczęśliwe i pełne radości powróciły do domu. Kolejną atrakcją dla dzieci był wyjazd do Muzeum Budownictwa Ludowego-Parku Etnograficznego w Olsztynku, gdzie mogły zapoznać się z dawną kulturą oraz dawnym stylem budownictwa. Dzieci odwiedziły również Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie, które zaoferowało aktywną formę edukacji, poprzez poznawanie przeszłości od jej wielu nieznanych dotąd stron wykorzystując do tego nowoczesne techniki. Na multimedialnych ekranach dotykowych i projekcjach (w tym realizowanych w technice 3D oraz tzw. rzeczywistości rozszerzonej) prześledziły dzieje zakonów rycerskich, głównie krzyżackiego od Ziemi Świętej po czasy współczesne, makiety zamków, animacje bitew i machin oblężniczych, technikę i strategię wojen, uzbrojenie ale i tajniki kuchni zamkowej, rzemiosł, życia codziennego mieszkańców zamków i miast. Wszystko w kontekście oryginalnych zabytków z dziejów Działdowszczyzny i terenów Państwa Krzyżackiego (w tym depozytów z Muzeum w Malborku, Olsztynie, Elblągu, Brodnicy i in.).

Pierwszy turnus zakończył się wspólnym grillowaniem dzieci oraz wyjazdem do Malinowa. Zakończenie drugiego turnusu odbyło się uroczyście w miejscowości Kiełpiny na Farmie Noego, gdzie dzieci miały możliwość skorzystania z przejażdżki bryczką oraz jazdy konnej. Dzień pełen wrażeń zakończył się wspólnym biesiadowaniem przy ognisku oraz wręczeniem drobnych upominków.

Wszystkim ludziom dobrej woli, sponsorom i darczyńcom, dzięki którym działdowskie półkolonie dały dzieciom wiele przeżyć, radości, różnorodnego  spędzania czasu, możliwość uczestniczenia w atrakcyjnych formach odpoczynku Dyrektor Działdowskiego Centrum CARITAS ks. Robert Fabian składa serdeczne BÓG ZAPŁAĆ!!!

Agnieszka Mostek

 

 


Koncert świąteczny Caritas Diecezji Toruńskiej - fotoreportaż
22.12.08

    Wczoraj odbył się koncert świąteczny Caritas Diecezji Toruńskiej z udziałem zespołu Skaldowie, podczas którego podziękowaliśmy wszystkim przyjaciołom i darczyńcom za wspieranie dzieł charytatywnych. Podczas uroczystości wręczyliśmy:

         1) statuetkę Cor Bonum w kategorii: INSTYTUCJA Burmistrzowi Miasta Chełmża, Panu Jerzemu Czerwińskiemu,

            2) statuetkę Cor Bonum w kategorii: FIRMA Dyrektorowi Zakładu Karnego nr 1 w Grudziądzu, Panu Pułkownikowi Krzysztofowi Janiszewskienu,

3) statuetkę Cor Bonum w kategorii: SPONSOR INDYWIDUALNY Panu Marianowi Żebrowskiemu z Brodnicy,

4) statuetkę Cor Bonum w kategorii: WOLONTARIUSZ-SPOŁECZNIK Specjaliście ds. BHP, Panu Witoldowi Wysockiemu.

Dodatkowo wyróżnienie Cor Bonum otrzymała wolontariuszka z Brodnicy, Pani Barbara Małecka.

Już 15 lat Pan Jerzy Polkowski i Toruńskie Zakłady Graficzne "Zapolex" towarzyszą dziełom charytatywnym oraz naszym działaniom na rzecz młodych ludzi. Podczas uroczystości podziękowaliśmy przedstawicielowi "Zapolexu" za trwałą i niezawodną przyjaźń.

Przed koncertem zaprezentowaliśmy również reportaż z majowego Festynu Rodzinnego z okazji Dnia Dziecka, dokument z inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom oraz zdjęcia z naszej ostatniej inwestycji, którą była budowy domu dla pogorzelców - rodziny pana Piotra Krzemienia. Rodzina ta w komplecie stawiła się na koncercie, aby wręczyć kwiaty w podziękowaniu Księdzu Prałatowi  Danielowi Adamowiczowi za trud włożony w budowę nowego domu.

Dziękujemy za pomoc i sponsoring koncertu:

- Prezydentowi Miasta Torunia, Panu Michałowi Zaleskiemu,

- Prezesowi "PEKUM", Panu Krzysztofowi Niedzielskiemu,

- Panu Jerzemu Rutkowskiemu.

Dochód z rozprowadzania biletów-cegiełek zasilił projekt stypendialny Caritas Diecezji Toruńskiej pn. Fundusz dla Janka Muzykanta.


Pogorzelcy zamieszkali w nowym domu
19.12.08

    Dzisiaj zostały przekazane klucze do nowego domu rodzinie, która od sześciu lat, po pożarze gospodarstwa, borykała się z problemem mieszkaniowym. Dzięki staraniom Księdza Prałata Daniela Adamowicza i pomocy ludzi dobrej woli w 3 miesiące został wybudowany i wykończony dom, w którym rodzina Państwa Krzemień odnalazła spokój i szczęście.


Spotkanie opłatkowe w Caritas Diecezji Toruńskiej
19.12.08

    Dzisiaj w Bursie Akademickiej Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku odbyło się spotkanie opłatkowe z udziałem JE Księdza Biskupa Andrzeja Suskiego, Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Pana Piotra Całbeckiego, Prezydenta Miasta Torunia, Pana Michała Zaleskiego i wielu ważnych osobistości oraz przyjaciół. W przemówieniu powitalnym Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej, Ks. Prałat Daniel Adamowicz, podsumował roczną działalność, zaznaczając progresję i wielość zmian, jakim musi sprostać nasza organizacja.

    Przed odczytaniem Ewangelii harcerze wnieśli światełko betlejemskie, które rozpromieniło życzenia składane przez znamienitych gości.

     Uroczystość została uświetniona koncertem Chóru Uniwersytetu Mikołaja Kopernika pod dyrekcją dra Arkadiusza Kaczyńskiego.


Dom dla pogorzelców gotowy!
17.12.08

    W piątek, 19 grudnia, Ksiądz Prałat Daniel Adamowicz wręczy klucze do nowiutkiego domu (wybudowanego przez Caritas Diecezji Toruńskiej) 7-osobowej rodzinie, która straciła dorobek życia w wyniku pożaru. Przez ostanie 6 lat rodzina ta nie miała mieszkania, a najmłodsze 6-letnie dziecko właściwie wychowywało się podczas "tułaczki". Niewątpliwie niesamowitym przeżyciem będzie pierwsze od lat współne Boże Narodzenie "na swoim".


ZAPRASZAMY NA KONCERT ŚWIĄTECZNY
11.12.08

Caritas Diecezji Toruńskiej tradycyjnie już, w podziękowaniu wszystkim darczyńcom za życzliwość i wielkie serce, organizuje w toruńskim kościele garnizonowym koncert świąteczny. W tym roku 21 grudnia o godz. 15.00 kolędy zaśpiewa zespół Skaldowie.  Do tej pory na naszych koncertach świątecznych wystąpiły takie gwiazdy polskiej estrady jak: Joszko Broda, Martyna Jakubowicz, Tomek Kamiński, Eleni, Zbigniew Wodecki, Alicja Majewska, Włodzimierz Korcz, Halina Frąckowiak, Zespół Pieśni i Tańca Mazowsze, Justyna Steczkowska, chór Poznańskie Słowiki, Krzysztof Krawczyk.

Podczas uroczystości podsumujemy roczną działalność naszej organizacji  i po raz 8. wręczymy najbardziej zasłużonym statuetki Cor Bonum. W tym roku Kapituła Caritas Diecezji Toruńskiej w składzie: Ks. Prałat Daniel Adamowicz, mgr Hanna Przybylska i mgr Anna Pławińska postanowiła przyznać:

1) statuetkę Cor Bonum w kategorii: INSTYTUCJA Burmistrzowi Miasta Chełmża, Panu Jerzemu Czerwińskiemu,

2) statuetkę Cor Bonum w kategorii: FIRMA Dyrektorowi Zakładu Karnego nr 1 w Grudziądzu, Panu Pułkownikowi Krzysztofowi Janiszewskienu,

3) statuetkę Cor Bonum w kategorii: SPONSOR INDYWIDUALNY Panu Marianowi Żebrowskiemu z Brodnicy,

4) statuetkę Cor Bonum w kategorii: WOLONTARIUSZ-SPOŁECZNIK Specjaliście ds. BHP, Panu Witoldowi Wysockiemu.

Dodatkowo wyróżnienie Cor Bonum otrzyma wolontariuszka z Brodnicy, Pani Barbara Małecka.

Nagroda specjalna za wieloletnią przyjaźń !!!

Już 15 lat Pan Jerzy Polkowski i Toruńskie Zakłady Graficzne "Zapolex" towarzyszą dziełom charytatywnym oraz naszym działaniom na rzecz młodych ludzi. W ciągu 15 lat doświadczyliśmy niezawodnej przyjaźni, która przekładała się na adekwatną do potrzeb pomoc. Dziękujemy !!!!!

Podczas niedzielnej uroczystości zaprezentujemy również reportaż z majowego Festynu Rodzinnego z okazji Dnia Dziecka, dokument z inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom oraz zdjęcia z naszej ostatniej inwestycji - budowy domu dla pogorzelców.

Dziękujemy za pomoc i sponsoring koncertu. Tradycyjnie po raz 12. spotykamy się w kościele garnizonowym. Ks. Prałat Marek Karczewski, Proboszcz parafii już od tygodni obmyśla piękny, imponujący wygląd kościoła, a finansowo koncert wsparli:

- Prezydent Miasta Torunia, Pan Michał Zaleski,

- Prezes "PEKUM", Pan Krzysztof Niedzielski,

- Prezes "INVEST STUDIO", Pan Jerzy Rutkowski.

Dochód z rozprowadzania biletów-cegiełek zasili projekt stypendialny Caritas Diecezji Toruńskiej pn. Fundusz dla Janka Muzykanta.

 

Bilety-cegiełki są do nabycia w toruńskich parafiach i w Orbisie na ul. Mostowej.

Serdecznie zapraszamy!


Inauguracja Wigilijnego Dziela Pomocy Dzieciom
01.12.08

    W sobotę, 29 listopada na toruńskim Lodowisku Tor-Tor uroczyście zainaugurowaliśmy Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom pod hasłem Ogrzejmy dzieciństwo miłością. Spotkanie to było połączone ze zlotem liderów wsparcia rówieśniczego. Jak co roku na tafli nie zabrakło wyjątkowych atrakcji, takich jak: carlling, występy najmłodszych łyżwiarzy czy przejazd samochodów służb mundurowych. Duże zainteresowanie, szczególnie wśród najmłodszych, wzbudziło pojawienie się na saniach św. Mikołaja z towarzystwie JE Księdza Biskupa Andrzeja Suskiego, Księdza Prałata Daniela Adamowicza oraz Sekretarza Miasta, Pani Alicji Kolańskiej.

    Punktem kulminacyjnym uroczystości było zapalenie ogromnej wigilijnej świecy, która, mamy nadzieję, zapłonie na każdym stole podczas świąt Bożego Narodzenia.

    Dzieci uczestniczące w wydarzeniu otrzymały specjalnie dla nich uszyte czapki św. Mikołaja, które zobowiązały ich do czynienia samego dobra, co zresztą nie było nowością, gdyż większość z nich od lat działa w Szkolnych Kołach Caritas, pomagając bliźnim. Podczas uroczystości podsumowaliśmy również akcję "Warto być bohaterem", która zmotywowała uczniów do pozytywnych postaw, szczególnie przeciwstawienia się złu i przemocy. W akcję włączyło się 66 szkół z diecezji toruńskiej i okolic, przekazując łącznie 13 369 zł. Bardzo dziękujemy! Pieniądze te zostaną przeznaczone na rehabilitację czterech młodych osób, czekających na pomoc. Akcja ta zaowocowała przekazem istotnych treści wychowawczych, co na pewno wpłynie na jakość postaw i relacji między uczniami.

    Podczas uroczystości dzieci wręczyły kwiaty Księdzu Biskupowi z okazji imienin oraz podziękowały Księdzu Dyrektorowi za wieloletnią organizację inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom i opiekę nad rzeszą ponad 6 000 młodych wolontariuszy z diecezji toruńskiej.

    Przed obiektem zarówno Wojsko, jak i Straż Pożarna zaprezentowała swoje wozy, które z wielkim zainteresowaniem oglądali szczególnie młodzi chłopcy.

     Dynamiczny i interesujący program zgromadził na trybunach ponad 3000 dzieci, które w ten sposób radośnie rozpoczęły coroczną akcję na rzecz rówieśników. Uczestnicy opuścili Tor-Tor z niezapomnianymi wrażeniami oraz z upominkami, które otrzymali przy wejściu. Każdy skorzystał z przygotowanego poczęstunku i uczestniczył w wyjątkowym (połączonym, z nauką tańca) koncercie Majki Jeżowskiej.

    Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pomogli w przygotowaniu, koordynowaniu oraz przeprowadzeniu inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Przede wszystkim składamy wyrazy wdzięczności Marszałkowi Województwa Kujawsko-Pomorskiego, Panu Piotrowi Całbeckiemu, Pełnomocnikowi Zarządu Województwa ds. Profilaktyki i Przeciwdziałania Uzależnieniom oraz HIV/AIDS, Panu Grzegorzowi Kasprzyckiemu i Prezydentowi Miasta Torunia, Panu Michałowi Zaleskiemu. Jesteśmy bardzo wdzięczni służbom mundurowym, tj. Komendantowi Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, Panu Aureliuszowi Chyleńskiemu, Komendantowi Miejskiej Policji, Panu Wojciechowi Machelskiemu, Komendantowi Państwowej Straży Pożarnej, Panu Kazimierzowi Stafiejowi, Komendantowi Straży Miejskiej, Panu Wiesławowi Lewandowskiemu oraz Toruńskiej Grupie Ratowniczej PCK, Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji, Firmie Trias, Gam sp. z o.o., Nestle Pacific, Lasom Państwowym, Firmie Konsalnet, starostom, burmistrzom, wójtom, dyrektorom szkół, uczniom oraz wszystkim wolontariuszom, którzy z pełnym zaangażowaniem włączyli się w realizację tego dzieła.

    Do zobaczenia za rok!!!

 


Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zainaugurowane! FOTOREPORTAŻ
01.12.08

    W minioną sobotę z rzeszą ponad 3 000 wolontariuszy zainaugurowaliśmy Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2008. Dwumetrowa świeca zapłonęła! Liczne atrakcje oraz koncert Majki Jeżowskiej spowodowały, że Tor-Tor prawie "pękał w szwach", co widać na załączonych zdjęciach.