Chorzy mają swój dom Caritas w Chełmnie
25.02.16

Dla 60 osób Caritas Diecezji Toruńskiej przygotowała w Chełmnie ośrodek, w którym znajduje się Środowiskowy Dom Samopomocy.

 

Od 19 lat Caritas Diecezji Toruńskiej opiekuje się osobami po leczeniu psychiatrycznym, prowadząc Środowiskowe Domy Samopomocy. Dotychczas organizacja prowadziła 6 takich placówek. W siódmym Środowiskowym Domu Samopomocy w Chełmnie przy Szosie Grudziądzkiej 3A realizowane są zajęcia dla osób potrzebujących wsparcia i leczenia środowiskowego z terenu całego powiatu. Do skorzystania ze wsparcia, jakie proponuje nasza placówka zapraszamy osoby niepełnosprawne, cierpiące na zaburzenia psychiczne z miasta Chełmna i powiatu chełmińskiego. Chętnych prosimy o kontakt osobisty lub telefoniczny:   56 692 00 22. Dom jest otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach: 7.30 – 15.30.

Jest to miejsce, w którym panuje ciepła, rodzinna atmosfera, gdzie uczestnicy czują się docenieni i bezpieczni. Potwierdza to m.in. mama jednego z uczestników:

Mój syn Marek jest u was taki szczęśliwy. Cieszę się, gdy widzę jak nawiązuje relacje z uczestnikami i terapeutami. Kiedyś syn miał tylko mnie, a teraz ma dużą rodzinę.

Helena Czuba

 

 


Wolontariat alternatywny - moja odpowiedź na Rok Miłosierdzia
23.02.16

Rozpoczął się Rok Miłosierdzia - rok, w którym organizujemy Światowe Dni Młodzieży, zachęcające do refleksji. Co to jest miłosierdzie? To pytanie zadają sobie głównie młodzi ludzie. Nie chodzi tu o teologiczne dywagacje, ale tak po prostu, po ludzku szukaliśmy odpowiedzi, którą każdy może zrozumieć. Szukaliśmy i znaleźliśmy. Podpowiedział nam sam św. Jan Paweł II, kiedy próbował zdefiniować pojęcie kultury, bo przecież miłosierdzie to najwyższy poziom kultury, gdyż dotyczy naszych relacji z drugim człowiekiem. Mówił o prymacie „być” nad „mieć” i wyższości bycia dla drugich niż tylko z innymi. Zadaliśmy sobie też pytanie, jak to zrobić, kiedy sytuacje życiowe ograniczają możliwość pomagania innym, bo jest za dużo pracy, zbyt wiele obowiązków domowych. Przyjrzeliśmy się, jak inni sobie radzą z tymi zagadnieniami. Doskonale odniósł się do tematu bardzo praktyczny naród, jakim są Amerykanie, którzy doszli do wniosku, że skoro brak im czasu i sił na dodatkowe zajęcia, to przekażą wartość jednej, dwóch bądź większej ilości godzin w miesiącu na rzecz wybranej organizacji świadczącej pomoc. Jest to rozwiązanie proste, wygodne i skuteczne. Co ciekawe, statystyki amerykańskie (wg raportu Word Giving Index) pokazują, że aż 63% społeczeństwa określa siebie mianem wolontariuszy, ale tylko 44% poświęca swój czas na cele dobroczynne. Wynika z tego, że 19% populacji przekazuje regularnie część zarobionych pieniędzy organizacjom charytatywnym. Na podstawie powyższych danych widać, że WOLONTARIAT ALTERNATYWNY rozwija się na dużą skalę. Może się on okazać również wygodnym rozwiązaniem w warunkach polskich. I alternatywą bycia dla drugich.

 

 


Jałmużna Wielkopostna
18.02.16

Na początku Wielkiego Postu przekazaliśmy 20000 skarbonek, które trafiły poprzez parafie do szkół. Ofiary z nich zebrane przeznaczone będą na pomoc w leczeniu dzieci i osób starszych.

 

Jałmużna Wielkopostna każdego roku oprócz efektów policzalnych przynosi owoce w postaci pogłębienia wrażliwości dzieci i młodzieży na potrzeby drugiego człowieka. Uczniowie w Wielkim Poście rezygnują z jakiejś przyjemności i składają ofiary do skarbonek. Ważny jest gest dobrej woli. I konsekwencja, dzięki której dzieci po zakończeniu Wielkiego Postu przynoszą wypełnione skarbonki. Nie wszystkie jednak dopełniają swego zobowiązania. Czasem do parafii wraca połowa skarbonek, a czasem jeszcze mniej. Zachęcajmy dzieci do tego, by poważnie podchodziły do jałmużny wielkopostnej i w ten sposób pomagały w leczeniu chorych.



Styczniowe zajęcia „Nie marnuj jedzenia- wyrzuć do śmieci stare przyzwyczajenia” w Działdowie
18.02.16

Za nami kolejny miesiąc ciekawych zajęć o tematyce niemarnowania żywności, podczas których dwadzieścioro dzieci z Ogniska Wychowawczego poszerzyło swoją wiedzę w tym temacie.  

W styczniu odbyły się zajęcia edukacyjne dotyczące ekonomicznych skutków marnowania żywności. Dzieci dowiedziały się, że marnowanie żywności przyczynia się do  zwiększenia konsumpcji, która wpływa także na wzrost cen żywności. Wyższe koszty żywności sprawiają, że ludzi nie stać na zakup pełnowartościowych produktów spożywczych.

Kolejne zajęcia edukacyjne na temat zdrowego odżywiania się  i aktywnego spędzania czasu wolnego bardzo się dzieciom podobały. Rozmawialiśmy na temat piramidy zdrowia. Szczególną uwagę zwróciliśmy na aktywność fizyczną, która warunkuje zdrowie. Ćwiczyć należy systematycznie, a najlepiej codziennie. Ruch wspomaga właściwe trawienie i spalanie nadmiaru kalorii.

Efektem zajęć edukacyjnych były transparenty, które przygotowaliśmy na kolejnym spotkaniu. Do tego celu wykorzystaliśmy plakaty mówiące o nie marnowaniu jedzenia.

Do styczniowych zajęć kulinarnych zatytułowanych „Jak z niczego zrobić coś dobrego” wykorzystaliśmy jabłka. Zrobiliśmy naleśniki z uprażonymi jabłkami, rodzynkami i orzechami były pysznym i niedrogim posiłkiem pełnym cennych witamin, a dzieciom bardzo smakowały.

 

    Agnieszka Grużewska, koordynator projektu

 

 

 

Kamil, 9 lat

„Powinniśmy kupować tyle, ile możemy zjeść, żeby niczego nie wyrzucać…”

 

Kacper, 11 lat

„Lubię aktywność fizyczną, gram w piłkę i jak będę starszy też będę ćwiczyć, bo to ma wpływ na moje zdrowie”.



Łańcuch serc
17.02.16

14 lutego jest dniem szczególnym dla mieszkańców  Chełmna – miasta zakochanych. W tym roku Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Toruńskiej w Chełmnie  zorganizował okazji Walentynek konkurs “Łańcuch serc” dla przedszkoli i szkół podstawowych, klas I-III.

Zadaniem uczestników było stworzenie łańcucha z serc. Oceniano długość łańcucha, kreatywność oraz estetykę prac.

Jury po burzliwych naradach udało się wyłonić zwycięzców:

I miejsce i główna nagroda: warsztaty w pracowni ceramicznej – Niepubliczne Przedszkole Brzdąc w Chełmnie, grupa „Żabki”

II miejsce: Szkoła Podstawowa Nr 4 w Chełmnie, klasa I A

III miejsce: Miejskie Przedszkole Tęczowy Zakątek w Chełmnie, grupa „Motyle”

Wręczenie nagród miało miejsce na chełmińskim Rynku, podczas corocznych obchodów Walentynek.   


Warto odwiedzić Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku
16.02.16

Przy trasie nr 80 z Bydgoszczy do Torunia, w miejscowości Górsk (10 km od Torunia), na brzegu lasu, w 2000 roku ustawiono monumentalny Pomnik- Krzyż. To tutaj 19 października 1984 roku funkcjonariusze SB porwali ks. Jerzego Popiełuszkę wracającego z posługi duszpasterskiej z parafii Świętych Polskich Braci Męczenników w Bydgoszczy. Pobili go dotkliwie, wrzucili li do bagażnika i odjechali w stronę Torunia. Skrępowane sznurami i obciążone kamieniami zwłoki wrzucili do Wisły na tamie we Włocławku, gdzie Jego ciało leżało do 30 października 1984 roku.

W pobliżu tego wymownego pomnika w Górsku (około 2 km od kościoła) znajduje się żywy pomnik zwany Centrum Edukacji Młodzieży im. Ks. Jerzego Popiełuszki – powołane 8 września 2011 roku dekretem Przełożonego Generalnego Zgromadzenia Św. Michała Archanioła ks. Kazimierza Radzika, ustanawiając na pierwszego dyrektora, pomysłodawcę i budowniczego, ks. dr. Pawła Nowogórskiego CSMA. Zgromadzenie, przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego, Województwa Kujawsko- Pomorskiego, Marszałka Piotra Całbeckiego oraz funduszy Unii Europejskiej, 17 października 2014 roku, otworzyło kompleks muzealno-edukacyjny o nazwie Centrum Edukacji Młodzieży im. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku. Budynek starej szkoły (z 1817r.) odnowiono i dobudowano do niego muzeum i salę kinowo- teatralną.

Scenariusz, projekt i realizacja ekspozycji stałej w Muzeum  jest dziełem Ewy Świder-Grobelnej z zespołem (www.swiderfilm.pl). Nowoczesne multimedialne i interaktywne muzeum poświęcone jest osobie bł. Księdza Jerzego Popiełuszki oraz sytuacji w Polsce w czasach PRL-u .

W Centrum znajduje się także sala audytoryjna kinowo- teatralna na 110 miejsc z pełnym zapleczem garderobianym, dwie sale szkoleniowe, świetlica środowiskowa, sala warsztatowa z Muzeum Regionalnym oraz infrastruktura uzupełniająca.

Obecnie, na etapie wykończeniowym, jest także Muzeum Regionalne. Kompleks powstał w ramach dopiero pierwszego etapu inwestycji. Jej drugi etap planowany jest na lata 2016/2017 i pozwoli dobudować m.in. letni amfiteatr z muszlą koncertową- mogący pomieścić ponad 2500 widzów oraz dokończyć infrastrukturę sportową i rekreacyjną na otaczającym kompleks terenie.

Na ścianie budynku Centrum widnieją trzy słowa, zawierające w sobie esencję idei pracy duszpasterskiej ks. Jerzego Popiełuszki: Zło dobrem zwyciężaj. Hasło to stało się wielkim fundamentem ideowym działań Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku.

W powstałym obiekcie, z początkiem 2015 roku, rozpoczęła swoją działalność także Fundacja Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku, która to współorganizuje występy artystyczne, przeglądy teatralne, projekcje filmowe, prezentacje multimedialne oraz przygotowuje programy edukacyjne, kulturalne, prozdrowotne, sportowe, religijne i historyczne skierowane do szerokiego grona odbiorców. Na chwilę obecną oferujemy parafiom, szkołom, pielgrzymom indywidualnym i grupowym całodniowe wycieczki- pielgrzymki do miejsca porwania ks. Jerzego i kompleksu Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku, w tym Muzeum Multimedialnego ks. Jerzego Popiełuszki.

Obok Muzeum znajduje się zabytkowy kościół z 1614 roku, w którym znajdują się relikwie Błogosławionego – jest więc możliwość modlitwy, uczestniczenia we Mszy św. oraz zwiedzania.

Wizyta w Muzeum i Centrum Edukacji Młodzieży jest całkowicie bezpłatna. Na zwiedzanie Muzeum należy zarezerwować ok. 50 minut, a na zwiedzanie Centrum kolejne 20 minut. Więcej szczegółów znajdziemy na stronie internetowej: www.gorsk.org.pl oraz Fb Centrum Edukacji Młodzieży w Górsku lub za pomocą kontaktu telefonicznego bądź mailowego: np29@wp.pl

Muzeum w Górsku (ul. Ks. Markiewicza 10) otwarte jest w dni powszednie oprócz wtorku od godz. 9 – 19 oraz w soboty i niedziele od 9 – 17. Serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież, dorosłych, grupy zorganizowane i pielgrzymów indywidualnych.

 

 

 


Półzimowiska w Działdowie
16.02.16

 W czasie ferii zimowych pięćdziesięcioro dzieci i młodzieży z terenu Miasta Działdowo uczestniczyło w wypoczynku w formie stacjonarnej zorganizowanym przez Działdowskie Centrum Caritas.  Organizatorzy  dołożyli wszelkich starań, by dzieci jak najlepiej zapamiętały ten wyjątkowy czas, dlatego półzimowiska obfitowały w liczne atrakcje. Dzięki zróżnicowanym formom aktywności każdy uczestnik półzimowisk mógł bez trudu odnaleźć propozycję zgodną z jego indywidualnymi zainteresowaniami. Półzimowiska prowadzone były w formie zajęć edukacyjno-profilaktycznych, plastycznych przeplatanych różnymi formami gier i zabaw integracyjnych, zabaw z chustą animacyjną, spotkania z policjantami, wyjście na kręgle, do figloraju oraz na lodowisko,  filmoterapie, karaoke prowadzone przez Pana Jakuba Dobrzynieckiego, wspólne muzykowanie, treningi umysłowe, gry i zabawy stolikowe oraz zajęcia sportowe, które dzięki życzliwości Dyrektora Zespołu Szkół Nr 2 im. Jana Pawła II w Działdowie mogły odbywać się na sali gimnastycznej.  Nie zabrakło też wycieczki. Dzieci pojechały do olsztyńskiego Multikina na film pt. „Odlotowa przygoda”. Półzimowiska zakończyły się balem maskowym  oraz wręczeniem drobnych upominków. Ksiądz Robert Fabian – Dyrektor Działdowskiego Centrum Caritas, który sprawował duchową opiekę nad wypoczynkiem zimowym, pragnie serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia kolonii oraz zapewnia o pamięci w modlitwie. WSZYSTKIM ZA WSZYSTKO SERDECZNE BÓG ZAPŁAC!!!  




W promieniach Bożego Miłosierdzia
15.02.16

W dniach 12-14 lutego w urokliwie położonym ośrodku Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku odbyły się rekolekcje wielkopostne dla Opiekunów Szkolnych Kół Caritas. Jak co roku uczestnicy mogli przeżyć swój czas skupienia, wsłuchać się w Słowo Boże, skorzystać z nauk rekolekcyjnych, pomodlić się i porozmawiać ze sobą wymieniając swoje doświadczenia.

            Rekolekcje poprowadził ks. Łukasz Skarżyński, który od niedawna opiekuje się szkolnymi kołami Caritas i wolontariatem w naszej diecezji. Hasło rekolekcji brzmiało:
"W promieniach Bożego Miłosierdzia". Ks. Łukasz mówił o miłosierdziu w trzech kontekstach: słowa, wspólnoty i Eucharystii. Podczas rekolekcji był czas na adorację, spowiedź św., a także wizytę w Centrum Edukacji Młodzieży im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Górsku.

            W rekolekcjach wzięło udział 27 opiekunów SKC, którzy mieli zapewniony odpoczynek w dobrze przygotowanych dwuosobowych pokojach i smaczne jedzenie. Każdy mógł znaleźć też chwilę na spacer po pięknym parku na terenie ośrodka.

 

            Czas rekolekcji to chwila na modlitwę, wyciszenie i refleksję. Z pewnością ten czas był bardzo potrzebny uczestnikom, niech wyda on piękne i obfite owoce w życiu opiekunów SKC, a przez to także w życiu młodych ludzi, którym na co dzień posługują i których uczą wrażliwości i miłosierdzia względem ubogich i potrzebujących. 

Światowy Dzień Chorego w Grudziądzu
12.02.16

W czwartek, 11 lutego po raz 24. obchodzony był Światowy Dzień Chorego. Tematem papieskiego orędzia z tej okazji są słowa zaczerpnięte z Ewangelii św. Jana: „Zróbcie wszystko cokolwiek wam powie”. Ojciec Święty pisze: „Rzeczywiście cud następuje za sprawą Chrystusa, jednakże do dokonania nadzwyczajnego znaku chce On posłużyć się ludzką pomocą” i podkreśla, że w tym dniu możemy prosić Jezusa miłosiernego, przez wstawiennictwo Maryi, Jego i naszej Matki, aby obdarzył nas wszystkich gotowością służby potrzebującym, a konkretnie naszym chorym braciom i siostrom.

Dzień ten ma uwrażliwić nas na wartość ludzkiego cierpienia i zachęcić do wspierania chorych oraz tych, którzy im służą. Z tej okazji również uczniowie Szkolnego Koła Caritas ze Szkoły Podstawowej nr 21 w Grudziądzu razem z opiekunami: Panią Hanną Włodarczyk i Ks. Grzegorzem Kowalikiem odwiedzili chore dzieci i młodzież przebywające w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym im dr Wł. Biegańskiego. Towarzyszył im Kapelan szpitala Ks. Kan. Andrzej Bartman oraz zaprzyjaźnione dzieci ze SKC w Tarpnie razem z nauczycielką Panią Katarzyną Ziółkowską. Wolontariusze przynieśli młodym pacjentom specjalne obrazki z modlitwą, pluszowe maskotki oraz aniołki i ozdobne serduszka, a kapłani udzielili błogosławieństwa. Również w kaplicy szpitalnej wszyscy razem pomodlili się w intencji chorych, personel szpitala oraz wszystkich, którzy się nimi opiekują.

„Niekiedy posługa ta może być męcząca, ciężka, ale jesteśmy pewni, że Chrystus Pan nie omieszka przeobrazić naszego ludzkiego wysiłku w coś boskiego. My również możemy być rękami, ramionami, sercami, które pomagają Bogu w dokonywaniu cudów, często ukrytych” - czytamy w orędziu Papieża. Pragniemy, aby te słowa przyświecały nam w dalszej pracy na rzecz potrzebujących, biednych i chorych. 

Hanna Włodarczyk 

Opiekun SKC SP nr 21 w Grudziądzu

 


Światowy Dzień Chorego
11.02.16

Z okazji Światowego Dnia Chorego wolontariusze Caritas Diecezji Toruńskiej odwiedzili chorych w szpitalach, hospicjach, Środowiskowych Domach Samopomocy oraz mieszkaniach. Wolontariusze dotarli do 3 000 osób chorych i niepełnosprawnych z naszej diecezji, wręczając każdemu obrazek z modlitwą. Główne uroczystości odbyły się w Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu pod przewodnictwem Księdza Biskupa Andrzeja Suskiego. Wzięło w nich udział ok. 1 000 osób, którzy podczas sakramentu namaszczenia chorych otrzymali obrazki oraz deklarację L4 od wolontariuszy Światowych Dni Młodzieży.



19 500 zł trafiło do chorych i niepełnosprawnych! - fot. Katolicki Toruń
10.02.16

 

300 przedstawicieli 43 szkół biorących udział w ósmej edycji akcji „Warto być bohaterem” uczestniczyło we wręczeniu czeków chorym rówieśnikom na łączną kwotę 19 500 zł. 

 

Finał akcji, której celem jest uwrażliwienie uczniów na potrzeby bliźnich, odbył się w dniu 9 lutego w toruńskim Teatrze Baj Pomorski. Osiem edycji przyniosło do tej pory pomoc chorym oraz niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży w wysokości prawie 211 000 zł. Podczas tegorocznej finałowej uroczystości wsparcie z rąk uczniów najbardziej zaangażowanych w przedsięwzięcie odebrali: 

- 3-letni Paweł Górniak z Czerniewic w wysokości  10000 zł (choruje na TRAPS – zespół gorączek nawrotowych),

- 17-letni Bartosz  Zieliński z Kurkocina w wysokości 2500 zł (cierpi na dystrofię mięśniową – porusza się na wózku inwalidzkim), 

- 24-letni Kamil Czeszel z Torunia w wysokości  1000 zł (choruje na dziecięce porażenie mózgowe),

- roczny Miłosz Pietrusiński z Brodnicy w wysokości 2500 zł (u którego wykryto nowotwór mózgu).

Stan zdrowia 23-letniej Marty z Torunia, chorującej na glejaka, o której pisaliśmy w tym roku w tekście „Mamo, ja chcę żyć!” nie pozwolił jej na osobiste przyjęcie czeku. Dlatego kwotę 3500 zł wręczyliśmy Marcie w domu i reportaż z tych odwiedzin uczestnicy finału akcji „Warto być bohaterem” obejrzeli na ekranie. 23-latka, odbierając czek, wzruszona powiedziała, że ta pomoc jest dla niej bardzo ważna, a zaangażowanie młodych wolontariuszy, którzy działają jak Marta przed laty, daje jej siłę do wali z chorobą.

Uroczystość artystycznie oprawiły zespoły z Młodzieżowego Domu Kultury w Toruniu: Baby Jagi i Psotki i Śmieszki oraz Kamil Czeszel, zdobywca II miejsca w telewizyjnym programie „Mam talent”.

Dziękujemy nauczycielom, zarówno z naszej diecezji jak i spoza jej granic, którzy zaktywizowali uczniów w ramach w akcji „Warto być bohaterem” i zachęcamy do udziału w kolejnej edycji przedsięwzięcia.

 


Finał akcji "Warto być bohaterem" - fotorelacja (fot. Katolicki Toruń i Caritas)
09.02.16

Program rekolekcji wielkopostnych dla opiekunów SKC
08.02.16

Rekolekcje wielkopostne dla Opiekunów Szkolnych Kół Caritas
Przysiek, 12 - 14 lutego 2016 r.

"W promieniach Bożego Miłosierdzia"
Słowo - Wspólnota – Eucharystia

prowadzenie: Ks. Łukasz Skarżyński

12.02.2016 r. - piątek
16.00 - obiad
17.00 - Eucharystia z katechezą
18.30 - kolacja
19.30 - Adoracja z medytacją
20.30 - pogodny wieczór zakończony Apelem Jasnogórskim

13.02.2016 r. - sobota
8.00 - Jutrznia z katechezą
9.00 - śniadanie
9.30 - konferencja 
10.15 - praca w grupach
11.00 - podsumowanie pracy
12.00 - Eucharystia z katechezą
13.00 - obiad
14.00 - wyjazd do Centrum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Górski 
16.00 - Koronka do Miłosierdzia Bożego z katechezą
17.00 - kawa lub herbata
17.30 - dyskusja nad propozycjami do pracy w SKC
18.30 - kolacja
19.30 - Adoracja z modlitwą uwielbienia zakończona Apelem Jasnogórskim

14.02.2016 r. - niedziela
8.00 - Jutrznia z medytacją Słowa
9.00 - katecheza
10.30 - Eucharystia z katechezą
12.00 - czas świadectw
13.00 - obiad i zakończenie rekolekcji

Zgłoszenia przyjmujemy e-mailem: torun@caritas.pl lub telefonicznie 56 674 44 01 (opłata 70 zł).


1% - Pomagajmy w najbliższym środowisku!
04.02.16

  Caritas Diecezji Toruńskiej blisko 24 lata wspiera potrzebujących. Dziesiątki tysięcy osób w naszych ośrodkach rozsianych na terenie całej diecezji czeka na pomoc, którą możemy świadczyć dzięki wsparciu ludzi o wielkim sercu. Wszyscy wiemy, że dobra stworzone przez Boga nie są równo rozdzielone między ludzi. Są tacy, którzy nie posiadają nawet minimum potrzebnego do godnego życia. Dlatego uczniowie Chrystusa są zobowiązani do podzielenia się z bliźnimi tym, co mają. „Kto ma dwie suknie, niech jedną da temu, który nie ma, a kto ma żywność, niech tak samo uczyni” (Łk 3,11). Tym bardziej, że wspieranie ubogich nie prowadzi do zubożenia, lecz pozwala nam gromadzić skarb na wieczność. Dzielmy się więc tym, co mamy, a jeśli również możemy zadecydować, na co zostanie przekazany 1% naszego podatku, wykorzystajmy tę szansę i wesprzyjmy podopiecznych Caritas Diecezji Toruńskiej, którzy czekają na każdy dar serca. Są to chorzy, cierpiący, ubodzy i niepełnosprawni.

 

Jak przekazać 1% podatku?

Deklaracja podatkowa zawiera dwa pola, które są niezbędne by przekazać 1% rocznego podatku. W pola te wpisać należy:

  • numer KRS organizacji - 0000225584
  • przekazywaną kwotę, która nie może przekroczyć 1%.

 

 

Przekazując 1% podatnik nie traci ani złotówki - rozdysponuje jedynie kwotę, którą i tak musiałby przekazać na rzecz Skarbu Państwa.