Życzenia Świąteczne
23.12.14
Koncertowo przy opłatku (fot. Sauron Team)
22.12.14

Tegoroczny Koncert Świąteczny Caritas Diecezji Toruńskiej odbył się 18 grudnia w sali Parafii św. Maksymiliana Kolbego w Toruniu.  Uroczystość miała charakter kolacji wigilijnej. Udział w niej wzięli podopieczni świetlic, bezdomni i osoby niepełnosprawne. Wydarzenie uświetnili obecnością Ksiądz Biskup Andrzej Wojciech Suski, Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski oraz wielu znamienitych gości. Wieczór upłynął przy wspólnym kolędowaniu i wysłuchaniu koncertu Eleni. Podczas spotkania Ksiądz Prałat Daniel Adamowicz podsumował rok działalności Caritas i podziękował diecezjanom za wsparcie oraz wręczył statuetki Cor Bonum. Laureatami tych nagród zostali: Państwo Irena i Marek Ośmiałowscy, Pan Piotr Augustyniak, Dyrektor Firmy Erbud S.A. oraz Pan Podinsp. Stanisław Mikołajczak, Naczelnik Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej w Toruniu. Następnie wszyscy razem podzielili się opłatkiem i złożyli sobie życzenia w rodzinnej atmosferze.

Dofinansowano ze środków Gminy Miasta Toruń.

Małgorzata Wenskowska

Koncert Świąteczny Caritas Diecezji Toruńskiej
17.12.14
W tym roku Koncert Świąteczny Caritas Diecezji Toruńskiej odbędzie się 18 grudnia o godz. 14.00 w sali Parafii św. Maksymiliana Kolbego w Toruniu. Wydarzenie będzie miało wyjątkowy charakter – organizujemy je w formie największego wigilijnego spotkania w Toruniu z udziałem osób niepełnosprawnych, bezdomnych oraz podopiecznych świetlic. Uczestnicy spotkania podzielą się opłatkiem z Księdzem Biskupem. Kolędy w tym roku zaśpiewa Eleni. Wydarzeniu, jak co roku, towarzyszyć będzie, wręczenie statuetek Cor Bonum.
Dofinansowano ze środków Gminy Miasta Toruń.

Świąteczna zbiórka żywności w Chełmży
15.12.14

W dniach 12 i 13 grudnia 2014r odbyła się świąteczna, ogólnopolska zbiórka żywności w naszej diecezji, w której zawsze biorą udział wolontariusze Szkolnych Kół Caritas. W tym roku już po raz trzeci również zbierali żywność wolontariusze Szkolnego Koła Caritas z Gimnazjum nr 1 im. Błogosławionego Księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego w Chełmży. Po raz pierwszy zbieraliśmy żywność w 2 sklepach: Biedronce i Polo Markecie przy ul. Sikorskiego. Uczniowie-wolontariusze chętnie i z wielkim zaangażowaniem wykonywali swoją pracę: rozdawali ulotki, zachęcali z uśmiechem do włączenia się w akcję, wyjaśniali, wzbudzali zaufanie tak, że niektórzy starsi ludzie dawali pieniądze, a wolontariusze szli na salę i kupowali za Nich produkty żywnościowe, pomagali starszym ludziom wkładać produkty do kosza, odwozili wózki, pilnowali porządku.

Zbieraliśmy żywność w piątek 12.12.2014 od godz.14,00 do 19,00 i w sobotę od godz.10.00 do 18.00. W sumie zebraliśmy 20 koszy: 10 w Biedronce i 10 w Polo Markecie.

Wolontariusze w Polo Markecie zbierali żywność pod opieką nauczycieli Gimnazjum nr 1 w Chełmży: p.Ewy Wiśniewskiej i p.Justyny Bagińskiej, które same zaoferowały pomoc, a w Biedronce pod opieką opiekuna SKC p. Elżbiety Burzyńskiej.

Wolontariusze pełni radości z tego, że uczynili coś dobrego dla innych ludzi, wracali do domów już z nowym zapałem na kolejną zbiórkę przed świętami Wielkanocy. Cieszmy się z tego, że tyle mamy młodych, ofiarnych i chętnych serc do pomocy drugiemu człowiekowi. ”Wszystko więc, co byście chcieli, żeby wam ludzie czynili i wy im czyńcie” ( Mt 7,12) – mówi Pan Jezus.

Mgr lic. Elżbieta Burzyńska

Zbiórka żywności
11.12.14

Caritas Diecezji Toruńskiej po raz kolejny włącza się w ogólnopolską Zbiórkę Żywności pod hasłem „Tak Pomagam” w dniach 12-13 grudnia. Będzie ona przeprowadzona  w sklepach sieci Biedronka i Polo Market na terenie Torunia, Chełmży i Przysieka. Wolontariusze będą zbierać artykuły spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia oraz łatwe w przechowywaniu, takie jak: mąka, cukier, makaron, ryż, płatki kukurydziane, olej, konserwy, herbata. Żywność zebrana w sklepach zostanie przekazana w formie paczek świątecznych najbardziej potrzebującym z naszej diecezji. Zachęcamy do włączenia się w akcję. Liczy się każda pomoc! Bóg zapłać!

Plakat+VII+Zbi%C3%B3rka+%C5%BBywno%C5%9Bci.pdf
Podsumowanie akcji "Warto być bohaterem" - 25 000 zł!
01.12.14

Po raz kolejny Caritas Diecezji Toruńskiej zorganizowała jesienią akcję Warto być bohaterem, której celem jest uwrażliwienie dzieci i młodzieży na potrzeby drugiego człowieka oraz zmotywowanie do pozytywnych postaw. Każdego roku na podstawie specjalnie przygotowanego tekstu, w tym roku: „Walka o życie, starcie drugie”  http://www.torun.caritas.pl/subpages/grafiki/sw16.html, uczniowie poruszają ważne tematy: przyjaźni, wrażliwości, miłości, choroby, bólu, odchodzenia…

Akcja w szkołach dobiegła końca, a w piątek, 28 listopada podsumowaliśmy ją na lodowisku Tor-Tor, podczas Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Owocem przedsięwzięcia jest zebranie środków dla chorych i niepełnosprawnych dzieci, w tym roku dla 9-letniego Oliwiera, cierpiącego na nowotwór oraz na budowę afrykańskiego przedszkola w ramach dzieła „Ad Gentes”.  Już teraz wiemy, a środki jeszcze spływają, że uczniowie zebrali kwotę 25 000 zł. Za szczególne zaangażowanie w tę akcję certyfikaty na lodowisku otrzymały: Zespół Szkół Towarzystwa Salezjańskiego w Toruniu, Szkoła Podstawowa nr 21 w Grudziądzu, Zespół Szkół nr 28 w Toruniu oraz Publiczne Gimnazjum w Topólce. Pozostałym szkołom certyfikaty wyślemy pocztą.

Na finał akcji, który odbędzie się w Teatrze Baj Pomorski 12 lutego 2015 r. o godz. 11.00 zgłoszenia delegacji szkół przyjmujemy mailem: torun@caritas.pl .

Do końca roku można jeszcze wesprzeć chorego Oliwiera, wysyłając sms o treści: OLIWIER na nr 72052 (koszt 2,46 zł z VAT).