Szanowna Dyrekcjo,
Drodzy Nauczyciele,
Kochani Uczniowie
Caritas Diecezji Toruńskiej tradycyjne organizuje Inaugurację Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom, która odbędzie się 29 listopada (PIĄTEK) o godz. 11.00 na lodowisku TOR TOR w Toruniu. Przygotowujemy dwugodzinny program artystyczny z pokazami łyżwiarskimi w wykonaniu klubów sportowych oraz występami wokalnymi młodzieży.
Zgłoszenia przyjmujemy emailem: torun@caritas.pl (z podaniem ilości dzieci oraz ilości opiekunów). Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc decyduje kolejność zgłoszeń. Serdecznie zapraszamy!
Zachęcamy wszystkich uczestników Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom do włączenia się w pomoc osobom potrzebującym, szczególnie dzieciom w formie podarowania maskotek i zabawek. Prosimy przynosić rzeczy nowe. Prezenty będzie można złożyć podczas uroczystości 29 listopada br. w korytarzu Lodowiska TOR TOR obok stanowiska Wojska. DZIĘKUJEMY ZA WSZELKĄ POMOC!
Szczegółowy program uroczystości wkrótce będzie dostępny na www.torun.caritas.pl oraz facebook.com/caritas.torun
Dofinansowano ze środków Miasta Toruń.
W sobotę, 4 października na boisku Zespołu Szkół nr 10 w Toruniu odbyło się wyjątkowe wydarzenie Świętość jest EKO, rozpoczynające obchody XIV Dnia Papieskiego pod hasłem Świętymi bądźcie. Droga do świętości może bowiem wieść też poprzez ekologię. Data wydarzenia nie była przypadkowa - w tym dniu obchodziliśmy święto patrona ekologów, św. Franciszka. Z racji tych wydarzeń stypendyści Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” wraz z wolontariuszami Caritas Diecezji Toruńskiej zorganizowali wiele ekologicznych atrakcji. Za przyniesienie metalu, plastiku, elektrośmieci, makulatury i baterii uczestnicy otrzymali opaski odblaskowe. Zwierzaki, które zostały przyprowadzone na to wyjątkowe wydarzenie, zostały poświęcone przez Ojca Franciszkanina. Na scenie podziwialiśmy scholę „Promyki Maryi” z parafii pw. św. Józefa, Wiolettę Urbańską, Mary Kanini i Tomka Kamińskiego. Uczestnicy festynu skorzystali z wielu atrakcji przygotowanych przez: Straż Miejską , Żandarmerię Wojskową, studentów z Bursy Akademickiej Caritas Diecezji Toruńskiej, toruńskie Schronisko dla Zwierząt, Ogród Zoobotaniczny, Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania oraz Zespół Szkół Inżynierii Środowiska. Mieliśmy okazję zobaczyć pokaz tresury psów policyjnych, a także uzyskać poradę lekarza weterynarii.
Wydarzenie miało na celu zwrócenie uwagi na nadchodzący Dzień Papieski i stypendia dla młodych, ubogich i zdolnych, które zostaną zasilone dzięki zbiórce przeprowadzonej w dniach 10-12 października.
Przed nami jeszcze:
- 9 października o godz. 13.00 przy pomniku Kopernika na Rynku Staromiejskim happening w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 3 w Toruniu
- 12 października o godz. 17.00 w kościele pw. Ducha Świętego uroczysta Msza św. koncelebrowana i przemarsz pod pomnik św. Jana Pawła II, gdzie uczcimy Jego pamięć.
Monika Witkowska
Stypendystka Fundacji „ Dzieło Nowego Tysiąclecia”
W czwartek, poprzedzający XI Dzień Papieski, uczniowie Gimnazjum nr 3 w Toruniu przedstawili na Rynku Staromiejskim happening. Jego treść związana była z hasłem „Jan Paweł II człowiek modlitwy”. Młodzież poprzez muzykę, choreografię, mimikę, gest wyraziła swoją refleksję na temat tego, czym jest modlitwa dla człowieka. Gimnazjaliści dostrzegli, że jest ona nieodłącznym elementem ludzkiej egzystencji. Modli się każdy i w różnych momentach. Tak naprawdę nie ma człowieka, który nie zwracałby się do Stwórcy i nie jest ważne, gdzie i kiedy. Każda chwila, moment życia jest odpowiedni. Udowadniał to Jan Paweł II. Modlił się wszędzie tam, gdzie się pojawił i czynił to na różne sposoby. My powinniśmy naśladować Ojca Świętego.
Swoim happeningiem młodzież zobrazowała siłę modlitwy i to, jak wielki krąg może ona zatoczyć . Dzięki niej człowiek otwiera się na Boga, ale i też na drugiego człowieka. Rozkwita jak piękny kwiat, co widać w ostatniej scenie widowiska. Teksty psalmów, które rozpoczynają i kończą happening podkreślają wielkość Boga- Stwórcy i Jego dobroć, bo Pan jest naszym pasterzem….
Maria Pawłowska
Happening, zainaugurował tegoroczne, jedenaste już, obchody Dnia Papieskiego, który w tym roku obchodzimy w najbliższą niedzielę, 9 października. Wówczas w całej Polsce odbędą się uroczystości. Odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego do solidarności z ubogimi jest organizowana w tym dniu zbiórka pieniędzy, w której corocznie bierze udział blisko 100 000 wolontariuszy. Zebrane środki przeznaczone są na fundusz stypendialny Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, skąd pieniądze trafiają do najbardziej uzdolnionych gimnazjalistów i licealistów, pochodzących z wiosek i małych miast. W ten sposób każdy może włączyć się w budowę „żywego pomnika” Janowi Pawłowi II.
W Polsce jest 2500 stypendystów, w tym 800 studentów. W diecezji toruńskiej mamy wśród nich 71 osób (37 studentów i 34 uczniów).
W radosnej atmosferze mijają kolejne dni kolonii w grudziądzkiej bursie. Grupa dzieci i młodzieży z Tarnobrzega i Sandomierza została już poddana próbie. Komtur zakonu krzyżackiego uroczyście pasował każdego na kolonistę.
Kolonijna ekipa spacerowała ekologicznymi ścieżkami, zwiedzała Westerplatte, plażowała w Sopocie i kąpała się w Bałtyku. Nie zabrakło też okazji, by wykazać się wyobraźnią i umiejętnościami plastycznymi podczas lepienia figurek z masy solnej.
W związku z realizowaną akcją "Jestem widoczny, jestem bezpieczny" wystosowaliśmy do przedszkoli następujący list:
Szanowni Państwo Caritas Diecezji Toruńskiej w ramach projektu „Bezpieczne dziecko = spokojni rodzice” w tym roku proponuje akcję skierowaną do przedszkoli „Jestem widoczny, jestem bezpieczny”. Celem przedsięwzięcia jest wykształcenie u przedszkolaków nawyku noszenia kamizelek odblaskowych. Poprzez ten projekt chcemy uświadomić najmłodszym, że bycie widocznym na drodze jest bardzo ważne, ponieważ pozwala na zachowanie większego bezpieczeństwa, a noszenie kamizelki odblaskowej jest naturalne, powszechne i oczywiste. Tym samym wylansujemy modę na bezpieczeństwo. Zapraszamy do współpracy w powyższej akcji przedszkola zainteresowane poprawą bezpieczeństwa na spacerach. Placówki uczestniczące w projekcie otrzymają od Caritas nieodpłatnie 30 kamizelek odblaskowych. Każde przedszkole biorące udział w akcji „Jestem widoczny, jestem bezpieczny” zobowiązuje się do tego, aby od 1 października do 31 marca w dni pochmurne ubierać wychodzącą na spacer grupę dzieci w otrzymane od Caritas Diecezji Toruńskiej kamizelki. Partnerem akcji jest Policja oraz Straż Miejska, które wraz z przedstawicielami Caritas odwiedzą we wrześniu br. (po uprzednim umówieniu się) przedszkola z pogadankami na temat bezpieczeństwa i przekażą zamówione wcześniej kamizelki odblaskowe. Liczymy na to, że odpowiecie Państwo licznie na naszą propozycję. Na zgłoszenia (zawierające nazwę, adres i telefon placówki) czekamy do 27.08 br. Podajemy adres mailowy: torun@caritas.pl i faks: 56 674 44 02. Ze względu na to, że dysponujemy kamizelkami dla 50 przedszkoli (w sumie 1500 sztuk), decyduje kolejność zgłoszeń. Lista przedszkoli, które zakwalifikowały się do projektu zostanie umieszczona Szczęść Boże Z szacunkiem Ks. prałat Daniel Adamowicz Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej
w aktualnościach na stronie www.torun.caritas.pl w dniu 30.08 br.
Od czerwca do sierpnia Grudziądzkie Centrum Caritas organizuje wspólnie z Centrum Szkoleń Psychoedukacyjnych – COGITO cykl szkoleń dla pracowników szeroko rozumianej pomocy społecznej z województwa kujawsko – pomorskiego. Zajęcia odbywają się w Ośrodku Szkoleniowym Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku. Przedsięwzięcie realizowane jest na zlecenie Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej w Toruniu w ramach projektu systemowego pn. „Akademia pomocy i integracji społecznej - wsparcie kadr”. W ciągu trzech miesięcy ponad 800 pracowników jednostek organizacyjnych pomocy i integracji społecznej z obszaru naszego województwa podnosi swoje kompetencje zawodowe. Kursanci biorą udział w specjalistycznych seminariach z zakresu zagadnień prawnych, obejmujących swoją tematyką przepisy ustawy o pomocy społecznej, zamówień publicznych czy ochrony danych osobowych.
Dodatkowo na pracowników socjalnych czekają warsztaty z zakresu skutecznego radzenia sobie ze stresem, pracy z osobami z zaburzeniami psychicznymi, trudną młodzieżą, osobami bezdomnymi czy komunikacji interpersonalnej. Przygotowano również pierwsze w naszym województwie szkolenie z zakresu bezpieczeństwa interwenta podczas wykonywania obowiązków służbowych z elementami samoobrony. Prowadzone szkolenia realizowane są na bazie autorskich programów przygotowanych przez trenerów Centrum Szkoleń Psychoedukacyjnych – COGITO. Centrum to tworzy zespół trenerski skupiający praktyków różnych profesji. Są to psycholodzy, wykwalifikowani trenerzy biznesu, coachingu oraz umiejętności menadżerskich i interpersonalnych. Dzięki szerokim zainteresowaniom trenerów COGITO prowadzi zintegrowane szkolenia psychoedukacyjne łączące zagadnienia z zakresu psychologii nauczania, organizacji pracy, psychologii stresu, socjologii, nauk politycznych, pedagogiki, zarządzania zasobami ludzkimi oraz coachingu. Realizuje również doradztwo w zakresie rekrutacji pracowników ze szczególnych uwzględnieniem kompetencji zawodowych i predyspozycji psychologicznych.
Na uwagę zasługuje fakt, że oprócz profesjonalnej kadry dydaktycznej beneficjenci mogą liczyć na miłą obsługę, niezwykle smaczne posiłki oraz przerwy kawowe przygotowane przez Ośrodek Szkoleniowy Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku.
Jarosław Paralusz
W Bursie Szkolnej Caritas Diecezji Toruńskiej w Grudziądzu spędza wakacje 37-osobowa grupa dzieci i młodzieży z Tarnobrzega i Sandomierza. Podczas pierwszych kolonijnych dni zapoznali się z ciekawostkami historycznymi Grudziądza, odwiedzili Malbork oraz Toruń, bawili się na dyskotece i na torze kartingowym, uczestniczyli w warsztatach tanecznych oraz wokalnych. A przed nimi jeszcze całe mnóstwo atrakcji!!!
Wkrótce kolejne zdjęcia z kolonii :)
W Ośrodku Szkoleniowym Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku przez 6 ostatnich miesięcy Instytucja Szkoleniowa "La Soleil" realizowała dla pierwszej grupy beneficjentów projekt „Aktywizacja podopiecznych Caritas”, skierowany do osób długotrwale bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo z następujących powiatów: chełmińskiego, grudziądzkiego, golubsko-dobrzyńskiego, toruńskiego i wąbrzeskiego.
Celem projektu jest aktywizacja i wzrost poziomu motywacji do podejmowania działań w obszarze zawodowym oraz poprawa dostępu do zatrudnienia osób zagrożonych wykluczeniem społecznym wśród tych podopiecznych. W ramach przedsięwzięcia wsparcie otrzymują osoby po 45 roku życia, a także matki chcące powrócić na rynek pracy po urodzeniu i wychowaniu dzieci.
Wczoraj odbyło się zakończenie szkoleń dla pierwszej grupy, podczas którego dzieci beneficjentów otrzymały paczki od Caritas Diecezji Toruńskiej.
Ośrodki Caritas Diecezji Toruńskiej dzięki wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego organizują w tym roku (podobnie jak w ubiegłym) kolonie dla dzieci powodzian. W Bursie Szkolnej w Grudziądzu przebywa 1 turnus, w Bursie Szkolnej 2 turnusy i w Bursie Akademickiej Caritas od 4 sierpnia będzie 90 dzieci, czyli również 2 turnusy. Program dla kolonistów jest bardzo atrakcyjny, łącznie z wyjazdem do Trójmiasta, zwiedzaniem soleckiego JuraParku, zajęciami ekologicznymi w Leśnej Szkole na Barbarce oraz zwiedzaniem Torunia i innymi atrakcjami.
Dzisiaj złożyła wizytę w biurze Caritas Diecezji Toruńskliej pani Mariola Chechłowska, która już po raz drugi będzie pełnić obowiązki kierownika kolonii w Przysieku. Pani Mariola jest gwarantem bezpiecznego, interesującego oraz atrakcyjnego wypoczynku.
Wczoraj złożyliśmy wizytę pani Anecie Słomińskiej i jej córce w gminie Zbiczno. Pani Aneta w wyniku tragedii katowickiej (kiedy to runął dach olbrzymiej hali) straciła męża. Ze zbiórek ofiarnych Polaków zbudowaliśmy jej w 2007 r. niedaleko szkoły dom , w którym dziś razem z córką odnajdują swoje szczęście. W ich imieniu dziękujemy wszystkim darczyńcom, dzięki którym pani Aneta z córką mogą bezpiecznie żyć.
Caritas naszej diecezji każdego roku, oprócz stałej pomocy osobom ubogim i chorym, wspiera rodziny szczególnie poszkodowane przez los. W 2007 r. wybudowaliśmy 2 domy matkom z dziećmi osieroconymi w wyniku tragedii katowickiej, a 2 lata temu oddaliśmy na święta Bożego Narodzenia dom siedmioosobowej rodzinie pogorzelców. W ubiegłym roku wykonaliśmy inwestycję dobudowania pokoju z łazienką 16-letniej dziewczynie, która w wyniku wypadku komunikacyjnego porusza się na wózku inwalidzkim, a już w tym roku wybudowaliśmy mieszkanie wdowie z dwójką dzieci, które straciły ojca również w wypadku samochodowym podczas wyjazdu służbowego.
Obecnie zaś uczestniczymy w rozbudowie domu ubogiej rodziny z Książek, dotkniętej niepełnosprawnością dziecka (wcześniej pomogliśmy Angelice podczas akcji "Warto być bohaterem"). W ramach tej inwestycji udało nam się do tej pory pozyskać materiały na fundamenty i ściany nośne oraz stolarkę okienną i drzwiową. Prace budowlane trwają, a ich tempo uzależnione jest w dużej mierze od pogody i otwartości serc darczyńców indywidualnych oraz firm.
Caritas Diecezji Toruńskiej w swojej 18-letniej historii odniosła dziś największy sukces. Polega on na tym, że na poziomie 65% zostały dofinansowane przez Urząd Marszałkowski 2 projekty: "Kompleksowe wsparcie osób bezdomnych, zagrożonych bezdomnością i wykluczeniem społecznym poprzez rozbudowę Brodnickiego Centrum Caritas" oraz "Budowa Ośrodka Wsparcia Caritas Diecezji Toruńskiej w Chełmży". Sukces ten ma swoje źródo w determinacji i entuzjazmie dyrektorów naszych placówek: Ks. Grzegorza Bohdana w Brodnickim Centrum Caritas oraz Ks. Jarosława Ciechanowskiego w Toruńskim Centrum Caritas.
Jak informowaliśmy ostatnio, w ramach Tygodnia Miłosierdzia przeprowadziliśmy kampanię profilaktyki cukrzycy "Badź zdrowy". Dzięki zaangażowaniu Firmy Abbott przebadaliśmy 1045 mieszkańców diecezji toruńskiej, z czego 35 osób otrzymało glukometry. U 15 pacjentów stwierdzono podejrzenie cukrzycy. Badania poziomu cukru przeprowadzone były w: Brodnickim Centrum Caritas, Działdowskim Centrum Caritas, Grudziądzkim Centrum Caritas, Toruńskim Centrum Caritas oraz Centrum Pielęgnacji Caritas Diecezji Toruńskiej.
Badaniom towarzyszyła w parafiach coroczna zbiórka na cele charytatywne. W ramach kampanii rozdaliśmy 30 000 kalendarzy promujące profilatykę cukrzycy.
Jeszcze raz serdecznie dziękujemy dyrektorowi Miejskiego Szpitala Specjalistycznego w Toruniu, pani Krystynie Zaleskiej oraz naczelnej pielęgniarce, pani Łucji Stalmirskiej. Dziękujemy również za przychylność i wsparcie merytoryczne pani dr Elżbiecie Szymańskiej oraz panu Wawrzyńcowi Beszczyńskiemu z firmy Abbott Laboratories Poland Sp. z o.o. za wsparcie materialne i usługowe przedsięwzięcia.
Ze szczególną wdzięcznością zwracamy się do dziennikarzy lokalnych i regionalnych, którzy pomogli nam wypromować wydarzenie.
W związku z pojawiającymi się pytaniami, dotyczącymi tekstu, który został przekazany katechetom podczas spotkań sierpniowych, zamieszczamy go poniżej.
Posługa miłości jako istotna funkcja w budowaniu wizerunku Kościoła
Wizerunek Kościoła wydaje się w dzisiejszych czasach wyjątkowo deprecjonowany i zubażany poprzez mówienie tendencyjne lub wybiórcze.
W związku z tym Kościół często nie jawi się jako instytucja atrakcyjna, z którą warto się utożsamiać i tu prawdopodobnie można dopatrywać się coraz mniejszej frekwencji dzieci i młodzieży na niedzielnej Mszy świętej (są parafie, gdzie statystyki przerażają!) a także trudniejszej pracy katechetów. Niejednokrotnie zdarza się, że kondycja katechetów poddawana jest przez młodzież ciężkim próbom, a ofiarna praca nie jest doceniana. Jednocześnie jesteśmy wszyscy świadomi, że służba ta należy do bardzo ważnych
w Kościele, gdyż to właśnie katecheta częstokroć jako pierwszy przybliża młodemu człowiekowi Pana Boga i swoją osobą oraz postępowaniem pociąga do wiary.
Dlaczego istnieje potrzeba budowania dobrego wizerunku Kościoła
u młodzieży?
Kościół nie cieszy się pochlebnymi opiniami w środowisku młodzieżowym. W oczach młodego człowieka jawi się on często jako skostniały twór, w którym trudno odnaleźć swoje miejsce – wiara w Boga przestaje być wartością i nie nobilituje. Znany jest przypadek, kiedy to uczniowie I klasy toruńskiego liceum wyśmiewali kolegę, gdyż był lektorem. Dochodzi tu do paradoksu - posługa w oczach młodych staje się antywartością, a praca katechety bywa gehenną.
Gdzie należy dopatrywać się przyczyn takiej sytuacji? My chcemy wskazać na jedną z nich, tj. na brak promocji wizerunku Kościoła, służącego człowiekowi. Stąd wybiórcza, nieadekwatna do rzeczywistości, zniekształcona wiedza o obliczu Kościoła.
Dla przykładu można nawiązać do artykułu, opartego na badaniach socjologicznych „Mity dorosłych o polskiej młodzieży”, który w lipcu ukazał się w jednej z gazet. W badaniach tych na pytanie o autorytety młodych, dorośli wskazują Sługę Bożego Jana Pawła II i Ojca Świętego Benedykta XVI, podczas gdy sama młodzież w większości odpowiada, że nie ma żadnych autorytetów
i nie potrzebuje ich. Dlaczego tak się dzieje? Otóż dlatego, że wizerunek Kościoła czytany przez osoby dorosłe, konstytuowany w latach ich młodości, wywarł wówczas trwały ślad w ich życiu. Niestety, nie jest tak
w przypadku młodych, gdyż sposób przekazania pewnych treści po prostu już do nich nie trafia i nie wywiera oczekiwanego skutku. Stąd jasno wynika, że istnieje potrzeba budowania wizerunku Kościoła u młodzieży w sposób odpowiadający dzisiejszej sytuacji.
Dlaczego PR (public relations) jest tak ważny i jak należy go realizować?
Z ust wszystkich osób zajmujących się budowaniem wizerunku, czyli public relations wypływa rada, że trzeba mówić pełną prawdę
i podawać ją w taki sposób, aby budowała atrakcyjność instytucji oraz ukazywała rolę ludzi, którzy w niej wypełniają konkretne, często prestiżowe, funkcje.
Posłuchajmy, co mówią specjaliści:
„Wizerunek to sposób, w jaki jesteśmy postrzegani przez innych. Jego cechą jest zmienność i niestabilność. Może on ulec wzmocnieniu, jeżeli jednak jego kolejne elementy okażą się sprzeczne – bardzo łatwo ulegnie rozpadowi.” Powtarzając za specjalistą ds. zarządzania, Joanną Kotzian, „sukces
w budowaniu wizerunku odnoszą ci, którzy rozumieją swoich klientów, podopiecznych, słuchaczy, ale nie wystarczy rzeczywistość, która daje podstawy do uzyskania dobrej reputacji, potrzebne jest też umiejętne przekazywanie tej rzeczywistości opinii publicznej.”
Źródłem kiepskiego wizerunku, jak czytamy na portalu firm, jest właśnie niewiedza, uprzedzenia wrogość bądź obojętność. Działania z zakresu public relations mogą doprowadzić do zmiany tych uczuć w zrozumienie, akceptację
oraz zainteresowanie. A public relations to nic innego jak zarządzanie procesami komunikacyjnymi pomiędzy organizacją a osobami i grupami odniesienia poprzez świadome, celowe i systematyczne kształtowanie tych postaw po to,
by wytworzyć dobry i wiarygodny wizerunek.
W majowej debacie „Kościół w mediach”, zorganizowanej przez arcybiskupa Kazimierza Nycza, socjolog, prof. Edmund Wnuk-Lipiński zaznaczył, że media niejako z natury spłaszczają czy też deformują rzeczywistość, bo muszą się liczyć z wymaganiami odbiorców. Dodał, że, jego zdaniem, jest coś takiego jak „medialny powab zła” i czynnik ten decyduje też
o sposobie, w jakim środki przekazu mówią o Kościele i religii.
Istniejąca sytuacja dotycząca wizerunku Kościoła nie pozostaje bez wpływu na spadającą liczbę praktykujących wiernych, zwłaszcza młodzieży. Być może, jak mówi Rafał Czechowski, prezes Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, Kościół, chcąc zatrzymać ludzi przy sobie, powinien, nadążając za dynamicznym otoczeniem, zmieniać się i skutecznie o tym mówić. Wydarzenia ostatnich lat pokazują, że potencjał Kościoła jest wciąż ogromny. Dzięki uniwersalnym wartościom, ludziom i wielkiemu dziedzictwu (również kulturalnemu – Kościół, jako mecenas kultury, dba przecież o 70% wszystkich zabytków w Polsce) jest nadal zdolny zmieniać świat. Warto przypomnieć, że katolickie szkoły cieszą się ogromną popularnością – miejsca
w nich rezerwowane są bardzo wcześnie (niedawno miała miejsce sytuacja, kiedy rodzice chcieli zapisać dziecko do salezjańskiej szkoły zaraz po poczęciu). Wszystkim jest też znana działalność misyjna oraz pomoc drugiemu człowiekowi, będąca celem działalności charytatywnej, tak charakterystycznej dla Kościoła. Charitativus oznacza bowiem miłosierdzie chrześcijańskie wobec ubogich. Działalność świeckich organizacji jest filantropią i kieruje się niewątpliwie nieco innymi pobudkami niż Caritas.
Aby te wszystkie zasoby wykorzystywać na co dzień, działania Kościoła, według prezesa Polskiego Stowarzyszenia Public Relations, powinny być precyzyjnie planowane i koordynowane, a nowoczesne techniki komunikacji masowej na stałe muszą zagościć w arsenale specjalistów chrześcijańskich.
A dlaczego? Dlatego, że Kościół zawsze i bez przerwy będzie miał do czynienia z public relations – kwestia tylko, czy wizerunkiem będziemy zarządzać, czy pozostawimy go przypadkowi. A ponieważ w dużej mierze to tzw. „rynek”, czyli miasto, lokalne środowisko, wierni, prawodawcy i inni członkowie otoczenia mają wpływ na to, jakie Kościół ma public relations, należy do środowiska docierać, budując wizerunek. Trzeba przy tym pamiętać, jak przypomina specjalista ds. public relations toruńskiej firmy Nestle Pacific, Jarosław Szczepanowski, że wszystkie informacje i sygnały wysyłane przez nas powinny być sformułowane w zakorzenionej misji, by całe spektrum informacyjne odznaczało się wewnętrzną spójnością, innymi słowy, by nie zaprzeczać w kolejnych odsłonach prezentowania siebie otoczeniu.
Dlatego zwróćmy uwagę, jaką szansę daje nam powoływanie się na przykłady pracy Caritas, która działa w służbie mieszkańcom naszego środowiska! Patrząc na potrzeby współczesności, musimy eksponować to, co jest w Kościele bliskie człowiekowi potrzebującemu, samotnemu, choremu, niepełnosprawnemu, czy bezbronnemu dziecku. Trzeba budować wizerunek Kościoła na miarę dzisiejszych potrzeb. Tym bardziej, że, jak przypomina Benedykt XVI w encyklice Deus Caritas Est, „[…] działalność charytatywna należy do istoty Kościoła w równej mierze jak posługa Sakramentów i głoszenie Ewangelii. Konsekwencją tego jest fakt, że miłość potrzebuje również organizacji, aby w sposób uporządkowany mogła służyć wspólnocie.” A my dodajmy jeszcze: i potrzebuje promocji, mówienia o swej istocie, o sposobach kierowania całej troski w stronę człowieka potrzebującego.
Dlaczego budowanie wizerunku Kościoła poprzez posługę miłości jest właściwą drogą?
A jak przystępniej pokazać, że Kościół jest bliski człowiekowi, że pochyla się nad potrzebującymi, dostrzegając ludzkie cierpienie wbrew stereotypowemu nastawieniu: „oni sobie, a my sobie”?
Kościół działa przecież z pobudki przykazania miłości Boga i bliźniego. Powinien przez to jawić się jako instytucja najwyższego społecznego zaufania, między innymi dlatego, że w swym trzecim obszarze posługi najpełniej odpowiada mentalności konsumenckiej ludzi. Dlaczego więc nie przypominać
o tym? Eksponowanie znanej od pierwszych wieków diakonii jest więc niewątpliwie czynnikiem dynamicznie kreującym wizerunek Kościoła (czynnikiem public relations).
We wspomnianej już encyklice czytamy, że „Caritas nie jest dla Kościoła rodzajem opieki społecznej, którą można by powierzyć komu innemu, ale należy do jego natury, jest niezbywalnym wyrazem jego istoty […], a współczesność dostarcza nam niezliczonych narzędzi do niesienia pomocy humanitarnej potrzebującym siostrom i braciom, ważnych i dzisiejszych systemów rozdzielania pożywienia i odzieży.”
No właśnie – bardzo ważne jest mówienie na katechezie o tym, co stanowi tę naturę, odwołując się do przykładów najbliższych i znanych. Taką właśnie doskonałą egzemplifikacją jest praca naszej Caritas - instytucji przyjaznej wobec wszystkich, którzy potrzebują pomocy i o których troszczy się o Kościół. Siostry, księża, pracownicy i wolontariusze, działający z wielkim zaangażowaniem, odnoszą sukcesy w obszarze posługi miłości. Spójrzmy np. na pogram PEAD (dostarczanie żywności dla najuboższej ludności Unii Europejskiej): w 2007 r. przyjęliśmy do magazynu centralnego w Przysieku
i rozdysponowaliśmy 2 000 ton żywności dla 25 000 osób, a w bieżącym roku ilość tę zwiększamy! Latem zaś na koloniach Caritas każdego roku wypoczywa w naszej diecezji ok. 1500 dzieci i młodzieży, które często pierwszy raz, dzięki nam, gdziekolwiek wyjeżdżają. A Bursy Szkolne i Akademicka? To przecież właśnie na katechezie uczniowie muszą się dowiedzieć, że w naszej diecezji funkcjonują 2 Bursy Szkolne Caritas (w Brodnicy dla dziewcząt i w Grudziądzu dla chłopców) oraz Bursa Akademicka w Przysieku, które co roku umożliwiają bezpieczną naukę i rozwój ok. 150 młodym ludziom. Pamiętać trzeba również
o tym, że Centra Caritas w Brodnicy, Działdowie, Grudziądzu i w Toruniu codziennie w profesjonalny sposób niosą pomoc grupie 2 900 osób, realizując 13 stałych programów (szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na www.torun.caritas.pl) !!!
Jeżeli będziemy mówić o formach posługi miłości w naszej diecezji, zbudujemy świadomość społeczną w taki sposób, aby wierni mieli pewność,
że Caritas, jako organizacja pożytku publicznego zasługuje na zaufanie. To bardzo ważne, gdyż ten materialny wyraz poparcia społecznego da nam możliwość jeszcze większego zaangażowania w pomoc potrzebującym,
co w dalszym ciągu pracować będzie na wizerunek Kościoła i może przyczynić się również do zapełnienia naszych świątyń przez młodzież, a praca katechety może przez to stać się łatwiejszą i bardziej satysfakcjonującą.
Benedykt XVI w encyklice przypomina nam, że „[…] miłość bliźniego zakorzeniona w miłości Boga jest przede wszystkim powinnością każdego poszczególnego wierzącego, ale jest też zadaniem każdej wspólnoty kościelnej”. To właśnie głoszenie Słowa oraz przytaczanie przykładów posługi miłości,
a może zaproszenie na katechezę wolontariusza ze Szkolnego Koła Caritas, który da świadectwo, może zmobilizować i pociągnąć młodzież do działania.
Jak posługa miłości realizowana jest w szkołach?
Przykładów działalności „wojska pokoju”, jak o wolontariuszach chrześcijańskich mówił Sługa Boży Jana Paweł II, jest sporo. Wolontariusze najczęściej:
- pomagają słabszym uczniom w nauce,
- odwiedzają osoby starsze i chore w domach, szpitalach, hospicjach,
- wspomagają terapię dzieci niepełnosprawnych i organizują im wolny czas,
- współtworzą obchody świąt i ważnych rocznic w szkole i w parafii,
- organizują koncerty charytatywne,
- zbierają dla najuboższych przybory szkolne, odzież, środki czystości,
- organizują wieczory skupienia,
- przygotowują spotkania okazjonalne np. dla rodziców, przyjaciół Koła,
- organizują kiermasze wykonanych przez siebie upominków i ozdób świątecznych,
- wspierają poszkodowanych w klęskach żywiołowych,
W diecezji toruńskiej zarejestrowane są 202 Szkolne Koła Caritas. Ten fakt na pewno cieszy, tym bardziej, że jest to najlepszy wynik w Polsce, ale towarzyszą temu również następujące problemy:
1) nie wszystkie Koła działają w oczekiwany sposób,
2) nie wszyscy opiekunowie, jak również asystenci kościelni dostatecznie angażują się w powierzoną im misję,
3) obserwujemy coraz większą laicyzację środowisk młodzieżowych.
A szkoda, ponieważ licząca prawie 6 000 armia wolontariuszy różnego typu szkół diecezji toruńskiej to niesamowity potencjał w budowaniu wizerunku Kościoła, a także sojusznik opiekuna, tj. katechety na lekcji Ponadto warto dodać, że działalność Szkolnego Kola Caritas jest mile widziana przez dyrekcję szkół w programie wychowawczym oraz w planie rozwoju szkoły.
Wolontariusze poprzez swoją działalność zbliżają się do Kościoła –
regulamin Szkolnego Koła Caritas zakłada minimum raz w miesiącu uczestnictwo w oprawie liturgii Mszy świętej oraz spotkania formacyjne, których konspekty dostarczamy z końcem każdego roku liturgicznego.
Zachęcamy zatem do udziału w akcjach proponowanych na rozpoczynający się rok szkolny. Są to m.in.:
1) kampania profilaktyki cukrzycy „Bądź zdrowy”,
2) akcja prewencyjna „Jestem widoczny, jestem bezpieczny” (we współpracy
z policją),
3) ”Bez uzależnień i bez agresji” - kontynuacja szkolenia „Chronię siebie, chronię innych”,
4) inauguracja Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom – TOR-TOR
(29.11.2008 r.)
5) stała pomoc rodzinom najbardziej potrzebującym – prosimy o zgłaszanie do dnia 14 listopada 2008 r. rodzin najbardziej potrzebujących ze środowiska, którym wspólnie wręczymy paczki przed świętami Bożego Narodzenia (przygotujemy 1000 paczek).
Liczymy na dobrą współpracę ze wszystkimi katechetami. Jesteśmy otwarci na sugestie i prosimy o udział w naszych przedsięwzięciach.
WNIOSKI:
1. Katecheci na lekcjach religii mają przedstawiać wizerunek Kościoła w sposób atrakcyjny, tzn. posługując się przykładami działalności charytatywnej
w diecezji toruńskiej oraz stosując nowoczesne metody, przyciągające młodych ludzi (np. slajdy, filmy, praca w grupach, drama - jedna z najbardziej skutecznych metod edukacyjnych, wykorzystująca naturalną skłonność człowieka do wchodzenia w role).
2. Katecheci powinni na wszelkich uroczystościach i spotkaniach szkolnych eksponować kościelną działalność charytatywną.
3. Jedną z ważnych form pracy katechetów jest prowadzenie Szkolnego Koła Caritas.
Opracowała
Anna Pławińska
Archiwum wiadomości
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2010
2008
2006