Diecezjalne Dni Młodzieży w Hartowcu
04.08.14

Diecezjalne Dni Młodzieży - Młodzi wybrali Jezusa.

            W dniach 24-27 lipca odbyły się Diecezjalne Dni Młodzieży, które stanowiły etap duchowych przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w 2016 roku w Krakowie. To wielkie, ogólnoświatowe wydarzenie poprzedzi pobyt młodzieży z różnych zakątków ziemi w polskich diecezjach, w tym także i naszej, w której gościć będziemy 10.000 ludzi młodych z całego świata. 

Po raz drugi, młodzież naszej diecezji, spędziła kilka lipcowych dni w niewielkiej, położonej nad jeziorem, wsi Hartowiec. Wiele osób zapewne kojarzy to miejsce – to tam znajduje się Diecezjalny Ośrodek Rekolekcyjny, tam wiele z naszych wspólnot przeżywa rekolekcje. To właśnie dyrektor tego ośrodka, a jednocześnie proboszcz parafii w  Hartowcu - ks. Sławomir Skonieczka, a także diecezjalny koordynator ŚDM – ks. Daniel Adamowicz wraz z ks. Arturem Szymczykiem, diecezjalnym duszpasterzem młodzieży,  zaprosili młodych na pełne radości wakacyjne spotkanie z Panem.

            W tym roku na zaproszenie odpowiedziało ponad 180 osób w wieku od 13 do 30 lat. To o kilkadziesiąt osób więcej niż w ubiegłym! Dzięki gościnności mieszkańców Hartowca i okolicznych wsi wszyscy mieliśmy gdzie nocować – w domach, albo w namiotach  rozbitych w ogródkach, albo w szkolnej sali gimnastycznej, również udostępnionej dla młodzieży.

Hasłem tegorocznych Dni, które zapewne utrwali się na przyszłe lata było wezwanie: Twój wybór Jezusa. Istotą czasu tam spędzonego było odkrycie relacji z Jezusem, nawiązanie z Nim głębokiej więzi i dokonanie osobistego wyboru Jezusa – swoim Panem i Zbawicielem, co dokonało się w sobotni wieczór nad brzegiem jeziora w Hartowcu, gdy po wspólnym wyznaniu wiary, wspominając swój własny chrzest zostaliśmy zanurzeni na pamiątkę i ku odnowie tamtego wydarzenia w naszym życiu, które rozpoczęło w nas duchowe życie.

            Każdy dzień rozpoczynaliśmy wspólnym śniadaniem. Jedzenia było pod dostatkiem, za co wielkie podziękowania należą się darczyńcom i mieszkańcom tej okolicy. Po śniadaniu realizowane były poszczególne punkty programu, wypełnionego aż do późnego wieczora. Przede wszystkim łączyła nas wspólna modlitwa, w wielu formach – Adoracji Najświętszego Sakramentu, modlitwy uwielbienia, również śpiewem i tańcem. Wysłuchaliśmy także katechez ewangelizacyjnych i świadectw tych, w których życie wkroczył Bóg ze Swoją miłością.

            Tradycją Diecezjalnych Dni Młodzieży są koncerty muzyków sceny chrześcijańskiej. W tym roku odwiedził nas hip-hopowy zespół Full Power Spirit oraz Dariusz „Maleo” Majelonek z Maleo Reggae Rockers. Ich koncerty nie były zwykłym przedsięwzięciem muzycznym, ale poza wykonywanymi utworami stały się okazją dla artystów do dania świadectwa  życia w  Bogu. Podobnie przebiegała wizyta na DDM ewangelizacyjnej grupy Wyrwani z niewoli. Jej członkowie umieli doskonale połączyć energię i poczucie humoru z poruszającym świadectwem nawrócenia i wspólną modlitwą. Dzięki temu zaskarbili sobie ogromną sympatię uczestników Dni Młodzieży.

            Podczas tych czterech dni nie zabrakło również możliwości skorzystania z Sakramentu Pokuty i Pojednania. Dla niektórych był to czas głębokiego pojednania z Bogiem i zaproszenia Go do wejścia we własną historię życia. Centrum każdego dnia stanowiła Eucharystia – najważniejszy punkt programu. W piątek do Hartowca na spotkanie z młodzieżą przyjechał Ksiądz Biskup Józef Szamocki. Ksiądz Biskup przewodniczył Mszy Świętej i zwrócił się ze Słowem Bożym do młodzieży i zgromadzonych z tej okazji parafian z Hartowca.

            Punktem kulminacyjnym Diecezjalnych Dni Młodzieży, jak już to wybrzmiało, były wydarzenia odnoszące się do hasła przewodniego tegorocznego spotkania. Ostatniego wieczoru zgromadziliśmy się na Liturgii Słowa, a następnie w procesji ze świecami i śpiewem na ustach przeszliśmy przez Hartowiec, dochodząc do jeziora. Po uroczystym wyznaniu wiary każdy z nas mógł osobiście potwierdzić swoje słowa, poprzez niezwykle symboliczne zanurzenie w wodach Jeziora Hartowieckiego. Zanurzenie było „symboliczne”, ale i bardzo realne. Większość z nas po prostu weszła do jeziora, gdzie kapłani, tak jak wieki temu, zanurzyli nas w wodzie. To wydarzenie pozostanie w pamięci wielu z nas. Choć nie pamiętamy swojego chrztu, do którego zostaliśmy przyniesieni jako małe dzieci, to zapamiętamy ten moment, w którym sami, jako młodzi ludzie, mogliśmy potwierdzić decyzję naszych rodziców i pragnienie przynależności do Jezusa i Jego Kościoła. Cieszymy się, że już po raz drugi mogliśmy na kilka dni spotkać się w Hartowcu, podtrzymać nawiązane rok temu znajomości, wspólnie modlić się, śpiewać i tańczyć dla Pana. A że wydarzenie te odbiły się w sercach młodych mocnym echem potwierdzają świadectwa, które docierają do nas. Patrycja z Golubia-Dobrzynia napisała: Byłam już na nie jednych rekolekcjach, ale mam wrażenie że te najwięcej zmieniły w moim życiu. Przyjechałam świeżo po spowiedzi, byłam pojednana z Bogiem. Myślałam, że jest wszystko dobrze w moim życiu, ale myliłam się (…).W końcu udało mi się oddać Jezusowi wszystko, tak na prawdę wszystko. Poprostu brak mi słów żeby opisać ten pokój serca, tą radość, która we mnie jest. Potrzebowałam tego tak bardzo.. Mam w sobie nową siłę, siłę do ewangelizacji i do pójścia za Chrystusem gdziekolwiek mnie pośle”. A Łukasz z Wąbrzeźna w ten sposób dzieli się tym, czego doświadczył: To było niesamowite, bo błagałem Pana właśnie o >>nowe serce<<. By je przemienił, by dał mi nowe. Prosiłem Go o to, już kilka miesięcy temu na pewnych rekolekcjach. Usłyszałem wtedy słowo z Księgi Ezechiela: >>I dam wam serce nowe i ducha nowego tchnę do waszego wnętrza, odbiorę wam serce kamienne, a dam wam serce z ciała <<. Okazało się, że musiałem poczekać na DDM, by ten proces zaczął w pełni działać. Tata lubi trzymać nas w niepewności :). Te właśnie słowa powtarzałem sobie cały czas podczas modlitwy o nowe wylania Ducha Świętego. Trochę wstyd się przyznać, ale nie mogłem powstrzymać łez. Tak rycząc, coraz bardziej nienawidziłem się za swoją przeszłość, jednocześnie czując, że to coś więcej, że On właśnie obmywa mnie z mojego grzechu, że daje mi te Nowe Serce. Że zabiera ten kamień i daje mi serce z ciała.
 Naszym Dniom patronował Ksiądz Biskup Andrzej Suski, który wspierał tę inicjatywę od samego początku i otaczał swoją modlitwą.  Nieoceniona była pomoc wolontariuszy ze wspólnot młodzieżowych: Effatha z Wąbrzeźna, Zwiastowanie z Hartowca i Wspólnoty Ojca Pio z Torunia, oraz modlitewno-muzyczna posługa wspólnoty Posłanie. Ich zaangażowanie, będące wyrazem braterskiej służby, przyczyniło się do organizacji i dobrego przebiegu tych Dni. Czuliśmy, że się nami dobrze zaopiekowano. Dziękujemy także Prezydentowi Miasta Torunia, samorządom lokalnym oraz wielu darczyńcom, którzy wsparli organizację Diecezjalnych Dni Młodzieży.

            W 2013 roku spotkaliśmy się w czasie, gdy papież Franciszek przebywał z młodzieżą całego świata w Rio de Janeiro. Tegoroczne DDM miały już inny podtytuł: W drodze na Światowe Dni Młodzieży – Kraków 2016. Myślami jesteśmy już przy tych Dniach, które za dwa lata odbędą się w naszym kraju, również w naszej diecezji, w trakcie których wielu z nas zaangażuje się w wolontariat. Jego potrzebę i zasady funkcjonowania uświadamiał nam Ks. Marek Borzyszkowski, który w sposób szczególny odpowiada za przygotowanie wolontariuszy w diecezji do ŚDM. Ale wcześniej, bo już za rok, w terminie od 23 do 26 lipca 2015 r. – czekają nas kolejne Diecezjalne Dni Młodzieży. I mamy nadzieję, że Ciebie na nich nie zabraknie.

Marianna Mucha

 

 

 


Koloniści w Przysieku
04.08.10

   Do Przysieka właśnie przyjachały  dzieci z diecezji tarnowskiej, które ucierpiały podczas ostatniej powodzi. Będą tu przebywać na pierwszym (kolejny będzie w drugiej połowie sierpnia) dwutygodniowym turnusie kolonijnym. Dzięki Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Bursie Akademickiej Caritas Diecezji Toruńskiej gościmy 45 dzieci i młodzieży w wieku od 9 do 14 lat. Opiekę nad nimi pełnią panie: Maria Myśliwiec, Dorota Kuś i Lucyna Bartkowska. Kierownikiem kolonii, podobnie jak w ubiegłym roku, jest niezawodna i niezastąpiona pani Mariola Chechłowska.

    Koloniści zjedli kolację i rozlokowali się pokojach dwu-, trzy- i czteroosobowych. Pogoda jest jak na zamówienie - świeci słońce, a temperatura sprzyja letniemu wypoczynkowi.

    Wszystkim życzymy miłego pobytu i serdecznie pozdrawiamy Rodziców naszych gości!


V Ogólnopolska Pielgrzymka Pracowników i Wolontariuszy Caritas w Polsce
28.04.08

   W dniu 26 kwietnia 2008 r. odbyła się V Ogólnopolska Pielgrzymka Pracownikówi Wolontariuszy Caritas w Polsce do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie Łagiewnikach. W okresie międzywojennym w tym klasztorze żyła i zmarła s. M. Faustyna Kowalska (1905-1938), przez którą Pan Jezus przekazał Kościołowi i światu orędzie o Bożym Miłosierdziu.

   Pielgrzymka zgromadziła przedstawicieli Caritas diecezjalnych, w tym również Caritas Diecezji Toruńskiej. W promieniach słońca pielgrzymi zwiedzili starą i nową część Sanktuarium oraz mieli możliwość podziwiania Krakowa z wysokiej wieży, która zdobi to miejsce kultu.

Program dnia skupienia wyglądał następująco:

10.40 – powitanie -  Ks. dr Marian Subocz

10.45 - wystąpienie Siostry ze ZSMM o kulcie Miłosierdzia Bożego

11.00 - nabożeństwo pokutne, spowiedź

12.00 - Msza święta

14.00 - prelekcja "Miłosierni z Jezusem" - Ks. dr Adam Rybicki

15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia, błogosławieństwo - Ks. Biskup Grzegorz Balcerek.

   Udział pracowników i wolontariuszy Caritas w tej pielgrzymce to ważny element formacyjny oraz integracyjny, dlatego delegacja toruńska wyruszyła już w piątek, odwiedzając wieczorem Częstochowę i uczestnicząc w Apelu Jasnogórskim.


Wolontariuszka Szkolnego Koła Caritas wśród "8 wspaniałych"
18.04.08

    W gronie "8 wspaniałych" we wczorajszym miejskim finale konkursu znalazła się wolontariuszka ze Szkolnego Koła Caritas Zespołu Szkół nr 16 w Toruniu, Katarzyna Herczuk, która pomaga w hospicjum
i z wielkim poświęceniem opiekuje się  dziećmi niepełnosprawnymi. Kasia orzymała również 27 marca br. podczas obchodów Święta Miłosierdzia z rąk Księdza Prałata Daniela Adamowicza tytuł "Człowiek z pasją".

    W 202 Szkolnych Kołach Caritas na terenie diecezji toruńskiej działa ponad
6 000 osób - są to wolontariusze ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy na co dzień pomagają potrzebującym, organizują wydarzenia artystyczne, integracyjne, włączając się w działania na rzecz szkoły, parafii i środowiska. Wielu z nich wraz z nauczycielami bierze udział w szkoleniu "Chronię siebie, chronię innych" w zakresie profilaktyki uzależnień i realizuje szereg akcji profilaktycznych w szkołach, przyczyniając się w ten sposób do poprawy bezpieczeństwa i atmosfery w placówkach.

Podziękowania dla Caritas
18.04.08

    Caritas Diecezji Toruńskiej otrzymuje wiele podziękowań. Te najsympatyczniejsze pochodzą od milusińskich.


Promocja 1 % dla Caritas Diecezji Toruńskiej
17.04.08

Ważny 1 % z podatku daje możliwości w bardziej dynamiczny i kompetentny sposób pomagać osobom potrzebującym! W roku 2007 pozyskaliśmy kwotę ponad 145.000,00 złotych, podczas gdy koszt przekazania żywności dla grupy ponad 25000 osób przekroczył tę kwotę. Wartość zaś żywności, którą obdarowaliśmy naszych podopiecznych to:1 601 235,07 zł.

Cieszy fakt, że media szczodrze inormują o OPP, w tym także o Caritas naszej diecezji!

Dziękujemy gazecie NOWOŚCI!!! za umożliwienie zamieszczenia naszej ulotki. Kolejny raz ukaże się ona w najbliższy wtorek, tj. 22 kwietnia br. Przypominamy, że w tym roku po raz pierwszy 1 % mogą przekazać osoby fizyczne będące w podatku liniowym. 

Pomagajmy razem!

D Z I Ę K U J E M Y ! ! !

Dziękujemy wolontariuszom Caritas
16.04.08

    Wolontariusze to silny oręż naszej Caritas! Bez ich pracy nie moglibyśmy wykonać tylu zadań. Ta cicha armia "aniołów" obecna na co dzień w Szkolnych Kołach Caritas oraz w Centrach Caritas sprawia, że tysiące ludzi mogą dotknąć wyciągniętej pomocnej dłoni.

   Jeszcze nie tak dawno pakowali tony produktów, aby sprawić tysiącom osób radość. Dziękujemy Wam.


PEAD 2008 - Dostarczanie żywności dla najuboższej ludności Unii Europejskiej
16.04.08

    Dla najbardziej potrzebujących mieszkańców diecezji toruńskiej Caritas we współpracy z Agencją Rynku Rolnego przekaże w bieżącym roku ponad 1 142 tony żywności. W skład tej pomocy wchodzi 11 rodzajów produktów: makaron, mąka, kasza, cukier, ser topiony, ser żółty, mleko, dżem, płatki, musli, dania gotowe.

    Do osób potrzebujących docieramy dzięki ważnej, kompetentnej i bardzo dynamicznej pomocy samorządów lokalnych, t.j. gmin (Gminnych Ośrodków Pomocy). Dzięki tej bardzo dobrej współpracy mamy świadomość, że wsparcie dociera tam, gdzie trzeba, że nie pominiemy nikogo, a udzielana pomoc pozwoli
z nadzieją patrzeć w przyszłość. Liczymy na to, że osoby otrzymujące żywność wkrótce się uzamodzielnią, ponieważ dostęp do pracy jest coraz szerszy.

    W 2007 na stałej liście otrzymujących żywność znalazło się ponad 25 000 osób, ktore wielelokrotnie odbierały towar. W roku 2008, podobnie jak w ubiegłym, spodziewamy się przyjęcia i rozprowadzenia
z magazynu centralnego w Przysieku ponad 2 000 ton produktów.


Ogólnopolski Festyn Rodzinny Caritas z okazji Dnia Dziecka
15.04.08

W Toruniu 31. maja odbędze się Ogólnopolski Festyn Rodzinny z okazji Dnia Dziecka pn. " Bądźmy razem". Z udziałem ok. 15 000 dzieci spędzimy wspaniałe chwile dające wiele radości i miłych przeżyć. Toruń ubiegający się o miano Europejskiej Stolicy Kultury na jeden dzień stanie się STOLICĄ obchodzących swoje radosne święto DZIECI!!! Przyjadą one z różnych zakątków Polski, a zwłaszcza z regionu kujawsko-pomorskiego.

W to wydarzenie włączają się: Urząd Marszałkowski, Urząd Miasta Torunia, Gazeta Pomorska a w kraju Caritas Polska, TVP1,TVP3, Jeronimo Martins. Liczymy na wiele osób, firm i instytucji, które zechcą dołożyć swój udział w wydarzeniu.

1%- z podatku dla Caritas Diecezji Toruńskiej
11.04.08

Do końca miesiąca można dokonać wpłaty 1% z podatku od osób fizycznych za rok 2007, w tym roku mogą odpisu dokonać również osoby, które rozliczają się w podatku liniowym!!!

Dla rozliczającej się osoby niewielki wysiłek, dla nas ogromne możliwości niesienia pomocy dzieciom, osobom niepełnosprawnym, ubogim. Bądżmy miłosierni!!!  

Pielgrzymka do Ziemi Świętej
11.04.08

   W dniach 31 marca-8 kwietnia 2008 r. odbyła się pielgrzymka dyrektorów, pracowników i wolontariuszy Caritas do Ziemi Świętej. Ten wyjątkowy czas refleksji i modlitwy poświęcony był Caritas czyli miłości Pana Boga do człowieka i każdego człowieka do jego bliźniego. Pielgrzymi zawitali do najważniejszych miejsc świętych. W Bazylice Grobu Pańskiego w Jerozolimie znalduje się Kalwaria - miejsce ukrzyżowania Pana Jezusa. Tam liturgii Mszy św. przewodniczył Ks. prałat Daniel Adamowicz, a kazanie wygłosił wicedyrektor Caritas naszej diecezji, Ks. kan. Marek Borzyszkowski. Modlitwa złożona na Kalwarii obejmowała Caritas naszej diecezji i wszystkich jej przyjaciół, a także podopiecznych. Foto - patrz galeria.

Centrum Pielęgnacji Caritas inwestuje ...
11.04.08

   Centrum Pielęgnacji Caritas inwestuje w rozwój i usprawnienie komunikacji dla osób niepełnosprawnych w Ośrodkach w Toruniu i w Zbicznie.

   Dzięki złożonym wnioskom do Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu na wykonanie nawierzchni dojazdowej dla osób niepełnosprawnych w Centrum Pielęgnacji Caritas w Toruniu oraz zainstalowanie windy w Ośrodku w Zbicznie CPC otrzymało dofinansowanie ze środków PFRON. Kwoty dofinasowania odpowiednio: w Toruniu
200 000,00 zł., w Zbicznie na windę w Ośrodku Rehabilitacyjno-Wypoczynkowym 170 000,00 zł. Dofinasowanie stanowi 50 % rzeczywistych kosztów inwestycji. 

Caritas Diecezji Toruńskiej przygotowuje się do wakacji
11.04.08

   Wszystkie Centra Caritas Diecezji Toruńskiej przygotowują się do zorganizowania wakacji dla dzieci  z ubogich rodzin. Podobnie jak w minionym roku planujemy zorganizowanie wakacji dla grupy ponad 1500 dzieci. Naszym zamiarem jest stworzenie takich warunków, aby dziaci jak najpełniej mogły zregenerować się psychicznie, duchowo i fizycznie. W tym celu dokładamy wszelkich starań, aby pozyskać współpracę najlepszej kadry kierowników i wychowawców oraz zaprojektować dobry program. Ważne są także atrakcyjne miejsca na łonie przyrody, a dla dzieci ze wsi - dynamiczna formuła wypoczynku w mieście. Jak co roku liczymy na współpracę i pomoc ze strony instytucji państwowych, samorządowych i sponsorów !

    Radość dzieci, ich szczęście będzie naszą nagrodą za każdy trud.


Szkolenie na temat aktualizowania strony www w Caritas Diecezji Toruńskiej
11.04.08

    Pan Karol Słupecki, informatyk, przeszkolił pracowników Caritas Dieceji Toruńskiej w zakresie wprowadzania, modyfikacji, aktualizacji własnej strony www. Od dziś sami będziemy wprowadzać aktualności, tworzyć galerie, a osoby wizytyujące naszą stronę będą miały możliwość pozyskania większej ilości informacji. Przy okazji pozdrawiamy wszystich odwiedzających naszą www.


Reprezentacja Polski w Caritas Diecezji Toruńskiej
07.04.08

            Od dnia 1 do 8 kwietnia br. przebywa w Ośrodku Szkoleniowym Caritas Diecezji Toruńskiej reprezentacja Polski juniorów, która bierze udział w hokejowych Mistrzostwach Świata U-18 Dywizji I Grupy A, organizowanych po raz pierwszy w Toruniu.

Kierownikiem ekipy jest Krzysztof Podsiadło – olimpijczyk z Calgary z r. 1988 (zdobywca w sumie w lidze polskiej 183 goli). Młodzi reprezentanci trenują pod okiem czołowych hokeistów i również olimpijczyków, Mariusza Kiecy i Jacka Szopińskiego.


Trzecia rocznica śmierci Sługi Bożego Jana Pawła II
04.04.08

 

            W trzecią rocznicę odejścia do domu Pana Sługi Bożego Jana Pawła II zapłonęły znicze w wielu miejscach. Również w Ośrodku Szkoleniowym Caritas Diecezji Toruńskiej im. Jana Pawła II przy pomniku złożono kwiaty i zapalono znicze.

W tym szczególnym miejscu na co dzień funkcjonuje pamięć o naszym wielkim Rodaku poprzez formację wolontariuszy i pielęgnowanie nauki Papieża. To tutaj właśnie przedstawiciele sześciotysięcznego „wojska pokoju” zrzeszonego w 202 Szkolnych Kołach Caritas diecezji toruńskiej przyjeżdżają na szkolenia i spotkania formacyjne.


Święto Patronalne Caritas
01.04.08

W czwartek, 27 marca 2008 r. w Dworze Artura z okazji Święta Miłosierdzia odbyło się spotkanie zatytułowane „Pasja w życiu”. Zgromadziło ono około 300 osób – głównie licealistów oraz przedstawicieli instytucji wspierających i darczyńców. Spotkanie uświetnił wykład pod tym samym tytułem, wygłoszony przez prof. dra hab. Augustyna Bańkę, z którego młodzież dowiedziała się m.in., że pasja jako podstawa koncepcji życia i tożsamości jednostki daje nam dużą satysfakcję.


Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej, Ks. prałat Daniel Adamowicz z perspektywy 16 lat pracy pokazał podczas uroczystości, jak zamiłowanie do tego, co się robi, przekłada się na rzeczywistość i sukcesy.


Punktem kulminacyjnym spotkania było nadanie tytułu „Człowiek z pasją” 14 osobom, które w szczególny sposób poprzez entuzjazm i zaangażowanie tworzą lepszy świat. Laureatów nominowali czytelnicy „Nowości”, a wybierała kapituła Caritas i „Nowości”


Oto lista uhonorowanych ludzi z pasją:


Andrzej Drozdowski
Katarzyna Gucajtis
Katarzyna Herczuk
dr Jadwiga Jastrząb
prof. Włodzimierz Karaszewski
Elżbieta Kierejsza-Szczypińska
Marcin Mientki
Elżbieta Olszewska
Stanisław Rokita
Mateusz Ryczek
Anna Spandowska
Józef Strychalski
Sławek Wierzcholski
Ewa Włodkowska

Spotkanie uświetnił koncert „Nocnej Zmiany Bluesa”.