Na góralską nutę
10.11.17

Dnia 08.11.2017r. w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Iłowie – Osadzie odbyło się trzecie integracyjne spotkanie uczestników środowiskowych domów samopomocy. Podobnie jak rok temu gospodarzem spotkania był Środowiskowy Dom Samopomocy Caritas Diecezji Toruńskiej im. Św. Jana Pawła II w Iłowie – Osadzie. Tegoroczne wydarzenie odbyło się pod hasłem „wesele góralskie”, na co wskazywały bogate stroje gospodarzy i przybyłych gości, skoczna muzyka, tańce i przyśpiewki ludowe oraz wystrój sali. Na spotkaniu było obecnych ponad 130 osób, w tym blisko 100 osób niepełnosprawnych, które na co dzień uczestniczą w zajęciach wspierająco – aktywizujących w siedmiu środowiskowych domach samopomocy. Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Iłowie – Osadzie, Lucyna Mątowską przywitała przybyłych gości i, po uroczystym otwarciu imprezy przez Dyrektora Caritas Diecezji Toruńskiej, Ks. Daniela Adamowicza, wręczyła symboliczne upominki osobom, które zawsze wykazują wielką życzliwość i otwartość na działania realizowane przez ŚDS w Iłowie – Osadzie. W gronie wyróżnionych znaleźli się: Starosta Działdowski – Pan Marian Janicki, Wójt Gminy Iłowo-Osada – Pan Sebastian Cichocki, Dyrektor GOKiS w Iłowie – Osadzie – Pan Piotr Olszewski, Kierownik GOPS w Iłowie – Osadzie – Pan Piotr Wilgowicz oraz Proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Iłowie - Osadzie – Ks. Kanonik Jan Pezara. Gospodarze spotkania, chcąc stworzyć atmosferę radości i zabawy, przygotowali liczne atrakcje nawiązujące do weselnych zwyczajów: powitanie gości chlebem i solą, wprowadzenie pary młodej przez szpaler drużby, pierwszy taniec czy niezwykle barwne, ludowe stroje. Następnie uczestnicy domu wraz z terapeutami  wykonali popisowy taniec do muzyki ludowej „Zasiali górale”, który został nagrodzony wielkimi oklaskami. Na weselu nie mogło również zabraknąć tortu weselnego, który również został wykonany w pracowni kulinarnej ŚDS. Głównym punktem programu, na który wszyscy czekali, była wspólna zabawa taneczna, która niewątpliwie łączy ludzi i daje poczucie wspólnoty. Po trzygodzinnej skocznej zabawie spotkanie zakończył wspólny posiłek. Spotkanie przede wszystkim służyło integracji osób niepełnosprawnych z pobliskich placówek, ale również dało sposobność na łamanie barier i uprzedzeń, co z pewnością służy wzajemnej wyrozumiałości oraz niwelowaniu przesądów i stereotypów. Tego typu inicjatywy pozwalają na bardziej świadome podejście do problemu nietolerancji i dyskryminacji oraz promują równość szans w życiu społecznym. 

             Dziękujemy  Panu Michałowi Lipińskiemu i członkom Zespołu Imperial za profesjonalną i niesłychanie radosną oprawę muzyczną imprezy. Wszystkim dziękujemy za wspólną zabawę i do zobaczenia za rok.

Czapki dla najmłodszych od Firmy Pupill
26.10.11

   Składamy serdeczne podziękowanie toruńskiemu Producentowi czapek dla dzieci - Firmie Pupill, która dzisiaj przekazała na rzecz rodzin potrzebujących w naszej diecezji czapki i szaliki. Odzież ta, dzięki wielkiemu sercu Pani Joanny Tatary, trafi jak najszybciej do najuboższych dzieci.


Mama bł. Ks. Jerzego Popiełuszki gościła w Przysieku
21.10.11

    Wczoraj zaszczyciła nas swoją obecnością w Przysieku Pani Marianna Popiełuszko z synem Stanisławem. W południe uczestniczyła we Mszy św. przy pomniku upamiętniającym męczeńską śmierć swego błogosławionego Syna w Górsku, po czym odmówiła Koronkę do Bożego Miłosierdzia w Radiu Maryja. W godzinach popołudniowych odwiedziła przysiecką Bursę Akademicką Caritas Diecezji Toruńskiej, noszącą imię bł. Ks. Jerzego Popiełuszki. Czcigodną Mamę przywitali studenci z Księdzem doktorem Dariuszem Iwańskim oraz Siostrą Zygmuntą Kaszubą. Pani Marianna wpisała się do kroniki, zwiedziła dom studentów i po spożytym obiedzie udała się w drogę powrotną do domu. Młodzież pożegnała wzruszającymi słowami: "Pamiętajcie, aby zło dobrem zwyciężać!".


Szkolne Koło Caritas w służbie potrzebującym
19.10.11

„W wychowaniu chodzi, bowiem właśnie o to, aby człowiek,

stawał się coraz bardziej człowiekiem – aby bardziej „był” ,

a nie tylko „miał” – aby więc poprzez wszystko co „ma”, co

„posiada” umiał bardziej „być” nie tylko z drugimi, ale także

dla drugich”

Te słowa błogosławionego Jana Pawła II towarzyszyły wolontariuszom Szkolnego Koła Caritas z ZSO nr 5 w Grudziądzu podczas prowadzenia październikowych akcji charytatywnych.

            W niedzielę, 2 października, rozpoczął się 67 Tydzień Miłosierdzia Chrześcijańskiego przebiegający pod hasłem: „KOMUNIA Z BOGIEM ŹRÓDŁEM MIŁOSIERDZIA”. Tydzień Miłosierdzia to czas, kiedy jesteśmy wezwani do czynienia dzieł miłosierdzia w różnej formie. Jedną z nich jest podzielenie się przysłowiowym groszem z potrzebującymi, których z roku na rok przybywa. Tego dnia wolontariusze wytrwale kwestowali przed kościołem św. Ap. Piotra i Pawła zbierając datki na potrzeby Caritas Diecezji Toruńskiej.

            W kolejną niedzielę, 9 października obchodziliśmy XI Dzień Papieski „Jan Paweł II – Człowiek Modlitwy”. Tego dnia wolontariusze SKC włączyli się w ogólnopolską zbiórkę pieniędzy. Zebrane w ten sposób środki przeznaczone są na fundusz stypendialny Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.

            Idea ta narodziła się po pielgrzymce Błogosławionego Ojca Świętego do Polski
w 1999 r. Fundacja została powołana do życia w 2000 r. jako organizacja, której działalność ma upamiętniać Pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania Papieża i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury.

Bł. Jan Paweł II, dla którego komunia z Bogiem bezpośrednio przekładała się na komunię z człowiekiem, bez  względu na jego status, wyznanie czy też stan posiadania, w czasie prowadzonych zbiórek przypominał nam, co jest prawdziwą wartością i jak stawać się apostołami miłości miłosiernej.

            Wszystkim, którzy nas wspierali dobrym słowem i ofiarą pieniężną serdecznie dziękujemy.

 

Hanna Włodarczyk


Wolontariusze z Grudziądza zebrali żywność
19.10.11

        W dniach 23 i 24 września 2011 r. wolontariusze Szkolnego Koła Caritas Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 5 w Grudziądzu wzięli udział w Ogólnopolskiej Zbiórce Żywności „Podziel się Posiłkiem” organizowanej po raz dziewiąty przez Federację Polskich Banków Żywności. Przez dwa dni od 8.00 do 20.00 dyżurowaliśmy w Tesco na Lotnisku, zachęcając kupujących do włączenia się w naszą akcję. Żywność przez nas zebrana będzie przekazana dzieciom potrzebującym pomocy. 31 000 wolontariuszy biorących udział w akcji w całej Polsce zebrało 504 tony żywności! Jesteśmy dumni, że również my mieliśmy w tym swój udział.

            Wszystkim, którzy nas wspierali i ofiarowali żywność dla potrzebujących - serdecznie dziękujemy!

Hanna Włodarczyk


25-lecie sakry biskupiej Księdza Biskupa Andrzeja
10.10.11

  W sobotę, 8 października w Diecezjalnym Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Toruniu została odprawiona Msza św. dziękczynna w 25. rocznicę święceń biskupich JE Księdza Biskupa Andrzeja. Uczestniczyli w niej kapłani, przedstawiciele wiernych świeckich z wielu parafii oraz wspólnot życia konsekrowanego.

   Wraz z darem modlitwy złożyliśmy dostojnemu Jubilatowi życzenia i, wdzięczni za wszelkie dobra, wypraszaliśmy potrzebne łaski.


XI. Dzień Papieski "Jan Paweł II - Człowiek Modlitwy"
07.10.11

      W czwartek, poprzedzający XI Dzień Papieski,  uczniowie Gimnazjum nr 3 w Toruniu przedstawili na Rynku Staromiejskim happening. Jego treść związana była z hasłem „Jan Paweł II człowiek modlitwy”. Młodzież poprzez muzykę, choreografię, mimikę, gest wyraziła swoją refleksję na temat tego, czym jest modlitwa dla człowieka. Gimnazjaliści dostrzegli, że jest ona nieodłącznym elementem ludzkiej egzystencji. Modli się każdy i w różnych momentach. Tak naprawdę nie ma człowieka, który nie zwracałby się do Stwórcy i nie jest ważne, gdzie i kiedy. Każda chwila, moment życia jest odpowiedni. Udowadniał to Jan Paweł II. Modlił się wszędzie tam, gdzie się pojawił i czynił to na różne sposoby. My powinniśmy naśladować Ojca Świętego.

       Swoim happeningiem młodzież zobrazowała siłę modlitwy i to, jak wielki krąg może ona zatoczyć . Dzięki niej człowiek otwiera się na Boga, ale i też na drugiego człowieka. Rozkwita jak piękny kwiat, co widać w ostatniej scenie widowiska. Teksty psalmów, które rozpoczynają i kończą happening podkreślają wielkość Boga- Stwórcy i Jego dobroć, bo Pan jest naszym pasterzem….

Maria Pawłowska

    Happening, zainaugurował tegoroczne, jedenaste już, obchody Dnia Papieskiego, który w tym roku obchodzimy w najbliższą niedzielę, 9 października. Wówczas w całej Polsce odbędą się uroczystości. Odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego do solidarności z ubogimi jest organizowana w tym dniu zbiórka pieniędzy, w której corocznie bierze udział blisko 100 000 wolontariuszy. Zebrane środki przeznaczone są na fundusz stypendialny Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia, skąd pieniądze trafiają do najbardziej uzdolnionych gimnazjalistów i licealistów, pochodzących z wiosek i małych miast. W ten sposób każdy może włączyć się w budowę „żywego pomnika” Janowi Pawłowi II.

            W Polsce jest 2500 stypendystów, w tym 800 studentów. W diecezji toruńskiej mamy wśród nich 71 osób (37 studentów i 34 uczniów).

 


"Warto być bohaterem" - list do szkół
04.10.11

   W związku z kolejną już edycją akcji "Warto być bohaterem" kierujemy do szkół z terenu diecezji toruńskiej następujący list, który dotrze pocztą tradycyjną. Zachęcamy serdecznie do udziału w akcji.

Szanowni Państwo Dyrektorzy Szkół

Drodzy Nauczyciele i Opiekunowie Szkolnych Kół Caritas

 

 

 

            Już po raz czwarty  Caritas Diecezji Toruńskiej organizuje akcję „Warto być bohaterem”, która ma na celu zmotywowanie dzieci i młodzieży do pozytywnych postaw,
a jej dodanym, aczkolwiek bardzo ważnym elementem, jest zbiórka środków finansowych, przeznaczona na leczenie i rehabilitację dzieci i młodzieży.

            Do tej pory w ramach tego przedsięwzięcia wsparliśmy 20 chorych i niepełnosprawnych dzieci na łączną kwotę 109 000 zł.

            Podobnie jak w  poprzednich edycjach, mamy nadzieję, że tegoroczna akcja z przygotowanym tekstem pomocniczym spotka się z Państwa życzliwością. Wierzymy również, że, oprócz efektów wychowawczych, przyniesie ona również wymierny skutek finansowy, dzięki czemu wspólnie wesprzemy leczenie i rehabilitację Martynki oraz innych chorych i niepełnosprawnych dzieci.

            Załączamy regulamin akcji „Warto być bohaterem” oraz tekst pomocniczy zatytułowany „Każdy ma prawo do uśmiechu”.

Szczęść Boże

Z szacunkiem

Ks. prałat Daniel Adamowicz

Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej


"Warto być bohaterem" - regulamin
04.10.11

Regulamin akcji „Warto być bohaterem”

dla szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych

 

1) Organizatorem akcji jest Caritas Diecezji Toruńskiej.

2) Akcja trwa na terenie szkół do dnia 14 XI 2011 r.

3) Celem akcji jest zmotywowanie dzieci i młodzieży do pozytywnych postaw.

4) W wybranych (lub we wszystkich) klasach należy zrealizować lekcję z wykorzystaniem załączonego tekstu pomocniczego – w tym roku omawiamy relacje z osobami niepełnosprawnymi. Tekst pomocniczy „Każdy ma prawo do uśmiechu” ma być punktem wyjścia do dyskusji o emocjach, akceptacji drugiego człowieka, przyjaźni, więziach międzyludzkich i problemach związanych z niepełnosprawnością.

5) Do dnia 14 XI br. prosimy zorganizować zbiórkę środków pieniężnych, które będą przekazane Martynce oraz innym dzieciom chorym i niepełnosprawnym.

6) Szkoły, które włączą się w ten projekt, wysyłają delegację 5-osobową (4 uczniów
i 1 opiekun) na podsumowanie akcji, które odbędzie się na toruńskim lodowisku TOR-TOR
w dniu 26 XI br. o godz. 11.00  podczas inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom.

7) Do dnia 17 XI br. prosimy o przesłanie:

            a) zebranych środków pieniężnych na konto:

Caritas Diecezji Toruńskiej

Sz. Bydgoska 1, 87-100 Toruń

BGŻ S.A. o/Toruń 28 2030 0045 1110 0000 0064 8240

z dopiskiem „Warto być bohaterem”

b) potwierdzenia ilości wysłanych pieniędzy e-mailem torun@caritas.pl lub faksem 56 674 44 02 z informacjami:

ilu jest uczniów w szkole,

ilu włączyło się w zbiórkę,

czy 5-osobowa delegacja ze szkoły przyjedzie na podsumowanie akcji  w dniu 26 XI na TOR-TOR.

8) Szkoły, które wykażą się największym zaangażowaniem otrzymają CERTYFIKAT SZKOŁY BUDUJĄCEJ WRAŻLIWOŚĆ 2011 (wręczymy go podczas inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom w dniu 26 XI br. o godz. 11.00).

9) Uroczysty finał i przekazanie środków dzieciom chorym i niepełnosprawnym odbędzie się 9 II 2012 r. o godz. 11.00 (miejsce wydarzenia zostanie podane na www.torun.caritas.pl) – zgłoszenia przyjmowane będą drogą elektroniczną: torun@caritas.pl).


"Warto być bohaterem" - tekst pomocniczy
04.10.11

„Warto być bohaterem” 2011

tekst pomocniczy

Każdy ma prawo do uśmiechu

Anna Pławińska

                Śliczna buzia, puszyste włosy, iskierki w oczach, naturalna lekkość ruchów, ogromna radość z każdej przeżywanej chwili, chęć czerpania z życia całymi garściami i ufne spojrzenie w kierunku wszechobecnej mamy. Tak można by scharakteryzować  Martynkę, dziewczynkę, która na co dzień uczy się jak jej rówieśnicy, ma kilka koleżanek, ukochaną siostrę i marzenia… Jakie? Może o ślicznej błękitnej sukience albo o wakacjach spędzonych z całą rodziną w uroczym zakątku w górach? No tak, ale przecież góry to ogromne wyzwanie. Aby je zdobyć, trzeba pokonać często duże odległości. Nawet dorośli nie zawsze dają radę. Całe ekipy długo przygotowują się do zdobycia szczytów, trenując wcześniej, aby zwiększyć swą wytrzymałość.

Martynka też jest silna. Wiele potrafi znieść. Czasem nawet mamie wydaje się, że kruche dziecko nie da rady wykonać jakiegoś ćwiczenia albo opanować trudnego materiału z matematyki, a w efekcie okazuje się, że radzi sobie bardzo dobrze. Jak na swoje możliwości oczywiście. A jaką ma radość z każdego, najmniejszego nawet postępu w rehabilitacji! Systematycznie, codziennie dąży do upragnionego celu.

Któregoś dnia wybrała się z mamą na pobliski plac zabaw. I nawet była tam najsprawniejsza spośród wszystkich dzieci w wiszeniu na rękach na drabince. Utrzymała się najdłużej. I pierwsza, wisząc, przemieściła się na drugi koniec drabinki. Była bardzo szczęśliwa. Do momentu, gdy zaniepokojona zapytała:

- Mamusiu, a dlaczego dziewczynki odsunęły się ode mnie? Przecież ja tak bardzo chcę być blisko nich!

Koleżanki usłyszały smutny głos Martynki i nie bardzo wiedziały,  jak mają się zachować.
A mama dziewczynki, patrząc na córkę kochającym wzrokiem, ze spokojem odpowiedziała:

- Pewnie miały już wcześniej inne plany. Nie przejmuj się, kochanie. Na pewno jeszcze nie raz będziesz z nimi spędzać czas.

                Martynka jednak wciąż była smutna. Nie mogła zrozumieć, dlaczego tak trudno jej nawiązać kontakt  z rówieśnikami. Starała się być dla nich wyjątkowo miła, chętnie rozmawiała i tak bardzo chciała się z nimi śmiać, szeptać i… biegać.

                No tak – to ostatnie było poza zasięgiem jej możliwości. Gdyby miała nogi, jak inne dzieci, nic nie stałoby na przeszkodzie, aby wspólnie grać w zbijaka czy chociażby pójść na spacer. Martynka nigdy nie narzekała, bo wie, że mama robi wszystko, aby dziewczynka mogła chodzić. Najpierw trzeba zebrać pieniądze na operację łokci, żeby mogła zginać ręce, na których się podpiera. Dopiero potem zdobyć takie protezy nóg, które pozwolą jej pójść na spotkanie z prawdziwymi przyjaciółmi. A droga ta jest długa, nie tylko ze względu na bardzo duże koszty takich zastępczych nóg, ale również dlatego, że Martynka cały czas szuka prawdziwego przyjaciela. Może ty chcesz nim zostać?


PROFILAKTYKA NIEJEDNO MA IMIĘ
10.11.10

Jak walczyć z uzależnieniami, czym jest profilaktyka i asertywność? Jak kreatywnie spędzać wolny czas, czym są prawa człowieka i w jaki sposób gazetka szkolna oraz media mogą zapobiegać negatywnym postawom społecznym? Nad tymi zagadnieniami zastanawiali się wolontariusze w Przysieku k. Torunia, podczas szkoleń Caritas Diecezji Toruńskiej pt. „Chronię sobie, chronię innych – profilaktyka uzależnień w praktyce.”  

 

W Przysieku, w pięknie położonym Centrum Wolontariatu, od kwietnia do listopada 2010 roku spotykali się uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych oraz średnich. Przyjeżdżali tu w weekendy, ale nie po to, by odpoczywać. Uczestniczyli w szkoleniu pt. „Chronię siebie, chronię innych – profilaktyka uzależnień w praktyce”.

Dlaczego piszę o tym programie? Bo moim zdaniem jest wyjątkowy – zaplanowany tak, by zainteresować młodzież. Młodzież, która czasami potrzebuje pozytywnego impulsu, by zwrócić uwagę na konkretny problem. Młodzież, która czasem jest zagubiona, która jeszcze może nie zdawać sobie sprawy ze skutków uzależnień i która jest szczególnie zagrożona tym problemem. Caritas Diecezji Toruńskiej nieprzypadkowo zaznaczyła, że realizuje program poświęcony profilaktyce uzależnień w PRAKTYCE. Bo praktyka w tym wypadku jest najważniejszą sprawą.

Pora na gazetkę szkolną

Asertywności uczyły dzieci scenki zainspirowane niebezpiecznymi, ale realnymi sytuacjami, w których mogą się znaleźć. Podczas szkolenia młodzież poznała także pojęcie profilaktyki alternatywnej i uczyła się, jak pożytecznie a zarazem atrakcyjnie spędzać wolny czas. Mowa była także o prawach człowieka i o tym, jak budzić inicjatywę do aktywności. Jednym z punktów programu były także warsztaty dziennikarskie przygotowujące do promocji profilaktyki uzależnień. Wszystkie zajęcia miały dać dzieciom podstawy teoretyczne, ale jednocześnie zachęcić do działania.

Celem osiemnastu godzin zajęć dziennikarskich było zainspirowanie młodzieży do założenia albo do aktywności w gazetce szkolnej i promowania przez nią profilaktyki uzależnień. Pracy było sporo – uczniowie tworzyli okładkę gazety, pisali artykuły, dowiadywali się jak zdobyć pieniądze na gazetkę. Osoby, które już działały w gazetce zachęcały kolegów do tej formy aktywności. Była możliwość poznania czegoś zupełnie nowego i wymiany doświadczeń.

Jest chęć, są pomysły

Elementem zajęć dziennikarskich była oczywiście także dyskusja o tym, co najważniejsze, czyli jak połączyć pracę w gazetce z promowaniem właściwych postaw. Pomysłów młodzieży nie brakowało, wspominali m.in. o podawaniu w gazetce adresów i numerów telefonów do ośrodków/osób pomagających osobom uzależnionym, przeprowadzaniu wywiadów poruszających problem uzależnień z pedagogami, psychologami czy proboszczami. W znalezieniu właściwej odpowiedzi pomogły dzieciom zadania dramowe, podczas których uczestnicy wcielali się w różne role (np. redaktorów) i promowali profilaktykę. Młodzież zauważyła, że w gazetce szkolnej promowane powinny być także wszelkie formy aktywności dodatkowej – np. kółka zainteresowań czy wolontariat – które mogą uchronić ich rówieśników przed popadnięciem w uzależnienia.

Nie zabrakło czasu na poruszenie kwestii etyki dziennikarskiej, ale także na integrację.  Pomagały w tym „zabawy” dziennikarskie, tj. opisywanie sylwetki uczestników zajęć.  Jestem przekonana, że młodzież ma chęć, by promować profilaktykę uzależnień w swoim środowisku. Uczniowie wiedzą, że gazetka szkolna może nieść pewną misję i chcą w tym uczestniczyć. Czasami tylko trzeba podsunąć im pomysł na to, jak to zrobić.

Sybilla Walczyk

 

Projekt „Chronię sobie, chronię innych – profilaktyka uzależnień w praktyce” jest dotowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Urzędu Miasta Torunia.


Otwarcie Ośrodka "BETANIA"
10.11.10

4 listopada 2010r. odbyło się uroczyste otwarcie Ośrodka Wsparcia Dla Osób Bezdomnych
i Zagrożonych Bezdomnością "BETANIA". Uroczystość z udziałem wielu znakomitych gości obfitowały w gratulacje i życzenia powodzenia w prowadzeniu Ośrodka, który "przywraca człowiekowi wiarę w samego siebie".    

 

Ośrodek Wsparcia "BETANIA" jest budynkiem  dwukondygnacyjnym, o powierzchni użytkowej ok.800 m². W grudniu 2009r. oddany został do użytku jego parter, czyli Noclegownia Dla Osób Bezdomnych.

4 listopada natomiast odbyła się uroczystość Otwarcia Ośrodka Wsparcia, jako całości, zatem i w wymiarze Mieszkań Chronionych. Są one przeznaczone dla młodzieży opuszczającej domy dziecka, oraz bezdomnych, którzy realizują Indywidualny Program Wychodzenia z Bezdomności. Bezdomność jest najgorszym rodzajem samotności, który nie zawsze jest efektem wyboru. Dlatego też “BETANIA” będzie Ośrodkiem, w którym wsparcie będzie polegało również na  działaniach profilaktycznych, pomocy w znalezieniu pracy, nauce samodzielności, a wszystko to w celu przystosowania do egzystencji w społeczeństwie i stworzenia szansy wyjścia z bezdomności, lub z zagrożenia bezdomnością. 

Budowa Ośrodka “Betania” rozpoczęła się w sierpniu 2009r. Była ona możliwa dzięki głównym partnerom, którzy wraz z Brodnickim Centrum Caritas podjęli się realizacji tego dzieła. Były nimi: Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Urząd Miasta Brodnica.  Partnerami w realizacji projektu zostały również następujące gminy: Rypin, Wąpielsk, Osiek, Golub-Dobrzyń, Bobrowo, Świedziebnia, Bartniczka.

Ośrodek Wsparcia powstał w ramach projektu Caritas Diecezji Toruńskiej pod nazwą "Kompleksowe wsparcie osób bezdomnych i zagrożonych bezdomnością i wykluczeniem społecznym poprzez rozbudowę Brodnickiego Centrum Caritas". Projekt ten w 65 % kosztów kwalifikowalnych dofinansowany jest przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego. Pozostałe 35% kosztów  kwalifikowalnych i koszty niekwalifikowalne pokrywa Brodnickie Centrum Caritas, ze środków wypracowanych przez placówkę, dzięki samorządom: miasta Brodnicy, niektórych gmin, darczyńcom finansowym i rzeczowym.

Uroczystość rozpoczęła się w Brodnickim Domu Kultury, gdzie Dyrektor Brodnickiego Centrum Caritas, Ks. Grzegorz Bohdan złożył podziękowania za pomoc, wszystkim, którzy przyczynili się do powstania Ośrodka. Symbolicznym podziękowaniem był szklany anioł, który jest znakiem rozpoznawczym Brodnickiego Centrum Caritas. Druga część uroczystości miała miejsce w Ośrodku Wsparcia, który został poświęcony i uroczyście otwarty, poprzez przecięcie wstęgi. Otwarcia tego dokonali: Pan Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego; Pan Ryszard Bober, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Kujawsko – Pomorskiego; w imieniu Burmistrza Brodnicy Wacława Derlickiego, Pan W-ce Burmistrz Jędrzej Tomella; Pan Waldemar Gęsicki, Starosta Brodnicki; Ks. prałat Daniel Adamowicz, Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej; oraz Ks. Grzegorz Bohdan, Dyrektor Brodnickiego  Centrum Caritas. Następnie wszyscy goście zwiedzali Ośrodek, w którym na tą chwilę mieszka siedemnaście osób. Jedną z nich jest Pan Andrzej, który opowiedział o swojej trudnej drodze wychodzenia z bezdomności. Był to moment znaczący, ponieważ właśnie dla takich osób podjęty został ogrom pracy przy budowie i funkcjonowaniu Ośrodka.               

 

Autor: Ilona Barańska