Zaproszenie na konferencję dla Nauczycieli
03.09.18

Serdecznie witając Nauczycieli, Katechetów i Opiekunów Szkolnych Kół Caritas w nowym roku szkolnym, zapraszamy do udziału konferencji „O wychowawczej roli wolontariatu”.

 

Konferencje odbędą się odpowiednio:

 

GRUDZIĄDZ, 24 września 2018 r.

Bursa Szkolna Caritas, ul. Chełmińska 97

godz. 13.30-17.30

 

BRODNICA, 25 września 2018 r.

Brodnicki Dom Kultury, ul. Przykop 43

godz. 13.30-17.30

 

DZIAŁDOWO, 26 września 2018 r.

Działdowska Agencja Rozwoju, ul. Polna 11

godz. 13.30-17.30

 

TORUŃ, 27 września 2018 r.

Centrum Dialogu im. Jana Pawła II, Pl. bł. Stefana W. Frelichowskiego 1

godz.13.30-17.30

  

                                                                          

 

 

Termin zgłoszenia upływa z dniem 20 września 2018 roku.

Zgłoszenia  proszę kierować drogą elektroniczną:  wolontariat.torun@caritas.pl

Osoba do kontaktu – Maria-Aldona Rzepińska tel. 505 525 869

 

 

 

KONFERENCJA

„O WYCHOWAWCZEJ ROLI WOLONTARIATU”

 

Program

 

13.30-14.00  Obiad

 

14.00- 14.10 Powitanie uczestników i rozpoczęcie konferencji

 

14.10- 14.30  Jestem wdzięczny za wolontariat moich dzieci w szkole

                     dr Piotr Hoffmann, przewodniczący Zarządu Oddziału Okręgowego Civitas 

                     Christiana w Toruniu

 

14.30-14.45 Szkolne Koło Caritas jako forma wychowania młodzieży do wolontariatu   

                       mgr Maria-Aldona Rzepińska, koordynator wolontariatu Caritas Diecezji  

                       Toruńskiej

 

 

14.45-15.00 Szkolna Akademia Wolontariatu – wolontariat w szkole

                    mgr Izabela Ziętara, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4 w Toruniu

 

 

15.00-15.30   Co daje wolontariat?- psychofizyczne i praktyczne aspekty

                       mgr Marlena Prusakowska, wiceprezes Zarządu  Instytutu Naturalnego Planowania

                       Rodziny wg metody prof. J.  Rötzera, członek Rady Naukowej INER Polska

 

 

Przerwa kawowa

 

16.00- 16.20  Wychowanie w katechezie przez wolontariat szkolny

                     ks. dr Mariusz Wojnowski, dyrektor Wydziału Katechetycznego Diecezji 

                     Toruńskiej

 

16.20- 16.40  Dobre praktyki – przykłady działań Szkolnego Koła Caritas

 

16.40-17.00  Intranet - narzędzie informacyjne dla nauczycieli katechetów i opiekunów SKC

                     mgr Marcin Jaskólski, informatyk

 

17.00-17.15   Kalendarium wydarzeń w roku szkolnym 2018/2019

                     mgr Maria-Aldona Rzepińska, koordynator wolontariatu CDT

 

17.1517.30 Zakończenie konferencji

 

 

Konferencja  jest nieodpłatna.

Po zakończeniu każdy z uczestników otrzyma certyfikat.

Kromka Chleba dla Sąsiada
03.09.18

 

W nawiązaniu do słów Papieża Franciszka „Nie miłujmy słowem, ale czynem”, zawartych w Orędziu Ojca Świętego na I Światowy Dzień Ubogich, zapraszamy do udziału w zbiórce żywności „Kromka Chleba dla Sąsiada”, która odbędzie się w wybranych sklepach „Biedronki” w dniach: 21-22 września br. Do wspólnego czynienie dobra, które przełoży się na paczki dla najuboższych, potrzebni są zarówno wolontariusze, jak i darczyńcy.

Z góry serdecznie dziękujemy za okazane wielkie serce!


Kromka2018_kwartalnikCaritas_205x285.pdf
Toruń: Finał akcji „Tornister pełen uśmiechów”
03.09.15

Akcja „Tornister pełen uśmiechów” to ogólnopolska akcja Caritas, w którą każdego roku włącza się Caritas Diecezji Toruńskiej.

W samym tylko Toruniu kolorowe wyprawki szkolne trafiły do ponad 270 dzieci i młodzieży z terenu diecezji toruńskiej. Celem akcji jest wyposażenie w zeszyty, przybory szkolne i tornistry najbardziej potrzebujących uczniów i przedszkolaków.

W tym roku w przygotowanie wyprawek włączyli się wolontariusze Światowych Dni Młodzieży. „Z przygotowanej listy kompletowaliśmy zestaw tak, aby przybory szkolne były dopasowane do wieku i potrzeb dzieci, ponieważ ich wiek był zróżnicowany – od przedszkolaków po szkołę ponadgimnazjalną, a nawet kilkoro studentów. Takie akcje to dla nas odpowiedź na apel Papieża Franciszka, by zaangażować się w dzieła miłosierdzia w swoich środowiskach. Dzieci mogą teraz z uśmiechem rozpocząć rok szkolny. Zachęcamy naszych rówieśników do udziału w podobnych projektach” – mówiła wolontariuszka.

Rozprowadzanie tornistrów wyposażonych w przybory szkolne w Toruńskim Centrum Caritas odbyło się 3 września. Wyprawki można było przygotować dzięki ofiarności darczyńców, którzy co rok chętnie włączają się w akcję.

 

dn


Łazienka była szczytem marzeń (artykuł z "Nowości")
26.03.09

Poszkodowana w wypadku Justyna Majkrzak spod Brodnicy już w czerwcu zamieszka w nowym domu

Justyna Wojciechowska-Narloch, Czwartek, 26 Marca 2009

Życie radosnej dotąd gimnazjalistki zmieniło się pewnego lutowego popołudnia 2008 roku. Właśnie wtedy w Justynę Majkrzak uderzył samochód, powodując ciężkie obrażenia.

Daewoo tico jechało od Torunia w stronę Brodnicy. Auto nagle skręciło na przeciwległy pas jezdni, uderzyło w drzewo, a potem w wiatę przystanku, gdzie stała Justyna. Jej matka nigdy nie zapomni tych tragicznych wydarzeń.

- To stało się na moich oczach, bo przystanek jest kilkaset metrów od domu. Byłam na podwórku i patrzyłam, czy córka wysiada z gimbusa. Widziałam, jak czeka, by bezpiecznie przejść przez jezdnię - opowiada Bernadeta Majkrzak z miejscowości Wymokłe. - Gdyby nie kierowca gimbusa, Justyny dziś nie byłoby z nami. To on udzielił jej pierwszej pomocy. Potem były tylko szpitale i operacje.

Obrażenia, których doznała dziewczyna, okazały się bardzo poważne. Ma m.in. przerwany rdzeń kręgowy i porusza się na wózku inwalidzkim. Przez ostatni rok wiele tygodni spędziła na oddziałach rehabilitacyjnych różnych szpitali.

 

- Sąd orzekł winę sprawcy wypadku. Skazał go na półtora roku w zawieszeniu. Ten człowiek nigdy nie odwiedził naszej córki, nie widać po nim było też żadnej skruchy - z żalem mówi Krzysztof Majkrzak, ojciec Justyny. - Już się trochę pozbieraliśmy, bo otaczają nas dobrzy ludzie. I wreszcie pojawiła się realna szansa na poprawę codziennego życia córki.

Justyna kilka dni temu wróciła ze szpitala, gdzie przechodziła rehabilitację. Jest bardzo zmęczona, bo zabiegi trwały codziennie od godz. 7 do 15. Nie kryła radości, kiedy zobaczyła postępy na budowie - budowie jej własnego domu, której podjęła się Caritas Diecezji Toruńskiej.

- W domu rodziców nie ma możliwości przystosowania łazienki do potrzeb osoby na wózku. Moim największym pragnieniem było żyć normalnie. A do tego jest potrzebna łazienka, gdzie swobodnie wjedzie wózek - opowiada Justyna. - Za kilka miesięcy będę taką miała. I naprawdę bardzo się cieszę.

Caritas spełnia marzenia. Już w czerwcu dom przylegający do budynku rodziców zostanie ukończony. Niepełnosprawna dziewczyna będzie miała do dyspozycji ponad 60 metrów kwadratowych. Zaprojektowano salon z aneksem kuchennym i tarasem, dużą łazienkę oraz przestronny hol.

- Spotkaliśmy wielu dobrych ludzi, którzy zechcieli wesprzeć nasze działania - mówi ks. prałat Daniel Adamowicz, dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej. - Justyna bardzo dzielnie walczy ze swoimi słabościami, dając przykład innym. My chcemy pomóc jej normalnie żyć.

Przed wypadkiem dziewczyna była bardzo aktywna, uprawiała sporty. Teraz próbuje ułożyć swoje życie na nowo. Jest uczennicą brodnickiego ogólniaka, ale uczy się indywidualnie w domu. Jej marzeniem od dawna była architektura.

- Nie wiem, czy teraz będzie to możliwe i czy architekt w ogóle może projektować na wózku. Ale nie rezygnuję - dodaje Justyna.

 

 


Pomoc żywnościowa (PEAD) - konferencja prasowa
26.03.09

 

    Dzisiaj w Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku odbyła się konferencja prasowa, dotycząca przekazywania żywności w ramach PEAD, podczas której Ksiądz prałat Daniel Adamowicz przedstawił zasady funkcjonowania tego unijnego projektu (dodatkowe informacje na załączonych zdjęciach). Dziennikarze mieli też możliwość wejścia do magazynu centralnego, gdzie przechowywana jest żywność, trafiająca do najbardziej potrzebujących mieszkańców diecezji.


5 000 zł. dla Wiktorii Beszczyńskiej
26.03.09

    Ksiądz Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej przekazał dziś czek o wartości 5000 zł. 7-letniej Wiktorii Beszczyńskiej, która od ponad trzech lat cierpi na wapnicę mięśni, rozległą osteoporozę i zapalenie skórno-mięśniowe. Wiktoria nie może chodzić i większość czasu spędza w szpitalach oraz w specjalistycznych ośrodkach, dlatego pieniądze te wykorzysta na turnus rehabilitacyjny.

   To już jedenasta osoba, walcząca z chorobą, która w tym roku uzyskała znaczące wsparcie finansowe od Caritas Diecezji Toruńskiej.


Żywność dla szkół - spotkanie
25.03.09

    Dzisiaj w Caritas Diecezji Toruńskiej odbyło się spotkanie organizacyjne, dotyczące przekazywania żywności w ramach programu PEAD szkołom. W zebraniu udział wzięli: Jolanta Łoś - dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Toruniu, Izabela Ziętara - dyrektor Gimnazjum nr 3 w Toruniu, Beata Adamowicz - koordynator projektu oraz ks. prałat Daniel Adamowicz - dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej.

    Projekt PEAD jest to europejski program pomocy najbardziej potrzebującym, realizowany na podstawie Rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 3730/87, zezwalającej na bezpłatne przekazywanie osobom potrzebującym żywności  pochodzącej z zapasów interwencyjnych UE przez akredytowane organizacje charytatywne z terenu Wspólnoty. W ramach tej pomocy Caritas Diecezji Toruńskiej oferuje 17 produktów: mleko, płatki, mąka, cukier, kasza, ser topiony, ser żółty, dżem, musli, dania gotowe (np. gulasz), makaron świderki, makaron krajanka, herbatniki, kawa zbożowa, zupa krupnik, syrop malinowy i masło.

    W tym roku będzie do dyspozycji w naszej diecezji 2 400 ton żywności, z czego 400 ton zostanie rozdzielone w szkołach. Placówki, które dołączą do projektu, będą wspierane przez Caritas Diecezji Toruńskiej żywnością dla rodzin najuboższych uczniów wg ustalonych procedur.

Obowiązki szkoły:

- zidentyfikowanie rodzin, które zaprosimy do przyjęcia pomocy i stworzenie tzw. listy podstawowej z adresami i numerami PESEL wszystkich członków rodziny,

- uzyskanie od rodzin deklaracji o niekorzystaniu z tej formy pomocy (PEAD) z innych źródeł,

- w ustalony 1 dzień w w miesiącu odbieranie z magazynu centralnego w Przysieku  żywności i przekazanie jej rodzinom potrzebującym,

- rozliczenie projektu po zakończeniu roku kalendarzowego.

Obowiązki Caritas:

- przygotowanie odpowiedniego asortymentu i właściwej ilości produktów,

- prowadzenie pełnej dokumentacji i całkowite rozliczenie projektu.

    Powyższe ustalenia zostaną spisane  w formie porozumienia.

    Dodatkowo zachęcamy szkoły prowadzące kuchnie do skorzystania z żywności unijnej (zaoszczędzone w ten sposób pieniądze pozwolą na urozmaicenie diety). Zapraszamy wszystkie szkoły, które nie korzystają z projektu PEAD z innych źródeł do zgłaszania się drogą elektroniczną torun@caritas.pl lub faxem: 0-56 674 44 02.

 


Pokój z łazienką dla Justyny
25.03.09

    Pokój z łazienką dla niepełnosprawnej Justyny coraz szybciej nabiera docelowych kształtów. Poniżej prezentujemy stan z wczorajszego dnia.


Rekolekcje Wielkopostne
25.03.09

 W dniach 20-22 marca br. w Centrum Wolontariatu w Przysieku odbyły się Rekolekcje Wielkopostne dla opiekunów Szkolnych Kół Caritas, które poprowadził o. Marcin Ciechanowski ze wspólnoty ojców Paulinów. Te coroczne dni skupienie gromadzą nauczycieli różnych przedmiotów, którzy na co dzień opiekują się w szkole chrześcijańskim wolontariatem. W tym roku przebiegały one pod hasłem Otoczmy troską życie.


Sprawozdanie merytoryczne CDT za rok 2008
24.03.09

      SPRAWOZDANIE MERYTORYCZNE

       Caritas Diecezji Toruńskiej

       za rok 2008 
     

    Caritas Diecezji Toruńskiej 87-100 Toruń ul. Szosa Bydgoska 1, dnia 03 stycznia 2005 roku została wpisany do rejestru organizacji pożytku publicznego KRS 0000225584

    W 2008 roku pozyskaliśmy w ramach 1% kwotę 442 819,40 zł oraz odsetki na kwotę 265,15 w sumie 443 084,55

    Wydatkowaliśmy kwotę 370 666,88 zł.

     

        Caritas Diecezji Toruńskiej zastała powołana dekretem Biskupa Toruńskiego 02.04.1992 roku, w ciągu swojej szesnastoletniej działalności rozwinęła wiele form pomocy, poprzez swoje samodzielne jednostki w Toruniu, Grudziądzu, Działdowie i Brodnicy. Terenem działalności Caritas Diecezji Toruńskiej jest teren Diecezji Toruńskiej.

         Caritas Diecezji Toruńskiej przy współpracy jednostek pomaga osobom znajdującym się w trudnej sytuacji. Na terenie diecezji prowadzimy jadłodajnie, łaźnie, stacje opieki, noclegownie zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn, ogniska wychowawcze, środowiskowe domy samopomocy, punkty interwencji kryzysowej, wypożyczalnie sprzętu rehabilitacyjnego, bursy szkolne i bursę akademicką.

        Caritas Diecezji Toruńskiej uczestniczy czynnie  
    w programach organizowanych przez Caritas Polska takich jak PEAD – dostarczanie żywności dla najuboższej ludności Unii Europejskiej w ramach której w 2008 roku rozdysponowaliśmy pośród osób potrzebujących ponad 1 000 ton żywności, program pomocowy „Skrzydła” skierowany do dzieci i młodzieży.

         Ponadto  organizujemy kolonie letnie i zimowe dla dzieci z rodzin ubogich i patologicznych, prowadzimy dożywianie w jadłodajniach, opiekujemy się osobami chorymi i niepełnosprawnymi, pomagamy w leczeniu i rehabilitacji dzieci i młodzieży, realizujemy programy stypendialne oraz indywidualną pomoc dla osób dotkniętych przez los.

        Odrębnym istotnym aspektem pracy Caritas Diecezji Toruńskiej jest formowanie i promowanie wolontariatu. W 206 Szkolnych Kołach Caritas  jest zrzeszonych około 6000 wolontariuszy.

        Środki finansowe na wszystkie te zadania pochodzą  
    z różnych źródeł. Część środków pochodzi z działalności prowadzonej w poszczególnych jednostkach, pozostałe środki to dotacje i darowizny. Bardzo istotnym dla naszej działalności wkładem jest darowizna w postaci odpisu 1% z podatku.  
    Wpłaty z 1% pozyskane w 2008 roku umożliwiły realizację wielu zadań:

  •  
    • zakup żywności w jednostkach Caritas
    • finansowanie transportów z żywnością PEAD do poszczególnych jednostek, rozdzielających żywność odbiorcom indywidualnym;
    • częściowe pokrycie kosztów mediów i wyżywienia Bursy Akademickiej i Ośrodka Szkolenia Wolontariatu w Przysieku,
    • wsparcie wypoczynku letniego i zimowego dzieci i młodzieży,
    • pomoc w leczeniu i rehabilitacji chorych dzieci,
    • zakup niezbędnego wyposażenia , drobnego sprzętu sportowego, art. dydaktycznych dla  ognisk wychowawczych

        W realizacji tych wszystkich zadań znacząco pomogły nam wpłaty podatników przekazujące nam 1% ze swoich podatków. 

     

    Koszty roku 2008 przedstawiają się następująco:

  •  
    • dofinansowanie działalności statutowej- charytatywnej samodzielnych  jednostek Caritas na terenie Diecezji Toruńskiej – 136 000,00 zł
    • przekazanie środków na działalność Caritas Przemysko-Praskiej – 17 500 zł
    • przekazanie środków na działalność Domu Samotnej Matki Sióstr Pasterek – 9 260 zł
    • przekazanie środków na działalność Stowarzyszenia Chorych na Parkinsona – 4 949,70 zł
    • zakup usług transportowych w celu dowozu żywności i leków do jednostek Caritas Diecezji Toruńskiej w ramach programu unijnego „Dostarczania żywności dla najuboższej ludności Unii Europejskiej 2008” - 16 743,40 zł
    • dofinansowanie kosztów leczenia chorych dzieci – 17 098,59 zł zł
    • Częściowe pokrycie kosztów mediów i wyżywienia Bursy Akademickiej w Przysieku im. Ks. Jerzego Popiełuszki oraz Centrum Wolontariatu im. Jana Pawła II w Przysieku –  
      119 006,80 zł
    • pomoc pogorzelcom , zdarzenia losowe – 47 608,39 zł
    • pomoc finansowa stypendium dla ubogiej dziewczynki – 2500 zł
Festyn z okazji Dnia Dziecka "Bądźmy razem" - przygotowania
20.03.09

    Przed Festynem z okazji Dnia Dziecka przybyli na zaproszenie Księdza Prałata Daniela Adamowicza do Caritas Diecezji Toruńskiej do Przysieka prawie wszyscy współorganizatorzy przedsięwzięcia. 22 osoby obradowały nad bezpieczeństwem i efektywnością przygotowań majowej imprezy dla 15 000 dzieci. Ilość atrakcji przewidzianych dla uczestników Festynu zwiększa się w tym roku, więc i pracy przybywa.
A wszystko po to, by uszczęśliwić naszych milusińskich.

Dzisiejsze spotkanie zgromadziło przedstawicieli następujących podmiotów: Urzędu, Miasta Torunia, Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, Komendy Miejskiej Policji, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Agencji Gra, Stowarzyszenia Maraton Toruński, Miejskiego Zarządu Dróg, Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Towarzystwa Krzewienia Kultury Fizycznej, Aeroklubu Pomorskiego i Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania.


REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE OPIEKUNÓW SZKOLNYCH KÓŁ CARITAS
19.03.09

    W dniach 20-22 marca br. w Centrum Wolontariatu w Przysieku odbędą się REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE dla Opiekunów Szkolnych Kół Caritas. Poniżej zamieszczamy program dni skupienia i listę uczestników.

Otoczmy troską życie

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

DLA OPIEKUNÓW SZKOLNYCH KÓŁ CARITAS

Przysiek, 20-22 marca 2008 r.

Centrum Wolontariatu Caritas Diecezji Toruńskiej im. Jana Pawła II

prowadzenie:

O. Marcin Ciechanowski

 

I DZIEŃ - piątek

1600 – obiad  i  kawa

1700 - DROGA KRZYŻOWA

1800 – KONFERENCJA

1900 – kolacja

2030 – zawiązanie wspólnoty (APEL JASNOGÓRSKI)

 

II DZIEŃ - sobota

830 – śniadanie

0930 – KONFERENCJA

1100 – kawa i ciasto

1130 – KONFERENCJA

1300 – obiad

1500 – Koronka do Miłosierdzia Bożego

1510 - Adoracja Najświętszego Sakramentu

- NABOŻEŃSTWO POKUTNE

- Sakrament Pojednania

1700 EUCHARYSTIA

1830 – kolacja

1930 wymiana doświadczeń, wspólne spędzanie czasu

2100 APEL JASNOGÓRSKI

 

III DZIEŃ - niedziela

830 – śniadanie

9.00 – spotkanie z Dyrektorem Caritas Diecezji Toruńskiej, Ks. Prałatem Danielem Adamowiczem

1100 EUCHARYSTIA

1230 – obiad

 

Lista uczestników  

Lp.

Nazwisko i imię

1.

Babalska Krystyna

2.

Bednarska Agata

3.

Brzeziński Marek

4.

Cichosz Monika

5.

Dąbrowska Grażyna

6.

Demska Taida

7.

Deredas Grzegorz

8.

Falba Jolanta

9.

Fudali Małgorzata

10.

Gałązka Danuta

11.

Karnowska Danuta

12.

Kwiatkowska Ewa

13.

Kwiatkowska Wiesława

14.

Małkiewicz Aleksandra

15.

Matros Beata

16.

Michalska Krystyna

17.

Myjkowska Dorota

18.

Paradowski Eugeniusz

19.

Piątek Małgorzata

20.

Proch Maria

21.

Rzepińska Maria Aldona

22.

Sardacka Justyna

23.

Sikora Krystyna

24.

Składnik  Danuta s.

25.

Skowrońska Anna

26.

Szporka Maria

27.

Świerska Barbara

28.

Trombala Danuta

29.

Wilmanowicz Beata

30.

Wiśniewska Mirosława

31.

Wojanowska Magdalena

32.

Wojciechowska Bożena

33.

Wrocławska Agnieszka

 

Konferencja prasowa "Bezpieczne dziecko = spokojni rodzice"
19.03.09

    Dzisiaj w Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku odbyła się konferencja prasowa, dotycząca kampanii prewencyjnej "Bezpieczne dziecko = spokojni rodzice", która ma na celu podniesienie poziomu świadomości i promocję postaw zwiększających bezpieczeństwo dzieci poprzez przeprowadzenie działań edukacyjnych w szkołach podstawowych i wśród rodziców. Przedsięwzięcie realizujemy we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji, Caritas bydgoską, Caritas włocławską oraz Wojewódzkimi Ośrodkami Ruchu Drogowego w Bydgoszczy, w Toruniu i we Włocławku. Szczegóły kampanii przedstawiamy w liście do szkół, zamieszczonym dziś w aktualnościach.

    Na konferencji o rozwagę wśród kierowców i noszenie światełek odblaskowych, których 36 000 rozdamy podczas kampanii, apelowała Justyna Majkrzak, poszkodowana w wypadku komunikacyjnym.


Akcja prewencyjna "Bezpieczne dziecko=spokojni rodzice" - list do szkół i REGULAMIN KONKURSU
19.03.09

    Wczoraj wysłaliśmy do szkół podstawowych regionu następujący list z prośbą o włączenie się w akcję prewencyjną "Bezpieczne dziecko = spokojni rodzice".

Toruń, 18 marca 2009 r.

Ldz. CDT/359/03/09

 

           

Szanowni Państwo Dyrektorzy

 

Caritas Diecezji Toruńskiej pomaga różnym osobom, w tym ofiarom wypadków drogowych, wśród których są również dzieci i młode osoby. Obecnie wspieramy Justynę Majkrzak, 16-letnią dziewczynę z miejscowości Wymokłe (gmina Bobrowo), u której
w wyniku wypadku został przerwany rdzeń kręgowy. Zdajemy sobie sprawę, że każda taka sytuacja to ogromny dramat zarówno dla poszkodowanego jak i całej rodziny. Wypadek diametralnie zmienia życie. Z tego powodu czujemy się szczególnie zmotywowani do podjęcia działań w tym obszarze. Dlatego, działając zgodnie z misją Caritas, zdecydowaliśmy się na realizację kampanii prewencyjnej pn. Bezpieczne dziecko = spokojni rodzice.

Jesteśmy świadomi ogromu wysiłku, jaki podejmujecie Państwo na rzecz bezpieczeństwa dzieci uczęszczających do Szkoły. Mamy nadzieję, że organizowana również we współpracy z Państwem, o co serdecznie prosimy, kampania prewencyjna wesprze wspólne wysiłki w trosce o poprawę bezpieczeństwa uczniów na drodze, a także skłoni rodziców do większej współpracy ze szkołą w budowaniu bezpieczeństwa dzieci. Partnerem w realizacji tego przedsięwzięcia jest Komenda Wojewódzka Policji. To m.in. z rozmów
z policjantami wiemy, że z komunikatem trzeba docierać szczególnie do rodziców. Projekt spotkał się z uwagą i chęcią uczestnictwa WORD-ów, Straży Miejskiej i innych służb mundurowych.

Kampanię pn. Bezpieczne dziecko = spokojni rodzice zrealizujemy w dwóch etapach.

Pierwszy etap, rozpoczynający się konferencją prasową 19 marca br., obejmuje ogłoszenie konkursu dla uczniów klas I-III szkół podstawowych na plakat o tematyce „Jak rodzice dbają o moje bezpieczeństwo na drodze?” oraz na hasło, które będzie odzwierciedlało troskę rodziców o dzieci w ruchu drogowym. Do dnia 8 maja muszą dotrzeć do Caritas prace konkursowe, spośród których jury wyłoni zwycięzców. Nagrodą w konkursie jest aparat fotograficzny dla autora najlepszego plakatu i autora najlepszego hasła oraz pobyt
w JuraParku i Ośrodku Sportu i Rekreacji w Solcu Kujawskim dla 40 uczniów zwycięskich szkół. Uhonorowanie laureatów odbędzie się 30 maja br. w Toruniu podczas Festynu Rodzinnego Caritas „Bądźmy razem”.

Drugi etap rozpoczniemy we wrześniu. Do wszystkich szkół podstawowych i innych miejsc publicznych prześlemy wydrukowane plakaty, umówimy spotkania w szkołach, podczas których policjanci bądź inni przedstawiciele służb mundurowych w asyście wolontariuszy (działających w Szkolnym Kole Caritas, jeśli takie w Szkole istnieje) przekażą uczniom klas pierwszych elementy odblaskowe i ulotki w formie kolorowanek. W Tygodniu Miłosierdzia, czyli 4 października br. będzie odczytany stosowny apel we wszystkich kościołach w regionie, a przy parafiach będą rozdawane ulotki. Równolegle z tymi działaniami policjanci zwrócą się z prośbą do Państwa oraz proboszczów parafii o pomoc
w zorganizowaniu spotkań środowiskowych z rodzicami.

Całej kampanii towarzyszy patronat mediów regionalnych – Telewizji Polskiej (oddział Bydgoszcz), Radia Gra i Gazety Pomorskiej. Podczas kampanii będzie emitowany spot reklamowy.

Dzięki współpracy wielu osób i instytucji mamy nadzieję dotrzeć z komunikatem
do ok. 2 000 000 osób z regionu kujawsko-pomorskiego oraz części warmińsko-mazurskiego tożsamej z granicami diecezji toruńskiej.

Jesteśmy przekonani, że istotnym efektem naszej kampanii będzie, oprócz pomnożenia uwagi u dzieci, jeszcze większe zaangażowanie rodziców i podjęcie przez nich szerszej współpracy z Państwem, z Policją oraz innymi służbami i instytucjami, którym leży na sercu bezpieczeństwo dzieci.

Załączamy regulamin konkursu.

Więcej informacji na www.torun.caritas.pl      

                                  

 

 

                                                                       Szczęść Boże

                                                                       Z szacunkiem

                                                           Ks. prałat Daniel Adamowicz

 

                                                    Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej

REGULAMIN KONKURSU NA PLAKAT i HASŁO

w ramach kampanii prewencyjnej

Bezpieczne dziecko = spokojni rodzice

 

  1. Konkurs jest organizowany przez Caritas Diecezji Toruńskiej we współpracy
    z Komendą Wojewódzką Policji.
  2. Celem konkursu jest uwrażliwienie dzieci i rodziców na potrzebę zachowania szczególnej ostrożności na drodze.
  3. Konkurs ma zasięg regionalny (województwo kujawsko-pomorskie + diecezjalna część warmińsko-mazurskiego).
  4. Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie klas I-III szkół podstawowych.
  5. Prace konkursowe będą oceniane w dwóch kategoriach:

a)      plakat „Jak rodzice dbają o moje bezpieczeństwo na drodze?” (może być wykonany dowolną techniką w formacie nie większym niż A3  i nie ma zawierać hasła),

b)      hasło odzwierciedlające troskę rodziców o dzieci w ruchu drogowym.

  1. Szkoły przystępujące do konkursu zgłaszają swój udział (adres i nr tel. szkoły oraz osoba odpowiedzialna) drogą elektroniczną na adres: torun@caritas.pl do dnia 17 kwietnia 2009 r.
  2. Każda praca powinna być opatrzona następującymi informacjami na odwrocie:

a)      imię, nazwisko i klasa autora,

b)      szkoła z adresem,

  1. Szkoła wyłania i przesyła w sumie 6 najlepszych prac w kategoriach:

a)      plakat (3),

b)      hasło (3)

do dnia 8 maja 2009 r. na adres: Caritas Diecezji Toruńskiej

   Przysiek 75

   87-134 Zławieś Wielka

  1. Organizator zastrzega sobie prawo do wykorzystania prac w celach promujących kampanię, co jest dodatkową nagrodą dla autorów.
  2. Nagrodami w konkursie są aparaty fotograficzne dla autorów zwycięskich prac
    w kategoriach:

a)      plakat,

b)      hasło

oraz wstęp dla 40 osób ze zwycięskiej szkoły w każdej kategorii do JuraParku  i do Ośrodka Sportu i Rekreacji w Solcu Kujawskim. 

  1. Oficjalne ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród nastąpi 30 maja 2009 r. podczas Festynu z okazji Dnia Dziecka pn. „Bądźmy razem” w Toruniu. Wyniki znajdą się na stronach internetowych Caritas Diecezji Toruńskiej (www.torun.caritas.pl) i Komendy Wojewódzkiej  Policji  (www.kujawsko-pomorska.policja.gov.pl) oraz w mediach.

11. Wątpliwości wyjaśni Anna Pławińska (e-mail: torun@caritas.pl)

 

Budowa dla Justyny nabiera tempa
17.03.09

    Chociaż pogoda nie jest łaskawa dla budownictwa, mury pokoju z łazienką dla niepełnosprawnej Justyny pną się w dobrym tempie. Justyna już za tydzień wychodzi z grudziądzkiego szpitala (jak pisze w swoim blogu www.justyna.sprawni.eu) i wówczas na pewno będzie mile zaskoczona widokiem na podwórku. Mamy nadzieję, że wrażliwość i hojność darczyńców pozwolą nam ukończyć inwestycję na czas. Przypominamy nr konta Caritas Diecezji Toruńskiej: 28 2030 0045 1110 0000 0064 8240 z dopiskiem dla Justyny.


Spełnione marzenie niepełnosprawnej Justyny (artykuł z "Gazety Wyborczej" - tc)
16.03.09

    Jeżdżąca na wózku inwalidzkim Justyna Majkrzak doczeka się pokoju i łazienki przystosowanych do swoich potrzeb. - Trzeba wierzyć, że marzenia się spełnią - radzi dziewczyna innym osobom w jej sytuacji.

 

Szesnastolatka z miejscowości Wymokłe pod Brodnicą ponad rok temu wpadła pod samochód. Od tej pory przechodzi rehabilitację i porusza się na wózku. W czwartek rozpoczęła się akcja Caritasu "Justyna chce normalnie żyć".

- Zapytana przez dziennikarza o swoje marzenia, Justyna powiedziała: "chciałabym mieć łazienkę" - opowiada ks. Daniel Adamowicz, dyrektor Caritasu Diecezji Toruńskiej. - Postanowiliśmy więc dobudować dla niej część domu.

Prace już się rozpoczęły. Jak szacuje ks. Adamowicz, w wakacje Justyna będzie mogła wprowadzić się do nowego pokoju z łazienką. Pomieszczenia mają być przystosowane dla jej potrzeb. Dom, w którym obecnie mieszka z rodzicami i babcią, nie nadaje się do przebudowy, dlatego pokój i łazienka mają powstać obok. Wszystkie formalności związane z rozbudową zostały już załatwione.

- Nie ma różnicy pomiędzy osobami skazanymi na wózek a tymi, które mogą normalnie chodzić - mówi ks. Adamowicz. - Jedyne ograniczenia to te, które sami sobie stawiamy.

Justyna założyła swój blog: www.justyna.sprawni.eu. Domenę Sprawni.eu zarejestrował toruński Caritas. Swoje strony mogą pod nią podpinać wszyscy ci, którzy nie poddają się niepełnosprawności.

- Na blogu będę zachęcać takich jak ja, aby wychodzili do świata - mówi Justyna. - Będę się starała dzielić swoimi myślami. Trzeba wierzyć, że marzenia się spełnią.

Dziewczyna uczy się w Liceum Profilowanym przy Zespole Szkół Rolniczych w Brodnicy. Jej pasją jest siatkówka. Obecnie przebywa na rehabilitacji w grudziądzkim szpitalu. Jak twierdzi, ma tam bardzo dobre warunki, spotyka się też z życzliwością społeczności szkolnej. Do pomocy włączyli się przyjaciele Justyny i rodziny Majkrzaków, firmy budowlane, wójt Bobrowa, a także toruński teatr Baj Pomorski. Na jego stronie internetowej ma się znaleźć link do budowanej strony Sprawni.eu. Podczas cyklicznego Przeglądu Twórczości Teatralnej Osób Niepełnosprawnych oraz po przedstawieniach Baj ma również zachęcać do wspierania akcji Caritasu.

- Będziemy rozdawać odblaskowe gadżety, dzięki czemu dzieci będą widoczne na drogach - zapowiada dyrektor teatru Zbigniew Lisowski.

Ksiądz Adamowicz zwraca uwagę, że rozbudowa domu Justyny to koszt rzędu 90-100 tys. zł. Zachęca wszystkich, żeby pomogli dziewczynie wrócić do normalności. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy Caritas przekazał już 60 tys. zł na rehabilitację, leczenie i zakup sprzętu dla 11 podopiecznych.

Pieniądze na rozbudowę domu dziewczyny można wpłacać na konto 28 2030 0045 1110 0000 0064 8240 z dopiskiem "Dla Justyny".

 


Konferencja prasowa "Justyna chce normalnie żyć"
12.03.09

    Dzisiaj w Teatrze Baj Pomorski odbyła się konferencja prasowa dotycząca akcji "Justyna chce normalnie żyć", w której udział wzięła jej bohaterka, Justyna Majkrzak. Podczas spotkania pomysłodawca i organizator akcji, Ksiądz Prałat Daniel Adamowicz przedstawił ideę przedsięwzięcia i plan pomocy niepełnosprawnej szesnastolatce. O włączeniu się w akcję Baja Pomorskiego opowiedział jego dyrektor, Zbigniew Lisowski. Dziennikarze najwięcej pytań mieli do Justyny, która przybyła na spotkanie prosto z rehabilitacji z grudziądzkiego szpitala, gdzie, jak powiedziała, czuje się jak w domu.

    Na konferencji dowiedzieliśmy się od Księdza Dyrektora, że za 2,5 miesiąca Justyna zamieszka w nowym pokoju z łazienką dostosowaną do jej potrzeb. Będzie to oczywiście możliwe dzięki zaangażowaniu wielu osób dobrej woli, które prosimy o pomoc na ten cel.


Kontynuujemy prace budowlane dla Justyny
10.03.09

    Zwracając się z życzliwym zaproszeniem do ludzi dobrej woli, kontynuujemy konieczną rozbudowę domu dla Justyny Majkrzak. Aktualnie Justyna przebywa na rehabilitacji w Grudziądzu i, dziękując, pozdrawia wszystkich przyjaciół dzieła.


Gościliśmy Posła do Parlamentu Europejskiego
09.03.09

    W piątek w godzinach popołudniowych gościliśmy w Przysieku Posła do Parlamentu Europejskiego, Tadeusza Zwiefkę. W spotkaniu uczestniczyła grupa studentów z Bursy Akademickiej Caritas Diecezji Toruńskiej. Nasz gość poruszył aktualne problemy społeczno-polityczne, co wzbogaciło wiedzę studentów.


Justyna! Trzymaj się! (Bogumił Drogorób - "Gazeta Pomorska")
06.03.09

Bobrowo. Konsekwencje wypadku

To był fatalny wypadek. Justyna Majkrzak, wówczas gimnazjalistka, wracała szkolnym autobusem do domu. Wyszła na przystanek, stanęła pod wiatą i wtedy to się stało.

Był dzień zimowy, luty 2008. Uczniowie gimnazjum w Bobrowie zakończyli lekcje. Na tych, z dalszych wiosek czekał szkolny autobus. Gdyby czekał minutę dłużej, gdyby ktoś z uczniów zapomniał czegoś z szatni, gdyby nawet autobus się zepsuł, kierowca nie mógł włączyć silnika...

Pojazd ruszył. W Wymokłem wysiadła Justyna. Ostrożnie stanęła pod wiatą, żeby przypadkiem nie przechodzić przez szosę. Czekała aż jej szkolny autobus odjedzie.

Wówczas na trasie od strony Toruniu zauważono auto. Kierowca samochodu osobowego zjechał na lewy pas jezdni, wbił się w słup linii energetycznej i uderzył w wiatę, przed którą stała Justyna. Dziewczynę dosłownie wybiło w górę. Świadkowie jeszcze pamiętają, że w szoku podniosła się z ziemi.

Pogotowie ratunkowe, szpital w Brodnicy, potem w Grudziądzu. I to najgorsze, diagnoza: przerwany rdzeń kręgowy.

Zawsze pogodna, uśmiechnięta, bardzo lubiana w szkole, życzliwa dla innych, poczuła nagle, że świat się z nóg wali, że będzie musiała żyć inaczej, na wózku inwalidzkim. Tak się zaczął dla niej 17 rok życia.

Skończył się długi pobyt w szpitalu, zaczęła się rehabilitacja. I tak już będzie zawsze. Będzie się modlić, liczyć na cud, przede wszystkim musi liczyć na siebie, na silną wolę, na krzepiące słowa ludzi życzliwych, na ich pomoc.

Zdążyła już być w...Ameryce, tej wsi na Warmii, pod Olsztynkiem, w specjalnym ośrodku rehabilitacyjnym. Tam było jej dobrze, do Konstancina nie chciała.

Czas dzieli dziś na wyjazdy do grudziądzkiego szpitala, na rehabilitację w domu, naukę w Zespole Szkół Rolniczych w Brodnicy. To wszystko muszą dla nie załatwić rodzice, z niewielkiego gospodarstwa w Wymokłem. Ma indywidualny tok nauczania, ale lubi bywać w Brodnicy. Trzeba ją przetransportować - z oszczędności ojciec kupił busa. Czasami ma lekcje w gimnazjum, organizowana przez gimnazjalnych nauczycieli, ale z programem "Rolnika".

Od pierwszych dni po wypadku do akcji pomocy włączyła się gmina. Annę Małkiewicz, wójta Bobrowa, uznać można za mecenasa, organizującego pomoc dla Justyny. Lista przedsięwzięć jest długa, liczy - na razie - szesnaście pozycji. Pomoc materialna i merytoryczna. Leki, zasiłki, wnioski, psycholog, zakup opału, loteria fantowa - rozmaitości.

Justyny losem zainteresował się ks. prałat Daniel Adamowicz z toruńskiego "Caritas". Jego rozmaite inicjatywy też przekładają się na pomoc materialną. Ostatnia idea - rozbudowy domu rodziny Majkrzaków w Wymokłem - ma pomóc Justynie w próbie samodzielnego życia. Mobilizuje projektantów, załatwia materiały, sponsorów. Gmina Bobrowo już zadeklarowała budowę przyzagrodowej oczyszczalni ścieków.

- Jesteśmy z Justyną - mówi Anna Małkiewicz. - Jest częścią naszego życia.
Podobnie myślącym podpowiadamy: dorzućmy coś od siebie.

 

 


Chrześcijańska tożsamość
05.03.09

Rozmowa Magdaleny Janowskiej z ks. Danielem Adamowiczem, dyrektorem Caritas Diecezji Toruńskiej 

 

- Co oznacza chrześcijańska tożsamość dla Caritas Diecezji Toruńskiej?

- Jesteśmy organizacją, która swoją inspirację czerpie z Ewangelii. Naszą motywacją jest nie tylko ludzka potrzeba wyrażania solidarności, ale przede wszystkim poczucie odpowiedzialności za drugiego człowieka. Działamy zgodnie z ewangelicznym Przykazaniem Miłości, mając świadomość, że świadczenie miłosierdzia nie jest przywilejem, ale obowiązkiem każdego z nas – nie tylko chrześcijanina. Naszą misję realizujemy w duchu nauki Kościoła, ukazując tym samym jego prawdziwe oblicze. Jak przypomina papież Benedykt XVI w encyklice „Deus caritas est”, natura Kościoła wyraża się w głoszeniu Słowa Bożego, sprawowaniu sakramentów oraz posłudze miłości, czyli tym, czym zajmuje się Caritas. Zatem nasza chrześcijańska tożsamość istnieć będzie tak długo, jak długo trwać będzie, zgodnie z inspiracją, nasza działalność.

- Czy w związku z chrześcijańską tożsamością Caritas jest otwarta tylko na członków Kościoła?

- Oczywiście, że nie. Charakter Przykazania Miłości jest uniwersalny. Staramy się docierać wszędzie, gdzie znajduje się człowiek potrzebujący pomocy. Kolor skóry, język, kultura czy wyznanie nie mają dla nas znaczenia. Zresztą taki zapis znajduje się w statucie naszej organizacji.

- Jednym z największych sukcesów Caritas jest to, że udało się jej zyskać sympatię przedstawicieli różnych środowisk.

- Tak, mamy wielu przyjaciół, którzy reprezentują różne przekonania i światopoglądy. Sądzę, że pozyskaliśmy ich przyjaźń, ponieważ są ludźmi wrażliwymi i odpowiedzialnymi,
a jednocześnie dostrzegli ogromną determinację i dynamikę naszych poczynań. Oni nas znają  i wiedzą, że dotrzymujemy słowa. Przy okazji mam satysfakcję, że przez blisko 14 lat mojej pracy w Caritas zrealizowaliśmy wszystko to, co było deklarowane i ustalane,
a niejednokrotnie zdołaliśmy zrobić jeszcze więcej. Przyjaciele dzieł Caritas to ludzie racjonalni, którzy chętnie z nami współpracują, za co im serdecznie dziękuję. Ponadto przypominam sobie słowa ks. bpa Andrzeja Suskiego z pierwszej rocznicy działalności Toruńskiego Centrum Caritas, powiedział, że Caritas jest miejscem, w którym ludzie podają sobie ręce ponad wszelkimi podziałami. I to prawda. Doświadczamy tego na co dzień.

- Caritas odwołuje się jednak nie tylko do chrześcijańskiej tożsamości, ale również pierwotnej wrażliwości. W jaki sposób udaje się Wam ją zachować?

- Wysychają nawet największe rzeki, dlatego tak ważne jest, by powracać do źródeł. My również to robimy, nieustannie czerpiąc z Ewangelii i modlitwy. Zapraszamy do niej naszych współpracowników, realizujemy szkolenia, a wolontariuszom zapewniamy rekolekcje. W ten sposób staramy się budować kondycję moralną, która tworzy tę pierwotną wrażliwość i sprawność w posłudze miłości. Wszystko to pozwala nam nie tracić nigdy z pola widzenia człowieka, bez względu na to kim jest i skąd do nas przychodzi. Teraz jesteśmy w szczególnym momencie – w ubiegłym tygodniu rozpoczął się Wielki Post. Daliśmy posypać sobie głowy popiołem, wyrażając jednocześnie wolę zmiany tego, co uznaliśmy za niewłaściwe. W kontekście tego wydarzenia zachęcam wszystkich do modlitwy, postu i jałmużny – niech tak wygląda nasz Wielki Post.

 - Czy kierując się zasadą otwartości i wrażliwości nie obawiacie się, że ktoś zechce nadużyć pomocy Caritas?

- Naiwnością byłoby stwierdzić, że takie sytuacje nie mogą się zdarzyć, ale czy to nas zwalnia z obowiązku czynienia dobra? Wierzymy w uczciwość każdego człowieka i ufamy wszystkim, którzy do nas przychodzą. Nie jesteśmy organizacją, która na wzór ośrodków pomocy społecznej może prześwietlić portfel. Oczywiście staramy się marginalizować niepożądane zjawiska. Taka jest specyfika organizacji pozarządowych, ważne jest to, by swoją misję wypełniać z jak największą troską i starannością.

 

Dzięki wpływom z 1% Caritas Diecezji Toruńskiej pomogła blisko 30 000 osób:

 

·  otaczając opieką 500 dzieci w świetlicach,

·  wspierając rehabilitację 2 000 osób,

·  pomagając w edukacji 150 uczniów i studentów,

·  wydając 1000 wyprawek szkolnych i tysiące paczek świątecznych,

·  przekazując potrzebującym 1,5 miliona kilogramów żywności,

·  zabierając na wakacyjny wypoczynek 1 500 dzieci,

·  organizując festyn z okazji Dnia Dziecka dla 15 000 maluchów.

 

Pomagają walczyć o życie (artykuł Justyny Wojciechowskiej-Narloch z "Nowości")
05.03.09

Chory na nowotwór dostał pieniądze od Caritas Diecezji Toruńskiej

 

Ma 24 lata i rzadki nowotwór w postaci chłoniaka. Mowa o Marku Majchrzaku z miejscowości Folgowo, któremu w walce z ciężką chorobą pomogła Caritas Diecezji Toruńskiej.

 

Sytuacja rodziny jest bardzo trudna. Marek, zanim zachorował, dojeżdżał do pracy w Chełmnie. Obecnie jego stan zdrowia wyklucza jakiekolwiek zatrudnienie, chłopak korzysta z zasiłku chorobowego. W kosztach leczenia nie bardzo mogą partycypować również rodzice Marka, których wspólny dochód wynosi nieco ponad 1,3 tys. zł.

- Jesteśmy z mężem bardzo schorowani. Nasza renta w całości wydawana jest na lekarstwa, rachunki i jedzenie - mówi Marianna Majchrzak, mama Marka. - To, co nam zostaje, nie wystarcza na bardzo drogie leki dla syna. A tu trzeba jeszcze sfinansować dojazdy do szpitala w Bydgoszczy i Katowicach. Marek musi także odpowiednio się odżywiać, nie można go karmić byle czym. Na to wszystko nam brakuje. Syn bardzo cierpi, a my nie możemy mu pomóc.

 

Marek leczony jest w Centrum Onkologii w Bydgoszczy, gdzie przechodzi bardzo silną chemioterapię. Przygotowuje się również do podjęcia leczenia w Katedrze i Klinice Hematologii i Transplantologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach. Lekarze dają mu szansę na przeszczep szpiku kostnego.

Pani Marianna szukała pomocy dla syna wszędzie. Napisała także do Caritas Diecezji Toruńskiej. Organizacja szybko odpowiedziała na prośbę kobiety. W ostatni wtorek ks. prałat Daniel Adamowicz, dyrektor diecezjalnej Caritas przekazał Markowi Majchrzakowi czek na 5 tys. zł. Wszystkie pieniądze przeznaczone zostaną na leczenie tego młodego człowieka.

Kto jeszcze pomoże?

Osoby, które chciałby wesprzeć Marka, mogą dzwonić pod numer 0-56 676-97-32.

 

"Justyna chce normalnie żyć" - rozpoczęcie budowy pokoju z łazienką
05.03.09

     W listopadzie ub. roku zorganizowaliśmy w szkołach naszej diecezji akcję „Warto być bohaterem”, której celem było uwrażliwienie dzieci i młodzieży na przemoc i agresję w szkole. Jednym z efektów tej akcji było zebranie środków pieniężnych przez uczniów 83 szkół w wysokości 17 000,00 zł., które przekazaliśmy podczas finału akcji „Warto być bohaterem” niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży, m.in. Justynie (8 000,00 zł.) z gminy Bobrowo, uczennicy liceum w Brodnicy. 11 lutego 2008 r. Justyna uległa wypadkowi na przystanku autobusowym w rodzinnej wsi. Kierowca zjeżdżając na lewy pas, uderzył w drzewo i wpadł do wiaty, gdzie stała po wyjściu ze szkolnego gimbusa. W momencie uderzenia został przerwany rdzeń kręgowy Justyny. Obecnie dziewczyna porusza się tylko na wózku inwalidzkim. Ponieważ nie może wjechać do małej łazienki, myje się na wózku. Chcemy, aby mogła normalnie żyć. Najpilniejszą potrzebą jest dobudowanie do będącego w bardzo złej kondycji domu, w którym mieszka Justyna z rodzicami i z babcią, odpowiedniego pokoju i łazienki po to, by spełnić jej marzenie o kąpieli. Przebudowa starej łazienki nie jest możliwa, gdyż dom mógłby się zawalić.

 Ta sytuacja sprawiła, że postanowiliśmy zorganizować akcję „Justyna chce normalnie żyć”, w ramach której we współpracy z Teatrem Baj Pomorski zachęcamy dzieci, młodzież i osoby dorosłe do pomocy niepełnosprawnej Justynie. Liczy się każda złotówka.

Właśnie ruszyły prace budowlane, dzięki którym Justyna będzie mogła normalnie żyć.


5 000,00 zł. dla Marka Majchrzaka
04.03.09

    Wczoraj Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej, Ksiądz prałat Daniel Adamowicz wręczył Markowi Majchrzakowi z Gminy Papowo Biskupie czek w wysokości 5 000,00 zł. Pan Marek ma 24 lata i obecnie leczony jest chemioterapią w Centrum Onkologii w Bydgoszczy. Jego bardzo trudna sytuacja materialna nie pozwala
mu na wykupienie leków, dojazdy do szpitali i kosztowną rehabilitację, stąd pomoc Caritas Diecezji Toruńskiej.