Zbiórka żywności 8-9 grudnia
08.12.17

W dniach: 8-9 grudnia odbywa się zbiórka żywności, którą przekażemy najuboższym rodzinom z naszej diecezji w tym szczególnym przedświątecznym czasie. W wybranych sklepach wolontariusze będą zbierać produkty z długim terminem ważności. Już dziś serdecznie dziękujemy za włączenie się w tę akcję.


Dziękujemy II LO
08.12.16

     Ksiądz Dyrektor Caritas Diecezji Toruńskiej wraz z Komendantem Miejskim Policji odwiedzili dziś II Liceum Ogólnokształcące w Toruniu, aby podziękować społeczności szkolnej za zaangażowanie podczas Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom. Po raz kolejny wsparła nas klasa mundurowa, którą opiekuje się Pani Hanna Kapelińska.


Na 20-lecie Środowiskowego Domu Samopomocy
08.12.16

  Z okazji 20-lecia Środowiskowego Domu Samopomocy, placówki, gdzie otaczamy troską osoby po leczeniu psychiatrycznym były wojewoda kujawsko-pomorski, Bernard Kwiatkowski z Małżonką przekazał niecodzienne życzenia.


Od+Pa%C5%84stwa+Kwiatkowskich.pdf

Zbiórka żywności w najbliższy weekend
08.12.16
   W najbliższy weekend z pomocą wolontariuszy organizujemy ogólnopolską zbiórkę żywności Caritas. Na terenie diecezji toruńskiej włącza się w nią 40 sklepów. Produkty z długim terminem ważności będzie można ofiarować w piątek, 9 grudnia w godzinach: 12.00-20.00 i w sobotę, 10 grudnia w godzinach: 10.00-20.00.

    Zebrana żywność będzie przekazana przed Świętami Bożego Narodzenia osobom potrzebującym pomocy.
Wszystkim, którzy ofiarują produkty żywnościowe składamy serdeczne podziękowanie.

Podziękowanie za Inaugurację Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom 2015 (fot. Katolicki Toruń)
08.12.15

27 listopada na Lodowisku TOR TOR w Toruniu zainaugurowaliśmy po raz kolejny Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom pod hasłem Głodni Miłosierdzia. W uroczystości wzięło udział 3 000 dzieci. Podczas uroczystości uczestniczy otrzymali opaski odblaskowe podarowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Na lodowisku, w ramach podsumowania akcji Warto być bohaterem, wręczyliśmy Certyfikaty Szkoły Budującej Wrażliwość Społeczną 2015 następującym placówkom:
1. Zespołowi Szkół Towarzystwa Salezjańskiego w Toruniu
2. Zespołowi Szkół nr 1 w Lubiczu Górnym (zaocznie)
3. Publicznemu Gimnazjum w Topólce
4. Szkole Podstawowej nr 21 w Grudziądzu
5. Zespołowi Szkół w Osiu
Caritas Diecezji Toruńskiej dziękuję za pomoc w organizacji Inauguracji Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom służbom: Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, Komendzie Miejskiej Policji, Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, Straży Miejskiej w Toruniu, Placówce Żandarmerii Wojskowej, Grupie Ratownictwa PCK Toruń.
Za wsparcie dziękujemy także firmie Toruń-Pacific Sp. z o.o., Fabryce Wyrobów Cukierniczych JAGO, Fabryce Cukierniczej Kopernik S.A. oraz Nadleśnictwu Toruń.
Wyrazy wdzięczności kierujemy również do Scholi Promyki Maryi, Siostry Nikodemy Sieczkoś CSSJ, Siostry Krzysztofy Kujawskiej, MKS Axel, Toruńskiego Klubu Hokejowego, Impresariatu Sauron, firmy Auto Frelik, firmy ATS Group, wolontariuszy: Bursy Akademickiej w Przysieku, II Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Technicznych w Toruniu, a także Pana Jana Balceraka oraz śnieżynek: Karoliny Wałdowskiej i Aleksandry Nowotczyński.
Polecamy artykuł z Nowości o Wigilijnym Dziele Pomocy Dzieciom.
Dofinansowano ze środków Miasta Toruń.


"Chronię siebie, chronię innych" - zapraszamy na szkolenie
30.08.12

Chronię siebie, chronię innych – profilaktyka uzależnień w praktyce”

2012

Ośrodek Szkoleniowy Caritas Diecezji Toruńskiej w Przysieku

 

                Szkolenie Caritas Diecezji Toruńskiej dotowane ze środków              

Urzędu Miasta Torunia

DLA UCZNIÓW I NAUCZYCIELI Z TORUNIA

(również biorących udział w poprzednich edycjach tego szkolenia)

 

Każda grupa liczy 22 osoby, czyli 20 uczniów i 2 nauczycieli.

Z jednej szkoły przyjmujemy 10 uczniów i 1 nauczyciela.

 

plan

 

sobota (10 godz.)

9.00 - Młodzież i profilaktyka o krok dalej (3 godz.) – mgr Magdalena Paralusz

11.15 – herbata, kawa, ciastko

11.45 - Liderzy wsparcia rówieśniczego jako realizatorzy wybranych strategii profilaktycznych – przygotowanie propozycji działań z zakresu profilaktyki pierwszorzędowej i alternatywnej (2 godz.) - mgr Alina Kocieniewska  

13.15 – obiad

14.15 - Liderzy wsparcia rówieśniczego jako realizatorzy wybranych strategii profilaktycznych – przygotowanie propozycji działań z zakresu profilaktyki pierwszorzędowej i alternatywnej (1 godz.) - mgr Alina Kocieniewska  

15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia

15.30 – podwieczorek

16.15 - Liderzy wsparcia rówieśniczego jako realizatorzy wybranych strategii profilaktycznych – przygotowanie propozycji działań z zakresu profilaktyki pierwszorzędowej i alternatywnej (2 godz.) - mgr Alina Kocieniewska  

18.00 – kolacja

18.30 – Liderzy wsparcia rówieśniczego jako realizatorzy wybranych strategii profilaktycznych – przygotowanie propozycji działań z zakresu profilaktyki pierwszorzędowej i alternatywnej (2 godz.) - mgr Alina Kocieniewska  

 

niedziela (7 godz.)

8.30 – śniadanie

9.00 – przerwa na Mszę św. (w parafii w Przysieku o godz. 9.30)

10.40 – kawa, herbata, ciasto

10.45 - Profilaktyka uzależnień w dziennikarstwie (3 godz.) – mgr Sybilla Walczyk

13.00obiad z podwieczorkiem

13.30 - Profilaktyka uzależnień w dziennikarstwie (2 godz.)mgr Sybilla Walczyk

15.00 – Koronka do Bożego Miłosierdzia

15.15 - Profilaktyka uzależnień w dziennikarstwie (2 godz.) z przerwą na podwieczorek
             mgr Sybilla Walczyk

16.45 – zakończenie

 

 

  

UDZIAŁ W SZKOLENIU, ŁĄCZNIE Z POSIŁKAMI I NOCLEGIEM, JEST BEZPŁATNY!!!

 

TERMINY

 

 

8-9 września (gimnazja)

      III gr.:

      1) G nr 9, 10 os. + p.  Krzysztof Rzewuski z Domu Rodzinnego

      2) 10 os. z panią pedagog + 10 os. z wychowawcą

      IV gr.

      3) …

      4) …

 

15-16 września (szkoły ponadgimnazjalne)

      V gr.

      1) …

      2) …

     VI gr.

      3) …

      4) …

 

6-7 października (szkoły podstawowe)

      VII gr.

1)       SP 11 Toruń 11 os.

2)       SP 11 Toruń 11 os.

VIII gr.

3)        

4)      

 

20-21 października (gimnazja)

       IX gr.

1)       ZS nr 8 - 10 ucz. op. Ewa Kwiatkowska; ekwiatek44@wp.pl <ekwiatek44@wp.pl>

2)       ZS nr 8 - 10 ucz. op. Beata Matros

X gr.

3)      

4)      

 

27-28 października (szkoły podstawowe)

       XI gr.

1)       SP 27 Toruń 10 os. + p. Beata Wilmanowicz

2)      

XII gr.

3)      

4)      

 

zapisy:

torun@caritas.pl


                 


Carrefour ufundował wyprawki szkolne dla dzieci z Kujaw
28.08.12

 

 

 

120 wyprawek szkolnych ufundował Carrefour podopiecznym Caritas z województwa kujawsko-pomorskiego, dołączając do ogólnopolskiej kampanii "Tornister pełen uśmiechów". Dodatkowo, w hipermarketach w Grudziądzu i Toruniu, w dniach 24 sierpnia – 1 września, Carrefour przeprowadzi zbiórkę darów, aby wspomóc jeszcze większą liczbę dzieci.

120 podopiecznych świetlic Caritas z województwa kujawskiego-pomorskiego otrzymuje co dzień pełnowartościowe posiłki dzięki wsparciu Fundacji Carrefour. Grono potrzebujących jest jednak znacznie większe. Odsetek mieszkańców poniżej lat 18 żyjących na granicy relatywnej ubóstwa należy w województwie kujawsko-pomorskim do najwyższych w Polsce i wynosi 27,1 %. Inne wskaźniki poziomu zamożności dzieci również są tu alarmujące.

W reakcji na te dane, Carrefour przekazał podopiecznym Caritas w Bydgoszczy, Grudziądzu i Toruniu 120 „tornistrów pełnych uśmiechów”. Znalazły się w nich piórniki, kredki, zeszyty i wszystko inne, co niezbędne w szkolnych ławach. Dodatkowo, Carrefour wspólnie z wolontariuszami Caritas przeprowadzi zbiórkę artykułów szkolnych. Odbędzie się ona w dniach

 

 

24.08 - 1.09

na terenie hipermarketów Carrefour w Grudziądzu przy ulicy Konarskiego 45, oraz Toruniu przy ul. Olsztyńskiej 8.

 

 

Cieszymy się, że kolejne miasta dołączyły do biorących udział w tej wyjątkowej kampanii. Doświadczenie Caritas jest dla nas bardzo cenne, bo pozwala na szybkie i bezpośrednie dotarcie do najbardziej potrzebujących. – mówi Sławomir Mitek, dyrektor regionalny Carrefour.

Akcja „Tornister pełen uśmiechów” to kolejny efekt wieloletniej współpracy z Caritas w naszym regionie. Tym bardziej zachęcamy naszych klientów do udziału w zbiórce darów na terenie placówek Carrefour na ten szczególny cel.

Pod opieką wykwalifikowanych pedagogów i wolontariuszy, w placówkach Caritas dzieci mogą bezpiecznie spędzać czas, uczyć się i bawić z rówieśnikami. Prócz zajęć tanecznych

czy teatralnych, w świetlicach istnieje też możliwość uzyskania pomocy terapeutycznej i psychologicznej. Z placówek Caritas korzysta ponad 47 tysięcy dzieci w całej Polsce.

– To bardzo ważne, żeby ludzie wspólnie podejmowali inicjatywę i angażowali się w pomoc na rzecz potrzebujących. Szczególnie wtedy, gdy jest ona kierowana do najmłodszych, mając na celu wyrównywanie szans edukacyjnych. Jesteśmy pewni, że artykuły szkolne podarowane przez klientów sieci handlowej Carrefour sprawią wiele radości dzieciom i pozwolą im z uśmiechem wejść w nowy rok szkolny –

 

 

podkreśla s. Pelagia Maria Cichawa, dyrektor Centrum Pielęgnacji Caritas w Toruniu.


Caritas_TPU_Carrefour_ulA6_v05p-rewers.pdf
Podaruj Kroplę Miłości
21.08.12

         Caritas Polska wraz z Caritas diecezjalnymi, w ramach prowadzonej kampanii społecznej Podaruj Kroplę Miłości, dziękuje wszystkim za dotychczasowe zaangażowanie oraz ponownie zwraca się z apelem do wszystkich wiernych o honorowe oddawanie krwi.

            Zapotrzebowanie na krew w szpitalach wzrasta szczególnie w okresie wakacyjnym. To trudny czas dla chorych, zwłaszcza dla ofiar tak częstych w czasie urlopów wypadków komunikacyjnych. Centra krwiodawstwa podejmują wszelkie możliwe działania, kierują apele do dawców krwi, aby pozyskiwać jak największe jej ilości, głównie rzadkich grup. Dlatego bardzo prosimy wszystkich wiernych o dar serca – podarowanie jakże cennej cząstki siebie bliźniemu. Ofiarujmy chorym krew w punktach krwiodawstwa na terenie diecezji jeszcze w okresie wakacji.


Pomoc żywnościowa dla najuboższych
03.08.12

          W kwietniu ruszyła kolejna edycja unijnego programu PEAD, w ramach którego Caritas Diecezji Toruńskiej przekazuje pomoc żywnościową osobom najuboższym. W tym roku projekt został podzielony na dwie części. W pierwszej dystrybucja obejmuje produkty mleczne, tj. ser żółty, ser topiony, masło i mleko w znacznie mniejszych ilościach niż w ubiegłym roku, czyli 420580 ton, z czego mleka jest 354960 ton.

            Druga partia w ramach programu przychodzi od lipca i obejmuje następujące produkty: mąka pszenna, makaron świderki, ryż, kasza gryczana, płatki, herbatniki, marchewka z groszkiem, koncentrat pomidorowy, dżem, cukier, mielonka, klopsiki w sosie oraz olej rzepakowy w łącznej ilości 984705 ton.

            Do otrzymania żywności kwalifikują się osoby, które spełniają określone kryteria,  czyli ich dochód nie przekracza 715,50 zł (w przypadku osób samotnych) lub 526,50 zł na członka rodziny.

            Bardzo dziękujemy ośrodkom pomocy społecznej i wszystkim osobom, które pomagają nam w dystrybucji żywności.


"Tornister pełen Uśmiechów"
03.08.12

Caritas Diecezji Toruńskiej w ramach kampanii Tornister pełen Uśmiechów przekaże 300 wyprawek szkolnych oraz najprawdopodobniej podręczniki.


            Głównym celem tej ogólnopolskiej kampanii Caritas jest zwiększenie szans edukacyjnych uczniów poprzez zebranie funduszy na zakup i wyposażenie około 8 tysięcy wyprawek szkolnych dla najuboższych dzieci i młodzieży w całej Polsce.
- Jak alarmuje UNICEF, milion polskich dzieci żyje w ubóstwie, a 1,3 mln nie ma dostępu do podstawowych dóbr, niezbędnych do prawidłowego rozwoju. Co roku stoimy przed dylematem, na ile wyprawek szkolnych będzie stać Caritas, by pomóc jak największej liczbie dzieci. Wciąż poszukujemy sponsorów, którzy zechcą wesprzeć nasze działania i pomóc najmłodszym – podkreśla dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz.


Lato z Caritas
03.08.12

Trwają kolonie organizowane przez centra: Brodnickie, Działdowskie, Grudziądzkie, Toruńskie i Centrum Pielęgnacji Caritas Diecezji Toruńskiej. Część turnusów już się skończyła i pożegnaliśmy dzieci, które z wyśmienitymi humorami i bardzo dobrymi wspomnieniami wróciły do domów. Jak już informowaliśmy, na naszych koloniach w Brodnicy, Rytych Błotach, Toruniu i w Zbicznie wypoczywa w tym roku w sumie 650 dzieci. Oprócz tego organizowane są półkolonie.

 

            Atrakcji jest mnóstwo: nauka tańca, zwiedzanie interesujących miejsc, wybory miss i mistera, zajęcia plastyczne, konkursy z nagrodami, plażowanie, kino, planetarium, konkurencje sportowe, zdobywanie wiedzy historycznej, salonik kosmetyczny, pokazy mody, warsztaty dla starszych z profilaktyki uzależnień i komunikacji, dyskoteki, karaoke oraz zabawy integracyjne. Najważniejsze dla nas jest dobre samopoczucie uczestników oraz ich bezpieczeństwo. Dopełnieniem całości są smaczne posiłki, które starannie przygotowujemy na każdym turnusie. Bardzo nam zależy, żeby dzieciom wszystko smakowało – wtedy mogą przystępować do poszczególnych części programu.

            W tym roku gościliśmy mieszkańców następujących gmin: Brodnica, Chełmża, Ciechocin, Fabianki, Jeziora Wielkie, Kowalewo Pomorskie, Książki, Osięciny, Radziejów, Świedziebnia, Wąbrzeźno, Włocławek, Złotoria. Kolonie zostały dofinansowane ze środków Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy oraz gminnych. Dzięki sponsorom (m.in. Apteka Avena Bis, Vobro, ROTR Rypin, Semi Line) dzieci otrzymują upominki, a wakacyjny czas na pewno pozostanie dobrym wspomnieniem na długo.


KONCERT ŚWIĄTECZNY CARITAS
08.12.11

Serdecznie zapraszamy na tradycyjny Koncert Świąteczny Caritas Diecezji Toruńskiej, który organizujemy po raz piętnasty w Kościele Garnizonowym. W tym roku w dniu 18 grudnia o godz. 15.00 wystąpi Halina Kunicka.

            Koncert będzie poprzedzony wręczeniem statuetek Cor Bonum osobom, i instytucjom, które na co dzień szczególnie angażują się w działalność charytatywną.

            Bilety-cegiełki w cenie 10 zł można nabyć w toruńskich parafiach. Dochód z nich przeznaczony będzie dla najuboższych parafian.